5 M. onder water en pl.m. 8 M. vóór den boeg op zijde duwen tot 5 M. aan bakboord o! stuurboord de mijnen vrij van het schip op plan. 5 M. afstand kwamen bovendrijven en "«ar achteren dreven. Men kan ze dan te vens voor volgende schepen onschadelijk maken door er op te schieten. Telkens na het knippen van een mijn is het toestel onmiddellijk automatisch gereed een volgende mijn onschadelijk te maken. In Rot terdam werden alle mijnen op deze Wijze ver wijderd. Dit zou eveneens geschied zijn in dien er honderden mijnen gelegen hadden in de koers lijn van het schip, en zonder eenig toezicht of medewerking van de bemanning van het schip. Het toestel is thans versterkt en verbeterd en bestaat, naar wordt medegedeeld, uit een gemakkelijk weg te bergen en op te hijsdien stalen verlenging vóór aan het schip, d'iie 6 M. onder water komt en met kabels aan op zij van het schip uitstekende booinen verbon den is. De kettingen der mijnen glijden langs de kabels en worden automatisch afgeknipt. BINNENLAND. UIT INDIë. Andonora. Op de noordkust van het eiland Andonora (afd. Flores) weigerden vol- gens een telegram d.d. 27 Jui drie kampongs heerendiensten te verrichten. Zij zijn in op stand gekomen. De benteag zou worden bestormd. Bij het patrouilleeren werd één inlandsch fusilier gedood en één gewond. PROVINCIALE STATEN. Gistermorgen werd de zomerzitting geo pend van de Prov. Staten dezer provincie, door den commissaris der koningin, die daar na eenige hartelijke woorden wijdde aan de nagedachtenis *van den heer K. Kaaskooper, dlte gedurende 13 jaren lid was van de Staten. Staande hoorden de leden deze woorden aan. Daarna had het trekken der afdeelingen plaats. Mededeeling werd gedaan van verschillen de ingekomen stukken. In handen der perma nente watersnoódcommissie werd gesteld een brief van Ged. Staten houdende beantwoor ding van den brief der Watersnoodcommissie uit de Staten. Deze zal daarover rapport uit brengen. In zake de benoeming van een lid van den raad van toezicht op het provinciaal bedrijf werd medegedeeld, dat de eerst voorgedra ne voor een benoeming bedankte; nader over leg zal worden gepleegd. De overige voor stellen werden commissoriaal gemaakt. De zitting werd daarop verdaagd tot kozen ze het hazenpad'. Een militaire pa trouille werd voor de deur geplaatst. De daarop ingetreden kalmte werd tegen half negen verbroken door een troepje jon gens, de kinderschoenen nauwelijks ontassen, die begonnen te peuteren aan het slot van een pakhuis van koloniale waren aan de Kattenburgerkade. Toen met behulp van ou deren de deur geopend was, stormde de me nigte als razend naar binnen. Kistjes met vij gen, chocolade-tabletten, suiker, stijfsel, alles wat men bemachtigen kon, werd medegeno men. Een groot deel van den buit kwam te recht op de straat, die wit zag van de gebro ken kisten stijfsel. Eenzelfde tooneel speelde zich af in de Kleine Wittenburgerstraat in een kruideniers winkel. De ruiten werden ingeslagen en een bende jongens stormde naar binnen om alles leeg te plunderen. De koffie, de suiker, tot zelfs de flesschen sla-olie wierpen zij den vrouwen toe, die buiten de deur alles opvin gen. Zóó brutaal ging het tuig te werk, dat zelfs het licht er bij werd aangestoken. Ook het achtergelegen magazijn werd totaal leegge plunderd. Daarop begaf de menigte zich naar het magazijn van de firma De Gruyter in dezelfde straat. Maar deze had de voor zorg genomen zoo weinig mogelijk voorraad daar te laten1, zoodat er zoo goed als niets te halen viel. Na een half uur verscheen de politie, die er met de blanke sabel op los trok. Er vie- harde klappen, ook op oe hoofden van hen die met den diefsm L niets te maken hadden gehad. In het geheel werden ongeveer 15 personen aan het lokaal van den geneeskun digen dienst verbonden-. De meesten hadden arm- en beenfracturen, veroorzaakt door sa belhouwen en vallen. En vele van die ver wonden verkeerden onder den invloed van sterken drank. Op Rapenburg werd de be kende winkel van „Dicks schoenen" leegge plunderd. En ook hier verwijderden vele mannen en vrouwen zich met de schoenen die hun „eerlijk" waren toegeworpen. dezen winkel kon de wat be- Dinsdag 18 Juli, des voormiddags Gemengd Nieuws. DE ONLUSTEN TE AMSTERDAM. 't Is niet gebleven bij de gisteren vermelde stakingen. Onder gejuich hedt het Revoluti- onnait Comité in een avondvergadering be Bloten tot een algemeene werkstaking gedu rende 24 uur,, als protest tegen den aardap- peïnood. Gistermorgen had een deputatie, bestaande uit de heeren De Miranda van den Amsterdamschen Bestuurdersbond, Joosten, van de Amstcrdamsche Federatie dhr S. D. A. P., en Content van de Arbeiders-Coöperatie „De Dageraad" een onderhoud met de minis ters van binnenlantlsche zaken en van land bouw. Het resultaat was de toezegging, dat heden en volgende dagen 15 h 2U wagons aardapel-en zouden worden gezonden. De maximum der aardappelen werd voor deze week gesteld op 11 cent per kilo. De volgende zal door ruimeren aauvócr de prijs van zelf dalen. Rustig was het gtotemamiddag nog lang niet in de hoofdstada De beginselen van het De plundering van politie niet meer beletten. Het eeni| zij kon doen was den voortgang van drijf in die buurt te stuiten. Met het lankmoedig optreden der politie was 't gisteravond uit. 'legen half elf werd een detachement politie-agenten gevormd, al len gewapend met een. revolver. Dit detache ment trok de straat op, gevolgd door een af- Üeeiing infanterie. „Toen dit detachement zijn arbeid begon aldus de verslaggever van het Hbld „bevond ik mij juist in het begint van die r.raar peterstraat. Het was daar volmaakt rustig. Plotseling klinken er revolverscho ten en komt het publiek overhaast vluchtend. De politie er achter, al maar schietend. Als razenden vlogen de menschen tegen de deu ren op, de trapportalen in. Op den hoek van de straat wordt nog een salvo gegeven. Met een tiental anderen werd' ik opgeperst in een trapportaal. Dan houdt het schieten op. Ik wacnt nog enkele oogenbli'kkcn en ga dan naar buiten. Er was zoo goed als niemand meer in de straat. Op den hoek van de Ous- tenburgergracht komt een agent, rood als een stier op mij af, cmschreeuwt „weg, weg 1' Ik zwaai met mijn persbewijs, roep: „ver slaggever", maar dat kon hem niet Bcheleu en met de hand aan zijn revolver bleef de man heesch gillen: w,,eg, weg", loen was is zoo verstandig de, looppas aan te nemen, gers" en nieuwsgierigen. Vooral voor het gebouw van de Diamantbeurs stond het prop vol, en de meuschenopeenhooping werd nog erger, toen de diamantbeurs vol werd en het overige van de vergaderiustigen moest wor den ondergebracht in „Handwerkers Vrien denkring", dicht bij, bet Weesperpiein, terwijl in „Concordia" viak over de Diamantoeurs de gemeen lewerkiieden vergaderden om over nun houding te beslissen. De politie scheen het echter gewenscht te vinden ai 'die mmsciiendroimnen maar op en om het plein te laten staan. In de Diamantbeurs en „Handwerkers Vriendenkring" spraken de heereui Kits, Lansisnk, Wijnkoop, enz., die aanspoorden tot werkstaking en om dan door de stad trek- xend te demonstreerea, ten spijt van het ver- ood om te trekken. Eenigszins anders ging het in „Concor dia", waar dé heer Wesseling betoogde, dat hij niet de verantwoording op zich durfde nemen om 2U0 gemeentewerklieden een be sluit te laten nemen tot staking voor 3800 man. Intusschen verliep de vergadering in de Diamantbeurs langzamerhand1, omdat men geen zin had in de snikheete volle zaal te wachten op Wijnkoop, die er zou komen spreken, maar die blijkbaar liever m „Hand werkers Vriendenkring" bleef. De naar buiten komenden voegden zich bij de reeds verzamelde menigte en toen ein delijk de vergadering m de Diamantbeurs uieliep, trachtte men een optocht te formee- ren in de richting van de Weesperstraat. Direct echter kwam een aantal politieagen ten te paard uit de brandweerkazerne en er werden pogingen gedaan om de menigte te verspreiden, met behulp van een sterke macht politie te voet. Dit had echter geen resultaat, en tenslotte moest de politie chargeeren. Van den anderen kant drong de menigte, versterkt door nieuwsgierigen, weer het plein op, zoodat de politie telkens- moest chargeeren om het piein schoon te houden In de Weesperstraat moest de bereden poli tie telkens de menschen uiteen drijven met sabel en revolver, in de Weesperstraat zelf en in de Lepelstraat.weerklonken afzonderlij ke schoten en geheele salvo's. Langzamerhand loste zich de menigte eenigszins op, maar de politie moest toch voortdurend ter plaatse blijven. Leek het aanvankelijk dat het om en bij de Groenmarkt rustig zou blijven, omstreeks 9 uur begon op de Elandsgracht weer de op loop van op relletjes beluste jongensi De otegang tot de Marnixsüraat werd door de politie bezet, doch toen de politie niet be stand bleek tegen den aandrang van dé steeds aangroeiende menschenmenigte, werd mili taire ondersteuning gerequireerd, die weldra verscheen onder bevel van een luitenant. Deze sommeerde de menschen om achteruit te gaan, echter zonder resultaat. De jongens tartten de soldaten zooals zij het dé politie hadden gedaan, en begonnen sigarenwinkels en dergelijke te plunderen. Daarop sommeer de de commandeerende officier driemaal, de menschen gingen evenwel niet achteruit. Er volgde een salvo in de lucht, nog sultaat. Tenslotte een salvo int 3« d'ie nog niet week. Heel langzaam gelukte het, de menschen iets achteruit te dringen, terwijl de steenen om en over de hoof den der soldaten etn poli zonder re- Ie menigte, met het angstige gevoel ieder oogenblik een aandenken meae te krijgen. Een collega was gevlucht in een café. Die drong het dctache- tieageuten vlogen. Na lang tqbben gelukte het voldoende ter rein te winnen om een behoorlijke afzetting naar de Groenmarkt te verzekeren. Er vielen toitaal vier dooden en acht ge- ment overal biiinen en dwong de aanwezigen I wonden, van wie één ernstig, tact opgeheven revolvers onmiddellijk weg j Voor hulp bij het verder bewaren der orde zijstraten Hoewel blijkbaar welovertegde aanval pl^H op een wagen met varkensvleeachwelke uit het koelhuis van het Vriessevcem vervoerd zou worden naar het abattoir. De bijeenge Bchoolde ^vrouwen waren gewapend met groote keukenmessen. Toen de kar een eind weggereden was, werd de voerman gedwon gen halt te houden. Een half varken weid van de kar gesleept en binnen oenige minuten, voordat politie-versterking kon komen opda gen, was het varken verdeeld. De vrouwen, die nog niets hadden bemach tlgd, deden daarna een aanval op een kip pakhuis, maar werdén door de knechts, jengehouden. Een detachement politie ver dreef hen. Was het op Kattenburg, Wittcnburg en Oostenburg des middags vrij rustig geweest, tegen den avond drong plotseling een aantal vrouwen een slagerswinkel in de Kleine Wit tcnburgersüaat binnen en roofde daar wat te rooven viel. Bij het verschijnen van dé politie komen is", zei hij- met zwakke, maar natuur lijke stem, „u heeft u zeker ongerust over mij gemaakt Maar nu ben ik weer heelemaal beter." Het was te veel voor mevrouw Pridham. Al de foltering van liefde en leed, die zij zoo lang had kunnen bedwingen door haai' ge voel het uiterste geweld aan te doen, stegen op van haar hart naar haar lippen toen zij uitriep: ,,Mijn jongen" Wn l" tranen uit „Still" zei de pleegzuster afkeurend. „L moest lachen en niet schreien, mevrouv. Pridlham. Ik ben altijd blij als oen patient bij komt. Nu zal het niet lang meer duren of w hebben hem er boven op. Ik wou wel een weten wat dr. Fraser er van zeggen zal." Zi liep heen en weer, maakte een opwekkenu middel klaar, bracht het aan zijn mond om te voorkomen dat Laurie zou instorten door het zien van zijn moeder's ontroering. Agnes kwam- zacht bij haar moeder staan en fluisterde„Houd u dapper, moeder 1 Be denk hoe kritiek de toestand is-en ze leidde baar een weinig weg waar Laurie haar snik ken niet zoo duidelijk kon zien en hooren. Laurie dronk gehoorzaam wat de pleeg zuster hem voorhield en liet haar begaan toen zij dé kussens in zijn rug opstapelde. Theo sloop de kamer uit en liep naar be neden naar ae bibliotheek. Zooals hij den laatsten tijd gewoonlijk deed. zat haar vader met de iiand onder het hoofd na te denken; toen hij haar opgewonden ge zicht zag sprong hij overeind „Niet -7" vroeg bij. En Theo met een on gewone klank in haar stem, begreep hem da delijk en riep: „Ja, Laurie is bijgekomen. Hij te gaan. Zóó werden alle grachten en van de Eilanden „schoongemaakt", dé meeste agenten in de lucht schoten, war een enkele die maar steedb recht voor zich uil bleef vuren In den Oostenburger Achter straat werd dan ook een ongeveer 40-jarige vrouw, mej. Bakker, moeder van vier fciiiue ren', juist toen zij haar woning wilde bin ueuvluditen, door een kogel zwaar gewond in het onderlijf. Per auto-brancard werd zij naar het gasthuis vervoerd. Ook een 19-jarigi jongen, W. C. Bode, werd daarheen gebracht Hij was door een sabelhouw bewusteloos neergevallen en In een café binnengedragen. De afdeeling militairen die de politie overal volgde, gelastte met opgeheven gewe ren d'e ramen te sluiten. Alle toegangen tot de grachten en straten werden afgezet. Eerst tussclrui 11 en 12 uur mochten de menschen velen waren naai de vergaderingen geweest bij groepen, die telkens tussclieu 'twee afzettingen in moesten wachten^ huiswaarts keeren. In den omtrek van het Weesperpiein was het den geheelen avond druk van „betoo- praat weer heel gewono. Hij is ontwaakt uit dén slaap met een volkomen duidelijk be wustzijn O vader, bel dr. Eraser op en zeg dat hij dadelijk komen moet." Want haar vader had' een schrede achter uit gedaan alsof hij zou wagelen en vallten, en zij Begreep dat het gevaarlijk wezèn kon een goede tijding te ontvangen. Als bij ingeving wist zij d'at iets doen, in eenig opzicht van dienst zijn, een veiligheidsklep zou wezen. Zij had' goed gezien. Met een vuurrood gezicht en bevende hand greep mijnheer Pridham de telefoon en belde den dokter op En toen kon Theo op haar beurt het niet langer uithouden. Zij zat in haar vaders stoel, liet haar gezicht op de gevouwen han den vallen en schreide eens goed uit. De eerste lichtstraal in de ondoordring bare duisternis was te veel voor hen allen geweest. Nooit dreigt een geestelijke span ning zoo zeer de fijne vezels der hersenen aan te taston als bij de reactie wanneer die haast niet te dragen last van u wordt wegge nomen 1 Mevrouw Pridham kwam weldra beneden bij haar echtgenoot, want de pleegzustei drong er zeer op aan, dat er geen woord meer door of tot Laurie gesproken zou wor den voordat die dokter er geweest was. Agnes alleen bleef bij haar broeder, zij zat stil te bidden; haar kalme gezicht was een geruststelling voor hem telkens als hij het gevoel van duizeligheid en vaagheid we der voelde naderen-. on cavalerie uit Venlo gearri- Wordt vervolgd. is een cscai veerd. Naar het departement van Oorlog heeft medegedeeld, ontkennen de daar ontvangen ambtelijke berichten de gevallen van dienst weigering onder de troepen, welke te Am sterdam militairen bijstand hebben verleend. Een 7-tal voorstaande personen, w. o. de cchtgenoote van den burgemeester en prof. van Hamel, verzoeken in de bladen liunne stadgenoot-en gedurende een week geen aard appelen te gebruiken, om die daardoor be spaarde hoeveelheden ten goede te doen ko men aan een ruimere distributie. De persoon die gisteravond op dé Elands gracht zwaar gewond werd, is aan de gevolr gen overleden. Aan de opwekking tot de 24-urige „alge meene" werkstaking hebben pl'. 10.000 arbei ders uit verschillende bedrijven gehoor ge geven. Geheel of gedeeltelijk staakten heden morgen de arbeiders van de Marinewerf, van de Nederlandsdie Fabriek, van de Scheeps bouwmaatschappij, van de fabriek Spijker, van de fabriek Minerva aan den overkant van het IJ, van Ducroo cn Brauns, de Havenar beiders, arbeiders van de Corsettenfabriek aan de Amsteldljk, de Zwavelzuurfabriek Ketjen, de Chemische Fabriek aan de Bad huisweg, voorts bijnt algemeen de onder- bouw-arbeidters in het bouwbedrijf, cn voor het grootste déél de bovenbouw-arbeiders. AARDAPPELEN'DIEFSTAL. Ook in de omgeving van Leiden heeft dC schaarschte aan aardappelen en de hooge prijs van dit artikel tengevolge dat aardap pelen worden gestolen. Des avonds als vis- schers en peueraars langs de groene aard appelvelden varen' roepen ze het den warmoe- ziers reeds schertsend toe dat ze wel voor een maaltje zullen zorgen. En maar al te vaak ontwaart de eige naar den anderen morgen dat men de daad bij het woord heeft gevoegd. Niet altijd is de greep gelukkig, daar een leek, vooral des nachts, aan het loof niet kan zien of een1 veld met vroege of met latere soorten bepoot is. Een tuinder onder Oegstgeest kwam dézer dagen tot de ontdekking dat men in zijn land zeven roe late aardappelen had gerooid. Voor hem een schade van 20, terwijl het voor 'den dief slechts een mandje kleine aard appelen opleverde, absoluut nog niet te eten. EEN AVONTUURLIJKE TOCHT. Maandagmorgen is te Winterswijk een Roe- meensche vliegeroficier over de grens geko men, die heel wat avonturen achter dten rug had. De man, zoon van een senator en van beroep ingenieur, was einde October van het vorige jaar in de Dobroedsja gevangen ge nomen en naar een kamp in de nabijheid van Hermanstad't gevoerd. Na drie maanden tijds zag hij de kans schoon te ontvluchten en zet te dwars door Oostenrijk-Hongarije en Duitschland heen koers naar ons land. Deels loopende, deels per spoor reizende, vervolg de hij zijn weg, terwijil hij soms dagen in de smerigste krotten moest overnachten. Twee maal werd hij zelfs gearresteerd, eenmaal in de nabijheid van Keulen; toen wist ixij, tijdiens net transport uit den trein te springen, en den tweeden keer, nabij het grenspiaatsje Bur- io, waarvandaan hij naar het cachot te Bor- xen werd overgebracht, doch ook toen zag hij xans uit te breXen. Hij is naar het quarantainestation te Di- dam overgebracht DE SPOORWEGFILM. Na ongeveer 5 weken, welke voor de ver schillende opnamen van het spoorwegbedrijf zijn noodig geweest, nadert de spoorweg- iiim haar voltooiing. Deze Elm, wellke in het geheel ongeveer 4000 meter lang is, zal voor het eerst op Zondag 15 Juli a.s. in de samenkomst te Utrecht ter feestelijke herden king van het 10-jarig bestaan van den Bond van Technisch-Bureau-personeel S.S. voor le tten en genoodigdten van den Bond in haar geheel worden vertoond Na deze voorstelling zal de Bond het ge heele spoorwegpersoneel in enkele speciale voorstellingen in de gelegenheid stellen de film eveneens in haar geheel te zien. Een ge deelte van de opbrengst zal komen ten bate van het herstellingsoord voor spoorwegper soneel. Na de voorstelling voor het spoorwegper soneel zal de film in gedeelten in de verschil lende bioscooptheaters in den lande voor het publiek te zien zijn. ANTI-SOC. DEM. SPOORWEG PERSONEEL. In een vergadering van den Bond van anti- sociaaldemocratische Vereenigingen en afdee lingen van Nederlandsch Spoorwegpersoneel „Recht en Plicht" is met algemeene stemmen een motie aangenomen, gericht tot de Ko ningin, waarin wordt opgekomen tegen het proclameeren van stakingen in deze moeilijke dagen en verklaard wordt, dat de leden van den Bond zich in en buiten dienst ter beschik king van het leger stellen. BRANDSTOFFENNOOD. Te Eindhoven en omgeving zijn geen brand stoffen voor de klein-industrie meer te ver krijgen. Indien i!n dte behoefte niet binnen een paar dagen kan worden voorzien, zullen de brood bakkerijen geen stookmateriaal meer hebben. NIEUWE HARING. (Officieel). Naar gebleken is, wordt in ver schillende plaatsen door winkeliers of ven ters z.'g. nieuwe haring aan' het publiek ten verkoop aangeboden tegen aanmerkelijk hoo- ger prijs dan den vastgestelden maximum kleinhandelprijs van 4 cent per stuk en zulks onder het voorgeven, dat die maximumprij zen voor nieuwe haring niet gelden. In verband hiermede kan echter worden medegedeeld, dat deze opvatting onjuist is en de voor haring vastgestelde maximumprijs zoowel geldt voor nieuwe haring als voor haring van de teelt 1916. Ten overvloede zij er de aandacht op gevestigd, dat de als nieu we haring aangeboden waar, zoo niet In alle dan toch in het overgroote deel der gevallen,, haring van liet vorige jaar is, welke een be paalde behandeling heeft ondergaan, ten ein de haar het aanzien te geven van nieuwe ha ring. Het publiek zij in zijn eigen belang aange raden om, zooura haring boven den maxi mumprijs wordt aangeboden, daarvan on verwijld mededeeling te doen aan dten burge meester, onder opgave van den naam van den persoon, die boven den maximumprijs tc koop aanbood. DE LEO'ERSTERKTE. Om zich geheel op de hoogte te stellen1 van de sterkte van onze weermacht en na te gaan of onder de afwezigen met onbepaald klein verlof ook een voldoend aantal officieren, on derofficieren en korporaals zijn, heeft dte mi nister van oorlog eten opperbevelhebber ver zocht, zoo spoedig mogelijk een opgave te mogen ontvangen van' de sterkte der onder scheidene lichtingen en jaarklassen, gesplitst naar de verschillende wapens, benevens de sterkte aan vrijwilligers (res.-kader afzonder lijk). Hierbij' moet vermeld worden, hoev.len van elke groep officier, onderofficier, korpo raal! of soldaat zijn en hoevelen zich met on bepaald (klein) verlof bevinden. van die Maatschappij Alkmaar Packet het Stiet zullén aandoen, kan dit voor de bewo ners van het dorp een groote verbetering worden genoemd. UIT OTERLEEK. Bij dé gisteren' gehouden Gemeenteraads verkiezing werden 120 biljetten ingeleverd. Uitslag: C. Dekker 107, G. Govei* 71. C. Kramer Glijnis 48. P. Vader 89 st. Alzoo ge-' kozen' <de heeren Dekker, Govers en Vader. Er zijn hier 153 kiezers voor den gemeen teraad. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is een buitengewone mi nisterraad gehouden, waarin o.m. de uitbrei ding van de gevaarlijke zóne in dte Noordzee onderwerp van behandeling uitmaakte. Van die productie of inkoop en van hooi moet 40 pet. voor binnenlandxdi verbruik worden' beschikbaar gesteld. Te Schoondijke is voor geen der drie aftredende raadsleden een candidaat gesteld. De koningin heeft aan de heeren Goris- 6en, inspecteur der Staatsspoorwegen en ba ron Bemtinck wegens htm koelbloedig optre den bij het spoorwegongeluk te Houten verleend de zilveren eerepenning met loffelijk getuigschrift. Gisteren bestond' de Sophia-Vereeni- ging tot bescherming van Dieren' te Amster dam vijftig jaar. Prins Hendrik zond een telegram. Hoewel <fe lichaamskrachten van den heer F. Lieftinck, lid' dér Tweede Kamer, niet verminderen, bracht hij heden een onrustigen nacht door. De heer Groen, d'ie gewond werd bij het tramongeluk bij Haarlem heeft een operatie ondergaan. Zijn toestand is ernstig. Van de mijnwerkers, die gestaakt heb ben, zijn er thans nog eli wier ontslag ge handhaafd bleef. Onder hen zijn hoofd- en af'deelingsbestuurslteden van dm bond. Deze hoopt dat ook zij spoedig weer zullen worden aangenomen. Er is Maandag slechts één treiter uit IJmuiden naar zee gegaan en 47 loggers. Deze blijven meest nabij de kust. Gisteren voeren 13 treiters uit. De minister van landbouw heeft dten maximumprijs voor regeeringsvisch in gebak ken toestand vastgesteld op 80 ets. per K.G. Het uitvoerverbod van ruwe tabak is opgeheven. De gewone rijksnajaarskeuringeil van tot dékkiug bestemde hengsten zijn voor Noord-Holland vastgesteld als volgt: 18 Sep tember te Texel en Terschelling; op 19 Sep tember te Schagen en Wielingen; op 20 Sep tember te Hoofddorp. Van den gezagvoerder van bet s.s. „Amstelland" is bericht ontvangen, dat hij met de geheete bemanning, nadat zijn schip was getorpilleerd, veilig in Engeland is aan gekomen. De rechtbank te Middelburg veroordeel de een vlashandelaar te Koewacht, die voor de rijksinkouistenbelasting had opgegeven een inkomen van 4000, terwijl hij minstens 30.000 had verdiend!, overeenkomstig den eisch tot 2000 boete, subsidiair 6 maandteu hechtenis. STADSNIEUWS. DE KOLENNOOD. De brandstoffmeommissie Alkmaar cn omstreken ontving van het Rijkskotendistri- butiebureau de volgende circulaire: Terwijl wij U hierbij de toewij/ing voor de maand) Juli doen toekomen', vestigen wij met den meeaten' nadruk er Uw aandacht op dat de kotenvoorziening van Nederland bij voortduring zeer zorgelijk blijft. Teneinde te trachten de verschillende klein bedrijven ook in dé komende maanden van brandstoffen1 te voorzien, is noodig: le. de uiterste beperking in het gébruik de belanghebbenden, door 2e, het zooveol mogelijk reserveerea van hoe veelheden door de brandstolfencommis- 3e, VERKIEZINOSKWESTIE TE RENK5UM Voor de raadsverkiezingen te Renkum werd door dé aanhangers van het raadslid Wol zak, den zoogenaamden „Raad van Dertig," een cand'i daten lijst ingediend, met de namen van drie ingezetenen van verschil lende poli tieke richting. De betrokkenen droegen daar van geen kennis en het is te betwijfelen of zij wel bereid zouden zij n geweest een can dicta tuur van die zijde te aanvaarden. Naar thans gemeld wordt, komt op dteze lijst, welke aoor dten heer Wolzak Is Inge diend, een valsche hamdteekening voor. Door op het stadhui! twee getuigen moet geconstateerd zijn, dat 'J80 verschenen het raadslid Wolzak wist, dat deze handltee- kening valsch was. Er wordt thans nagegaan of wellicht meerdere handlteekeningen op de lijst valsch zijn. ogoliik uor ae sies voor de bedrijven, welke stood.-, in de eerste plaats moeten geholpen wwlleii, het nemen van maatregelen «not de brandstoffenconimissies, opdat mi doel treffende bezuiniging dn het gbruA plaats vindt. Wat dit laatste punt betreft, verdient het ernstige overweging om in overleg niet do belanghebbenden te trachten een centralisa tie van gelijksoortige bedrijven te verkrijgen, b.v. bakkerijen, wasscherijen,, e.d. Van de door U in deze te treffen maatre gelen zulten wij gaarne op de hoogte wor den gesteld. Rijks Kolen-Dlstribüte. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Van de 1121 klesbevoegden waren er he den in district 3 reeds 610 opgekomen. Ver wacht werd1, dat dte rechtocht kandidaten in clit district zonder did herstemming noodig gekozen ,/erden. Om 2.20 uur waren er het stadhuis van de 546 kicsbevocgdten en om 'half 3 in district 3 van dc 1221780. Algemeen' werd verondersteld, dat in deze beide districten herstemmingen noodig zul len zijn. UIT ANNA-PAULOWNA. Aan die lijst van stations-, waar inlading van groenten onder ambtelijx toezicht kan geschiedten, is toegevoegd: Anna-Paulowna. UIT BERGEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer 1 uur iS door den gemeente-veidl- wacbter J. van dier Kerk en dén nachtwacht G. Witte, alhier, een aanvankelijk onbekend Individu in verzekerde bewaring gesteld. Bij fouilleering werden stukken loocf alsmede een koperen kraantje op hem bevonden. Bij on derzoek bleek een en ander afkomstig van een buiten-waterleiding van een perceel' iin de Hoflaan. De gearresteerde werd gistermiddag naar het huis van bewaring te Alkmaar overge bracht. UIT AKERSLOOT. Met het baggeren van een vaargeul in het AUrm, meer vanaf het Gr. N. Holt Kanaal naar het Stet is hedten een begin gemaakt dteor Gebr. Visser. Wanneer het doel is beroet, en dte booten NIEUWE REGELING GAS EN ELEC'I RICITEIT. Door de gascommissie is een nieuwe rege ling ónfworpen voor het gebruik van gas en electriciteit. Over Juli, Augustus cn September wonten maximum hoeveelheden gesteld: Voor een gezin van I of 2 personen gedu- rende de maanden Juli, Augustus en Septem ber: 35, 40 en 45 kub. M.; idem idem van 3 personen 37, 42 en 47 kuo. M.Idem idem van 4 personen 39, 44 en 49 kub. M.; idem idem van 5 personen 41, 46 en 51 kub. M., idtem idem van' 6 personen 43, '48 en 53 kub. M.idtem idem van 7 personen 45, 50 en 55 kub. M.; idem idem van 8 personen 47, 52 en 57 kub. M.; idem idem van 9 cn meer personen 49, 54 en 59 kub. M. Voor hen d'ie bovendien in het bezit zijn van een electi'ische lichtinstallatie wordt deze hoeveelheid', gedurende de 3 bovengenoemde maanden, voor elke maand, bepaald als X^oor een gezin van 1 of 2 personen 30 kub. M.; voor een van 3 personen 32 kub, M.; voor een van 4 personen 34 kub. M.; is,

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2