DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Mo. 153 Honderd en negentiend© Jaargang» 191?. DINSDAG 3 JULI. De Prijsverhooging der SIGAREN lU tspiSs pur 5 nnanflfiDftJl ft. p. post I 1*5D, MwrtetflepiMiCL p. regel, pote letters naaT plaatsruimte. Brm fr. N. Boek-en Handelsdrukkerij v.fi. HEBflls. COSTER d DON, ïooidam C 9. Telefnr. 3. NEDEBLAm Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummer* S» cent. Er komt iets meer teekentng ia liet Rus sische offensief, de aanvallers doen opgave van ten verovering a van gemaakte gevange nen. Kouiuchi, een: gtedje ten Noord-Oosten van Or - my gelegen, is gevallen en daarbij .104 efficient en 8400 man gevangen "\<h Ook ten ZwHjosten van Brzezany d iigen de Rus*.® in de Duitsch-Oosten- ri -Tuiksdhe ellisgen binnen, daar wer- d, 1700 gevangenen gemaakt, in totaal is d't nn het beh\ de resultaat eefi kleine ter- re ir- :ot op twee punten, ruim 10.000 ge- vjw en en 7 buitgemaakte kanonnen. Het Rus sciie bericht geet toe dat de verliezen van verschillende aanvallende afdteelingen groot waren, vooral onder de officieren. Een overweldigend succes, na da gen nge hardnekkige aanvallen, kan dit nu wel r rt genoemd worden, maar een succes is het toch, en waar hei Duitsche legerhe- richl te kamen geeft, dat het voortduren van dien1 slag te wachten is, kan het nu bereikte resultaat dfe inleiding worden tot grootere vorderingen, waartoe dan ook minister Ke renski en generaal Broessitof de soldaten op roepen. De laatste heeft dSe volgende legeror der uitgevaardigd, blijkbaar gericht tot de troep-; van de meer noordelijk gelegen front- deel ene „Het lege; ,nn het (Russische) Zuid West front "eft den vijand .eraLgen en is in zijn linies doorgedrongen. De, beslissende slag waarvan het to en de vrijheid van het Rus sische volk afhangt, is begonnen. Onze broe ders aam L t Z. W. front trekken zegevierend voorwaarts en zien uit naar ons om hulp. Wij zullen hen niet verraden en de vijand zal den donder van ons kanon hooien. Ik doe een beroep op de troepen aan het Westfront om al hun krachten in te spannen, andera zal het Russijche volk, diat ons de verdediging van zijn rijtdd en eer heeft toevertrouwd, ons vloekn" erwijl aan het Oostfront de Centra Len eer defensieve bonding aanruw™ zijn in het W den de bordjes in den loop van de laatste weken verhangen, daar vallen de Duitschers thans aan, en volgens Havas heeft men hier werkelijk met een groot offensief, een door braak ten doel hebbende, te doen. Ten Noor den van de Aisne en op den linker Maasoever liggen de bedreigde Fransche linies, wel schijnen die Duitschers daarin aanvankelijk op enkele punten te zijn binnengedrongen, doch van voordeden vdn betekenis wordt niet gerept. „En het is bij het begin, dat een offensief de meeste kans heeft op een succes," 2 t Havas. 't Is evenwel ook wel eens anders gaan, en voor de Russen is het op 't oogen biik zeker met te hopen, dat deze Fransche uitspraak een absolute waarheid bevat H a- DllTSCHUID. HINDENBURG AAN HET WOORD. Niet oificieel. Uit de onmiddellijke omge ving van generaal Hindenburg wordt aan het Wolffbureau medegedeeld, dat deze zich als volgt over den legenwoordigen toestand' heelt uitgelaten: „De oorlog is voor ons gewonnen, wan- nt wij tegenover de vijandelijke aanvallen .and uouden, totdat de onderzeebooteuoor- lo zijn werk gedaan heeft. Onze booten le ve; eu goeden arbeid. Zij belemmeren vij and. - venavoorwaaideii meer dan wij dach ten. „Jjinntn met groote tijdsruimte zullen onze vijanden tot den vrede gedwongen zijn. Zij weten dat en daarom zullen zij, niettegen staande de zware nederlagen, welke zij aan tien isoiïzo, in Tirol, aan de Aisne en bij Atrecli t in het voorjaar geleden hebben, hun iavallen moeten, voortzetten, al mogen deze ook nog zoo weinig kans van slagen bieden. Op de hulp van de Amerikanen kun nen zij tUie-t meer wachten. De verbonden le gers zijn niet te verslaan. „Zij zullen dfe vijand zoo lang terugwer pen, totdat hij inziet dat wij den oorlog ge- omnen hebben. Dan zullen O.-H., Duitsch- land, Bulgarije en Turkije den vrede krijgen, dien wij noodig hebben voor de vrije ont vouwing van onze krachten. De vijand heeft ons onderschat, gelooft aam dfe macht van zijn numerieke meerderheid en meende, dat ontberingen ons zouden kunnen dwingen in een vrede toe te stemmen, welke de toekomst van ons en onze kinderen zou vernietigen. „Ik zou willen, dat de staatslieden van on- z vijanden een zelfde inzicht in de monar chie hadden als ik nu weer gekregen heb, dan zouden zij van hun plannen: afzien. Ik neem van mijn bezoek de rotsvaste overtui gd;;* mede, dat wij schouder aan schouder zullen staan tot 't zegevierende einde. Ons vaderland is niet te «hokken. Regeeringen, legers en individuen in Duitschland en1 O -H. zijn bereid pai te staan tot 't uiterste in 't ge- nenschappelijke belang, er mogen komen wat wil" RUSLAND. MINISTER KERENSKI ROEPT HEI LEGER TEN AANVAL. De minister van oorlog heeft, naur Reuter uït Sint Petersburg meldt, in een legerorder de Russische weermacht ten strijde geroepen. Hij zegt daarin o.a., dat Rusland een warm beroep deed op alle oorlogvoerende landen om dau oorlog te beemtugtn met een eervoi- len vretie, die allen kan voldoen. Maar ia antwoord daarop Wilde de v jand ons lot ver raad overhalen. De Duitschers en Oostenrij kers steilten Rusland een afzonderlijken vre- dfe voor, tcj wiji zij uoor veroroeaeiimg onze v/iu: ic7ta.ii iiiheild pachtten ie bedreigen en te gelijkertijd al hun strijdkraclnen legen onze geallieerden wierpen in de hoop hen te ver slaan en vervolgens ons. Nu hij ziel, ctat Rusland zich niet iaat be driegen, oeaieigt hij ons en trekt zijn troe pen op ons front samen. Soldaten! tiet vaderland is in gevaar. Een catastrofe bedreigt de vrijheid en de revolu tie. liet is tijd, dat het leger zijn plucht doet. Uw opperoevelhebber die zoo vele overwin ningen behaaldfe, is van meening, dat elke dag uitstel den vijand versterkt en dat alleen een beslissende slag zijn plannen kan yernie- tigen. Daarom roep ik, in het volle bewustzijn van de groote verantwoordelijkheid tegen over liet vaderland en in naam van; het vrije volk en de voorloopige regeering, hei leger op om het offensk l te nemen. Officieren en soldaten I Weet, dat geheel ons land u zegent voor uw daden. In naam van de vrijheid, in naam van bet vaderland, in naam van een eervoilen en duurzamen vrede, gelast ik u voorwaarts te gaan. KORTE BERICHTEN. Ter inleiding van den parlementairen ar beid, die hedien wordt hervat, heeft de Duit- sche rijkskanselier gisteren met de partijlei- dfers uit dien Rijksdag geconfereerd. Van elke groep waren' 3 leden daartoe uitgenoodigd. De Fransche kruiser Marseillaise is te Rio de Janeiro aangekomen en daar op geest driftige wijze ontvangen. Bij het spoorwegongeluk bij de Niaga- ravallen, waarbij een ireim in ruim drie me ter diep water vieü, zijn vermoedelijk 27 men- schen gedood en 40 gewond. Generaal Danglis is tot opperbevel hebber van het Qrieksche leger benoemd Volgens Wolffis er een prijs van 12000 uitgeloofd voor het Engelsche vlie gereskader, dat den beroemden vechtvlieger von Richthof en naar beneden haalt Zooals reeds in oen deel van onze vo rige oplaag is gemeldi, is China weer tot keizerrijk uitgeroepen door de militaire par tij en is de indertijd afgezette keizer, Hoean Toeng, op den troon geplaatst. De Amerikaansche regeering zendt een diplomatieke missie naar Brazilië. Von Hindenburg en Ludendorff brach ten een bezoek aan het Oostenrijksch-Hon- gaarsch hoofdkwartier. WAARSCHUWING. De sigarci die door de fabrikanten nog niet verhoogd zijn, worden door nuj niet verhoogd. Jac. Degeling. P.8. STATENDAM, LA CELESTA, SEMPERMELJOB, PAULUS POTTER, WILLIAM RÏTT, zijl door da fabrikant#* nog Biet verhoogd. DE GEVAARLIJKE ZöNE. Door het Engelsche besluit in zake de uit breiding van de gevaarlijke zone is er in IJ- muiden weer een stagnatie in het uitvaren der stoomtrawlers gekomen. Daar er ruim 80 stoomtrawlers op zee zijn, die zonder tijdige waarschuwing niet voor 4 Juli binnen kun- nen zijn, zou deze schepen efnstig gevaar dreigen. In een vergadering van het bestuur der Onderlinge OorlogsrisiecHuiaatschappij te IJmuiden is besloten, de verzekering der aan gesloten schepen niet te doen ophouden. Aan de reederijen wordt dus overgelaten, of zij haar schepen al of niet willen laten varen. (Jok door de regeering wordt tegen het uit varen der visschersschepen geen bezwaar ges maakt BINNENLAND. PROVINCIALE STATEN. Oed. Staten stellen voor een 7die suppl. provinciale begrooting dienst 1916 vast te stellen lot een bedrag van 18.022.668.84 en een 2de suppl. begrooting dienst 1917 tot een bedrag van 1,422,095,29)4. Oedep. Staten stellen voor, ten laste der provincie aan te gaan geldleeningen van zoo danige nominale bedragen als noodig zullen blijken om eene som'te verkrijgen ter voldoe ning van o.a. 20,000 wegens bijdrage ten behoeve van dfe verbetering van dfe hoofdwe gen op Wieringen; 643,920 wegens voor schotten aan die Hollandsche Electriciteits- Maatschappij te Hilversum17,000 wegens renteloos voorschot aan den Horetermeer- polder20,000 wegens kosten van onder zoek Ier zake van eene Centrale Drinkwater voorziening voor de provincie NoordiHol- land benoorden het IJ; 600,000 wegens kosten van uitbreidingswerken ten behoeve var. het Provinciaal Electriciteitsbedrijf; 2800 wegens bijdrage in de kosten van aan leg van een nieuwen weg op het eiland Texel, mefbepalmg dat deze teeningen zullen wor den aangegaan tegen eene rente van ten hoogste 5 pet 's jaars. De aflossingen, zullen beginnen met het jaar volgende op dat, waar in de leeningen worden gesloten. DE BOND VAN- DEMOCRATISCHE CONTROLE EN DE VREDE. Aan de N. R. Cr», wordt uit Londen ge seind: De Bond van Democratische Controle pu bliceert een stuk, waarin voorstelten aan de hand worden gedaan voor een» vredelievende schikking. Volgens de opvattingen' van den Bond' j moeien België, ïrenlmo ai, de ander; onbe- vrijde districten van Italië evansl Polen vrij en onafhankelijk worden In Oostenrijk-Hon garije moeten de volker die het samenstellen, zelf regeering krijgen'. Konstantinopel en de zeeëngten dienen onder internationale con trole te komen. Hef Ottomasche Rijk dient te blijven bestaan. De Duitsche kolonies mogen niet uit hoofdfe van het recht van verovering worden' ingelijfd, hetgeen echter niet den te rugkeer van die kolonies tot dien status quo insluit. Middel"Afrika dient te worden ge neutraliseerd ondier internationale waarborg. Een economische uite.uiting van Duitedi- land' en Oostenrijk - Hongarije moet worden vermeden. Er moet een politiek van open deur komen en de geheime diplomatie dient afgeschaft. DE BOMMEN OP ZIERIKZEE. Het ministerie van buiteniandscl e zaken dteelt mede. dat dfe Britsche regeering zich bereid verklaard heeft een nieuw onderzoek in te stellen naar die viitag of de op Zierikzee gevallen bommen dooreen Britseh vliegtuig geworpen; konden zijn. De Nederlandsche regeering heeft aan de Britsche aangeboden, om haar de te Zierik zee gevonden bomscherven te doen voorleg gen en haar tevens verzocht aan een Neder- landschen deskundige toe te staan bij het on derzoek van die scherven tegenwoordig te zijn. De Britsche regeeriag heeft geantwoord) dat zij daartegen geen bezwaar had; derhal ve zal die luitenant-kolonel van enen generalea staf C van Tuinen zich voor het btdoeiu On derzoek naar Engeland begeven. De Belgische en de Fransche regeeringen hebben in antwoord op de vraag der Neder- iandsche regeering of het mogelijk was, dat 't voorval te Zierikzee aan een Belgisch of een ransch vliegtuig te wijten is geweest, medegedeeld, dat blijkens ernstig onderzoek die mogelijkheid was uitgestoten. VOOR DE VISSCHERS EN JACERS. De minister van financiën heeft te kennen gegeven, dat vergunningen o.a. tot visschen aan zegelrecht zijn onderworpen. Sedert de invoering der zegelwet-1917 zijn dus de ver gunningen tct jagen en visschen onderwor pen aan een recht, respectievelijk van 0.30 en 0.50. Dr. KUIJPE^ï, Dr. Kuyper is gistermorgen naar Lahman's Sanatorium vertrokken. De gevolgen van dfe gevaarlijke ziekte die hem in den aanvang van 't jaar overviel, bleven nog op bedenke lijke wijze nawerken. Zijn artsen hebben hem ten volstrepte rust van enbele maanden en voortzetting van de medische behandeling voorgeschreven. Van correspondentie zal hij zich in deze maanden geheel moeten onthou den. *al ingaan op MAAN DA© 9 dULI 1917. Ben leder efel Ik ia de gelegenheid fel diea datura VOOR DE OUDE PRIJZEN van rail t© ftoepea. KRAANBÖURT 8 Tel. 883. Ganaogd Ninuws. OPROER TE AMSTERDAM. Gisterenavond hebben te Amsterdam weer ernstige onlusten plaats gehad, naar aanlei ding van' liet tekort aan aardappelen. We ontleeuen daaromtrent aan het Hbl. het vdl- gende: Een paar duizend vrouwen kwamen op den Dam bijeen om tegen "de aardiappelvoorzie- ning te protesteeren. der aanvoering van den heer D. Wijn koop en mej. Kitz, en vergezeld door tal van ging de stoet langs het stad- waar een detachement politiie-agenten ipgesteld stond. Halt werd er niet gehouden. Een eind- weegs was de optocht de Heerengracht op- geschreden, toen een incident plaats had'. Op de bovenwoning van het perceel Hee rengracht, waar de juwelierswinkel is ge vestigd van de firma Hoeker en Zoon, waren een paar werksters aan dien arbeid. Deze vrouwen riepen de voorbijtrekkende vrou wen toe, dat ze gek waren en tikten tegen het voorhoofd. Uit den stoet bleven die op merkingen niet onbeantwoord en al spoedig ontstond een scheldpartij. De vrouwen dron gen in dfe portiek van het winkelhuis en van deze gelegenheid wisten een paar opgescho ten jongens gebruik te maken om te diuwen en een dei' groote spiegelruiten van den goud1- smidswinkel i!n te drukken. In een Ommezien werd de ruit verder ingeslagen en het geluk te den belhamels een aantal voorwerpen mee te nemen. Politie ontruimde ten slotte de stoep. De optocht had inmiddels zijn weg ver volgd. Aan de Groentenmarkt kwam het tot ern stige ongeregeldheden. Een' deel van den stoet rende ae Groentenmarkt op. De politie wist echter spoedig verder voortdringen te belfetten. Weldra daarop ontstond «riteer in de Mamixstraat een hevig tumult. Een hon derdtal vrouwen wist een pakhuis van den heer Schippers firma Gebrs, Visser open te breken. Verschiilende vrouwen verlieten met zakken aardappelen, bloemkooleni en andere groenten het pakhuis. Enkele vrouwen kwa men aan de achterzijde van het pakhuis met kropjes salade belanen te voorschijn. De pdütiewist die vrouwen te noodzaken, de sa- mde weer terug te brengén. De politie was vrijwel onmachtig zich tegen- de bende te keei en. Het voorste gedeelte van dén stoet had in middels zijn weg vervolgd. Op de Elaads- gracht gaven tal van delschuiten met aard appelen weer nieuwe stof tot opgewonden heid. Reedis was het voorste gedeelte van dten stoet op de Nassaukade gekomen, toen mi de Mamixstraat vrouwen en mannen met ge weld zich toegang tot de Groentenmarkt wil den verschaffen. De bereden politieagenten lostten eènige losse schoten in de lucht Op het hooien der schoten, werd de stoet op de Nassaukade ontbonden en keerde het nog overgebleven deel van den optocht naar de Mamixstraat terug, waar onder de vrou wen opschudding heerechte omdat, naar zij meenden, vrouwen gearresteerd zouden we ren, wat intusschen niet het geval bleek te zijn. Juffrouw Kitz nam ten slotte op een handkar plaats om de vrouwen toe te spre- xen. En daarna volgde de heer D. Wiju- xoop dit voorbeeui. Hij deelde mede, dat geen vrouwen waren vastgehouden. En ver der zei hij, dat de burgemeester uitstedig was, maar dat er heden, Dinsdag, een half viiogram aardappelen meer verstrekt zou worden. Voorts wekte hij de vrouwen op om nu naar huis te gaan. Ook spoorde hij, de vrouwen aan er voor te zorgen, dat haar mannen het voorbeeld volgden, van werklieden aan- de Holl. Lloyd', die het werk hadden neergelegd, uit sympa thie voor den strijd der vrouwen. Ook wekte hij op om Donderdagavond om 8 uur op den iJambij elkaar te komen. Dan moesten ook de mannen tegenwoordig zijn. Op den Daim zal worden medegedeeld de uitslag, van- het onderhoud, dat met minister Posthuma had plaats gehad. Aan zijne opwekking om naar huis te gaan werd' maar matig gehoor gegeven. Plotseling holden de vrouwen en mannen er waren ten slotte veel meer mannen bij dan vrouwen de brug over van de Elandsgracht en begaven zich naar de Meermarkt, waar een schuit met bloemkool iag. Aan den eenen kant trachtte de inspec teur van politie de menigte tegen- te hou den, waarin hij geruimen tijd Slaagde, totdat versterking kwam opdagen. Middelerwijl drong aan den anderen kant het publiek op en sprongen de vrouwen van den walkant op een der schuiten. Spoedig was toen dé volgeladen schuit met bloemkool bereikt De bloemkooien vlogen boor de lucht, en de vrouwen spoedden er zich mede weg. Op de komst van eenige politieruiters maakten zij zich een oogenbiik uit de voeten, maar toen men zag, dat er met meer dan twee agenten te paard waren en twee te voet, begon het plunderen opnieuw. Plotseling hoorde men een gegil; een vrouw, die van de eene schuit Cp de andere wilde springen, kwam in het water terecht. Inmiddels kwam verdere poli- tieversterkiing opdagén.en werd het terrein schoongeveegd. De vrouw, die in het water was gevallen, werd op een handkar wegge reden. Nog altijd klemde zij een bloemkool m haar armen. De omgeving van de Groentemarkt bleef den geheelen avond het toomeel van relletjes. De politie had dfe toegangen tot de „Meer markt" afgezet Gevreesd werd voor een aan val op de aardappelen, die aan de Meer markt ter distributie gereed Hagen. Een aan tal opgeschoten jongens had het er blijkbaar op gezet relletpés uit te lokken. Niet Lang duurde het of de politie werd met steenen gegooid, waardoor verschillende agenten ge troffen werden. Het gevolg was een charge met sabel en gummistok, terwijl de inspec teurs en brigadiers' hunne met scherp gela den vuurwapenen in de lucht afschoten. Den geheelen. avond klonk in de straten van den Jordaan het schieten. Zoo nu en dan moest een ruit of een lan taarn het ontgelden en dat was dan weer het sein voor een hernieuwd optreden door de politie. Bijzonder kritiek was op een oogenbiik de toestand' nabij het kruispunt Rozengracht,' waar de agenten met een- hagelbui van stee- nen ontvangen werden. Een agent ging assistentie halen op de Elandsgracht, waar juist politieruiters een charge uitvoerden. De Lijnbaansgracht tus- schen de Elandsgracht en Rozengracht werd schoongeveegd, en zooals reeds herhaaldelijk was gebeurd, werd, door inspecteurs gelast aaq diegenen, die voor hun woningen' ston den, naar binnen te gaan en ramen- en deu ren te sluiten. Zoo nu en dan werd' aan dit VERGADERING VAN DEN GEMEEN TERAAD VAN ALKMAAR, op Donderdag, 5 Juli 1917, 'saam. I uur. j 'Punten van behandeling: 1. Vaststelling der notulen- ven de vorige vergadering. Mediedleelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van de onderwfjzera, belast met de leiding van- het fierhalingsonder- wijs. (Bijlage Nb. 70). 3. Voorstel van B. en- Wl inzake afstand van grond eni water tusschen de beide Hoorn sdie vaarten. (Bijlage No. 69). 4. Voorstel van dien heer den Boesterdl, in zake het bouwen van woningen voor gem. rekening (Bijlage No. 71). 5. Vooretel van B. en W. inzake gasbespa ring. 6. Idem tot het bouwen van gemeentewonin- gen1 oevel kracht bijgezet door een schot in de ucht, doch ook dit laatste was niet steedis in staat om de op relletjes bemsten tot wij ken te brengen. Het schieten in de lucht werd meermalen met gejoel en gefluit be antwoord. Tegen middernacht was het in dit gedeelte van den Jordaan betrekkelijk rustig, al klonk nog zoo nu en dlan een schot door de strar en, gelost uit een politierevoliver. Op de Handelskade was men omstreeks JiaJf zeven bezig een schuit met aardappelen ie lossen, die bestemd waren voor Enge- and. Het lossingswerk was den geheelen middag kalm in zijn werk gegaan totdat plotseling een drom vrouwen verscheen. De vrouwen hadden gemakkelijk spel, wamt er was daar ter plaatse op dat oogenbiik slechts één politieagent, die, op lijfsbehoud bedacht, die vlucht moest nemen. De mun ging assistentie halen en kwam met vier colr !egaJs terugmet geen ander resultaat, dan ciat ze nu, om een volslagen steeniging te ontkomen, met rijn vijven de vlucht moesten nemen. Gedurende dien tijd was het vrouwvolk c e baas. Bij honderden iegelijk kwamen ze uit dfe Groote en Kleine Kattenburgerstraat en ook uit de Czaar Peterstraat en zijstraten. De schuit was binnen een1 hailf uur leegge plunderd. Juist zou men aan een tweede schuit beginnen1, toen het bootje van de Ha venpolitie verscheen en die tweede schuit wist weg te sleepen. Nu werdfen de verschillende loodsen be stormd en men tracötte weg te halen wat binnen1 het bereik viel. Totdat verdere politieveraterking en ook militaire hulp kwam opdagen. Toen waren de kaden spoedig schoongeveegd. Toen de eerste pölitie-mannen in gesloten gelederen voorwaarts gingen, vloog een ha gelbui van steenen hun tegemoet. De hooge v oetbrug over den spoorweg was tot een ware veste gemaakt vanwaar de projectielen naar beneden werden geworpen. De inspec teur van politie Tinheit kwam door de Kat tenburgerstraat en had' daar een ware achter volging te verduren. Eenige malen werd hij getroffen en juist zou hij zich bij rijn man schappen voegen, toen hem nog een groote kei tegen het hoofd vloog die hem schier bewusteloos deed' neervallen. Hetbloed guts te hem uit een diepe wonde. Een salvo daverde door de lucht, maar het volgende oogenbiik bleef de menigte weer dicht opeen, gepakt staan. De militairen en politieagenten bleven tot 11 uur aan de overzijde van den spoorweg. Dat was tot dat oogenbiik zoo wat men in den „echten" oorlog zou noemen „Nie mandsland". Even na 11 uur echter maakte een inspec teur van politie gebruik van het voorbijrij den van een trein om met een aantal man schappen den spoorweg over te gaan en zich - achter een houten spoorweghuisje verdekt op te stellen. Eenige oogenblikken later Haaldfe ein hageiregen keien op het huisje neer. Nu trad de inspecteur met rijn mannen naar vo ren en deed eenige salvo's weerklinken. De hooge voetbrug, waarop enkelen nog hadL den postgevat, werd in allerijl verlaten. In de Groote en Kleine Kattenburgerstraat was na 10 uur de bevolking der straten ge heel de baas. Tot dat tijdstip reed dfe tram nog, maar daarna hield dat op. In de straten zeil werd niemand toegelaten, die er niet thuis behoorde. Mannen met hoeden op werden onmiddellijk als „ver dacht volk" beschouwd en moesten op or der van de nauwelijks gevormde Kattenbur- gerwacht rechtsomkeert maken. Van het Mariniersplein was de bestrating geheel opgebroken. En alles stond met stee nen kiaar, en wanneer de militairen weder een salvo deden hooren, pufte ook van de an dere rijde een revolver in de lucht. Aan de Ertskadè, achter in dfe Czaar Pe terstraat en den tusschen gelegen verbin dingsweg week het opgewonden straatpu bliek maai ternauwernood voor de militai ren en politieagenten. MAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1