DIS FICTIEVE CHINEES. NBUEKEANl). Tido«fraijiweu van lieden, a A. Pe r»«l forasieftf, terwijl <Je st&at f*»a h& I Igg binnenkort zal worden opgeliev®, De nnd«rhorn)fline/n faaa$jea Zflfr» seriand em Duitschland ter hernieuwing der handelsovereenkomst zijn begonnen, Kaeds hebben eenige zittingen» plaats gehad. Ook met Frankrijk worden onderhandelingen no pens handelsaangelegenheden gehouden. DE BOMMEN OP ZIERIKZEE. .Het ministerie van buitenlandsche zaken bericht het volgende: De Britsche regeering heeft ondier dag- teekening van 20 dezer aan Hr. Ms. gezant te_ Londen medegedeeld dat de Britsche ad miraliteit zich verplicht gevoelt de juist heid te erkennen van het standpunt der Ne der landsche regeering ten' aanzien van» de fiche troepen» bezette gedeelte van België te zijn. Deze vlieger was een van dB twee. die volgens het eerste antwoord» der Britsche re- C.ing Zcebrugge zouden hebben aangeval- en die, naar thans blijkt, buitten' zijn koere was geraakt. De Britsche staatssecretaris voor buiten landsche Zaken verzocht aan llr, Ms, gezant aan de Neder landsche regeering het ernstig leedwezen der Britsche regeering over deze betreurenswaardige vergising over te brenr gen m^t de verzekering, dat alle mogelijke voorzorgsmaatregelen steeds zijn en zullen worden genomen om soortgelijke gebeurte nissen te voorkomen. De Britsche regeering verklaart zich be reid om eene schadeveigoeding te betalen, dhj in overeenstemming met de Nedarland- eche regeeriwg zal worden/ vastgesteld, DE GEÏNTERNEERDE ONDER- ZEEëRS. Het onderzoek der internationale commis sie nopens het geschilpunt tusschen Duitsch land cn Nederland betreffende de intemee- riug van twee Duitsche onderzeebooten, is Vrijdag j.l. beëindigd. In den loop dezer week zal de Minister van Buitenlandsche Zaken den leden der com missie een dejeuner aanbieden. AFLEVERING EN VERVOER VAN BOTER. Voor boter is door den minister van Iand- bouw een idstributieregeling voorgesteld, die op nader te bepalen datum in werking zal treden. De aflevering en 't vervoer van boter zal dan alleen zijn toegestaan aan hen, die als producent of als grossier zijn ingeschre ven bij de Rijkscommissie van toezicht op de Boterveieeniging en aan detaillisten, die hun boter uitsluitend betrekken van die pro ducenten en grossiers. Het vervoer van hoe veelheden van 1 kilo en minder blijft vrij. Na dere bijzonderheden vermeldt de St.ct. SCHEEPV A ARTB EWEGTNG Oedurende de week van 15 tot en met 21 Juli ziin te Amsterdam aangekomen 5 stoomschepen en van daar vertrokken 5 Btoom- en 3 zeilschepen. In dezelfde periode van 1916 zijn aangekomen 20 stoom- en 2 zeilschepen, vertrokken 24 stoomschepen. BINNENLAND NEDERLANDSCH LANDBOUWl-COMITé. Het Nederlandsch Landbouw-Comité heeft Zaterdagmorgen in de vergaderzaal der Eer ste Kamer een huishoudelijke algemeene ver gadering gehouden. Het punt der agenda: Instelling van een Handels-Kamer (Handels Advies Bureau) voor don Landbouw, werd ingeleid door den voorzitter, den heer rnr.J. T. Linhorst Homan die er op wees, dat na den oorlog dte land bouw, cue meer en meer exportbedrijf is ge worden, voor groote moeilijkheden zal ko men te staart, ais hij weer zijn eigen weg zal kunnen gaan. Zoowel ten aanzien van den uitvoer ais van den invoer van grondstoffen zal men nieuwe toestanden krijgen. Daarom is oen centraal verzamelstation noodig, dat alle bereikbare gegevens samenbrengt en naar het buitenland deskundige Nederlanders uitzendt, om daar gegevens te verzamelen voor het centraal-etation in ons land. Voor een aanvang op bescheiden schaal zal voo de instelling hier te lande een bedrag van ou gweer lO.OOOper jaar noodig zijn; terwijl VOÖT die» h> lief feij'len- ■latid mae gsrekend worden op den steun dier regeeripg, Reeds riju voorbereidende stappen ged&as sa la die toeneggnig van medewerkuig van verschillende organisaties verkregen. Ten eiinde met de plannen voortgang te kunnen maken vroeg het bestuur voor elk der jaren 1917, 1918 en 1919 een maximum-cre- diiet van 10 000, hetwelk werd toegestaan. Bij de behandeling der rekening en verant woording over het dienstjaar 1916 maalde twee afgevaardigden de opmerking, dat de door het comité op het export van varkens- wleesch gemaakte winst, groot 602 000, had moeten zijn ten goede gekomen aan den var- kensmester; terwijl daarbij werd geklaagd over gebrek aaa voorlichting van de boeren van dë zijde van het comité. Waar tegenover echter werd opgemerkt, dat niet mocht wor de» gj*fcts«2d oven? R$br«k aan voorlichting, doch veeleer over de domheid van vele boe ren, die nog steeds het belang van organinsa- tie niet inzien. Terwijl de voorzitter mede deelde dat de bedoeling van het vragen van het uitvoerconsent niet was het maken van winst, docht dat d'it alleen is gedaan in ver band» met het lijden verliezen door de var- kensboeren Dat winst werd gemaakt was een meevaller. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd. De beg.rooting voor het dienstjaar 1918, sluitende in ontvangst en uitgaaf mei 26.394.28, werd eveneens goedgekeurd De heer Stroink vestigde de aandacht op den minder gunstigen toestand der kleine zandboeren tengevolge van gebrek aan hooi, waarbij nog komt het gevaar, dat het weini ge, dlat zij nog hebben, hun geheel of voor het grootste deel wordt afgenomen door de rogeer mg. De voorzitter deelde mede, dat de directeur-generaal van den Landbouw hem heeft verklaard te meeneo te weten, dat er maatregelen zuien worden g»enomen om aan de kleine boeren voldoende hooi te laten. Ze kerheid dienaangaande bestaan even wel niet. De heer Vaandrager drong aan» onmidldelijk handelen ten aanzien van hooikwestie. op grond van een door hem pas ontvangen telegram met dte mededeeliug, dat te Oversctiie het hoor is opgevorderd door de militaire autoriteiten en reeds Maandag moet worden geleverd Hij wees er op, dat zoo iets in hooge mate belemmerend moet werken op de voorziening der steden» van consumptiemelk. Naar aanleiding dezer mededeeiling werd besloten- telegrammen te zenden aan de mi nisters van oorlog en landbouw. De heer V i t r i n g a wilde bij de regeering aandrin gen op een verbod van uitvoer van eikels De lieer O 1 ij besprak de inbeslagneming van alle granen, ook van voedergraau en be toogde onder instemming der vergadtering, dat nu den tijd is aangebroken voor den Ne derlandschen landbouwer om te zeggen dat het genoeg is waarop besloten werd te de zer zake een telegram te zenden aan den mi nister van landbouw. Door den heer jhr. P. van Foreest, lild der Tweede kamer, werden medledteelingeu g- uaan omtrent een met de directie van land bouw gehouden conferentie. Daarbij blijkt, dat men tot een vergelijk is gekomen en dat de militaire intendance bereid' is rekening te houden met dte bezwaren van den landbouw. Aan den directeur van den landbouw is op gedragen een onwerp-regeling voor de hooi- vordering te maken. Verbazing evenwel heeft gewekt de eisch, dat het hooi, hetwelk in handen van handelaars is, niet in de opvordering zou worden betrokken, ter wijl dit hooi juist het eerst zou moeten wor den opgeëischt Spr. had in verband hierme- NeTerlsttdiscfe zullen vplgê niet loopen DE BEMANNING VAN DE BREDA" DEN HAAG, 23 Juli, De bemanning van het gisteren tot zinken gebrachte stoomschip „Breda", welket ongedeerd aan boord van den Noordhinder aan kwam, wordt heden door een transport vaartuig van marine van genoemd licht schip afgehaald en naar Vlissingen over gebracht. STADSNIEUWS. EXAMEN M. U. L. O. Voor het examen) m.u.l.o. zijn te Utrecht om. geslaagd de dames A. F. M. Dirken, O. G- ffoogeinroret en L. E, Wanna, alls® van hier. MILITIERAAD, Voor de lichting 1918 is tot voorzitter van den militieraad in het 3da militiedistrict in Noord-Holland benoemd de heer N. Glinder- man, lid van de Prov. Staten; tot zijn plaats vervanger de heer A. J. van Benthem, even eens lid der Prov. Staten; tot leden zijn be noemd de heeren H. P. Ibink Meienbrink en J. Houtsmuller, gep. off. machinist; tot hunne plaatsvervangers de heeren C. W. Vissac en C. A- de Draal, gep. hoofd saner school. BAZAR ALCMARIA. Niet morgen maar Donderdag 26 Juli a.a. zullen de magazijnen der handelsvennoot schap firma S. Eisveld Bosch gesloten zijn ter voorbereiding van de opruiming. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 16 tot 21 Juli zijn In het badhuis van het Witte Kruis gencmen: 99 kuipbaden, 120 regenbaden 1ste klasse, 281 regenbaden 2de klasse, te zamen 50u ba den. VERTROKKEN PERSONEN. D. Bruin. C.Ger., broodbakker, Nieuw- poorislaan 97, Haarlem. C. Riekwel, N.I L, gep., Nieuwpoortslaan 97, Haarlem E. Rinses, N.H., db., Nassauplein 12, Uitgeest. A. G. Langelaar, N.H., kappersbediende, Koorstraat 27, wijk aan Zee. J. Petersen, N.H., winkelbediende, Geest 11, Enkhuizen. G. J Stuut, N.H., db., Nassau laan 28, Arnhem. M. A. Slijt, N.H., tuinmans knecht, Oudegracht 161, Hillegom. A. M. Groen, R.K., Fnidsen 73, Purmerend. N. Oostrom, R.K., winkelbediende, Houttil 50, Hoorn W. J. P. Beerekamp, N.H-, zaadhandelbed'iende, Payglop 13, Arnhem. M. C. van Lobbregt, N.H., z., Nieuwpoorts laan 119, Haarlem. K. B. Dekker, N.H kok, Langestraal 103, Zandvoort. M. J. Duinker, D.G/E.L., koopman, Geestersingel 38, Rotterdam. D. Mentz, N.H., z., Nieuwpoortslaan 94, Wijk aan Zee en Duin W. S. van Eek, N.H., bewaarster Huis van Bewaring, Geestersingel 14, Arnhem. G. Coer&en, N.H., z., Van dter Woudestraat Valburg. J. Brink, g«-n. metoalsHiper, Overdtiestraat 1. Amsterdam. Wed. D H HorshuanshoS, N.H,, z., Qudegracht 215. Bergen. - - R. A. van Dijk, R.K., koperslager, UKenboscbstraat 29, Amsterdam M. I. G. Donker, N„H., hulpschrijver H. S. M., Ko ningsweg 13, Rotterdam. J. P. G. van Eijk R.R., timmerman, Grensstraat 8, Bergen. K- F- Hoegec, N.H., z., Kinheimstraat 27, Werkendam. H. A. van Veeren, N.H., u, Oudegracht 22a, Rijswijk. J. Schoonho ven, geen, z., Laat 81, Harderwijk. A. Bol, N.H., zSehouteostraat 7, Utrecht. F. Thefs, N.H., huisknecht, Langestraat 94, Am sterdam. H. van den N.H., z., Tuinstraat 65, Hoofd van een gezin. STAATSLOTERIJ, Hoofdpuizen. Trekking van heden No. 5155 1500. No. 1458 1000. Ns. 10440 en 15577 400. Ns. 18431 cn 19505 200. NsJ5647, 6811, 7705, 9582 en 15290 ieder UIT BERGEN. De directie van ,De Rustende Jager" or ganiseerde voor dit seizoen wederom een» drietal kunstavonden en een belangrijke kin dervoorstelling. Vrijdag a.s. om 8% uur treden dte heer en mevrouw Speeohofl op met hun nieuwe lied jes Donderdag 2 Augustus, 7y, uur zal een kinderkoor van 100 kinderen onder leiding van den heer Joh. Kuiper uit Alkmaar zich doen hooren, terwijl de bekende Vlaamsclie zanger Echel Hulkbroek op 11 Augustus des avonds om 8% uur zal optreden. De kindervoorstelling van den bekenden goochelaar Wil van Houten wordt Zaterdag middag 4 Augustus om 2 uur gehouden Het spreekt van zei dlat er in „De Rustendte Jager" gedurende het seizoen nog wel het een en ander te doen zal zijn, doch de boven genoemde avonden gaan van die directie uit. territoriaal gebied door een vliegtuig aangehouden, waarna de ning het schip moest verlaten. 71, Anna Paulowna. A. J. Huisman, N.H, koopman, Luttik-Oudorp 7, Amersfoort. H. G. Stikkel, N.H., wijnhandelaar, Oude- gracht 295, Eelde. E. Bleeker, R.K., ster cadoor Ridderstraat 14, Bergen. A. Vis- ser, NH., sum. hid post., Kitsevoort OPGEBRACHT. Het Nederlandsche stoomschip „Oelder- land", van Engeland naar Rotterdam be stemd, is hedenmorgen een mijl buiten ons Duitsch water- beman- r Na ongeveer een half uur in de booten gezeten te hebben, werd hun door de bemanning van het water vliegtuig toegeroepen om weder aan boord te gaan. Na een conferentie met Nederland sche officieren is de „Gelderland" met een Duitsche prijsbemanning naar Zeebrugge opgebracht. TOT ZINKEN GEBRACHT. Het stoomschip „Breda", van de firma van Meel te Rotterdam, is Zondagochtend 7 uur 7 mijlen ten westen van den Noordhinder tot zinken gebracht. Alle opvarenden zijn on gedeerd en bevinden zich aan boord van den Noordhinder. ISN^TïQ ON0ILUK Mew meldt uit Qrav«? te aan ds Rroppplbtes in df Schayksche-hetdg (N,-B.) gen vreeselijk ongeluk gebeur. Du 18-jarige zopn van P. Molenaar had een kop yan een granaatkartets gevonden en mede naar huis genomen, na he meerst aan verschillende kennissen te hebben laten zien. Thuis liet hij den kop op een cementen vloer vallen, met het noodlottig gevolg, dat de gra- naatkop ontplofte, waardoor de moeder van den jongen gedood werd. De jongen zelf werd eveneens gedaad. Een 8-jarig meisje is zwaar gewond, men vreest voor haar leven. Nog 2 kinderen zijn minder ernstig gewond en zijn op last van een dokter naar het zie kenhuis vervoerd. De kamer, waarin het on geluk heeft plaats gehad, Is totaal vernield. De vader was op hetoogenblik van het onge luk niettbuli. VEREENIOINO TOT VERBETERING VAN DEN WQLHANDEL IN NOORD-HOLLAND. Aan het tweede jaarverslag dezer vereeni- ging ontleenen wij het volgende: Het eigenlijke doel der vereeniging kon in haar 2e levensjaar evenmin als in het le tot haar recht komen. Gok in 1916 toch vor derde het legerbestuur de in Nederland ge produceerde scheerwol geheel en al op, zoa dat van handel, laat staan van verbetering daarin, geen sprake was. Evenwel kon de se cretaris, dank zij de groote welwillendheid van den voorzitter, deze in zijn kwaliteit als lid der regeerinngswolcommissie. eenigszins behulpzaam in diens streven tot het Sloten. J. M. Kuiper, N.H., sum. Ind» post., Koningsweg 23, Sloten. A. H. Vis, N.Hambt. Rijks bel., Kooltuin 19, Kerkre de. A. van Wallimga, N.H., beurtschip per, Verdronkenoord 51, Opsterland. T. Hoffman, N.H., koopvrouw, Keizerstraat 22, Rotterdam. E. EI. Dubois, N.H., schilder, de aan de regeering de schriftelijke vraag ge steld of kan worden overgegaan tot beper king van het aantal legerpaarüen Met 38 tegen 21 stemmen werd' verwor pen het amendement der wetswijzigingscom- missie om het bestuur te doen bestaan uil elf leden, waarna de verdere beinuidcTiu;' der staMenvoorstcllen weid uitgesteld lol een volgende vergadering, welktzoo spoedig mogelijk zal wordfcn gehouden. - I wexr DE KOLENUITVOER STOPGEZET. Oudt Zijdten 3, Middelburg. M. j. Elburgj RK., oberkellner, Nieuwealoot 119, Amster dam. M. van Praag, N.Isr., sigarenmaker, Gasthuisstraat 20, Amsterdam. A. Dcnne- man, N.H., huishoudster, N ieuwlandersingel 77, Oterleek. S. D. Mulder, geen, z., Laat 153, Schoten. A. Kaandorp, R.Kwinkel juffrouw, Nieuwpoortslaan 164, Haarlem.— 11. Stein, D.G., stationsassistent, Spoorsü'aat 21, Haarlem. G. van de Kielt, N.H, z., Linden laan 67, Amersfoort. D. de Geus R.K.. z., Lindealaan 111, Leiderdorp. JA. A. A. Lcget, N.H., gem.-opzichter, Konings weg 65, Amsterdam. Kuijper, R.K., z., VERDUISTERINO. Gedurenide 2 jaren reeds heeft de knecht van j 'n drogist te wageningen zijn patroon aller lei artikelen ontstolen, die hij1 dan aan 'n mili tair te Arnhem zond, die vroeger ook knecht bij dien drogist was geweest en in zijn verlof nog wel eens kwam om wat te stelen. Deze maakte dan de goederen te Arnhem te gelde. Bij de ontdekking van de verduisteringen stond juist een zending ter waarde van 150 voor den soldaat klaar. Reeds nei keer was zoo'n vrachtje gestolen. Tegen Lw- de dieven en ook tegen twee helers is proces- I verbaal opgemaakt. AARDAPPELPRIJZEN. De minister van landbouw heeft een maxi mum kleinhandelprijs voor vroege aardappe len, groot- van 9 cent per K.G voor idem, poters of drielingen van 6 cent per K.0 Deze prijzen gelden niet voor de z.g. fijne 2-MKlaardappeleu. verkrij gen eener rechtvaardige prijszetting der ont eigende wol. Voor het product 1916 werd een rechtvaardige prijs bedongen en teven;; :fwam aan Het licht, dat het militaire bestuut begrepen had, bij de beide vorige prijszettin gen eenzijdig, onvolledig en vaak onjuist te zijn ingelicht. De prijs werd op basis eerste kwaliteit Noord-Hollandsde éénjarige scheerwol van 63 pet. bepaald op 1.95, de overige soorten naar rato. Van den restantearbeid bij de vorige jaar vergadering overgebleven inzake de protes ten tegen de vorderingen November 1914 en Mei 1915, werd weinig profijt getrokken. Hoewel door de ministerieele missive d.d. 10 Maart 1916 nog eenige blijde verwachting deed koesteren, tot begin Juni werd geen en kel levensteeken meer uit den Haag verno men. De secretaris werd toen naar den Haag afgevaardigd en had een aangenaam onderhoud met den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, die een nader Bchrij- ven toezegde, dat op 24 Juni werd ontvan gen en waarin werd toegegeven, dat er moge lijk met betre'kldng tot de wol vordering 1915 eene informaliteit is begaan, op grond waar van de Commissaris der Koningin in Noord- Holland de bij hem ingediende bezwaren van veehouders heeft afgewezen. Herstel van die informaliteit zou niet kunnen leiden tot het in overweging nemen alsnog van die bezwa ren. Aan het slot van dit schrijven werd gezegd dat maatregelen zijn genomen, dat moeilijk heden, welke zich bij ae wolvordering van 1915 hebben voorgedaan, bij de woTvorde- ring van het loopende jaar zich niet zullen herhalen. Bij de opsomming van de overige werk zaamheden, door de vereeniging verricht, herinnert ae secretaris aan: a. de publicatie van den wolprijs bij vordering Juni 1916 in verband met de kwaliteitseischen, waarin op goede sortesring werd aangedrongen; b. de poging tot 't verkrijgen van verlof voor wol- scheerdera In militairen dienst; d. het optre den inzake de daling der schaapshuidenprij zen; d de voeling roet de zustercombinatie u die zich oorspronkelijk slechts Door DAAN VAN DER ZEE. (Nadlruk verboden). Zou 't gaan? vroeg hij, en er was iets van een ilteine vrees in zijn stem. O ja, antwoordde zij zonder schroom, terwijl ze de kleine machina met etu^resoluut gebaar omhoog hief. net Maar reeds toen hij pas het koude staal achter in zijn hals voelde, had hij spijt van het zoo mooi opgezette plannetje en zon hij op een middel, om er voor 't vervolg iets andters op te vinden. Ge zult vragen, wat dit min of meer ge- heimzinnig tafereeltje eigenlijk befceekenl en wat een fictieve Chinees daarmede te malcpn heeft. Maar vóór u dit duidelijk kan worden moet ik u iets vertellen van de dramatische personen, die bij» het opgaan van het doek in het eerste bedrijfje zéér bedrijvig zich on ledig hielden met het hantoeren van een klei ne machine. Hij dan was een jong ambtenaar, ietwat lang en mager, hoewel de vermelding van d'eze laatste bijzonderheid voor het nu vól gend bizarre verhaal wel achterwege had kunnen blijven. En zij was zijn jonge vrouw, allerliefst als alle vrouwen, hetgeen "ik hier zoo onomwonden kan verklaren, omdat liet voor dit verhaal ook niet terzake doet. /e hadden elkaar al eenii'ge jaren in Hol land gekend', maar van trouwen kon niet veel kcviiien» omdahet lieve vaderland' vooir jonge waterstaatsambfcnaren nu niet bepaald een vetpot bereidt. En zoo besloten ze naar In cite te gaan en d'aar het geluk van hun jonge leven te zoeken. Het mocht er dlan wat warm zijn en misschien wat „unheimisch", je hadt er allicht meer dan in het bekende hutje aan de zee, dat voor pas-getrouwde menscheli genoeg heet te zijn. Zij zag er wel wat 'tegen op. Je moest af scheid nemen van je familie en van al je lieve kennissen en je zou ze misschien nooit meer AMSIERDAM, 23 juli. Naar bet pers bureau Vas Diaz verneemt, is de uitvoer van kolen uit Duitschland vanaf heden stopgezet. De extra-treinen van de grens naar de terug zien. Nu was het wel waar, d!at zij in haar niaii vooir dat al/les ecu veigocJüi^ iiioesit vinden, maar zij had toch ook wel graag nog wat van dat oude behouden. Je wist bovendien niet waar je ergens terecht kwam; 't kon wel midden in de wildernis wezen en je kon dan toch ook niet je heelen dag doorbrengen met het aaien van je man en» ander poeslicverig gedoe. Maar luj had al die bezwaartjcs weten weg SCHEEPVAARTBEWEGINO. In de afgelopen week zijn de Nieuwe Wa terweg binnengekomen 19 schepen, (8 Neder landsche, 5 Engelsche, 2 Zweedache, 1 SBv xt"i5^5aI-r, j '"r I Duitsch, 1 Uruguaansch, 1 Deensch en 1 Bel- o n a,JZCvnii Oudegracht 218,1 giiSch.) In hetzelfde tijdperkvan 1916kwamen Koedijk. P. Dekker, N.H., z., Achterom 13, 64schepeo en in 1914 was dit aantal 246. Oudcgracht 46, Egmond aan zee. C. P. v.' Dillen», RK., med. doet. ar», Verdronkenoord 44, N.O.-I. M. Bakker, R.K., d'b., Hekel- straat 16, Egmond-Binnen. M. M van noodo bij cis wolvordering ea prijszetting '16 wilde neerleggen: e. hetgeen de vereeniging deed, toen half Augustus de uitbetaling der gevorderde wol in ae gemeente Beeneter nog niet bad plaats gehad De statuten, aoor het bestuur ontworpen, zijn thans koninklijk goedgekeurd cn vastge steld. Alle protesteert»den werden door de vergadering als leden beschouwd, van hen zal worden geïnd 2.50 ala aandeel in de protestkosten, benevens 1 contributie. Het voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren Jac. Zuurbier, P. Kramer Kz., D.J. Govers, K. Jonker en E. Dz. Govers, werd tot defini tief bestuur verheven, uit hun midden werd te praten, haar een leven van "louter zal hcid/ voorgespiegeld1 zoo g mannen altijd en zoo had ze zich ten slotte met liet denkbeeld vertrouwd gemaakt, dat ze misschien wel in de buurt van» slangen en krokodillen haar geluk zou moeten vinden. 't Was gelukkig nog al meegevallen. Hij werd bij de irrigatiewenkeu in Serang ge plaatst en vond een behoorlijk steenen huis je, dat het geluid van al te overvloedig zoe nen wist te dempen. En sedert een week of wat nu, saampjes in hun eigen nestje, leefden ze alleen voor elkander en droomden ze van een eeuwigdurend geluk. Ik behoef dat niet verder duidelijk te maken, want zoo iets heb ben we allemaal op z'n» tijd' meegemaakt en liet is beter in het huis van dén gehangene niet te spreken van den strop. Stel u nu voor weik een gewaarwording in dezen idylllschcn loesand moest ontstaan toen het hem plotseling duidelijk werdl, dlat I pi liet zoo zoetjes-aan tijd werd, dat zijn haai-1 I eens werd geknipt. Met de wetenschap, dat mee gehouden, dlat het lot hem naar de wil dernis zou voeren en voor die gelegenheid ook een tondeuze ingepakt. Maar nu kwam het er op aan, deze machine naar dien1 aan te wenden. Ik spaar u verder de beschrijving van het getreuzel, het steeds maar uitstellen en het eindelijk moed vatten, om tot de gevreesde operatie over te gaan. Want ook zij had geen barbiersopleiding gehad, en dus was de vrees niet geheel ongegrond', dat het onbe voegd uitoefenen van eens anders vak tot on aangename verrassingen aanleiding zou kunnen geven. Het tafereeltje uit het begin van dleze aan doenlijke vertelling zal nu inmiddels heel wat duidelijker geworden zijn. Behalve de verschijning van den fistieven Chinees, die I eerst in een» volgend bedrijf behoort plaats te hebben. Hij zat op een pianokrukje te puffen onder een laken, dat als een gewijde draperie rond hem hing. En nademaai een pianokrukje een leuning pleegt te ontberen', werd hij ook wat moe in zijn lenden. De mat in de kamer was uft voorzorg opgenomen en dte deuren en ramen waren gesloten, omdat hij den bedien den geen gratis-voorstelling gunde. En zij, gewapend met het geheimzinnige werktuig, draaide maar om dte witte gestalte heen, niet -redes wetend, waar ze beginnen moest, oen bcduiddte hij haar uit vroegere erva- pluk haar, dio nog tusschen de tondeuze vast- gekneld zat, ging mee, en opeens boorde zij een onderdrukt gekreun gevolgd dóór een duidelijk uitgestootm kreet: Aul Zij zoende Jiem haastig op zijn voorhoofd, verontschuldigend: Doe ik je zeer, lieveling? Nu zou je aan een martelpaal, wanneer je juist een dracht stokslagen had genoten, in een» na zoo'n en zoo is het van de nieuwt verzekeren, dat het machientje blijkbaar een kleiln beetje trok, maar dat het nu alweer gem pijn meer deed. En meteen sloeg hij een gedrapeerden, arm om haar middel en drukte ze lief tegen zich aan, 't Is misschien beter, dat ik bij de kruin- begin, dat geeft meer mee, oordeelde ze met een vakkundig gezicht, en met een halve zelf-voldoening keek ze naar de kale geul, die van achtei tegen het hoofd opliep. Wat was zoo'n hoofd nog groot, als je het knip- heel wat anders dlan Een moet. Dat was et met je volte zen. aaien en te liefkoo- Toen zij In innig medelijden zijn hoofd tusschen haar beide handen nam en hem zoemde ondier het geven van allerlei lieve naampjes, zag ze tranen in zijn oogen. En toen zoende ze hem temeer, drukte het anrne hoofd van den lijder liefkoozemd tegen zich aan. Wil lk er maar mee uitscheien, lieve ling? 't Machientje schijnt een beetje bot te zijn. En dten Moet ik dan met zoo'n half ge kuipt hoofd rondloopen Nou, zal ik het dan nog eens voorzich tig probeeren? Heel voorzichtig dan. Kijk eens, mal zet je de tondeuze open in het haar; dan knijp je de beide armen ervan sameu, maar dan moet je niet tegelijk verder gaan, want anders neem ie de nog niet afgesneden haren mee, begrijp je? Ze begreep en toog met vernieuwde lust aan het werk. 't Begon warm te worden in1 het gesloten vertrek en die man onder het laken fantaseer de plotseling in zijn weeke brein dte geschie denis van de jongelingen in dten vurigen Serang geen barbier in hot leven kou houden. Nu had liij ertoe over kunnen gaan, zijn manen te Men groeien, maar hij vreesde zijn Adonis-aangezicht te verliezen dte vermelding van zijn lengte en magerte heeft achteraf gezien, nu toch wel zin en wilde het lot van wijlen Absolbm ontgaan en voor komen dat li ij op een ongelukkigen dag er gens in dte rimboe als een rijpe vrucht zou 1 blijven hangen aan de takken van een boom. Gelukkig had hij bij het maken van toebe reidselen voor de reis er geducht rekening ring, dat dit begin» ergens bij zijn halswer veis moest liggen, en toen ze zich in postuur zette, om den ongewoncn arbeid aan te van gen, ontspon zien de dialoog, waarmede ilk d'i't wonderlijk verhaal deed aanvangen»: Zou 't gaan? O ja. Het koude staal begon langs zijn nekvel te wrijven en te schuiven, terwijl die machine tegelijkertijd door haar werd dichtgeknepen. Maar nog had zij de hand niet ontspannen, of zij beproefde alweer met het werktuig verder door den haardos te marcheeren. De I behoeden Dreigend kwam de machine weer omhoog, maar de liefde weet veel te verdragen, en zoo verbeiddte het slachtoffer gelaten de nieuwe aanslagen van de lieftallige beul. Hij voelde het martelwerktuig op zijn kruin en beet dc tanden op elkaar. En zoo hield lnij het trekken aan diverse haartjes een tijdje vol, tot een plotselinge ruk hem een nieuwen angstkreet ontlokte: Aul Zij schrok er van en haalde als refltex-be- weging bet machientje naar zich toe. waar door ze een gansche pink haar uit zijn hoofd trok. Aul ktonk het opnieuw en iwee han den grepen gelijktijdig maar het gemartelde hoofdwals ooi hét voor nieuwe aanslagen te oven. Hij vond, dat een oven al niet wanner kom zijn dan een lalken in een cvsloten ia- mer in IndiS. Maar de liefde wist ook dit in een ongeloofelijike zelfoverwinning te dragen. echter een nieuwe stevige ruk hem een bosje haren uit liet hoofd en een angst kreet uit de keel haalde, had ook die liefde haar hoogste spankracht bereikt en sprong hij met laken en al in de hoogte, om verdere experimenten voorgoed af te snijden. Schei er maar uit, lieveling, 't wordt niets zoo. En 't ging net zoo goed Dat kan heel goed zijn, kind nee, wordt nu niet boos maar ik heb wel eens gelezen van een arm slachtoffer der barba ren, dat levend werd gevild en kan me nu toch eenigszins voorstellen, welke gewaar- iuiflcwil 15a, iig- die J UT- X- Vi U

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2