Oorlogsgebeuren to llergen nan Zee. van hedfn gekomen, werd de proviand in beslag geno men. Daarna plaatste men vijf bouuuen op het schip, en :oen men1 zich weer van 't vaar tuig verwijderd had, trachtte men de bom men te doen ontspringen. De sloep keerde te rug en ontscheepte de vier Duitschers, als mede de proviand en1 mocht daarna de nog aan boord zijnde vrouw en de drie mannen overnemen. Met zijn achten in dte open boot tijdens ru we zee moest men maar zien land te krijgen. De onderzeeër verwijderde zich en stoomde in de richting an de „Timor", die nog niet gezonken was. Een door de duikboot afge vuurde torpedo deed het vaartuig daarna echter spoedig in de diepte verdwijnen. Niets haddien de zeelieden kunnen redden behalve de scheepspapieren. Tot Maandagmiddag 4 uur had men rondgezwalkt, toen eindelijk de logger „Eendracht III" uit Katwijk kwam aanzeilen, de schipbreukeling overnam en koers zette naar ljmuiden. De Engelsche vrouw meldde zich na aankomst te ljmuiden dadelijk bij het Britsche vice-consulaat al daar aan. De opvarenden vertrokken, na door de militaire autoriteiten over het ge beurde te zijn gehoord, naar Rottendam. f ACHT MAANDEN VASTGEHOUDEN. De Nederlandsche gaffelschoener „Johan na," kapitein F. Kappen, op reis van Londen naar Moss, is gisteren te ljmuiden binnen- geloopen wegens gebrek aan proviand. Het schip, aanvankelijk voor ons land bestemd, was acht maanden in Engeland vastgehou den en mocht nu echter vertrekken onder ver plichting eene lading saltcake naar Noorwe gen te brengen. Op 13 December van het vorig jaar was de schoener paar Londen afgezeild, waar hij 20 Dec. arriveerde. Na lossing van de lading zou men eene partij pek voor Rotterdam in nemen, doch inmiddels was door de Britsche autoriteiten een uitvoerverbod van pek uitge vaardigd. Daarom werd saltcake, een voor de glasfabricage benoodigde grondstof gela den voor Schiedhm. Op 20 Januari vertrok het schip naar Nederland, maar nauwelijks buiten Oravesand kwam een Britsch pa trouillevaartuig achteropstoomen, die order gaf om dadelijk terug te keeren. Volgens be vel van de admiraliteit mochten voorloopig geene schepen uitvaren. In Oravesand teruggekeerd werd een lig plaats aangewezen naast een paar andere Nederlandsche zeilscheepjes, welke eveneens waren opgehouden. Men zegt dat deze sche- Ben niet vertrekken mogen dan na eene gelde- Jike borgstelling, als zekerheid dat zij naar Engeland zullen terugkomen. De Britsche regeering eischte dat de „Jo hanna" in plaats van naar Schiedam naar Moss (Noorwegen) zou zeilen. Aanvankelijk weigerde men de vracht naar Noorwegen aan te nemen, maar ging daar later toe over, om het schip uit Engeland weg te krijgen. Van onze regeering was inmid dels de toestemming verkregen. Voor de bemanning was het oponthoud in Oravesand verre van aangenaam. Van des morgens 9 uur tot des middags 3 uur mocht de gezagvoerder aan land om zijne zaken te behandelen. Eenige dagen geleden kwam de vergunning om uit te zeilen De hoeveelheid proviand, welke men aan boord had, was echter zeer gering en daarom besloot de kapitein in ljmuiden binnen te loopen om de hoeveelheid levensmiddelen aan te vullen. ONZE PEULVRUCHTEN. De Tel. deelt mede, dat volgens een te Rot terdam ontvangen bericht, op het oogenblik van den oogst 19151916 ongeveer 60,000 balen peulvruchten over zijn. Voor den nieu wen oogst zijn de vooruitzichten zeer goed. Men heeft ongeveer twee driemaal zooveel land beplant als vóór den' oorlog, zoodat des kundigen ramen, dat één millioen balen ver kregen zullen worden. Met het oog daarop wordl in overweging genomen de resteerende 60,000 balen van den ouden oogst uit te voe ren. Een beslissing is dienaangaande echter nog niet genomen. BINNENLAND EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren werden de heeren Kraus, Cremer, d Aumale van Har- denbroek, Stork, v. d. Does de Willebois en Westendijk beëedigd. Aan de orde was het voorstel van den voorzitter omtrent het verzenden van de bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerpen en wetsvoorstellen naar de afdeelingen. De heer deVosvan Steenwijk (c.-h., Overijssel) behandelde de vraag, of de Eerste Kamer wetsontwerpen kan behandelen, af komstig van een Tweede Kamer, die ontbon den ia. De minister van binnenlandsche za ken deelde niet de meening van den hper de Vos van Steenwijk. Het voorstel werd verworpen met 21 tegen 18 stemmen. De vergadering werd tot nadere bijeenroe ping verdaagd. den moordenaar gevonden hebben. U heeft den iinhoud1 van den brief natuurlijk aan in specteur Lawson meegedeeld." „Maar My lord, u weet toch zeker, dat Lawson op de Lausanne was met uw zoon?" „Lawson op de Lausanne?" Nu was Lord Brismain opgewekt uit zijn stijfheid. „Heeft u het bericht omtrent de schipbreuk dan niet gelezen „Ik heb geen bericht gezien behalve den brief van de Stoomvaart-Maatschappij, waar in mij kort en bondig wordt meegedeeld, dat Theodoor zich op de verongelukte boot be vond, en dat men gelooft, dat hij het schip veilig verlaten heeft, ofschoon hij niet onder de passagiers behoorde die door de Chili ge- ied waren. De maatschappij zal het mij dade lijk doen weten, zoodra men iets naders van hem verneemt. Wat voerde inspecteur Lawson op de Lausanne uit?" „Hij is hier tien' dagen geleden vandaan gegaan en heeft een jongen meegenomen om de identiteit vast te stellen' van een heer, dien men veronderstelde de minnaar van Lisbeth Bainton te wezen." Lord Brismain's gezicht werd krijtwit. Hij zat heel stil eni recht op, met stijf op elkaar gedrukte lippen en oogen-, die den spreker woest aanstaarden. Eindelijk zei hij zeer kort af, zonder de ste mineer dan gewoonlijk te verheffen„En die heer was mijn zoon, Theo- PROVINCTALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND, Biji de heropening der zomerzittliug her dacht de voorzitter het overleden' lid der Sta ten, den heer P. Bos, van Enkhulzen. Zonder discussie werd voor kennisgeving aangenomen het rapport van Ged. Staten, waarin een overzicht werd gegeven: van den stand der werkzaamheden aan de Zuiderzee dijken. Daarna was aan de orde de nota van Ged. Staten als antwoord op den brief der Wa- fersnoodcommissie, alsook 'het wederant woord van de commissie. -De beer Calkoem kon zich niet vereenigen met het ongunstige oordeel in de stukken uit gesproken over Waterland. Zonder nadere gegevens eni feiten kon spreker zich niet bij dit oordeel neerleggen. Ook achtte hij het on juist. dat in Waterland een soort familiere- geering bestaat. Onder al de bestuurders be staat geen enkele familiebetrekking. De heer .Korthals Altes weersprak den heer Calkoen. Spreker was in de dagen van den watersnood in de bedreigde streken ge weest en had toen kunnen constateeren, dat de dijkgraaf en de polderbestuurders niet waren waar zij moesten zijn. Een beter be stuur was dringend noodig. Er bestond in Waterland wel' een familieregeering. Het was een neefjes-opzetterij, waarin verandering moest komen. Jhr. mr. Boreel van Hogelanden' (Gedep. Staten) verdedigde nader het standpunt van Qed. Staten en zegde namens Gea. Staten toe, dat dit college zal medewerken om de ongeschikt gebleken waiterschapsbestuurders door betere te vervangen. Reeds was in die richting gewerkt. Het rapport werd voor kennisgeving aan genomen. Verschillende subsidies werden aangeno men zooals ze door gedeputeerde staten wa ren voorgesteld. Het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van verzoeken om schadevergoeding van wa- tersnoodschade werd aangenomen. Benoemd werd tot lid van den raad van toezicht op het provinciaal electriciteisbcdrijf de heer O. Bellaar Spruijt, directeur der maatschappij tot verkoop van oen electrischen stroom der staatsmijnen in Limburg en Maas tricht met 48 stemmen. Benoemd werd tot buitengewoon lid van Oed. Staten de heer H. J. Calkoen met 58 stepunen De heer A. B. Kleerekoper ver kreeg 3 stemmen. Een crediet voor het instellen van een on derzoek betreffende de drinkwaterleiding be uoorden het IJ werd verleend. Aangenomen werd het voorstel van Qedep. Staten om afwijzend te beschikken op het verzoek van de gemeente Anna Paulowna om een provinciale bijdrage in de 'kosten- der gemeentehuishouding in verband met den watersnood van Januari 1916. Aangenomen werden verschillende begroo tingen en rekeningen der provinciale krank zinnigengestichten. De heer v. Benthem oordeelde de klassein- deeling van verschillende arbeiders bij de Provinciale gestichten onbillijk. Z.i. ging het niet aan de timmerlieden bij de bankwerkers ten achter te stellen. Om vaklieden, die zich groote offers hadr den- moeten getroosten iets te leeren gelijk te stellen met de boschwachters ging z.l. ook niet aan. De heer v. Kuykhof betoogde in gelijken geest. Goedgekeurd werden voorstellen tot be schikbaarstelling van gelden ter verbetering van het onderhoud der. bebossching op pro vinciaal terrein bij Meer-en-Berg; tot her ziening van de regeling van den provincialen waterstaatsdienst in Noord-Hollandtot her ziening der jaarwedden van de ambtenaren der provincie op het landgoed te Castricum en voorstellen tot vaststelling van het pol derreglement voor de meerweidcn ten Noor den van het Noordzeckanaal, den Middel- veldschen Akcrpolder Westzaan, Koetenburg, voorstellen tot verkoop van1 een perceel Am- stelwater aan het Scnoenmalen te Ouder- Amstel en een renteloos voorschot aan den Horstermeerpolder. Bij bet voorstel tot het sluiten eener over eenkomst met den Prins Hendrikpolder op Texel betreffende het verleenen van geldelïj- ken steun door de provincie voor de verbete ring van de zeewering van den polder stelde de heer Visser voor dit voorstel aan te hou den of te verwerpen, omdat het voorstel van Gedep, Staten niet voldoende is gemotiveerd. Hij was tegen het verleenen van subsidie op grond' van meer of minderen welstand, en ontwikkelde een systeem volgens 't welk z.l. een deugdelijk beheer van de zeedijken en de verkeerswegen- wordt verkregen. De heer Boreel van Hogelanden (Oedep. Staten) zei overweging van het te berde ge brachte toe. Aangenomen1 werd het voorstel tot het ver leenen van subsidie aan de N. V. Texel's Ei gen Stoomboot-Ondemcming voor 1918. De heer Thomassen bepleitte het steunen van provinciale stoombootlijnen op de eilan den. door. U meent zeker dat Lawson een bevel tot inhechtenisneming bij zich had. Wie heeft dat bevel afgegeven?" „Ik niet, Lord Brismain. Hij' is niet bij mij geweest, want hij wist dat ik geweigerd zou hebben. Hij is zeker bij kolonel Hawkins ge-, weest u weet wat voor soort man dat is Hij' zou een- bevel tot inhechtenisneming af- even voor iedereen en onder welk voorwend^ sel de politie er om kwam vragen. Alles wat ik er van zeggen kan is dat ik niet geraad pleegd of op de hoogte gebracht werd van het Feit. Kolonel Hawkins is deze week van huis geweest. Waarschijnlijk is de inspecteur den avond vóór zijn vertrek naar hem toe gegaan en heeft hij Hawkins overgehaald het Bevel tot inhechtenisneming dadelijk te teekenen." „Verwaande oude 'idiootIk denk dat u ge lijk hebt, Pridham, maar op mijn woord van eer 't is een schande te veronderstellen dat mijn zoon de hand heeft gehad in den moord' op die vrouw. Alle tradities en instincten van ons ras zouden- zulk een daad onmogelijk ma ken. Maar die lomperds hebben hem het land uitgejaagd door de vrees betrokken 'te worden in een gemeen schandaal en nu, wanneer zijn leven er door is opgeofferd, zal de politie misschien toegeven, nat ze op het verkeerde spoor waren." (Wordt vervolgd). De beer Ketelaar (Gedep. Staten) beloof de overweging. Aangenomen werd een subsidie-voorstel ten- behoeve van wegenverbetering op Wierin- gen. Aangenomen worden- voorstellen tot wijzi ging van het verleenen van een bijdrage van 5.5/9 pet. der werkelijke kosten van den bouw eener nieuwe sluis te ljmuiden, waardoor deze bijdrage ook geldt voor het verhoogde ramingsbedrag. Besloten werd tot aankoop van verschil lende stukken grond ten behoeve van het pro vinciaal electriciteitsbedrijf. Vastgesteld werden eenige suppletoire be- grootingen en de begrooting voor 1918 tot een bedrag van 8,376,460. Besloten werd tot het heffen van 22 opcen ten op gebouwde eigendommen en op onge bouwde eigendommen, 20 opcenten op de personeele belasting en- 2 opcenten op de rijks- imkomstenbelasting en op de vermogensbelas ting. Besloten werd tot het aangaan van een 5 pet. geldleening van 1.070.000 -en van geldleenimgen ter verkrijging om. van 643,920, 600,000, 12,000, 20,000, 17000 en eenige kleinere bedragen tegen een rente van 5 pet. Hierna werd de zomerzitting gesloten. DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen blijft phe- nomenaal. Bij de reeds rijke Junimaand van 1916 vergeleken een accres van 3,5 milli oen, en zulks wanneer men de zeven ton bui ten rekening 'laat die gevolg zijn van belaa- tingverhooging 1 De geheele stijging kan aan de Inkomsten^ belasting worden toegeschreven. Stijging en achteruitgang der andere middelen houden elkaar ongeveer in evenwicht; wij vermelden daarvan slechts dat- -de successierechten met een hoog djfer tegenover een zeer l'aag ten vorigen jare bijna goedmaakten wat de sui keraccijns (7 ton) en gedistilleerd accijns (2 ton) en de invoerrechten (6 ton) bij verleden jaar achterbleven1; en voorts, dat de bierac cijns door de warmte in Juni einde lijk eens blijken gaf in het voorjaar belangd- rijk verhoogd te zijn, .-terwijl de loodsgelden maar ai lager dalen'. Over het eerste halfjaar is er nu, na af trek van 3 millioen, die aan belastingver- booging toe te schrij ven zijn, 13,3 ton meer ingekomen dan in 1916. De successiebelas ting droeg 3,5 millioen aan het halfjaar- lijiksch accres bij. Oveiigens hebben tot de stijging flink bijgedragen: de registratie rechten met bijna 17 ton, het gedistilleerd met 16 ton, de geslachtaccijns met bijna 3 ton, de domeinen met 7 ton en de bier- en wijnaccijnzen elk met een ton. Daarentegen deden ae invoerrechten doo-r de bekende oor zaken zoet in het eten door een achteruitgang met niet minder dan ruim 3 millioen. Niettegenstaande verschillende der tot stand gebrachte belastingverhoogingen eerst veel later in werking getreden zijn of zullen treden -dan in -de Millioenennota van Septem ber 1916 werdl verondersteld en er nog maar een stevige 3 millioen meer door werd ont vangen, wordt -dooi de groote meevallers in de Bestaande middelen de kans zeer groot dat 1917 na jaren weer eens geen tekort op den gewonen dienst te zien zal geven. Wat de opbrengst der tijdelijke oorlogs- bel'astingen aangaat, deze wordt elke maand Belangrijker met name die van de oorlogs- winstBelasting, welke in Juni 13,8 millioen gaf, zoodat zij met de Verdedigingsbelasting gen; welke 6 millioen Bijdroegen, wel Bijna viervijfden van de crisis-uitgaven in Juni gedekt zal hebben. In totaal' is uit déze belas tingen in 1917 thans 60.6 millioen geko men en in 1916 en 1917 te zamen 65.7 millioen. Voegt men hierbij' wat de opcenten voor het Leeniingsfonds in 19151917 op brachten ad 64.4 millioen, dan vindt men dat ter zake van de crisis tot dusverre 130 millioen rond extra is opgebracht. (N. Gt.) üemengd Ni«uw». DE JiACHT OP WATERWILD. De jacht op waterwild zal in de provincie Noord-Hol land geopend worden op Zater dag 23 Juli met zonsopgang. Voor verschil lende gemeenten in het Gooiland zijn uitzon deringen gemaakt. DUUR OAS. Te Castricum moeten sommige ingezete nen voor het gasverbruik niet minder dan..... 26 cent per kubieke Meter betalen, een prijs hooger waarschijnlijk dan door een der an dere Noordholl. gemeente-gasfabrieken wordt bedongen. Te verwonderen) is het dan ook niet, dat in de afgeloopen week aange boden rota's of onder protest of in het ge heel niet werden voldaan. Daar gedurende eenige weken in het dorp geen petroleum verkrijgbaar was, waren ook min of meer be hoeftige lieden met een wekelijksch inkomen van 10 h 12 gedwongen hun petroleum- toestel wie weet voor hoe lang op te bergen cn zich een gaskomfoor aan- te schaf fen. Het kan niet anders of deze zoo buiten sporig hooge gasprijs zal hun toch al zoo schrale maal nog meer inkrimpen. De veror dening op grond waarvan deze op de minder bedeelden zoo zwaar drukkende en indirecte belasting wordt geheven, moge overeenkom stig de wet zijd, op humaniteit kan zij zeker niet bogen. Daarom hopen velen -dat het pro vinciaal college evenals onlangs die Hoom- sche, hoe eerder hoe liever, ook deze gasver- ordening zal vernietigen. (Nu v. d. D.) STAATSMONOPOLIE BRANDVERZEKERINQSBEDRIJF. Te Utrecht is een groote vergadering ge houden van afgevaardigden van. coöperatieve en onderlinge vereenigingen tot verzekering tegen brandschade in Nederland. Voorzitter was de heer F. Visser, van Maasland, die adhaesiebetuigingen uit Friesland en Zee land voorlas en daarna een omstandig ver haal gaf van de wordings-geschiedenis dezer actie-vergadering, welker doel zou zijn om te voorkomen, dat de plannen van minister Treub, tot monopoliseering onzer onderlinge brandwaarborg maatschappijen, werkelijk heid zullen worden. De heer Moerel, van Oudewater, hield een rede, waarin hij uiteenzette dat staatsmono polie geen winst, doch verlies voor de ge meenschap zou beteekenen. Nadat nog eenige aanwezigen het woord hadden gevoerd, werd besloten aan den mi nister te verzoeken alsnog aan zijne ministe- rieele commissie één of meer vertegenwoordi gers van plaatselijke brandverzekering maat-, schappijen toe te voegen. De heeren F. Visser, van Maasland, en W. N. de Vrankrijker, van Harmeien, voorzitters der Provinciale Com missie van Actie in Zuid-Holland en Utrecht, zullen bij den minister audiëntie aanvragen, om dat verzoek te doen. Bovendien werden provinciale commissies van actie in de overige provinciën in het le ven geroepen. D'E DIENSTWEIGERENDE SEINHUIS WACHTER. De seinhuiswachter, die bij- de aardappel- relletjes te Amsterdam weigerde het signaal voor het binnenkomen van een trein met mili tairen op veilig te stellen' en toen- werd ge schorst, is thans door dé directie -der H. IJ. S. M. ontslagen. De man heeft het ontslag aan de beslissing van het scheidsgerecht voor spoorwegpersoneel onderworpen. HERDENKING KAPITEIN FRYATT. Bij de firma Thos. Cook Son, Damrak, te Amsterdam is tentoongesteld de gedenk plaat, welke de afdeeling Nederland van den Bond van Neutrale Landen zal aanbieden aan de directie der Great Eastern Railway Co. te Londen ter herdenking aan kapitein Fryatt, die den 27en Jiuli 1916 door de Duit schers te Brussel ter dood gebracht werd. BELEEDIOING. Voor de Amsterdamsche rechtbank is be handeld een zaak tegen den- hoofdredacteur van de Nieuwe Amsterdammer, den heer H. P. L. Wiessing, beklaagd -dat hij in het num mer van 10 Februari 1917 een artikel in zijn blad had opgenomen onder den titel „Kunst in de reclame en Reclame tegen kunst", door welk artikd de heer Julius Dickhout zijn goedten naam geschaad achtte. Het O. M. eischte een geldboete van 25. FRUITHANDEL. De Nederi. Vereenigin ter bescherming van den fruithandel in Gelderland, het Fruit- verbond van Oud-Beverland, de Zuid-Lim- burgsche Fruitkooplieden bond en dte Ver- eeniging van Fruithandelaren in bet Land Land van Heusden hebben de resp. voorzit ters ala een commissie naar Den- I laag afge vaardigd, teneinde wijziging te verkrijgen van het voorschrift, dat het (hardel fruit over e enveiling moet worden geveild. RISICO-OVERDRACHT ONGEVAL LENWET 1901. De commissie, welke bij beschikking van den toenmaligen minister van landbouw, van 22 Maart 1913, werd benoemd tot het instel len van een onderzoek naar de resultaten, waartoe de risico-overdracht bij de uitvoering der ongevallenwet 1901 heeft geleid, heeft het rapport, vermeldende de resultaten van haar onderzoek, aan den minister van wa terstaat, onder welk departement de arbei dersverzekering thans ressorteert, aangebo den. UIT OUDE-NIEDORP. Voor onderwijzer te Zijdewind, vacature J. D. v. d. Hart, hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. UIT ZIJPE. Te Schagerbrug is overleden de heer K. Slot, secr. dezer gemeente en ontvanger van den Zijper- en Varepoider. Re heer Slot was vroeger commies ter secretarie van Harder wijk en Purmerend en later secr. en ontvan- ge van de gemeente Wijdewormer -en Jisp. In 1911 werd hij secr. van de Zijpe en in 1913 penningmeester van genoemden polder. UIT HEILOO. Uit velschillende richtingen brachten tal van treinen gisteren pelgrims aan, terwijl een groot aantal bedevaartgangers per auto, rij tuig of fiets naar de Kapel ging, waar Z.D. H. de Bisschop van Haarlem gisteren een bezoek bracht. Monseigneur droeg om 10 uur in dte bede vaartskerk een pontificale H. Mis op. Onder dc H. Mis beklom Z. D. H. dien kansel en hield een ontroerende toespraak tot de groote menigte. Treffend was het te hooren, hoe Mgr. reeds gedurende langen tijd behoefte had gevoeld, om op deze plaats zijn hart voor de Heilige Moedermaagd uit te storten in verband met den nood der tijden, zegt de Msb. Dringend spoorde Mgr. allen aan, om een vurig gebed te richten tot Haar, die onze Toevlucht is in den nood. Om half twee had een' pontificaal Lof plaats, waarna een- processie weid gehouden, door het schoone genade-oord, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw ter Nood. UIT KOEDIJK. De heer J. A. R. Teriet, predikant bij de iierv gem. alhier, heeft het beroep naar Drcmpt (Geld.) aangenomen. UIT WIERINOERWAARD. Onze dorpsgenoot Alb. Kaan Rz., opleiding hebbende ontvangen van d-en heer Hazeloop alhier, is zonder examen toegelaten tot de handtelsdagschool met 3-jarigen cursus te Alkmaar KORTE BERICHTEN. Te Doorwerth is overleden op 70-jari- gen leeftijd, de heer J. W. F. Scheffer, lid van de cacaofirma Van- Houten -en Co., op richter van de vroegere modelboerderij „Het Huis Ter Aa". Te Scharwoude is dte 6-jarige V. te wa ter geraakt en verdronken. Te Eljgclshoven (L.) is een Duitscher, die zich bij zijn aanhouding tegen -den veld wachter verzette, door hern met oen lang mes te steken, door een anderen grenswachter doodgeschoten. Een Dui-tsch stoomschip, dat bij Ter schelling gestrand was, is door dte stoom- redingboot Brandaris vlot gesleept en- heeft daarop zijn reis naar Gefle vervolgd-. Te Zevenaar is gearresteerd een ser geant-buitengewoon kommies, verdacht van medeplichtigheid aan een- verijdelde smokke larij, waarbij vijf smokkelaars werden aan gehouden. Te Clanerbrug zijn drie smokkelaars aangehouden, die ongeveer 400 pond smok kelwaar naar Duitsenland poogden uit te voeren. Twee der smokkelaars ontvluchtten. In Horst is een smokkelbende, bestaan de uit meer dan 20 personen, verrasL. Ondet de smokkelwaren was "en hoeveelheid vtees-di dat het stempel der stad Venlo droeg. - De sleepbootkapitein A. Hoege uit Dordrecht, die wegens het smokkelen van brieven in Gent gevangen zit, is ter dood' veroordeeld. Men poogt nu gratie voor hem te verkrijgen. Een storm van ongekende kracht, ver gezeld van hagelbuien', heeft in een deel van Limbuig Zondagochtend vreeselijk gewoed. Een aantal boomgaarden zijn totaai ver woest in 2 h 3 minuten. De aanvoer van steenkool voor de gas fabriek te Maassluis is thans zoodanig, - ut weer met de gaslevering is begonnen:. Ge durende een vijftal dagen werd geen gas ge leverd. Zékere A. K., te Tiel, die, na 11 m-aam- dien gemobiliseerd te zijn geweest, naar Duitschlanid deserteerde, is wegens den voed- selnood weder naar ons land teruggekeerd. Toch verdiende hij de vorige week nog 97 mark. Uit een aangeteek-enden brief uit Den Haag, aan het adres van een firma op dc Wijnhaven te Rotterdam verzonden', wordt 915 vermist. De landbouwer Scheerdter, te Didam, die enkele dagen geleden van een beladen hooiwagen viel, is aan de bekomen verwon dingen bezweken. Het bestuur van den Nederlandsche Anti-Oorlog Raad beeft besloten op 31 dezer te Scheveningen een groote nationale bijeen komst te doen plaats hebben om tegen: den oorlog te getuigen. De centrale keuken te Rotterdam, de eerste in ons land, zal Zaterdag worden step gezet. Vermoedelijk zullen in October de werkzaamheden weer aanvangen. Te Dordrecht is een Duitsche deserteur aangehouden, dtie verschillende gestolen voorwerpen in zijn bezit had. EEN ENGELSCH SUCCES. BERLIJN, 18 Juli. (Officieel). Tgt h« aanbreken van dten avond vielen de Enge!- schen ten Noorden van den straatw" AtrechtKamerrijk aan. Over de smalle strook braken ze door, maar werden overi gens teruggeslagen. Aan den Z.-O. kant van het bosch van Valincourt en aan weerszijden van den. straatweg VaLilncourtEsnes drongen de Frainschen na verbitterde gevechten binnen de onlangs door ons veroverde stellingen, niaar werden overigens teruggeslagen. DE OEINTERNEERDE ONDER- ZEEëRS 'a-GRAVENHAGE, 18 Juli. Verwacht wordt dat de internationale commissie, hier bijeen tot onderzoek van het feitelijk geschil-punt inzake -de intemeering van twee Dui-tsche onderzeebooten, tegen het einde dezer week met hare werkzaamheden gereed komt. DE VRIJE VAARGEUL. 's-ORAVENHAGE, 18 Juli. Wij ver nemen dat dte sleepbooten, die bij dé licht schepen Doggeisbank-N'oord, Doggers- bank-Zuid -en TersdieJi ngerban k lagen ten eindte deze bij gebte en noodzakelijk heid dadelijk te kunnen: binuensleepen, we der zijn teruggeroepen. STADBNt£UW& HET ROODE KRUIS. De oefening van het Roode Kruis, welk hedenavond zou plaats hebben, gaat niet door, het weer is te ongunstig. Ze is nu vast gesteld op Woensdag 25 jui-i, het aanvang uur blijft hetzelfde. De Renate Leon-hardt is hedennacht, ver moedelijk met den vloed van halt vies <A gekomen. Gisteren had' men nog m sleepbooten vergoefsche pogingen in het werk gestéld, -de boot af te sleepen. Tbans kruisen nog 4 Hollan-dsche torpedobooten voor dc kust. Reuter seint uit Londen: De Engelsche Admiraliteit bericht: Eenige onzer lichte kruisers, die gisteroch tend in de Noordzee patrouilleerden, kregen een aantal Duitsche schepen in zicht. Zij seinden: „stop, verlaat het schip" en vuur den dwars over de boegen. Dft order werd niet opgevolgd, de schepen stevenden naar de Nederlandsche kust. Twee bereikten zwaar beschadigd door ons vuur het strand. De vier andere werden afgesneden en- genomen. On ze torpedoboot jagers, die prijsbemanningen aan boord plaatsten, brachten ze ouder eigen stoom weg. De bemanningen van twee der schepen hadden deze verlaten, de twee andere bemanningen werden gevangen genomen. De vier schepen liggen thans in een haven hier te lande, n.l.de „Pellworm," de „Briet- zig," de Marie Honr en de „Heinz Blum- berg." De 15 opvarenden van de Heinz Blumberg zijn door de sleepboot „Noordvaarder" te Den Helder aangebracht. E>e meening van sommigen der -geredden, als zo-u de „Teinz Blumberg" zijn gezonken of aan den grond gezet, is volgens het En gelsche bericht onjuist. De „Lavinia", die te ljmuiden is binnen gesleept, is een toonbeeld van verwoesting. De brug is verbrand. Een schot gilng mid scheeps door de bunkers en ecu ander d'oor het achterruim. De sohade werd in hoofdzaak aan bakboordzijde waargenomen, zoodat liet schilp moet zijn beschoten toen het nog noordwaarts voer. De brand' in de „Lavinia" werd te Ijtnui den zoo goed als gebluscht, alleen de dekla ding cokes smeult nog een- weinig. Aan booird vond men nog granaten va i Britsche torpedobootjagcre. De bemanning bevindt zich thans weer aan boord, aangezien het schip geen water maakte. De „Renata Leonhardt" vertoonde van achter een groot gat, waaruit de lading weg spoelde. Na leegpompi'ng gelukte het desondanks hedenmorgen, zooals bovenvermeld, de Ixx t

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2