DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bl08mbQll6nT6iIlng, 25 Juli, EeMtslfflro looidakte-eorioi HET VIJFDE RAD gaat niet door. l FEUILLETON. 19Irf, AHmonffiMMs per 3 raamden t LfflL fc p. posU liü. MyertentleprifsBtt. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brteron fr. f. Boek- en Handelsdrukkerij *h. HERffls. COSTER ZOON, VooTdam C 9. Telefnr. 3. i DI«8DAG 24 JULI. Veilingkrina? Alkmaar. NEBMRLAKD. Over den abonnementaprNLs wordl bij vooruttbetaMng beschikt. Bewijsnummer» 5 eent. Tamopol is genomen! Reuter is de eerste, die van dezen, voor de Russen zoo ernstigen, tegenslag melding maakt. De terugtocht der Russen zal nu wel verder in de richting van de Russische grens moeten worden voortgezet en waarschijnlijk over een breeder front dan tot dusver het ge val was. Ook het front ien zuiden van den Dnjestr zal wel moeten wijken. Stanislau en Kolomea, de strategisch hoogst belangrijke punten, door generaal Broessilof het vorige jaar bezet, dreigen in de algemeene débacle verloren te gaane het zal wellicht twijfelach tig zijn, of zelfs'Tsjernowittsj behouden zal blijven. Het afleidings-offensie! op het Noorder front heeft tot dusver heel weinig succes ge had, wel slaagde men er in, de Duitsche li nies binnen te dringen en 1000 gevangenen te maken, „maar", zegt het Russische leger- berichï, „het gebrek aan stabiliteit en de mo- reele zwakheid van sommige elementen oefent druk uit op de eventueele ontwikkeling van dit succes". De officieren trachtten den toe stand te redden, maar sommigen sterven een diep-tragischen heldendood, door de kogels hunner eigen landgenooten getroffen! In Rusland zelf eischt de ernst van den toestand krasse maatregelen. Sint Petersburg begint weer woelig te worden, er is weer ge schoten, doch ditmaal deden de militairen bij na nergens mee aan de maximalistische relle tjes. De Raad. van Arbeiders en Soldaten is blijkbaar tot inzicht gekomen, dat het den verkeerden kant op gaat met de pas verwor ven vrijheid en hij heeft nu de regeering on beperkte volmacht gegeven tot herstel van de organisatie en de tucht in het leger. Dit is de eerste stap op den eenigen weg welke de snelle ontwikkeling der gebeurtenissen nog heeft opengelaten, en deze weg zal wel leiden tot de dictatuur van één man, die nog een schier onbeperkt vertrouwen geniet, mi nister Kerenski. Aan het Westfront hebben de telkens her haalde Duitsche hamerslagen op het front van den Chemin des Dames den aanvallers een klein succes bezorgd, ze hebben vasten voet weten te krijgen in de voorste Fransche stellingen op het Californië-plateau, bij Cra- onne. Volgens de Fransche berichten was de aanval, welke voorafgegaan werd door een orkaan van geschutvuur, van ongekende he vigheid, de Duitschers brachten groote troe penmassa's naar voren, en de verliezen dezer aanvalscollonnes waren buitengewoon zwaar. Hoewel, de strijd is nog niet afgeloo- pen, zooals Havas te kennen geeft. Mis schien slagen de Duitschers er toch nog In, het Californië-plateau te veroveren, hetgeen hun een goede stelling, hooger gelegen dan de zich daarachter bevindende Fransche li nies, zou bezorgen. 't Hongaarsche parlement heeft, alvorens met reces te gaan, zijn instemming betuigd met de in den Duitschen Rijksdag tot uiting ge komen wenschen naar een vrede zonder an nexaties. De minister-president, graaf Ester- bazy, verklaarde, dat Oostenrijk-Hongarije een verdedigingsoorlog voert en schoof 't ver der voortduren van den krijg op rekening der geallieerden. DE KOLENKWESTIE. De „Köln. Ztg." schrijft over het kolen- vraagstuk o. a.: De productie wordt thans bevorderd en wast. Ook met de beperking van het gebruik is men begonnen. De nijverheids- bedrijven, die niet voor oorlogsdoeleinden werken en noodig zijn, moeten beperkt en vereenigd worden, sfcoo noodig moet men ze zelfs stopzetten. De aanmeldingskaarten voor het bedrijfsverbruik van kolen zijn reeds uitgedeeld en zullen de basis moeten schep pen voor de voorgenomen beperkingen. Dat men al het mogelijke zal doen om de be hoefte te bevredigen, voor zoover die werke lijk noodig is, lijkt van zelfsprekend. Vooral mag men den huisbrand niet vergeten Hoe men den uitvoer op peil zal houden, is nog niet opgelost. Ook deze zal beperkingen 40) Hij bleef daar niet staan, want hij zag, dat hij haar aandacht niet trekken kon, die geheel op de kaarten gevestigd was, en achter die toeschouwers om, gelukte het hem haar lang zamerhand te naderen, totdat hij haar arm kon aanraken. Zij deed juist haar inzet en iam g en notitie van hem voordat deze le venskwestie in orde was. Toen keek zij dé wenkbrauwen fronsend tot bem op (wat zij altijd deed als ze boos was) bij deze stoornis. „Ik wou je spreken over eendximgende zaak, Ga je mee?" zei hij zacht. „Zoo aanstonds," antwoordde Salll'ie met die oogen al weder op de kaarten gevestigd „Ik moet je verzoeken dadelijk mee te gaan. Lady Adeliiza heet een gewichtige tijding ont vangen." Sallie scheen hem niet te hooren. Zij wa9 geheel aandacht voor de kaarten totdat het cijter bekend gemaakt werd, toen, terwijl haar winst naar haar werd toegeschoven, keek ze hem met oen zegepralend! lachje aan. Saxon boog zich over haar heen, streek het hoopje goud bij elkaar met zijn groote han den en stak het in zijn zakken. Op zijn g|e- zicht stond groots beslistheid. „Ga mee!" zei hij, haar bij den pols vattende Zijn toon en zijn manier van (toen hadden iets meeserach- tigs en bevelends, hij wilde gehoorzaamd worden. moeten dulden. Men kan hem niet stopzetten, zoowel wegens economische als politieke re denen. RUSLAND. DE TEGENREVOLUTIE. Het Sint Petersburgsch Tel. Ag. meldt: In de vereenigde zitting van de uitvoerende comité's van den Raad van Arbeiders en Sol daten en afgevaardigden der boerenbonden is na langdurige debatten om vier uur des nachts de volgende motie aangenomen: Erkennend, dat de toestand aan het front en in het binnenland de bedreiging met een militaire instorting een ramp voor de revolu tie benevens een triomf voor de tegenrevolu- tie inhoudt, besluiten wij I Het laad en de revolutie zijn ia ge vaar. 2. De voorloopige regeering wordt uit geroepen tot regeermg voor het welzijn der revolutie. 3. Onbeperkte macht wordt verleend aan de regeering voor het herstel van de organi satie en tucht in het leger, voor den strijd tot het uiterste teegn contra-revolutie en anar chie en voor de verwezenlijking van het pro gramma, opgesteld in de verklaring der re geering, die eergisteren is uitgevaardigd. Deze motie werd met algemeene (252 stem men) aangenomen; 47 afgevaardigden, mee- rendeels maximalisten, onthielden zich van stemming. TOESTANDEN AAN HET RUSSISCHE FRONT. Wolff seint aan het Handelsblad: Het comité van het overwonnen elfde Rus sische leger zond het volgende draadlooze telegram naar Petrogad: Aan den minister van oorlog, de voorloopige regeering, het co mité-generaal van den Raad van arbeiders en soldaten-aigevaardigden, het uitvoerend co mité van de boerenafgevaardigdeu en aan den opperbevelhebber van het veldleger: Het Duitsche offensief, dat den 19den Juli voor het front van het elfde leger begon, ontwik kelde zich tot een vreeselijke katastrophe, die wellicht den ondergang van 't revolutionnaire Rusland zal kunnen veroorzaken. De stem ming der troepen die onlangs door de held haftige bemoeiingen van doelbewuste minima listen op den voorgrond werden gebracht, onderging een groote verandering die ge- De sombere blik, die altijd een naderenden storm zich, maar en zij liet toé, dat hij leidde. Toen wendde zij1 zich tot hem en vroeg: „Wat beteekent dat? Zijn dat Ameri- kaansche manieren?" Hij deed of hij den spot niet opmerkte. „Het beteekent, dat je tante een telegram uit Engeland gekregen heeft. Het bevat een sledite tijding." De uitdrukking van haar gezidht verander de in een van angst. „Slechte tijding I" herhaalde zij Zij hackten steeds vlug dOorgeloopen en stonden nu te genover Lady Adteliza, die haastig onder ad miraal Websters geleide naar hen toekwam. Sallie, lieve kincL wij! hebben overal naar je gezocht. Ik heb heel slechte tijding van je vader gekreegen. Je moet je op een hevigen schok voorbereiden. Zij stak haar hand vol medegevoel door Sadie's arm en de twee mannen bleven achter om de twee dames sa men te laten spreken. Het jonge meisje keeek haar verbaasdaan, zij begreep er niets van. „Vreeselijke tijding van vader?" herhaalde zij en toen met bitterheid: „Geldzaken weer, denk ik" „Neen, neen, dit is veel erger dan geldza ken. Je broer Theodor heeft schipbreuk geite den." Sallie stond stil „Schipbreuk geleden Tubbyl Meent u dat hij verdronken is— dat Tubby dood is?" „W ij moeten er het beste van hopen, beste Sallie. De arme jongen was iin een readings^ boot die als vermist wordt opgegeven. Er is nog hoop." Sallie zei geen woord voordat zij in den tuin van het hotel waren gekomen, toen keer- vaarlljk kan worden. Met de lust om aan te vallen was het weldra gedaan. Onder de meeste troepen-afdeelingen heerscht een staaf van conseptie die voortdu rend erger wordt. Van het erkennen hunner superieuren is geen sprake meer, van Bubor dinatie evenmin. Toespraken en vermaningen blijven zon der het minste resultaat en worden beant woord met bedreigingen, soms zelfs schiet men de menschen die de soldaten toespraken, dood. Vele formaties verlaten de loopgraven, zonder het naderen van den yijand ai te wachten. Enkele keeren werd het bevel om op te rukken, teneinde de vechtende troepen te steu nen, verscheidene uren achtereen im vergade ringen besproken!, 't gevolg daarvan was dat die hulp 24 uur te laat kwam. Herhaaldelijk verlieten troepen zoodra het eerste schot viel hunne stellingen. Acuter het front ziet men kilometers ver rijen van vluchtelingen met en zonder geweer gezond, frisch zonder eenige schaemte zeker als ze zijn, dat hen geen straf wacht. Nu en dan trekken geiheele troepemafdeelingen weg De led emvan het leger en front-comité's zijn van oordeel, dat de toestand de alleruiterste maatregelen eiseht en dat men voor niets mag terugdeinzen om de revolutie voor den ondergang te behoeden Heden hebben dte opperbevelhebber van het Zuid-Westelijk front en de commandant van het elfde leger in overleg met de comité-leden het bevel uitgevaardigd, dat op de vluchtende soldaten moet worden geschoten. Het geheele land dient de algeheele waar heid' te vernemen aangaande de gebeurtenis sen die zich thans afspelen, de bevolking moet er van ontzetten en in zich zelf de kracht vinden om zich op hen te werpen, die door him lafhartig optreden, hegeen dioor de revolutie werd bereikt, te niet doen. AMERIKA. AMERIKA EN DE OORLOG. Uit Londen meldt men: Volgens berichten uit Amerika is de Bterkte der marine aldaar die voor den oorlog 53.000 man bedroeg, meer dan verdubbeld. Op alle werven wor den schepen gebouwd. Binnen een jaar hoopt men 60 nieuwe torpedojagers gereed te heb ben. Voorts worden onderzeeërs vervaardigd en oorlogsschepen van elke soort, alsmede een zeer groot aantal onderzeeoootjagers, die, naar men verwacht, het onderzeeërsge vaar zullen doen verdwijnen. Met de bewape ning van koopvaardijschepen en vaartuigen van kustverdediging wordt voortgegaan; de ze houdt gelijken tred met het africhten der bemanning. Slechts enkele maatregelen, zooals de voedingscontrole en de luchtvaart, ondervin den tegenwerking van een deel in den Se naat, hetwelk hoopt, dat de oorlog zal zijn geëindigd, voordat Amerika er aan kan deel nemen en derhalve niets op het spel behoeft te zetten. Tegen deze houaing wordt in de pers heftig te velde getrokken. KORTE BERICHTEN. Keizer Karei van Oostenrijk heeft een bezoek van 24 uur aan het front in Oost- OalLcië gebracht. Daar hebben generaal von Böhm Ermolli en prins Leopold van Beieren hem den toestand uiteengezet. Het Korr. bu reau meldt uit Lemberg, diat de keizer bij zijn tocht langs het front in het bereik van het vijandelijk vuur is geweest. Hij sloeg geen acht op het gevaar, waarin hij zich be vond. De Russische bladen melden, dat admi raal Werderefsky comandant van de Oostzee vloot, gearresteerd is, omdat hij; een geheim regeeringstelegram aan het comité van ma- die zij te vreeselij is niet w niet te weten komen wat er eigenlijk gebeurd is?" Hij stond dadelijk naast haar, vol sympa thie bij haar smartelijk verzoek. „Ja, we zullen morgen telegrafceren. Er zal alles aan gedaan worden wat gedaan kan wxjrdten. En je zult zeker naar Engeland wil len. je vader zal je noodig hebben Zij ging een weinig van hem weg. „Hoe kan ik dadelijk naar Engeland gaan eu die heele reis alleen doen? Daar is geen kwestie van." Toen viel zij in een stoel neder klemde de handen samen en riep, wanhopend hoen en weer wiegend, „Tubby Tubby is niet doodIk kan het niet dragen. De eenige op de wereld dien ik liefheb Tubby! Tubbyl Zij, stortte geen tranen, maar scheen ver vuld te zijn van een hartstochtelijk gevoel van wrok, toom meer nog dan verdriet en zij deed Saxon denken aan een prachtig luipaard wijfje, dat hij eens gezien had nadat met het zijn jongen had afgenomen* Maar een flinke man als hij was, hij had1 meedelijc(en met haar, want grooten liefde in welken vorm dan ook doet een beroep op mannelijke ver draagzaamheid en sympathie. „Je zult niet alleen gaan," zei hij.„ Ik zal zelf met je mee naar Engeland gaan." „Ja Sallie," stemde Lady Adteliza in, „ik vind ook dat je gaan moet Je vader schreef dat hij ziek lag in Londen. Deze tijding kan wel eens heel ernstig voor hem zijn met zijn zwakke hart. Je plaats ia naast hem." Sallie keek 'oproerig en zweeg maar Saxon ging voort: „Het ia dringend! noodig, dat ik zelf over enkele dagen naar Engeland ga, want ik heb zeer verontrustendle tijdig gekre- trozen heeft medegedeeld. In het Lagerhuis heeft de arbeiderspar tij leider Anderson den 19en Juli er zijn be klag over gedban, dat de censor het bericht uit de pers had gehouden, dat generaal Ro bertson. de chef van den generalen staf, te Woolwich op een vergadering van munitie- arbeiders gesproken en er een onvriendelijke ontvangst gevonden had. Keizer Wilhelm is naar het Oostelijk front vertrokken. Het koninkrijk Siam (6 miljoen inwo ners) in achter- Inaië, heeft Duitschland den oorlog verklaard. Het legde beslag op stoom schepen in de havens, met een.' totaal inhoud van 18.965 ton. De spanning In Spanje had ten ge volge, dat in Valencia de oorlogstoestand werd afgekondigd. VEILINQMEttSTBR. BEPERKING VERBOUW VAN GEWASSEN. De minister van landbouw heeft bepaald dat de beperking van den verbouw van geel mosterdzaad niet van toepasing zal zijn op den verbouw van geel mosterdzaad, geteeld voor groenvoeder en nog dezen herfst te oogsten als tweede gewas na granen, vroege aardapelen, koolzaad of karwijzaad. Om tegemoet te komen in de schaarschte aan veevoeder, heeft deminisiter voorts be paald, dat d'e verbouw van koolrapen en knollen als tweede gewas zal zijn toegestaan, behalve na de reeds genoemde gewasen ook na spinazaad en spurrie. DUITSCH SCHIP oetorpilleerd. Het Duitsche kolenschip Nordemey, van Rotterdam naar Denemarken, is gistermor gen nabij Texel, ter hoogte van de Noorder- haaksgrouden, plm. 2 mijl uit de kust, ge- torpilleerd, waarschijnlijk door een Eugel- scben onderzeeër. De torpedo trof het schip in de stookplaats, waardoor een stoker van 19 jaar gedood werd. Het schot verbrijzelde een der beide scheepssloepen. Het schip is op de waterdichte schotten1 van de machine kamer blijven drijven. De bemanning begaf zich onmiddellijk na de ontploffing in de eenig overgebleven sloep en werd korten tijd daarna opgenomen door de Nederlandsche toi pedoboot Z. 6. In verband met het blijven drijven der „Nordemey" keerden de kapitein de stuurman en dte bootsman met een andere Nederlandsche torpedoboot naar het schip terug. Uit den Helder schrijft mem ons d.d. gis teren: Hedenavond te 10 uur is de gistermorgen getorpilleerde Duitsche kolenboot in de haven van Nieuwediep binnengesleept door de „Titan". Het echip maakte zeer veel water. Van den achtersteven stak bijna niets boven water uit, zoodat het wel een wonder mag heeten, dat het schip niet gezonken is. De schoorsteen was stuk geschoten. Voor zoover wij hoorden, is alleen een stoker gedood door den luchtdruk van de torpedo. De kapitein, le stuurman en de bootsman waren aan boord gebleven, het overige deed der beman ning was om 12 uur reeds door een torpedo boot in den Helder gebracht. Den geheelen dag waren zeer veel nieuwsgierigen op den to ALKMAAR. Belanghabbenden wordt bekend gB- raaakt, dat da nieuw» cursus cal aan* vangen Woensdag 5 September, das namiddags 3 our. Men gelieve ziek AAN Tl BELDEN vóór of op 4 AUGUSTUS a.i. bi] dei Directeur, den Beer J, MBDEMBLIK te UfiSSM, dte bereid Is alle geweasehte Inlichtingen te gaven. dijk, waar vandaan zelfs het torpilleeren waargenomen is. Van het binnensleepen wa ren duizenden getuigen. Het Duitsche schip „Mercur", eveneens van Rotterdam vertrokken, arriveerde gisteren middag in het Molengat en heeft veiligheids halve de verdere reis voorloopig afgebroken. DE AANVOER VAN DUITSCHE STEENKOLEN. Het Ned. Corr.-Bureau meldt: Naar wij van betrouwbare zijde vernemen is het bericht in verschillende dagbladen, volgens hetwelk tot nader order de aanvoer van Duitsche steenkolen stopgezet is en da extra kolentreinen van de Nederlandsche spoorwegen voorloopig niet meer zullen loo- pen, ten eenenmale onjuist. Voor de ongerustheid, die door dit bericht blijkbaar ontstaan is, bestaat op dit oogen- blik geen grond. Wij meenen te mogen veronderstellen, 'dat binnenkort omtrent hetgeen tot dit bericht klaarblijkelijk aanleiding gaf, mededeelingen zullen worden gedaan. Bij een bericht uit enkele grensplaatsen, dat tal van steenkolentreinen zijn vervallen, waardoor de aanvoer van steenkolen belang rijk is verminderd, teekent bet Handelsblad het volgende aan: In den laatsten tijd werden alle krachten ingespannen om zooveel mogelijk kolen naar ons land te krijgen, niet alleen per schepsge- legenheid doch ook per trein. Voor het ver voer werden speciaal Hollandsche wagons benut. Nu scheen het echter dat door een en ander de invoer belangrijk hooger werd dan was overeengekomen. Daaraan heelt men in Duitschland nu een einde gemaakt door enkele treinen te laten vervallen. De overeengekomen hoeveelheid steenkolen zal echter ten volle worden geleverd. DE VREDE EN DE REDE VAN Dr. MICHA6LIS. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad heeft tot een aantal personen in Jbinnen- en buiten land de vraag gericht, hoe zij thans na die rede van den Duitschen rijkskanselier en het aannemen van de vredesmotie in den Duit schen Rijksdag, den internationalen toe stand beschouwen Hier volgen eenige der antwoorden welke tot dusverre zijn ingekomen1: Dr. I I T. Golenbrander, directeur van 'b rijks geschiedkundige publicaties te 's-Gra- vemhage: „De Rijkskanselier heeft wel zooveel moge lijk woorden uit de vredearesolutie overgeno men, maar de resolutie zélve ontzield. In dte resolutie staan de belangen der intemalionar le rechtsorde; in de rede staat de beveiliging van ééne mogendheid op den voorgrond. Het meest teleurstellend Is de mergloosheid1 van het debat, dat op de rede volgde. De Rijks dag heeft de gelegenheid voorbij laten gaan tot verovering van een zedelijk gezag, dat door de buitenwereld als belangrijke vredep- factor zou kunnen worden erkend. gen'. Evalicn Moorhouse, het vrouwtje, waar over ik met je gesproken heb, was ook op de Lausanne. Mijn agenten in Londen telegra fceren mij dat haar naam onder die geredden voorkomt, maar na zulk een ondervinding zal haar toestand misschien heel betreurenswaar dig wezen. Zij heeft een slechte gezondheid en ze heeft twee kleine kinderen bij zidi. Ik moet daar wezen zoodra zij aankomt om voor baar te zorgen. Mogelijk brengt de cou rant nadere eu meer geruststellende berichten als wij ze morgen krijgen. Ik hoop hartelijk, dat het zoo, wezen mag, wat je broer betreft." „Lady Adeliiza nam Sallie mee naar het hotel eu de vraag op reis gaan of niet bleef onbeslist tot den volgenden morgen, toen er een tweede telegram kwam. „Lord Brismain ernstig ziek. Kom dade lijk." Dit besliste de zaak; zij giing met Ferdi nand Saxon, op reib naar huis Door zijn zorgen werd haar de reis zeer gemakkelijk gemaakt. Zij had nooit te voren zoo op haar gemak gereisd. Zijn vriendelijke attenties brachten haar weder in zachtere stemming. Zij zaten in den trein en naderden Londen toen zij voor het eerst met hem sprak over haar succes in de speelzaal. Zij scheen1 vertrouwen in zichzelf te krijgen door de groote som dite zij had gewonnen. „Het was precies of ik mij niet vergissen kon. Ik wou maar aldoor spelen. Mijn vader en Tubb' zijn ongelukkig in het spel maar ik niet. wün gewoonlijk met Brkl ge-spelen, ik geloof zeker, als ik doorgespeeld had te Aix en het nog een paar weken had volgehouden, dat ik een heel fortuin gewonnen zon hebben Saxon keek haar heel ernstig aan maar zijn stem was teeder toen hij antwoordde: „Het is voor jou niet noodig te trachten wat je noemt een heel fortuin te maken. Dat Is al gemaakt en wacht op je en ik zie mijn lar dy-queen zichzelf met graag opwinden over het verkrijgen van een'ige verachtelijke goud stukken. Daar moet zij boven verheven zijn. Je moet mij een belote doen. Je moogt net een gril van mij noemen, maar Ik hoop dat e het doen wilt Het is het eenige wat ik e waarschijnlijk vragen zal ik wou dat jie nooit meer speelde in een van die Bpeeigele- gculiedcn op het vaste land. Het is vernede rend voor het karakter, vind lk, wanneer men' geld' genoeg heeft, te wedijveren met men schen die het meer noodig hebben dan wij om dergelijke kleine sommen te winnen. Weet ie hoeveel geld ik bezit?" Sallie schudde het hooft. „Bijna veertig milüoen dollar en dan kun je hetel wat uitgeven als je ongeveer alles bezit wat een man of een vrouw noodig beeft of begeeren kan. Je zult twaalf duizend' dol lar jaarlijksch krijgen als speldegeld. Zul je daannee tevreden zijn?" „Het schijnt mij een aardig sommetje," stemde Sallie toe. „En ik veronderstel dat je de speeltafel niet langer zult lastig vallen om je beurs te vullen." Sal bee's oagen flikkerden onheilspellend. Zij was niet gewend aan eenig soort dwangi, maar dezen man van ijzer iets te weigeren zou de gouden toekomst, die voor haar lag in gevaar brengen. „Jou dwaze, vervelende oude lieve man, na tuurlijk beloof Lk het Hoe kan ik je iets wei geren, terwijl je zoo vriendelijk voor mi] bent?" Zijn tevredenheid was volkomen en Sallie wist dat haar positie verzekerd was. Wordt vervolgd. ALKMAARSGHE COURANT. DUITSCHXAJTD.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1