DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. No. 107 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. DOHDBBBAG 19 JULI. Ahonïïefflentsprïts per 3 maantef L30L ft. p. pnst f Lffü. Mertentleprilsl2icu p. rapl, groote lettere rrasr plaatsruimte. Brteren ft. H V. Boek- en Banttelsdrnkkeril nA. HBRffls. COSTER d ZOON, feurdam C 9. Tetefnr. NEDERLAND. Ovor den abonnementsprijs wordt bfl vooruttbotaking beschikt. Bewijsnummers 5 eent De beweging tegen de Russische regeering wint meer en meer veld. Ze blijkt uit te gaan van Kroonstad, ol althans vanuit dit nest van communisten en andere uiterst revoluti- onnairen krachtig gesteund te worden. Dui zenden matrozen, soldaten, werklieden en werkmansvrouwen kwamen van daar uit naar Sint Petersburg, het vaandel der anar chistische elub uit Kroonstad droeg het op schrift „Weg met de overheid, leve de com mune In de hoofdstraten van Sint Petersburg werd1 mirrailleurvuur afgegeven, hetgeen fat een paniek onder de bevolking aanleiding gaf. Het schijnt dat de raad van arbeiders en soldaten in de hoofdstadl dë beweging niet goedkeurt, maar het is de vraag, of men bijl machte zal zijn, het gezag te 'handhaven. De regeering moet voornemens zijn, St. Peters- burg te verlaten om zich in Moskóu te vesti gen Het spant cr dós wel en in elk geval zal dc beweging wel invloed heb ben op de discipline aan hei front, welke door het offensief, met zijn zware offers, er al niet beter op is geworden. Bovendien blij ken die offers per slot van rekening niet in overeenstemming met het bereikte resultaat te zijn geweest, met de voorwaartsche bewe ging der Russen schijnt het nu heelemaal uit te zijn, op verschillende punten van de Lom- nitzastelling winnen de middienimiogenidihie- den door krachtige tegenaanvallen veld. In het Westen is het voorloopig bij de jongste plaatselijke voordeelen der geallieer den gebleven. Aanval en tegenaanval wisse len elkaar af, zonder aan den toestand be- teekenende veranderingen te geven. In Vlaanderen woedt een artilleriegevecht, wellicht zullen de Engelschen trachten de duinstellimgen, hun door dë Duitschers af handig gemaakt, te heroveren. Deze stellin gen zijn van veel belang, daar ze de IJser- sluizen bij Nieuwpoort, welke den water stand in het overstroomde gebied op peil moeten honden, tegen de Duitsche artillerie beschermden, Van de overige gevechtsterreinen geen nieuws van cenig belang, In Duitschtand heeft de pers tot op het laatste oogenblik gedebatteerd over de rede, welke dir. Michaëlis heden in den Rijksdag houdt. Daar men feitelijk niets omtrent de politieke richting van den nieuwen Rijkskan selier met zékerheid kan zeggen, is er stof te over om zich in gissingen te verdiepen. Het meest waarschijnlijk wordt hei thans geoor deeld, dat dë kanselier inzake de kwestie dier oorlogsdoelverlkilaring een middenweg voor stelt, welke tot een overeenkomst zou moeten leiden, die zoowel links als rechts min of meer bevredigen, en dus minder scherp te genover elkaar stellen zal. Het Berliner Tage- blatt dëel't hieromtrent medë, dat de verkla ring van den Rijkskanselier waarschijnlijk in zulk een geest gehouden zal worden, dat een besluit van den' Rijksdag over de vredes- resolutie van de meerderheid niet zal behoe ven te worden uitgelokt. Men legt het er in Duitschiland blijkbaar op toe, de eenheid te bewaren, welke door de laatste gebeurtenis sen leelijk in het gedrang Is gekomen, en de regeering tracht hiertoe met alle partijen' op goeden voet te blijven. De contrasten worden echter steedis scherper en de roep om vrede en staatsdemocratiseerinig lokt hl heftiger te- genrocp uit het conservatieve kamp. VARIA. DE BRAND TE DRONTHEIM. Dc Times verneemt uit Kristianla, dat de 'rand te irontheim op Zondagavond drie Havenhoofden met een menigte opgeslagen suiker, voeder, mais en hout heeft vernield. Oe brand brak uit in de Engelsch-Russische loods, die pas uit een Engelsch stoomschip was aangevuld. De brand sloeg over naar de loodsen van de Noorsche Vereenigde In- 'toopvereeniging. Alles verbrandde. De oorzaak van den brand, die de voor ziening van Noordelijk Noorwegen zeer moei lijk zal maken, ia nog onbekend, maar de herhaalde ontploffingen tijdens den brand, vooral in het begin, wekken natuurlijk op spraak. De geheele schade kan nauwelijks minder zijn dan 36 miljoen gulden. KORTE BERICHTEN. Na de laatste Duitsche bomaanval op Londen hebben Bomralge winkeliers met Duitschkliukende namen het in dié stad moe ten ontgelden. Hun winkels werden geplun derd. De stad Swindon in Engeland, met i! 1,000 arbeiders, is dc voor-vorige week zon der bier geweest. In Zuid-Wales hebben de voor; mijnwerkers verleden week met erge dingen edreigd staking? als het bier niet innen enkele dagen de helft goedkooper werd en er meer van kwam. De dertienjarige prins Karei van Bel gië, tweede zoon van koning Albert, heeft met goed gevolg zijn eindexamen afgelegd aan de Engelsdie marineschool en zal eer lang scheep gaan op een Engelsch oorlog schip. Oeneraal Ludendorfl verklaarde dat door den onderzeeërsoorlog de munitieaan- maak der geallieerden is verminderd en ver wachtte er voorts de verlamming van Enge land van. Tengevolge van een mijngasontplof- fing in de kolenmijn Pluto bij Wanne (Westf.) zijn 11 mijnwerkers gedood, 10 zwaar en 25 lichtgewond. Het Noorsche Scheepvaart- en Han delsblad meldt dat Ditten, de Noorsche ge zant te Berlijn zal worden teruggeroepen en vervangen door Hagerup, gezant te Stock holm. In Vlaanderen had een luchtslag plaats, waarbij aan beide zijden 50 vlieg machines deelnamen. De Engelschen beweren 15 Duitsche machines geveld te hebben en zelf 4 vliegtuigen te missen, de Duitschers van hun kant zeggen 11 Engelsche machines vernietigd te hebben. De Chineesche gezant te Parijs ver klaarde dat de Duitschers aan de jongste gebeurtenissen in China hebben deelgeno men. Hij achtte het niet twijfelachtig dat China Duitschland den oorlog zal verklaren zoodra het nieuwe kabinet gevormd ia De Argentijnsche minister van oorlog heeft den president een besluit ter teekening ïd, waarbij de regeering wordt ge- 1 officieren met name van de ar tillerie en net vliegkorps naar het Fran- sche front te zenden om de strijdmethode ie besiudeeren. De Kölnische Ztg. ontleent aan de Ro- meinsche Correspondenza een bericht uit St. Petersburg dat de gewezen tsaar Nikolaas zenuvmek is. Hij wordt streng bewaakt daar men voor zelfmoord vreest. In het Oostenrijksche Huis van Afge vaardigden is door de socialisten een voor stel ingediend, om Friedrich Adler te begena digen. Naar bericht wordt, zullen vanaf 1 Oc tober in de Berlijnsche hotels en restaurants geen tafellakens en servetten meer gebruikt mogen worden. HET OORLOGSGEBEUREN TE BERGEN AAN ZEE. Het departement van Mairiime dleelt het volll- gende medë: Vroeg in den morgen van 16 Juli verken den de kustwachtposten zeven vrachtschepen van onbekende nationaliteit in Noordelijke richting door de territoriale wateren varen de; uit later afgenomen' verhooren bleken dit Duitsche koopvaarders te zijn geweest. Ten 6 u. 15 werden dioor een dier kust- wachtposten een twintigtal vreemde oorlogs schepen gezien, welke ten 6 u. 50 ter hoogte van Peltten gekomen en gedeeltelijk binnen de territoriale wateren zijnde, déze koop vaarders begonnen te beschieten. Vier dier vrachtschepen, die nog steeds binnen de ter ritoriale waieren waren, stopten; deze wer den dioor de oorlogsschepen, welke van Brirt- sche nationaliteit bleken te zijn, plm. 8 uur weggevoerd. Twee der koopvaarders stoom den recht dien wal in en werden, ook toen zij aan den grond raakten, beschoten; verschei dene projectielen vielen op het lamdi. Een andere koopvaarder ankerde bij het ondër- zoekingsvaartuig aan den ingang van het SchuLpengat. Toen het onderzoekingsvaartuiilg 18 Engel sche jagers verkende, lichtte dilt het anker en plaatste zich tusschen het koopvaardij^ schip en dë jagers; deze stoomden daarna in Zuidelijke richting weg. Zoodra te 6 u. 52 te Den Helder bericht werd ontvangen, dat Bri'tsche torpedobootjai- gers binnen' de territoriale grenzen naar vrachtschepen toe stuurden, werden Hr. Ms. „Kortenaer" en 4 torpedobooten daarheen gezonden, welke te 8 u. 25 ter plaatse aan kwamen: twee andere booten kregen order bij Texel en het Schulpengat te blijven krui sen, twee tusschen Vlieland en twee bij het op Zondag j.l. gestrande Duitsche vaartuig. Het staat vast, dat de aanval plaats had binnen de territoriale wateren. Het Duitsche stoomschip ,Lavinia", dat te IJmuidén binnengebracht werd, is namens de bergers in beslag genomen voor een be drag van 350,000. DE BOMMEN OP ZIERKZEE. Naar het corr.-bureau verneemt heeft de Brttsche regeering hare verantwoordelijk heid voor het werpen van bommen op Zierik- zee in den nacht van 29 op 30 April erkend. DUITSCHE PERSSTEMMEN. De „Germaniïi" schrijft over het gebeurde bij Bergen aan Zee: De schepen zijn kort na het verlaten van de haven van Rotterdam, in HolHandsche ter ritoriale wateren' beschoten. Zij hadden eerst dit vaarwater verlaten, maar kwamen later weer binnen Hollandsch territoriaal gebied. Nu rijst de vraag, waarom dë Engelschen het oogenblik, dart zij] zilch in territoriale wateren bevonden niet hebben afgewacht, hoewel zij dit ongetwijfeld hadden kunnen doen. Hert ;e antwoord hierop schijnt te zijn, zegt Li een helt blad, dat het den Engelschen in het heel niet om buit te doen was, maar om Eet schenden van de Hoilandsche sauvereinifcits- rechten, of om het met andere woorden te zeggen, de inbreuk op het volkenrecht was niet slechts een bewuste, maar zelfs een ge wilde. Een andere opvatting is niet goed moe gelijk, indien men in aanmerking neemt, hoe ongegeneerd de Engelschen de Holllandsche kust hebben beschoten Het is waarlijk hun schuld niet geweest, dat granaten geen men- schenlevens hebben gekost. De reden voor een dergelijk optreden ziet het blad hierin, dat de Hoilandsche eerlijke neutraliteit den Britten een doom in het oog is. In deze in breuk op het volkenrecht moet Holland1 een' bedreiging door Engeland zien, dat ten slotte niets anders doet dim zeggen': Wij hebben maling aan uwe neutraliteit Daarin ligt de groote beteekemis van het feil Reveniiow schrijft op ongeveer gelijke wijze en ziet in hetgebeurde ee ndniJdalijke aanwijzing, dat de Brttsche regeering net tijdstip gekomen acht om Holland te toonen, dat de tijden dfer neutraliteit voorbij zijn. De zaak beteekent eveneens een keerpunt voor Duiischlands politiek en doet 'hoe langer hoe meer de resolutie ten, gunste van een vrede zonder annexatie of schadeloosselliing in een uiterst bedenkelijk licht verschijnen. De „Lokol-Ahzeiger"Dit optreden der Engelschen is een slag in het gezicht van Holland en' een waarschuwing voor datgene, wat de kleine staten' van hun beschermers te verwachten zuilen hebben.- ''De „Voss. Ztg.": Houdt Holland zich -or aipspimrjjopj ap pocxj na tuioj join snerp geering thans niet, dat het haar ernst was met haar verklaringen in de troonrede, die van een verdediging der rechten van Hol land tot eiken prijs spreekt, dan gaat het on herroepelijk zijn noodlot tegemoet DE VRIJE VAARGEUL HERSTELD. Het Handelsblad verneemt uit den Haag, dat de Engelsche regeering de gewijzigde be paling omtrent de nieuwe gevaarlijke Brtt sche zóne voorloopig in zooverre opschort, da de vaart dóór dé z.g. vrije vaargeul moge lijk blijft. Er zijn verdere ondërhandelingen gaande met de oorlogvoerende mogendheden omtrent een definitieve regeling van een vrije vaart voor Nederlandbche schepen. VLIEOTUIGEN BOVEN NEDERLANDSCH GEBIED. Dinsdagavond vlogen drie vreemde vlieg tuigen, komende uit zuidoostelijke en gaande in westelijke richting, over Aaxdlenburg. Z- werden door de Nederlandsche grenswacht beschoten. Daar de vliegtuigen^ boven Bel gisch grondgebied gekomen, niet onder vuur werden genomen, zullen het vermoedelijk Duitsche zijn geweest. ONBEPAALD VERLOF. Van de Militielichting 1914 zullen' de dienstplichtige korporaals en manschappen, behoorende jgg reden artillerie,r Augustus a.s. met onbepaald (klein) verlof warden gezonden» Het laat zi'ch aanzien dat voor de lichting 1911 het vertrek der onderofficieren niet la ter zal plaats hebben dan half September elk. VEEVOEDER. Om het gebrek aan veevoeder, dat onge twijfeld zal ontstaan door den slechten hooi oogst, zoo veel mogelijk te beperken, raadt de minister van landbouw aan om nade ge wassen, die vroeg het veld ruimen, te verbou wen: koolrapen, knolrapen of raapknollen, overal waar nog planten verkrijgbaar zijn (voor het zaaien van koolrapen is de tijd verstreken); de herfst- of stoppelknollen, zoowel op zand- en veen-, als op lichte klei gronden. Per LA. heeft men 24 Kg. zaai zaad noodlg; zoowel het loof als de knollen kunnen tot zeer laat In den herfst worden gevoederd. Ook leent dit gewas zich zeer goed om ln zijn geheel Ingekuild (geënsileerd) te wor den; de wikken, op de zavel- cn kleigronden: men heeft per H.A. ongeveer 2 H.L. zaaizaad noodlg; het boterzaad of zomerraapzaad, op alle gronden. Hoeveelheid zaaizaad 25 liter per H.A. Het groene gewas kan tot laat in den herfst gevoerd worden cn tegen den win ter worden Ingekuild; de gele mosterd, die op de meeste grondsoorten, gezaaid naar een hoeveelheid van 2535 liter per H.A., nu nog een groote massa blad produceert, dat, mits voor den bloei gemaaid en ingekuild, een goed veevoeder vormt; het koolzaad op de betere grondenhoeveelheid zaaizaad 25 3 öliter per H.A.de groene massa kan gemaaid en ingekuild worden; het Wester- woldsch- en Italiaansch Raaigras; nu ge zaaid naar een hoeveelheid van pl.m. 65 Kg. per H.A., mag men op de meeste^ gronden nog een behoorlijke snede gras verwachten; de spurrie: deze leent zich vooral voor de lichte zandgronden en is daar voldoende be kend. Behalve door het telen van een z.g. tweede vrucht kan bijkans iedere landbouwer den nood helpen lenigen, door zoo zuinig moge lijk met de stoffen, die waarde hebben als veevoeder, om te gaan. Nog in vele streken van het land worden de koppen en bladeren van bieten niet met die zorg verzameld, welke redelijkerwijs voor den volgenden winter geëischt mag worden. Tegen wat meer arbeid mag daarbij niet worden opgezien. Daarom zij er op gewezen, dat men daar, waar men geen overvloed van jonge klavers heeft, in den herfst zoo lang mogelijk de koppen met bladeren versch dient te vervoe deren. Van een gedeelte kunnen koppen en blade ren van elkaar gescheiden worden. De kop pen blijven bewaard tot den tijd, dat men wegens nachtvorsten geen versch loof meer kan voeren, en al het andere wordt zoo zorg vuldig mogelijk ingekuild. Hij, die uitsluitend grasland heeft, zal ver standig doen zijn vee niet zoo lang als maar eenigszins mogelijk is, buiten te laten, doch dit wat eerder op te stallen en te voederen met gras, dat dan nog gemaaid wordt van land, dat men voor dit doel vroegtijdig zon der beweiding laat liggen. Door alles wat niet meer in verschen toe stand aan het opgestalde vee vervoerd kan worden, zorgvuldig in te kuilen, kan men laat in den herfst nog heel wat veevoeder ver zamelen. Ten slotte zal het In sommige streken mo gelijk zijn door het maaien van groen riet de beschikking te krijgen over voeder, dat in verschen of geënsilecrden toestand door de dieren gaarne gegeten wordt. Ook zij in herinnering gebracht, dat 't hak- selen van hooi en stroo tot besparing van deze voedermiddelen leidt. Zij, die een voor hen onbekende cultuur van voedergewassen willen toepassen, of. terwijl ze niet voldoende vertrouwd zijn met het inkuilen van groenvoer, daarmede willen beginnen, zullen goed doen, vooraf het ad vies van den rijkslandbouwleeraar of vee teeltconsulent in te winnen. DE VOEDSELVOORZIENING VAN BELGIë. Naar de Tel. verneemt, zijn plannen in voorbereiding om een gedeelte der Nedter- landsche koopvaardijvloot ter beschikking te stellen van de Belgian Relief. De geallieerden wenschen hun seheeps ruimte niet langer voor dit doel af te staan. Ook de Noorsche reeders willen niet langer varen voor de Belgian Relief, daar de voor ziening van hun eigen land de scheepsruimte dringend noodig maakt. De Belgische sche- n varen ter voorziening in de behoefte van hët Belgische leger. Onder die omstandighe den heeft men Nederland verzocht de belan gen van de Belgian Relief te behartigen. Bij de Rotterdamsche reeders bestaart tegen inwilliging van dii verzoek geen bezwaar. Reedis zijn een aantal bijeenkomsten gehou den, waarin voorloopige besprekingen plaats hadden. Het percentage, dat ter beschikking komt ijjmog niet vastgesteld, dóch het zal zeer belangrijk zijn. De vaststelling van het percentage kan zeer spoedig tegemoet wor den gezien. HET OVERVAREN VAN DE „RIVAL". In Apr ill j.l werd de tjalk „Rival", geladen met mosselen, door de veerboot „Friesland" Van Enkhuizen naar Stavoren, aangevaren, waarna het vaartuig zonik Thans is aan het toen dienstdoend personeel op die veerboot ontslag aangezegf' BINNENLAND TWEEDE KAMER. Na een door den voorzitter der Kamer en den tijdelijken voorzitter van den minister raad aan de nagedachtenis van den heer Lieftinck gewijd woord van hulde, werd gis teren besloten de motie-Van der Tempel, be treffende de levensmiddelenvoorziening, na dc export-centrale te behandelen. Over een verzoek van den heer Schaper (S. D. A. P., Veendam), om de regeering te interpellccren over de uouding, welke zij denkt aan te nemen naar aanleiding van hei votum der Eerste Kamer zal heden worden besloten. Z. h. s. werd aangenomen het wetsont werp tot het aangaan van een geldlecning ten name cn ten laste van Ncd.-Indi6. Twee naturalisatie-ontwerpen werden na cenlgo discussie aangenomen, het eene z. h. s., met andere met 49 tegen 7 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat is ingeko men een wetsvoorstel-Marchant c a. tot wij ziging van art. 26 der wet op het lager on derwijs en een wetevoorstel-Limburg c. a. tot van dc hooger onderwijswet, a de pauze was aan de orde het ont werp betreffende de instelling van de Ex- porfcentrale. De heer van Beresteyn (v.-d., Win schoten) klaagde over de vaagheid der plan nen en de bedoelingen van de regeering. Als doel moest voorop staan verkrijging van goederen uit het buitenland? in het belang van de levensmiddelen-voorziening. Spreker meende voorts, dat de regeering aan de wet van 3 Augustus 1914 niet het recht kon ont- leenen te behandelen buiten de Staten-Gene- raal om. Spreker beschouwde als de eigenlijke aan leiding tot de indiening van het ontwerp het feit, diait de bankiers vastzitten met buitem- landlsch credietpapier. Ook spr. achtte centra lisatie van uitvoer noodiig, doch de regeling moet door de regeering zelf worden- ter hand genomen en niet worden overgelaten aan naamlooze vennootschappen. Voorts kwam spreker er tegen op, dlat voor de vertegenwoordigers-consumenten geen plaats schijnt te zijn in de Export-Cen- tralë. Van het maken van oorlogswinst voor dë BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij bij hunne besluiten van heden ver gunning hebben verleend aan: lo. H. JANSEN, winkelier aldaar, tot het uitbreiden van een houtwarenfabriek, door het bijplaatsen van 14 machines voor houtbewerking, te drijven door de bestaande stoommachine van 40 P.K. in het perceel Lindengracht A 10: 2o. de ALKMAARSCHE IJSCOMPAG- NIE der afdeeling Alkmaar van de Neder- landsche Banketbakkersvereeniging alhier, tot het oprichten van een electro-motor van 3 P. K-, met sleepringanker, voor het in be- wegin gbrengen van eene room- of vruchten ijsmachine, in het perceel Laat, Wijk D, No. 34. Alkmaar, den 18 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, lo.-Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee zilveren broches, een paar dames- handschoenen, een kindermanteltje, twee knipmesjes, twee portemomMe's met in houd, een mestvork, twee huissleutels, een kinderhoedje, een légitimatiekaart, twee ro zenkransen, een riem van een paardentuig en een kindermuts. Alkmaar, 19 Juli 1917. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. schatkist verwachtte spr. niets, daar het buitenland hooge prijzen tegenover hooge prijzen zal stellen ten nadeele van den bin- nenlandschen verbruiker. Van eene ten aanzien van: het buitenlandsch pier verwachtte spreker groote moeilij den voor dte bezitters der certificaten van naamlooze vennootschappen. Er moest zekerheid bestaan dat de staats garantie niet zou dienen om bankiers van buitenlandsch papier af te helpen. Verder vreesde spreker, dat de manipulatie zou neer komen op dooddrukken van de kleinen door de grooten en het de speculatie buitenge woon in de hand zou werken. Spr. drong er aan dat de winst eerst in de schatkist zou vloeien na liquidaie, teneinde te voorkomen dat certificaathouders bij de liquidatie schade lijden. Ten 4 uur werd de vergadering verdaagd tot morgen half twaalf. INDIB. Verleden week, In den nacht van Dondër- op Vrijdag, Is het dorp Kota Kaïsik, in district Singkarak (PadL Bovenlanden), bestaande uit 65 huizen met de daarbij be hooremde rijstschuur, door brand vernield1. HET DURE LEVEN. De besturen van de S. D. A. P., het NedL Verbond van Vakvereenigimgen en dfem Bond van Ned. Arbeiders-Coöperaties, hebben' tort de Tweede Kamer een adres gericht, tot on dersteuning van de motte van den heer J. v. den Tempel, betreffende: a. de handhaving der bij mimsterieele circulaire van 28 Sep tember 1916 vastgestelde maximum-prijzen voor de verbruikers van de onder art. 1 dier Distributtewet 1916 vastgestelde artllkelleni; b. de verlaging van dien maximum-prijs voor rijst en e. ue uitbreiding dier reeds ingevolge art. 1 der Distributiewet aangewezen artike len met kkeding, schoeisel, breiwol, sajet, zoolleer en klompen. Adressanten herinneren' er aan. dat zdjf op een en ander reeds aandrongen in hun adres aan de regeering van 10 Januari j.'L en' dat sedert de kosten van het noodige levenson derhoud nog aanmerkelijk zijn gcstegien. VOOR DE TOEKOMST. De burgemeester van Elsloo (L.) heeft alle tophout van dc te vellen boomen in de beem den van Ant. Jurgens en- bloc aangekocht, om te voorkomen, dlat dóór handelaren die prijs opgedreven en het hout buiten de ge meente verkocht wordt. Het tophout wordt opii later aan de gemeentenaren verkocht. DE ONTVLUCHTE ARRESTANT OEPAKT. Dc Duitsche inbreker, die de vorige week uit zijn cel aan het hoofdbureau van politie te Utrecht wist te ontvluchten, is te Schevo- ningen gearresteerd. Bij onderzoek is gebleken, dat dë Duitscher kort geleden als huisknecht in dienst was van een der Scheveningsche hotels; hij bleef daar maar enkele dagen, was opeens verdwe nen en- mèt hem miste de hoteldirectie 10 dëkens. Ook de burgemeester van Bloemendaal heeft rijn aanhouding verzocht voor een strafbaar feit HARINQPRIJZEN. Met handhaving van den bij beschikking d.d. 3 April vastgestelden maxiimum-klein- handelprijs voor volle- en maatjesharing (niet schoongemaakt) van 4 cent per stuk,, en voor gemarineerde baring van 6 cent per stuk, is vastgesteld een maYimiim-ldipiinhandieli prijs voor volle- en maatjesharing, schoon gemaakt, al of niet uitgesneden of gefileerd, van 5 cent per stuk. Deze prijs geldt zoowel voor dë nieuwe haring als voor die van dë teelt van 1916. PANOPTICUM. Gister herdacht de in Nederland populaire ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1