DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN HET Y1JFDE BAD No. 158 Honderd en negentiende jaargang. 1917. MAANDAG 9 JULI FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon* en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl,30 fcanco door het geheele Rijk f1,50 Afzonderlijke nummers 5 Cents. TeföftrowRTjiircier 3. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel f CU2i Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. HerstemmiügGemeentGraad. IJzer en Staal. Ovar dan aboowiemenfcsprija wordt bij vooruitbetaling boachfkt. Bewijsnummers 5 eent. Drie jaren heeft bijna de oorlog geduurd en in die drie jaren is Duitsehland van aan val Ier geworden verdedigende partij. Drie jaar lang hebben in den Rijksdag stemmen weerklonken, die eischten annexatie van Bel gië, van Koerland en andere stukken van het bezette gebied. Gedurende drie jaar heeft de rijkskanselier van tijd tot tijd redevoeringen gehouden, waarin hij nu eens wat meer naar den annexionistischen kant overhelde, dhn eens wat verzoen lij ker woorden sprak. Drie jaren zijn voorbij gegaan, zonder dlat de Duitsche regeering inzake het oorlogsdoel kleur heeft bekend. Thans is het keerpunt gie komen. In de hoofdcommissie van den Rijks dag is het in die Laatste dagen der vorige week waiin toegegaan en het is daar geble ken, dat de «troomioig voor vrede zonder annexatie en zonder schadeloossteling, die z.g. „Scheidcmannsvredie", zeer aanmerkelijk aan kracht gewonnen heeft De toestand kan thans als volgt wordien gekenschetst: Bij de socialisten, die vooruiistrevendien en een meer of minder groot gedeelte van de Centrum- en nationaaL-liberale partijen heeft zidh de overtuiging gegrondvest, dat Duitseh land duidelijk moet verklaren geen verove ringsoorlog te voeren, daar slechts eene zoodanige verklaring een spoedligem vrede naderbij kan brengen. Tot dat doel hebben vertegenwoordigers van genoemde partijen Zaterdagavond vergaderd, om te trachten het eens te worden over een' formule, waarin dè bovenaangehaalde wensch tot uiting komt. Men zegt, dat deze formule ongeveer den volgenden vorm zal aannemen: „Het Duitsche volk, dat vast besloten is, zi'ch tot het uiterste tegen iedere berooving van zijn grondgebied! of vernedering te ver wieren, denkt zijnerzijds niet aan veroverin gen of vernederingen ten koste van zijne vij anden. Het streeft slechts naar een vrede, die het zijn grondgebied» en de ontvouwing van zijne economische krachten» waarborgt". Het moet dien rijkskanselier in de zMng van de hoofdcommissie lang niet gemakkelijk zijn g»emaakt door de bdde tegenover elikan- cL staande partijen, de annexionistische en de hierboven1 omschreven groep. Tenslotte 'heeft hij een rede gehouden' van een hal! uur, welke niemand bevredigde en slechts mede werkte tot verscherping van 't conflict. En men verwacht nu 't aftreden van den heer v. Bethmann Holllweg en met hem dat van den minister van marine, den heer von Capelle. 3 3) door Beatrice Heron Maxwell en Florence E. Enahvick. Naar het Engetach. die „Ik dacht er over na," zei hit. „dat redde weg toch in den regel altijd die beste is. Ik had dien weg nooit moeten verlaten. In de toekomst zal ik den1 rechten en zwaren Wig inslaan en de moeilijkheden bestri die zldi mochten voordoen. Alles is dan tegen windmolens vechten." HOOFDSTUK XXVII. 20 en 70 mogen zoo ver van elkaar v< derd zijn als Mei en December, maar laa de nui bij beide weg, die geen waarde hie 't, dan krijgt ge 27 bij elkaar. Sallie Mauleveror was in haar element. Ze v/as van huis geaan in een ellendig humeur, want ze vond dat allees verkeerd liep met haar plannen; Laurie, die haar naar het huwelijksaltaar moest geleiden, na de ge- wonee voorbereidende maatregelen' van prachtige huwelijksbepalingen, vertooning van diamanten en paarlen en al de andere verheerlijking, die bij een bruid hoort, Lau rie was voor al zulke plannen en voornemens verloren. En Fubby, die voor eenige vergoe ding had' kunnen zorgen, door een paar aar- vrienden uit Londen mee te brengen om afleiding te geven in het saaie buitenleven, had het ook raadzaam gevonden in de ruimte te verdwijnen. Twee maaltijden vis-è-vis Lord Brismain, deden Sallie besluiten dat rij ei genoeg van had, om haar eigen uitdruk king te gebruiken. Een lankmoedig dienst- Het vertrouwen van den Rijksdag in de re- geering schijnt verdwenen te zijn, mede ook door haar houding tegenover de invoering van het parlementaire regime, welks bestaan eindelijk een einde zou kunnen maken aan dien- nog steeds in Duitsehland' bestaanbaren toestand, dat een regeering, buiten het par lement om, regeert. „Het inzicht, dat het Duitsche volk het recht en de plicht heeft, zelve aan de bestem ming van zijn lot medle te werken en dat ook in het belang van de hoogste gebieders een verdeeling van' de regeeringsbevoegdheid en -verantwoordelijkheid1 dringend noodzar kelijk geworden is, werken samen tot de er kenning, ddt het invoeren van. het parlemen taire systeem een gewicktige factor tot her stel van den vrede zou kunnen worden. Al dus schrijft het Berliner Tageblait in een op zienbarend hoofdartikel, dat bovendien de regeerilng aanvalt wegens haar eenzijdig vre desaanbod van Rusland, dat niet vergezeld ging van een gelijktijdige verklaring, dat ook in het Westen geen grondgebied verlangd werd, waardoor het er per slot van rekening slechts toe diende, Rusland nauwer aan zijn bondgemooten te verbinden. In ieder geval, de toestand te Berlijn is ge spannen, met de grootst mogelijke belang stelling wordt de verderen voortgang van dè gebeurtenissen afgewacht. De generaals von Hindenburg en Ludien- dbi'ff brachten een bezoek aan den Keizer, om over den toestand te confereeree, en het is al weer het Berliner Tageblait, dat zijn onge noegen lucht over het feit, dat al die confe renties en straks misschien het recomstruiee- ren der regeering geheel buiten den Rijksdag omgaan, dlat alles van persoonlijke besluiten afhangt en men straks misschien voor wie weet welke verrassingen komt te staan. „Er is niets", zoo bestuit het blad, „dat onmoge lijk is. Het is zelfs mogelijk, dat alles bij het oiude blijft." Iniusschen melden dè laatste berichten, dat de Rijkskanselier met de partijleiders uit den Rijksdag geconfereerd heeft en dat hervor mingen in meer parlememtaristischen geest aanslaande zijn. Het Russische offensief is, na voor de twee de maal „in bloed te zijn gesmoord", zooals Wolff het uitdrukt, wederom losgekomen. Bij Staniislau, iets meer naar het Zuiden dus, dan waar tot dusver de voornaamste gevecht ten plaats hadden, hebben de Russen, naar Berlijn toegeeft, terrein gewonnen. Hoe groot meisje pakte den volgenden morgen de kof fers van haar jeugdige meesteres en freule Sarah Mauleverer vertrok naar de stad. Zij volgde den telegrammen jongen op de hielen, die het gele couvert bezorgde in Braton Street, waar lady Adeliza Mountjoy (een weduwe, zuster van de overleden lady Bris main) de korte aankondiging van haar nich tje las; Ik kom voor lunch. Sallie." „Is er iets gebeurd? Heeft Brismain een aanval van jicht of la Theodoor getrouwd met een schoonmaakster?" vroeg lady Mount joy op vrij apottenden toon. Sallie raakte even de verwelkte wang met haar roode tippen aan. „Ik verveelde mij dood en kon het niet lan ger op Chevening uithouden „En je hadt zeker nieuwe kleeren noodlg, die je wist dat ik zoo dwaas zou wezen te be talen!" „U bent altijd een lief oudje geweest. Wij zullen vanmiddag samen boodschappen gaan doen." Sallie deed haar handschoenen uit en wijdde zich zonder verder uitstel aan het verorberen van oesters. Lady Adeliza was rijk en nam de dingen gemakkelijk op. Sal- lie's luimen» en dwaasheden amuseerden haar. Zij had geen kinderen en "het mooie meisje was een aantrekkelijk toevoegsel aan haar weelderig ingericht huis. Met Tubby had zij niet op en zij moedigde zijn bezoeken nooit aan. Zij vond» hem buitensporig en lui. Hij gaf zich geen moeite in haar smaak te vallen en noemde haar een zelfzuchtig, oud hart. Onder de lunch vertelde lady Adeliza aan haar nichtje, dat ze bezig was met de toebe reidselen voor een reis eerst naar Lausanne en dan naar Aix-les-Bains, waar ze de baden zou gebruiken. „Ik ga natuurlijk met urn ee," besloot Sal lie kalmpjes en ofechoon de oude dame brom- het resultaat geweest is, kan slechts beoor deeld worden na een Russisch liegerbericht over deze krijgsverrichtingen], dat echter nog niet is ingekomen. Lemberg blijft het hoofd doel van de operaties. De Russische aanval len geschieden' met steedis gTooter heftigheid' en de pers-agentschappen der Centralen ge ven griezelige beschrij vingen van de stapels lijken, welke zich voor de stellingen der Oos- tenrijksch-Hongaarsche en Duitsche regimen ten ophoopen. Maar over menschenmateriiaal schijnt generaal Broesilof ih overvloed1 te be schikken en» hij wendt dik met groote vrijge vigheid aan, om, het koste wat het wi'l, een succes te verkrijgen. Trouwens, ook artill'lèrie bezit het Russische Zuid-Westerleger in rui me mate. Daarvoor hebben dè geallieerden gezorgd, die ook verkfnnmgsniansirhiappp'n gestuurd hebben. Bij StSanislau moet op het oogenblik geschut van 45 c.M. optreden. Bij Konioechy deden de Dultschers tegen aanvallen, welke echter afgeslagen werdlen Over een offensief in Wolhynië, bij Pimsk, dat naar het heette, ingezet was, zijn geen nadere berichten ingekomen. Op het Westelijk front hebben de Duit- schers een succes behaald iin de nog steeds voortdurende gevechten om den' Ohemifn des Dames. Ten Zuiden van Pargniy en Filain, twee dorpjes, vlak bij elkander, even ten Noorden van het middengedeelte van den weg gelegen, hebben zij, naar hun avondlbe- richt meldt „een belangrijke terreinwinst ver kregen en meer dan 7b0 gevangenen ge maakt". De Franschen maakten eenige vorderingen bij Cerny en op den Wester-Maas-oever, bij den Mort Homme en heuvel 304. Verder had den slechts kleine gevechten plaats. In de Fransche Kamer heeft minister Pain- levé een rede, waarin hij den nadruk legdè op den vasten' wil van Frankrijk, om vol te houden tot aan de overwinning Tevens er kende hij, dat bij het jongste offensief fouten zijn begaan, die hadden kunnen vermedèn wordien, en die zware verliezen ten gevolge hadden. De aanvoerders, wien de verant woordelijkheid voor deze fouten' treft, de op perbevelhebber, generaal de NiVelle, in de eerste plaats, rijn van hun ambt ontheven. Een onderzoek naar hun strafbaarheid wordt ingesteld. China is alweer republiek geworden, de keizerlijke legers rijn bij Peking verslagen en de keizer is afgetreden. Een vredelievend ver loop van de gebeurtenissen, welke zich eerst dreigend hadden doen aanzien, schijnt nu aanstaande. Het gebeurde kan een les rijn de over dè meerdere onkosten, hetm eisje kreeg haar zin, zooala gewoonlijk. Juist op tijd was zij te Aix met een lading nieuwe toiletten, geïnstalleerd» in lady Adtell- za's comfortable vertrekken au premier, met de bekwame Fransche kamenier van de lady die haar opmerkte en de laatste hand lcgdi aan het toilet van de opvallende schoonheid, die dealgcmeene attentie en bewondering op wekte. „Mr. Ferdinand Saxon is hier", zei lady Adeliza eens kort na hun aankomst. „Ja wie is dat?" SalU'le stond zich met haar waaier koelte toe te waaien bij» het open venster en het scheen» haar totaal onverschil lig te zijn. „Lieve kind wie is dat? Wel, de mag naat van den Rrarat. Je weet toch natuurlijk wien» ik bedoel." „O die petroleumman. Ik dacht er niet aan, Eenige keeren millionair niet waar?" „Doe vanavond je gele chiffon japon aan, Sallie. Ik heb hem te dineeren gevraagd." Sallie keek haar tante met aandacht aan. „Is hij oud of jong getrouwd of onge trouwd?" „Weduwnaar en zeventig jaar." Sallievtrok een gericht. „Wees nu maar niet dwaas. Een man van zeventig zal je op de handen dragen; je met cadeaux overladen, je alles geven wat je hart maar begeeren kan. Nu je zegt dat de jonge Pridham den aftocht geblazen heeft, is het verstandig de kans waar te nemen. A pro ms, heb je gehoord, dat de oude-Pridham >aron zal worden?" „Ik denk dat dat een uitgemaakte zaak is. Och, baron kunnen ze hem maken, maar een gentleman wordt hij toch nooit. Als ik met .aurie trouwde zou ik zijn ouders gauw la ten loopen." voor de Russische reactionnairen, welke hun kan leeren, dat het tegenwoordig betrekkelijk gemakkelijk gaait van een keizerrijk een' repu bliek te maken, doch dat zij niet moeten trachten, vervolgens weer het omgekeerde te bewerkstelligen. „POILUS" NAAR HUIS. De Parijsche correspondent van de „Ti mes" seint aan rijn blad, dat men in Frank rijk, nu de Engelscfae militaire machine zoo uitmuntend werkt en Amerika aan den strijd gaat deelnemen met rijn enorm menschen- materiaal» en rijn groote hulpbronnen, er over denkt om geleidelijk maatregelen te nemen om den last van den Fransdien soldaat te verlichten, dien hij aan het westelijk front zoo lang heeft moeten dragen. Er zijn een groot aantal moties en wets voorstellen bij het parlement ingediend, die ten1 doel hebben, dem annen van middelbaren leeftijd, vaders van vijf of meer kinderen, we duwnaars met drie kinderen enz., van verde ren actieven dienst vrij te stellen en hen bi' het territoriale leger over te plaatsen. De regeering heeft medegedeeld dat tot drie lichtingen behoorende mijnwerkers van' het front zijn teruggenomen, teneinde de steenkoolproductie te helpen vergrooten. I>riTS€ni,A snt>. DE EISCHEN VAN DE SOC.-DEM. PARTIJ. De „Berl. Z. a. M." meldt, dat de Vrijdag bij den Rijkskanselier verschenen dèlègatie van dè soc-democratische partij van» hem eischte de strikte verklaring dat de regeering staat op het standpunt van 4 Aug. 1914 en steeds tot vredesonderhandelingen op dien grcnds'ag van den status quo ia. alle richtin gen bereid is. Bovendien werd» dè invoering verlangd van het parlementaire stelsel en van de on middellijke instelling van het Rijksdagreoht in Pruissen. De afgevaardigde von Payer droeg gisteren den kanselier de wenschen voor van de voor uitstrevende volkspartij. Ook vertegenwoor digers van de nationalaaM'iibera'Le partij con fereerden met den rijkskanselier. KORTE BERICHTEN. Een Britsche torpedo ager is in Noordzee getorpilleerd, 1 officier en 7 man kwamen om. In de centrale commissie van den Rijks dag heeft de Rijkskanselier het woord ge voerd, doch van de besprekingen is niets kend geworden. Een eskader vliegers der geallieerden heeft bommen op het Weslfaalsche industrie gebied geworpen, men meent dat de aanval op Krupp bedoeld was, over de schade laten de Duitschers zich weinig uit. Ook op Karlsruhe, Keulen, Ludwigshafen en Trier rijn luchtaanvallen gedaan. Eén Fransch vliegtuig werd neergeschoten. De Duitsche keizer had een conferen tie met den Rijkskanselier. De commissie van het Oostenrijksche de Lady Adeliza lachte. „Ik denk dat je van avond je gele chiffon wei aam zult doen, Sal lie 1" „Ik denk het ook wel," antwoordde zij. En toen zij de eetzaal binnenkwam, een beetje te laat, opzettelijk om haar verschijning een passenden indruk te laten maken, zag zij er uit al's een virioen van liefelijkheid; het licht geel van haar japon deed het mooie blanke teint des te beter uitkomen, terwijl haar oogen schitterden van zegepraal onder de golvende massa's kastanjebruin haar. De heer Ferdinand Saxon vergat dadèlijk, dat zij hem zoo lang op zijn diner had laten wachten. Hij» maakte een diepe Iniiging over het handje met kuiltjes, dat hem met konink lijke neerbuigendheid werd toegestoken „Lady Adeliza, u hebt mij zooeven ge vraagd wat den meesten indruk op mij ge maakt heeft sedert ik in Europa kwam welnu, hier is mijn antwoord. Er is niets zoo indrukwekkend of zoo zeer onze bewondering waard op Gods aarde, als een schoone jonge vrouw en uw nichtje is de schoonste jonge vrouw die ik ooit ge zien heb. Ik breng haar mijn hulde P' Saxon, een lange, flinke gebouwde man met grijs haar en een' glad, ongerimpeld ge zicht, droeg rijn jaren met eere. Er was niets beleedigends in rijn openhartige uitdrukking van bewondering; ze werd uitgesproken met een natuurlijke vrijmoedigheid' en eenvoud, die van een ouden man komende, niet ver keerd kon worden opgenomen. In ieder ge val Sallie zou ze hebben aanvaard, glim lachend en kalm, niet vergetende dat de per soon die de woorden uitsprak vele malen' mi- lionair was, wiens goedkeuring dus op prijs gesteld moest worden. Haar schoonheid zoo zeer op prijs gesteld, bracht er haar niet toe zich aangpnaam te maken, haar houding van absolute onver- De BURGEMEESTER dier gemeente ALK MAAR brengt overeenkomstig art 55 dèr Kieswet, ter algemeene kennis, dlat de HER STEMMING ter benoeming van VIER leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op DONDERDAG 12 JULI a.s., van des voor- middags 8 tot des namiddags 5 uur. Candidaten rijn: Voor het le Kiesdistrict (één plaats): LANGE DE C.Jz., J. LEESBERG, Mr. A. J. M. Voor het 2e Kiesdistrict (twee plaatsen): PRINS, Mr. A. TJADEN, C. J. WESTERHOF, J. WIT Dz. DE, J. Voor het 3e Kiesdistrict (één plaats): WESTERHOF, J. WOLZAK Gz., H. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: „Hij, die opzettelijk zich voor een an der uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Alkmaar, den 9en Juli' 1917. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt bij deze aan H.H handelaars, metaal-industrieelan en groote verbruikers mede, dat volgens een bij hem ingekomen circulaire van dè Rijks commissie voor de distributie van IJZER en STAAL, d.d. 2 Juli 1917: den voorraad IJZER en. STAAL, die op 15 Juli a.s. in hun bezit is, moet worden op gegeven ten rijnen kantore en wel uiterlijk 26 juli a.s. De benoodigdè formulieren ter invulling worden gratis aan zijn bureau verstrekt. Hij wenscht er met nadruk op te wijzen, dlat alle opgaven, die op 25 Ju Ik niet rijn in gezonden, na dien datum niet meer *an dg 'ijkscommissie d'oor bemiddeling van het Distributiebedrijf wordien opgezonden. Alkmaar, 9 Juli 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Huis van Afgevaardigden voor justitieele regeeringsvertegenwoordiger, vrouwen toe te laten in de jurys. De staking aan de St. PetersburgBche Poetiloff-munitiefabriek is geëindigd. De kleinhandelaren in fruit en groen- ten te Berlijn dreigen met een staking. In dien de toestanden aan de centrale markt, waar alle groente en fruit wordt aangevoerd en die veel te klein is, niet verbetert, zullen zij met 1 Augustus er niet meer inkoopen en hun zaken sluiten. Het departement van plaatselijk be stuur in Engeland heeft de gemeentebestu ren1 vermaand om in dezen tijd, nu er voor staatsbelangen zooveel hout noodig is, met schill'igheid bij die gelegenheid was een twee de punt in haar voordeel. Ferdinand Saxon was zoo lang hij' een kolossaal fortuin had ■jemaakt in de petroleum, steeds vervolgd bor iedereen, heeren en dames, ieder kroop voor hem, ter wille van het voordeel dat men misschien van hem hebben kon, want hij had grooten Invloed in financieele kringen en maakte daar oordeelkundig gebruik van. Zijn eerste vrouw was van cemvoudlgen stand geweest en haar arme familiebetrekkingen waren een drukkende last geweest voor de 'fbeheeraching van den voorspoedligen man, j dacht zeker dat dit hooghartige meisje ongenaakbaar zou wezen voor de buitenwe reld, e envrouw waarop hij trotsch kon we zen, schoon en van adellijk geslacht pre cies de soort vrouw die hij zou kiezen om te regeeren als gemalin in zijn vorstelijk huis. De avond was nog niet om of hij had het be sluit genomen, dat wanneer het geluk hem gunstig was, hij Sarah Mauleverer tot vrouw zou vragen. Hij inviteerde de twee da mes den volgenden dag een langen autotocht met hem te maken. Admiraal Webeter een oud vriend' van lady Adeliza was de vierde van de partij en' de wereldsche dame zorgde er wel' voor hem geheel in beslag te nemen en Saxon de vrijheid te geven de ken nismaking met haar nichtje voort te zetten Sallie begon te ontdooien. Het vernuft en de onafhankelijkheid van den Amerikaan1 amu seerden haar en vielen in haar smaak, ter wijl de eerbied waarmee hij haar behandelde zeer vleiend was. Zij nam een boquet rozen' van hem aan, maakte-er een prachtige witte roos uit los en stak die op haar borst met een' veelzeggend coquet lachje. Saxon begon zich zelf reeds zeker van zijn zaak te beschouwen, maar hij was niet de man om te wagen afgewezen te worden door een te snelle declaratie. Dien avond na tafel, FRANKRIJK.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1