DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. -i he?kMerk Fleur de Marie. Distributie ran Leyensmlddelen. No. 169 □II nummer bestaat uit 2 bladen. Honderd en negentiende Jaargang. 1917. ZATERDAG 21 JULI ftïiQnnefflBülsuüis p 3 maandenXl^OL (l jl past 1150. Advertentieprijs^ GL p. regel, pole letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. I Boek- en Eandelsdnikkerij ^h. HERffls. COSTER fi ZOON, VooTdam C 9. Telefnr. 3. Verlangt U een prima -4= oent sigaar NIBEELAJG). Bod do. 51 T5 gram Bayeriont. 52 50 o gort. 53 300 Rijst o 54 50 o Bak» en BraatlYet. 55 125 Zeep. Over den abonnamanl&prtjs word! bij wooraltbetallng beschlkl. Bewijsnummers 5 cent. HEEREN ROOKERSI Onverdeelde instemming heeft de Rijkskan selier met zijn rede van Donderdag in de Duitsche pers niet kunnnen verwerven. Men krijgt den indruk dat ook de bladen nog ia het duister tasten omtrent de voorgenomen politiek van d!r. Michaël'is en alleen Theodor Wolff, ia het Berliner Tageblatt, durft de volgende uitlegging van 's kanseliers optre- des aan: „Het is niet goed mogelijk aan de resolutie verschillende opvattingen te hechten en thans te beweren, dat zij toch nog een beetje de deur voor een annexatie-politiek beeft open gelaten', en een veroverings-vrede niet met volkomen beslistheid heeft afgekeurd. De re solutie is duidelijk en wanneer Mlfchaëlis zijn oorlogsbedoelingen met deze verklaring een stemmig noemde, heeft hij zich: onherroepe lijk op het standpunt geplaatst van hen, die tegen annexatie zijn. „Men kan nog wel argwanend verklaren, dien wil naar vrede niet ie vertrouwen, maar noch1 Michaëlis noch iemand! anders heeft de macht er op terug te komen, en als de vijand morgen of overmorgen komt en verklaart on der de voorwaarden, die op 19 Juli zijn me degedeeld, vrede-te willen sluiten, kan de heer Miclaëlis of wie d!an ook niet antwoor den: „Dank u, thans willen wij niet meer". Zij zoudien noch voor het eigen volk, noch voor de werel'd zoo spreken." De„ Voiwarts" zegt, dat dr Michaëliis het vredesprogram van den Rijksdag heeft aan vaard, maai" dat hij als redenaar is tegenge vallen. „Hij hield een echte geheimraads-redevoe- ring, die noch door vorm, noch door inhoud iets buitengewoons bood. Hij: maakte den in druk van den man, die tastend zijn iweg zoekt. Hij zal het niet gemakkelijk hebben." De Oostenrijksche pers toont zich zeer in genomen met de vredesklankeu, welke in den Rijksdag gehoord werden. De „Neue Freie Presse" schrijft: „De En tente heeft geen enkel voorwendsel meer om het bloedvergieten voort te zetten. Doet zij het toch, dan is dat het bewijs van haar wensch om te vernietigen, waartegen wij ons vastbesloten zullen verzetten. „Wat gedaan kan worden om den vrede te verhaasten is gedaan. Thans is het woord aan onze tegenstanders om hunne plannen te onthullen". Na de rede van den Rijkskanselier heeft o. a de meerderheids-socialist Scheidemann nog gesproken en zijn afkeuring over den ou beperkten onderzeeërsoorlog uitgespro ken;, welke tot den oorlog met Amerika moést leiden, hetgeen meer nadeel dan voordeel gaf, daar een overwinning nog vóór den wachten viel. „Alleen de waarheid en niets wachten viel. Alleen de waarheid en niets dan de waarheid kan ons nuttig zijn", zeide de heer Scheidemann, „en die waarheid is, dat wij dezen oorlog evenmin met militaire middelen ten einde zullen kunnen brengen als onze tegenstanders." Voorts viel de spreker op heftige wijze de censuur aan, welke het Duitsche volk stelsel matig de waarheid verzweeg. Aan het slot van zijn merkwaardige rede deed Scheidemann een beroep op den Rijks dag. „Toont dat gij een volksvertegenwoor diging zijt. Avonturen als dat van Mexico en van Kristiania mogen in de toekomst niet meer voorkomen. De volkeren moeten met el kander overleggen, en niet machthebbers, die over de schuld aan den oorlog en oorlogsf- doelen kijven. Menschen moeten spreken tot menschen en moeten een eerlijken vrede slui ten. De overwinning van vrijheid en verstand moet een einde maken aan dezen oorlog. Wat dé wereld noodig heeft, is de wil cn de kracht tot den vrede." De oorlogskredieten werdén vervolgens met overgroote meerderheid, alleen de mih- derheidssocial'isten stemden tegen, aangeno men, waarna de Rijksdag tot 26 Augustus verdaagd werd. Onmiskenbaar voor den neutralen1 beoor- deelaar heeft de Rijksdag zich vredelievend getoond, door zich op eem ruim standpunt te stellen, de pers der geallieerden haast zich echter, het tegendeel te beweren, en te betui gen. d!at, zoolang Duitschland op de kracht van zijn wapenen vertrouwt, er van geen vre de sprake kan zijn. De „Evening Standard" brengt deze opui1- nie het best tot uitdrukking door te zeggen, dat Milchaëlis den geallieerden: een dienst heeft bewezen' door duidelijk te maW dat Duitschland niet te veranderen is, zoolang zijn militaire macht ongebroken blijft. Zoo wil de Entente dan nog van geen1 toe nadering weten, tenminste zoo schijnt 't*)en hun, die een spoedige ontknooping der ge beurtenissen en een diadelijken stap naar den vrede uit de crisis i!n Duitschland ver wachtten, hebben de laatste dagen een desil lusie gebracht. Evenwel, niets komt langza1- mer dan de vrede in een oorlog, waarbij; zóó veel volkeren, met zóó veel' verschillende be langen hetrdkken zijn, als thans het geval is. We moeten geduld hebben, veel geduld nog, later kan pas blijken, in hoeverre de gebeur tenissen der laatste dagen den vrede verhaast hebben. Nadere berichten omtrent het Duiitsche succes in 't Oosten, geven een duidelijker in zicht in den toestand. Tusschen Zalocze en Oliegow, over een front van een 14 K.M. on geveer, zijn de Duitschers 15 K.M. diep voor- ui gerukt, ook meer zuidelijk, aan den spoorweg LembergTamopol, drongen ze voorwaarts, aldus Tamopol, een zeer belang rijk spoorwegknooppunt achter de Russische linie, bedreigend. De val van deze plaats zal voor de Russen pijnlijke gevolgen kunnen hebben. In totaal maaiden de centralen 6000 gevangenen. Intusscheu blijkt uit het Russi sche legerbericht, dat déze Duitsche overwin ning gedeeltelijk te danken is aan den in vloed der maximalisten aan het front Een regiment toch in dén bedreigden sector, het 607e, trok, na aanvankelijk de aanvallen der Centralen te hebben opgevangen, op zijn ei gen houtje terug! Toen moesten andere troe- pendeelen ook wel hun stellingen opgeven en konden de aanvallers him succes uitbrcidten Verschillende regimenten belegden vergade ringen, waarin ze besloten, de gegeven beve len niet na te komen, dé aanvoerders konden de soldaten niet tot andere gedachten bren gen, en de regimenten trokken terug! Dat wordt op die manier een hoogst onzekere toestand aan het Oostelijk front en indien Rusland op deze wijze zijn aanvalskracht niilet kwijtraakt, moeten er wel wonderen gebeu ren Ook de bihnenlamdsche toestand is nog lang niet opgehelderd .Nu weer heeft dé in telligente, bezadigde minister-president, Prins Lwoff, ontslag genomen. Gelukkig ech ter, zal de jonge Kerenski hem opvolgen, in dien iiemand Rusland nog kan redden, dan is hij, het, is de mecnihg in gezaghebbende krin gen. Het zal echter de vraag zijn, óf nog ie mand, zelfs de zeer ondier het volk geziene socialist Kerensky, Rusland redden kan van een volslagen anarchie! De Franschen melden hevige Duitsche aanvallen op d'cn Chemin des Dames, welke echter alle afgeslagen werden, op enkele klei nigheden na. Het Du:tsche legerbericht geeft te kennen, dat bij Graonne de Duitschers aan. vankelijk terrein wonnen en 375 gevange nen maakten doch later weer terug moes ten. Het in den l'aatsten tijd bijna tot een ste reotiep geworden zinnetje „in Vlaanderen krachtig artillerie-gevecht", ontbreekt ook in dit legerbericht niet. Men zie ook t telegram In dit nummer over een rede van den Engelschem minister Carson, die evenwel niet "anima de regee ring heeft gesproken. RUSLAND. DE VERWARRING IN SINT PETERS BURG. Aan de N. R. Crt. wordt de dato 18 Juli uit Sint Petersburg geseind: Thans is alles hier rustig, doch de hoofd stad heeft 30 uur lang de uiterste doodsangst uitgestaan. Kerenski was Maandagavond om 7 uur weer naar het front vertrokken. Niets duidde toen op onlusten. Dadelijk na zijn vertrek echter verscheen een gewapende auto met Leninisten om hem gevangen te nemen. Zij kwamen te laat. Niettemin bemachtigden sol daten en werklieden particuliere en militaire auto's die zij met machinegeweren wapenden. Om 8 uur verscheen de eerste gewapende auto op het Newski Prespect en veroorzaakte er een paniek. Weldra vulden de straten zich met betoogende soldaten die banieren met opschriften tegen de regeering en vooral te gen Kerenski droegen. Alle betoogers waren gewapend. Hun doel was niemand duidelijk; zij schreeuwden: „Weg met de kapitalistische ministers" terwijl de kadetten-ministers al waren afgetreden. Zij riepen: „alle macht aan den raad van arbeiders en soldaten" tegen den uitgesproken wil daarvan. De gewapen de auto's volgepropt met soldaten en met geladen machinegeweren voorop doorkruisten alle straten. Men riep: „de voorloopige re geering is gevangen genomen." Om half elf 's avonds zag ik verscheidene regimenten op het Newski Prospect betoogen. Terwijl de stoet me voorbijtrok, weerklonk plotseling machinegeweervuur, dat een wilde paniek onder het publiek verwekte. Overal knetterden nu geweerschoten. Ik kreeg den in druk dat men in de lucht schoof anders had den er duizenden slachtoffers moeten vallen, en er zijn maar weinige gekwetsten. Het doel van het schieten was ongetwijfeld in de eer ste plaats om berrie te maken en het gezag van de regeering te verzwakken. Men wilde geen burgeroorlog en geen moordpartij, dóch alken 'n paniek De betoogers wijzen die verantwoordelijkheid voor het schieten af en inderdaad zou men niet met zekerheid kun nen zeggen vanwaar 't eerste schot was ge komen. Soms lieten de betoogers zich ontwa penen door ruiterij en kozakken en zelfs door vrouwen. Uit dat alles bleek afwezig heid van een bepadld plan. De Dinsdag zette kalm in; de trams reden tot 10 uur, maar daarna gaf de aankomst van matrozen en soldaten uit Kroonstad aan leiding tot ernstige onlusten. Ik zag toen tal van gewapende werklieden met gepantserde auto's op het Newski Prospect verschijnen, waar om 2 uur 's middags ernstige botsingen ontstonden, met tal van slachtoffers. Tegen den avond werd de stad weer rustig behalve op het Liteiny-prospect en de wijk dis aan het Taurische paleis grenst. Vandaag, Woensdag, is de stad volkomen rustig. Gewapenden ziet men niet meer op straat. De regeering heeft krasse maatregelen ge nomen, veel betoogers laten arresteeren en alle ontwapenen. Overal staan militaire pos ten die alle auto's aanhouden en doorzoeken. De heele geschiedenis was een dwaasheid, die echter een gevaarlijk anarchistisch ka rakter droeg, maar niettemin dilettanterig van opzet was. De houding van het publiek tijdens de relletjes was verbazingwekkend. Ik zag dames in rijtuigen stilhouden om er naar te kijken en duizenden nieuwsgierigen ver drongen zich bij de schietpartij op het News ki Prospect, en andere gevaarlijke plaatsen. Als er dan een fusillade losbrak, wierp men zich op den grond, maar dan drong men weer op om het schouwspel aan te zien. Te Moskou zijn ook betoogingen gehou den, zonder echter in troebelen te ontaarden. Het Sint Petersburgscbe Tel. Ag. meldt nog dat volgens de laatste berichten de Leni nisten ontwapend zijn. De troepen gaan voort met de belhamels te arresteeren. De neder laag van de maximalisten is niet alleen mi litair, maar ook moreel. De geheele pers eischt een streng onder zoek naar de oorzaken van de onlusten en de aanstokers van het maximalistisch complot. Het publiek beschouwt de mislukte onlus ten als een laatste poging om door een bur geroorlog de omwenteling in diskrediet te brengen. Lenin heeft zich, als matroos vermomd, naar Kroonstad begeven. De advokaat Kosloosky, die verdacht wordt een agent van den Duitschen genera- len staf ta zijn, is gearresteerd. HET OORLOGSGEBEUREN BIJ BERGEN AAN ZEE. De aanval van Engelsche oorlogschepen op Duitsche vracahtvaarders is in den Dteit- schen Rijksdag ter sprake gekomen. De Ministerialdirektor Kriege zei daar over om. „Den 16dem Juli déden Engelsche dorlogs- vaartuigen een brutalen aanval op een aan tal Duitsche handelsschepen, die zich in de Nederlandsche territoriale wateren in het vertrouwen1 op de onschendbaarheid1 dier wa teren veilig waanden. Volgens mededeelingen van Duitsche reederijen zijn ook een aantal wakkere Duitedie zeelieden gedood! of ge wond. De Duitsche regeering heeft, onmiddellijk nadat het gebeurde bekend werd, een onder zoek door den Duitschen consul te Rotter dam gelast. Het onderzoek is reeds beëindigd. Verder deddc de Duitsche gezant te 's-Gra- venhage, ingevolge een hem gegeven op, dracht, aan1 de Nederlandsche regeering me de, dat de Duitsche regeering er niet aan twijfelt of de Nédérlandsdie zal van Enge land wegens de ongehoorde schending van haar gebied passende verontschuldiging, vol ledige voldoening en een af doende verzeke ring verlangen, dat zulke neutralitedtsschen- dingen niet weder zullen voorkomen. Als voldoening voor het ons toegevoegde onre cht, meenden wij de onmiddelijke terug gave der in de Nederlandsche territoriale wateren geroofde schepen, tegenwaarde voor de in den grond geboorde en beschadigde schepen en ladingen en schadeloosstelling voor de gewonde Duitsche zeelieden en' de na gelaten betrekkingen te mogen verwachten. De Nederlandsche regeering heeft, nog vóór deze stap werd gedaan, onzen gezant haar diepst leedwezen betuigd en verklaard, dat zij van Engeland de meest volledige vol doening zal cischen. Zij beloofde verder dat de Nederlandsche marine al het mogelijke zal doen om een herhaling van dengeüjke voor vallen te voorkomen. Op ons officieel vertoog antwoordde zij, dat zij vast besloten was de door ons verwachte voldoening met alle kracht te zullen doorzetten. Ook heeft zij reeds een scherpe nota aan de Britsche regeering gericht en daarin ge wezen op dem et het volkenrecht strijdige schending van het volkenrecht door Enge land. Om de voorbarigheid van de uitlatingen van den heer Kriege in het licht te stellen, diene het volgende bericht van het Nederl. Corr. Bureau: Naar wij aan het ministerie van1 Buiten- landscbe Zaken vernemen, is de voorstelling, gegeven omtrent de stappen door onze regee ring te Londen gedaan in zake de schending der Nederlandsche territoriale wateren bij Bergen, niet geheel juist. Wat de Nfederlansche regeering gedaan heeft, is geheel uit eigen beweging geschied zonder eenigen drang van andere zijde; onze regeering toch weet zelve wat haar Ln zulke gevallen te doen staat. UITVOER VAN SCHAPENVLEESCH. Uitvoer van sdiapenvleesch mag alleen ge schieden op vertoon van consenten, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht" op de Vleeschvereeniging. Consenten worden afgegeven door bemid deling van het Nederlandsche Landbouwco- mité, aan de on grond van de ministerieele beschikking d.cL 20 Mei 1916 gevormde pro vinciale combinaties van vereenigingen ter bevordering van den aanfok ca de mesterij van varkens. Gedurende de periode van heden tot en met 31 Augustus 1917 zullen consenten kunnen worden afgegeven tot een hoeveelheid van 4,000,000 kilo schapenvleesch. DUITSCHE VLIEG MACHINE GELAND. Tusschen Oostburg en Draaiburg nabij de „Liter" is een Duitsche vliegmachine gelang. Het vliegtuig kwam uit de richting van Bel gië en had eerst in een cirkel boven Aarden burg gevlogen, wellicht om naar een ge schikt landingsterrein uit te zien; daarna vloog het verder* Eene afdeeling militairen zag de vliegma chine aankomen, waarop men zich voorbe reidde het vliegtuig onder vuur te nemen. Evenwel begon de vliege rmet zijn hand te zwaaien, als wilde hij te kennen geven niet te schieten, omdat hij wilde dalen. Het vlieg tuig een tweedekker is evenals de motor onbeschadigd en is gemerkt No. 1462—16; de machine is bijna geheel nieuw, Voorop staat een mitrailleur en achteraan een machi negeweer. De beide inzittende sergeants werden door de militairen naar Aardenburg overgebracht, om geinterneerd te worden. De tweedekker zal gedemonterd en opgezonden worden. DE I3IENST VAN DE ZEELAND." De mailboot Zeeland zal de volgende week weder een paar reizen naar Southwold ma ken, Dinsdag de eerste. Dan zal de commis sie uit Twente, die de katoenvoorziening in Engeland gaat bespreken, medegaan. NEDERLANDSCHE SCHEPEN NAAR ENGELAND VERKOCHT. Van de Stoomvaart-Mij. Oceaan, te Am sterdam zijn vier schepen en van de Furnes- Mij. te Rotterdam tw,ee schepen onder En gelsche vlag gebracht, resp. ten name van de firma Holt te Liverpool en Fumess Whitely te Londen, SPIONNAGE. Te Neuzen is aangehouden een Belgisch loods met woonplaats Vlissihgen. Hij bleek bij onderzoek in het bezilt van. een uitgebreid verslag betreffende troepenbewegingen, ver sterkingen, draadversperringen, en andere militaire zaken in bezet België. Wegens spi- onnage is hij in hechtenis gehoudén. Ook in Axel hebben gisteravond' nog ar restaties hiermee in verband plaats gehad BINNENLAND. DE TABAKSBELASTINO. Het Verbond van Vereenigingen van Siga renfabrikanten in Nederland, de Roomsdi- Katholieke Zuidelijke Bund van Tabaks- en Sigarenfabrikanten, de Vereeniging van Siga renfabrikanten, de Neder landsdieSigaren- maksrs- en Tabakbewerkersbond,de Neder landsche Roomsdi-Katholieke Sigarenma kers- en Tabaksbewerkersbond, dé Christelijr ke Bond van Sigarenmakers- en Tabaksbe werkers in Nederland, de Federatie van Siga renmakers- en Tabaksbewerkers in Neder land, de Nederlandsche Bond van Sigaren- winkeliersvereenigingen, dé Nederlandsche Vereeniging van Reizigers in Bewerkte Ta bak „Ons Belang" en de Roomsch-Katholiéke Amsterdamsche Sigarenwinkeliersvereeni- ging „St. Anthonius", hebben een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij zeg gen, d!at zb de wedérindiening van het wets ontwerp tot heffing van een belasting op ta bak, en de reeds plaats gehad hebbende be handeling daarvan in dé afdeelingen dér Tweedé Kamer, betreuren, en van oordeel zijn, d!at een dergelijke belasting een onge kende ontwrichting van de tabak- en sigaren- industrie zal tengevolge hebben; en dat daar door aan eenige duizenden mannelijke en vrouwelijke staatsburgers, welke in deze in dustrie hun eenig bestaansmiddel vinden, onherstelbare finantieele en moreele schade zal worden toegebracht. Namens ongeveer 18000 vereenigde sigarenfabrikanten, winke liers en werklieden, brengen zij dé bijzondere Gedurende de week van 21 Juli tol ea mot 29 Juli L947 zal verkrijgbaar worden gesteld op i De Directeur van het D fatElbulTëhadrfijl van Alkmaar» D. S3H1NK, Alkmaar, SI Juli tflïT. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE- BEDRIJF van ALKMAAR deelt mede, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, gelet op artikel 6 dér Distributiewet 1916, onder intrekking van Zijne beschik kingen van 3 Februari 1917, Staatsblad No. 29 en van 15 Maart 1917, Staatsblad No. 53, heeft goedgevonden te bepalen: I. Het is behoudens Zijne bijzondere toe stemming of die van den Minister van Oorlog met ingang van heden verboden: A. Tarwe, rogge, peulvruchten en boekweit te verwerken tot voe dermiddel voor dieren of te ver mengen met voedenniddeim voor dieren. B. Tarwe, rogge, peulvruchten en boekweit, gedorscht of ongedoracht verwerkt of onverwerkt, gemengd ol ongemengd met andere stoffen, als voedsel voor dieren te gebruiken. II. Het onder I. bepaalde is niet van toepas sing op paarden-, wier-, schapen-, duit ven- en Waalsche boonen. Alkmaar, 21 Juli 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van hel DISTRIBUTIE- BEDRIJFdeelt deelt mede, dat met handha ving van den bij beschikking d.d. 3 April j 1 No. 28600b, Afdeeling HandeL vastgesteldén MAXIMUM KLEINHANDELPRIJS voor VOLLE en MAATJESHARING (niet schoon gemaakt) van 4 CENT PER STUK, en voor GEMARINEERDE HARING van 6 CENT PER STUK, ingevolge artikel 8 dér Distribu tiewet 1916 vast te stellen een MAXIMUM KLEINHANDELPRIJS voor VOLT F en MAATJESHARING, schoongemaakt, al of niet uitgesneden of gefileerd, van 5 CENT PER STUK. Alkmaar, 21 Juli 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. omstandigheden, waarin meergenoemde in dustrie verkeert, onder dé aandarht dier Kar mer. Het feit,dat er in 1906 in de Duitsche ta bak- en sigarenindustrie 200 000 mannelijke en vrouwelijke personen werkzaam waren» en dit getal, tengevolge van de beduidende afneming der consumptie, einde 1913 tot 175.000 was gedaald, wijst er volgens adres- sanen op dat een dergelijke belasting inder- d'aad velen uit het bedrijf stoot. De in andere landen ingevoerde en tel kens verhoogde tabaksbelasting heeft het bin- nenlandsch verbruik diér landen voortdhrend doen afnemen en dén export belemmerd!, ter wijl de Nederlandsche tabak- en sigarenin dustrie juist door haar groote bewegingsvrij heid tot ongekenden blbei is gekomen. Zij verzoeken daarom de Kamer er toe me de te willen werken dat dit ontwerp niet tot wet wordt verheven. Gemengd nieuws. VETNOOD. De Slagerscourant wijdt in haar jongste nummer een artikel aan dem vetnood, die nu reeds te constateeren valt en1 dal door den zo mer, waardoor het rundvee maar half of ge heel niet vee geweid kan1 warden en het stop- ze ttenvan de varkensmesterij, nog erger zal worden. Door Mie tijden heem, zegt het blad, zullen er weinig landen zijn, waar meer vet ge bruikt werd dan in Nederland. De eigenaar dige gewoonte van aardappelen, vet en groente, vindt hierin1 wel zijn grond. Want in tegenstelling met alle andere landen, wordt hier het minste soep gegeten en juist het ge bruik van soep heeft 't o.L mogelijk ge maakt, dat de oorlogvoerende landen net zoo lang zonder of bijna zonder vet hebben kun nen stellen1. Dit weinige gebruik van soep, ten onzent, in tegxstelling met onze buren, die daarmede dagelijks hun1 maaitijden de den, kan bij ons een van1 de factoren worden waarmede de Regeering rekening heeft te houden, wil zij de volksuiting ^binnen de grenzen van bevrediging houden. Er moeten maatregelen1 getroffen worden, opdat in den komenden winter het vetgebrek geen aanlei ding zij tot het veroorzaken van woelingen. Er dient nauwkeurig op gelet te worden, ALKHAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1