DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BE OOELOG. Distributie mLeyemlddeleii. No- 174 Honderd en negentiende jaargang. 1917. V R IJ D A Cl 27 JULI FEUILLETON. HET VIJFDE HAD Hondenbrood. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feesèctegen, ultpeesm* Atoimecuentspi^s per 3 maanden voor Alkmaar ft*30 faaracQ dos»' het getoeele Rp f1,50 Aizo»ds€ike Hammen 3 TeMoun nummer Prijs der gewone Advertentiën Per regei I O.I2è Bij groote contracten rabat letters naar plaatsruimte. Erieven franco aan de N. V. Boek- en Har v/fi. HERMa. COSTER 8i ZOON, Voordam C 9 Qroote irukkerij NÜDEKLAKD. Bod do. 66 100 gram RRsL 58 50 Havermout, o §9 50 Bak- so BraaM 80 128 rr i mr« 0«er dan aJbowvBmoateprfi» wordt bij vooruitbetaling beschikt Bewijsnummers 5 «ent Het tmigtochtsfront der Russen heeft zich wederom uitgebreid, de Russen wijben aan de grens van d'e Boekowtoa van de Karpathen- kammen. Thans strekt zich de terugtocht uit van IvirLirBaba, dicht bij dë Roemeensche grens gelegen, tot aan d|e streek van Brod|y, aan de Galicisch-Russteche grens, over een front van ruim 300 K.M. dus. Al het bezette gebied in de Oosterurijksch-Hongaarsche mo narchie gaat nu langzamerhand verloren en het zal de vraag zijn, of het hierbij; blijft. Bij vcoi luring ziet de toestand er voor de Russen duister uit. Alleen to Roemenië, bij Sovy en Vydro, in de streek van Fossanije, maken rij, tezamen met de Roemenen, vorde ringen. Hier werden op 24 en 25 Juli 2000 Dditschcrs gevangen genomen en 57 kanon nen buitgemaakt Aan het Westelijk front blijven: de Dult- schers vrij groote activiteit aan den dag leg gen in den Chemto des Dames sector Bij Ailly droegen zc over een front van 1800 M. bij een diepte van 400 M. in die rrausche stel lingen binnen, „ten koste van ongehoorde verliezen", zegt Havas In de Champagne is dë veel' omstreden „Hooge berg", 15 K.M. ten Cos. en van Reims gelegen, In Duitsche haudeu gevallen Beide operaties orachien den Duitsehers gezamenlijk 1150 gevangenen en loopgraafmateriaal op. In Vlaanderen is het artilleriegevecht, dat het hevigste was, hetwelk, volgens Wolff, ge durende dezen oorlog heeft plaats gegrepen, wat geluwd In het Engelsche Lagerhuis heeft de paci fistische axbeidersafgevaandigde, de heer Ramsay Macdonald, de vredeskwestie ter sprake gebracht en een' motie voorgesteld van gelijke strekking als in den Rijksdag is aangenomen. Maar de stemming in Engeland is, ondanks den Russischen tegenslag, nog uie vredelievend. Men wil méér dan een we de op grotud van dien „status quo". Duitsch- land moet niet oyer dezelfde middelen kun nen beschikken als waarmede het vóór dezen oorlog de vrijheid van Europa bedreigde, dat is de s trekking van het deba t over de mo- t geweest De voornaamste ondër de gealli eerden wil dus blijven doorvechten. ENGELAND. EEN VREDESMOTIE IN HET LAGERHUIS. Btt de tweede lezing van de wet op de middelen heeft de heer Ramsay Macdünalld gisteren een motie voorgesteld, waarin hij door 43) „Oaan „Ja, nog al", stemde Tubbv t oe. c niet met u mee inspecteur?" „Neen, mijnheer. Het spijt ml] wel oi Ik moest eigenlijk zeggen hel doet mij ge noegen. u te moeten zeggen van neen. Wiji scheiden hier van elkander. Mr. Pridharn zal het u wel verklaren. Alles wat ik ver lang is uw adres Ingeval ge gedagvaard mocht worden als geiüige." „Cheventog Rise", antwoordde Tubby lakoniek. „Ik zal blij zijn als ik thuis ben." Toen groetten zij elkander en Tubby stap je in. Hij had Theo haast nog niet durven aanzien, want de dansende oogen en het schitterende gezichtje vertoonden zulk een Btreelend genot hem te zien, dat zijn geest drift tot nul was gedaald bij de gedachte dat zij getuige zou wezen van zijn vernedering. Nu de handboeien niet langer dreigden, kon hij haar niet alleen aanzien, maar haar ook zonder woorden, de vreugde die ook hij gevoelde, toonen haar doen blijken hoe uierbaar zij hem was. Zij scheen veranderd te zijn van eqn jong, wild eendje in een mooi, lief jong meisje, en na een paar woor- cen tot haar gefluisterd te hebben, die de anderen toch niet hoorden, opgaande in el kander, zocht en vond Tubby haar hand on der de plaid en hield die vast. Intusschen was Laurie met zijn verkla ring begonnen. „De reden", zei hij, „waarom jullie bei- zeide, dat de door den Duitschen Rijksdag aangenomen vredesmotie de beginselen be vat, waarvoor Engeland den geheelen oorlog op de bres heeft gestaan, en waarin hij een. beroep doei op de regeering om in overleg met do bondgenooten hun vredesvoorwaar- den dienovereenkomstig nader te verklaren. Dp heer Macdonald zeide in de toelich ting, dat nieuwe omstandigheden een nieuwe politiek eischen en dat raadpleging van de volken van alle oorlogvoerende landen in een internationale conferentie kan leiden tot een duurzamen wede. De oud-premier Asquith zeide, dat z. i. Macdonald en Trevelyn meer belang hech ten aan de motie van den Rijksdag dan zij verdient. Zij schijnen vergeten te hebben onder welke omstandigheden die motie is aangenomen. Na een duisteren strijd in Ber lijn, die aanvankelijk scheen met een over winning van de voorstanders eener betrekke lijk gematigde politiek te zullen eindigen, verschenen de militaire leiders op het tooneel en bewerkten het ontslag van den rijkskanse lier. De vrede is van het uiterste belang voor de menschheid geworden, maar één allerge wichtigste voorwaarde moet toch voorop staan, n.l. dat het een wede is, die het doel waarom groote volken ten oorlog zijn ge gaan en dien voortzetten verzekert, opdat de onmetelijke schade en het lijden, dat wij allen hebben doorgemaakt, wucht dragen. Het verheugt spreker, dat op uitnoodiging van Rusland de conferentie in hei begin van het najaar zal plaats hebben. Er kan niets dan goeds van komen. De herziening van onze oorlogsoogmerken is waarschijnlijk omdat zich sedert het begin van dit jaar twee nieuwe feiten hebben voorgedaan. Het eerste is dat Rusland voorgoed heeft opge houden een autokratisch geregelde staat te zijn en het tweede is de deelneming aan den oorlog van de Vcreenigde Staten met aï hun zedelijke en stoffelijke hulpbronnen. Deze twee feiten zijn van rechtstreeksch za kelijk gewicht voor het oordeel der wereld ten aanzien van de oprechtheid onzer oog merken; zij beteekenen dat de geallieerden dë groote meerderheid van de vrije volken der wereld omvatten. De geallieerden vech ten voor de vrijheid en zullen alleen op voorwaarden die volkomen vrijheid waar borgen, vrede sluiten. Bij elke verandering van de kaart dient het leidende beginsel fe zijnde belangen en wenschen der bevolking, die bij de wijziging betrokken is. Is Duitschland bereid niet al leen België te ontruimen en volledige scha devergoeding te geven voor het reusachtige onrecht en nadeel, dat zijn verwoestende bezetting van het land en het feitelijk tot slaaf maken van een groot deel der bevol king heeft aangericht? Is het bereid aan België te herstellen niet tot een schijnvrijheid maar tot volkomen, onbelemmerde, absolute onafhankelijkheid? (Toejuichingen). Spreker zou gaarne Duitschland's ant woord op die waag weten. Hij kan geen antwoord vinden in de vage, onbepaalde formule van den Rijksdag. Hij wenscht niet te zeggen dat een wede onmogelijk is, maar den op vrije voeten gesteld zijt, is, dat in specteur Lawson het bevel tot inhechtenisne ming heeft ingetrokken. Het schijnt dat er een nieuwe aanwijzing of leiddraad gevon den is en een bevel is uitgevaardigd om een matroos te arresteeren den man die ons dat mes verkocht heeft omdat na jullie vertrek is uitgelekt dat het arme meisje een zeeman tot vriend had een man die haar te Bristol gekend heeft, die man was verliefd op haar en was na ccn lange reis in Enge land teruggekomen, ongeveer een weok voordat hij een bezoek bracht op de Jacht. De beschrijving van dien man uit Bristol komt overeen met onze matroos en er loopen geruchten dat hij eens bij het kanaal ge zien is, te Chatter Alley, ongeveer veertien dagen vóór den moord." „Waarom heeft de politie niet eerder de aandacht op hem gevestigd?" woeg Felicia. „Het schijnt dat zij overal in 't geheim naar hem gezocht hebben, zonder succes. Nu hebben ze een belooning uitgeloofd van honderd pond voor inlichtingen omtrent hem. Maar ze krijgen hem natuurlijk nooit Er is te veel tijd over heengegaan. Hij heeft ruim den tijd gehad zich uit de voeten te maken." „Dus ze begrijpen, dat ze met ons op het verkeerde spor waren?" zei Tubby, en voegde er bij„A propos, waar breng je ona naar toe, Pridham?" „Naar het Cecil-hotel. Daar logeer ik Ik dacht daar te lunchen, dan kunnen we alles bespreken." „Prachtig." Tubby drukte de hand, die hij in dë zijne had, om rijn ingenomenheid inel dit aardfige plannetje te kennen te geven. Een vroolijker lunchpartijtje dan van dit viertal kan men zich niet voorstellen. Theo en Tub by wedijveren met elkaar in vroolijke dwaas heden en overvloeiende opgewektheid. D|e hij ziet in hetgeen onlangs te Berlijn is ge beurd, niet de minste feitelijke toenadering tot de oorlogsoogmerken der geallieerden. Minister Bonar Law betoogde dat de Rijksdagmotie geen waarde heeft, omdat de Rijksdag geen macht heeft. Over den toestand in Rusland zeide Bpr. de gebeurtenissen in Rusland brengen een groote verandering, maar ik geloof dat Rusland zijn laatste woord in dezen oorlog nog niet heeft gesproken. Alle volken, die in dezen oorlog betrokken zijn, wankelen on der den Blag, maar men moet zich hierom trent geen verkeerde voorstelling maken. De hulpbronnen, waarover Engeland en zijn bondgenooten beschikken, zijn voldoen de, om het volstrekt zeker te maken, dat wij, tenzij onze moed ons nu begeeft, de oog merken waarvoor wij ten oorlog rijn ge gaan, zullen bereiken. EEN DUITSCHE COURANT OVER DE TORPILLEERINQ Bij TEXEL. De Kölnische Ztg." schrijft naar aanlei ding van het bericht, dat het Duitsche schip „Nordeney" op een afstand van twee mijlen van de Nederlandsche kust tot zinken is gebracht Het is een ongehoorde onbeschaamdheid, dat de Nederlandsche souvereiniteit en neu traliteit, nauwelijks nadat de Nederland sche regeering ernstig geprotesteerd heeft wegens de kort geleden geschiede schending van de neutraliteit en de beschieting van de Nederlandsche kust, deze thans weer ge schonden werd. Blijkbaar schijnt Nederland thans aan de beurt te komen, nadat met Griekenland afgedaan (erledigt) is. De her haling van den inbreuk op Hollands gebied, de houding der Engelsche pers en de ver bloemde aankondigingen in het Lagerhuis 3luitea iedere veronteenu'idiging van tevoren uit. Het gaat hier, evenals bij Griekenland, om een stelselmatig weloverlegd spel. Op de tirede zullen spoedig verdere volgen eerste schrede KORTE BERICHTEN. Minister Cecil ontkende in het Lagerhuis de Duitsche beweringen omtrent Britsche po gingen, teneinde Spanje ertoe te bewegen' rijn onzijdigheid op te geven. Het Iersehe lid van het Lagerhuis, de Sinn Feiner Gtonell is geschorst, wegens voortdurend onordelijk gedrag. De Rijkskanselier ontving verschillende vertegenwoordigers van onzijdige landen, o.a den Nëderlandschen gezant baron Gevers. Generaai von Laffert, bevelhebber van het tweede Saksische legerkorps, is onver wacht in het veld gestorven. Bij het leger In Frankrijk en niet name bij den opmarsch te gen Parijs heeft hij zich onderscheiden. Naar de Peüt P-risien uit St. Peters burg verneemt, heeft Kerenski de inlijving bij het lëger van alle mannelijke Russen van 18 tot 46 jaar, zonder aanzien van rang of positie, bevolen. Ook de leden1 van het voor malig keizerlijk huis moeten als gewoon sol daat worden ingelijfd Volgens de „Gazette de Lausanne" hebben' de onderhandelingen over de uitwis- kleur was eru> wangen en ooJ was geanimeerd, ideliic men op Felicia's bteefee gloed in haar oogen. Zij Melend, stralend in het vreugdëlicht dat dë duisternis plotseling was komen verdrijven. Dadelijk na de lunch siteldë Laurie voor naar de serre te gaan. „Kan jij Tubby bezig houden?" zei hij tot Theo, „een kwartiertje b.v., terwijl ik met Fee spreek?" Toen nam hij Felicia mee naar een rustig hoekje, waar rij ongestoord konden «preken. „Er ls maar één manierzei hij, moeilijkheden een eind te maken en verdere bezwaren te voorkomen. Geef jij nog om mij, Fee?" Zij keek hem met verbazing en verwijtend aan en haar oogen gaven een welsprekend' antwoord. „Ja. ik weet het weL" zei hij snel. „Ik ver dien zulke offers niet als jij mij gebracht hebt. Lieveling 1 wil je mij nog één otter bren gen? Wil je vanmiddag me mij trouwen?" „Vanmiddag?" Een oogenblik dacht Felir cia, dat Laurie niet goed bij 't hoofd was, maar rijn glimlach stelde haar gerust. „Ik heb dë vergunning in mijn zak," giing hij voort, „en heb afgesproken met den predi kant van ae St. Jameskerk, dat wij daar van middag om twee uur zullen rijn." „Maar Laurie," steamelde rij, „wat zouden je vader en moeder daarvan zeggen?" „Ze zullen er zich bij neerleggen als ze zien, da het onherroepelijk is," antwoordde hij. „Wij zullen direct nadat het afgeloopen te naar de Jacht gaai en het hun vertellen en kunnen vanavond weer naar dë stad terug- ikeeren. Fee, je kunt vertrouwen dat ik goed' voor je wezen zal, niet waar? Ik aanbid je." Zij sloeg de oogen neder voor het hartsr tochtelijk vuur van de zijne en haalde snel adem. seling van krijgsgevangene officieren, die door bemiddeling van 'het Zwitsersche de partement van buitenLandsche zaken, plaats hadden, tot 'n overeenkomst geleid. Binnen kort zullen1 omstreeks 4000 Fransche en Duitsche officieren naar Zwitserland ge bracht worden. Met het opstellen der uitwte- selingslijsten is een aanvang gemaakt. Een groot aantal Duitsche hoogescho- len on. de Beiensche, zuilen dit jaar om ko len te sparen het wintersemester vroeger be- g innen en ook vroeger eindigent. De staat van beleg te Valencia is opge heven, de streek heeft weder een normaal aanzien. De Amerikaansdie stoomboot Navayo zou in het Kanaal een Duitschen onderzeeër, welke het schip aanviel^ in den grond hebben geboord'. De Rijkskanselier Michaëlte zal zich naar Munchen begeven om den koning van Beieren een bezoek te brengen. Vandaar ver trekt hij naar Weeoen om op den terugreis naar Berlijin to Dresden te vertoeven. De heer Michaels ontving gisteren een aantal leiders der verschillende politieke partijen om met hen over de parlemeniari- seering der Pruisische regeertog te beraad slagen. De Russische regeertog heeft de dood straf aan' het front wedër ingesteld. Naar aanleiding van de verklaring van minister Carson, dat Engeland slecht met Duitechland zou kunnen onderhandelen, in dien dit rijk zijn hoepen over den Rijn terug trok, vroeg het parlementslid Ring of dit ook de opvatting der geallieerden was. Mi nister Bonar Law antwoordde, dat ze de vol ledige instemming der Engelsche regeertog had Daarop vroeg de heer King: zien'Bonar Law en Carson niet over 't hoofd, dat de beidë Rijnoevers over een aanmerkelijken af stand aan Duitechland bdhooren en dat Duitschland met deze bezet te houden vol strekt niet vijandelijk gebied houdt? De heer Bonar Law dupliceerde: Canson noch ik zien diat over het hoofd. REOEERINGSVARKENS. De volgende week komt er een tusachen- tijdsche distributie van versch varkens- vleesch, doordat de varkens van 100 K.ö. en hooger, waarvan opgave is gedaan van de markt worden genomen, aldus een mede- decltog in de Vee- en Vleeschhandel. Er wa ren ongeveer 8000 varkens voor disponibel, doch we vernemen dat er nog veel opga ven zijn nagekomen en nog komen en derhal- Gedurende de waak va» SO Juli tot en met 5 Aug. 1017 zal verkrijgbaar Worden gesteld op i 57 §0 gort. N. f4. Winkeliers worden e» nogmaals aan herinnerd dat boni van de afgeloopen week dia 's Maandagsavond* niet la en bezit zijn, niet meer kunnen wordon aan genomen en zulks ia verband met Onia administratie. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, D. SSHHNK. Alkmaar, 21 Juli 14117. De DIRECTEUR van het DISTRIBU TIEBEDRIJF van ALKMAAR geeft aan belanghebbenden kennis dat van af MAAN DAG 30 JULI de BONBLAADJES voor HONDENBROOD over de MAAND AU GUSTUS TEN ZIJNEN KANTORE VERKRIJGBAAR ZIJN. De Directeur voornoemd, D, SCHENK. Alkmaar, 27 Juli 1917, ve een zeer groot deel der gemeenten var keus zal kunnen krijgen. Voornamelijk in Noord-Brabant, Limburg en Zeeland komt men tekort. Den Ned. Bond van Varkenshandelaren is de afname der varkens opgedragen. De leden van den Bond ontvangen de varkens en zorgen voor levering aan dë gemeente. De mesters ontvangen 1,25 per K.G .slacht- gewicht. In een circulaire van het Rijks Centraal Administratiekantoor aan de gemeentebestu ren wordt gezegd, dat de opgave uitwijst, Hij legde rijn arm op de hare op de arm van haar stoel. „Als we vandaag van elkaar gaan," ver volgde hij op ernsiigen toon, „dan weet God alleen wat er nu gebeuren kan om ons te scheiden. Maar zijn we eenmaal getrouwd dan dóet het er niets meer toe. Begrijp je diat niet, lieveling?" „Maar als er nog meer moeilijkheden mochten komen met die zaak?" zei ze. „Dan zullen we ze samen het hoofd bieden. Je gelooft dat ik onschuldig beu en er niets mee te maken heb, niet waar? Jc weet dat ik de waarheid spreek, als ik zeg dat kk het meisje to 't geheel niet kende. „Ik geloof ieder woord diat je zegt Laurie." „Geloof dan dat ik je liefheb met mijn ge- heele hart en ziel en vertrouw het mij toe je pad effen te maken als je mijn vrouw bent. Wil je meegaan, Fee?" Zij aarzelde nog een oogenblik. „Ik zie er zoo slordig uit," zei ze me een blik op de eenvoudige serge japon, die ze op zee had aangehad. Hij lachte en stond op. „Ik zal even een ka mer voor jou en Theo vragen om je wat op te knappen," zei hij, „ik geef je tien minuten. Dan moeten wij weg." Zij volgde hem door dë serre tot waar de anderen zaten. „Voel je je als eeen gelukkig mam en ge schikt voor bruidsjonker?" vroeg Laurie aan, Mauleverer. „Ja zeker," antwoordde Tubby, „de geluk kigste man die er ooit bestaan heft en pas verloofd met het aardigste meisje van dë wereld." Theo's glimlach, teeder en gelukkig, be vestigde de bewering, dat in de provincies Noord-Brabant en Lim burg slechts een zeer gering aantal, varkens van genoemd gewicht (100 K.G. slachtge- wicht) aanwezig ia en dat in de overige provincies met uitzondering MAXIMUMPRIJZEN' VOOR PINKEVELLEN. De minister van landbouw, nijverheid' en handel heeft 1. ingetrokken rijn beschikking van 14 Juli jl. houdende vaststelling van maximum prijzen voor ptokeveilen: 2o. vastgesteld den volgenden Maximumprijs voor ptoke- en grasvel'Len met kop en' pooien 50 'cent per H K.G., versch gewicht, voor licht beschadigde vellen wordt deze prijs met 1 cent, voor beschadig- de met 2 cent en voor wormhuidien met 10 cent per X K.O. verminderd, onder bepaling, dat het mtoimum-gewicht dezer vellen op 10 K.G. en het maximumgewicht op 21 ICO. wordt vastgesteld. Maximumprijs voor platen van ptoke- en grasveiien 57 cent per y, K.G., versch ge wicht, voor licht beschadigde platen wordt deze prijs met 1 cent, voor beschadigde met 2 cent en voor wonnpllalen met 10 oent Vi K.G. verminderd, ondër bepaling, dat minimum-gewicht der platen op 8 ICO. en het maximumgewicht op 17 K.G. wordt vast gesteld, een en ander volgens de bestaande handelsgebruiken. UITVOER VAN BOONEN. Van gewone snij- en sperdeboonen wondt Laurie, Ga dan mee en help mij trouwen," zei HOOFDSTUK XXXVI. Er rijn zea-en-dertig nummers op een roulët- tebord cn ze krijgen alle hun1 beurt. Het is evenals in 't lievere soms krijgt ge zwart en dan rood, soms hebt ge succes op beide tege lijk en dan komt er weer een nul en ge begint van voren af aan. Dc korte en kalme pleditigheid met Theo en I ubby als eenige getuigen was achter dm rug. Felicia in een verbijstering van geluk, die een zinsbechoogeltog scheen voor een vermoeid zeizigster, maar te werkelijk en te vermoeide reizigster, maar te werkelijk en te in het midden van de serre van het hotel, ter wijl de drie anderen klonken eu op haar ge zondheid dronken. „Op mevrouw Laurence Pridham," ziel Tubby. terwijl hij' zün glas opnam eu met Theo klonk. ..Vier dien dag nog dikwijls Fee, daar ga je." „Op de bruid", riep Theo, „Leef lang en gelukkig „Daar is wel hoop op," sprak Laurie, „komaan, jullie beiden, ad funduml" en ziq dronken allen hun glas leeg. Op dat oogenblik kwam er 'n bediende de serre in, riep het nummer van Laurie en zei tot antwoord' op Laurie's vraag wat hij ver langde, dat er een heer was met een któiln meilsje, die naar iemand van het gezelschap vroeg. „Wat is dat?" riep Felicila, toen rij drie personen aan het andere eind van de serre zag, „dat te de kleine Eval" Én op hetzelfde oogenblik herkende het kind haar twee vrienden en vloog naar hen toe, gevolgd door haar moeder en den heer Ferdinand Saxon. (Wordt vervolgd). COURANT. DUITSCHLASIU.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1