DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BE OORLOG. t kt M: „Triumpf" Luxe Automobielen Adres: JAC. MET, Geurige 6 cents Sumatia-Slgaar. - Haïanna-I ALKMAAR. Telef. Interc. 572. Honderd en negentiende jaargang. 1917. ZATERDAG 7 JULI Firma H. KRIJWS. De Prijsverhooging der SIGAREN Acliterweg C19-21-23, NO. 157 Dit nummer bestaat uit 3 Matten. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,30 franco door het geheele Rijk fl,5D Afzonderlijke nummers 5 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel 10.12* Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. De slag in Galicië is weder begonnen; op dezelfde punten waarop Zondag de aan vallen gericht waren, zijn de Russische stomicolonnes weer losgetrokken. Massa- aanvallen waren het, volgens Berlijn, welke zonder resultaat onder zeer zware verliezen doodliepen'. We zullen echter het" Russische bericht moeten afwachten, om eenig inzicht in den toestand te kunnen verkrijgen, het le- gerbericht dat hedenochtend' in de bladen stond en voornamelijk van artillerie-actie spreekt, slaat waarschijnlijk nog niet op de laatste gebeurtenissen. Wat de voorgeschiedenis van het Russi sche offensief betreft komt uit St Petersburg, via StockholmBerlijn een eigenaardige ont hulling. Het blad van den anarchistischen re- volutionnair, den heer Lenin, de „Praw-da", schrijft, dat op 27 Juni in 't Russische hoofd kwartier een conferentie plaats had, waar aan behalve generaal Broessilof en andere Russische generaals, ook Terastsjenko, de Amerikaansche senator Root, de Britsche ge zant Buchanan en dte Engelsche generaal Scott deelnamen. Het offensief kwam alleeen tot stand door het scherpe aandringen van president Wil son, die als laatste tijdstip iden eersten Juli had vastgesteld'. Weigerden de Russen tot het offensief over te gaan, dan dreigde hij met het ver breken der financieele onderhandelingen. Daar Rusland's economische toekomst af hangt van den geldelijken steun van Ameri ka, moesten de Russen' zich wel bereid ver klaren om het offensief te beginnen. Daarna heeft de senator Root, in opdracht van den heer Wilson, den minister van oorlog 5 mil- lioen dollar als een bijdrage van president Wilson overhandigd. Wat dit laatste zinnetje betreft, is het niet geheel duidelijk of men hier met een persoon lijke bijdrage van den Amerikaanschen presi dent in de kosten van het offensief, te doen heeft, of dat het een insinuatie van omkoo- ping inhoudt Dat Amerika de hand in het offensief heeft, is al meer gemompeld!, wat er van de bewering van den heer Lenin waar is, Vcechter moeilijk na te gaan. Van de overige gevechtsterreinen geen nieuws. Gevechtsactie is er wel, vooral in het Westen, maar^Seze bepaalt zich tot kleit?.: ondernemingen. Deze week heeft wèl de hervatting van de Rijksidagzitting, ter behandeling van die 15 milliard mark oortogscredietaanvrage, maar niet de door velen verwachte rede van dten heer von Bethmann Hollweg gebracht. Men zegt, dat de kanselier wel van plan was een rede te houden en deze dan ook al gereed had, to n echter hef Russische offensief uit brak, hetgeen al dladel'ijk zulke politieke en krijgskundige gevolgen schoen te zulten heb ben, dat de rede totaal moest omgewerkt wordon. Dus is ze nog maar niet n iigeapto- 'tcri en Is 't wachten misschien op 't einde van het krijgsbedrijf in Galicië, om uatr aanleiding daarvan dan een geheel nieuwe mie te honden..Toch zijn er ook nog Duif. sche bladien die de redevoering in den Rijks dag spoediger, in den loop Van de volgends week, tegemoet zien. In alle geval, hls de rijkskanselier tot spreken komt, dan kan hij, met betrekking tot het offensief cn den daar door geschapen toestand, belangrijke diingen zeggen, dat is op het oogenblik in Duitsch land de aljgemeene meening. KORTE BERICHTEN De betrekkingen tusschen Argentinië en Duitschland zouden op afbreken staan. Ht plan is, om het grootste gedeelte van de Russischee rijksmijnen en delfstof- bedelingen in Amerikaansche handen te doen overgaan, die het dan met Russische krachten zulten exploi-teeren. Over het besluit van de Engelsche regee- ring om het brouwen' van een derde meer bier toe te staan schrijft de Daily News: Na zich gebogen te hebben voor de wedrenmenschen, voor de tabakshandelaars en voor de onder nemer* van vermakelijkheden, buigt de regee ring zich nu voor de brouwers. Ze helpt de vocdsclvernietiging. Volgens het Giomale d'Italia heeft de Italiaansche minister van marine Triangi, eerst kort geleden benoemd, alweer ontslag verzocht. Het verzoek zou samenhangen met zijn uitlating in de geheime Kamerzittingen, dat op krachtige militaire hulp van de Ver. Staten niet te rekenen valt. Havas meldt dat bij het vertrek van een Amerikaansch bataljon naar het front, te Parijs grootegeestdrift aan de nieuwe wa penbroeders is betuigd. Van bevoegde zijde deelt men aan het Berliner Tageblatt mede. dat de groenteoogst door de aanhoudende droogte vertraagd en ten deele bedorven is. De president van het departement voor voedselvoorziening heeft derhalve bevolen, om voor de ontbrekende aardappelen meer meel dan tot dusver uit te deelen, tot tijd en wijle, dat de resultaten van den oogst aan' vroege aardappelen zich zulten! doen gevoelen. De Atheensche correspondent van de Italiaansche Secoio maakt melding van het gerucht, dat Alexander, de nieuwe koning van Griekenland, binnenkort met een Engel sche prinses gaat trouwen. De „Times"-correspondent bij' het En gelsche hoofdkwartier meldt dat de nieuwe Engelsche legers dit jaar 90,000 krijgsge vangen hebben gemaakt en 450 kanonnen en 2000 stuks licht materiaal (mitrailleurs, loopgraafmortieren enz.) hebben buitge maakt. Een Engelsche mijnveger liep in de Middel landsche zee op een mijn en zonk, 10 man zijn gedood'. NEDERLAND. DE VEILIGE VAARGEUL IN DE NOORDZEE. (Officieel). Ten gevolge op de bekendma king van 3 dezer, deelt het ministerie van Buitenlandsche Zaken mede, dat Harer Ma- jesteits gezant te Londen opnieuw bij de Britsche regeering stappen heeft gedaan naar aanleiding van de jongste uitbreiding der gevaarlijke zone waardoor dè veilige vaargeul voor de Nederlandsche scheepvaart zou komen, te vervallen. In opdracht der Regeering heeft de gezant gevraagd om uiterst spoedig antwoord no pens de definitieve bedoeling dter Britsche regeering. Hij heeft doen uitkomen, dat hier te lande niet wordt geloofd dat de maatree- gel opzettelijk tegen Nederland is gericht, doch dat men niet inziet welk militair belang metd eb ewuste uitbreiding gediend is en dat de levensbelangen van Nederland met den maatregel gemoeid zijn. Blijkens op 6 dezer 'ontvangen bericht, heeft de Britsche staatssecretaris geant woord1 met de nadrukkelijke verzekering, dat de bewuste maatregel in geenerlei opzicht opzettelijk was gericht tegeni Nederland, aan hetwelk de Britsche regeering juist de groot ste achting toedraagt, maar uitsluitend was ingegeven door militaire beweegredenen, welke beoogden aan vijandelijke strijdkrach ten den toegang naar Britsche wateren af te sluiten- Hdji meende dat men zich in Ne derland een overdreven voorsteling maakte van de gevolgen van den maatregel voor de Nederlandsche scheepvaart die immers over andere toegangswegen beschikt dan1 de dusver gevolgde veilige vaargeul. Tot het leggen van .mijnen zal in ae eerste dagen nog niet worden overgegaan. De Nederlandsche regeering heeft geant woord dat tengevolge van deu verscherpten; duikbootoorlog de voorziening in de behoef ten van het Nederlandsche volk langs den weg vanhet Kanaal onmogelijk is en dat de weg door de Nederlandsche, Duitsche en Deensehe territoriale wateren evenmin kan worden gevolgd, daar de neutrale scheeep- vaart langs de Duitsdie Noordzeekust ver boden is en bovendien de .weg door dee Ne derlandsche territoriale wateren langs de Noordelijke eilanden niet kan worden gebe zigd, omdat het vaarwater op verschillende plaatsen buiten de territoriale wateren ligt en derhalve in het Britsche mijnenveld valt. -Zij sprak het vertrouwen uit, dat de Brit sche regeering zich van een en ander reken schap gegeven hebbende, den voorgenomen maatregel aan een nieuwe overweging zou onderwerpen. Te IJmuid-en binnengekomen stoomtreilers rapporterden, dat een vijftiental visschers- vaartuigen welke bij het vuurschip Terschel- lingerbank het bedrijf uitoefen-den, moesten vluchten, omdat -de vaargeul door Britsche mijn-enleggers met mijnen werd' onveilig ge maakt. Zij kwamen daarom meer Zuidwaarts om bij de Haaks verder te visschen. Verschil lende stoomtreilers hadden door de mijnen reeds een deel van hun vischtuig verloren. MIJNEN. In de maand' Juni zijn op de Nederlandsche kust aangetroffen 7 mijnen, waarvan- 4 van Engelschen en 3 van Duitschén oorsprong In het geheel zijn sedert het begin van den oorlog aangetroffen 2106 mijnen, ald'us on derverdeeld': 1435 van Engelschen, 65 van Franschen, 269 van Duitschén en 337 van on bekenden oorsprong. BINNENLAND TWEEDE KAMER. In dev ergadering van Vrijdag werden be handeld dte interpellaties van de heeren Rut gers en- Van den Tempel in zake de aar-dap- pelenuitvoerpolitiek en de houding der regee ring op het stuk van de voorziening van de bevolking van levensmiddelen, mede in ver band met de ongeregeekTheden in Amster dam. Minister Posthuma deelde mee, dat om trent den uitvoer van oude aardappelen geen bepalingen golden en -dat van nieuwe aard appelen 25 pet. naar het Oosten! moest wor den-uitgevoerd en bijgevolg ook 25 pet. naar het Westen. De grond daarvoor is -de kolen- voorziening. Sinds Maart -komen, de kolen bijna uitsluitend1 uit Duitschland en zijn al leen te verkrijgen op den; grondslag van we- •derkeerige welwillendheid ten aanzien van het economisch Verkeer. Begin Juni kwam bericht, dat Ehiitschland in Juni en Juli niet op zijn allerminst de noodige hoeveelheid van 350.000 ton eou kunnen leveren; -door uitvoer van aardappe len toe te staan echter is toch in Juni 356.000 ton ontvangen, welke hoeveelheid ook in Juli is te verwachten1. De .gevolgen zijn geweest, dat van 20 Juni3 juli 3'A millioeni K.G. aardappelen zijn uitgevoerd, wat neerkomt op K.G. per Nederlander in die veertien dagen. De bevolking is per communiqué ingelicht. Spr. gaf toe, dat het fout was, oude aard- oppelen te verschepen in tegenwoordigheid van het publiek; het was echter slechts 1/10 K.'G. per Nederlander. De distributie van vroege aardappelen is onmogelijk, omdat ze geen stapelproducten zijn. Dat er een tekort aan aardappelen zou ko men, is voorzien, doch was niet te voorko men, omdat op rijp worden van den aardap pel moest worden- gewacht. Echter is alles gedaan om het tekort te compenseeren door beschikbaarstelling van ander voedsel. De vooruitzichten ten aanzien der aardap- pelvoorziening zijn best. De prijs van de aar-dapelen zal vanzelf da len- door den grooten aanvoer; van hetgeen in ons land groeit aan noodzakelijke levens- middtelen;, zal niets worden uitgevoerd. De graanvoorraad is grooter dan ooit te voren. Over 6 weken zal tot distributie van zool leer kunnen worden overgegaan. De toege stane 80-millioen voor -de levensmiddelen- voorziening zijn voor den Minister geen- li miet,. Minister Cort van der Linden kon1 omtrent de onlusten te Amsterdam thans nog geen mededeelingen doen; zoodra het onderzoek is afgeloopen, zal luj de Kamer inlichten. Voor het ingrijpen der regeering is voorals nog geen reden de burgemeester Is den- toe stand volkomten meester gebleven en de auto riteiten zijn met overleg en gematigdheid op getreden. De heeren Rutgers en van der Tempel re pliceerden. De heer v. di. Tempel -diende een, motie in, uitsprekende dat' de beperking tot het krediet van' 80 millioen voor de regeering geen reden mag zijn onvoldoende te voorzien in de volks voeding, dat d|le prijzen der -distributiearti- kelen niet verhoogd- mogen worden, sommige verlaagd hehooren te worden1 en dat de distri butie worde uitgebreid tot kleeding en schoeisel. De mode zal op een: nader te bepalen dag wordten behandeld De vergadering ging tot nadere bijeenroe ping uiteen. zal ingaan op MAANDAG 9 JULI 1917. Een ieder stel ik in de gelegenheid lot dien datum VOOR DE OUDE PRIJZEN van mij te koopen. JAC. DEOELIMGr. KRAANBUURT 6. Tel. 323. PERSONEEL RIJKS TUCHT- EN OPVOEDINGSWEZEN. Het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nedterlandschen Ambtenaarsbond heeft zich gewend tot den Minister van Justitie met een uitvoerig rapport waarin' zijn vervat de wen-, schen van het personeel der verschillendle rijksopvoedingsgestichten, zooals ze zijn uit gesproken in een vergadering met belang hebbenden op 29 April LL en geformuleerd in meer schriftelijk overleg met de afdeelïn- geni Alkmaar, Amersfoort Avereest en Lei den van den Bond. Het rapport bevat aanwijzingen omtrent opvoedende ambtenaren, werkmeesters, be ambten in algemeenen aienst en, hulpperso neel. Verdter dringt het aan op een betere vacantiercgeliug, regeling der rechtspositie, kortere diensttijd-en, billijke distributie van overtollige gestichtsgroenten en dergelijke Een overzicht der sterk afwijkende dienst regelingen 'in de verschillende gestichten ver gezelt het rapport, waarin wordt verzocht: „er worde ingesteld een Raad' voor de ge stichten, bijv. onder voorzitterschap van den lieer Hoodmspecteur van het Rijks Tucht- en Opvoedingswezen, waarin de organisaties in verhouding van het Ledental vertegenwoordi gers aanwijzen naar het voorbeeld der Cen trale Commissie voor de gemeente-werklie den te Amsterdam. Deze Commissie neme kennis van en geve advies over voorstellen tot wijziging en aanvulling van de algcmee- ue arbeidsvoorwaarden dier personeelen en treden op als scheidsgerecht." Wij vernemen verder, dat een audiëntie is verzocht bij den Minister van Justitie, ter nadere mondelinge toelichting van het rap port, eu dat het in de bedoeling ligt even eens een onderhoud aan te vragen met Mr. 'de Meijere, chef van het Rijks 1 ucht- en Op voedingswezen aan het Departement van Ju- stitiè. Ook is de medewerking van het Algemeen Coliege van Toezicht, Bijstand en Advies ingeroepen. WAARSCHUWING. De sigaren die door de fabrikanten nog niet verhoogd zijn, worden door mij niet verhoogd. Jac. Degeling. P.S. STATBNDAM, LA CELBSTA, SEMPHRMELIOR, PAULUS POTTER, WILLIAM RITT, aijn doer de fabrikanten nog niet verhoogd. Uemtmga utcaw*.. DE ONLUSTEN TE AMSTERDAM. Gisterenavond was in alle deelen der stad, waar de vorige avonden de politie ernstig moest optreden, de rust weergekeerd1. Politie, iufanterie eu cavalerie patrouilleerden' dloor de geheele stad, dtoch nergens kwamen onge regeldheden voor. De lieer J. ter Haar zal in de vergadering van den Arnsterdamschen gemeenteraad van a s. Woensdag de volgende vraag tot B. en W. richten: Achten B. en W. termen aanwezig om dten gemeenteraad voor te stelten- den burger», die ten gevolge van de ongeregeldheden in de afgeloopen dagen-, wegens onvoldoendte be scherming, schade hebben geleden, van, ge meentewege een vergoeding toe te kennen voor het door hen geleden verlies. OPENLUCHT -SP ELEN TE BERGEN. „Joseph in Dothan". (Juli-Augustus). De hoofdrollen zullen gespeeld worden door Louis van Gasteren, Gilhuys, Hans Brüning, Albert van Dalsum, Frans Correl en Goten Hissink, terwijl de reyen gezegd zulten wordten door Marie Gdlhuys-Sasbach en Annie Btommers. Ook de „Zwijgende Broeders" worden door beroeps-acteurs gespeeld. Deze met zorg samengestelde bezetting maakt het mogelijk de openlucht-voorstellin gen tot een zoo hoog mogelijk artistiek peil o pte voeren, zoodat niet slechts de Vondel- sche Verzen, doch ook wat zoo vaak ver waarloosd wordt de karakterizeering en uitbeelding der figuren tot haar recht ko men. Het terrein te Bergen, wel bekend van de openlucht-opvoeringen vam „Adam in Bal lingschap" door 't gezelschap Royaards, is sinds die paar jaren nog verbeterd: boomen en struikgewas zijn hooger opgeschoten, ook het de tribune omgevende geboomte is mas siever gewordten. Daar „Liet tooneel' is in Dothan, een zeker landstehap in KanaSn", zooals Vondel in zijn „In houdt" tot „Jo seph in Dothan" zegt, kon- bezwaarlijk ge schikter en beter met dten inhoud strookende plek gronds dan het opeulucHt-tooneel te Bergen voor dit stuk gevonden worden. En wat verder het stuk zelf betreft: het voldoet aan den voomaamsiten openlucht- spel-eisch: het speelt geheel' buiten; boven dien kunnen de bedrijven aan één stuk door worden gespeeld, daar „Het treurspel be gin! met den Dagh, en eindigt na den- mirt, bagh". KONINKLIJK NEDERLANDSCH AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP. Ongeveer een jaar geleden nam het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, op ini tiatief van zijne commissie voor Nederland, het besuit. wetenschappelijke tentoonstellingif te gaan houden, betrekking hebbende op eenig gedeelte van ons land. Men wilde, voornamelijk door middel van -de cartagraphie, een beeld egven van de wor ding, de veranderingen en -ae tegenwoordige gesteldheid van bodem en wateren van eenig gewest en aldus de kennis der historische ge ographic bevorderen, om een juisten blik te krijgen op den tegen woo rdigen aardrijkskun digen toestand. i'oen bepaald moest worden met welk ge deelte een begin zou worden gemaakt, viel de keuze op Holland's Noorderkwartier (Noord-Hol land t. N. van het voormalige IJ), dat één aardrijkskundig geheel vormt. Gen, enkel gewest van ons vaderland heeft in de laatste zes eeuwen zulke 'groote ver anderingen ondergaan las dit deel van het oude Holland en zijn wingewest Westfries land, en van geen enkel zijn die veranderin gen in 't algemeen zoo goed bekend. Mede tengevolge van die vele veranderin gen, als afdamming van zeegaten, droog making van meren, indijken van aangewas sen gronden, is de cartografie van het Noor derkwartier zeer rijk. Alleen de bekende verzameling Bodel-Nlj- enhuis op de univers!teits-bibl 1 otheek te ei- den bevat -daarvan 710 stuks, het rijks-ar chief in den Haag 215 deze laatste mee- rendeels geteekende kaarten en de eerste zeer goed aanvullend. Het spreekt wel vanzelf, dat alleen het voornaamste daarvan zal wor den- tentoongesteld. Alleen het oudste kaartenmateriaal, dus uit die 16e eeuw, is min of meer misteekend, maar dat van lateren tijd, waaronder de be kende kaart van de uitwaterende Sluizen' van Kennemerland- eni Westfriesland eni de kaar ten van vele droogmakerijen, is grootendeels vrij nauwkeurig van vormen, waardoor de bruikbaarheid daarvan verhoogd wordt. Ook de minuten der stedekaarten van Jacob van Deventer en nog vele andere waaruit de ont wikkeling der stedeni is na te gaan, zullen nauwkeurig zijn.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1