a HET VIJFDE RAD F EU IL L JË T O N. T'leflmmmmii vim hftdwn strato, swale }n Am»tes(j0xn uebrarde, het volk met de bajonet te hun hólen eu krotten terug. Krachtig applaus Spr. behandelde hierna het gebeuren te Amsterdam en merkte op dat de vrouwen tenslotte tot zelfdistributie overgingen Omdat de arbeidersbevolking zich niet ge duldig wilde laten uithongeren, volgde net bloedbad. De arbeiders te Amsterdam gevoelden dat een ernstig protest na het bloedbad noodza kelijk was. In de diamantbeurs kwamen 3500 arbeiders bijeen en zij besloten tot de 24-uurs- staking, waaraan den volgenden dag 20000 arbeiders deelnamen, onder hen bevonden zich 3000 arbeiders van de Hembrug. De daarop volgende dag kwamen, omdat de democraten van Amsterdam het bijeenko men van de arbeiders te Amsterdam onmo gelijk hadden gemaakt, 15000 arbeiders te watergraafsmeer bijeen en nam men het be sluit, om wanneer de regeering nog langer onverschillig bleef tegenover de nooden van het volk een massabeweging op touw te zet ten om de gansche maatschappelijke indus trie stop te zetten. De regeering heeft sinds dien getoond dat het anders kan. De arbeidersvrouwen behoe ven niet meer in een rij te staan om een por tie aardappelen en groente te ontvangen. Spr. herinnerde er aan hoe het revolution- uair bij den minister den eisch ig len die het volk zelf noodii stopzetting stelde van van den uitvoer van die artike- heeft, beperking van het militair vertoon te Amsterdam, betere steun aan werkeloozen en het verschaffen van productieven arbeid. Spr. was overtuigd, dat de toestand wan neer het volk bleef suffen, niet zou verande ren. Spr. waarschuwde het volk voor de ko mende winter, waarin voor de arbeidende klasse een tijdperk zal aanbreken, waarvoor men ten zeerste op zijn hoede mag zijn. Als mannen en vrouwen in Nederland dient men, waar men de moordpartij in Europa niet kan doen beëindigen, althans met alle kracht te strijd envoor de arbeidersbelangen. Spr. ein digde met de volgende dichtregelen: Niet van boven, noch van onder, Niet door Goden, noch door wond'ren Komt de redding uit dra nood. Maar door willen, werken, strijden, Daagt het zonlicht van verblijden Als de dag na 't morgenrood. Krachtig applaus. Mevrouw v. Zelm—v. d. Berg herinnerde er aan; dat in den oertijd de menschen, wan neer zij verzadigd waren, elkander althans met rust lieten. Nu de menschen bewust zijn, zijn zij ook bezig elkander te verslinden, doch op veel ontzettender manier. Het eene deel van de menschheid leeft in kommer en- gebrek en- het andere ifl weelde, de arbeider kan niet genieten van hetgeen hij zelf voortbrengt. Thans is men bezig de arbeidende klasse, door ondervoeding successievelijk te ver moorden. Spr. schetste de toestand van het proleta riaat in de Jordaan, daarbij mede uitvoerig de noodtoestand van de arbeidende bevol king in Nederland besprekende. Hierna besprak spr. ook het Amsterdam- sche gebeuren Zelfs de agenten hielpen de vrouw enbij de aardappelendistributie, waar bij de vrouwen niet op een rij behoefden te staan en toch ieder wat kreeg. De plundering van verschillende kleinere winkeltjes valt nikt goed te keuren, doch het volk leverde het bewijs zich daarbij ook wel rekenschap te hebben gegeven. Bij een dro gist plunderde men, omdat hij het volk den geheelen winter met de petroleum had ge tergd, door geen olie af te geven zonder dat men f 1 aan winkelwaren had gekocht. Bij era ander werd geplunderd omdat de winkelier een meedoogenlooze huisjesmelker was, die de huren steeds had opgeslagen. De winkels van de Gruyter waren een ob ject omdat men daar ln 1914 dadelijk de voorraden levensmiddelen- opsloeg. Bij een si garenwinkel trad liet volk uit wraak op om dat deze winkelier in 1914 van de verwarring gebruik maakte, door de briefjes van tien voor enkele guldens in te koopen. Wij keuren dat niet goed, aldus spr., aan gezien wij er voor ziin als er gehaald moet worden, het daar te halen waar het te halen is n.l. in de volle pakhuizen van de kapitalis ten. Spr. oordeelde het de plicht van de vrouwen om voor d ennoodtoestand in den aanstaanden winter bij elkander te komen om de zaken te bespreken. De enkeling ra- mag niets. Uitvi geweest in de verschillende perloden van be roeringen. De vrouw heett dan ook het meest te lijden onder den ellendigen toestand. De man brengt zijn .loontje thuis en ver wacht op tijd zijn eten klaar. De vrouw moet zich dan ook naast de man organlseeren, daarvoor is een flinke vrouwenorganisatie noodig. Spr. eindigde met een opwekking tot de oprichting van 'n afd. van dra revol'utionnai- r-en-vrouwen bond, -die reeds 1000 leden met 14 afd. in ons land telt. (Applaus!. De heer D. A. Klomp besprak hierna de voorgestelde gasprijsverhooging. Spr. meende dat het voerlg besprak spr. wat de vrouw wa» 11e gesprokene van ae spreker ra de spreefcsta hst bewijs bad gele verd, dat het democratisch regime van Am sterdam alH het bezit verdedigd moet wor den» optreedt als elk feactionuair regime, Het volk krijgt o-veral lood voor brood. Dat er slechts 7 dooden en 11 gewonden vielen te betreuren, was geen verdienste van het democratisch bewind van Amsterdam, doch te danken aan de soldaten, die de beve len van de democraten niet opvolgden. Spr. wees er op hoe de eenvoudige arbei der die als spoorwegarbeider weigerde ae wissel voor de militaire trein veilig te zetten, als socialist hooger stond dan de beide Am- 8terdamsche sociaal-democratische wethou ders, die mede verantwoordelijk zijn voor net bloedig optreden tegen het proletariaat en stelde de volgende motie: De vergadering, gehoord de spreker en de spreekster, kennis genomen hebbende van den noodtoestand, waarin het proletariaat verkeerd, bedreigd als het wordt door onder voeding en kindersterfte, terwijl de weelde bij het andere deel van het volk een ongeken de hoogte bereikte, protestelrt met kracht te gen dien toestand, roept de arbeidende klasse op zich met kracht en met eendracht tegen die langzame uitputting te verzetten en eischt van de regeering dat zij ten spoedigste maatregelen treft om deze toestand te doen eindigen en wel door de levensmiddelen die voor eigen volk noodig zijn, in voldoende mate beschikbaar te stellen voor prijzen van voor den oorlog; het verstrekken van productief werk aan de werkloozen ra het ter hand nemen van de bouw van arbeiderswoningen in alle plaatsen waar dit noodig is. Deze motie werd onder krachtig applaus aangenomen. Besloten werd de motie ter kennis van de regeering te brengen. De heer Klomp herinnerde hierna aan de raadsvergadering van 7 Dec. 1916, waar alleen de heer Verkerk poogde de gasprijsver hooging te voorkomen, doch die tenslotte, dank zij den heer Cloeck het resultaat had, dat het amendement Thomsen; dat beoogde de bevolking zonder verhooging een ver bruik toe te staan van 50 kubieke Meter, werd verlaagd tot een verbruik van 45 ku bieke meter, waardoor vele arbeidersgezinnen gedurende een half jaar nog meer moesten bijbetalen. Geen der raadsleden drong er evenwel op aan om, waar er bezuinigd moest worden, allereerst aan allen het noodzakelijkste te verstrekken. Tot rantsoeneering kwam het niet ra voor en rijke bleef het mogelijk zoo veel gas te betrekken als hij! wilde. Gemiddeld betaalde hij, ook al betrok hij 100 pet., toch maar 11Y, ct. per M*. Spr herinnerde aan de gevoerde oppositie tegen die slechte regeling en verheugde zich er over, -dat de thans aangenomen nieuwe re- geling althans voor het verbruik progressie voorstaat en rekening houdt met de grootte van het gezin ra bovendien bepaalt, dat geen particulier meer dan 100 M* in oen maand mag betrekken. Het thans brengen van den gasprijs van 6 op 10 ct. noemde spr. een nieuwe belaging van -de bestaansmogelijkheid van het arbei dersgezin. Spr. herinnerde aan de door den heer Verkerk gepubliceerde cijfers ra was met dra heer Verkerk van meening, dat ver hooging nadat men jaren 70000 per jaar winst gemaakt had, niet aanging. Uitvoerig zette spr. uiteen waarom die re tributie, -die men nu nog wil handhaven, era vertrapte belasting is die het meest den bezitter tra goede komt. Spr. had sympathie voor de inzichten van -den heer Udo In dezen. Nog herinnerde spr. aan het ingezonden stuk van den heer Elfrink in -de Alkmaarsche Courant van 16 dezer, waaruit bleek, dat voor retributie, rente en aflossing der nieuwe fa briek era M* gas met 4,2 cent belast werd. Sympathiek was het standpunt van dra heer Elfrink waar deze althans wenscht, dat het gas per muntmeter, als die muntmeter be taald is. voor denzelfden prijs verkocht wordt als per gewone meter. Spr. oordeelde dat de gemeente ingevolge haar sociale taak, ver plicht was, om de arbeiders per muntmeter 1 gas direct tegen1 -drazelfdra prijs te leveren. Het was de taak van de gemeente om het koken op het gas te bevorderen en voor de verlichting te zorgen, dat de arbeiderswonin gen electrisch kregen. Dit leidde tot tolenbe- sparing. Spr. erkende dat -de revolutionnalren de ko len ook niet uit dra grond kondra stampen, doch meende, dat er in Nederland onder den dekmantel van tolenbesparing veel O. W. werd binnengehaald. Hiervaxigetoigdra de spoorwegmaatschappijen. Spr. haalde in dit verband het art. in „de Nieuwe Amsterdam mer" van j.l. Zaterdag aan. De voorgestel-de gasprijs-verhooging zou ieder arbeidersgezin 50 ct. per weck kosten. Spr. meende, dat tegen deze belaging van de levensmogelijkheid der arbeiders ernstig ge protesteerd diende te worden. Op een vraag van den1 heer Duif verklaar de spreker sympathiek te staan tegenover het voorstel van den heer Verkerk. Spr. meende evenwel, dat tegen de gansche gasprijsver hooging front gemaakt moest worden. Het progressie-voorstel van dra heer Ver kerk hield n.l. met de grootte van het gezin geen rekening. Spr. oordeelde het stellen van een som veer moetehjl Fra v-m 2 peiwwra «net '200.— inkomen kon er veel beter aan toe zijn dan een gezin met 6 kinderen met 1500. Spr. meende, dat de voorstellen tot gas prijsverhooging blijk gaven van weinig ver trouwen in de toekomst van -de nieuwe fabriek bij de gasoommissie. Spr. had1 -daarin meer vertrouwen en meen de, dat waar het niet steeds oorlog zou blij ven, men het moest aandurven om een tijd met verlies te werken. Waar de gasfabriek voor dra oorlog waarschijnlijk winsten, maak te van 70,000, -daar zou men de geleenheid krijgen om dat verlies wel' weer in te halen. Ook oordeelde spr. het verkeerd om de meerdere bouwkosten van -de nieuwe fabriek uit de reserve te betalen. De fabriek was zijn geld wel waard en het hinderde niet al koste zij wat meer. Dat het gas in Alkmaar zoo bijster goed koop was bestreed spr. eveneens. Men mocht niet vergeten, dat er nergens zooveel water- gas, door het kolengas verwerkt werd als te Alkmaar. De gasprij3 was daardoor geen 6, doch 10 ct. Hoewel de productiekostral thans volgens het rapport van de commissie de gasprijsver hooging wettigde meende spr. dat men in het vertrouwen op het bedrijf in de toekomst tegen de gasprijsverhooging moest protesteeren. De productiekosten tonden door dra oorlog wel zoo hoog worden' dat het prietariaat in het geheel geen gas meer ton betrekken. Spr. eischte ook dan1 evenwel, dat de gemeente dat gene wat er was in het bereik van een ieder stelde. Onder applaus werd tenslotte de volgende motie aangenomen: De vergaderden in een door het Plaatse lijk Arbeiders secretariaat, de Vrije Soc. Ver- teniging en de Anti-Militaristen-vereraiging belegde bijeenkomst in de Harmonie op 16 Juli bijera, oordoelen de gasprijsverhoo ging van 6 op 10 cent per M8 oen be laging van de bestaansmogelijkheid in het arbeidersgezin ra dring er bij -dra- Raad op aan om met vertrouwen in de toe komst voor de nieuwe gasfabriek niet tot verhooging van dra gasprh's te besluiten. Besloten werd -de motie bij den raad in te dien-en. De heer Loevras las nog era bericht uit „Het Volk" van -dezelfde avond voor waarin van mishandeling van een zieke soldaat door dra burger-militairen dokter Pameijer ge waagd werd en -de wensch werd uitgespro ken, dat ook deze dokter evenals overste Me ring zijn straf niet zou ontloopen. De vergadering uitte luide haar afkeuring orar het optreden van dokter Pameijer. De voorzitter sloot hierop ten 11 ure met een opwekking tot aansluiting bij de onaf hankelijke vaivereenigingen de vergadering. Een- collecte voor de tostra ra1 voor de ge zinnen- van de dienstweigeraars bradht 12,04 op. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL. In dra gisteren vermelden uitslag van de overgangsexamens aan -de R. H. B. S. is niet opgegeven welke leerlingen van de 4e naar de 5e klasse overgingen, zij staan alle onder de naar de 4e klasse verplaatsten). De laatste 16 leerlingen, genoemd in onze opgave, be ginnende dus bij A. Jl. Berkhout, zijn van klasse 4 naar klasse 5 overgeaan. BENOEMD. Bij kon. besluit is met ingang van 16 Juli 1917 benoemd tot adjunct-commies bij het hoodbestuur der posterijen ra telegrafie mej. mr. M. C. Bosman, alhier. JUBILé. Gisteren herdacht de heer T. van der Vel de, a-dju nct-directeur der strafgevangenis al hier, zijn 25-jarige ambtenaarsloopbaan:, waarover wij in era vorig no. reeds een en ander mededeelden'. Dat deze dag niet als alle andere zou voorbijgaan, was wel te voor zien. Des morgens sprak de commies hem toe namens het administratie-personeel, waarbij hij: hem huldigde al» zeer humaan dief. Daar na nam de majoor, hoofdbewaarder, namens het personeel net woord), dra jubilaris era leunstoel namens dezra- aanbiedend onder het uitspreken van de hoop, dat de heer v. d. V. na afgeloopen- werkzaamheden daarin dik wijls mocht rusten. Vervolgens sprak de se- ccretaris van het college van regenten een hartelijk woord', getuigend: van groote tevre denheid over het werk van den jubilaris. Dat deze in hoog aanzien staat bij autoriteiten bleek ook wel uit zijne bevordering dezer da gen van a-dj-directeur 3e rang tot idem 2e rang. De spr. stelde hem als stoffelijk blijk van waardeering era enveloppe met inhoud ter hand. De heer v. d. V. werd ln de gelegenheid stel-d dra- dag verder in huiselijfcen kring loor te brengen. Velen kwamen hem compll- menteeren. RAAD VAN BEROEP. Door Gedeputeerde Staten van deze pro vincie is oa. benoemd tot lid-werkgever van den1 Raad van Beroep te Amsterdam de heer dr. C. P. Casarctto, -tot plaatsvervangende leden-werkgevers de heeren P. A. de Lai en Ji. Bierdrager, tot lid-werkman de heer H. J. Leemeijer, allen alhier. door Beatrice Heron Maxwell en Florence P.. Estiwick. Naar het Engelsch. 37) „Misschien Is 't een vergissing. Die couran ten pubiiceer-en een massa leugens." De ko lonel ging bij Carbine zitten in het prieeltje en nam de courant weer ter hand. „Inspecteur Lawsonl Ik kan niet zeggen, dat -het een prettige combinatie van namen is," zei hij peinzend, „vooral niu wat ik giste ren hoorde in de Golf Club." „Wat was dat?" „Twee jongelui praatten over een moord, die hier in de buurt gepleegd moet zijn. Er was een m-eisje doodgestoken dicht bij het ka naal, weet je. De een zei tot dra ander: „Ik wed zes tegen één tegen Mauleverer: hij zit opgesloten, dan zul je zien I" Ze ha-dfdra na tuurlijk niét het minste idiee wie ik was- ra1 de andere zei „Ouwe jongen, het is twee tegen één, dat het de jonge Pridham geweest is; hij ligt heel ziek op de Jacht ze-zeggen, d'ai hij hersenschudding heeft gehad. Toen kwam er weer een- ander bij ra die zei, dat ze het heelemaal mis hadden ra hij meende dat het mooie gouvemantetje was, dat er van door gegaa was. Het is bepaald walgelijk hoe sommige menschen weddenschappen aangaan op een misdaad ra voorts treft het je als bij zonder verfoeielijk als je eigen naam er bij gemoeid is. Tubby schijnt zich in ieder geval in een verachtelijke zaak gestoken te hebben." „Denk je dat Lord Brismain hem voor verandering van lucht heeft Weggezonden?" „Neen, Brismain bemoeit zich nooit met die praatjes. Ik denk dat hij er niets van weet en- evenmin van de handelingen van zijni zoon en daar hij nooit ergens naar kijkt in de courant behalve naar de rubriek sport, zal hij niet eens het bericht over den schipbreuk gelezen hebben" De twee mannen zaten nog met elkaar te praten toen een: bediende hen ontdekte op hun koele schuilplaats. „Lord- Brismain is in de bibliotheek en wou u spreken, mijnheer," zei hij tot kolonel Mauleverer; voordat hij1 heenging fluisterde hij Carbine toe: „Dan weet hij het.'' Lord Brismain zat aan zijn schrijftafel met een hoop brieven voor zidh. Zijn gelaat was onbewegelijk, als een masker. „Portman, ik heb slechte tijding gekregen. Theodoor heeft schipbreuk geledten op reis terug van Amerika ra het is onzeker of hij tot ae geredden behoort. Ik wou dat ge mijn vriend-en voor mij wegstuurde. Zou je het hun willen zeggen ra vragen of ze weg wil len gaan. „Het spijt mij- ontzettend, Brismain. Ik heb het zoocven -gelezen. Natuurlijk zal ik dé heele troep wegzenden." „Heel graag." Zonder verdere verklaring nam Lord Brismain zijn brieven- wee op, en zijn gelaat nam een harde, bittere uitdruk king aan Het volgend uur waren alle gas tra vertrokken. Ze gingen heen zonder hun gastheer te hebben weergezien, die zich bij monde van zijn neef liet verontschuldigen. Portman wildé op Chevening Rise geble ven zijn, maar Lord Brismain gaf hem te kennen, dat hij liever alleen wilde zijn. Toen Omengd Nieuws. UIT BERGEN AAN ZEE. Wcgene gebrek aan ballen kunnen de Bonds-lawn tecnis-wedstrijden op de gravel- banen alhier dit jaar niet doorgaan. In plaats daarvan zullen op 17. 18 en 19 Juli onder linge wedstrijden van badgasten "plaats vin- dra-, waarvoor fraaie prijzen zijn uitgeloofd. UIT WIJDENES. Bij de Vrijdag te houden herstemming voor een lid van -dra'gemeenteraad: tusschta- de heeren M. Bakker Gz. ra P. Houten, bei den liberalen, zal de S. D. A. P. de candi- catuur van denl heer P. Houten steunen. UIT PURMEREND. Bij de gisteren gehouden herstemming voor 3 leden van den gemeenteraad werden uitgebracht 1010 geldige stemmen. Gekozen werden de heeren H. de Bruijn, chr hist met 404 st., Jb. Groot Kz., aftr. ant. rev. met 538 st., Jb. de Vries, aftr. S. D. A. P. met 538 stemmen. Op de heeren K. Drost, aftr. lib. werden 335, G Edel, 8. d. a. p. 340 en IJ. Kobes, s. d. a. p. 244 stemmen: uitgebracht. UIT ST. PANCRAS. De raad vergaderde Maandagmiddag vol tallig. Hierna kwam aan de orde het contract dat tusschei: dra Langeddijk en deze gemeente bestaat betreffende gaslevering. Verzocht werd om ontheffing van de be paling, dat niets anders dan gas mag worden gebruikt. Daarop werd eerder afwijzend, ctech nu gunstig op beschikt. Tot heden1 is de gemeente St. Pancras slechts afnemer, garandeert daarvoor 36000 M' en betaalt 1 cent per M8 meer dan aan den Langendijk wordt betaald. Waar nu aan den Langendijk besloten is dat de beide bedrijven, elkaar met eventueele verliezen zulten dekken-, zou er volgens den voorzitter veel voor te zeggen zijn, wanneer St. Pancras aandeel in de fabriek had. Aan de gascommissie heeft de voorzitter gevraagd of dit punt geen nadere overwe ging verdiende, waarop dé vraag inkwam, wat -de bedoeling van deze vraag is. Vanwege het electrisch bedrijf is iemand bij deb urgers rond gezonden, waarvan het gevolg was dat 242 aansluitingen werden toegezegd en voor bedrijf 73 paardenkracht. Dit is slechts losse voorbereiding buitra dra raad om.. 'De heer Duif meende toch dat dit de zaak wat vooruitloopra is. Ook -dienen we goed te weten wat het kost, wat tot heden niet bekend is. Om een ra ander nader toe te lichten, is de heer Wemelink. ingenieur van het electrisch bedrijf, uitgenoooigd, die dan ook inmiddels ter vergadering verscheen, waarop de raad in comité overging, welke zitting ongeveer 1 Vi uur duurde. Na heropening werd met algemeene stem men' besloten tot electrificatie over te gaan en aan dra Langendijk voor te stellen, dat de gemeente St. Pancras voor V» gedeelte deel neemt in de gezamenlijke leeningra voor de gasfabriek, waardoor dan de gemeente mede- zeggingschap zal hebben ra de gasprijzen worden gelijk gesteld. De gemeente St. Pancras verkrijgt dan te vens aansluiting aan het electrisch net aan dra Lang-endïjk, op voorwaarden zools door de betrokken gemeenten wordt vastgesteld. Hierna werd -de vergadering, na dank aan dra heer Wemelink, gesloten. 'UIT ZUID-SCHARWOUDE. Gistermorgen half twaalf had- -de instal latie plaats van de nieuw benoemde Burge meester, Jkh. van Sprengler. 's Morgens was de burgerij per 'bekkenslag verzocht ae vlag uit te steken, waaraan velen voldeden. Op de publieke plaats in het raad huis was behalve de pets. slechts 1 persoon aanwezig en wel de ouae heer Greidanus, oud-raadslid ra wethouder -dezer gemeente. Deze was ook bij liet afscheid1 van de afge treden burgemeester de eeniige op de publie ke plaats. Nadt leden van dra raad en de burge meester en familie gezeten waren, werd hij door de Ie wethouder, dra hoer Kroon, toe gesproken. Meerderen met mij, zoo zei de heer Krooq haddra wellicht gehoopt bij- de benoeming van een burgemeester era andere keuze te zien. Waar -dit echter anders is uit gekropen en u deze benoeming te beurt viel neetra we u hartelijk welkom m ons midden. U aanvaard uw ambt onder zeer ernstige omstandigheden. De omstandigheden eischen groote zorgen Namens den raad deal ik u echter mee dat we allen zullen trachten uw Werkkring zoo gemakkelijk mogelijk te makeni Ik reik u hierbij het onderschei din gsteeken ever en tevens de verdere leiding der vergade ring. De heer burgemeester nam hierna het woord en bracht daarbij era woord van dank aan H. M. de Koningin voor zijn benoeming. Ik ben mij bewust, zei Bpr., dat veel arbeid me wacht. Wel kan de gemeente Zuld-Schar- woude volgens het zielental onder de kléine gemeenten gerekend worden, doch ze heeft groote belangen, doordat ze een onmisbare schakel vonmt in een reeks van gemeenten. Ook in 't belang van de levensmiddelenivoor- zij allen weg waren kwam het rijtuig voor en de oude man, koel ra vol zelfbeneeraching als gewoonlijk, stapte in ra- gaf bevel naar Doornen-Jacht te rijden. Hij was van het begin af aan op goeden voet geweest met Mr. Pridham ra oSchoon bij hooghartig en aanmatigend kon wezen tegenover zijn gelijken, was -hij- minzaam te gen hen die hij beneden zich achtte. Hij be schouwde Horatio Pridham als een koop man, maar een die succes gehad' had- en suc ces wekte altijd Lord Brismain's bewondering op Hij had vertrouwelijk met hem gesproken over zijn geldelijke verliezen en Pridham ge prezen, wien het gelukt was een groot for tuin te maken en eindelijk gezegd: „Uw zoon ziet er bijzonder knap en net uit ra ik heb era mooie dochter. Waarom zouden ze niet samen trouwen- ra Cheven-ing Rise en Door nen-Jacht met elkaar vereemg-en:?" Mi-. Pridham hechtte daaraan zijn goed keuring en van dat oogenblik af hadden de beide mannen vriendschappelijk met elkaar omgeaan. (Wordt vervolgd). zitning wil ik ai miji- Vracht geven. Ik retor op uw medéweTking in vele zaken en denk daarbij allereerst aan dc electrifica tie die, naar ik hoop, spoedig door oen water leiding gevolgd zaï worden Ten opzichte van het dag. bestuur sprak spreker de jhoop uit dat cck dit er doordrom- gen zal zijn van de noodzakelijkheid om uit te voeren waf maar eenigszics de gemeente belangen raakt. Tem opzichte van der» secre taris werd de hoop uitgesproken -dat de sa menwerking steeds gra-oelijk mag zijn Spr. hoopte voonte, dat -de le wethouder al zijn krachten zal inspannen om met den burge meester samen te werken. Den heei J. W. C. Kroon kreeg nog een woord van dank voor al hetgeen hij in 't be lang der gemeente gedaan -had. De heer Leeman gaf ais jongste raadslid de zekerheid, te zullen trachten met den bur gemeester de belangen der gemeente zoo veel mogelijk te zulien behartigen. De heer Bakker sloof zich bij de heeren Kroon en Leeman aan. De heer Berkhout zei dat hij- ook tot de sollicitanten behoord had). Wees er echter van verzekerd, zei spreker, dat ik zal trach ten genoeglijk met u samen te werken. Uit dra gron-cf van mijn hart hoop ik, dat de ge meentebelangen boven- alle particuliere be langen behartigd zullen worden. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten. UIT HBILOO. Nog twee weken eu dan viert ons dorp feest, de gewone jaarlijkscbe kermis en hard draverij. We meenen te mogen aannemen, dat de harddraverij dit jaar zeer veel volk zal trekken. Immers de prijzen 150, 75, 50 en 25 zullen wel in 3taat zijn flinke dravers van verschillende plaatsen naar hier te lokken. En dan de banen in de bosschen van het landgoed Nijenburgh, voor deze ge legenheid opnieuw geheel in orde gemaakt, en het mooie bosch zelve, zeker voor velen een aanleiding te meer om op te gaan naar deze handicap-draverij en te genieten van de paardensport. De entree's zijn zoodanig ge steld dat ieder kan profiteered. Et nullen buf fetten worden geplaatst, terwijl een muziek uitvoering de pauzen zal aanvullen. Voor veilige bewaarplaatsen voor rijwielen zal gezorgd worden. Gisteravond met den trein van 6.30 arri veerde hier Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid dc bisschop van Haarlem, verwel komd door een drietal geestelijken, die hem naar de pastorie geleidden, waar Z. D. H. tot vanavond zijn intrek heeft genomen. Heden zal door hem op de Kapel een i i. mis worden opgedragen. VOORDEELIC GEMEENTELIJK BEDRIJF. Era viertal jaren geleden besloot de ge meenteraad van Weert om de zoogenaamde Roukespeel onder die gemeente te doen ont ginnen ra in exploitatie te nemen. De ontgin ning vond plaats op wetenschappelijke wijze naar de meest moderne eischen en in 1914 werd van de ongeveer 4C H.A., die in gebruik genomen waren, voor 't eerst een oogst ge wonnen. En werd indertijd van verschillende zijden het besluit van dra Weertsch-em raad, om zelfstandig te willen gaan boeren, age keurd. Thans, na drie oorlogsjaren, zulten verschillende gemeenten, die eveneens vwxste gronden in eigendom bezitten, er misschien over gaan denton om het gegeven voorbeeld te volgen. Volgens het verslag toch van den accountant der Ned. Hei-demaaisdiappij, ioo- pende tot 30 April 1916, dus over -de oogst jaren 1914, 1915 en- 1916, heeft de ontgin ning voor dc gemoerde era zuiver voordeel op geleverd van ruim 12,000. DE VAART OP AMSTERDAM. - Gedurende de week 8 tot en met 14 Juli zijn te Amsterdam aangekomen 7 stoomsciie- [>en waaronder één niet stukgoed en steenko en. Vertrokken zijn 4 stooinscli pen ra 1 zeilschip. In dezelfde periode van 1916 zijn aangekomen 23 stoom- en 4 zeilschepenver trokken 21 stoomschepen. OEMEENTELIJKE RUNDER- SLAGERIJ. Aangezien de runderslagcrs te Alm. :- den prijs van het vleesch voortdurend verhoog-" den, besloot het gemeentebestuur op de eerste veemarkten in ons land runder envoor de ge meente aan te koopen, en het vleesch voor de ingezetenen tegen lagen prijs (thans 1 per Kg.) verkrijgbaar te stellen. Inmiddels heb ben de slagers den vleescliprijs met 0.10 per Kg. verhoogd. KORTE BERICHTEN. De postbeambte J. P. H. K, verdacht van simulatie bij den aanslag op de Bloem gracht te Amsterdam, waarbij hem een trom mel met Inhoud werd ontroofd, is weer op vrije voeten gesteld. Op Texel Is de bliksem geslagen ln de boerenwoning met schuur van P. Bakker. De boerderij ging met Inboedel, hooi, wol, enz. in de vlammen op. De opvarenden van de door de Duft- schers naarZeebrugge opgebrachte tjalk Agiua zijn vrijgelaten en in ons land aange komen. Het schip was met een lading glas op weg van Rotterdam naar Havre. Te St. Kruis (Zeeland) zijn zes Duit- sche soldaten er in geslaagd over den elec- trischen draad te komen. Van 17 Juli tot en met 17 Aug. mag te Sneck geen gas voor verlichting worden ge bruikt, anders dan in de beide stations, het Ziekenhuis eu de gebouwen voor publieke diensten bestemd. Tot leden van den gemeenteraad van Texel zijn gekozen de heeren B. Dros (Lib.), A. Boon Jbz. (S. D. A. P.) en A. P. Langc- veld (vrijz.-dem.) TEGENSPRAAK. AMSTERDAML17 Juli. liet Vo'k meldt dat het blad op "grond van informatie nader uit goede bron kan tegenspreken, dat er een half millioen stuks rundvee zal worden uitgevoerd. En zijn maatregel-en: in voorbereiding die waarborgen dat er era voldoende vleesch- voorraad in ons land zal blijven -en dat door midcH van een: distributiestelsel voor een behoorlijke verdeeling gezorgd zal worden.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2