Oorlogigebeuren te Bergen aan Zee. van h«d»u gezivwhoofdsn, m Ia met l baardsteds met kookgas 215,000 idem; II met 2 haardsteden 305.000 idem, en Ua met 2 haardsteden met kookgas 235.000 idem; III. met 3 haardste den 153.000 idem; IV met 4 haardsteden 51.000 idem; V met 5 haardsteden 25.000; VI met 6 haardsteden 10.200; VII met 7 en meer haardsteden 14.600 idem; VIII met centrale verwarmin 8.800 idem. Groep B. (groote magazijnen, winkels, particuliere kantoren) omvat: klasse I en Ia met 1 haardstede 12.700 perceelen; II en Ua met 2 haardsteden 12.600 idem; III met 3 haardsteden 6.600 idem; IV met 4 haardste den 3.000 idem; V met 5 haardsteden met 1450 idem; VI met 6 haardsteden 850 idem; VII met 7 en meer haardsteden 1.325 idem; VIII met centrale verwarmingen 1.500 idem. Voor Groep C (openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden) ziekenhui zen, rijks-, gemeente en provinciale kantoren, gestichten van weldadigheid of algemeen nut, kerken, gevangenissen, kazernes, scho len, hotels en restaurants) en D (gebouwen voor publieke vermakelijkheden) is als be hoefte opgegeven in totaal 360.000 ton. Groep A. Basis voor de vaststelling van de rantsoenen is de hoeveelheid, welke Klasse I (de woningen met 1 haardstede) gedurende het stookseizoen (1 October1 April) bij een normalen winter en bij een tot het uiter ste doorgevoerde zuinigheid behoeven. Deze hoeveelheid wordt bepaald op 10 H.L. steenkool (onder steenkool te verstaan kachelkolen, anthraciet en eierbriketten). Klasse Ia ontvingt dezelfde hoeveelheid, terwijl Klasse I tot 1 October nog zoo noo- dig tot een maximum van 2 H.L. kan ont vangen (dit echter niet in mindering van rantsoen volgens brandstoffenkaart). Uitgaande van het feit, dat klassen II en Ila als regel niet meer dan één kachel zullen stoken, ontvangen klassen II en Ila zeer wei nig meer dan klassen I en Ia. De rantsoenen worden als volgt: Klasse I 10 H.L. (event, vóór 1 October 2 H.L. toeslag.) Klasse Ia 10 HTL. Klasse II 12 H.L. (event, vóór 1 Oct. 2 H.L. toeslag.) klasse Ila 12 H L. Klasse III 22 H.L. Klasse IV 30 H.L. Klasse V 36 H.L. Klasse VI 42 H.L. Klasse VII 48 H.L. Het systeem is, dat In het algemeen de klas sen I, Ia, II en Ila geen kolen ontvangen vóór 1 October, maar door de Brandstoffen- commissies voor haar de noodige kolen wor den gereserveerd. Deze worden dan geregeld van af 1 October a.s. bij kleine hoeveelheden verstrekt. Voor de klassen Ia en Ila wordt het koken op gas niet op het rantsoen in mindering ge bracht. Wel bij de klassen III en hooger en wel voor het tijdvak 1 Mei—1 October per maand 1 H.L., dus in totaal 5 H.L. steenko- lenlen. Op gas kokend, bedraagt dus het rantsoen voor klasse III: 17 H.L., voor klas se IV: 25 H.L., enz. De distributie van gas voor verwarming gedurende het stookseizoen (1 Oct.1 April) vormt een onderdeel van de brandstoffen- distributie; voor het gebruik van een gaska chel of gashaard wordt van het rantsoen 6 H.L. afgetrokken. Getracht zal worden aan de klassen III en hooger vóór 1 October a.s. een deel van het rantsoen te verstrekken; echter eerst nadat door de Brandstoffen-commissies voor klas sen I, Ia, II en Ila een evenredig deel van de winterbehoefte is gereserveerd. Vóór klasse VIII (centrale verwarming) wordt het rantsoen bepaald op de helft van het verbruik gedurende het vorige stooksei zoen. Groep B, C en D._ Voor deze groep endienen cïe rantsoenen te worden bepaald op 75 pet. van de voor het stookseizoen 1917'18 opgegeven behoefte. In de eerste plaats dient thans door de Brand8toffencommissle te worden voortge gaan om aan groep C een gedeelte van haar rantsoen te verstrekken, daarna aan de groe pen B. en D. Met bovenstaande regelen tot leiddraad moeten thans de Brandstoffencommissies on middellijk voor iedere persoon of instelling, behoorend tot één der vier groepen, de brandstoffenkaart het rantsoen vermel dend uitschrijven. Iedere Brandstoffencommissie kan alsdan overzien, welke hoeveelheid zij tot 1 April a.s. noodig heeft en de Rijks-Kolendistribu- Hij herhaalde zachtjes bij zichzelf: „Groote God 1" 'Kolonel Mauleverer, een neef van Lordi Brismain, nam de courant in handen en keek er met weinig belangstelling in totdat de naam Mauleverer zijn aandacht trok. Hij bleef eenlge oogenblikken naar dte pa ragraaf kijken, na de beteekenis er van te hebben opgenomen en Carbine, die hem ter zijde uit zijn lagen stoel aankeek, zag dat de oogen van den ander onbewegelijk op het blad gevestigd waren-. Hij las niet, maar zocht tijd te winnen, terwijl zijn hersens mo gelijkheden berekenden. Dit bericht kon van groote beteekenis zijn voor Portman Mauleverer, dlaar de dood van Theodoor hem tot erfgenaam zou maken van de baronie. Hij had daar nooit veel over na gedacht, want hij over de zestig en Tuhby slechts drie-en-twintig jaar oud. De kans dat hij dien jongen overleven zou was niet groot en zooals de meeste spelers geloofde hij aan het noodlot. Hij en Carbine waren van de zelfde soort. Het spreekt vanzelf, dat zij el kaar al jaren kenden. Daardoor werd hij dan ook te Monte Carlo aan ord Brismain voor gesteld. Nu merkte kolonel Mauleverer op: ,,'t Is verduiveld dwaas, ik wist in de verste verte niet dat Tuhby naar Amerika was. Brismain had het mij nooit verteld. Hij kan nog niet lang weg geweest zijn, want ik heb hem in Juni nog te Ascot gezien." „Ik heb hem na dien tijd nog in Londen ontmoet, een week of drie geleden," ant woordde Carbine, denkende aan dien avond in de Club. Toen voegde hij er bij, zich plot seling herinnerd1: „Drie weken? Veel later dan -drie weken geleden tien dagen of zoo en warempel! hij kwam toen uit het Transatlantisch bureau. Hij kon haast nog niet in Amerika aangekomen zijn en hij keer de terug!" (Wordt vervolgd). tie zal dan het mogelijks doen om des§ hoe- veelheden te doen leveren, Inmiddels wordt tot het uiterste doorge voerde zuinigheid dringend aanbevolen; de voor de klassen III en hooger thans vastge stelde rantsoenen staan alleen wat het mi nimum van 12 H.L. betreft, vast; immers eerst zal voor het minimum rantsoen van ieder en de voorziening van de groepen B, C en D. worden gezorgd. Men vergete verder niet, dat de voor de rantsoenen noodige hoe veelheid, ook niet ten deele, bij de Brandstof fencommissie in voorraad zijn, maar dat de brandstof voor het grootste deel nog in Lim burg moet worden gedolven en uit het bui tenland moet worden ingevoerd. Verhooging van de rantsoenen van klas sen III en hooger is uitgesloten. Zij zijn ge baseerd op de tegenwoordige productie uit Limburg ad 225.000 tot 250.000 ton per maand en den aanvoer uit Duitschland van ca 350.000 ton per maand Om deze hoeveel heden te kunnen verstrekken, dient de in dustrie zich thans niet alleen tot het uiterste te beperken, maar zal wellicht een of andere tak van inaustrie gedeeltelijk moeten worden stopgezet Wel ligt het in het voornemen, de ze rantsoenenen ook dan nog te handhaven, ten nadeele van de industrie, indien betzij productie in eigen land mocht teruggaan of invoer mocht verminderen. Ten slotte zij opgemerkt, dat de boven staande rantsoenen de normaal-rantsoenen zijn voor alle Brandstoffencommissies. In zeer bizondere gevallen kan een Brandstof fencommissie ten plattelande, indien harer- zijrs kan worden aangetoond, dat aldaar ook in normale tijden wegens afwezigheid van brandhout en gas uitsluitend kolen of turf verbruikt worden, aan de Rijkskolendistribu- tie een gemotiveerd voorstel doen om alsnog een geringe verhooging van het minimum rantsoen toe te staan, terwijl aan den ande ren kant de Brandstoffencommissie van de plaatsen, waar in normale tijden, omdat men brandhout gebruikt, met een geringer kwan tum kolen of turf wordt volstaan, verplicht zijn de brandstoffenkaarten uit te schrijven met evenredige lagere rantsoenen Voorts zal er bij de toedeeling aan de ver schillende Brandstoffencommissies rekening worden gehouden met de plaatselijke om standigheden. Die plaatsen, welke in hoofd zaak turf gebruiken, zullen ook thans in hoofdzaak turf ontvangen. Waar op het platteland in gewone Bjden veel brandhout werd gebruikt, dient dit ook thans zoo te blijven; wordt uit zulk een gemeente veel brandhout uitgevoerd, dan kan daartegen word engewaakt op de wijze als aangegeven in de circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel d.d. 4 Juli 1917 No. 52328, Afd. Handel, inzake brandhout. Bij de aflevering der rantsoenen is aan te nemen, dat 1 H.L. steenkool in stookwaarde gelijk staat met anderhalve H.L. cokes, of circa 300 stuks bruinkoolbrikettenmet turf is niet een vaste maatstaf voor vergelij king te treffen. In de plaats van 1 H.L. steenkool kunnen in het algemeeen 350400 turven verstrekt worden. De Rijks-kolendistributie hoopt voorts nog in staat te zijn, voor aanmaakturf geringe hoeveelheden ter beschikking te stellen. BINNENLAND. DE WATERSNOOD. De Permanente Watersnoodcommissie uit de Provinciale Staten van Noordholland heeft een uitvoerig antwoord gegeven op de nota dier Staten over de toestanden tijdens en vóór den watersnood van 1916. De commissie komt daarin tot de volgende conclusies le. in de aan de ramp voorafgaande peri ode kon inderdaad worden aangenomen, dat getoetst aan de ervaring en aan de toen algemeen gangbare opvattingen de toe stand der zeeweringen een voldoende veilig heid waarborgde; 2e. in aanmerking genomen diezelfde gang bare opvattingen, was het verklaarbaar, dat het algemeene toezicht en de genomen voor zorgsmaatregelen voldoende werden geacht; 3e. tijdens de ramp zijn verschillende wa terschapsbestuurders ongetwijfeld te kort ge schoten in plichtsbetrachting en in het geven van technische en organisatorische leiding. Daar echter in de nota geen bepaalde ge vallen worden omschreven, kan de commis sie, wat dit laatste punt betreft, niet meer dan dezen algemeenen indruk uitspreken. Of schoon erkennende, dat verzachtende omstan digheden kunnen worden aangevoerd, acht zij toch het oordeel van Gedeputeerde Staten weli wat zeer vergoelijken. Zij vertrouwt dat door dit college alles zal worden gedaan, wat in zijn vermogen is om de vervanging van de zoo zeer ongeschikt gebleken bestuurders te helpen bevorderen. De commissie nam voorts met instemming kennis van de verschillende maatregelen, wel ke door Gedeputeerde Staten, bij net volgen van den nieuwen koers, reeds zijn genomen en ziet ook die, welke voor de naaste toe komst in de nota worden aangekondigd, met belangstelling tegemoet. LIBERALE UNIE. In het American Hotel te Amsterdam werd Zaterdag op 23 Juni geschorste algemeene vergadering van de Liberale Unie voortge zet, onder leiding van mr. P. Rink, die al vorens de openbare vergadering te schorsen ter voortzetting in besloten bijeenkomst van de herziening der statuten, hulde aan de na gedachtenis van den heer F. Lieftinck bracht. De aainwezigen hoorden zijne woorden staande aan. Daarop werd de openbare ver gadering gestoten. Te 5 uur werd de openbare vergadering hervat. De statutenwijziging en die van de verschillende reglementen werden' ln open bare zitting met algemeene stemmen vast gesteld Het hoofdbestuur stelde dientengevolge zijn zetels ter beschikking der vergadering, Zaterdag 11 Augustus a.3. zullen de vaca tures wordfen vervuld, alsmede zullen1 daar een1 secretaris en een voorzitter worden ge kozen. Op aandrang uit de vergadering ver klaarde mr. Rink zich bereid tot 11 Aug. liet voorzitterschap te blijven waarnemen. In antwoord op een vraag van den heer J. S. Hollander uit Rotterdam of de artikelen van 30 Juni'en 7 Juli, waarin een1 niet juiste voor stelling werd gegeven1 in „De Vaderlander" van de strekking der aangenomen motie, ter vorige aJg. vergadering, in zake samenwer king van alle vrijzinnigen, in overeenstem ming zijn met de oinie van het hoofdbestuur, zei de voorzitter, dat het hoofdbestuur geen verantwoordelijkheid aanvaardt voor dte ge wraakte artikelen. Het wenschte alleen ver antwoordelijk te zijn voor de mededeelingen in het officieele gedeelte. Gemengd Nieuws. NOG EEN SLACHTOFFER. Zaterdagavond is in het Binengasthuis te Amsterdam overleden de 25-jarige A. Holt- huizen, die bij de aardappelrelletjes (op den Haarlemmerdijk door een geweerschot ge wond werd. De overledene laat een. vrouw en drie kinderen achter, terwijl een vierde bin nenkort wordt verwacht. DE VEENBRAND. Door het kantongerecht te Emmen zijn eenige personen veroordeeld uit de. gemeente Octoom, omdat zij niet hadden voldaan aan de lastgeving van d enburgemeesier dier ge meente cm te helpen blusschen bij den veen brand. De burgemeester grondde zijn last geving op art. 446 van het Wetb. van Straf recht, daafer geen oogenblik tijd was te ver liezen1. Er werd 30 boete of 30 dagen hech tenis geëischt. ONWEER. Te Noordwolde (Fr.) is de bliksem gesla gen in de luditgasinstallatie van den heer P. Otten. De gasketel werd1 pl.m. 400 M. weggeslingerd, de heele machine sprong uit elkaar. Door die geweldige ontploffing spron gen vele glasruiten in den omtrek. De heer J. H. werd ernstig aan het hoofd getroffen. KOELRUIMTEN VOOR VLEESCH. Nu den laatsten tijd herhaaldelijk de wen- schelijkheid betoogd is van het van regee- ringswege beslagleggen op alle hier te lande bestaande koelruimte, ten einde die te bezigen als bewaarplaats voor vleesch, wordt er op gewezen dat de koelruimten, verbonden aan particuliere slachterijen, enz. thans bijna geheel gevuld zijn met het te distribueeren gezouten varkensvleesch, terwijl van de koel ruimten der gemeentelijke slachthuizen (te zamen ruim 10.000 vierk. M.) nog geen 3000 vierk. M. beschikbaar Is. DE WERKLOOZE ZEELIEDEN. Op eene te Rotterdam gehouden druk be zochte vergadering vanwege de Nederland- sche Zeemans-Vereeniging is de nóód der werklooze Rotterdamsche zeelieden bespro ken. Besloten werd tot 't zenden van een schrij ven aan de Scheepvaart-Vereeniging en de „Rotterdamsche Lloyd." Ook werd een adres verzonden aan den minister van land bouw. In het schrijven aan den minister wordt verzocht, een groot aantal werklooze zeelie den op Binnen liggende schepen te werk te stellen of een behoorlijk wachtgeld toe te kennen, daar de nood zeer groot is en spoe dige voorziening dringend noodzakelijk. Op grond van de veelvuldige requisitie der schepen, waardoor de kosten van de exploi tatie der vloot voor rekening van het rijk komen, vraagt de vereeniging de tusschen- komst van den minister, om in den nood van de werklooze zeelieden te voorzien. HOUT. Men schrijft aan het Hbld. Nu in ons land het vellen van bosschen in verband met de schaarschte aan brandstof fen zulke groote afmetingen heeft aangeno men, waardoor veel natuurschoon verdwijnt, onze toch al geringe houtvoorraad op beden kelijke wijze verminderd en veel hout, dat voor allerlei industrieën zoo noodig is, tot brandhout wordt verzaagd, terwijl boven dien een ware brandhoutzwendel is ontstaan, wordt van veel kanten de vraag gesteld, waarom door de regeering niet wordt inge grepen om aan een en ander paal en perk te stellen. Naar wij vernemen is de vraag op welke wijze door de regeering in deze zou kunnen worden ingegrepen dezer dagen ernstig on der de oogen gezien door het bestuur der Ne- derlandsche Boschbouwvereeniging, waarbij de maatregelen zijn overwogen, ene hierbij in aanmerking zouden kunnen komen. Als zoodanig moet worden genoemd, het uitvaardigen van een verbod om in het alge meen of wel in bijzondere gevallen zonder toestemming van hoogerhana hout te vellen het regelen van de velling om te voorkomen, dat hout voor industrieën geschikt, tot brandhout wordt verzaagd en hiervoor alleen minderwaardig hout wordt gebruikt; het stellen van maximumprijzen voor brandhout, c. q. voor ander hout; het distribueeren van hout; het in rekening brengen van de door particulieren ingeslagen hoeveelheden brand hout bij de algemeene toewijzing van brand stoffen. Er doen zich hierbij echter zoovele eigen aardige moeilijkheden voor, die niet of in mindere mate bij andere dergelijke regelin gen voorkomen, dat het niet raadzaam schijnt om anders dan in de uiterste noodza kelijkheid van regeering^ege in te grijpen. Gelukkig dalen de brandhoutprijzen en bestaat er kans, dat de grootste velllni de eenigszins zal afnemen. igswoe- DUITSCH SCHIP GESTRAND. De Magdalena Blumenthal, een Duitsch stoomschip, geladen met cokes, gisterenoch tend met andere schepen van Rotterdam ver trokken, is gisteravond tusschen IJmuiden en Zandvoort op het strand geloopen. De sleep boot Cycloop uit IJmuiden trachtte tever geefs het schip vlot te krijgen. Ook twee an dere sleepbooten vertrokken ter assistentie. De bemanning der vrachtboot gaf vannacht seinen aan de kustwacht en maakte aanstal ten stoepen neer te laten. Eén dezer sloeg door de zee weg. UIT OUDKARSPEL. Zondagmiddag ontstond1 een begin van brand in het raadhuis. Eeni paar zakken oud papier die in het noordkamertje in een hoek lagen begonnen te branden, zonder dat ver moed kan worden, hoe daar vuur bijgekomen is. De veldwachter, die door voorbijgangers werd gewaarschuwd, wist met behulp van an- ceren met enkele emuiera water den brand in den aanvang te blusschen. Het is er echter nog tamelijk warn geweest, daar dte ruiten gesprongen zijn en verf en behang er~ leden. Vrij zeker zijn geen belangrijke stukken be schadigd. Bij de Zondagmiddag door dte vereeni ging Ons Genoegen gehouden1 harddraverij werden gewonnen door: paard van C. Borst H. Bekkei te Noord-Scharweude 2e prijs, rijk der C. Vnesman alhier; paard van Jl. Rij per 3e prijs, rijder W. Bos Jz.paard van M. Borst Kzi, le troostprijs, rijder J. Raven; paard van G. Butter, 2e troostprijs, rijder J. Raven1; paard van Jb. Kroon Jbz. 3e troost prijs, rijder Jb. Burger te Kalverdlijk Uit de bij de uitreiking gedane medtedee- ling bleek dat de vereeniging, die 3 jaar be staan heeft, 85 leden telt. Dank werd gebracht aan den heer Jn. Stam en de fam. Biersteker voor het gratis af staan van land voor het publiek, aan het be stuur van de Woudmeer voor het afstaan van de naan en aan den heer W. Kooij1 voor zijn onvermoeiden arbeid. ARTSEN NAAR HET BUITENLAND. Naar wij vernemen zullen door de Neder- landsehe regeering 16 millitaire- en burger- artsen binnenkort naar Engeland en Duitsch land worden uitgezonden, teneinde 'die krijgs gevangenen, die in Nederland1 zullen worden opgenomen, aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. In totaal zullen 16000 krijgsgevangenen t.w. 8000 uit Engeland en 8000 uit Duitschland hierheen komen. De artsen zullen vermoedelijk 2 tot 6 maanden buitenlands vertoeven. KORTE BERICHTEN. Het tweede gesticht te Veenhuizen wordt thans in orde gemaakt om veroordeelde smokkelaars hun straf te laten ondergaan. In het eerste gesticht zijn er al 1200. Tot heemraad van den Anna Paulow- napolder is benoemd de heer P. Kaan Dz. te Anna-Paulowua. Een buitenman, die te Amsterdam aan den O. Z. Achterburgwal een bezoek had gebracht, is daar bestolen van een porte feuille met 1800. Drie verdachte vrouwen zijn aangehouden. In den laatsten tijd werden te Water graafsmeer de ijzeren deksels van straatput- ten gestolen. Thans is een man aangehouden, die een handkar bij zich had en bezig was zoo'n deksel inelkaar te slaan. Het nieuwe tarief op de Amsterdam- sche tram is gisteren reeds ingegaan. Voor de nieuwe prijzeü worden voorloopig de oude biljetten nog afgegeven. Te Westzaan zijn in den papiermolen van de firma Gebroeders de Jong acht drijf riemen gestolen, ter waarde van ongeveer duizend gulden. De geheele fabriek moest daardoor stop gezet worden. Te Oostzaan zijn verschillende scholen tijdelijk gestoten wegens het heerschen van roodvonk. De typhus, waarvan daar in de laatste maanden ruim 100 gevallen voor kwamen, breidt zich niet meer uit. In de omgeving van Utrecht is nog wel Azolla gezien. Dus is die waterplant niet overal doodgevroren. Deze week zal voor 25 pet. der boter- productie certificaat van uitvoer worden afgegeven. Verboden is de uitvoer van alle roet. De gemeenteraad van Baarn heeft een subsidie van 75 verleend aan de Baarn- sche Voetbalvereeniging, ter tegemoetkoming in de kosten van de huur van een terrein. NED. VOETBALBOND. Gisteren is te Utrecht de jaarvergadering gehouden van den Ned. Voetbalbond. Aange nomen werd een voorstel om de ontworpen overeenkomst met de federatie van de R. K. voetbalbonden aan te gaan. Mede werd aangenomen een voorstel van de reglementscommissie, waarmee de degra datie- en promotiewedstrijden zijn afgeschaft. EEN VLIEGERAANVAL OP ESSEN? Van verschil l ende grensplaatsen bereik ten ons berichten over ontploffingen waar genomen in den nacht van Zaterdag op Zondag, waarbij gedacht wordt aan een nieuwe luchtaanval op Essen. SPIONNAGE. AMSTERDAM, 16 Juli. De Telegraaf meldt: Door de Amsterdamsche recherche zijn Vrijdag twee militairen gearresteerd. Deze hadden zich op de een of andere wij ze in het bezit weten te stellen van plannen der militaire verdedigingswerken der stel ling Amsterdam. Zij hadden het voorne men die aan Duitsche tusschenpersonen aan te bieden. Inderdaad zijn de teekenin- gen, die bleken zonder eenige waarde te zijn, aan hier ter stede wonende Duitschers aangeboden. De beide verdachten waren bij de ar restatie nog in het bezit van de teekenin- gen. Zij zijn ter beschikking gesteld van de militaire autoriteiten) cue het onderzoek voortzetten. STAOSNJSUWS. Te kwart voor zeven werden de bewoners te Bergen aan Zee door het schieten met zwak geschut opgeschrikt. De schotten werden ook in Bergen gehoord! doch een1 ieder dacht aan een gewone militairen oefening, tot er zwaar dere schoten gehoord werden en dte bewoners te Bergen aan1 Zee tot hun ontsteltenis ont dekten1, dat zeven Duitsche kolenbooten, die gisteravond te Rotterdam waren uitgevaren, met Denemarken als bestemming, door een twintig Engelsche torpedobooten werden ver volgd en beschoten. Twee van dte kolenbooten de Lavinia en de Reinhart Leonona zetten dadelijk hun koppen naar het strand, doch de Engelschen bleven1 door gaan met de booten te beschieten. Vijf van de kolenbooten werden door de 'De Engelsc^torpedobooten dte F 83 en de F 87 naderde de op het strand geloopen ko lenbooten tot op 1 Yt K.M. afstand en tosten een groot aantal projectielen op de booten, waaronder verscheidene treffers. Ook toen de bemanningen zich in de sloepen naar het strand begaven, bleven1 deze torpedobooten doorvuren Een dertigtal granaten vlogen over de duinen het land in. De Engelschen richtten aanvankelijk al heel slecht. Een granaat kwam te Bergen in de Sparrelaan terecht, sloeg een paar takken van een boom af en1 daarna 1 A M. de grond in zon der te ontploffen. Nabij de vacantie Kolonie te Bergen; aan Zee sloeg eveneens een granaat in zonder schade te veroorzaken. Nabij de boerderij de Fransman kwamen ook een paar granaten terecht, die een paar kalveren doodden. Ook bij Sdhoorl kwamen, naar wij verna men, granaten1 terecht. Het richten door de torpedojagers geschied de spoedig juister en de kolenbooten kregen dan ook verscheidene treffers. Van de Lavinia wist de bemanning, een 15-tal koppen ongewond hij den kustwacht aan te komen. Van de tweede kolenboot kwamen eveneens een 15-tal leden der bemanning, waaronder twee vrouwen, ongedeerd bij den kustwacht aan. Een drietal personen waren evenwel aan boord van dte Rijnhart Eleonora achterge bleven en welk tot hen had getroffen, was onbekend. De Lavinia was inmiddels door de torpe dobooten in het kaartenhuis in brand ge schoten. Men hoopt dat deze brand zich niet tot de lading zal uitbreiden, doch om half twee smeulde de brand nog voortdurend. Om half 8 vertrokken de Engelsche torpe dobooten full speed Noordwest, doch keerden spoedig Zuid-westelijk terug en verdwenen daarna langzamerhand uit het gezicht. De Hollandsche kruiser „Kortenaer" ver scheen om 8 uur op het tooneel van den strijd, vergezeld van een paar torpedobooten en plaatsten zich voor de op het strand ge loopen kolenbooten. Om tien uur kwam de Egmondsche reddingsboot met de roode kruis vlag in top op het oorlogstooneel, die om half twaalf de kolenbooten wist te nade ren. Zee red- De burgemeester van Egmond aan bevond zich mede aan boord van de dingsboot. De hutten van de Lavinia werden door zocht, doch achtergeblevenen werden niet ge- vonden. Aan boord van de Rijnhart Leonora wer den twee lijken en een arm gevonden, men veronderstelt, dat het lijk waaraan deze arm hoorde over boord is geslagen Dit lijk is nog niet gevonden Een der dooden was de machinist zijn hoofd was van zijn lichaam geslagen. De lading der booten bestond uit kolen, de deklast uit cokes. In de hutten werd een groote hoeveelheid levensmiddelen gevonden. Van een der manschappen van de reddings boot vernamen wij, dat het zien van die doo- de, verminkte menschen hem woest maakte. Het waren wel Duitschers, aldus onze zee man, maar toch ook menschen en het vuren van de Engelsche torpedobooten in ons terri toriaal water was gemeen. Om half één trok de reddingsboot op een wagen getrokken door zes paarden naar Eg- mond aan Zee. De bemanning van de kolenbooten namen te Bergen aan Zee van de reddingsboot nog twee geredde hondjes in ontvangst waarna de reddingsboot met de beide lijken door ging naaf Egmond aan Zee. Des middags verscheen reeds een sleepboot van de firma Zur-Muhlen ter plaatse. Een vertegenwoordiger der firma was met de bemanning reeas overeengekomen om de beide booten vlot te krijgen. Of het gelukken zal? Een paar leden van de bemanning der Eg mondsche reddingsboot, die wij daarover, ua hun bezoek aan de booten, 6praken, veron derstelden van niet. De booten hadden vooral aan de noordzij de tamelijk flinke treffers bekomen. Bij het opkomen der zee zoudten de booten die nu nog boven de waterspiegel treffers vertoon den. wel vol loopen. Het is echter nog mogelijk om de booten door overlading aanmerkelijk te verlichten. De beide Hollandsche torpedobooten ver trokken al weer spoedig, doch de Kortenaer bleef lang de wacht houden. De commandant van dc kustwacht en de burgemeester van Bergen hadden het met het verzamelen van de juiste gc evens nog zeer druk, wij konden van hen nog niets of ficieels vernemen en moesten .onze gegevens dan ook van andere zijden inwinnen. De bemanning der booten, die wij een oogenblik spraken was zeer onder den in druk. Om een uur werd aan hen in de Lunchroom Juliana namens den burgemees ter brood en melk verstrekt. De trams brachten den geheelen dag een groot aantal nieuwsgierigen aan. Men staat verwonderd hoe groot het aantal menschen is, dat bij dergelijk gebeuren dadelijk hun werkzaamheden in den steek kunnen laten. Te Bergen aan Zee ziet men thans evenwel niets anders dan een paar vrachtbooten op de tweede bank op het strand zitten. De La vinia smeult nog steeds, vlammen slaan1 uit het schip echter niet op. Aanvankelijk toonde niemand te Bergen aan Zee gedurende de beschieting eenige vrees. Toen de projectielen een oogenblik over de duinen vlogen, werd het echter an ders. Aan de zanderij te Bergen aan Zee wer kende Egmonders waren dan ook zoo ver standig voor de boven hun wegfluitende pro jectielen achter de duinen weg te schuilen. Onze regeering zal over het gebeurde met de Engelsche regeering nog wel een woordje moeten wisselen- Wij zullen hierover spoedig wel wat na ders vernemen. De reddingsboot met de twee lijken kwam te kwart over twee te Egmond aan Zee aan. Nader vernemen wij nog, dat het lijk waarvan de arm aan boord werd gevonden door de bemanning van de reddingssloep is opgeviscl'.t. Te Schoorl sloeg nog een1 15 c.M. granaat in de tramdijk AlkmaaiSchagen, terwijl een1 andere granaat te Schoorl over een1 boer derij vloog en in een weiland twee koeien doodde. RIJKE HOOGERE BURGERSCHOOL. Bij d'e overgangsexamens werden' tot de 2de klasse bevorderd: Jl. Noorweg, W. Ap pel1, J. Bolman, C. Bosman Dz., A. J Harp, R. J. Harp, R. J. Huisman, R. H. H. de Kroes, C. Lagendijk, G. Stins, Theod. P. Wortel, J. R. Bruinsma, J. W. Geertsema, j C. Hopman, J. Theo. v. d. Meulen, C. Roggeveen, D. Sluys, W. v. d. Vies, J. Wentholt, C. Schrieken, R. C. Boot, M. Brink- greve, J. v. Eenennaam, H. A. Zazeloop, M. A. de Korver, R. H. M. v. d1. Meulen, W.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2