2 IN vau houtm YEEtóADJüUlNy Y8R dp pnreenttraad tir Alkmaar, wordt tpepgavw» HaJ had tof nghiurlfjl ge volg, dat noodzakelijkerwijs en daarom uit wenschelljk oogpunt verdedigbaar wetsovertredingen voorkwamen. Ook de ste delijke bevolkingen moeten besef hebben van de groote moeilijkheden waaronder de land bouw onder de oorlogshuishouding te lijden heeft. Daartegenover moet men er overal in landbouwkringen ten volle begrip van heb ben, hoe groot de nood in de groote indus triesteden was en is." Na de rede bracht de afgevaardigde Fehrenbach (Centrum) de vredesresolutie in stemming. Deze luidde als volgt: „Evenals op den 4en Augustus 1914 geldt voor het Duitsche volk ook op den drempel va nhet vierde oorlogsjaar het woord van de troonrede: „Ons drijft geen veroverings-" zucht!" Ter verdediging van zijn vrijheid en zelfstandigheid, voor de ongereptheid van zijn territoriaal bezit heeft Duitschland de wapens gegrepen. „De Rijksdag streeft naar een vrede door overleg en van blijvende verzoening der vol ken. Met zulk een vrede zijn gebiedsverwer- ving door dwang en politieke, economische of financieele onderdrukking onvereenigbaar. „De Rijksdag wijst ook alle plannen af, die uit zijn op een economische axsluting en het wakker houden van vijandschap tusachen de volken. De vrijheid der zee moet gewaar borgd worden. Slechts de economische vrede zal den bodem bereiden voor een vriend schappelijk samenleven van de volken. „De Rijksdag zal het in het leven roepen van een internationale rechtsorganisatie krachtig bevorderen. „Zoolang echter de vijandelijke regeerin- ;en in zulk een vrede niet treden, zoolang zij duitschland en zijn bondgenooten met ver overing en onderdrukking bedreigen zal het Duitsche volk als één man vereend staan, on wrikbaar volhouden en strijden tot zijn recht en dat van zijn bondgenooten op leven en ontwikkeling verzekerd is. In zijn eenheid Is het Duitsche volk onoverwinnelijk. De Rijksdag weet zich in deze verklaring één met de mannen, die in heldhaftigen strijd het vaderland bescnermen. Hun is de onver- dank van het geheele volk verze- gankelljke Eerd." Oraaf Westarp zeide dat de resolutie in het kamp der vijanden als een teeken van zwakte werd opgevat en betreurde haar daarom zoo beslist mogelijk. De vredesresolutie werd daarna aangeno men met 214 tegen 116 stemmen en lo ont houdingen. RUSLAND. DE VERWARRINO IN SINT PETERS- DURO. Het Slnt-Peter8burgsch Telegraaf agent schap meldde d.d. gisteren: Den geheelen dag heeft de minister-presi dent, prins Lwof, met andere leden van de regeering zitting gehouden met den staf van den militairen gouverneur van St. Peters burg, om krachtige maatregelen uit te wer ken, ter onderdrukking van ae troebelen. Met dat doel liet de regeering uit den omtrek der hoofdstad verscheiden militaire afdeelingen komen, en stuurde zoodra zij waren aan- gekomengekomen een deel er van naar het Taurische palels, waar de menigte den Raad van arbeiders en soldaten en den Raad der boeren o.w. zich eenige ministers be vonden belegerde. Op weg daarheen wer den die troepen, welke artillerie bij zich had den, onder kruisvuur van geweren en machi negeweren genomen en leden zij tamelijk aanzienlijke verliezen. De artillerie toste toen een salvo, en forceerde onmiddellijk een doortocht, terwijl de menigte werd ver strooid. Ook ln de Ertelev-straat, en later op het Leteiny-prospect, vond een zeer levendige beschieting met geweren plaats. De gewapen de menigte trachtte zich meester te maken van het militaire inlichtingenbureau op de Vosnesensky-kade, maar dat werd door de troepen verhinderd. Dank zij den door de regeering genomen maatregelen, werd de opstand onderdrukt en tegen middernacht werd het weer zoowat rustig op straat, waar de receeringstroepen de automobielen en de van voor den interpationalen toestand zijn besproken, een motie aangenomen, waarin het noodzakelijk wordt genoemd, onverwijld n congres der partij bijeen te roepen, Naar Zwitsersche bladen uit Rome ver- gewapende troepen ontwapenden. Om een herahling van de onlusten te voorkomen, neemt de regeering alle maatre gelen, die noodig zijn en laat zij arrestaties doen. Hedenochtend zijn alle bruggen, die de verbinding vormen tusschen de verschillende wijken van St. Petersburg, open gehouden. Óistermorgen heeft de militaire gouver neur van St.'Petersburg, generaal Poloftsof, een proclamatie laten aanplakken, waarin hij verklaart, dat hij, in opdracht van de regeering, de hoofdstad zal verlossen van de benden, clie gewapenderhand pogen de vei ligheid van persoon cn eigendom aer burgers aan te randen. Hij heeft aan de troepen bevolen de open bare orde te herstellen cm hij verzocht aan het publiek om, teneinde onaangenaamheden en gevaar te vermijden de woningen niet te verloten, zonder dat dit bepaald noodig zou zijn. Tezelfdertijd heeft de regecring aan de re- geerings-commissarissen in de gouvernemen ten doen weten, welke maatregelen zij heeft genomen om den opstand te onderdrukken, om die ter kennis te brengen aan de (plaat selijke) bevolking. Voorts wordt den plaatselijken autoriteiten opgedragen de noodzakelijke maatregelen te nemen ten einde elke mogelijkheid te voor komen, dat dergelijke onlusten in de gou vernementen zouden ontstaan, welke de wan orde op maatschappelijk gebied nog erger zouden maken cn een nadeeligen invloed zou den hebben op het binnenhalen van den graanoogst, hetgeen weer een slechte uitwer king zou hebben op de heldhaftige pogingen van het leger om den verwoeden tegenstand van den vijand te breken. Reuter meldt dat door een onthulling van den chef van den generalen staf gebleken is, dat Lenin, de leider der maximalisten (Se ninisten) een agent van den Duitschen gs neralen staf was, en door dezen naar front van het zesde leger was gestuurd om den vrede met Duitschland te bewerken. Nog meer Duitsche agenten zijn onder de maximalisten ontdekt, hun opdracht was, de Russische regeering zooveel mogelijk moei lijkheden in den weg te leggen. KORTE BERICHTEN. De minderheid der Fransche socialisti sche partij heeft in een vergadering, waar de crisis in Duitschland en de gevolgen daar- nemen, wordt in Vaticaansche kringen ver zekerd, dat de paus den len Augustus (den verjaardag van het uitbreken van den oor log) een nieuwe nota met vredesvoorstellen openbaar zal maken. De Engelschen hebben de Turken bij den Eufraat aangevallen en hen 12 mijl stroomopwaarts teruggedreven, de hitto ver hinderde verdere gevechten. Naar Wolff uit betrouwbare bron ver neemt, heeft het nieuwe ministerie in Chili, dat is samengesteld uit de leiders der onder scheidene partijen, dadelijk na de vorming een nieuwe onzijdigheidsverklaring afgelegd. Men heeft naar aanleiding yan aen laatsten luchtaanval op Londen bitter ge klaagd over het uitblijven van een officieele waarschuwing, dat er vliegers op komst wa ren. Was er niet van particuliere zijde ge waarschuwd dan zouden nog minder men- sclien van het gevaar geweten en geschuild hebben. Voorloopig is er nu besloten, dat zoodra de overheid in Londen bericht krijgt, dat de vliegers op de stad aanzetten, politie agenten rond zullen gaan met een plakaat, waarop de woorden: „Politiebericht Zoek dekking." Bij den laatsten luchtaanval op Londen zijn door een bom twee Duitsche bakkers ge dood. De een was twintig jaar geleden gena turaliseerd. Onlangs zegden de huiseigenaars te Danzig, omdat hun door den kommandant van de stad was verboden de huishuur te verhoogen, aan honderden huurders de huur op. De kommandant heeft eenvoudig al deze opzeggingen nietig verklaard en bepaald, dat geen'enkel huurcontract zonder zijn goed keuring opgezegd mag worden. Te Kleef worden de uit Nederland in gevoerde aardappelen verkocht tegen 21 ets. per pond. De inlandsche aardappelen mo gen niet duurder dan 12 ets. verkocht wor den. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In dé vergadering van gisteren werd de interpellatie-Schaper betreffende de hou ding der regeering ten aanzien van het votum der Eerste Kamer omtrent het aftke- lingsonderzoek toegestaan. Zij zal Dinsdag plaat» hebben. Bij dé voortzetting der beraadslagingen over de Export-Centrale meende de beer de Wijkerslooth (r.-fcWijk bij Duurste de) dat ei speciale aanleiding was om in piaats van ae oorl'ogswirstbelasting te ver- lïoogea met de exporteurs te beginnen, wam door hun bedrijf worden de goederen in ons land schaarscher. Maar wilde men be lasting heffen, dan motst dit geschieden bij de wet, een uaamllooze vennootschap, had daartoe niet de macht. Maar voor spr. was hier geen sprake van belasting: wie den uit voer kan verbieden, heeft de macht aan 't toe staan daarvan voorwaarden te verbinden. Of men beschikbaarstelling in nature of in geid eischt, doet niet ter zake. Spr. meende, dat liet nieuwe stelsel den landbouwer voordeel zou brengen, omdat meer rekening zat ge houden worden met de boogere voederprij- zen, enz. De export-centrale was in het' be lang van den landbouwer en dus van de ge ilede voedselvoorziening van het land. Spr. kwam op tegen de agitatie tegen liet wetsontwerp en meende, dut de stichting dér export-centrale nicL aan de goedkeuring der Statea-Gcncraal had moeten zijn onderwor pen. De regeering had door de goedkeuring van de wel van 3 Aug. 1914 reeds de machti ging, die ze au vroeg. Het ontwerp krimpt de bevoegdheid van de receding ten onrechte oil ten nadeele van de regeerkracht in door de nauwkeurige om schrijving van de bevoegdheden dei Export- centrale. Ooik blijft, wat ougewaisdit is, de regeling van de N. O. T. onverkort. Veel be ter ware het, in- en uitvoer in één band te brengen, maar door deze wet zou de regec ring later dit niet kunnen doen. Spr. verwierp absoluut den vonn van een naaiulooze vennootschap, daar de uitvoering van een wet wordt toevertrouwd aan een di rectie van een particuliere maatschappij. Ook was spr. tegen ecu nieuwe bank. Spr. zou tot de vergemakkelijking van de inwisseling van buitenlandsch papier niet willen overgaan dan bij onvermijdelijke noodzakelijkheid. Dc geheele maatregel was uitsluitend in het belang van de bankiers. Spr. zou tegen het ontwerp stemmen. De heer Pa fijn (u.-l.. Zierikzee) zal tegen het ontwerp stemmen als het ongewijzigd in stemming kwam. liet geeft de regeering geen enkele nieuwe bevoegdheid en liet publiek geen enkelen waarborg tegen willekeur- De plannen omtrent dc naauilooze ven nootschap waren veel te vaag eu de vorm van dé ilaamlootze vennootschap was ver- koerd. De lieer van Vuuren meende, dat de wet van 3 Augustus 1914 aan de regecring niet de bevoegdheid gaf in deze te handelen, zonder de Statcn-Gcmeraal. Spreker zag in dé vergoeding voor uitvocrconsentea niet an ders dan eene belasting. Door het niet vaststellen van maximum heffing wordt de deur geopend voor allerlei willekeur. Bovendien zou het voorstel het ge vaar voor monopolies in de hand werken. Ook spr. kon niet meegaan met plannen om trent de oprichting van een bank. De heei Drcselhuys betoogde, dat men zich niet te veel van de practisclie gevol gen van het ontwerp moest voorstellen. Er zal niets anders gebeuren dan dat nu ook op andere bedrijven zal worden toegepast waf reeds drie jaar geschiedt ten aanzien van land- cu tuinbouw. Spr. erkende het bezwaar niet tegen het opdragen dei* uitvoering aan leen adviseeren en de minister zal veranl- ceu particuliere maatschappij. Deze zal al- woordelijk blijven. Spr. beschouwde hot ontwerp als dc consequentie van een een maal toegepast systeem. 1 lij zou vóór stem men. Hij deelde dé bezwaren tegen den vorm van een naamlooze venoootschap niet. Ten 4 uur 40 brak spreker zijn rede al, waarop de vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag half 2. De minister vani landbouw heeft verboden: a. Tarwe, rogge, peulvruchten an boekweit te verwerken tot voedermïddei voor dieren of te vermengen met voedermiddelen voor dieren. b. Tarwe, rogge, peulvruchten en boek weit, gedorschen of ongedonschen, verwerkt of onverwerkt, gemengd of ongemengd met andere stoffen, als voedermiddel voor dieren te gebruiken. Een en ander is niet van toepassing paarden-, wier-, schapen-, duiven- en waa sche boonea. HET UITVOERVERBOD GEHAND HAAFD. Het Haagsche Corr .Bureau meldt: Naar wij thans nader vernemen is het ver bod van uitvaren van schepen, die door de zoogenaamde vrije vaargeul moeten varen, dat gistermiddag opgeheven was voor Ne- derlandsche schepen, bestemd voor de Scan dinavische rijken, voor die schepen opnieuw van kracht verklaard, zoodat de betreffende verbodsbepalingen dus gehandhaafd blijven. Gemengd Nieuws. DE AMSTERDAMSCHE ONLUSTEN. Het college van B. en W. van Amsterdam zal hedenmiddag het antwoord vaststellen, dat schriftelijk op de in de jongste raadszit ting gestelde vragen omtrent de ordehandihar ving bij' de jongste troebelen zou worden gegeven. DE ZOMERTIJD. In antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Gcrretson, lid dér Tweede Ka mer, a cfl de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: De datum, tot welktu de z.g. zomertijd zal geiden, is gekozen met inachtneming van de be langen van het spoorwegverkeer en van den landbouw. Naar de meening der regee ring wettigen de omstandigheden waarop in de vragen wordt gedoeld, niet een verlenging van den gestelden termijn, waardoor dé even- genoemde belangen ernstig zouden geschaad worden. ALG. NED. WIELRIJDERSBOND. De vierde wandelweg van den A. N. W, B. in het noorden des lands, (Leeuwarden Beeteterzwaag—-Groningen) zal in Augustus geopend' worden. De verkenning van den vijfdén Bondswandclweg, in het zuiden des lands, ia reeds begonnen. UIT HEILOO. De heer K. Blankensteijn, vroeger amb tenaar ter secretarie alhier, thans Te Zalt- bommei, is benoemd toi gemeentesecretaris van Vlieland. UIT SCHERMERHORN1. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad weiden uitge bracht op cite hoereuP. Blokker 38, N. F. Heldter 28 en E. Voerman 34 stemmen, zooi dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. Blokker en E. Voer man (aftr.) UIT HOORN. In de gisteren gehoudten raadsvergadering herdacht die voorzitter wijlen den heer P. Bos, oud-raadislid dézer gemeente. Medege deeld werd, dat liet kolen dist ribu tie- bureau heeft bericht geen kolen beschikbaar te stel len voor de kermis. Gas zal ook niet afgege ven mogen worden. De gemeenterekening over 1916 en die der bedrijven werden aan geboden. De gemeente-rekening geeft een saldo aan van 33317 21die der gasfabriek een winst van 17835.ióy2, die der waterlei ding een verlies van 6528.82 en die dier ge meente-reiniging een verlies van 20495.57. Besloten werd aan de christelijke bewaar school een subsidie van 300 te verteenen. Aangedrongen werd op aanbieding der plan nen inzake het gemeentelijk voorbereidend onderwijs. Eeu voorstel om op een adrt» van den raad van bestuur van het rijksLandibouw- proefstation, om goedkeuring dat dit insti tuut aan liet net van het provinciaal olectricb teitsbedrijf wordt aangesloten, afwijzend te beschikken, werd door B. en W. van de agenda afgevoerd, omdat begrepen werd, dat het voorstel zou worden verworpen. Tot controleur dier gemeentebelastingen,, tevens algemeen markt- en waagmeester, werd benoemd de heer J. Sipkcs te Haarlem. VLOT GESLEEPT. 1JMUIDEN, 20 Juli De bij Zandvoort gestrande Duitsche vrachtboot „Magdale- na Bl'umenthal" is door sleepbooten dér firma Zur Mühlcn vlot en te IJmuiden bin nengesleept. Duikers onderzoeken thans den bodem van het schip. STADSNIEUWS. CONCERT dóór het STEDELIJK MUZIEKKORPS, Directeur de Heer H. A. MAAS, op ZONDAG 22 JULI, des avonds van 7^—9% uur, ln den Hout. Programma. 1. In 't Gelid, Marsch B. J. M. v. dr Werd. 2. Ouverture tot de opera „Fierrabras" F. Sclnibert. 3. Soiréc d'été, ValBe de Concert E. Waldteufel. 4. Fantasie uit de opera „Traviata" O. Verdi. 5. Ouverture Comique Kéler Bek. 6. „The Emperor's Reviero" R. Eilenberg, 7. Fantaisie-burlesqne L. Montague. 8. Finale. PREDIKBEURTEN. 22 Juli. Alkmaar. Oroote Kerk, 10 uur, Da. Kloosterman. Avond 6 uur Ds. Vinke. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Evang. Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Makkink. Reemonstruntsche Kerk, 10.30 uur, Ds. W. v. d. Klcboom, herv. pred. te Bergen. Oereformeerdc Kerk, 10 uur, preeklezen. Avond 6.30 uur, Ds. de Jong. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en avond 5 uur, godsdienstoefening. LEGER DES HEILS. Zondag 22 Juli. Opening van heT Jaarlljksch bloemen- feest: Voorm. 7 uur bidstond. Voorm. 10 uur heiligingsdienst. Nam. 3.30 uur openluchtsa menkomst (Kattenberg). Oefening door kin deren, de bloemenmarech, stokoefening enz. Nam. 8 uur Openbare meeting (inzegening). Maandagmiddag van 3 tot 5 uur bezich tiging van het tentoongestelde. Nam. 8 uur verkoop. Woensdag aam 8 uur otieotogaa door kin deren. Donderdag nam. 8 uur idadtmm in 't front, Ieder welkom. UIT DE OMGEVINO. AKERSLOOT, Herv. gem 10 uur, Da. Kruizinga. BERGEN, Herv. Gem., 10 uur, Ds. Kara van Winkel. BROEK OP LANOENDIJK. Herv. kerk 9.30 uur, Ds. Bakker van Amsterdam. 6.30 Ds. Lambers van St.-Pancras. Geref. kerk 9.30 en 2 uur Ds. de Jong. Chr. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 Ds. de Bruin. Doopsgezind® kerk geen dienst. EGMOND-BINNEN, Herv. Oem., 10 uur, Ds. A. Ie Gras. H.-HUGOWAARD, Herv. gem., 9.30 uur, Ds. J Broekema. HEILOO, Herv. gem., 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. EVANOELISATIELOKAAL, 10 uur, de heer Joh. Hofmeester van Amsterdam. KOEDIJK Herv. gem. 9.30 uur, Ds. Ter- let. LIMMEN, Herv. gem., 9.30 uur, Ds. C. J. A. Bosch. N.-SCHARWOUDE, Herv. gem., 9.30 uur, Ds. O. J. Staal. OTERLEEK, Herv. gem., 10 uur, Da. Spaargaren OUDORP, Herv. gem., geen dienst we gens vacature Schermerhorn. St-PANCRAS, Herv. gem., 9.30 uur, Ds. Lammern SCHERMERHORN, Herv. gem., 9.30 uur, Ds. Groot van Oudorp. Gereformeerde kerk, 9.30 uur, preeklezen. ZUID-SCHARWOUDE, Herv. kerk, geen dienst. Geref. kerk, 0.30 en 4 uur, Dr. Harren- stein. rap 19 Jnil MW, "8 ae middags 1 uur. VoaraSifea de Keer GL RIFPING, Bnuga- UMfiV. ÊctB*tart» da Heer DQNATM. DE GASKWESTIE. De heer Verkerk verzocht voorlezing van de ingekomen adressen, aan welk ver zoek werd voldaan. Spr. herinnerde er aan, in de vorige vergadering verklaard! te hebben, tegen de verhooging van den gasprijs te zul len zijn. Op grond van dé door de gascom- missic ingediende cijfers, nam spr. dat stand punt niet meer in. De wijze van verho oging had spr.'a sympathie niet. Waar men self de beslissing heeft, gaat het niet aan om van den allerarmsten een gelijke verhoogtng te heffen. Men moets een humaan standpunt in nemen. Sjr. meende, dlat zijn voorstel^ ook al zou liet een 30.000 kosten', niet mocht worden verworpen. De rekening van de gas fabriek was fout, er was geen verlies van 27.000 over 1916, maar een winst van 17.000. Dit als gevolg van dé retributie die geheven werd. De laatste 6 jaar heeft mem 70.000 winst per jaar gemaakt en dat kwam den rijken het meest ten goede, door dat men in die dagen de progressie niet vol doende aandurfde. Waar de zaak zoo staat, nam spr. de vrijheid om te zeggen: wat zij vroeger ten onrechte ontvingen, in den vorm van progressie, bij de betaling weer terug te nemen. Spr. rettc uiteen waarom hij aan den norm van 1200 had vastgehouden. In nor male omstandigheden zou spr. zijn voorstel niet hebben gedaan, maai' au deed hij het, omdat mensdien met 1200 aitet zoo gemak kelijk 10 cent kunnen betalen als zij die J 5000 inkomen hebben. Waar nu beweerd is, dat dé kostprijs van liet gas moer dan 10 cent is, gaat hst niet aan om het aan den rijkste beneden dert kostprijs te verkoopea Dc consequentie eischt, dat men liet dan nan den amste voor minder ver koopt dan aan dc rijken. Of men nu cokes le vert of ga» onder den kostprijs zal leveren, maakt geen. verschil. De heer U d o had de bijlage bestudeerd en was liet met den vorigen spr. eens, dat het bezwaarlijk is om eten gasprijs te laten op liet oude bedrag. Den prijs te bepalen op 10 cent en 11 cent voor den muntmeter, vond spr. verkeerd De juiste „kostenberekening zegt, dat den kostprijs 10$ cent is. Dit komt omdat men de rente en afschrijving voor de nieuwe fabriek voor het geheele jaar in reke ning bracht.. Ook is er onder opgenomen een uitgave van 44.000 aan dé gemeente. Dat jj» geen berekening. Het gaat niet aan om de whist er in op tc nemen. Men kan die uiükee- ring niet anders beschouwen dan als een winst voor de gemeente. Die geheele retribu tie 1b eeu fout, het is geen retributie of re cognitie naar den vorm, want geen retributie of recognitie mag geheven worden zonder goedkeuring van de Koningin en deze retri butie licefi niet die goedkeuring. De retri butie verhoogde men steeds willekeurig. Spr. bleef er bij, dat die uitkeering niets anders is dan een winstuitkeering. Wil men den koet- prijs ruhuer berekenen dan dient men die winst buiten beschouwing tc laten. Spr. vroeg of men ln de tegenwoordige omstandigheden oog winst wilde maken op een product als het gas. De productieprijs is 9.8 cent, maar moet verminderd worden1 tot 8.5 cent. Spr. stelde daarom voor om te lezen voor tien 8.5 cn voor elf 9.5 cent. Spr. kon met het voorstel-Verkerk niet me degaan, omdat het niet aangaat te leveren bo ven den kostprijs. Veel -menschen mot een' in komen boven 1200 hebben het tegenwoor dig niet minder mödelijk dan zij d!ié daar be nemen staan. De heer C1 o e c k vroeg met schroom het woord, omdat hij niet zéker was, dat men, hem beoordeelende, niet zal erkennen dat het bij hem niet gaat om de bosten. Bij spr. is elke maatregel Inzake de levensmiddelen- voorziening welkom, als men maar al'len kan helpen, maar dat doet men hier niet Spr. weis er op, dat de heer Verkerk de grootte van de gezinnen had vergeten. De door den heer Verkerk voorgestel die progres sie kon spr. niet aanvaarden. Spr. onder schreef het betoog van den heer Udo. De kleine ambtenaren lijden ook zeer. Er zijn bovendien 1000 gezinnen, die geen gas hete ben en' dat zijn juist die allerarmsten, dte wij het niet kunnen verschaffen. Zij betalen 25 cent voor 1 Liter petroleum en hebben daar aan zooveel a'ls aan kubieke Meter ga». Het ging bij spr. niet om de kosten, maar om een groep te fifteen en 1000 die het meer noodig hebben te laten zitten, daaraan zou spr. niét meedoen. Spr. herinnerde aan het stand punt van Witbaut en Vliegen, die vóór de verhoogimg van den gasprijs op 10 cent waren en aan de giasregeiitng der gemeen te Zaandam, waar men ook der. gasprijs op 1 Ocent gaat stellen. Spreker her innerde er aan, dat er geen sprake is van gasprijsverhooging,, aangezien men nu geen watergas meer gebruikt. Spr. herinnerde aan de Maandag gehouden vergadering, waarin er op werd gewezen, dat het gas door het watergas reeds 10 cent kostte. Nu er geen watergas gebruikt wordt, is er dus geen sprake van gasprijsverhooging Van huis moeders hóórde spr., dat het eten nu veel gauwer klaar is. (Gemompel bij de vrouwen). Spr. besprak hierna nog de berekening van de commissie. Da heer L u b b e herinnerde er aan, dat hij reeds in de vorige vergadering progressie bij de betaling bepleitte. Spr. wenschte daarbij evenwel den hóófde- lijken- omslag te gebruiken 5074 aan slagen zijn er, waarbij 3000 tot aan de 800, 3704 tot 1200. Laat men tot 1200 den ouden prijs be talen, dan betalen maar 1300 heigeen er aan den anderen kant te kort komt. Spr. stelde daarom voor om beneden 800 clen ouden prijs te laten betalen er. verder op te klim men, om te voorkomen, dat het deficit zoo erg groot wordt. Het idee van den heer Udo kon, oordeelde spr., pas bij de begrooting onder de oogen worden gezien. Nu men er voor staat oogen- blikkelijk een deficit te moeten aanvullen, moet men progressie bij de betaling invoeren en eeu. betere progressie stellen, daar de door den heer Verkerk voorgestelde feitelijk geen progressie la. Spr. gaf den heer Verkerk in overweging zijn progressie te wijzigen, zoo dat voor hen, die beneden 800 inkomen hebben, de prijs ct, kan blijven. De voorzitter begon met mede te deelen hetgeen de heer Cloeck betoogd had, geheel te onderschrijven. Het amendement van den heer Verkerk, waaruit het gevoelige hart sprak, was aym- doch men diende ook het verstand pathiek, te gebrt 55 ebruiken. 500 menschen zijn buiten de rijks- en ge meentegebouwen aangesloten, 1660 zijn niet aangesloten en van het aantal aangeslotenen zijn 2683 beneden 1200 aangeslagen en die verbruikten in Mei ongeveer U8900 ku bieke Meter. Dat zijn de menschen die Ver kerk 6 ct. wil laten betalen De anderen ge bruiken niet moer dan 84000 kubieke Meter. Brengt men hen allen op 14 cent, dan komt men er nog niet. 592 zijn aangeslagen van 1200 tot 2000, zij gebruiken 43236 kubieke Meter. Wanneer de heer Verkerk beoogt dat de fabriek niet met verlies werkt, dan bereikt hij dit met zijn voorstel niet Spr. voelde, waar de fabriek een econo misch bedrijf is, meer voor het voorstel van den heer Udo. Spr. vroeg of deze het aandurfde om 44000 onmiddellijk van de gemeentebe- grooting af te gooien. De gasfabriek diende evenwel haar pro duct voor een zelfden prijs te leveren Bij de cokes begreep de raad dit ook. De heer den Boesterd kwam volgens het voorstel van den heer Verkerk tot een minder opbrengst van 26 pet. De heer d e w i t had de debatten fn den Amsterdam8chen raad met belangstelling ;d. Duidelijk was 't hem geworden dlat ook een zekere winst met een be drijf mag maken. Spr. oordeelde de retributie niet meer houdbaar op het bestaande bedrag, al bleef hij met Amsterdam van meening dat er eeu zekere winst uit een bedrijf gehaald mag wordier.. Waar moest Amsterdam heen al» het geen winst uit de bedrijven haalde? Voor het voorstel van den heer Udo gevoelde spr. veel, doch men moest dan de fabriek maar over 1917 een verlies laten lijden. Met een voorstel om den prijs op BVa cent te bepalen zou spr. medegaan. De voorzitter meende, dat het logisch gevolg moest zijn. dat de gemeente fat teld qp een andere wijze moest zien te krijgen. Ga» van 10 ct. komt overeen met een electrl- citeitsprijs van 20 cent per Kilowattuur, men is wel wat angstig voor een gasprijs van 10 cent, wie heeft er bezwaar tegen een electrici- teiteprijs van 20 cent per Kilowattuur, De heer v. d. B o s c h herinnerde er aan Bteeds op het standpunt te hebben gestaan, dat een bedrijf een redelijke winst mag ople veren, temeer als die winst de geheele ge meenschap ten goede komt. Men kan over het min of meer verschillen, doch kan dit thans niet vaststellen, omdat de begrooting dan op losse Bchroeven wordt gezet. Het voorstel Verkerk, hoe goed ook bedoelt, bevat een groote onrechtvaardigheid. Men wil ben, die het niet betalen kunnen, door eeu aalmoes helpen. Wil men helpen dan moet men dat doen door de belastingen. Zoo is de zaak niet billijk. Spr. wil de retributie bij de begrooting behandelen. De fabriek kan wel als een industrieel doen en werken met verlies, om dat later weer af te schrijven. Men kan desnoods later uit de belastingen bijdragen en dan doet men dit naar draagkracht. Spr. wees er op dat men ook onrechtvaar dig wordt tegenover de nog slechter bedeel den die niet aangesloten zijn eu ook niet aangesloten kunnen worden. Wanneer de arbeider het niet kan betalen, dan moet de loonstandaard verhoogd wor- den Spr. was er desnoods voor otn voor 8Va ct. te leveren en voorloopig met verlies te werken, dat men in de toekomst kan inhalen. Spr. zou tegen het voorstel-Verkerk stemmen, doch een eventueel voorstel-Udo steunen. De heer Verkerk had nog vergeten voor te stellen de meterhuur af te schaffen en waar men nu gasprijsverhooging krijgt, daat wenscht Bpr. een voorstel tot afschaffing te doen. De heer Udo vergat z. i. dat B. en W. nog crimineeler zijn dan hij, die pas boven 2000 meer dan B. en W. gaat vragen. Dc speech van den heer Udo moest dus het eerst tegen B. en W. gericht zijn. De heer Udo: „dat was zij De heer Verkerk betoogde nog, dat hij UV «V

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2