DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN DE OORLOG. DINSDAG 17 JULI. 5o. 165 Honderd en negentxendo Jaargang. 1917. tansnieiitspriis per 3 maanden f "L30. ft. p. post I ISO. ftdiertentieprils^icL p. regel, groote letters naar plaatsrohnte. Brieyen fr. B. I Boek- en Bandelsdrnkkeril HERffls. GOSTER 4 ZOON, toordam C 9. NEDERLAIO). AanYullingBbroodfeaarten. Ovor den abonnementsprijs wordt bl] vooraltbotalinq beschikt. Bewijsnummers 5 eent. .3. De Russen zijn er nog steeds niet In ge slaagde de Lomnitzastelling te doorbreken en met iederen dag, dat dit succes uitblijft, ver mindert de kans het nog ooit te bereiken, daar de Oostenrijkers en Duitschers natuur lijk hard bezig zijn, hun noodstellingen te versterken. Toch willen we niet zeggen, dat men het offensief in het Oosten reeds als ge- Eindigd Kan beschouwen, wel heeft bet vele verliezen gekost doordat het vaak voor kwam, dat talrijke officieren, om de storm troepen aan te moedigen, dezen voorgingen in het vijandelijk vuur, bedragen van sommi ge contingenten de verliezen 30 officieren op de 100 soldaten maar eer Rusland door zijn menschenmateriaal heen is, moet er meer gebeuren dan een offensief van twee weken op een betrekkelijk Bmal front .Anders is het evenwel met de munitie, als, door de binnen- Indsehe anarchie ,de productie daarvan geen gelijken trek meer houdt met bet ver bruik, moet dit natuurlijk wel zijn invloed op dit offensief uitoefenen. Intusschea zijn de Russen 1en buit eens gaan tellen, welken' zij sedert 1 Juli hébben, veroverd. Deze bleek te bestaan, behalve uit 834 gevangen officieren en 35.809 soldaten, uit 93 kanonnen, 28 loopgraafmortieren. 403 machinegeweren, 43 mijnwerpers, 45 bom- mortiereu en drie vlammenwerpers. Van het Westelijk oorlogsterrein is geen nieuws van beteekenis, in zooverre dat de vrij! hevige gevechten die om de Aisne, den Chemin des Dames en Champagne woeden, nog niet tot eenig resultaat geleid hebben. Donderdag verschijnt de nieuwe Rijkskan selier, Dr. Michaëlis, voor den Rijksdag. De verwachtingen omtrent zijn eerste optreden zijn natuurlijk hoog gespannen, men tast echter nog geheel in het duister omtrent de houding van dien' nieuwen titularis tegenover de kwesties van binnenlandsche- en buiten- landsche politiek. Wat de laatste betreft met name tegenover de vredesresolutie. Het Ber liner Tageblatt zegt, dat, zoo Dr. Michaëlis zich niet voor deze resolutie verklaart, hij on middellijk een groote Rijksdagmeerderheid tegen zich vereenigt. Het blad zegt dan ook niet een dergelijke houding van den kanselier te verwachten, evenwel zou men uit den eenigszins dreigen den toon van het blad kunnen opmaken, dat het er toch nog niet geheel gerust op is. De Berliner Lokal Anzeiger verwacht slechts een inleidingsrede, geen eigenlijk poli tiek programma, dat trouwens in zes dagen niet is op te maken. Wel zal dr. Michaëlis, meent het blad, stelling nemen tegenover de brandende politieke kwesties. Alles bij elkaar genomen is er dus reden genoeg, om het optreden van den nieuwen Rijkskanselier a.s. Donderdag met spanning tegemoet te zien. VARIA. BOMAANVALLEN OP BELGISCHE PLAATSEN. Van Zeeuwsch-Vlaander enwordt gemeld, dat Zondagavond een vliegmachine geruimen tijd langs de Zceuwsche grens vloog en te ruim 12 uur op geringe hoogte de grens pas seerde. Onmiddellijk daarop volgde een he vige knal, waarop het vliegtuig verdween in de richting van Antwerpen. Een aantal men- schcn kwamen naar buiten om te kijken. Uit de richting Zecbrugge hoorde men eenige bomontploffingen, terwijl voortdurend met zoeklichten en lichtkogels werd gewerkt. Even daarna kwam de eerste vlieger weer terug. Hij ging in de richting van 1 erneuzen enwas gedurende langer dan twintig minu ten boven Nederlandsch gebied. Maandag morgen vernam men, dat een bom in het ka naal-Terneuzcn was neergekomen en een tnder ie Selzaete, 100 meter van de grens, een huis had getroffen en gedeeltelijk ver woest. Een landbouwer en zijne vrouw bene vens zijn schoonvader zouden onmiddellijk zijn gedood; drie jonge meisjes van 21, 16 en 12 jaar zijn nagenoeg ongedeerd. Ook in Asseneede moeten bommen gewor pen zijn. HOE ENGELAND JAVA-THEE KREEG. Het maandblad „The World's Work" be vat een artikel van Frederick A Talbot over de voedselvoorziening vcor het Engelsche le ger, waarin de schrijver o.a. de moeilijkheden bespreekt waarmede Engeland' ten opzichte van dat artikel tc kampen heeft gehad. Engeland voerde in 1913 366,023,125 lb. thee in en daar de consumptie bijna even groot was, waren er bij het uitbreken van den oorlog nkt meu dan de normale voorraden' aanwezig Op dè thecmarkt ontstond een pa- nii'k. i en zekere Firma, niet met name aange- duitl, kocht ov< ra1 in de landen' die thee pro- duceerea groote partijen op. De prijzen in Engeland daalden, maar de bedoelde firma bleef inkoopen!. De legei -autoriteiten kochten niet meer dan noodig was, om de voorziening der be volking met dit genotmiddel niet te zeer te bemoeilijken. Geleidelijk stegen de prijzen weder, ook tengevolge van de toenemende vraag voor het leger. „Later begon het moeilijker te worden om in het Oosten thee op te koopen", zegt de schrijver, „omdat de Indische markt in pa niek geraakte." Gedurende dezen moeilijken tijd deed de bedoelde firma een handigen zet. Ziji verscheen plotseling in Nederland, we tende dat daar enorme hoeveelheden Java- fchee te vinden waren. De Engelsche firma, die begreep dat de vijand^ zoodra bij zou inzien, dat de Indische markt voor hem niet bereikbaar was, op de Nederlandsche markt verschijnen en groote inkoopen doen zou, 'kwam kalm tusschenbei- de, kocht al' de Java-thee op die zij' vinden' kon en verdween even vlug als zij gekomen was. Toen eindelijk de Duitschers begrepen, dat zij thee moesten gaan koopen bij het naburige volk en dus hierop uittrokken1, bemerkten zij tot hunne veibazing, dat men hun voor ge weest W3S. Engeland wa3 er het eerst ge weest en had tegen billijken prijs enorme hoeveelheden van de beschikbare voorraden opgekocht. Ofschoon de oorlog voor het lanidi van dij ken1 en windmolens aan de overzijde van de Noordzee niet uitsluitend' een zegen is e- weest, heeft het toch in één opzicht een succes te boeken. De goede qualiteiten van de thee, dié zijn kolonie in het Oosten voortbrengt, worden nu wijd en zijd gewaardeerd. Dit pro duct heeft een roep gekregen, zooals in nor male tijden nooit mogelijk geweest ware en thans wordt het erkend als een d)er voor- naamsten op de thee-markt." KORTE BERICHTEN. De Duitsche volksraad in Bohemen sprak haar wantrouwen uit in de Oostenrij- sche regeering en1 eischte een nationaal be stuursgebied Duitsch-Bobemen met een eigen Landdag en de Duitsche staatstaak Renter's bericht in het Engelsche hoofd- kkwartier meldt, dat de koning bij_zijn be zoek aan het gevechtsterrein in een tochtje van 10 minuten in. een tank h gedaan. Te Lugano aan de Italiaansche grens op Zwitsersch gebied zijn verschillende Duitschers, onder wie de correspondent van het Berliner Tageblatt gearresteerd, onder beschuldiging van spionnage. De arrestatie van meerdere Duitsche journalisten wordt verwacht. Graaf Clam Martinie, de nieuwe mili taire goeverneur van Montenegro is te Cet- tinje aangekomen. Naar aanleiding van den koffer met bommen van de Duitsche koerier in Noor wegen is Michahelles, buitengewoon Duit wegen is Michahelles, buitengewoon Duitsch gezant te Noorwegen, teruggeroepen en ge- pensionneeid. De heeren Terestsjenko, de minister van buitenlandsche zaken, Tseretelli, de minister van posterijen en telegrafie en Ke renski, de minister van oorlog, te Kief ver toevend, hebben aan de voorloopige regee ring medegedeeld dat hun besprekingen met de leiders der Oekrainische beweging tot resultaten aanleiding gegeven heb- ZEPPELINS BOVEN ONS LAND. Zondagnacht zijn in den omtrek van Win schoten, Stadskanaal en Assen zes luchtsche pen gezien. Zaterdagnacht half een bewoog zich zuidelijk van Oldenzaal in nagenoeg oostelijke richting een vliegtuig van onbe kende nationaliteit. Er werd krachtig met zoeklichten gewerkt, ook op Oldenzaal. En kele minuten na het verdwijnen van het vlieg tuig werd in 'die richtingGmau-Burgatein- furt-Munster een hevige knal gchoordT VOEDERMIDDELEN VOOR DIEREN. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald: I. Het is, behoudens zijn bijzondere toe stemming of die van den minister van Oor log. met ingang van heden verboden: A. tarwe, rogge, peulvruchten1 en boekweit te verwerken tot voedermiddel voor dieren of te vermengen met voedenniddelen voor die ren; B. tarwe, rogge, peulvruchten' en boekweit, gedorschen of ongedorschem, verwerkt of on verwerkt, gemengd of ongemengd met andere stoffen, als voedenniddel voor dieren1 te ge bruiken. II. Het onder I bepaalde is niet van toe passing op paarden-, wier-, schapen-, dui ven- en Waalsche boonen. DE KATOENAANVOEREN. Nu Engeland voortaan slechts één derde van de tot dusver toegestane hoeveelheid ka toen voor ons land zal doorlaten, willen de spinners in Twente pogingen aanwenden om dit besluit, dat voor onze textielindustrie noodlottige gevolgen zal hebben, zooveel mo gelijk ongedaan te maken .Voor dit doel zul len de heeren H. ter Kuile Jzn. te Enschede en Van Dalen te Hengelo zich naar Den Haag begeven, om vervolgens met een speci aal daarvoor gehuurde boot van de Maat schappij „Zeeland" naar Engeland te ver trekken. De mogelijkheid bestaat, dat nog een der de persoon aan deze commissie zal worden toegevoegd en ook de wolcommissie van deze gelegenheid gebruik zal maken, om in En geland hare belangen te gaan verdedigen. Nadat de commissie in Engeland aan wal is gestapt, gaat de boot weer naar Nederland terug, om later, wanneer de besprekingen zijn afgeloopen, de commissie weer op te ha len. BINNENLAND. PROVINCIALE STATEN'. Aangezien de minister van landbouw den heer prof. F. K. Th. van Iterson geen toe stemming heeft verleend om zijne benoeming tot lid van dien' raad van toezicht op het pro vinciaal electrisch bedrijf te aanvaarden, heb ben Gedep. Staten de navolgende aanbeveling ingediend1J. O. Bellaar Sprayt, directeur der Maatschappij tot verkoop van den elec- trischen stroom dier Staatsmijnen in Lim burg, te Maastricht; 2i de heer H. Lohr. di recteur der Naanlooze Vennootschap Pro vinciale Geldersche Electricitdts-Maatschap- pij, te Arnhem, Verschillende ommissde9 hebben hunne rapporten in druk doen verschijnen.- Zij ad- viseeren meest tot aanneming van de voor drachten van Ged. Staten, ais: afwijzend te beschikken op het verzoek van de gemeente Anna-Paulowna om voor het jaar 1916 een bijdrage te ontvangen' in de kosteni der ge meente-huishouding, in verband met de över- strooming van een deel der gemeentevoor stel betreffende een centrale waterleiding voor Noordhoiland boven bet IJvoordracht cm vooi kennisgeving aan te nemen drie ver zoekschriften uit Zaandam 'betreffende ver goeding van watersooodschade; voordracht inzake de provinciale begrooting voor 1918, heffing van opcenten1 en geldleening; begroo ting provinciaal electrisch bedrijf. Geadviseerd wordt om het rapport van de Watersnoodcommissde voor kennisgeving aan te nemen. Tegen de verhooging van de subsidie aan de Noord-Holl. Vereen, bestrijding der Tu berculose 10,000 op 11,500 heeft de commissie geen bezwaar. Besproken werd de thans weer sigende tuberculosesterfte. Men mcenue dat de ixsuding dim ziekm krachti ger moest gebeuren. Voor de provincie is hier een taak wegge legd. Immers, het staat te verwachten, dat eerlang een wettelijke ziekteverzekering zal worden ingevoerd. De ziekenfondsen zuilen zich dan genoopt zien, voor de verpleging van him tuberculoselijders te zoeken naar sa natoria, enit te ver van de woonplaats der patiënten verwijderd!, opdat het gezinsverband zoo weinig mogelijk wordt verstoord De pro vincie schijnt het aangewezen lichaam om in deze behoefte te voorzien1, en derhalve sana toria te bouwen, waar behalve andere patiën ten, ook de lecfen der ziekenfondsen verple ging kunnen vinden. Meerdere ledeni deelden' deze meening, en hoewel uiteraard bij: deze voordracht een voorstel in dien' geest niet kon worden ge daan, stelden zij er toch prijs op, ze onder de aandacht van Gedeputeerde Staten en van hunne medeleden te brengen. JOURNALISTIEK. De hoofdredacteur van „Het Vaderland", de heer C. L. van Balen, heeft wegens gezond heidsredenen tegen 1 September a.s. als zoo danig ontslag genomen. Tot zijn opvolger is benoemd de heer A. A. Humme, thans redac teur van de „N. Rolt. Ot." GTAQSmEUWS- otc opleving in het ver- In Bergen aangekomen HET ZEEGEVECHT VOOR BEROEN AAN ZEE. Als het niet ging om zoo een tragische ge beurtenis als er voor de kust heeft plaats ge had, dan zou men van een gezellige" drukte kunnen spreken, welke gisteren op den Ber- gerweg viel waar te nemen. Een lange stoet van fietsers en allerhande vehikels tot volge laden Janpleziers toe. bewoog zich langs de kronkelingen van den weg voort in de richting van Bergen nan Zee; leder, die er even den tijd voor nemen kon, peddelde naar het terrein van den strijd en vooral na etens tijd viel weer een groote oi keer waar te nemen. In E H viel het deni meester, tegen dal er inp laats van drie schepen, welke volgens de eerste berich ten gestrand waren, slechts 1 viel waar te nemen. (De Lavinia was gistermiddag reeds afgesleept en naar IJmuiden gebracht), tn dit eene schip, de lïenate Leonhardt, zat op een flinken afstand van Bergen vast, zoodat het zonder kijker moeielijk was te onderschel den. Velen trokken dan ook langs het flink harde strand per fiets of te voet naar het Noorden en het was er een drukte, zooals er op de anders zoo verlaten kust tusschen Ber gen en Kamp wel zelden te zien za\ zijn ge weest. De afstand naar de Renate Leonhardt viel echter niet mee en velen keerden halver wege of nog eerder maar weer terug. Het was dan ook ongeveer een 4 K.M. gaans. Op de hoogte van het gestrande schip ge komen, dat met de kop m ongeveer Z. W. richting naar zee gericht, vast zit, konden we duidelijk waarnemen, dat men bezig was de deklast, bestaande uit cokes, over boord te werpen, om het schip te lichten. De stukken cokes begonnen dan ook reeds aan te spoelen, echter nog niet in die mate. dat een inzame len, zelfs In dezen tijd van orandstoffennood, loonend was. Ook dreef er veel wrakhout aan de kust, dat, evenals de reddingbooten, waar mede de bemanning der schepen zich in vei ligheid had gebracht en die hooger op het strand getrokken waren, groote belangstel' ling trok. Vanaf het strand viel duidelijk waar te nemen dat de Renate Leonhardt van het ar tillerievuur der Engelschen vooral aan stuur boordzijde veel geleden had, een sloep hing, hoewel totaal in tweeën geschoten, nog aan de davids. Dicht bij het schip bevond zich een sleepboot, terwijl een eind verder in zee er nog twee lagen, de Kortenaer was gister avond om acht uur nog aan den gezichtein der zichtbaar. De hoop, het schip te behou den, vermindert met lederen vloed, welke voorbij gaat zonder dat men er in slaagt het af te sleepen. Hedenmiddag lag een sleepboot nog steeds rustig voor de gestrande kolenboot te wach ten' op hoog water. Een paar Hollandsche 'torpedobooben bevonden zich voortdurend in de buurt van de boot. Met een kijker werden er hedenmiddag aan den gezichteinder een paar kruisers van vreemde nationaliteit waar genomen. HANDELSDAGSCHOOL. Na gehouden examen werd) het einddiplo ma toegekend aan J. A. Beeldman, E. de Boer, F v. d. Borden, G. W. Bosman, J. Bullooper, G. Cremer, Elisabeth van Domp- selaar, J. T. Fenenga, Annie Frank, J. H. C. Fijn, P. Haanstra, J. de Jager, C. v. d. Klei, H. W. Möller, G. L v. d. Post, Wilhelmina Roliff, H. de Rover, W. G. Slinger, F. van Son, Gretha Stuij, P. G Tegel, Sara Vet, A. van Wieringen, Maria Winkel, O. J. Zwee- dijk. Aan 7 leerlingen kon geen diploma wor den uitgereikt. Bij monde van mej. v. d. Kop werd namens de leerlingen van de Hoogere Handelsschool een bouquet en namens die der Handelsdag school een divankleed aan den scheidenden ieeraar, den heer Ras overhandigd), waarna deze in gevoelvolle woorden dank zegde voor de achting en zeide noode van deze school te scheiden. DE EERSTE KOOL. Gisteravond werd hier de eerste roode en gele kool aangevoerd door den heer JL W. Boersen, plantenkweekerij te Oudorp. BENOEMD. De heer J. F. J. Atkins alhier is benoemd tot Ieeraar in de wiskunde en' het ldjnteekenen aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Arahem. DE PROTESTVERGADERING IN DE HARMONIE. Ruim 250 mannen en vrouwen waren gis teravond in de Harmonie in de door het Plaatselijk Arbeiderssecretariaat, de Vrije Soc. Vereeniging en de Anti-Militaristen-Ver- eeniging belegde vergadering, waar de heer B. Lansink, secr. van het Nat. Arbeiders Se cretariaat, den huldigen toestand en de ge beurtenissen te Amsterdam besprak en mevr. v. Zelmv. Berg het onderwerp „De vrouw in Oorlogstijd" behandelde. De voorzitter, de heer O. Peereboom, sprak er zijn teleurstoding over uit, dat de zaal niet te klein was gebleken. Wel waren daar voor Alkmaarders redenen voor (de terugkomst van het schoolfeest en het oorlogsgebeuren te Bergen aan Zee) doch spr. meende, dat al thans het gansche arbeidersdcel van Alk maar aanwezig had moeten zijn, temeer waar ook in de vergadering een protest tegen de gasprijsverhooging gesteld zou worden. 'De neer Lansink, net woord bekomende, be gon met er op te wijzen, dat het z. g. aard appelenrelletje te Amsterdam een diepe be teekenis had. De menschen kwamen geduren de den oorlog letterlijk te kort aan alles. Uit het maandschrift van bet Centraal Bu reau voor statistiek toonde 6prekcr aan, dat wat in 1893 1 kostte ln 1913 1,14 gold, doch thans met 1.90 betaald moet worden. Men vraagt zich dan ook at, hoe het voor het volk mogelijk ia den strijd om het leven bij die dure levensmiddelen voort te zetten Zij die de levensmiddelen leveren maken enorme winsten In 1905 werden bi] dc Centrale Boeren leenbanken belegd 1814612.15, in 1914 793972.40, in 1915 23821844.49 ai in 1916 34324567.47. Men ziet hieruit, dat de landbouwers enor me winsten maakten. Bij hen moet de ge dachte komen „laat dc oorlog nog maar wat voortduren, anders is het spoedig met onze enorme winsten gedaan." Uit de regeeringsnota van Maart 1916 deelde spr. mede, dat de goudindustrie in Ne derland te voren zoo'n bloeitijd niet kende. Deze drukte was toe te schrijven aan de enor me 'winsten door de boeren behaald. De Zuid-Hollandsche Beetwortel- en Sui kerfabriek maakte in 1914 10 pet., in 1915 15 pet. en in 1916 bijna 1 millioen winst of 25 bet. dividend. De spoorwegmaatschappij en verhoogden bun taneven, zonder protest van de gratis lste klas reizende kamerleden, met 50 pet., hoewel hun ontvangsten de laatste 3 jaar met 20 millioen of 40 pet. vermeerderden. Aan de HollandAmerika lijn maakte men in 1916 27457443 of 5 millioen meer winst dan in 1915 en toen de zeelieden staak ten omdat zij hun rampzalig leven voor een hongerloon niet meer wilden wagen, toen verloren zij den strijd, doordat zij door hun mede-arbeiders, de modern georganiseerden in hun rug werden aangevallen. De winst voor de kapitalisten wordt steeds De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan be langhebbenden' mede, dat ontvangers van aanvuLlingsbroodkaarten, geldig voor dé eerstvolgende periode deze Woensdag en Donderdag (18 en 19 Juli) te zijnen kantore tusschen 9 en 1 uur in ontvangst kunnen nemen Voor de afgeloopen weken moeten' zij daarbij de vervallen kaarten inwisselen. De Directeur voornoemd!, D. SCHENK. Alkmaar, 16 JtuH 1917. De DIRECTEUR van het DISTRIBU TIEBEDRIJF van ALKMAAR deelt mede. dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikking van 5 April' 1917, Staatscourant No. 81; Heeft goedgevonden te bepalen', dat de daarin genoemde maxi mumprijzen voor tarwewater- tarwemelk- broodi niet van toepassing zijn op klein- brood, waaronder wordt begrepen luxe- en krentenbrood, voor zoover dit verkrijgbaar wodt gesteld uitsluitend van een gewicht van 50 gram per stuk. Alkmaar, 17 Juli 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. grooter. De Vereenigde blikfabrieken te Am sterdam maakten in 1916 een winst van 1543604 en keerden 20 pet. uit. Bij dit alles vraagt men zich, waar de ar beidende klasse aan alles gebrek heeft, of dat het volk in Amsterdam niet eerder en in an dere steden niet tegelijkertijd in opstand kwam. Volgens het maandblad van de statistiek stierven er in Februari 25 pet. meer men schen dan in Februari va nhet vorig jaar. De kindersterfte was in Februari 33 pet. hooger dan in Februari 1916. Er wordt ont zettend geleden. Spreker demonstreerde uit de sterftecijfers de ellende, die in de gezinnen van de arbeidende klasse geleden wordt. Het proletariaat wordt door het misdadige systeem der regeering langzamerhand uitge moord. Wij begrijpen dat het volk van Amsterdam zich tenslotte verzette en wij hebben den mi nister duidelijk gemaakt, aldus spr.. dat het niet alleen om aardappelen gingj doch dat het volk ook nog wel wat anders wilde eten. Niet wij revolutionnairen alleen kwamen in het verzet, ook in andere kringen komt dat tot uiting. Spr. las uit „de Amsterdammer," Christelijk dagblad van 9 Juni, waaruit bleek, dat men daar hetzelfde dacht. Honger, zoo staat er, wordt er in ons land feitelijke zin nog niet geleden, maar wel bittere ellende en kommer. Duizende gezin nen staan elke dag voor de overweging, hoe zich te bekrimpen, hoe het te kort aan te vul len door bijverdiensten en ook door schulden maken en ondersteuning. Zij kunnen niet worden aangevuld en moeten genivileerd worden door nog grooter bezuiniging. Dat heeft een onduldbare noodtoestand gescha pen. Hoe groot de noodlottige gevolgen van ondervoeding zijn, zouden ae artsen die de arbeidersgezinnen bezoeken, bij benadering eenigszins kunnen schatten. Het feit, dat groote gezinnet» in dezen tijd onder een ./are ramp njden is de beste pro paganda voor de noodlottige leer van het New Malthusianisme. De ontevreden en op standige geest, die opvloeit uit het gebrek dat geleden wordt vormt een vruchtbare bo dem voor het zaad van de realistische predi kers. Een andere invloed voor de massa ellende oordeelde het blad de geestelijke depressie en de moreele inzinking. Naast dat beeld van droeve nationale verwarring ziet men hoe een ander deel van het volk zich wuft en ijdcl overgeeft aan vermaak en zich bedekt met weelde en het goud waardoor men aan de slechte praktijken gewend wordt, stroomt vloeiend binnen. in deze toestand mag niet berust worden, zij is onduldbaar. Dat de gevolgen van den oorlog slechts het eene deel van het volk degenereerd en al le beperkingen oplegd is een schreeuwende onbillijkheid." agen evenwel groote antwoordelijkheid voor de toestanden van he den. Zij hebben de misdadige politiek van de regeering gesteund inplaats van zich aan de zijde des volks te scharen. Ook de S. D. A. P. wier lijders in de on middellijke nabijheid van de regeerders zijn, is in alle opzichten mede verantwoordelijk voor de ellende der arbeidende klasse en een deel van den burgerstand in Nederland. Men voteert millioenen voor de mobilisatie en het leger en men vergat tegelijkertijd mil lioenen voor het volk te eischen voor de in standhouding van dat volk. Zij lieten de regeering haar gang gaan en stemden voor het paraat houden van het leger, om het voor de kapitalistenbelangen in de bres te laten springen. Daardoor moest er in Amsterdam tenslotte gebeuren wat er gebeurde. Alles wordt te veel naar de toe komst verschoven. Spr. gaf de schuld aan de regeering en herinnerde er aan, dat zelfs v. d. Tempel in zij'n interpellatie de regeering aanwreeï, dat zij niet gedaan had, wat ze bad kunnen doen. Wanneer wij aansporen tot verzet, aldus spr., dan knoeien die zelde S. D. A. P.era met de regeering samen. Ook zij drijven ALKMAARSC COURANT. UijU UI YUV J.CII uil bl WUÖ

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1