DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Btafeé m aeg.0nMenilö Janisga&go im. AtaMEntsplx POT 8mranlBBt m fep. post USD, MwMepriTOft-.p. rogel, groote lettere naar plaatsruimte. Brïe?en fe N.f. Boek- en Hanilelsdrakkerfl vk SERltls, COSTBR 5 ZOON, Moordam G 9. Telefnr, 3. DOIDE1DAG 13 JULI Noodhulp-kaasdrager. 3$0o 161 NEDERLAND. turn Over den abonnementsprijs wordt bij vooraHbetating beschikt. Bewijsnummers 5 cent. De ochtend heeft weer eenige verrassingen gebracht. Vooreerst deze, dlat die Keizer mi besloten heeft den nieuwen koers te volgen Uit een schrijven aan den heer von Bethmamn Hollweg Wijkt dit, de Keizer schreef name lijk: „In aanvulling van mijn dekreet van 7 ■\pril (de z.g. Paaschbuodschap), bepaal ik, dat het wetsontwerp betreffende de wijziging in het kiesrecht voor het Huis van Afgevaar digden opgemaakt en zoo tijdig ingediend moet worden, dat de eerstkomende verkiezin gen volgens het gelijke kiesrecht gehouden kunnen worden". Dit is nu eens een officieel bericht, niet vatbaar voor tegenspraak, en waarschijnlijk hebben we hier te doen met een belangrijken' stap naar de oplossing van de crisis. Die oplossing is er echter nog niet. Het tegen woordige Pruisische kabinet kan onmogelijk, zooals het nu, met een aantal conservatieve ministers er in, samengesteld is, met demo cratische kiesrechtvoorstéllen komen. Het ka binet zal dus in de eerstvolgende dagen1 wel eenige wijzigingen ondergaan en daarover hebben de geruchten nog vrij spel. Een an dere verrassing is het bericht, nog wel niet officieel, doch zeer stellig, dat de Rijkskanse lier aftreedt, welk bericht onmiddellijk ge volgd wordt door een mededeeling, dlat die Beiersche eerste minister, graaf Heriling, naar Berlijn vertrokken ik. Graaf Hertling is door velen als de vermoedelijke opvolger van den heer von Bethmann Hollweg ge noemd, en zijn vertrek naar Berlijn stempelt hem dan ook wel zoo ongeveer als de nieuwe Rijkskanselier Zoolang echter nog geen of- ficieele berichten zijn ingekomen, blijft het nog onzeker wat er in db hoogste Pruisische en Duitsche regeeringskringen geschiedt en is het eenige, wat we zeker weten, dit, dlat Duitschland den nieuwen1, democratischen koers uitgaat, welke door de Entente als een hunner oorlogsdoeleinden is gesteld. En d!at er voor de pacifisten weer een beetje re den tot hopen is. Wat gisteren gemakkelijk te voorspellen viel, is reeds dadelijk geschied, de Russen hebben Halicz bezet, zijn deze stad) zelfs al weer voorbij getrokken, en zijn het Noord- Westelijk er van gelegen stroompje, de Lom- nitza, overgetrokken. De vorderingen der aanvallers bedragen op dit frontdeel nu on geveer 15 K.M., het aantal gevangenen se dert Zondag gemaakt, 10.000, de buit bestaat uit 80 kanonnen en veel ander materiaal Zoo beweegt zich dit offensief der Russen in de richting van het spoorwegknooppunt Stryj en verdbr Lamberg van dwarsdal tot dwars- dal, uitmondend op den Dnjestr. Het eerst volgend aan de beurt is nu de Siwka, waar aan Kaioesj ligt 50 K.M. ten Zuid-Oosten van Stryj, aan' den spoorweg Stanislau— Lemberg. De deuk in het front der Centralen wordt grooter en grooter en dit zal er waarschijnlijk wel toe leiden dat ook de troe pen ten Noorden van den Dnjestr, in den sector van Brzezany, moeten teruggenomen worden. In het Westen hebben de Duitscher» een slag geslagen, zooals we nog in een gedeel te onzer vorige oplage konden melden. In die duinen, tu schcn cite kust en Lombacrdltzijdle, over een front van 1 h 2 K.M. dus, la die aanval gedaan. Door hun artillerievuur heb ben de Duitscher» die bruggen over dien IJser vernield, waarna hei hun betrekkelijk gemak kelijk gevallen is, de aldus geïsoleerde, En- Kciödic bezetting van.de platgeschoten duim t> Hingen onder den voet te loopen. Een voor het Westelijk front vrij groot aantal ge vangenen1 1250 werd gemaakt. Wel licht is dit succes van de Duitschers van be tting, omdat ze hierdoor meer kans hebben, het to den laatsten tijd als aanstaande voor gemelde offensief der Entente in de richting van Zeebrugge, de beruchte onderzeeërs basis, te verhinderen. Overigens is het slechts een partieele onderneming, die op de kaart nauwelijks uitgedrukt kan worden. Zie telegrammen. VARIA. DE HEER JONNART OVER DEN TOESTAND IN GRIEKENLAND. De commissaris 'dier Entente, de heer Jon nart, heeft in een persgesprek te Rome ge zegd, dat de toestand1 in Griekenland volko men bevredigend was. Minister Wenizelos is b esloten de verplichtingen jegens Servië na te komen. Er wordt op het oogenblik aan eeöi reorganisatie van het leger gewerkt en1 men hoopt in drie of vier maanden tien divi sies op de been te brengen. Jonnart komt te Parijs en Londen1 verslag van zijn zending doen' en over den economischen enfinandee- len toestand van Griekenland spreken, dat op den bijstand van Frankrijk, Engeland en Amerika rekent. De heer Jonnart wees in het bijzonder op dë bewonderenswaardige geest drift, die Griekenland thans bezielt en zeide ten slotte, dat Italië geneigd is met de gere gelde Grieksche regeering in betrekking te treden' en de politiek der bondgenooten te steunen'. DE MEEUWEN ALS VERRADERS DER DUIKBOOTEN. In het Londensche tijdschrift „Country Life," schrijft een zeeman, die maandenlang in dé Noordzee op jacht naar onderzeebooten geweest is, dlat in tal van gevallen men slechts de vlucht der meeuwen te volgen heeft om eeni onderzeeër op 't spoor te komen. Deze vogels hebben onbewust den zoekers onschatbare diensten bewezen. Niet zoodra heeft hun scherpziend oog een periscoop ontdekt of ze vliegen uit het water op en vliegen in groote kringen om het zonderlinge voorwerp heen', waarbij ze een' luid verwonderd geschreeuw doen hooren, dat de in dien omtrek kruisende schepen opmerkzaam maakt. Meer dan eens hebben deze meeuwen een onderzeeër doen vinden, die men langen tijd vergeefs gezocht had. Country Life brengt tevens in herinnering, dat papegaaien het naderen van vliegers kun nen waarnemen), lang voor het menschelijk oog ze vermag te ontdekken. Een ander be kend feit is, dat wilde vogels dikwijls behulp zaam zijn bij het uitvinden van verborgen vijandelijke artilleriestellingen. Zij vliegen n.l. in zwemen weg van de punten, waarvan het kanongedonder uitgaat en keeren terug onmiddellijk nadat het schieten heeft opge houden. KORTE BERICHTEN. In Oost-Afrika maken de Britsche troe pen vorderingen en dringen de Duitschers terug. Engelsche vliegers bombardeerden het ministerie van oorlog te Konstantinopel, be nevens de Turksche vloot, welke voor die stad lag. Ze troffen o.a. die Goeben en namen ver schillende treffers, gevolgd dOor zware ont ploffingen waar. Geen' der vliegers wordt ver mist. Bij de tusschentijdsche verkiezing voor het Lagerhuis in het district East Clare in Ierland is Devalera, de candidaat der Sinn Feiners, met 5010 stemmen gekozen. De na tionalist Lynch kreeg 2035 stemmen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Bo- nar Law meegedeeld dat de regeering voor stelt 'n bijzonder gerechtshof in te stellen' bestaande uit 3 officieren en 2 rechters om naar het gedrag van alle personen, waar op in het Mesopotamië-rapport kritiek wordt geoefend, een onderzoek in te stellen. In het Lagerhuis heeft het ministerie van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat de Engekche regeering de in Den Haag aangegane voorloopige overeenkomst (mét Duitschland) nopens de krijgsgevangenen heeft, goedgekeurd. In den Peloponesus hebben Orieksche elementen een revolutie tegen de Venizelisti- sche regeering op touw trachten te zetten, doch de beweging was spoedig onderdrukt. In Duitschland wordt deze week pond brood per persoon uitgereikt boven het vastgestelde rantsoen; bovendien wordt, waar niet voldoende aardappelen beschikbaar zijn, in die plaats 'daarvan brood of meel uitge deeld. Peking heeft zich aan de republikein- sche troepen overgegeven. DE OPPERBEVELHEBBER. De opperbevelhebber van zee- en landmacht eneraal C. J. Snijders werd 26 Juli 1872 .oemd tot 2e luitenant hij het wapen der genie en beeft die meeste dienstjaren van al onze op het oogenblik actie! dienende offi cieren'. Luit.-gem. Neeteson, de. inspecteur van den landstorm is ruim een maand vroe ger 'tot officier aangesteld, maar reeds ge- penslonneerd geweest en kort na de mobili satie weder in dienst gesteld. In Sept. a.s. wordt generaal Snijders 65 jaar. Hij zal bin nenkort ontvangen het eeretceken. voor 45- jarigen 'dienst als officier. DE VLIEGMACHINE IN DIENST VAN HET ROGDE KRUIS. „Tot de oorlogsorganisatie van de Britsche RoodO Kruis Vereeniging en van de Orde van St. John behoort ook een lucht-pakket- nostdienst" zegt de „Times". In. een bij het Hoofdkwartier dezer organisaties te Londen bericht wordt gez agelijks vertrekt een vliej een bepaald punt in de Suez- brengt Roode Kruis-artikelen vliegenvangers, chocolade, naar de verweg gelegen in de woestijn." gen ben nacbine van anaalzóne en als waaiers, enz. TREILER VEROAAN. Men maakt zich te IJmuiden ongerust over den stoomtreiler Albert Comelis IJM 272, die 28 Juni naar de visscherij is vertrokken, behoorende tot die eerste ploegen dier uitva rende treiters, eni tot heden niet is terugge keerd. Men heeft de Albert Comelis het laatst gezien 5 j uli, visschende om de Noord. 'Enkele dekgoederen, herkend als afkomstig van die Albert Comelis zijn door een anderen treiter opgevischt en te IJmuiden aange bracht. Men' vreest dat dë treiter op een mijn geloopen en met man en muis gebleven is. VLIEOTUIQMAKERS. Het voornemen bestaat, om ia dë volgen de maandien bij dien Marineluchtvaartdienst een korps vliegtuigmakers op te richten. Dit korps zal bestaan uit onder-officieren van alle rangen, die gedeeltelijk uit die overige onder-offi'cierskorpsen der zeemacht zulten worden betrokken, terwijl voor burgers ge legenheid' zal openstaan, om een verbintenis aan te gaan als ^onperaal-vtiegtógmaker af hooger, afhangende van. hun kornis in het motoren- of tirmnermansvak. VERBOUW VAN KARWIJZAAD EN ANDERE HANDELSGEWASSEN. 'De minister van Landbouw brengt ter al- gemeene kennis, dat het in zijn bedoeling ligt te bepalen, dat in het oogstjaar 1918 de ver bouw van karwijzaad, kanariezaad, bruin en geel mosterdzaad, blauwmaanzaad en uien (met inbegrip van pootuien en uien voor zaad1) zoodanig zal worden beperkt, dat iede re verbouwer met deze gewassen in totaal niet meer mag betelen dan 40 pCt. van zijn gemiddelden verbouw in de jaren 1913,1914 en 1915, terwijl de verbouw bovendien ver bonden zal worden aan de voorwaarde, dat de verbouwer zich verplicht den oogst tegen nader vast te stellen prijzen ter beschikking van de regeering te stellen. Deze prijzen zul len zoodanig worden gesteld, dat de ver bouw der genoemde gewassen minder roor- deelig zal blijken, dan die van de voedings gewassen. Den landbouwers, die thans karwijzaad voor den oogst 1918 te velde hebben staan, wordt in overweging gegeven, hiermede re kening te houden. Bij den uitzaai van wintergranen' dient er voorts op gerekend te worden, dat ook de verbouw van andere handëlsgewassen, als ook diverse tuinbouwzaden en enkele grove tuinbouwgewassen, aan een beperking onder hevig zal zijn, die voor de meeste dezer wassen groeier zai wezen dan die in oogstjaar 1917 was vastgesteld RIJKSGRAANVERZAMELING. Ter uitreiking aan de landbouwers heeft de regeeringscommissaris belast met de rijks- graanverzameling in Noord-Holland aan de burgemeesters de formulieren toegezonden waarop door de landbouwers moet worden ingevuld wat zij verbouwen. Het niet voldoen' aan deze vordering of het opzettelijk doen van een) onjuiste opgave wordt gestraft met ten hoogste een jaar gevangenisstraf of 10.000 boete. De volgende gewassen zijn onmiddellijk bij liet oogsten rijkseigendom: Wintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrog ge, zomerrogge, wintergerst, zomergerst. ha ver, voorts boekweit op bouwland en boekweit op gebrand reen, veldboonen, groene erwten, grauwe erwten, andere boonen, en verder ka nariezaad Binnenkort zal eene distributieregeldng, houdende voorschriften omtrent de verzame ling van granen en peulvruchten, worden af gekondigd, waarin tevens nadere voorschrif ten zullen worden gegeven betreffende het vervoeren, doxschen en afleveren van de in beslag genomen gewassen. DE EXPORT-CENTRALE. i In de jongste vergadering van de Kamer van Koophandel te s-Gravenhage werd het verslag uitgebracht der commissie uit dë Ka mer over het wetsontwerp op de Export-Cen trale, welk rapport tot de conclusie leidt, dat, waar de regeering in art. 3 van het ge wijzigd ontwerp verklaard heeft, dat, zootiru dë tegernwoordigc buitengewone oujauukliig- tieueu ten uaiuicn van liet goeder en vei kou met het buitenland zullen hebben opgehou den te bestaan, een wetsontwerp aan de 81a- ten-Geueiaal zal woruun ingediend, waarbij de intrekking van deze wet zal wordeu gue gekt, een der zeer voorname bezwaren tegen het wetsontwerp is opgelost .en aangezien de memorie van amwooid een bevredig orde toelichting bevat omtrent dë andere punten waartegen bezwaren waren gekoesterd, de wet ais een noodzakelijkheid' onder de tegen woordige omstandigheden moet worden aanvaard. Zij heeft geen redën met het wets ontwerp sympathie te betuigen, doch ander zijds gevoelt zij. volledige vrijheid, in aan merking genomen dte reeds bovenvermelde j; memorie van antwoord en dte aangebrachte wijziging in het wetsvoorstel', dte Kamer voor te stellen, geen adhaesie te betuigen aan dte f adressen dter verschillende llilchamea, welke zilch in' meer of minder sterke niat^ tegen de instelling van een Nedterlandlsche Export- Centrate hebben uitgesproken. De Kamer besloot het rapport aldus onge wijzigd te aanvaarden. DE VAART OP INDIë. Vertegenwoordigers van de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" en van den „Rot- terdamschen Lloyd", en van de Kamers van Koophandel te Amsterdam en te Rotterdam zullen heden met den tijdelijken voorzitter van den ministerraad, Cort van der Linden, een conferentie hebben ini het departement van Binnenlandsdie Zaken, naar aanleiding 1 van de belemmeringen', welke dte vaart naar Nederlandsch-Indië ondervindt.. BINNENLAND. F. LIEFTINCK t Per auto werd gisteren het stoffelijk over schot van den heer F. Lieftinck naar het cre matorium te Wesferveld overgebracht, waar o. m. aanwezig waren van de kamerfractie der Liberale Unie de heeren Van Raajte, Fock, Eland en Sibinga Mulder, en van dë andere Kamerleden dë heeren Visser van IJ- zendoorn, Eerdmans, Ottc en Kleerek alsmede het lid dier Eerste Kamer J. T. mer en diens echtgenoote. Voorts waren o.a. aanwezig deputaties van dë sociëteit „Trou moet B lijeken", de gynmas- tiekvereeniging „Sparta" te Haarlem, waar van de heer Lieftinck ruim 30 jaar eerevoor zitter was, dte Haarlemsehe vrijmetselaars loge, de afd. Haarlem van de Mij, v. Land bouw en de afd, Haarlem van het Ne- derlandsch Onderwijzers-Genootschap. VEREENIGING VAN REINIG ING S- DIRECTEUREN. Te Haarlem is gistermorgen dë tweedaag- sche jaarvergadering van de Ned. vereeni ging van reinigingsdSrecteureni geopend! door den heer A. de Groot uit Amsterdam. Nadat de voorzitter een welkomstwoord had gesproken, gaf de heer P. J. Boerkoel, directeur van de Haarlemsdie gemeentereini- ging een schets van den dienst dier reiniging té Haarlem. Daarna hield de heer J. Souterdam, direc teur van de gemeentereiniging te Harlingen, beschouwingen over het bedrijf ten opzichte van hygiëne, aestetica en kosten. Spreker be gon met een beschouwing van de stoffen, welke worden aangevoerd en de wijze waar op deze worden behandeld. 'Daarop besprak hij het sorteeren der aan gevoerde stoften en drong daarbij aan op het nemen van goede hygiënische'voorzorgs maatregelen, waardoor de gezondheidstoe stand van de werklieden bij de reiniging niet ongunstiger wordt dan bij andere be drijven. Ten slotte behandelde spreker de financi- eele zijde van het vraagstuk en' gaf daarbij de voorkeur aan het beltbedrijf, waardoor lompen, beenderen en papier en andere stof fen', die in verschillende takken van nijverheid als grondstoffen1 kunnen dienst doen, behou den blijven en ook meststoffen voor den land bouw niet verloren gaan. NEDERLANDSCHE AANNEMERS- BOND. In de gisteren1 voortgezette vergadering werd tot hoofdbestuurslid verkozen de heer D. P. M. van Oort te Utrecht. Nla verwerping van het voorstel tot oprich ting van een ondersteuningsfonds werd aan genomen een voorstel van het hoofdbestuur, waarbij de vergadering aan dlat bestuur op draagt een krachtige propaganda aan te vangen ter verkrijging van arbitrage voor alle geschillen, ontstaan bij het uitroeren van werken voor rekening en ten behoeve van openbare besturen'. Aangenomen werd' de volgende motie van het hoofdbestuur: „De algemeene vergadering, enz., overwegende, dat in geen enkel bestek een billijke schaderegeling in den geest van 475 der A. V. van Waterstaat 1901 of van 6 der A. A. V., vastgesteld door dte Ver eeniging van Delftsche Ingenieurs, de Mij. tot Bevordering der Bouwkunst en den Ne- derlandschen' Aannemersbond mag ontbre ken, overwegende dat, indien in een' bestrit waar op de A. V. 1901 van toepassing zijn 475 wordt uitgeschakeld en vervangen door een voor den aannemer onaannemelijke rei daarin niet mag worden berust en alle leden zich in dergelijke gevallen van inschrij ving dienen te onthouden, draagt het hoofd bestuur op te onderzoeken in welke mate het afwijken van een billijke en behoorlijke scha deregeling plaat» vindt, en uaar aanleiding daarvan, zoo noodig, nadere, meer gepreci seerde voorstellen aan de vergadering voor te leggen." Voort» sprak de vergadering op voorstel van de afd. Zuid Bereland de wenschelijk- hcidl uit, dat geschillen tussehen leveranciers en aannemers door arbitrage worden beslist, waarna het hoofdbestuur deze uitspraak ter kennis brenge van de in deze medebelang hebbende vereenigingen. Mede werd aangenomen een motie, waarbij het hoofdbestuur werd opgediraen een on derzoek in te stellen naar de verhouding van het voor het bouwbedrijf beschikbaar gestel de beton- en balkijzer. NED. BANKETBAKKERS- VEREENIGING. In dte vergadering van de Ned. Banket- bakkersvereeniging, te Hoorn gehouden, wa ren 19 van de 20 af deelingen vertegenwoor digd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. C. Blankert te Utrecht bleek de ge stadige ontwikkeling van die N. B. V. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, dien' heer O. W. v. d. Veen te Alkmaar, bleek, dat de ontvangsten bedroegen 5180 en1 de uitgaven 5061, saldo 119 (v. j. 6). De commissie van het leerlingstelsel zegt in haar rapport, dat de instelling 13 jaar door te geringe belangstelling der leden een Zij, die in aanmerking wensehen te komen voor aené benoeming tot NJODHIILi'- ESASDSAGBB, worden nitgenoodigd zich vdör 13 JULI a.s. aan te «aeldeo ter getHeente-secsetsriu Behalve balooaiHg voor het dragen is aan de betrekking verbonden een jaarlijk- sehe toelage van I 20,—. Alkmaar, 7 Juli 1917. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee kindertaschjes met inhoud, een paftie inhoudende kinderondergoed en1 handebdk, drie broche's, een damesparapluie, een rolletje geld, een overhemd, een tolk, een portemon- naie met geld' en' een' kmteterzak fahoudende rozenkrans roert étui. Alkmaar, 12 Juli 1917. De commissaris van Politie te Alkmaar, W. TH. VAN GRIETHUIJSEN'. kwijnend bestaan heeft geleid. In 1916 werd slechts 1 examen gehouden, in st voorjaar 1917 nog een. Van de overigé 5 ingeschreven leerlingen vallen er 3 of 4 af. Wordt tot heffinar besloten, dan moet de gele open blijven, om deze jongelui examen te kunnen laten doen. In kas is nog 120. Mocht tot oprichting van een vakschool wor den besloten, dan zal het saMc het best be steed' kunnen worden door het daarvoor te- schikbaar te stellen. Dit vemlag werd goed gekeurd. Een zeer belangrijk onderwerp was het rap port der commissie, welke had te onderzoe ken, wat de N. B. V. ten opzichte van dien import te doen staat. Het H. B. werd verweten, dat het op eigen initiatief de N. V. „Onderlinge Banketbak kers Importhandel" (O. B. I.) heeft opge richt, waarvan de drie leden van het Dag. Bestuur, 'de heeren Breda, Blankert en v. d. Veen, commissarissen zijn. Anderen wilden aansluiting bij de Ned. Bakkers Centrale (N. B. C.) De rapporteurs achten officieel® aanslui ting bij geen van beidë N. V. gewenscht, maar beschouwen een op zuiver coöperatie ven' grondslag geregelde inkoopmaatschap- pij, voor de N B. V. de meest gewenschte. Dan komen' de voordeden van voordeeligen inkoop tot dken deelnemer in verhouding tot zijn afname en zijn er geen commissaris- baantjes met den aankleve van dien, waar een groot gedeelte van dë winst blijft hanigpo, die den dieélnemer toekomt. De conclusie van de commissie om zich niet aan te sluiten bij de O. B. I. werd aan genomen met 24 tegen 21 stemmen, 2 blanco. Het voorstel tot aansluiting bij de Bakke- rij-Centrale werd' verworpen met algemeene stemmen. Een voorstel-Boerhout om geen- commis sie te benoemen en de zaak te laten zooals ze is, werd aangenomen met 27 tegen 19 stem men. De heeren O. W. van der Veen (Alkmaar), L. Rooswinkel (Den Bosch) en W. Scheur kogel (Delft) werden herkozen als leden van het hoofdbestuur met resp. 28, 29 en 37 van de 47 stemmen. Op haar verzoek werd de commissie voor de leerling- en examenregeling ontslag ver leend. Zij meende, dat de regeling meer en mer bleek een fiasco te zijn. t Iet rapport van dte afd. den Bosch over dte oprichting van een vakschool kwam tot de conclusie, dat vakopleiding van zeer groot nut kan rijn en vérstrekkende verbeteringen kan tengevolge hebben en dat die oprichting van oen vakschool te Amsterdam voor de N. B. V. mogelijk is De oprichtingskosten wor den geraamd op 63.ÜÜ0, de exploitatiekost ten per jaar 13.875. Dit bedrag kan wor den gedekt door: rijkssubsidie 5525, pn> vinciale subsidie 1350, gemeentelijke subsi die J 3000, 20 betalende leerlingen 2000, opbrengst van de producten' 1500 en bijt. dage vau de vereeniging 500. Voor de rijks subsidie werd reeds overleg gepleegd1 mot den inspecteur De Groot. 1 kt 1 loofdbestuur stelde voor in principe te besluiten tot de oprichting van een vak school en een commissie van voorbereiding te benoemen, dte een omlijnd plan ter vast stelling door een algemeene vergadering sas menstielt. Dit voorstel werd aangenomen. Tot leden der commissie weiden benoemd die liccreu W. Bcrkhoff (Amsterdam), Seveker (Nijmegen), L. Rooswinkel (Den Bosch), Haasbroek (Den Haag) en een lid van het da- gelijksch bestuur der N. B. V. Aangenomen werd een voorstel van H. B. waarbij de vergadering alls haar oordeel uitsprak, dat die afdelingsbesturen tot taafc hebben de beperking van Zondagsarbeid zooveel mogelijk tegen te helpen bevorderen. Besloten werd geen' vereenigingsnoodhul- pen aan te stellen. Ook >dit jaar zal 1 extra van- de leden gevraagd worden ten bate van die algemeene kas. Goedgekeurd werd het besluit van het H. B. om het dag. best. dter N.B.V. voor dit jaar 500 toe te kennen. 'De begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag van 3703. Door de O.B.I. is aangeboden e enpercen- tage van de winst aan de N.B.V. af te dra gen. Dit voorstel werd verworpen met 31 te gen 16 stemmen. Den Bosch werd aangewezen om het vol gende jaar dier ekenmg na te zien. De vol gende algemeene vergadering zal in Rotter dam worden gehouden. Bij rondvraag werd het H. B. verzocht ook

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1