- DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET VIJFDE HAD ÊewDtelIjko BooM-era No. 172 Honderd en negentiende jaargang. 1917. WOENSDAG 25 JULI FEUILLETON. Uitbetaling vergoedingen Deze Coarani wordt eiken avond, behalve op Zon' en Feattdagen, uiigegsven. Aboxmernentspi:^ par 3 rrewnrtefi voor Alkmaar f 1,30 franco door het geheulc Rjpc fLöO Afzonderlijke nummers 5 Cents. Prijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.t2| Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/1l HERMa. COSTÉR ZOON, Voordam C 9. NEBERLAJO). Ower dan abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling besctiikt Bewijsnummers 5 eent. „Van de Sereth tot aan de Bosch-Karpathen dringen wij over een breedite van 250 K.M voorwaarts". De tegenslag der Russen gaat niet alleen1 erg veel lijken op den befaamdlen terugtocht na de doorbraak van generaal von Mackensen tusschen Tamow en Görlitz, hij dreigt zelfs véél erger te worden. In 1915 toch, zagen die Russische generaals kans, hun terugtrekkende legers onder appèl te houden eni het onderling verband tusschen de ver schillende groepen te bewaren, in bijna geen enkel geval er toeft van een vlucht sprake ons op het waarschijnlijk verlóren gaan van het plateau voor, door te zeggen, dat de Duitschers dit, als ze zich ontzettende ver liezen willen getroosten, wel kunnen bezet ten. Het belangrijkste dat deze telkens her haalde aanvallen en tegenaanvallen aan den Chemm des Dames opleveren Is het bewijs, welk een belang het bezit van deze hoogte- steliingen voor beide partijen beteekent. In Vlaanderen zware vuuistrijd, meldt Wolff Men wordt eindelijk toch wel eens beniieuwd, wanneer het Engebche offensief geweest en de meesterlijk vc brachte bevve- f daar zal loskomen De verhoogde luchtactivi- ging, over een front, zoo uitgestrekt als dfe oorlogsgeschiedenis nog niet kende, dwong ieders bewondering af. Doch toen noopte het munitiegebrek de Russen tot retireeren, thans is de oorzaak veel ernstiger, is het een ge brek aan tucht en discipline; het Russische leger is moreel defect geraakt. En thans is er wèl sprake van een vlucht, waarbij: men wel is waar dten vijand uit de voeten blijft, doch hem oen bul achterlaat welke, volgens het Duitsche legerbericht, nog niet te over zien is. Het eerste, het redden van' het veege lijf, schijnt echter bij den' Russischen soldaat bóven het redden van het vaderland te gaan Juist op het, door het offensief, meest „be volkte" gedeelte van het front, is de demorali seering begonnen en daaraan zal het wel te wijten zijn geweest, dat ze dadelijk zoo snel om zich heen kon grijpen, en zulke vérstrek kende gevolgen kon hebben. telt en het werpen van bommen op veie be langrijke punten achter het Duitsche front kunnen echter op een spoedig aanstaande zijn van groote pogingen wijzen. Maar wie ge looft nog aan een doorslaggevend succes daarvan? In het Engdsche parlement is een nieuwe credietaamvrage van 7.8 milliard gulden be handeld en daarbij: werd van regeeringswege een boekje opengedaan over de kosten van dezen oorlog Het is om van te duizelen. De dagelijksche uitgaven van Engeland' loopen, medé door de voorschotten aan de geallieer den, tegen de 100 millioen gulden aan! De inkomsten bedragen slechts 24 millioen gul den, en eiken dag moet er 72 millioen ge leend worden.' Indien dit bedlrag op de in komstenbelasting werd gelegd, dan zou déze bedragen: 4.80 op elke 12! Engeland het opvoeren van aanzienlijke reserves voor een nieuw offensief in1 Vlaanderen, waaraan de in Frankrijk aangekomen Amerikaansdie troepen zullen deelnemen. Aangezien men hun militaire bekwaamheden blijkbaar nog niet vertrouwt, zullen de Amerikanen niet in gesloten eigen formaties optreden, dtich bij het Engelische leger worden ingedeeld het geen volgens betrouwbare inlichtingen bij hen nog al misnoegen heeft gewekt. Aan het Zuidelijke front is Cadoma druk bezig, om zijn legers en magazijnen aan te vullen voor een nieuwen silag. 'De voorbereidselen waren overal al ver gevorderd. Het algemeen offen sief op alle fronten zou plaats grijpen zoo dra een onoverwinnelijk Russisch offensief zoo ver zou zijn gevorderd, dat Duitetihland het W'steüijk front van reserves zou moeten omtblooten. Thans werpt dp Pissasche neder laag alle mooie voornemen' omver. Niettemin zullen- die Westelijke mogendhe den hun offensief inzetten ten koste van hon derdduizenden, die nutteloos als offers zul len vallen, aangezien een overwinning onder deze omstandigheden geheel is uitgesloten. Van Duitsche zijde beziet men al deze pogin gen', voortgesproten uit vrees voor de toekom stige verantwoordelijkheid voor de wereld en het eigen volk, om aan een onafwendbaar noodlot nog te elfder ure een' beslissende wen ding te geven, met dezelfde gerustheid, wat aangaat de overwinning, als alle besluiten en operaties van het) eerste oogenblik van den oorlog af. Alle tegenmaatregelen zijn genomen en succesen van den- tegenstander, die aan het algemeeme militaire beeld iets zouden kunnen veranderen, zijn ten eenen matp uitgesloten. HET STAATSGEVAARLIJKE FUTURIS TENPORTRET. Een zonderling avontuur beleefde onlangs mevrouw Picasso, dc echtgenoote van den In het Noorden, bij Duaaburg, blijven die au rc 111 totaal bijna 12 milliard gul- bekenden leider de futuristische schilder- Russen tevergeefs aanvallen. Ook bij Krewo, 0101 aan bondgenootea geleend, het tota- ten Oosten van Wilna, hadden hun aanvallen 'e der toegestane oorlogscrediieten is geen resultaat. Al deze pogingen om den toe- °PSe^00Pen *°t meer dan CO milliard! En dat stand te redden schijnen dus tot dusver niet vo,°f Tóch zal het geen gebrek aan te mogen baten-. Intusschen maakt het laatste Z1^n' Engeland zal beletten de over- Russische legerbericht melding van het feit, dat ook op deze frontgedeelien de demorali seering ernstige vormen heeft aangenomen. Na eerst melding van eenige successen ge maakt te hebben, vervolgt het bericht„Daar na echter hebben geheele divisies zonder dat door den vijand den minsten- druk op hen werd uitgeoefend op eigen initiatief hunne loopgraven verlaten, om achterwaarts te trek ken. Verscheidene elementen weigerden tij deus het gevecht de militaire bevelen ten uit voer te brengen. Anderen daarentegen heb ben heldhaftig gevochten." In het Westen duurt de geschmtstrijd om Craonne, vooral bij het Califomië-plateau, voort, de Duitschers willen hier dus blijk baar nieuwe aanvallen wagen. Reuter bereidt winning te behalen die allen verwachten, verklaarde minister Bonar Law. De gevraag de credieten werden natuurlijk toegestaan. VARIA. EEN NIEUW OFFENSIEF VAN DE ENTENTE? Uit Berlijn wordt gemeld: De Korr. Nordien weet volgens juiste be richten, welke langs een omweg te Berlijn zijn ingekomen, diat de gebeurtenissen aan het Russische front de aanvoerders der andere entente legers in verlegenheid hebben ge bracht, wamt de ineenstorting van het Rus sische leger brengt de strategische plannen der mog-enldhedien in het' Westen en' Italië eveneens aan het wankelen. Gelijk het Duitsche operbevél natuurlijk nauwkeurig bekend is, treffen de Engelschen met grootsehe middelen voorbereidselen tot doen 41) HOOFDSTUK XXXIV. Vier-en-dcrtig, viif-en-dertig, zes-en-dertig, de drie laatsten Het oude buis in St. George's Spuare was ontwaakt De ramen stonden wijd open, zoo dat de zonnige Auguatus-Iucht er binnen kon atroomen. In Jiet park op het plein hielden de luidruchtige ver, spreeuwen een dit avonduur en Sallie stond "kwijnend en nadering op zwijnend en zichzelf vervelend op het balkon en draaide "n speelde met de diamanten en robijnen rin gen cadeaus van Saxon aan haar blan ke vingers en beschouwde zichzelve als een zeer verongelijkte vrouw, daar zij die prach tige zomerdagen in Londen moest doorbren gen. In de zitkamer waren de verkleurde, zijden meubelen ontdaan van him katoene hoezen, de kristallen kandelabers, eveneens ontdiaan van hun leelijke doeken, die tot omhulsel lenden schitterden met eenigszims killen j01 mooie, boosaardige Sal zag spottend gliimlacheind neer van den muur op naar afstammeling, wanneer deze vlak on der haar portret in een hooggerugde Btoei Lord Brismain was verdiept in zijn gelief koosd tijdverdrijf de kansen aan de roulette te beproeven. Met zijn wasbleek gelaat, zijn eer uit als een stervenden man en zijn handen beefden als hij het balletje wierp en het rad omdraaide en het balletje langzamerhand in snelheid afnam en eindelijk in1 een kuiltje bleef liggen. Hij boog zich over- het tafeltje heen als een gier, die zich gereed maakt op zijn prooi toe te springen en mompelde nu en dan: „altijd in de dertig vier-en-dertig al weer!" toen Bchree hij 't cijfer op een ta belletje naast zich en verdiepte zich in bere keningen over het systeem, dat jarenlang een obsessie voor hem geweest was en dat al tijd succes moest hebben en toch na jaren van geduldige studie nog niet tot het bepaalde eindresultaat wilde leiden. wNu moet er een nul komen," fluisterde hij en het rad zette zich weer in beweging en snorde en het bal letje stelde zijn berekeningen teleur en kwam terecht in 34. Hij peinsde nog over zijn aanteekenïngen toen' de knecht binnenkwam en Mr. Saxon aankondigde; o-p hetzelfde oogenblik stapte Sallie van het balkon de kamer in. Haar be wonderaar had een groot bouquet roze ro zen in de eene hand en een lichtroze satijnen bonboonière met chocola in de andere. Saffie nam de cadeaux aan met een1 gilletje van ge nat „Je bent een Lieve, ouwe, weldoende en gel." Saxon ging naar zijn aanstaanden schoon vader. „Ik hoop dat u wat beter is, Lord Brismain," zei hij, toen met een beteekenis- vol schouderophalend„zit u de kanswetten te bestudeeren?" Brilsmain gaf zijn cijfercombinaties op. school. Ze bevond zich op de terugreis van Spanje naar Frankrijk. Aan de grenzen werd haar bagage door douanebeambten onder zocht en een van hen vond daarbij een por tret van mevrouw Picasso, een werk van haar man. „Wat moet dat voorstellen", vroeg hij wantrouwend. „Dat ben ik" lichtte ze in. „Dat, een portret van u? Onzin! Dat is toch duidelijk de teekening van een machine; hier in het midden ziet men de schroef." Mevrouw Picasso herhaalde, dat het haar portret was. De douane riep daarop een deskundige te hulp. Deze zag lang en zwijgend naar het portret en velde toen zijn oordeel: „Het is vast en zeker de teekening van een machine, waarschijnlijk een oorlogsmachine, misschien een vliegtuig. Het kan ook eeu onderzeeër zijn. In alle geval is het hoogst verdacht." En mevrouw Picasso kon met haar portret in het zonnige Spanje blijven.... KORTE BERICHTEN. Afgevaardigden van den Russischen Raad van Arbeiders en Soldaten zijn als gasten van de arbeiderspartij te Londen aan gekomen. Over enkele dagen gaan ze nnar Parijs. De Zwteedsche regeering neemt den ge- heelen oogst van graan, erwten, boonen en beetwortelen in beslag evenals alle oude voorraden. Naar de Temps vermeldt, begaven zich de markies Carignani, Italiaansch gezant bij de Belgische regeering en de generaal Ni Bre- ganne naar het Belgische hoofdkwartier om aan Koningin Elisabeth de medaille voor militaire dapperheid te overhandigen, welke haar Is toegekend door koning victor Ema nuel. Naar uit Athene gemelld wordt zullien de Fransche troepen' die thans Attica bezet houden binnen1 eenige idagen worden terug getrokken. Naar uit Athene gemeld wordt heeft de Grieksche regeering besloten verscheide ne leden van hi t Atheensche gerechtshof af- te zetten, die beschuldigd worden willekeurige f WGgGHS KOSliWiT1TIRVyrtllim maatregelen' te hebben genomen tegen1 eenige overheidspersonen gedurende de onlusten in «rgemeeste* van Alkmaar December 1916, cn zich niet voldoende dien- ',ren&* kennis van belangfteb- aangaande hebben kunnen rechtvaardigen benden, dal de oltkeerlng der ver bij het onderzoek dienaangaande, gelast door goedingaa, toepende over kot turf den minister van Justitie. 1 te ALKMAAR. Belanghebbenden wordt bekend ge maakt, dat de nieuwe cursus cal aan vangen Woensdag ff September, dca namiddags 3 nur. Men gelieve zfok AAN TB BELDHN vóór of op 4 AyOüSTÖS a.a. bij den Directeur, den Heer J. MBDEMBLIK te U&SBM, die bereid (a alls gewensehte Inlichtingen te geven. De Raad) van arbeiders en Boldaten heeft een onderzoek gelast' inzake de beschul digingen tegen Lenin uitgebracht, ails zou hij in verbinding met de Duitschers staan. De leider van de Duitsche nationaal- liberale partij in den' Rijksdag, Ernst Basser- mann, is overleden. De Duitsche kéizer is op zijn refs naar het Z O. front in Podgoize bij Krakau met keizer Karei, samengekomen. DE OETORPILLEERDE DUITSCHE KOLENBOOT. Het stoomschip „Nordeney" is door de „Ti tan" tot achter in de haven van Nieuwediep gesleept en tegenover het kruitmagazijn van liet fort „Oostoever" aan tien grond gezet. Een gedeelte der lading steenkolen zal wor den gelicht, waardoor men het gat denkt te kunnen dienten. Het Duitsche stoomschip „Mercur" heeft de reis voortgezet om de Noord. DE GETORPILLEERDE „BESTEVAER". De sleepboot „Rozenburg" van L Smit Cc/a sleepdienst cn de Bergingsb lazer van de firma v. et. Tak zijn gisteravond te Maassluis teruggekeerd van het wrak van het getorpil- loerde stoomschip „Bestevaer", hetwelk nabij het Maasvuurschip gezonken is. Men heeft een aantal kisten koper geborgen en vertrok hedenochtend wederom naar het wrak. vak van 10 Jutl tol en mei BS Juli, zal plaats kobben ten Stadhuis» op Dondwdag 26 Juli a-s., voor zooveel den Mlhsnum en de LAJfDW'EER betreet van 9) lot II zooveel de wn itirpi 11 tol 12 ou voorm. Alkmaar, 24 JoIJ 1017. Da Burgemeester voornoemd, a RIPPINO. uur en voor „Dank u, het gaat vrijwel' hetzelfde met mij. Nooit geheel vrii van pijn. En uw nichtje, is ze aangekomen?" Deze vraag van haar vader wekte Sallie op uit haar inspectie der bonbonnière. JV1« zijn wasmeex gelaat, zijn „O ja, Ferdinand, dat vergat ik op t eerste ougen en verwrongen trekken zag hij oogenblik is mevrouw Moorhouse gister avond aangekomen?" „Ja, anne ziel! Het is droevig haar te zien. Zij is verpletterd van smart ze doet niets dan zichzelf de schuld geven van het verlies van haar dochtertje ze zegt dat ze zeker diacht dat Eva vlak bij haar was totdat zij haar miste in de reddingboot. Ze zijn op de een of andere manier op het schip van elkaar af geraakt en het kind za!l achtergelaten zijn." «Verdronken bracht Lord Brismain tus- schenbeide en de andere man boog stilzwiji- gemd het hoofd. „Ik begin dé hoop nu ook op te geven. Het is meer dan een week gele den en nog steeds geen tijding van nnjn zoon." Saffie wendde zich weer af naar 't balkon met een1 uitdrukking van hartstochtelijk ver driet in haar oogen. Na nog eenige woorden met Brismain ge sproken te hebben, wiens oogen' voortdurend naar het roulettetafeltje dwaalden, volgde Saxon het jonge meisje. „Wanneer wil je die arme Evaleen een be zoek brengen? Zjj; heeft groote behoefte op 't oogenblik aan een vriendin. Toen ik haar gisteravond ontmoette was zij waanzinnig van verdriet, zij schreide en beschuldigde zich maar steeds dat zij niet aan het kindje gedacht had. Maar zijl droeg het kleintje in haar armen van het verongelukte schip af en ik zie niet in wat een arm, teer vrouwtje nog meer had kunnen doen. Als je vader wel STOOMTREILER VERMIST. De stoomtreüer „Dolfijn" van de Scheeps- exploitatie-Maatschappij „Marezaten" te IJmuiden, welke 9 dezer naar de visscherij vertrok en waarvan men tot heden geencrlei bericht had, wordt als vermist beschouwd. De bemanning telde 11 koppen. Behalve schipper Goedendorp woonde nog een opva rende in Velseroord,verder woonden vier te Amsterdam, twee te Katwijk, een te IJmui den, een te Helder en een te Rotterdam. noeg is om hem alken te laten, dacht ik dat Sallie zette een beteekenisvol gezicht „Hij is vreeselijk moeilijk te volgen en heel zwak. Men kan nooi weten wanneer zulk een aam- val van het hart terug kan komen maar natuurlijk, ik kan den heden dag niet in huis blijven. Je zou mij kunnen afhalen' in je auto om een ritje te doen en dan kon ik even aan gaan in het hotel en kennis make met me vrouw Moorhouse. Eén van de bedienden kan bij vader blijven, totdat ik terug kom. Het 1 zoo jammer 'dat hij geen verpleegster wil' hebben, maar het idee alleen maakt hem razend. Het kan best wezen dat hij op oen d'ag in elkaar zakt als men' er bij is." Saxon ging nog een oogenblikje met Lord Brismain praten, terwijl Saffie zich klaar maakte om met hem uit te gaan. „Wat dunkt u, mijnheer Saxon? Zou er nog eenige hoop zijn dat ik mijn zoon ooit weer zie „Ja zeker. De menschen blijven veel langer weg zonder dat men tets van hen hoort en ze komen later toch terug." „Niet zoo dicht bij land. De Lausanne heeft schipbreuk geleden toen ze pas twee da gen geleden de haven van New-Y ork verlaten1 had. Als Theodoor en die anderen in een open boot zaten dan zouden ze zeker gezien zijn door een voorbijgaande stoomboot En toch is die Lawson ontsnapt!" „Ja, er schijnt een vergissing te hebben plaats gehad tusschen de namen Bomson en Lawson. Die andere was een Zweed, en dié moet in de gemiste boot gezeten hebben. Ik heb uw boodschap voor inspecteur Lawson overgebracht en hij zal vandaag bij, u ko men.'' „O komt hij bij mij, zoo?" zei Brismain met een zachte, maar ruwe stem. „Hij komt bij mij, niet waar?" Er scheen een bedreiging te liggen iln deze eenvoudige woorden, die Saxon niet begreep. Toen kwam Sallie terug en nam hem mee, zoodat haar vader alleen achterbleet „Ik kan schellen als ik iemand nood'ig heb, zei hij tot zijn dochter, op den gewonen, bevelenden toon. „Ik will1 niet gekweld wor den door een knecht; die in de kamer om- INSCHRIJVING MILITIELICH- TINO 1917. In do hierna genoemde tijdvakken zullen van de militielichting 1917 worden ingelijfd: 1. in het tijdvak van 1—5 October 1917: a. de dienstplichtigen, toegewezen hetzfl aan de regimenten veld-artiilerie, hetzij aan hei korps rijdende-artillerie; b. de dienstplichtigen, toegewezen aan de enie (motordienst) en bestemd voor het :weede in te lijven gedeelte c. de dienstplichtigen toegewezen aan het regiment genietroepen, met bestemming voor opleiding tot milicien-telegrafist of -telefo nist en werkzaam hetzij bij de posterijen en telegrafie, hetzij bij de spoorwegmaatschap pijen; 2. in het tijdvak van 16—20 October 1917: de dienstplichtigen, toegewezen aan de re gimenten vesting-artillerie en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte; 3. in hettijdvak van 3—6 December 1917: het thans nog overschietend gedeelte van de dienstplichtigen, toegewezen aan de regi menten huzaren. Voor den verderen duur van de tegen woordig tijdsomstandigheden zal uitstel of verlenging van eerste-oefening slechts in zeer beperkte mate worden verleend en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. Om studieredenen kan wel uitstel of ver lenging van uitstel van eerste-oefening wor den verleend. Uitstel of verlenging van uitstel van eerste- oefening wordt niet verleend aan dienstplich tigen, die b v. hangt en niets uitvoert." I lij zette zich weder aan' zijn roulette-pro- maar het rad en het balletje hadden Toen werd hij weder gestoord. „Daar te inspecteur Lawson, die Lord Brtamain graa:r zou willen spreken." vhin Brismain's gelaat verdween dc koelie, berekende uitdrukkinger betoonde zich oen trek van boosaardige lijdelijkheid Hij legde een courant over het roulette-bord voor zich en leunde achterover in zijn stoel met gevou wen1 handen), zoodat hij; net voorkomen had van een aristocraat op leeftijd, die zijn cou rant zit te lezen. Inspecteur lawson tradi binnen en maakte een eerbiedige buiging; toen bleef hij staan op eenigen afstand van Lord Brismain, die hem stilzwijgend aanzag. „U hebt mij bij u laten komen, mylordl," kondigde Lawson eindelijk aan, zich flauw bewust van de vijandige stemming van den man tegenover hem. „Ja, ik héb om u gezonden. Ik wou de fei ten weten met betrekking tot die reis van u uit New-York in tegenwoordigheid van'mijn zoon, „Ik ben om mijn plicht te vervullen nnar New-York gegaan, Lord Brismain „En die plicht, naar een' opvatting daarvan was mijn zoon te arresteeren onder beschuli- digmg van den moord. Is dat zoo?" „Op vermoeden dat hij betrokken was in een geval van moord, mylord. De heer Theo- dor Mauleverer kende het vermoorde meisje, iMAARSCHE COURANT. "'-"-'I ««wi uci lau uii uui uauerje nanoen hun geheimzinnige kuren weder en steeds be gunstigde het malle balletje een van de laat ste drie cijfers in Madame Roulette's geheim zinnige zes en dertig Een inzet op de drie laaltstt cijfers zou de bank van Monte-Carlo in dergelijke omstandigheden hebben doen springen.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1