DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im Ho* 159 BoiL&Gril ©u nepiBtaite JaaEgaaag» DINSDAG 10 JULI. AbimneDiöntgprSs psr tnaanden f UOL fcp. postilfiO. Adwrtentiepmg32icl p. regel, groote letters naar ptaataraimte. Brferan fr. R. T. Büé- en Haïïdfilsdrokkfiiü BERIRs. COSTER 4 200», toordatn C 9. Tetefnr. 3. NEDERLAND. Hondenbrood. Over den abonnementsprijs wordt bij voorafbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. De nieuwe aanvallen der Russen ton Noor dien van Stanislau hebben precies een, week na de successen bij Konioechy, resultaat ge had. Over een front van 12 K.M. zijn de Oos tenrijkers terug geworpen, het leger van ge neraal Böhm-Ermol'li heeft 7131 gevangenen, 48 kanonnen en vele machinegeweren aan de aanvallers moeten laten en, waren, niet op 't laatste oogenblik Duitsche reserves aangerukt, wellke de Russische troepen tot staan brachten, dan zou het hier wellicht op een doorbraak zijn uiitgeloopen, Nu konden de Centraien op de woudhoogten van die Czarnylas, uitloopers van de Karpathen, ziteh iin nieuwe steDlingen handhaven. Het gaat al weer net zoo als met het Russische offensief van vóór een jaar, als de Duitschers niet te hulp komen, leggen de Oostenrijkers het af. Het zal1 echter de vraag zijn of deze eersten hun taak van noodhulp zullen kunnen blijven vervullen, daar ook ten Noorden van dte Dnjestr artillerieactie nieuwe aanvallen voor spelt, en dus bij Konioechy en Brzezany die Duitsche troepen gebonden blijven, terwijl ook op andere gedeelten van het front, zoo als bij Pimsk er in Roemenië bij Focsanie het Russische geschut onheilspellend begint te spreken. In ieder geval lijkt het er nog lang niet op, dat de aanvaiskracht der Russen is gebroken, zooals Wolff ons reeds na dte eer ste mislukte bestormingen van de Galicische stellingen wilde doen geloovem, en is het veeleer waarschijnlijk, dat, zoo al beslissen de successen uitblijven, dte Russen toch nog vorderingen van beteekenis zullen maken en, door het tot zich trekken van Duitsche con tingenten uit het Westen, den Franischen en Engelschen een kans geven, nog vóór den winter een slag te slaan. Op het oogenblik hebben echter in het Westen dte Duitschers nog het initiatief, ge tuige him aanvallen bij den Chemim des Da mes. Deze zijn nu gevolgd door tegenaanval len der Franschen, welke hun een groot ge deelte van het veroverde gebied weer terug brachten, naar Havas meldt. Dit is feitelijk het voornaamste militaire nieuws van het Westfront, daar de Engelschen nog tot gem ondernemingen van cenigszins belangrijken onwang zijn overgegaan. Ook op de overige fronten is niets van belang geschited. I In Duitschland is de toestand nog niet op gehelderd. De 'hoofdcommissie van den Rijks dag zet met den heer von Bethmane Hollweg de besprekingen voort, waarover echter zoo goed als niets openbaar gemaakt wordt Een officieel bericht zegt wel, dat voor de ze nuwachtigheid.1 van de laatste dagen, niet de minste aanleiding bestond en dat alle leden het m hoofdzaak eens zijn, maar desniette min blijven er verschuilende geruchten rond gaan, terwijl het feit dat gisteren, een kroon raad is gehouden, waaraan1 het Pruisische en1 het rijksministerie deelnamen; toch niet op een volkomen normalen toestand wijst De kroonraad heeft tot in den nacht geduurd en met stelligheid wordt thans van verschillen de zijden verklaard, dat de nieuwe koers zijn baan ook in de hoogste* regeeringskr togen gebroken heeft en dlat thans het parlementaire systeem zal ingevoerd worden, èn in Pruisen èu voor het Duitsche rijk. Dit zal aan oen aantal ministers hun portefeuille kosten, in Pruisen treden af, althans volgens niet amb telijke berichten, de ministers van binnen lamlsche zaken, van handel, van spoorwegen en van landbouw. In het Duitsche rijk treden J de staatssecretarissen van, buitenlandsche zakui en van binnenlandsche zaken, dte hoe ren Zimmermann cn Helfferich. De Rijkskan- aelier, die door het medegaan met dien nieu wen koers zijn positie versterkt en de meer derheid van den Rijksdag op zijn hand heeft, zal de vrijkomende zetels aan voorstandtere van het parlementaire systeem uit het Cen trum, de vooruitstrevende volkspartij en de nationaal-liberale en sociaal-dtemocratische partijen aanbieden. Aldus de, niet controleer bare, maar zeer stellig klinkende berichten. Natuurlijk heft de conservatieve pers in Dui'tschland een koor van jammerklachten aan over deze hervormingen, welke den on- dtergang van Duitschland zouden beteeke- nen, maar ze toonen hierdoor, van de Russi sche revolutie weinig geleerd te hebben en de macht van de democratie mindler goed te begrijpen dan de regeering door haar wijken thans blijkt te doen. In Engeland belcelt de regeering thans ook geen aangename dagen, het groote gemak, waarmee de Duitsche vliegtuigen tweemaal achtereen tot boven Londen hebben kunnen komen, heeft de ontevredenheid van het par lement gaande gemaakt, zooals het dat van het publiek gedaan heeft Algemeen wordt aangedrongen op een reorganisatie in den luehtafweerdienst en het houden van krach tige straf-expedities door die vliegtuigen der geallieerden naar plaatsen van militair be lang in Duitschland. Het Lagerhuis heeft met die regeering in comité-generaal over die kwestie van gedachten gewisseld. Over deze geheime vergadering weet Reuter mede te deden, dat Lloyd1 George een verklaring al- legde, waarin hij er op wees, dat de lucht vaartdienst aan het front vóórgaat bij de Luchtverdediging van het eigen, land. De eer ste minister zette uiteen, hoe een gebrekkige luchtverkenningsdienst het leven van duizen den mannen kan kosten, terwijl de aanvallen op Londen in verhouding daartoe van, veel minder beteekenis zijn. De Duitschers trach ten echter door deze aanvallen de Engelsche regeering er toe te bewegen, de luchtvloot van het front ten koste van de Londensche verdediging te verzwakken. Hiertoe zal ech ter, zeide Lloyd George, nimmer worden overgegaan. Het eigenaardige van deze rede is wel, dat ze de erkenning inhoudt, dat de Engelschen nog niet de heerschappij der lucht hebben,, daar ze anders Londen niet voor het welzijn van het leger behoefden te laten bombardeeren. Maar, zeide de minister, het productievermogen der Engelsche vlieg tuigfabrieken overtreft thans dat der Duiteche fabrieken, dank zij de maatregeteü, der laatste maanden. En men besteedde ai zijn kracht om de heerschappij der lucht in handen te krijgen. KORTE BERICHTEN. De Weser Ztg., tot dusver een liberaal blad, is door de Essener Auslandsgesellschaft (een stichting van Krupp) aangekocht. Reuter meldt uit Zurich, dat er bij Krupp einde 1916 in het geheel 79.660 men- schen werkzaam waren, d. w. z. 14,000 meer dan op 1 Januari 1916. Het aantal vrouwelij ke werkkrachten is in dezelfde periode geste gen van 10.900 tot 19,200. Uit het verslag over de werking der ziekenfondsen bleek, dat de oorlogstoestand ongunstig heeft inge werkt op de gezondheid der werkers, vooral door slechte voeding en overwerk. Vooral on der de vrouwelijke werklieden1 waren er wier gezondheid voor goed was benadeeld. In een, Fransche haven zijn opnieuw Amerikaansche troepen aangekomen. De Morgenpost verzekert, dat het Amerikaan sche leger te Brest landt. De schrijver van „J'accusé" heeft in Zwitserland een nieuw werk in het licht ge geven, getiteld' „Le crime" (de misdaad). E)e Geallieerden zijn van, plan, binnen kort in Parijs een conferentie ter bespreking der Balkanzaken te houden. Het Orieksche parlement van Juni 1915 is tegen 25 Juli bijeengeroepen. De troepen der geallieerden gaan het Orieksche gebied, dat ze als voorzorgsmaat-1 regel bezet hadden, ontruimen. De hooge commissaris Jonnart ver laat tijdelijk Griekenland, om verslag van zijn zending aan de regeeringen1 der gealli- eerenden te doen. De heer Klausse, thans waarnemend gezant te Washington, zal hem vervangen. De heer Troelstra Is, tegelijk met twee Russische, een Bosnische en twee Vlaamsche afgevaardigden te Stockholm aangekomen. Het congres van Russische arbeiders- en soldatenraden is afgeloopen, het heeft, naar de Daily News verneemt, besloten, de regeering te steunen. Tevens heeft het een adres van gelukwensching tot het leger ge richt. In de hoofdcommissie van den Rijks dag voerde de Rijkskanselier opnieuw het woord. Minister Balfour ontkende in het La gerhuis Duitsche beweringen1 omtrent pogin gen der Britsche regeering, om in Spanje een revolutie te verwekken. Bij zijb aankomst te Riga heeft de op perbevelhebber van het Noordelijke Russische front, generaal Klembofski, verklaard, dat er geen nieuwe wintercampagne zal komen. De oorlog zou zeer spoedig beslist zijn. DE GEÏNTERNEERDE DUITSCHE ONDERZEEBOOTEN. Het departement van buitenlandsche zaken dteelt mede: Gelijk uit het jongste aan de Staitem-Gene- raal overgelegd witboek blijkt, is onderscheil- defllijk op 23 Februari en 12 Maart j.L een Duitsche onderzeeboot in de Nederlandsche territoriale wateren aangetroffen, en zijn de ze twee booten geïnterneerd op grond1 dlat hun binnenkomst in het Nederlandsch rechts gebied' in strijd was met artikel 4 der neutra- li tei'tsproclamatie en dat, naar het oordeel der regeering, geen der uitzonderingsgeval len zich voordeed' die krachtens artikel 5 hun aanwezigheid binnen het genoemde rechtsgebied zouden hebben gerechtvaardigd'. De Duitsche regeering heeft de rechtmatig heid der genomen beslissing betwist, op grond' dat in beide gevallen dte binnenkomst der vaartuigen krachtens artikel 5 sub 1 der neutraliteiteproclamatie gewettigd was, aan gezien de komst binnen het Nederlandsche' rechtsgebied was veroorzaakt door averij en de gesteldheid der zee. De Nederlandsche regeering heeft hierte genover volgehouden dat de binnenkomst bij het nemen van de noodige voorzorgsmaatre gelen had kunnen worden vermeden. Aangezien de beide regeeringen omtrent deze feitelijke vraag niet tot overeenstemming konden komen, hebben zij besloten de aan gelegenheid aan het oordeel van, een interna tionale commissie te onderwerpen. Deze commissie zal uitsluitend het feitelijk geschil punt hebben te onderzoeken of de binnen komst der beide onderzeeërs all dan niet het gevolg was van verzuim der betrokken com mandanten om de noodige voorzorgsmaatre gelen te nemen, teneinde de binnenkomst in het Nederlandsch rechtsgebied te vermijden. Zij zal den 12den Juli as. te 's-Gravenhage bijeenkomen en samengesteld ziin uiit een Nederlandsch, een1 Ehtijsch; een Argentijinsch, een Zweedsch en een Deensdi zeeofficier, on der voorzitterschap van, den, laatstgenoemde. IN DEN GROND GEBOORD. Er zijn weer twee Vlaardingsche zeillog- gers in, den grond geboord, n.l. de Thor en de Proefneming. Beide schepen waren den 7 Mei naar IJsland ter beugvisscherij ver trokken en werden een paar weken1 geleden door Engelsche oorlogsschepen opgebracht en dezer dagen vrijgelaten. KOOLZAAD. De minister van landbouw brengt ter alge- meene kennis, dat het vooralsnog niet in zijn bedoeling ligt het koolzaad van den oogst 1917 in bezit te nemen. Om vasthouden van het koolzaad te voor komen zij echter reeds thans aan belangheb benden medegedeeld, dat, indien in de maand Juni '18 nog meer of minder belang rijke partijen aanwezig mochten zijn, deze alsnog in beslag zullen worden genomen. Bij de vaststelling van de oan te betalen prijzen -35(31 U33x? sfud(5[jBin rapnapp3 nop pm jnz ning worden gehouden. OPDRIJVING STROOPRIJZEN. De minister van landbouw brengt ter ken nis, dat maatregelen worden overwogen om het opdrijven1 van de prijzen van stroo tegen te gaan. Deze prijsopdrijving schijnt een gevolg te zijn van het opkoopen op groote schaal van stroo van den nog te velde staanden oogst door speculanten die denken gebruik te maken van de dreigende veevoederschaarsch- te in den aanstaanden winter. De te nemen maatregelen zullen waarschijnlijk bestaan in het vaststellen van maximumprijzen. In afwachting hiervan wordt aan belanghebben den in overweging gegeven1 zich van het op koopen van stroo te onthouden, aangezien- met gesloten verkoopcontracten bij de vast te stellen maximumprijzen geen rekening kan worden gehouden. MEDEDEELINGEN VAN HET RIJKS DISTRIBUTIEKANTOOR. In opdracht van den minister van land bouw publiceert het Rijks distributiekantoor wekelijks eene opgave van de hoeveelheden aangevraagde regeeringsoedteren de toege wezen hoeveelheden en de uitvoering van de leveringsop drachten Voor verschillende artikelen wordt de ge- heele aangevraagde hoeveelheid toegewezen, tenzij er redenen zijn om te veronderstellen1, dat ae aanvragen In geen verhouding staan tot het redelijker wijze te verwachten ver bruik In een leveringsperiode. Hiertoe behoo- ren de artikelen: Boter, kaas, eieren, groen ten. Van andere artikelen, waarvan de omstan digheden een gemeentelijke rantsoeneering eischen, geschiedt de toewijzing in verhou ding tot het aantal inwoners per gemeente en wel voor peulvruchten 14 K.G.. bak- en braadvet 0,2 K.G. varkensvleesch 0.8 K.O., rijst, gort en havermout samen 1 K.G., zeep K> K.O., alles per hoofd en per vier weken. Deze rantsoeneeringscijfers worden In bui tengewone omstandighedien of bij buitenge wone behoefte zoo mogelijk vergroot. NOTA BETREFFENDE DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een1 overzicht van hetgeen dte regeering sinds het begin van den, oorlog tot dusver heeft verricht en bekostigd ten bate van de naar hier uitgeweken en op andere wijze hier te lande aangekomen Belgen. De minister deelt uitvoerig mede, wat se dert de eerste dagen na den tnval der Duit schers in België en dte daarop gevolgde vlucht naar ons land door de regeering is verricht, hoe allengs dte vluchtoorden zijn onstaan en op welke wijze de vluchtelingen! werden gehuisvest. Waar de meeste bijzon derheden daarvan achtereenvolgens reeds zijn bekend geworden, meenen wij1 te kunnen volstaan met 't volgende, dat meer betrekking heeft op de tegenwoordige toestanden,. Het aantal vluchtelingen, dat thans (Juli 1917) in Nederland overblijft, is niet met stelligheid op te geven. Er zullen vermoede lijk ongeveer 30,000 40,000 door de regee ring ondersteund worden. Daarvan zijn er in de vluchtoordten te Nunspeet 6902, te Uden 6233 en te Gouda 1210. De minister brengt hulde aan het particu lier initiatief. Het te Amsterdam gevestigde Nederlandsche Comité tot steun van Belgi sche en andere slachtoffers beschikte over ruime geldmiddelen uit giften enz. van par ticulieren. Giften die bij die Rijks-Commissie inkwamen zonder bepaalde bestemming wer den aan dit comité overgemaakt. Het comité heeft aan het kleeding- en schoeiselvraag- stuk voile aandacht gewijd. Toen zijn geld middelen te kort schoten, heeft de regeering het Comité in staat gesteld met de noodige verstrekkingen voort te gaan en bevorderd, dat overal elders zooveel mogelijk in deze behoeften werd voorzien. Deze taak werd verlicht door de zendingen uit Amerika. Ook inzake de werkverschaffing heeft de Rockefeller Foundation zich uiterst verdien^ stelijk gemaakt door de vorming van naai en breiklassen, waar e engroot aantal vrou welijke vluchtelingen kleeren em ondergoed vervaardigde voor de geïnterneerde soldaten en voor haar mede-vluchtelingen. Deze be moeiing werd door dte regeering dermate ge waardeerd, dat toen de Rockefeller Founda tion op 5 Juni 1915 de werkzaamheden staakte, zij door haar werden overgenomen en opgedragen aan de bovengenoemde Cen trale Commissie. Behalve dteze werkverschaffing, worden aan de vluchtelingen in de kampen, indien mogelijk, huiselijke bezigheden en buitenar- beid opgedragen1 teneinde tegen lediggang eenerzijds, maar anderzijds ook tegen een ontnemen van brood oan den Ntederlandschen werkman te waken Een onderzoek is inegsteld of geen werk kan worden gevonden voor een aantal man nen bij den hooibouw. De pogingen in deze richting hebben niet veel resultaten opge leverd. Een voortreffelijke wijze van werkverschaf fing welke vele voordeden biedt en geen enkel nadeel oplevert, heeft ten doel den wederopbouw van België. Ter vervanging van de vele verwoeste woningen zullen nl. niet aanstonds overal steenen gebouwen op getrokken kannen weiden. Daarom worden.1 hier te lande door onderscheidene vluchte lingen houten huisjes getimmerd welke uit elkaar genomen kunnen worden, om na reedis hier bewoond te zijn geweest, te zijner tijd in België weder te worden opgeslagen. De kosten worden grocteudeels bestreden uit een gift van Denemarken1 tot een bedrag van plin 325,000. Het totaal aantal houten huisjes bedraagt thans 412, die in verschillende gemeenten zijn geplaatst. Ten behoeve van het onderwijs is werk zaam de centrale commissie voor het onder wijs aan de uitgewekenen1, die haar bemidde ling verleent tot het verkrijgen van geschikte Belgische onderwijzers en van leermiddelen. Deze commissie heeft nog verschillende werkzaamheden binnen den lering harer be moeiingen getroikken. In de eerste plaats. heelt zij aan het vraagstuk der huisvesting alle aandacht gewijd. Voorts organiSeeiüe zij een registratie- en iniiditingenditeasL Een oevuiking&register der vluchtelingen werd aangelegd; 21,000 vluchtelingen werden ge registreerd, terwijl het aauuu verstrekte in- nentmigeu op 1 Juni j.l. 10,902 üediioeg, die betrekking hadden op ongeveer 63,024 per sonen. Doel van dezen dienst was tengevol ge van overhaaste vlucht gescheiden familie leden, kennissen enz. weder tot elkander te brengen. Sinds eenigen tijd' wordt ook voorzien in de behoeften van gezinnen van geïnterneerde Belgische militairen, ingesteld is een com missie tot voorzien,lag in den woningnood van dteze gezinnen. Lr werden vier kampen ingericht, Aibertsdorp bij Soesterberg, Ltir sabcthborp bij Amersloort en Heidekamp en Leupoldsoorp bij Harderwijk. Sinds eumgeo tijd voorziet de Belgische regteCi ing recht- sU'ceks in de beboette aan huisvestuig, voor deze gezinnen. De commissie ondersteunt 914 gezinnen ;bov uitdien worden door eeni- ge gemeentebesturen nog gezinnen onder steund, waarvan het aantal nog uietkan wor den medegedeeld ten laste van 'srijiks kas zijn voor de vluchtoorden tot einde Juni 1917 gekomen de volgende sommen: Vluchtoord Nunspeet 2,760,000, Ede 2,600,(XX), Uden 2,800,001), Goudia 900,000, Veemhuizen 100,000, gewone onderstand 10,800,000, stille behoeftigen 700,000, totaal een be drag van 20,660,000. Kleeding en schoeisel tot Juni 1917 756,059,83, voor het ondterwijs aan de uit gewekenen van April 1915 tot 31 Mei '1917 totaal' 302,289,78, voor de naai- en breli- klassen van 1 Juni 1915 tot 1 Juni 1917 784,790,57, bouw verplaatsbare woningen, waarvan de kosten van 1 Juni 1917 af voor rekening van de Nederlandsche schatkist zijn gekomen 45,640, bouw kampen 219.066.50)4: kosten exploitatie en ver pleging in de kampen 20 Februari tot 1 Jiuni 1917 30,221,97)4; onderstand door de commissie 136.845.08, totaal een be drag van 386,133,56. Hierbij nog te voegen een nog niet bekend bedrag van onderstand, dat door gemeente besturen is uitgereikt. Vrij vervoer en extra-treinen werden toege staan voor vluchtelingen. De kosten hiervan De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan1 belang hebbenden mede, dat HONDENBROOD IS GEARRIVEERD en ter beschikking van de houders der bonnen wordt gesteld. Voorlbo- pig wordt dit alleen bij de firma W. ZAAD- NOORDIJK verkrijgbaar gestdd, tegen over gave van den bom, tot den1 prijs van 20 cent per K. G.. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. zullen naar schattinng bedragen 200,000 a 300,000. AARDAPPELPRIJZEN Zooal wij reeds medledeeldten, golden tot- gang gisteren geen maximum-veiltogsprijzen meer. Alle aardappelen moeten echter nog, evenals te voren, eerst ter veiling gebracht en gesplitst worden'in 50 pet voor btoneni, 25 pet. voor „over zee" (Engeland) en 25 pet. voor „over land" (Duitschland en Bel gië). In verband met den op heden tagaandm maximum-winkelprijs van 10 cents per kilio voor de groote aardappelen en 7 cents voor de z.g. drielingen, is bepaald, dat, wanneer groote aardappelen, die voor het binnenland geveild worden, beneden 6% cent per killlo dalen, de betreffende partij voor uitvoer naar „overzee" mag over geveild worden. Bovengenoemde maximum-winkelprijs geldt niet voor fijne zandaardappelen. Gedu rende 3 dagen wordt op de voor het binnen land gekochte aardappelen door die Groem- tencentrale 1 cent per kilo toeslag aan dte veil- lingbesturen gegeven. BINNENLAND; TWEEDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. H. M. de Koningin heeft ook voor de twee de Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 27 Februari 11 Maart 1918 gehouden zal worden1, het Bescherm vrouwschap heeft aan vaard. Een eere-comité is samengesteld; waarin o.a. zitting hebben de ministers Cort van der Linden, Posthuma, Pleyte, Loudon^ Treub en de Jonge. DE S. D. A. P. TOT DE NEDER LANDSCHE ARBEIDERSKLASSE. In een oproep aan de Nederlandsche arbei dersklasse zegt de S. D. A. P. o. m. De Amsterdamsche onlusten hebben wijdte- de beteekenis dan voor de hoofdstad alleen Zijl zijn van groote beteekenis voor het ge- heele land. Want de stemming, welke die onlusten mogelijk maakte, bestaat ook buiten Amster dam De levensmiddelenschaaischte, het brengen niing voort. En de krachten, die van die stemming ge bruik hebben gemaakt, om de woeste toonee- len te voorschijn te roepen, die Amsterdam verleden week zag, werken ook buiten de hoofdstad, zoodait ook elders zich voordoen kan, wat Amsterdam nu heeft doorleefd. Bovendien wordt alom in den lande be grepen, dat in de maanden, en vooral in die wintermaanden, die wij tegemoet gaan, de moeilijkheden en de kweLlingen nog veel grooter kunnen worden, dan zij ooit zijn ge weest. Het manifest richt dan een woord van waarschuwing tot regeering en heemchende klasse, om alles te doen wat mogelijk is ter verminidertoig van de noodten des volk». La ten de regeering en de heerschende klasse iets na, wat gedaan kan worden ter voorko ming en ter leniging van ellende, dan rust op naar een zeer zware verantwoordelijkheid voor de onheilen, die komen kunnen. De arbeiders, worden aangemaand, zich niet op sleeptouw te laten nemen door groe pen die geheel andere doeleinden) nastreven dan de leniging van den volksnood De S. D. A. P. waarschuwt in de eerate plaats tegen het koken1 cn wroeten van het dagblad „De Telegraaf" en zijn volkseditie „De Courant". Stelselmatig oefenen deze bladen op de le- vensmidüelenpolitiek een critiek, die de gren zen der redelijkheid ver overscnrijidt. In de tweede plaats waarschuwen wij tegen de S. D. P en de „Tribune". Voor deze partijen haar leiders is de ie- vensmiddelemnood' een schoone gelegenheid om de arbeiders op te zweepen tegen de S. D. A. P. en het if V. V.l Op aanhitsing en onder leiding van deze organen en lieden (Wijnkoop c.a.) heeft zich verleden week een deel der Amsterdamsche bevolking in dte avonturen1 getort, die een drietal menschenlevens hebben gekost en ook in andere opzichten onnoodig leed en schade hebben veroorzaakt Bewegingen als die dragen niet bij tot de versterking der arbeidersklasse maar leiden tot haar verwildering en verzwakking. De organen, die de Amsterdamsche onlusten voorbereidden, en de lieden, die dte lieding er van in handen hadden zijü niet bekwaam de arbeidersklasse tot groote macht en om hoog te brengen. De oproep vervolgt: Wij roepen, bij de nadering van de hoogst zorgelijke tijden, die komen, de Nederland sche arbeidersklasse toe. Bewaart uw ernst ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1