DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET VIJFDE RAD Honderd en negentiende jaargang. 1917. MAANDAG 16 JULI FEUILLETON. Uitreiking van Bonboekjes. No. 164 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft,30 franco door het geheele Rijk ft,50 Afeondealtpse iHimmsa G Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.121 Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerfj v/ïl HERM& COSTER ZOON, Voordam C 9. M1DEBLAJÏD. TeMrnwimminTRr Owar dan abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt Bewijsnummers 5 cent Gistermiddag kwam er een telegram uit Sint-Petersburg binnen, dat van een door braak der Russen in de buurt van Kaloesj melding maakte. Het öostenrijksche leger van generaal Trostiansky zou van de legers der generaals Bothmer en Boeken-Emolli ge scheiden zijn en zich terugtrekken op de Kar paten, achtervolgd door de Russen, die ook den' opmafsch naar Lemberg voortzetten Een, officiel bericht was dit echter niet en waar bevestiging tot dusver uitbleef en het Duit- jche legerbt" 'it er in 't geheel niet van rept, dienen we de noodigc reserve in acht te ne men tegenover het aannemen van dit be richt, dat evenwel, indien het waarheid mag blijken te bevatten, natuurlijk van groot be lang voor het verdere verloop der krijgsver richtingen zal zijn. Intusschen meldt een later legerbericht uit Sint Petersburg ook niets van de hierboven genoemde krijgsverrichtingen. De Russen staan' nog steeds aan de Lomnitza, hebben op enkele pun ten met succes aangevallen, hebben 1600 krijgsgevangenen gemaakt, - doch zijn er nog niet i geslaagd, de Lomnitza sterling, waarin de vijand krachiigen tegenstand biedt, te forceeren. Bovendien belemmert de aanhoudende regen, die beekjes tot stroomen doet zwellen1, welke de wegen vernieten, de krijgsverrichtingen. In het Westen werken Franschen en Duit- schers ongeveer gelijk op. De laatsten behaal den bij den Chemin des Dames een succes, hetgeen den Franschen 350 gevangen geno- menen en eenige honderden meters loopgra ven kostte ten Westen van Cemy. De Franschen veroverden in Westelijk Champagne, bij Nauroy, eveneens eenige stukken van een loopgravenstelling en maak ten 360 gevangenen. Van beide zijden wor den de vorderingen des tegenstanders erkend. De nieuwe rijkskanselier, Dr. Michaëlis, wordt in Duitschland niet onvriendelijk ont vangen. Op politiek gebied heeft deze Prui sische levensmiddelenvoorziening-organisator zich tot dusver niet op den voorgrond ge steld, men weet du3 niet, wat men aan hem Leeft, doch zijn woorden, gesproken bij het aanvaarden van zijn vorig ambt: „Ik neem geen functie aan, die een ongescherpt zwaard beteekent en behoud geen ambt, wanner mij door welke richting ook het zwaard stomp zou gemaakt worden," doen verwachten, dat men hier met een krachtige persoonlijkheid te doen heeft. En een krachtige persoonlijkheid is er thans in Duitschland noodig, het begint door Beatrice Haron Maxwetó en Florence E. Ea»*wlc%. Naar het Engefsch. 36) Op dat oogenblik Leunde Laurie zwaar op den arm van zijn zuster en streed tegen het gevod van flauwheid, dat hem overviel. O dat is mijnheer Mcrry!" antwoordde Theo, met een prettig gevoel van een vriend Lu nood gevonden te hebben. Frank Merry bleek een' vindingrijk en vriendelijk man te zijn. Hij hielp Laurie in die auto en verzocht den chauffeur naar het C cil-hotel te rijden. Toen wou hij heengaan, ïaar Laurie verzocht hem mee ite rijden. „Ik ui erg ziek geweest en heb mijn krachten ovei schat. Het is voor 't eerst dat ik zoo ver gegaan ben." Merry bracht broeder en zuster naar de ei izaal van 't hotel, bestelde een lunch voor hen en zette een sterke whisikey en soda naast Laurie. „Ik voel mij nu weer best," zei die Taaiste toen dr kleur op zijn lippen was teruggeko men. „Doe je auto-sluier af, Theo en ontdoe je wat van het stof. Ik wou wel: even met mijnheer Merry praten." ilij had reeds alles van zijn vader gehoord over dezen1 knappen detective en hij wilde van dc gelegenheid gebruik maken en eenige vragen' doen, die hem kwelden. „U weet alles af van de zorgen, die wij ge bat! hebben sedert mhn ongeval. Mijn familie heeft er een massa last van gehad door de politie." „Daar moet u de politie de schuld niet van daar hard tegen hard te gaan. De populaire generaals von Hindenburg en Ludendorff zijn er niet in geslaagd, met hun verzekering dat de militaire toestand zeer gunstig was, de leiders van het Centrum en de vooruitstre vende partijen van hun ingenomen stand punt tegenover de vredesresolutie af te bren gen. De militaire toestand moge dan gunstig zijn, de economische is het in geenendeele en deze overweging zal de Rijksdagmeerderheid wel gevoerd hebben tot het volharden in den eisch, dat Duitschland een vrede op grond vao den „status quo" moet verklaren te wil len aanvaarden Wat overigens den economi- schen toestand! betreft, het feit dat een, juist op d'it gebied op den voorgrod tredend), man als Rijkskanselier is benoemd, doet vermoe den dat een regeling van de voedingkwestie als het dringendst noodige wordt geacht. De parlementariseering van het staatswezen treedt daarbij op den achtergrond, trouwens het feit dat Dr. Michaëlis door den Keizer is benoemd buiten de partijleiders in den Rijks dag om. duidt niet bepaald op het volgen van een nieuwen politieken koers. Dit voorbijgaan van den Rijksdag in een kwestie, welke voor het rijk van het hoogste belang is, heeft dan ook wel ongenoegen verwekt, hetwelk echter niet groot genoeg schijnt te zijn om de pers tot een onvriendelijke houding tegenover den Rijikskanselier te nopen. Met de benoeming van Dr. Michaëlis is de crisis in Duitschland echter aog steeds niet geëindigd. Het blijft de vraag waf de medewerkers van dien heer von Bethman Hollweg, de staatssecretarissen van binnenlandsche- en buitenlandsche za ken, Helfferich en Zimmerman, zullen doen. Van den iaatsfen schijnt het aftreden zeker. Over den- eerste Loopen nog geruchten, dat hij aan zal blijven. DUITS CH3LA X li. DE AFGETREDEN RIJKSKANSELIER. De keizer heeft v. Bethmann Hollweg de ster van groot-commandeur der huisorde van Hohenzollem verleend en tot hem den ol- genden brief gericht „Met bezwaard hart heb ik besloten uw verzoek om ontheffing van uwe ambten in te willigen. Acht volle jaren hebt gij de verant woordelijke hoogste ambten in rijks- en staatsdienst met prijzenswaarde trouw ver vuld en uwe uitnemende krachten en persoon lijkheid met succes in dienst van1 keizer, rijk, koning en vaderland gesteld. In den moei lijksten tijd), dien de uDitsche landen en vol ken ooit hebben doorleefd en waarin het gaat om beslissingen van de allergrootste betee- kenis voor het bestaan en de toekomst van het vaderland, hebt gij, mij met raad en daad geven', mijnheer Pridham. U was niet in staat te spreken en te zeggen' wat u gedaan had op dien avond van 7 Juli en het verslag dat uw familie er van gaf was niet voldoen de. Hetzelfde kan gezegd worden van den heer Mautevcrer, die de laatste persoon ge weest was welke men dien' avond in gezel schap gezien had van het meisje, voor liaar dood. Maar ik denk niet dat noch u noch hij verder lastig gevallen zal worden. Er is on langs een zeer belangrijke leiddraad aan het licht gekomen." „Iets van een zeeman?" vroeg Laurie, die gehoord had van John Hassall's brief aan zijn vader. „Ja juist. De Balntons weigerden toen het meisje pas vermoord was, eenige inlichting te geven. Menseden uit die klasse van de maatschappij zijn gewoonlijk zeer achter houdend. U kunt u geen idee maken' van de moeilijkheden', die ons altijd in den weg ge legd worden wanneer men een dergelijke zaak moet opsporen. Het is slechte door de hulp van een predikant te Bristol, diat het feit aan 't licht is gekomen van een zeeman, die op het meisije verliefd was, en ik 'kan u zeggen dat het vrij zeker is dat deze man te ruggekomen' is uit het Oosten korten tijd voordat de misdaad' gepleegd1 werd. Meer dan dit mag ik ir niet zeggen. Maar ik ge loof, dat u gerust kunt wezen' en dat u per soonlijk niet langer zult worden lastig ge vallen." „Er is nog iets waarover ik u inlichting zou willen vragen. Het is iets omtrent de jonge dame met wie ik verloofd ben Toen1, Theo terug ziende komen, zweeg hij, „dlaar zal ik u later wel over schrijven of spreken." Zijn oogen schitterden, zijn stem was opgewekt. Hij zag de hem zoo dierbare verwezenlijking van al zijn verwachtingen voor zich. onvermoeid terzijde gestaan. U voor al uw trouwe diensten mijn innigsten dank te be tuigen is mij een behoefte des harten." KORTE BERICHTEN. De kroonprins is weer naar het front vertrokken. Sjang-Hsun, de bevelhebber der kei- eerlijke troepen te Peking, heeft na den aan val der republikeinsche troepen op de Chinee- sche hoofdstad, een toevlucht gezocht in het Nederlandsche gezanschapgeboim. Plunde ringen hebben in de stad nog niet plaats ge had. Het Amerikaansdie Huls van Afge vaardigden heeft met algemeene stemmen het ontwerp betreffende het toestaan van een crediet van 640 mil!'.oen dollar voor den aan bouw van 22.000 vliegtuigen goedgekeurd. De koning van Engeland heeft bij zijn bezoek~aan het Britsche front in Frankrijk die veroverde Duitsche stellingen in de omgeving van Meessen bezichtigd). De eerste minister van de Zuid-Afri- kaansche Unie, oudgeneraal Botha heeft zich overwerkt en moet eenigen tijd rust nemen. Hijl wordt vervangen door den minister van het Mijnwezen, Malan. Het eerste standaardschip van' het Engelsche regeeringsprogram zal aan het einde dezer maand te water worden gelaten. Het zal circa 4000 ton rgoot zijn. Naar van de Zwitsersche grens aan de Kölhische Ztg. wordt geseind, deelen de Pa- rijsche bladen mede, dat het door den Fran schen minister aangekondigde gerechtelijk onderzoek naar de oorzaken van de misluk king van het Fransche voorjaarsoffensief be reids een aanvang heeft genomen. Tot hen, die voor d enkrijgsraad moeten verschijnen, behooren Nivelle, zoomede de generaals Man- gin, Micheler en MaroeL De minister-president van Nieuw-Zee- landl zei omstreeks half April in een rede voering te -New-Castle, dat in zijn land 2 millioen geslachte schapen op verscheping naar Engeland wachtten en dat hij vreesde, dat, wanneer er niet spoedig een einde kwam aan de tegenwoordige schcepvaartmoeilijk- heden, aan het einde van Mei dit getal zou zijn gestegen tot 3,500,000. Naar de Mor ning Post thans meldt, heeft dfe booge com missaris van Nieuw-Zeeland aldaar, een tele gram ontvangen van zijn land, waarin ge zegd wordt, dat thans 3,250,000 geslachte schapen op verscheping wachten en dat dit getal, naar verwacht werd, voor het einde van dit seizoen wel tot een half millioen zou zijn aangegroeid. Sir Albert Stenley, de Engelsche ml- nister van handel heeft in antwoord op een vraag gezegd, dat de regeering, ten einde de bestaande laadruimte uitsluitend te reservee ren voor goederen, wier invoer absoluut nood zakelijk was, den invoer van lucifers tot na- oer order 'had verboden. Naar de Daily Mail uit St Petersburg verneemt heeft het Al-Russische congres van den Raad van Arbeiders en Soldaten Adler en Liebknecht tot leden verkozen. HOOFDSTUK XXX. Hier komen we aan het derdte tiental jaren Kapitein Carbine was in zijn nopjes. Tot zijn groot genoegen en verbazing was hij een huisgenoot geworden op Ghevening Rise, uit- door Lqrd Brismain zeil ca' dit te danken aan zijn prestige ad hij1 geheel als onhartstochteHjk speler. Carbine" stond bekend als een man, die bijna onoverwinne lijk was in het kaartspel, en daarenboven oen vrij gelukkig hazardspcler op de renbaan. Ofschoon hij eigenlijk geen vast inkomen had, gelukte het hem door zijn slimheid een mak kelijk leventje te leiden en d!at nog wel zonder dat zijn naam er in 't minst door werd be smet. Hij was zoo verstandig er openlijk voor uit te komen, diat hij geen middelen had'. „Ik ben een aim man. Ik kan mij dat niet veroorloven," zei hij' tot een ieder, die hem vroeg mee te doen in een speculate op groo te schaal en men' had1 geleerd zich bij zijn uitspraak neer te leggen' en zich verdere vra gen te besparen. Lord Brismain had Carbine teeren kennen op een winter in Monte Carlo, waar de twee heeren elkaar ontmoetten 'in de clu^. Later had Caibine verscheidene malen gespeeld in commissie voor Lord Brismain en dit was goed uitgevallen, vooral op dien gedenkwaar- digen avond in South Western Club, toen Carbine zijn slag sloeg op no. 7 van de rou lette. Hij had gezwegen over zijn ontmoeting met Theodoor Mauleverer; hij wist wanneer hij zwijgen en wanneer hij spreken moest en hij1 had met een bepaald doel gesproken toen hij Lord Brismain's zoon aanraadde zich voor een' geldelijk voorschot te wenden tot den heer Athol Baring, die een aanmer kelijk aantal1 klanten aan Carbine te danken had en een practisch bewijs van dankbaar- Tot in ontvangstname der bonboekjes worden houders van legitimatiekaartan verzocht, zich Woensdag 18 JTuli 1017 te vervoegen aan een der onderstaande scholen Houders van legitimatienummers hoofd der sohool de heer O. Hellinga j van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 uur. van 's namiddags I tot 5 uur. hoofd der school de heer F. J. Aukes van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 uur. 's namiddags 1 tot 5 uur. hoofd der sehool de heer J. A. Zwarteveen van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 uur. 's namiddags 1 tot 5 uur. hoofd der school de heer A. Wijn van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 nor. 's namiddags 1 tot 5 uur. hoofd der school de heer J. Eits j van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 uur. 's namiddags 1 tot 5 uur. hoofd der school de heer P. Schipper van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 uur. 's namiddags 1 tot 5 uur. Ia herinnering wordt gebracht, dat aan kinderen geen bonboekjes worden afge geven en dringend worden houders van legitimatiekaarten verzocht de bonboekjes op den bepaalden tijd af te halen, of te doea afhalen. Zij die aan dit verzoek niet vol doen, zullen onvermijdelijk den last en nadeelige gevolgen ter verkrijging der bon boekjes onderviaden. Verloren geraakte bonboekjes worden niet door andere vervangen. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar Alkmaar, 14 Juli 1917. D. SCHENK. 1 500 aan de Keetkolk, 501 1000 1001 1500 Brülensteeg, 1501 2000 2001 - 2500 NIeuwesloot 2501 3000 3001 3500 NIeuwesloot, 3501 4000 4001 4500 Snaarraanslaan. 4501 5000 5001 5500 Koningsweg 5501 6000 DUITSCHE KOLENSCHEPEN. Het plan bestaat om de nog in Rotterdam liggende dertig Duitsche kolenschepen daar op te leggen en de bemanningen over land naar huis terug te sturen. Zij durven na de verscherpte maatregelen van Engeland niet meer varen. MAXIMUMPRIJZEN VOOR TURF. De minister van landbouw heeft ondier in trekking van' vroegere desbetreffende be schikkingen, maximumprijzen' voor turf, vrij aan boord' schip op de veenplaate, vastge steld!, en wel voor Groningsche, Drentsche, Overijselscfae, Noord-B rabantsche en Lim- burgsche, Friesche, Noord- en Zuid-Holland*- sche en Utrechteche turf. EIEREN. Voor iedtere 100 volversche kipeieren, waar voor deze week consent tot uitvoer wordt af gegeven, moeten 60 beschikbaar worden ge steld voor distributie door de gemeentebe sturen om te worden1 geconserveerd tegen een prijs van 7 per 100 stuks. PINKEVELLEN. De minister van landbouw heeft den maxi mumprijs voor pinkevellen op 0.52 per halve Kg. versch gewicht vastgesteld. Voor licht beschadigde huiden wordt deze prijs met 1 cent, voor beschadigde met 2 cent, en voor wormhuid enmet 3 cent per halve Kg. verminderd. Onder bepaling, dat 't maximum gewicht van een pinkevel 21 Kg. niet mag overschrijden, een en ander overeenkomstig de bestaande handelsgebruiken. VERKOOP VAN FRUIT. Blijkens een schrijven van de Fruitcentrale heid daarvoor in de plaats gaf. Vele mannen van hoogen stand, die belang stelden in sport, maakten gaarne kennis met Carbine, maar zij introduceerden hem niet bij' hun dames. Dat was de harde, maar strenge lijn, die 'hem zijn positie precies deed kennen en het was aan de afwezigheid van freule Mau leverer te danken, dat kapitein Carbine op de heerenpartij op Chevening Rise geïnviteerd) werd. Ai dc gasten waren bekende baccarat- en bridge-speicra en toen plotseling een van de hoeren bedankte en er d'us een mankeerde, was Carbine bereid om dadelijk in te vallen. Hij zat nu in een schaduwrijk hoekje van Italiaanschcn tuin, gekleed in een pak lide met een van Lord den Italiaanschcn tuin, van crème Chineesche zij* Brismain's beste sigaren in den mondi en het ochtendblad' in de hand. De Fortuin was hem den vorigen avond gunstig geweest en hij had een aardig sommetje opgestoken'. Nu en dan' liet hij' zijn oogen welbehagelijk gaan over zijn omgeving. Het was een smoorwar- me dag en het plassen van de fontein in hei marmeren bekken, het terras met koele stee- nen ingelegd, beschaduwd door het rijke ge bladerte van hoornen waartuschen witte brei den glinsterden, de schoonheid van den laag gelegen' tuin in de verte, gezien' door den roze damp van zijn fijne sigaar, dit alles ademde een atmosfeer van aristocratische rust, die zeer weldadig werkte op de overprikkelde ze nuwen van kapitein Carbine. Waarlijk, als hij dien avond' nog eens eren gelukkig was dan zou hij genoeg hebben voor zijn najaars- bezoek in Aix-les-Bains Toch gaf hij! zich zelf oprecht toe, dat hij' gaarne het genot en de opwinding van het spel er voor goed aan geven; zou, indien hij daaroor in ruil kon krij gen een tehuis als Chevening Rise, met de noodige fondsen om er naar behooren in te ieven. Met deze gedachten veruldi viel hem een aan den voorzitter der Vereeniging ter be scherming van de belangen1 van den Fruit handel in- de provincie Gelderland, hebben onderhandsche fruitverkoopingen ongeacht de wijze, waarop die verkoopingen zijn tot stand gekomen of het aantal jaren waarover zij loopen: of zij al dan niet ook dien teel grond onder het gewas betreffen, uitsluiting van de veilingen voor den export van' fruit ten gevolge. Blijft het fruit bestemd voor het binnenland, dan is elke koop of verkoop van fruit geoorloofd. HET BINNENHALEN DER LICHT SCHEPEN. 'Naar thans gemeld wordt, is het bericht omtrent het uitvaren' van sleepbooten om die Lichtschepen Zuid- en Noord-Doggershank en Terschellingeibank in te halen in zooverre voorbarig, dat omtrent het boinnenhalen van die lichtschepen nog niets is vastgesteld. De bedoelde sleepbooten zijn alleen daarheen ge zonden om zoodra het noodzakelijk blijkt de lichtschepen te kunnen binnenhalen. DISTRIBUTIE VAN HUISBRAND KOLEN EN TURF. Onder de telegrammen in ons vorig nom- mer hebben we reeds een en ander meege deeld over de voorziening van huisbrand in d enaanstaanden winter. Om het groote be lang der zaak meen enwe de heele regeling, zooals ze door het rijkskolenbureau aan de brandstoffencommissie8 is verzonden te moe ten opnemen. Uit de door de Brandstoffen-commissies verzamelde gegevens heeft de Rijks-Kolen- distributie de volgende verdeeling gemaakt. Groet klasse 'utie de volgende verdeeling gemaakt, ep A. (Particuliere personen) omvat: I woningen met 1 haardstede 400.000 bericht in het oog in het ochtendblad met het opschrift. „Schipbreuk van een Engelsche stoomboot". „Een Llbydsbericht meldt, diat het stoom schip Lausanne, twee dagen na New-York verlaten te hebben', gezonken is, in aanvaring gekomen met het stoomschip Chili, Er worden negen man van het scheepsvolk en vier pas sagiers van de Lausanne vermist. De Child kreeg een gat aan' den boeg, maar heeft geen water gemaakt en zet haar reis naar Liver pool voort." Verdei, ondier aan de bladzijde, las Car bine met klimmende belangstelling: „Door dc draadiooze telegraaf is bet bericht dat de Lausanne (met 200 passagiers aan boord) in aanvaring kwam met de Chili ge durende een dikken mist. De zee was kalm op dat oogenblik en er was geen bezwaar irn het te water laten dier booten. Men geldoft dat al de passagiers en scheepsvolk de Lau sanne verlaten hebben, het schip zonk een half uur na de aanvaring. De Chili lag naast het noodlottige schip ij bracht het reddings werk ten uitvoer. Een boot, zegt men, wordt gemist, maar de hoop bestaat dat de passa giers zijn opgenomen door een voorbijgaand1 stoomschip. Wij vernemen dat de heer Theo- dor Mauleverer, de eenige zoon en erfgenaam van' Lord Brismain, zich op de Lausanne bevond, en wij' moeten tot onzen spijt ver melden, dat zijn naam bij de vermiste pas sagiers gevonden wordt, evenals die van in specteur Lawson, van het Crimineel Depar tement van Onderzoek, die van New-York terugkeerde." Kapitein Carbine legde het blad' neder en riep luide en met ophef: „Groote God!" toen keerde hij zich verschrikt om en ontmoette den blik van een neef van den heer dies hui zes, die met kalme stem vroeg: „Waarom ter wereld zit je bij1 je zelf te vloeken, Carbine?" ALKMAARSCHE CODRANT. m ii 11 11 ii 11 n 11 n n n V n 11 n 11 11 11 11 n 11 11 n 11 li 11 11 „„„men,

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1