TetetpwBxata van fecdaii. Weldra volgde hier een krachtig optreden. %Toco bemerkt werd1, dat men zich aan, de los se salvo's niet stoorde, werd1 werkelijk om- ioaig gericht. Het gevolg was dat een viertal jeugdige personen licht gewond! werd'. Lvcn te voren was de le luitenant De Mol het slachtoffer van zijn plicht geworden. Omstreeks negen uur maakte het opdringen van het publiek het daar noodzakelijk om te schieten. De straat lag bezaaid' met steenen, en opgeschoten jongens wierpen steenen naar de militairen. De genoemde luitenant van de infanterie, d'ie zich bij zijn troep moest voegen in de Rietlanden, werd, toen hij' de tram verliet, gegrepen en op den grond geworpen. Zoo onverhoedsch was de aanval, dat den officier voor hij het wist, zijn sabel ontroofd was. Hij had een hoofd wonde opgeloopeu, toen hij door de politie ontzet werd. Een uur later had het tramverkeer opge houden. Op een gegeven oogenblilk kwam een com pagnie soldaten aanrukken. Hoe verder de soldaten kwamen, hoe rumoeriger het werd. inks, en rechts werd uit de ramen gegild „moordenaars, gooi je geweren neex- Nu en dan vloog een steen tusschen den troep in. Toen voor den overweg van hei spoor halt moest worden gehouden^ drong het pu bliek van alk kanten op en omringde vooral de officieren. De soldaten werden man voor man bewerkt. Op het commando „legt aan.» stoof een gedeelte van de menigte uiteen, _en de zei: maar een ander gedeelte bleef staan gevluchten kwamen nu ook terug. Een soldaat stapte uit het gelid en _i!k verd. hetl" Voortdurend werden de anderen bcweikt dat voorbeeld te volgen. Plotseling klonk het bevel „rechtsomkeert en onder donderend hoerageroep keeren de militairen, verspreid over de geheele straat, terug» Ongeveer half elf was op Kattenburg en Wittenburg van ongeregeldheden nergens een spoor meer. Op Kattenburg stond vooi het politiebureau een talrijke menigte sa mengeschoold, die door politie en soldaten in bedwang gehouden werd. De brug over de Schipperagracht was op gehaald. Men vertelde, dat de staat van be leg op Kattenburg was afgekondigd. Tegen twee uur was omtrent de slachtol- fers uit het publiek het volgende bekend: Eén man, wonende op de Hoogte Kadijk, is dood in de Marinierskazerne binnenge bracht. Voorts zijn één man en drie jongens opgenomen in verschillende gasthuizen, een met een schot in het hoofd', één met een schot in den lever, één met een beenfractuur en één met een hersenschudding, i wee lieden werden door de auto-brancard aangebraciit, die, na verbonden te zijn, naar hun huis ge- bracht werden. Voorts zijn in do verschil- lende afdeelingsgebouwen van dén genees kundigen dienst nog heel wat lichte verwon dingen behandeld. Twee politieagenten, ernstig door steenen getroffen, werden aan de poiitiebureaux ver bonden men dorst hen niet te vervoeren uit vrees voor het gepeupel 1 Op het hoofdbureau van politie hebben hedennacht de Stelling-Commandant, dc Procureur-Generaal, de burgemeester en de Hoofdcommissaris geconfereerd omtrent de te nemen ordemaatregelen. Op Kattenburg was het vanmorgen be trekkelijk kalm. De stemming was echter van dien aard, dat nog van alles te verwachten Op het Kattenburgerplein stonden groe pen mannen en vrouwen, blijkbaar gretig om weer op de een of ajiderc manier de handen uit de mouwen te steken, len slotte klom een der mannen op een drinidonteuitje en sprak de omstanders toe, zonder dat het dui delijk was wat hij eigenlijk wikte, 't Slot was dat hij met eenige kornuiten dte richting van de stad in ging. De Katteuburgerbrug wordt nog bewaakt door militairen, 't is verboden er stil te staan. De Handelskade Vn andere lj-gedeel- ten zijn-afgezet. Ieder, die er noodig heeft, moet well oen pas verschaffen aan het poli tiebureau Kattenburgergracht. Tegen half twaalf logde de bootwerker* aan de Rietlanden het werk neer, uit sympa thie met dc beweging der vrouwen en bega ven zich naar het stadhuis om mot don bur gemeester te spreken, DE PLUNDERING VAN AARDAPPEL- SCHEPEN TE ROTTERDAM. De plundering van de voor Engeland be stemde aardappelen Is gisteren in het Lm gelsche Lagerhuis besproken. In antwoord op ecu vraag zeidc dc heer Balfour: Het v waar, dat er een Britech schip met aardappc- lien bestormd! is en een kleine hocvrcin werd weggenomen. Het hangt geheel van di Nederiandsdte regeering af om te verklaren, of er aardappelen uit Nederland. geëxpor teerd zullen, worden of niet. De- Nederland sche regeering heeft het in haar macht, om die heelc aardappeloogst in het land te hou den, zoodlat deze beschikbaar is om te voor zien in de eigen behoeften, waarbij wij niet door het stellen wan eischen tusschen betdie kunnen komen. Doch wij dringen alleen aan op nakoming van de regeling, volgens welke ons, zoo er aardappelen naar een der oorlog voerenden worden uitgevoerd, ons ami'''' moet gegeven worden. OORLOOSTUINTJES OEPLUNDERD, De slechte aardappelvoorziening heeft tot gevolg gehad, dat Zondagnacht in een groot aantal volkstuintjes in den omtrek van Delft dani'g is huisgehouden door hen, die geen aardappelen hadden kunnen bekomen cn zich Miauw, up déze wijze hadden willen voorzien. De aangerichte schade is aanzienlijk. D PROTESTEN UIT HENGELO. Te Hengelo is weer een groote meeting ge houden, waar het comité, d'at bij dén min isu i op audiëntie is geweest, mededeeling deed van het verkregen resultaat van het onderhoud De minister kon er niet toe overgaan de prij zen van melk en rijst te verlagen, en geen grootere hoeveelheid vet en brood beschik baar stellen. Alleen weid het comité medé- rafeeld, dat de minister bereid is den burge meester te machtigen het te Hengelo aanwe zige hout in beslag te nemen. STAKERS ONTSLAGEN. Door het niet inwilligen van een zestal eischen van het personeel (hoofdzakelijk loonsverhooging en vrije Zaterdagmiddag) was tegen gisteren een staking aangekondigd op dé Fabriek van kunstsmeedwerken en ijzer- constructies van den heer J. van Leeuwen te Delft. Het geheele personeel is op staanden voet ontslagen en de fabriek gesloten-. Er zijn 60 teian bij deze staking betrokken. HOQGE OPBRENGST VAN ONTGINNINGEN. Dank zij den vooral voor Limburg, waar steeds in voldoende mate regen viel, zoo uiterst vruchtbaren voorzonibr, heeft zich liet gras- en klavergewas op de ontginningen op zeer weelderige wijze ontwikkeld, zoouat voor den daar groeiendén oogst nog reus achtig hooge prijzen worden gemaakt. Zoo werd de opbrengst van een pas aangelegde ontginning, ter grootte van 4 1 i.Averkucht vooi 1200. Genoemde ontginning kostte van aankoop en aanlegkosten een bedrag van 1 J 2400, zoodat voor een enkelen oogst de bruto-opbrengst 50 pet. bedraagt van het in dé onderneming gestoken kapitaal. PROVINCIALE LANDDAG. Te Baarn is Zondagmiddag vanwege de fe deratie Utrecht van den Vrijzinnig-Democra- tiscbén Bond 'n provinciale landdag gehou den. Het aantal aanwezigen bedroeg meer dan 600. De heer mr. W. H. M. Werker, voor zitter van het federatiebestuur, opentte dén landdag met een korte inleiding, waania mevr. W. van Italië van Etnbdeu, hookme- stuurs'tid uit Leiden, het ftigeman vrouwen kiesrecht bepleitte. Daarna trad als Bprckei op de heer W. A. Koster, lid der Tweede Kamer, d'ié dé beginselen van den Vrijzinnig Democrat'ischen Bond uiteenzette. Het slot- woord werd gesproken door den lieer A er- ker. De landdag werd opgeluisterd door het Baamsche muziekgezelschap „Crescendo PRINS HENDRIK. Zondag is Prins Hendrik in Volendam ge- wecst met liet Padvindersschip „De .Licht- straal". Na het dorp te hebben bezichtigd en zich geruimen tijd te hebben opgehouden in het hotel Spaander, om de schilderijen te be zien, is liij weder uitgevaren. Per Staatsspoor van 9.36 heeft gisteroeh- tend de Prins de residentie voor cenigen tijd verlaten, ten einde bergtochten in Zwitser land te gaan maken. Hij teerd vergezeld door den bekenden Alpinist jhi. A. w. G. van Riemsdijk, hoofdredacteur van de „Oprechte I laarlcmsche Courant." - UIT DE PARTIJ GESTOOTEN. Nadat eerst wethouder Verton door dc aiu Schoten van de S. D. A. P. geroyeerd was, is thans ook wethouder Poth door de vrijz.- dém. partij, afd. Schoten, geroyeerd, omdat hij zich, buiten de partij om, voor wier cam d'idatuur hij bedankt had, heeft laten candi- daat stelten voor den gemeenteraad. Met hem zijn nog vijf andere leden, die hem candidaat hebben gesteld, geroyeerd. Had* men aanvankelijk gedladit het gebouw, dat 'den aannemer J. Düih te Spierdijk alle eer aandoet, met April in gebruik te kurmen nemen, door dea langen vinter en; de tijds omstandigheden was- deze hoop niet verwe zenlijkt. Deze tijdsomstandigheden zijn ook oorzaak, dait de lieer Overtoom, het benoemde hoofd der school, zieh onder de wapenen be vindt. Door de opening dezer parochiale school verliest de gemeenschappelijke openbare een kleine 70 leerlingen, zoodat er slechts een 5-tal overblijven. Reedis was in 1915 besloten tot het stich ten eener kath. school en1 naar aanleiding daarvan hadden de gemeenteraden van Ob- clarn, Spanbroek, Hensbroek en' Berkhout toen ter tijd besloten tot opheffing der openbare schooi met ingang van 1 Jan. 1916 en tot overdracht van het complex gebouwen met grond aan het par. kerkbestuur voor 6500. Aan dit besluit evenwel onthielden Ged. Sta ten na onderzoek te dier plaatse hun goed keuring. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende de afgeloopen week zijn te /ym- sterdam aangekomen 10 stoomschepen, waar onder 2 met stukgoed en steenkolen. Vertrok- ken zijn 13 stoomschepen. In dezelfde periode van 1916 zijn te Am sterdam aangekomen 22 stoomschepen, ver trokken 27 stoom- en 2 zeilschepen. DE ARBEID HERVAT. Gistermorgen is-dan la do Zuids-Limburg- sche mijnen het werk weer hervat, na 12 da gen te hebben stilgelegen. Er deed zich geen enkel incident voor, zelfs niet in Kerkradé, waar de staking hei felst was geweest, door dat 90 pet. der ondtergTondsche arbeiders den arbeid weigerden en zich daar ook be vond het brandpunt der christ. mijnwerkers, tegen de leiding door hun hoofdbestuur ge- weTke eveneens in vlammen opging. De brand zette ook de woning van den bloemist Tas in vlammen en ten slotte nog de woning van den heer Keesen. Alle vier woningen zijn een prooi der vlammen geworden, Het laatste huis aan dén weg werd op last van den burgemeester omvergehaald om erger te voorkomen. dienst door den heer A. J. Wam-steker, Alkmaar. van BUITENLAND. UIT WINKEL Ter jongste raadsvergadering waren tegen woordig alle leden, met uitzondering van den heer Breebaart. Van Gedeputeerde Staten waren ingeko men eenige goedkeuringsbesluiten Van de banne Winkel was ingekomen een bericht, houdende afwijzende beschikking op iet verzoek om verhooging der bijdrage m ixet onderhoud der wegen. Velschillende ingekomen dankbetuigingen werden voor kennisgeving aangenomen evenals een verrock van den minister van Waterstaat om te willen overwegen of de ge meente bereid is tot deelneming in het fonds voor wcrkelooahei'diverzckering. Verslagen over 1916 van dc verschillende onderwijsinstellingen enz. zullen circulee- Daarna werd overgegaan 'tot een beslo ten zitting ter behandeling van het komen hoofdelijke omslag en enkele reclames Aan net verzoek van Gedeputeerde Sinten om In de begrooting 1017" enkele veranderin gen aan te brengen zal worden voldaan. Distributie 1916. Omtrent de distributie van levensmiddelenover het jaar 1916, werd verslag uitgebracht. j B. en W. stelden voor om voor het jaar 1917 aan den administrateur van het distri butiebedrijf een belooning toe te kennen van 40 per maand, ingaande vanaf 1 Jauart j.l Goedgekeurd. Tegen de in de vorige vergadering vastge- stelde regeling der jaarwedde voor onder- wijzere, ore in militairen dienst zijn, zijn be zwaren gerezen.'Inmiddels hebben Ged. St. algemecne regelen aangenomen, waarbij wordt voorgesteld aan onderwijzers in mili tairen dienst uit te betalen: aan gehuwden of, ongehuwde kostwinners 75 pet. hunner jaar wedde en aan ongefauwdén, geen kostwinners 25 pet. hunner jaarwedde. Besloten werd 'de ze bepaling over te maften en voorts In de verordening te bepalen dat zit geacht wordt in werking te zijn getreden 1 Januari 1917. De jaarwedde van dé handwerkonderwijze- res mejuffrouw P. Witlam werd verhoogd met 50. Met het kolen werd verhoogd en gebracht op wedde van den directeur der gasfabriek werd verhoogd tot 1350. Onbewoonbaar werd verklaard het perceel A. no. 126, eigendom van C. Krult. Aan P. Leijen werd ontheffing verleend van het bepaalde bij de plaatselijke verorde ning, waarbij voor vergunnings- en ver lof lo kalen eischen zijn gesteld betreffende de af meting dier lokalen, voor zoover betreft de hoogte zijner lokaliteit, waarvoor verlof is gevraagd. De suppletoire begrooting, af- en over schrijving, en betaling uit den post voor on voorziene uitgaven, aflcs noodig voor de af sluiting van den dienst1 1916, werd goedge keurd. urr OUDE-NIEDORP. De heer J. M. v. d. Hart, onderwijzer Zijdéwind, is als zoodanig benoemd Haarlem. gevea. Het gereht ging, dat verschillende arbei ders door de directies waren afgewezen. Dit geschiedde, omdat niet alten' tegelijk met dé ochtendschteht kondén gaan. Dezen konden met een volgende schicht terugkomen. Van afwijzen dus geen sprake. Alleen de Belgen zijn uitgesloten. Het Hoofdbestuur van den Ned. Mijnwer- kersbond wendde zich tot de directie der Staatsmijnen, ten einde dit, naar het Hoofd bestuur meende, misverstand op te bekleden De directie déeldé mede, dat aan dié men- schen de vorige week, op straffe van ontslag, was aangezegd, het werk te hervatten. Zij hadden dat niet gedaan en dus waren zij ontslagen. De heer Bunge, directeur van de Staats mijnen, meende, dat dit niet als een rancune maatregel kan beschouwd worden. Het Hoofdbestuur van den Mijnwerks- bond heet zich' tot dén minister gewend en verzocht te willen bewerken, dat deze, naar hun oordeel deloyale uitlegging van de over eenkomst, waarop de staking is opgeheven, niet worut gehandhaafd. s VERGELDINGSMAATREGEL. Havas meldt uit Parijs: Om koopvaardij schepen tegen torpilleering te vrijwaren, had dé Fransche regeering er een aantai Duiitsche officieren' op geplaatst. r J Als vergeldingsmaatregel heeft de Duit sche regeering aanstonds in dé Westelijke nijverheidsstreken, in plaatsen, dié het meest aan een bombardement uit de lucht bloot staan, driemaal zooveel Fransche officieren ondergebracht. KORTE BERICHTEN. De Romeinsdie „Tribuna" meldt dat een van dé eerste gevolgen van de oorlogsver verklaring van minister Venizelos aan de Centrale mogendheden het terugtrekken van de Fransche strijdkrachten uit Oriekenland zal zijn. Deze zulten naar het Westfront ge bracht worden, daar Griekenland dé beide lichtingen 1916—'17 mobiliseerde. De Griek- sche troepen zullen voortaan de Fransche te Salonika vervangen. Naar uit Stettin bericht wordt, is al daar voor den krijgsraad vonnis gewezen' te- i«en een deel der personen, die op 10 en 19 Juni aan de plunderingen der pakhuizen hebben deelgenomen. Deze waren teweegge- bradit door valsche geruchten, dat kooplie den te Stettin betrokken waren in' den ver koop van tevensmiddelen naar het buiten land. Van de beklaagden werden 19 vrijge sproken' en dé overigen tot gevangenisstraf van drie weken tot 2 V, jaar veroordeeld, van welke echter 53 tot voorwaardelijke begenadi ging zullen worden voorgedragen. Da aardappelenverzorging van Berlijn oorloopig beperkt worden. De oude zal voorloopig beperkt wor oogst la bijna geheel opgebruikt terwijl de nieuwe eersc over twee of drie weken zal bin nenkomen. Op grond hiervan ziet de over heid van Berlijn zich genoodzaakt het aard- ,tsoep- voor deze week van twee tot pond te verminderen. BUITENGEWONE MINISTERRAAD. DEN HAAG, 3 Juli Hedenmiddag heeft een buitengewone Ministerraad ONTSLAG VERLEEND. Bij1 kon. besluit is aaD dén heer A. J. Leekte, leeraar aan de R. H. B. S., alhier, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag ver leend POLITIENIEUWS. Te Amsterdam is aangehouden een Duitsch deserteur die zich indertijd alhier aan dief stal had! schuldig gemaakt. Hij is naar Alk maar overgebracht. „ALKMAARS BELANG." Men schrijft ons: In de gisterenavond gehouden vergade ring van bovengenoemde vereeniging werd on ter meer beslo ten, binnen enkele dagen eenige openbare vergaderingen te houden, over voor onze gemeente belangrijko onder werpen, zooals het woningvraagstuk, de ex- por (veiling, de aansluting bij het elec- trisch net, de M. U. L. O. school en andere belangrijke vraagstukken voor onze gemeen te. De bedoeling is, dat ter zake kondigen de ze onderwerpen zuilen inleiden, waarna er gelegenheid! zal zijn voor het stellen van vra gen. CONCERT door het STEDELIJK MUZIEKKORPS Directeur te heer FI. A. M a a s, op Woensdag 4 Ju'li, des avonds van S10 uur in dén Hout. Programma 1. Panaches et Plumets, Marche J. M 'uric 2. Ouverture de l'opera „Le premier jour de bonheur" D. Auber. 3. Thema met veranderingen, voor clarinet-solo, voor te dragen door den heer O. Nijenhuis. (Les diaman ts dé la Couronue). 4. Fleura de bruyère, Valse de concert C. v. d. Berg van Saparoea. 5. Dufn-oordl, Militaire Mnrsch H. B. Smit. 6. Ouverture „Catharina et Lambert" (episode de la revolution fran^ise) 7. Le Vaillant Albert, grande marche heroïque et patriotique H. A. Maas. 8. Grande fantaisic d# L'opera „Carmen." O- Bizet. 9. Finale. Het CONCERT IN DEN HOUT. dubbel maniienkwartet „Harmonie", N. Al, op.tfoens^ KORTE BERICHTEN. Een vrachtrijder te Nieuwdorp (Z.), viel van een zwaren wagen, werd met het voor wiel eeriiige malen rondgeslingerd en* kreeg daarna voor- en achterwiel over zich heen. De man was onmiddellijk dood. is een 7-: kramp overleden. Te Stratum is een 7-jartg kind aan nek- urr OBDAM. Gisteren is de nieuwgebouwde R. Kath school te Spierdijk geopend en ingewijd door den Z. E. Heer Vergeer, pastoor te Wognnm en' deken over deze parochie. Verschil lende autoriteiten en geestelijken waren tegenwoordig. Te Sneek is een 18-jarig jongeling bij 't zeilén verdronken. Eenige kameraden, die eveneens te water waren geraakt werden ge réd door andere zeilers. Door den nog steeds grooten toeloop van Duitsche deserteurs naar ons land Ou het quarantaine-station te Didatn zijn er 60, onder wie vele zieken) zal waarschijnlijk een barak wórden bijgebouwd voor dte deser teurs die hun vrouw meebrengen. Zaterdagnacht is in liet oude Entrepot- dók te Amsterdam een schuit met distributie- aardappelen gezonken. Er schijnt geen kwaadwilligheid in het spel te rijn. De oud-minister Crcnter, the Zaterdag 70 jaar oud werd en van alle zijden werd ge complimenteerd, ontving ook telegrammen van dc koningin en den prins. Dc heer Cie- iner schonk 1000 aan te diaconie der hm. gemeente te Santpoort. t Dc gasprijs is te Qoritichem met 2 ct. per Ma. verhoogd, zoodat kookgas nu 10 ct. en lichtgas 12 ct. per MVkost. De prijsver-, tooging boven het verbruik van 70 pet. der maanden van het vorige jaar, wordt niet meer toegepast. Te Amsterdam is gisteren een man gearresteerd1 wegens diefstal van een cheque van 2400 van dé Ned.-lnd. Handelsbank., Toen hij zich ontdekt zag, wilde hij het pa-, pier opeten. Hij heeft het echter daarna weer e^ Kampen is een nckkramppatiënte overleden. Bij Zutfen heeft een NederlandBch vliegtuig een noodlanding moeien' dóen' we gens een motordefect.'De machine was op weg van Arnhem naar Zwolle. De Koningin-Moeder komt Vrijdag 6 uit a.s. het paleis Soestdijk betrekken voor, .aar gewoon zomerverblijf. De Koningin heeft met de prinses haar' landhuis „de Ruigenhoek," onder Schevenin- gen, betroxken. In den Haag zal van gemeentewege een centrale keuken worden opgericht. Bij een fouragehandelaar te Oostzaan zijn belangrijke hoeveelheden rijst in beslag genomen, die te Amsterdam "ar- de gevaarlijke zóne in de Noordzee een onderwerp van behandteling heeft uitge maakt DE GEVAARLIJKE Z6NE. DEN HAAG, 3 Juli. (Officieel). Ten vervolge op de bekendtnakinig van 30 Juni betreffende uitbreiding van de door dé Britsche regeering gevaarlijk verklaarde zóne in de Noordzee, deelt not Ministerie van Buiteniandsche Zaken mede, dat dé Britsche Staatssecretaris van Bu'itenland- sche Zaken aan onzen Gezant te Londen heeft toegezegd zich onmiddellijk met de Adminarliteit in verbinding te zullen stel len naar aanleiding van de door die Ne derlandsche régeering gemaakte opmer kingen. HET INDISCHE LEGER. DEN HAAG, 3 Juli. Bij koninklijk be sluit van heden is den gepensioneerden luitenant-generaal titulair van het Ned.- Iud. leger, C. H. van Rietschoten, opge dragen zich op een nader door den Mi me ter van Koloniën vast te stellen' datum naar Ncd.-Indië te begeven, ten einde den Generaal aldaar persoonlijk voor te lich ten aangaande de bedoelingen der Regee- ring met betrekking tot de hervorming van het leger in .Ned.-Tndi'ë, inzonderheid no pens dc invoering van den verp licit ten krijgsdienst. kleine par- eeg proces tij tjes was verzameld. De man verbaal. Otn meer voeder te ontvangen hebben sommige boeren bun aantal varkens als veel grooter opgegeven dan het in werkelijkheid was. Volgens de Tel. zouden op die manier 1.800.000 dieren zijn opgegeven, tierwij'l er slechts 800.000 waren. Wegens het voedselgebrek worden op de Veluwe duizenden kippen1 geslacht at uitgevoerd. Kuikens worden er niet meer ge fokt. Een tekort aan eieren sitaat te vreezen BRAND TE AALSMEER. Gistermiddag is te Aalsmeer dóór onbe kende oorzaak brand uitgebroken in te kweekerij van de firma W. Keesen' wzn. Ir korten tijd was het woonhuis tot den gronc toesafgebrand. Inmiddels waren de vlammen overgeslagen naar de woning van de bloe- menkweekerij van den heer W. Maarsen, DE ENGELSCH-DUITSCHE ONDER HANDELINGEN DEN HAAG, 3 Juli delegeerden van te, Duitsch-Eugelsche conferentie nopens dc krijgsgevangenenzakra zijn heden naar hun land teruggekeerd, na gistermiddag nog hun opwachting bij den Minister Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, te hebben gemaakt HET AARDAPPELENOPROER. AMSTERDAM, 3 Juni. Door den bur gemeester is bepaald, dat voorloopig, in verband met den toestand, betoogingen van welken aard ook in het openhaar niet kunnen worden1 toegdaten, de politie heeft tlan ook orders ontvangen betoogingea niet toe te laten en bij blijkbare onwil met kracht op t» treden. AMSTERDAM, 3 Juli. Naar wij verne men' ligt het geheele havenbedrijf stil'. De arbeiders beboerende tot de haven reserve hebben geweigerd heden hun boekje te la ten' afstempelen. Naar men ons van dé zijde van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat medédeelt, hebben hedenochtend te bouwvakarbei ders, werkzaam aan de bouwwerken aan de De Lairesscstraat en aan dé Llnnaeus- straat, het werk neergelegd. Hedenavond zal in te groote zaal van de Beura voor den Diamanthandel een groote vergade ring worden belegd als protest tegen het optreden der politie bij' dé aardappelrel- letjes, waar als sprekers zullen optreden te ltceren Kilts, Lansink en Wijnkoop. Hedennacht zijn militairen uit Haarlem alhier aangekomen. Zij werden in te ver schillende poiitiebureaux ondergebracht. STAKING. AMSTERDAM, 3 Juni. Bij de Neter- landsche Scheepsbouwmaatschappij hebben ongeveer 1000 man het werk neergelegd. Juli a.s., 's avonds 8 uur, een concert geven in de muziektent in den Hout. tNQEZQKDKM STUMdBN. Mijnheer de Redacteur! Ontergeteekende zou het zeer op prijs stellen als onderstaand stukje in uwe courant opgenomen werd. Bij voorbaat mijn besten dank. De heer Cloeck is zoo welwillend de be zwaren' die bestaan tegen het voorstel Steng- ma inzake gasvoorziening naar voren te brengen. Zou ik van den heer Ctoerfc een zelfde wel willendheid mogen verzoeken inzake mijn plan van gelijke gasverdeeling dat ik in uwe courant van 12 Juni j.l. probeerde aannemo lij'k te maken? Of is te heer Cloeck het met dat plan eens? Hoogachtend, Uw Dw. Dn. G. DUIF. Mijnheer te Redacteur! In uw blad van Dinsdag den 26 juni liet de heer Dorbeck vermelden, dat bij te-. Ixriu- ren dér rechtsche klesverecnigingen niets be kend was van eenc poging om nog met Fensgezindheidf' tot <:-en actoord' te tornen en dat aan eenlg schrijven in gemelden zin in te verste, verte niet gedacht is. Tegenover die bewering zijn door mij In Uw blad van 30 Juni eenige feiten gesteld, welke dié bewering in een op zijn zaclnst uitgedrukt, vreemd--licht stdden. In uw blad' van gisteren nu dient te heer De Duitsche ge-i Doibcck uitvoerig van antwoord, zoo uitvoo- thans gesleten j inderdaad te schijn wordt gewei. dat de veelheid dér woonden de armoede aan argumenten moet dékken. Van de door nnj gestelde feiten, Mijnheer te Redacteur, toch wordi zelfs geen poging gedaan om er ook maar één te weerspreken. Dit uitdrukkelijk te constateeren, wa3 het eenig doel van dit schrijven. Met' hoogachting, A. W UDO. Voorzitter „Eensgezindheid." LIJST VAN AANWINSTEN DER OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ, alhier, gediuren.de de maand Juni. 45 M W. de Visser, De invloed jran r-nina en Indië op de Japansdie taal en literatuur. M. J. Brusse, Iiei rosse leven en sterven van de Zandstraat. C 530 A. Simons—Mees, Lcvensstroo- mlngcn. Tooneelspel. P. Rolland, Jan Christoffel. VIII. E. Zahn, Wat zegeviert. B C 529 STADSNIEUWS GESLAAGD. Aan de Leidsche universiteit werd heden met gunstigen uitslag afgelegd het eindexa men voor den Ned. Ind. admiuiatratieven D 316 D 186 G 224 G 225 E A. Poe, Poems and essays. - Wordsworth, The select poetical W K 171 K 169 tnidtel- works. Vol. li. H. B. Cotterill, Italië in de eeuwen. H. D. Davray, L'ocuvre et le presti ge de lord Kitchener. K 170 .Vodjes papierDuitsche prodama- mafciea in Belgitë cn i rankrijk uit gevaardigd. L 107 Statistiek der gemeentelijke en pro vinciale financiën over 1914. L 1 O. Vissering, Het vraagstuk van de geldruimte In Nederland! -en de goudpolitiek van te Nederland sche bank. R 64 O. J. tlarterihk en Chr. van der Steen, Practische electridteitslecr. W- L J;! 9 28 W. Long, Kijkjes in het dierenle ven. S 29 H. van Ree, Inleiding tot de nieuwe erfelijkheidsleer. V 101 S. A. hlaber, Allard Piersoni her dacht. r .11" VVO» ui""'""* - rijst bij' I n kr< -v''j£>- f

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2