DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. EET VIJFDE lixU) Hondenbrood. No. 153 Honderd en negentiende jaargang 1911. MAANDAe 2 JULI U li UIL LET Oh. Kamer van Koophandel, 0IÏDEBWIJJ5ER1S. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f1,30 franco door het geheele Rijk f 1,50 AizonderE|ke nummers 5 Csnte. Telefmarauiimfsr 3. Prijs der gewone Advertentiën s .Per regel f 0.12* Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h, HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Over den aboraraemoRtsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. De Duteehe cn Oostenrijksche legerbe- richten meiden den aanvang van een Rus sisch offensief vanaf de boven-Strypa tot aan de Marajofka, over een front van 30 K.M., mei eéa z'th naar heide zijden nog uitbrei dende artiherievoorbereiding die nog groot- seheejfc-oher pogingen dcet verwachten. Ber lijn en' Weenen zijn het er echter roerend over eens, dat de infanterie-aanvallen der Russen, welke na een artilleriegevecht van een dag los kwamen, geheel mislukten1 in het Duitsdie 6pervuur, temjl een stormloop, blijkbaar bij verrase ing zonder vuurvoorbersiding onder nomen, dit lot deelde. Latere berichten geven te kennen dat <$e Russen het ;og niet opgeven, het Oostearijk sche ooriogsperskwartier zegt, dat de slag in vollen gang is, dat de Russen geoefende en moreel hoogstaande troepen in het vuur brengen, terwijl een groote concentratie van artillerie op het aangevallen frontdieel heeft plaats gehad, dat de aanvallers weliswaar op twee punten tijd elijke voordeden hebben kun nen behalen, doch dat deze weer te niet zijn gedaan' en dat de eerste twee dagen den Russen groote verliezen maar geen1 het min ste voordeel brachten. En het Duitsche leger- bericht meldt dat na de gevechten van 30 Juni de artillerieactie op 1 Juli met ver nieuwde hevigheid is hervat Tegenover deze min- of meer ge detailleerde beschrijving van de gebeur tenissen die wijz'-'i op een loskomen van het langverwachte, breed besproken en veel betwijfelde Russische offensief, stelt het Rus sische legerbericht slechts een zeer sobere ca ad-ding over verhooging van artillerie- activiteit op verschillende deetem van het front, en rept met geen enkel woord over in fanterie-aanvallen. Nu is evenwel het Russische legerbericht iets vroeger verzonden dan dat van de cen- tralen en we dienen dus nog af te wachten wat een volgende mededeeling uit Sint Pe tersburg behelst. Mocht het werkelijk blijken dat generaal Broessiiof tot den aanvat is overgegaan volgens zijn gewoonte over een breed front, ongeveer hetzelfde van zijn Juni-Juli offensief in 1916 dan kan de naaste toekomst voor de Entente-mógendhe- den misschien nog een voordeeliger wending in de oorlogsontwikkeling baren, dan de laat ste maanden deden verwachten. En een zij het dan nog hèèl mager sprankje hoop ontkiemt, dat de gevreesde vierde oorlogswin ter achterwege zal blijven. Het Westelijk front staat in het teeken van verwoede aanvallen en tegenaanvallen, om de duor Lii»uricü fctaruo MaxwaMi en Pktfonec li. East wiek. luit 28) imtusadieu was Agnea mar den tuin ge gaan naar de rozeperken, waar zij in de eiebtat laurlerbo-dijes een toevlucht zocht om rustig na ie denken; daar vond zij Theo met een mandje in de hand, zij liep van den emen struik naar de andere, knipte de doirre bladeren! ai en plukte hier en daar een van haar gelietkoosae Damascus-rozen, om op Laar toilet-tafel in vaasjes te zetten. Zij was dol op mooie kleuren', die voor haar een deel van de vreugde des levens vertegenwoordig den m de grauwe mistroostigheid van deze zomerdagen zonder eenige vreugde, waren liaar bijkans onveniragetijk geworden. Want de bewoners van het graafschap een grillig, boersch slag van menschen, die zichzelf ais godheden beschouwden, moeilijk te voldoen en gemakkelijk op de teentjes ge trapt hadden de familie Pridham dien rug toegekeerd sedert Laurie's naam in opspraak gebracht was, en na een ohïcieele visite, ge volgd door ecu- kaartje, had men zich aan al len verderen omgang onttrokken.. De afwezigheid van Tubby Mauleverer werd eenigszins beschouwd als een gevolg van dq ongelukkige gebeurtenis op Door nen-Jacht en toen Sallie het voorbeeld' van haar broeder volgdte en ook van huis gingv namen de praatjes nog toe. Men vond het zeer onaangenaam, dat twee hoogte-stelling van de „Chemin des Dames" woeden verbitterde bloedige gevechten, waarin beurtelings de Duitschers wat op schieten en 'de Franschen weer wat van het veroverde terrein terugwinnen. Ook op den in den strijd van Verdun be rucht geworden „Dooden man?' heeft een der gelijke strijid plaats, in gevangenen uitge drukt is 'het voordeel op beide punten aan de Duitschers; ljjj de"„Mort Homrne" namen ze 825 Franschen gevangen, terwijl ze zich op de westelijke helling van den heuvel kunnen handhaven. De strop om Lens wordt door de Engel- schen al strakker en strakker aangehaald en de Duitschers schijnen niets beters te weten dan ex zoo goed mogelijk uit weg te glippen, waardoor ze den Engelschen wel terrein, maar geen gevangenen laten. De val van Lens zal nu wel binnenkort op die 'der stellingen, welke de stad omrin gen, moeten volgen. De jongste vorderingen der Engelschen loopen over een front van 6500 Meter bij een diepte van 1600 Meter. KORTE BERICHTEN. De Fransche kruiser „Kleber" is bij Brest pp een mijn geloopen en gezonken. 38 man, waaronder 3 officieren, worden ver mist '.g Uit Parijs heeft het, dat 'de oorlog te gen de onderzeeërs steeds meer succes heeft, de week, eindigende 17 Juni, verloren de drie handelsvloten der Entente nog 40 sche pen, terwïii dit aantal in de wees daarop slechts 33 bedroeg. De afvaardiging van den Raad van arbeiders en soldaten uit Rusland!, zal waarschijnlijk morgen te Stockholm aanko men'. De heer Schollaert, de president der Belgische Kameris op 67-jarigen leeftijd aan een nieraandoening bezweken. Een Duitsch marinebericht meldt dat op 11 Juni een onderzeeër in de Middelland- sche zee een kleine Engdsche kruiser van een oud type iorpilleerae. In het Lagerhuis zijn de controle maatregelen ter sprake gekomen, door het bestuur van Madras genomen tegen de Theo sofische leidster, mevr. Besant. Uit de mede- deelingen van minister Chamberlain blijkt, dat daar „oen politieke propaganda van on- geweusdi en aard" wordt gevoerd. Om 'die reden mogen, nu ook in Britsch-Indië studen ten geen politieke vergaderingen bijwonen. De Russische regeering heeft de ver kiezingen voor de constitueerende vergade ring op 30 Sept. as. bepaald en de bijeen komst dezer vergadering op 13 October da.v. De Gazette de Lausanne meldt, dat in Zwitserland de boter van regeeringswege zal worden gedistribueerd. In ieder kanton zal gewoonlijk zeer gastvrije huizen' de deux voor eenigen tiju voor het ontvangen van menschen gesloten hadden en men toonde zijn misnoegen door het vermijden der vrouwelijke leden van de familie Pridham, de weinige keereu dat een wandeling of tje haa.r hun park diced verlaten, terwijl mijn heer Pridham zeil, ofschoon niet uitgesloten, toch niet langer gezocht werd! door de nota belen der plants of geraadpleegd' omtrent plaastelijke belangen zooals vroeger. Zoo sleepten zich de onbelangrijke, verve lende dagen voort en Theo leerde haar le vensles en wachtte zich wel de afmattende, rustelooze onrust van haar kinderhart te toonen. „Wel", zei ze toen ze Agnes in 't oog kreeg, „wanneer zal het wezen?" „wanneer zal wat wezen?" vroeg Agues, die werkelijk niet begreep wat haar zuster bedoelde. Theo neuriedie de Hochzeitsmaxsch en ein digde met te zeggen: „Zal jullie in twee kerken trouwen?" „Theo!" Agnes' gezicht gloeide en haar oogen verloren hun gewone kalmte. „Waar om zeg je iets dergelijks? Ik zal nooit in mijn leven trouwen dat weet je heel goed'. En ik kan niet begrijpen waarom je denkt dlat Mr. Hassall Zij zweeg, want Theo wierp haar mandje en schaar op den grond, greep haar bij1 den arm en schudde die dartel „Maak je maar niet boos", zei ze. „Ik weet wel, dat je geen zier om hem geeft. Maar al had je maar een half oog, dan zou je kunnen zien, dat hij dol op jou is en ik dacnt zeker dat hij je dat van daag was komen vertellen. Ik zag zijn ge zicht toen hij de laan in kwam. Kijk zoo?" een botercentrate worden gevestigd, die de boter aan de kleinhandelaars zai verstrek ken. Het rantsoen is voorloopig bepaald op 200 gram per hoofd en per maand Iedereen wordt verzocht, het gebruik van boter tot een minimum te beperken. Volgens de Times is eene zekere huis vrouw, die in het bezit gevonden werd van 9 pond thee, 20 pond suit m 3H pond kof fie, veroordeeld tot 360 boete subsidiair 60 dagen gevangenisstraf. De zusterschap vin vrouwelijke studen ten. te Würzburg heeft besloten teneinde mede te werken tot besparing van wol en' leer ge durende de zomermaanden öf blootvoets, öf zonder kousen in klompen of houten sandalen te loopen. De heer Thectokv, Orieksch gezant te Berlijn, heeft telegrafisch bij de nieuwè re geering te Athene zijn ontslag ingediend. De koning van Spanje toekende een be vel, waarbij aan onderzeeërs der oorlogvoe rende mogendheden wordt verboden te raren in Spaansche wateren of in de Spaaasdie havens binnen te vallen. Onderzeeërs die in strijd hiermede handelen zulten voor den duur van den oorlog worden geïnterneerd!. Lloyd Oeorge werd tot eereburger van Dundee benoemd en heeft in die stad een re devoering gehouden, waarin hij on. wees op den langen duur van den oorlog die nog noodig was om Duitschland te overwinnen. Te Dasseldorf werden winkpls, die le vensmiddelen bevatten, door de ontevreden bevolking leeggeplunderd. Te Königshütte in- Silezië vonden ern stige ongeregeldheden plaats, ontstaan door het wegnemen der kerkklokken. De Entente heeft aan Oriekenlaad zijn vloot teruggegeven, MBIIKftLAMfh D EGEVAARLIJKE SCHEEPVAART. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat blijkens bericht van onzen gezant te Londen de Britsche regeering het volgende heeft bepaald: De gevaarlijke zóne in de Noordzee zal van 4 Juii af omvatten alle wateren, met uit zondering van de NederlandSche en Deen- sciie territoriale wateren, liggende zuidelijk en oostelijk van een lijn, die begint 3 mijlen van de kust van Jutland op den Breed 57 graden 8 min. N.B. en verder gaat aad gs de volgende punten': lo. het punt gelegen op o7 gr. 8 min. N.B., 4 gr. O.L.2o. hei punt gelegen op 53 gr.' N.B. 4 gr. O.L. Van daar langs den breedtegraad 53 gr. N.B. naar het punt gelegen op 3 mijlen van de Nederland- sche kust. Van daar naai' het noorden en oos ten loopende langs de grens van cie Neder- landstiie territoriale wateren. Daar ten gevolge van dezen maatregel de veilige vaargeul in de Noordzee binnen de gevaarlijke zone zou vallen en daardoor alle scheepvaart van en naar Nederland om de noordkust van Engeland geheel onmogelijk zou worden, heeft de Nederlandsche regee ring, aannemende dat zulks niet de bedoeling der Britsche regeering kan zijn, de aandacht op de hoogst bedenkelijke ge- regeer mg dier regeering op de n volgen van dien maatregel gevestigd en de Zij bootste dien gang en de gaiaatsuitdruk- jónig van den' predikant na en barstte In lachen- uit over het geërgerde gezicht van Agnes. „Waarover praatte hij met je?" vroeg zij, „als hut niet was over „hoogcre aandoenin gen?" Zij legde een klank van Hasaall's toon van spreken in de laatste twee woorden eu zoo prgcies, dat Agues motst lachen of zij wilde of niet en daarna weer ernstig werd. „HIJ vertelde mij wat over Laurie", zei ze. „Wat dan? Toe vertel het mij, als je blieft. Ik wil liever alles hooren dan die af schuwelijke doodelijke stilte verdragen." Agnes vertelde wat'Hassall gezegd had'. Theo dacht er over na en zei„lk wou wel eens weten of dat de reden was dat Laurie en Tubby zoo heftig tegen elkaar waren over dien brief. Ik heb er' nooit met iemand over gepraat uit angst voor onaangenaamheden, maar 't is toch misschien beter dat je het west." Het was ongeveer een week nadat Fee hier gekomen was; wij waren met ons vieren: Laurie, Tubby, Fee en ik. Wij hadden den heelen middag getennissd' en thee gedronken onder de boomen. Jij' en moeder waren dien dag uit. Fee en ik zochten naar een bal, die weggerold was en de twee jongens rook ten' een sigaret voordat we voortgingen met spelen, ik stond vlak bij hen toen Lhurie zijn licifersdloosje uit zijn zak haakte en er een briefje uit zijn zak viel, op het gras. Hij merkte het niet op, maar ik wel en ik sprong vooruit om het op te rapen. Om hem te pla gen las ik hardop: „De uwe tot aan den dood. L." Laurie stak zijn hand uilt en zei: „Dank je, Theo", en toen hij een beetje stijf tegen mij deed iets heel ongewoons voor verwachting uitgesproken, dat daarin nog wijziging zal worden gebracht DE GEZONKEN „HILVERSUM". De Stoomvaart-Maatschappij „Oositziee" heeft uit Cardiff een telegram ontvangen, waaruit blijkt dat het stoomschip Jiüver- stun" door het loopen op een mijn in het achterschip werd. getroffen en in twee minu ten zong." De reddingbooten konden niet vlug genoeg worden losgemaakt, zoodat de meeste»opvarendea overboord sprongen. De 6 vermisten heeft men in den beginne bezig gezien mett een der reddingbooten. Een En- gelbch patrouillevaartuig heeft allen, die in zee gesprongen waren, opgepikt. Biji het ai- zoeken van de plelk heeft men van de 6 ove rigen niets kunnen ontdekken. De vermisten zijn: die kapitein, de 2e stuurman, de 3e ma- cinisL dc kok Smit en de bediende Huising, en een Grieksche stoker. Er zijn dus bij deze scheepsramp waarschijnlijk vijf en niet, zoo als gemeld werd, drie Nederlanders omge- üomen. VEILING VAN RUIT. De Rijkscommissie van toezicht op de ver- eeniging Fruit-Centrate heeft voor onder staande fruitsoorten vastgesteld, hoe die zul len worden geveild. Zwarte bessen, buiten rand 50 pet, fabrieken 50 pet; frambozen: buitenland 70 pet, frieken 30 pet.; perziken: binnenland 50 pet., fabrieken 50 pet; roodie aalbessen: binnenland 20 pet., buitenland 30 pet, frieken 50 petwitte aalbessenbinnen- lana 20 pet, buitenland 80 pet.; meloenen': oinnenland 50 pet., fabrieken 50 petpruir men: binneniand 30 pet; buitenland 30 pet., tabrtekeu 40 pet.; druiven (Frankenthater) oinnenland 50 pet, fabrieken 50 pet; duiven (Black Alicant): binnenland 20 pet., fabrie ken 80 pet; Engelsche krozen: buitenland 30 pet., fabrieken 70 pet Koopen de fabrieken iiet daarvoor bestemde percentage uier of niet geheel op, dan mag dit voor hetbm- iienland worden overgeveild. HOOI. Door de regeering is te Kampen en om streken beslag getegd op het hooi dat bij de boeren waarschijnlijk over zai zijn, waar door de gansche handel met lamheid is ge slagen. De waarschijnlijke opbrengst van de eer ste snede die voor de regeering over zai zijn zal hoogstens de helit bedragen van het ;e jaar. TOESLAG OP VROEGE AARDAPPELEN. Met ingang van Zaterdag j.l. worden van de vroege aardappelen ook de 25 pet voor „Overzee" geveild. Tengevolge daarvan ein digt de toeslag die aan de tetera gegeven werd door de Ver. Groenten-Centrate. Een uitzondering wordt gemaakt voor die veilin gen, weike lengevoige van den geringen aan voer, niet voor net binnenland kunnen vei- ,en. Wanneer dus de geheele partij voor het binneniand verkocht wordt, blijft de geheete week de toeslag voor de groote aardappelen gehandhaafd. DE SCHEEPVAART. Vrijdagnacht is het stoomschip „Nieuw Amsterdam" van Rotterdam naar Nieuw- VERGADERING der n i et op Woensdag maar DONDER DAG 5 JULI 1917, des avonds 8.15 uur op hel Stadhuis (wegens bezet zijn lokalen mat Ü8 vei- kiezingen). De Secretaris, Mr. J. VERDAM. Aan de 6e Gsffleentesebool te ALKMAAR (Hoofd de heer J. HTS) wordt gevraagd eene Vakken a—-k. Aanvaagsjaarwedde f 7*5 met zes S-faarl. period, verb, van t 10®. Voor bezit de» hoofdakte 1150 meer. Be zoeken kussen doof 8. en V. niet worden afgewacht. Slakken in te zendea aan bet ©emeente- •tunr v <5 r 16 J q 1 i a.s. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE-, BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan belang- nebbenden, die zich ten zijnen bedrijve heb ben aangemeld, mede, dlat VAN AF 3 JULI aan zijn Bureau verkrijgbaar zijn: BONS VOOR HONDENBROOD voor de maand jULI, tegen betaling van 0.25; dat als GROSSIER ia aangewezen de Heer W, ZAADNOORDIJK, HOUTTIL, alhier, m dat het volgens art. 9 van die distributte- legeling van HONDENBROOD, verboden is: a. te koopen of te verkoopen anders dan te gen overgifte, respectievelijk in ontvangst nqine van een geldigen bon; b. HONDENBROOD te dorr strekken» tot voedsel van een ander dier dian den HOND in verband met welken de bon wordt afgegeven. Datum van verkrijgbaarstelling en prijB zullen nader worden gepubliceerd. Houders van Homdfen, die verzuimd heb ben zich voor de maand JULI aan te mekten, kunnen uiterlijk tot 20 JUU a.a. zich aan liet Distributiebedrijf vervoegen om aangifte te doen voor de maand AUGUSTUS. Alkmaar, 2 Juli 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. dien lieven, ouden Laurie gai ik het hem dadelijk. Toen, tot mijn groote verbazing, keek Tubby op oi hij een spekleprtk in zijn neus had gekregen cn zei: „Neem ine niet kwallik, ouwe baas, is dat een brief van jou?'' iauric antwoordde; „lk begrijp je niet goed. Als je meent of ik dit geschreven heb, neen, zeker niet.". Daarop zet Tubby: „Meen je dat iemand het aan jou geschreven heelt?" En daar ze zich bekten een beetje warni schenen te maken, riep ik fee om weer met spelen te beginnen. Denk je Agnes, dat de brief van dat ongelukkig meisje aan Lau rie kon wezen?" „Waarom aan Laurie?" vroeg Agnea met haar lage altstem. Theo keek haar aan. „Natuurlijk aan Lau rie, het kon immers aan niemand anders we zen. Het is alleen de vraag of Lizbeih Bain- ton het geschreven had." „Misschien wel, maar toch kan het best niet voor Laurie bestemd geweest zijn. Mis schien heeft ze wei aan Tubby geschreven." „Aan Tubby?" Theo zag Agnes met groo te, ongeloovige oogen aan aisot haar zuster plotseling haar verstand kwijt was. „Wat ter wereld had Tubby daarmee te maken?" „Ik weet het niet, Theo. maar hij zou zich niet zoo boos gemaakt nebben over dien brief als hij er niet iets van wist of er zich iets van aantrok, dunkt mij." „Ach Agnes, je begrijpt er niets van. Tub by I Ach kom het is onzinnig, het is a, ik haat, ik verfoei die heele ellendige geschie denis. Ik wou dat ik hier vandaan kon, ont snappen naar een plaats waar ik die verfoei lijke vermoedens en geheimzinnigheden, waardoor wij omringd zijn. kon vergeten." ,Jk verdenk niemand^ Theo -het minst van allen onzen lieven Laurie. Hij ia in mijn York vertrokken, in plaats van de „Noor- dam", die reeds te Rotterdam had moeten ar riveer en. De laatste berichten van dit schip waren van den 2den Juni. Het was toen te Nieuw-York aangekomen. De thans vertrokken „Nieuw Amsterdam" heeft bijna vijf maanden stil gelegen. Dit schip was op 29 Januari uitgevaren en werd, toen het even voorbij Engeland was, terug geroepen wegens het uitbreken van den on- i cperktcn onderzeeërsoorlog. Er was veel belangstelling bij dit vertrek. Vele lndisch- gasteu waren' aan boord. Er waren in het heel 241 eerste-, 250 tweede- en 340 der E^Me^fandsche kruiser „Zeelaun weg naar Oost-Indië via het Panama-1 ia in een Atncrikaansdie haven aangekon oogen boven alle verdenking verheven. Ik hem volkomen vertrouwen in hem. In zijn heele leven weten wij niet dat hij ooit tetss gedaan heeft dat min Is en oneervol.'<r „En denk je dan dat Tubby Mauleverer iets mins of oneervols zou doen?" Theo's wangen gloeiden. Zij was gehoed in vuur ter verdediging van haar afwezigen Êeliefde, ofschoon de verwarrlna van- den ge reten toestand haar bitter bedroefde. „Neen Lieve", zei Agnes vriendelijk. „Mr. Mauleverer mag zorgeloos en dwaas zijn met sommige dingen, maar hij is volkomen oprecht." „Dat zou ik werkelijk ook denken - 'en a.s iemand het tegendeel durftte beweren, zou ik nooit meer een woord merhem spre ken." Toen plotseling berouw gevoelende bij Agnes' droevig gezicht, sLqeg zij haar arm om haar zuster en kuste haar. „Het is zoo leelijk van mij om jou verdriet te doe4 lieve Aggie. Neem maar geen notitie fan mijn slechte fyumeur maar je weet wel ■hoeveel ik van Tubby Mauleverer hgud1*—'en het is zoo ellendig vervelend.En toén filed de onverantwoordelijkheid van een tempéra ment dat zich niet gaarne bepaalt bij 'een ierwerp. keerde zij terug naar haai rozen Agnes noorde haar zingen-: i_ „O beloof mij dat wij elkaar „Eens ontmoeten zulten pp eed zomer-* 'dag." Haar gedachten waren gevlogennaar Tubby, dien zij zich op dat oogenblik voor- stelde op weg naar New-York. v u Wordt vervolgd. rijn vorigi

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1