TODUKLAND. zen. Wij begeeren geen dezer gewelddadige annexaties; wij wenschen slechte, dat terug geven wat ons behoort. Wat waren de bewoordingen van de motie, die het eenstemmig protest opschreef, dat in 1871 de vertegenwoordigers van Elzas-Lo- thflringf-n, tegen zijn wil aan Frankrijk ont scheurde in de nationale vergadering indien den? „De Kamer verklaart, van den oorlog, Europa door de aanranding van het impera- listische Duitschland opgelegd met de be vrijding van de overweldigde gebieden den terugkeer van E lzaa-Lotharingen tot het moe derland te verwachten, alsmede een billijke schadevergoeding. Zonder eenige gedachte aan verovering-of onderdrukking van buiten- landsche volken, rekent zij er op, dat de da den van de legers der republiek en haar bondgenooten de gelegenheid zullen openen om van het gevelde Pruisische militairisme de waarborgen voor een duurzamen vrede en de onafhankelijkheid te verkrijgen voor dè volken, groot en klein, bij de organisatie, van nu af voorbereid, van den bond der volken". Dat men de wereld nu durve voorhouden, dat wij willen inlijven. Dat is een te grove manoeuvre dan dat daar iemand zou imloo- pen, zeker niet de demokratische dOmmen van het Russische volk, dait men vergeefs van rijn bondgenooten tracht te scheiden door het zand in de oogen te ntrooien te aanzien van de ware gevoelens der ware dëmokratte. Wat doet de kanselier? füj tracht de ver legenheid te bemantelen, waarin hij verkeert, wat aangaat de oorlogsdoeleinden van Duitschland te omschrijven alsmed'e de voor waarden, waarop het vrede zou willen slui ten. Hij tracht vooral de aandacht af te lei den van de schrikkelijke verantwoordelijk^ heid, die drukt op het geweten van den Duit- schen Keizeer en diens raadslieden. De kanse lier tracht de openbaarmaking van de beslui ten, 5 Juli (1914) getroffen In den te Pots dam gestloten raad, waar alle gevolgen van het Servië te zendden ultimatum onder het oog werd gezien, uit welk ultimatum de oor log moest voorkomen, op den achtergrond te schuiven. Het is nog al voorzichtig om, als men zelf een dergelijke verantwoordelijkheid draagt, ons van onze bedoelingen rekenschap te vra- en. Wij richten ons dan ook niet tot )uitechland, maar tot hen allen, die getuigen rijn van ons zelf meedoen aan den strijd, die wij sinds drie jaar voeren. Zij weten, wat er op den bodem der ziel van het Fransche vdlk huist aan innige hechtenis aan de beginselen van rechtvaardigheid, eerbied voor het recht der volken en kan Ik daarbij voegen, op ge vaar af van door onze vijanden niet begrepen te worden, worden, aan echte edelmoedig- heid. KORTE BERICHTEN. De Duitsche Rijkskanselier Dr. Mi- chaëlis, is te Wcenen aangekomen. Het Kaukasische leger is door muiterij aangetast. Kerenski heeft de algemeene re aankoopen der speculanten (Be voor deze pro ducten in voorkoop buitensporige bedragen besteden worden opgejaagd, worden door den minister van landbouw maatregelen overwo gen om dit tegen te gaan. Evenals zulks reeds is bekend gemaakt met betrekking tot srtroo, zullen de te nemen maatregelen ook bier waarschijnlijk bestaan in het vaststellen van maximumprijzen. Daar bij deze maximumprijsregeling geen rekening zal worden gehouden met gesloten voorkoopcontracten, wordt belanghebbenden aangeraden, zich van het opkoopen van deze producten te onthouden. organisatie ervan bevolen. De steden Tiflis en Bahoe zijn in handen der maximalisten, vele deserteurs bezetten kleine steden en dor pen, een geheel vliegtuigpark ln de vesting Kara wera door muitende troepen verwoest. Een vredespropagandist in Amerika werd door gemaskerde mannen opgehangen. Noorsche torpedobooten zouden buiten de Noorsche territariale wateren Amerikaan- sche torpedojagers öntmoet hebben. In een munitiefabriek in Zuid-WaleB had een ontploffing plaats, er waren 6 doo- den en 3 gewonden. De rransche Kamer heeft het wetsont werp goedgekeurd, waarbij de regeerint wordt gemachtigd de burgers van geallieerd* landen, die ln Frankrijk vertoeven en ln hun land dienstplichtig zijn doch dien plicht niet hebben vervuld, in te lijven. De leider van het voorloopige Oosten rljksche ministerie, Dr. von Seidler, heeft de partijleiders medegedeeld, dat hem de vor ming van een definitief kabinet Is opgedra gen. EEN ONRECHTMATIGE OFBREN GING. Het ministerie van- buitenlands-die zaken deelt mede: Den 3en Mei J.l. werd de Nedierlandache stoomtrdler Koningin Emma Sch. 417 aan gehouden door den onder Duitsche prijsbe- mannlng naar Emden varenden Nederland- sdien stoomtrdler Emma ljm. 177. Van de Lpima ging een Duitsch matroos als prijsbe- fnian.ilng op de Koningin Emma over, ten einde het schip naar een Duitsche haven op te brengen. Tengevolge van verkeerde navi gatie kwam de Koningin Emma echter bin nen Nedlerlandsdi gebied en geraakte nabi, Terschelling aan dén grond. Door de binnenkomst binnen bet Neder- landsche rechtsgebied werd deze Neder Laud- B1NNENLAND de Duitsche Regeering geprotesteerd tegen de onrechtmatige wijze, waarop hier het prijs- recht was uitgeoefend, aangezien het recht van aanhouding en opbrenging uitsluitend aan oorlogsvaartuigen en niet aan een schip onder prijebemanning toekomt. In antwoord bierop heeft de Duitsche re geering erkend dat de opbrenging der Ko ningin Emma onrechtmatig was geschied. Zij heeft over deze fout van haar zeestrijd- krachten 'haar oprecht leediwezen betuigd en zich bereid verklaard de ten gevolge der aan houding en de stranding der Koningin Em ma geleden sChade te vergoeden- De Duit sche regeering heeft daarbij de verzekering gegeven dat alle noodige maatregelen zijn genomen teneinde een herhaling van zoo danig voorval te voorkomen. DE DOORVAART OM DE NOORD. (Officieel). Aangezien van de rijde van de Britsdie regeering bericht Is ontvangen, da- van de opengebleven nauwe passage moe' wachten tot nauwkeurige astronomische plaatsbepaling mogelijk is, moet de door vaart om de Nbord! voorloopig als uiterst ge vaarlijk VOEDERBIETEN en KOOLRAPEN. In verband met het feit, dat de prijzen van voederbieten, koolrapen e.d., ten gevolge van NED. QNDERIWIJIZ: 'SCHAP. In de huishoudelijke vergadering van Maandag werd nog de concept-begrooting behandeld. De inkomsten worden geraamd op 20,469, de uitgaven op 25,261,04, zoodat de begrooting sluit met een tekort van 4792.04 In de gisteren' voortgezette vergadering werd de wetswijziging 'behandeld. Belangrij ke veranderingen werden' niet aangebracht. Er waren een' paar telegrammen ingekomen met de beste wcnschen voor het Genootschap, n.L van de heeren mr. Smeenge te Amster dam en Wolthuis te Groningen. De heer R. Heerema, vertegenwoordiger van het M. U. L. onderwijs, deelde mede, dat de Vereeniging voor M. U. L. O. een actie zal gaan. voeren voor dat onderwijs, omdat die vereeniging vreest voor een politieken moord op het M. U. L. O. door art 192, en riep voor die actie de hulp in van het N. O Genootschap. Aangenomen werd een voorstel' van het be stuur om aan de regeering te verzoeken een voorstel te doen om de Wet op het L. O. zoo danig te wijzigen, dat het aanstellen van vo lontair-onderwijzers op een salaris beneden het wettelijke minimum onmogelijk wordt, 'Mede werd aangenomen oen argentiën- vooratel van Sloten jH.) om er tegen te agee- ren, dat voor de berekening van het pensi oen' van onderwijzers hij het herhalingsonder- wijs slechts wordt achtgeslagen op ae tijden gedurende welke de cursussen inderdaad in gang rijn en niet op de ffidien, dat ze geslo ten rijn of niet worden gehouden. Aangenomen werd nog een voorstel-Rid derkerk waarin de vergadering het hoofdbe stuur machtigt alle in rijn macht staande middelen aan te wenden teneinde de classi ficatie uit de wet te weren. Verder een voorste! van de afdeeling Waal wijk waarin het hoofdbestuur wer dopgedra- gen een actie te beginnen ter verbetering der wachtgelden, in den- geest van ed conclu- slën in 1911 aangenomen te Breda. Ook werd aangenomen een voorstel Gro ningen, waarin verzocht werd, diat het hoofd bestuur zijn aandacht wil wijden aan de be langen van de gemobiliseerde onderwijzers. IN EEN TE STILLE OMGEVING. De ruim 100-jarige Johannes van den Boom, uit Voorthuizen kwam dezer dagen te Bameveld om daar een kosthuis te zoeken Op de vraag, waarom de stokoude man no, van woonplaats wilde veranderen, anitwoori de hij, dlat het hem in rijn tegtenwoor-dige kosthuis, waar hij het overigens uitstékend naar rijn zin had, te stil ia. I lij wemschte wat meei leven en drukte om zich heen. De oud strijder heeft geen kosmuis gevonden. OP VALSOHE PAPIEREN GEREISD. Dinsdagnamiddag kwamen te Oldenzaal' twee Duitsche deserteurs aan, die op door hen zelf vervaardigde passen en vervoerbil jetten direct van het front (Arras) ongehin derd naar Bentheim waren gespoord. Den verderen tocht legden ze te voet af. In uni form kwamen ze aan .terwijl de valsche pa pieren cog ln hun bezit waren. UIT OUDKARSPEL. In de jongste vergadering van de afd. van den Bond voor StaatepensLonneering wen met het oog op de onbelangrijkheid van den beschrijvingsbrief en de booge kos ten besloten geen afgevaardigde naar de al gemeene vergadering te zenden. Naar den landdag a.s. Zondag te Heiloo, zal een fietstocht worden georganiseerd, af rit precies 12 uur van de Spoorstraat. VEETELLINO. De Staatsct. bevat het resultaat van de in de maanden Maart/April 1917 gehouden telling van het rundvee, de varkens en de schapen. Mede zijn opgenomen eenige dj- fers, betrekking hebbende op de telling van Mei/Jluni 1910. In totaal bedroeg het aantal runderen ln 1910: 2,026,943,.en in 1917: 2,301,532 het aantal schapen in 1910: 483,082 en ln 1917: 520,275 en het aantal varkens in 1910 1,259,844 en' in 1917: 1,185,438. CENTRALE KEUKEN. De raad der gemeente Amersfoort heef aan B. en W een blanco credlet verleent voor de stichting van een centrale keuken Een commissie, samengesteld uit personen van eiken rang en stand, zal nagaan in hoe verre het mogelijk en wenschelijk is verschil lende soorten spijzen te verstrekken, opdat ook het beter gesitueerde deel der bevolking i nhet belang dér noodzakelijke brandstoffen- besparing hiervan gébruik zal kunnen maken. PETROLEUM In Arnhem weigeren verschillende winke liers petroleum te veikoopen, omdat de winst (1H cent per liter) hun niet groot genoeg is Èr rijn in den petroleumhandlel onbillij den voorgekomen, doordat de verkoop geheel vrij is. Wie nu maar den hoogsten prijs biedt, krijgt petroleumi genoeg, anderen kunnen niets bekomen. De Amiiemsche vereeniging voor handel en nijverheid zal nu dien minis ter van landbouw verzoeken de petroleum ondfer de gewone distributie te doen vallen waardoor de gemeentebesturen den verkoop regelen. DE SALARISSEN DER BIJZONDERE ONDERWIJZERS. Op de vragen van de kamerleden Van Wijnbergen, van der Molen en Gerretson heeft de minister van binnenlandsche zaken het volgend schriftelijk antwoord ingezon den: Het bestaande stelsel van subsidieeren Brengt mee, dat het Rijk. zoowel aan de open- Bare als aan dé bijzondere scholen de wette- ijke minimarjaarwedden vergoedt Of en zoo a, in hoeverre de gemeenten of de schoolbe sturen boven die maxima willen gaan, blijft, afgezien van het hooger toezicht op üe ge meentebesturen, aan hun prudentie overge laten. iDe omstandigheid dat allicht verscheidene gemeenten de wedden zullen verhoogen, kan te minder aanleiding vormen om thans in cidenteel te breken met het bestaande stelsel van rijkssubsidieering, nu het nieuwe artikel 192 der Grondwet vermoedelijk eerlang tot een ganscb andere regeling zal leiden en een initiatief-voorstel aanhangig is, dat beoogt het subsidie voor openbare zoowel als bijzon- diere scholen te verhoogen. EEN BELANGRIJKE VINDINO? De „Limb. Koerier" maakt gewag van een vinding van den heer Emile Römer, secreta ris van het Burg. Armbestuur te Maastricht, bestaande uit spedale coraforen, waarop zou runnen worden gebraden, gebakken en ge rookt, ja zelfs strijkijzers verhit zouden kun nen worden. Een „hoogstaande persoonlijkheid," die de roefnemingcu in het gesticht „Calvariën- berg" had bijgewoond, verzekerde het blad, „dat het hier een procédé betrof, dat ten al gemeenen nutte zal strekken en een omwente- uni ig zal brengen in de huishoudelijke en misschien ook wel in de industrieele economie van de naaste toekomst. Ook had hij verno men, dat het procédé ter beschikking van on ze Regeering was gesteld." Afgaande op deze inlichtingen stelde de „Limb. Kr." zich in verbinding met den heer Römer, die het procédé en de werking ervan ten zijnen huize liet zien. Het blad geeft dan de volgende beschrij ving: „Het doosje of busje, dat hij ons vertoon de, is een van de toestellen, waarmede hij Be- dert geruimeu tijd proefnemingen had ge daan. Het ziet er uit als een cylinderhoed zonder luif of als een emmertje, waarin vijf kilo appelsiroop verkocht wordt; heeft ter zij de een metalen buisje van ongeveer tien cen timeter lengte en aanden bovenkant van het doosje is een opening van eenige centimeters. Op een weegschaal geplaatst, wees het ten ;ebruik gereed een gewicht aan van ruim 750 gram. „De heer Römer plaatste den cylinder op een steen in de open lucht en bradr vuur aan de vooropening der buis door middel van een lucifer. Aan de bovenopening van den cylinder ien lichte vertoonden zich toen gruel rookwolkjes, die na eenige oogenblikken in een groote vlam overgingen Boven de vlam-openiug plaatste de heer Römer vervolgens een roostertje van een gewoon gascomfoor, zette er 'u ketel met koud water op en na eea zevental minuten kookte het water lustig. In eene daarna erop geplaatste koekepan liet hij mede in onze te genwoordigheid spiegeleieren bakken, welke operatie in een minimum van tijd was afge- loopen. „Omtrent de samenstelling van de brand stof wenschte de heer Römer, met het oo, op het patent, niets uit te laten, doch hij gal ons de stellige verzekering, dat één lading van het comfoor Blechts eenige centen kostte; drie uren lang is het gebruik ervan verze kerd! „Voorts deelde de heer Römer ons mede, dat er in de ateliers van den heer George Hoeberechts meer geperfectioneerde comfo- ren aanwezig zijn met pijpen, die den rook naar den schoorsteen afvoeren en die nog veel grootere hitte afgeven dan het aan ous vertoonde proefcomfoor „O m. nog heeft de heer Hoeberechts een spedale kachel geconstrueerd, die verwar ming in vertrekken mogelijk maakt en met één vulling ruim drie uren nuttig effect doet. Proeven met grootere kachels, die langcren tijd kunnen branden, zijn aanhangig. De geperfectioneerde toestellen kunnen binnen eenige maanden in deu handel komen, doch worden voorloopig nog aan niemand ter bezichtiging gesteld." Wjj hebben, zegt de „Limb. Kr." ten slotte de overtuiging gekregen, dat hier lets Is ge vonden, hetwelk niet alleen uitkomst zal brengen in den heerschenden kolen- en gas- noodi bijzonder ten behoeve van de armsten onder onze medemenschen, doch ook voor de kleinindustrie hoogst nuttige toepassing zal kunnen vinden. UIT BEROEN. De Raad vergaderde gister ln voltallige ritting. De heer Zwaan bracht den burgemeester namens de gemeente dank voor hetgeen hij gedurende de 34 jaren van zijn secretaris schap in het belang van de gemeente had ge daan. Spr. was er mede bekend, hoe de heer v. Reenen steeds de gemeentebelangen boven alles stelde. De voorzitter dankte wethouder Swaan voor de door hem gesproken woorden en wees er op dat h(] steeds met voldoening het secretariaat had waargenomen. Spr. ge waagde nog van den krachtigen steun dien hij in zijn functie van den heer Punt had on dervonden en deelde mede, dat slechts het steeds drukker worden hem noopte zijn func tie als secretaris, die hem steeds lief geweest was, neer te leggen. Hierop werd de nieuwe secretaris, de heer Taapke, binnengeleid, om in de handen van den voorzitter ae vereischte eeden af te leg gen. Na het in ontvangst nemen der verschillen de felicitatiën verklaarde de heer Taapken te zuil entrachten zijn beste krachten in het be lang van de gemeente te geven. Hierna kwam het adres van de brandstof- fencomnrissie in behandeling. In het adres werd medegedeeld dat de commissie het noodig oordeelde om de bezol diging van den administrateur op 100 per maand te stellen. Dat tot 9 Juni op de brandstoffen een verlies van 3299.83 werd geleden, kwam in hoofdzaak doordat de turf tegen lageren prijs gedistribueerd was geworden dan ze was Ingekocht De nieuwe commissie was van oordeel, da in het vervolg de gelden, noodig voor de betaling van onkosten en salarissen, gevon den moeten worden buiten bezwaar van de gemeentekas, zonder evenwel de door de Rijks-kolendistributie goedgekeurde prijzen te overschrijden De voorzitter deelde mede, dat B. en W. de bezoldiging thans gemotiveerd achten. Besluit de raad om de bezoldiging van den adminifcb" teur van de brandstoffen-commis sie op 130 per maand te stellen, dan dient het salaris van den administrateur van de le vensmiddelen-commissie ook op dat bedrag gesteld te worden. Spr. bestreed nog uitvoerig de op de com missie uitgeoefende critiek en was van oor deel, dat men met zekerheid kan aannemen dat de commissie zal voorkomen, dat de ge goeden zich een voorraad kunnen maken en ër later voor de minder gegoeden niets zou rijn. De heer B a 11 u s oordeelde het voorge stelde salaris verbazend hoog. Besluit de raad daartoe, dan oordeelde spr. dat het Ba- lam van den heer Rensink, die voor 15 per week hard gewerkt had hooger dan 100 per maand moest worden. Spr. stelde voor om het salaris van den heer Berkhouwer op 20 per week en dat van den heer Rensink op 25 per week te Btellen. Aan den heer Bamaart vroeg spr. of deze den heer Berkhouwer de man op de rechte plaats oordeelde. De heer Bamaart meende van wel. Iemand du geheel bevredigde zou wel moeie- lijk te vinden zijn Itu gc salaris cM merkin ghadden willen komen, aan wien men De heer B a 11 u s meende dat voor dat hooge salaris ook nog wel anderen in aan het administratieve gedeelte beter kon toe vertrouwen. De heer Veenhuisen oordeelde dat den heer Berkhouwer het salaris voor zijn werk wel toekwam. Spr. had vernomen dat hij 6teeds bij het bedrijf was. De voorzitter meende, dat het admi nistratieve gedeelte nog wel eens nader ge regeld okn worden. De heer Bamaart wees er op, dat de heer Rensink wel 15 per week verdiende, doch daarvoor slechts 5 uur per dag werkte Wanneer hij langer werkte dan bracht hij overuren ln rekening. De heer Berkhouwer deed) dit niet en begon ïeeds 's morgens om half 8 en was er 's avonds om half 7 nog te vinden. Dc heer Apeldoorn oordeelde het niet gew-enschl o mer nog een opslagplaats bi] te huren. Spr. zag liever, dat men reeds een aanvang maakte met de distributie. De heer Barnaart deelde mede, dat dit nou niet geschiedde, omdat de commissie het beter ooi deelde, dat de tijdelijke bewoners het dure hout eerst opstoken. De heer Gorter meende dat bdj aanne ming van het voorstel, de heer Rensink zijn overuren niet meer in rek eningmocht brei gen. De voorzitter bevestigde dit. Hierna werd het voorstel van B. en W om het salaris van beide functionarissen op ioo.per maand te stellen, aangenomen. De heer Baltus stemde tegen. Hierna kwam in behandeling een verzoek van de melkslijtera om hun alsnog een toe slag toe te kennen op de geleverde melk, to taal 421 68. De heer Gorter merkte op, dat tot 1 Mei ook door het rijk toeslag werd gegeven. Spr. vroeg hoeveel die per week bedroeg. De voorzitter deelde mede, dat de toeslag 3 ct per L bedroeg. De hee'r Gorter deelde mede dat zij niet wisten, dat die toeslag 1 Mei zou eindi gen. De minister antwoordde den 29sten Mei, dat geen toeslag meer gegeven zou wor den bij een' melkprijs van 13 ct. Van J Mei tot 13 Mei verkochten de melk slijters in de verwachting van een toeslag voor inkoopsprijs. Spr. meened, dat de billijk heid mode brengt om aan hun verzoek ten deele te voldoen en vernam gaarne hoeveel de gemeente van het rijk daarvan terug kan ontvangen. 'De voorzitter wees er on, dat zij slechts redit op 2 ct. en niet op zj-j ct heb ben, aangezien de bepaling van dien minister waarbij1 ae inkoop van de melk op 13 ct. werd gestelio, reed» 1 Mei inging. De gemeenfena ren hebben ln de eerste wéken van Mei goed- koop*: melk gehad' en de melksüijters mogien daarvan niet de dupe worden. Spr. waischte voor een deel aan het verzoek te voldoen en vroeg bij een- weigering door het rijk machtiging van den raad om, die vergoeding van gemeentewege uit te keeren De raad vereenigde zich a voorstel. De reening van het burgerlijk armbestuur werd hierna goedgekeurd. De geloofsbrieven van de herkozen leden werden na onderzoek ln orde bevonden, waarna tot toelating werd besloten. Een crediet aanvrage van 6000 voor het électrisch bedrijf voor te maken uitbreidingen kwam hierop in behandeling. Voor het Zui- dergeestnet zal alleen reeds ruim 3000.— noodig 'zijn. Voor 63 aansluitingen waren uit de winsten dit jaar reeds een 2662.18 betaald. Een credtet van 10,000 zal, oor deelde dc burgemeester, wel noodig zijn, men heeft dan aan het eind van het jaar 118 nieu we aansluitingen en in de gemeente dan ruim 500 aansluitingen. De her Ba'ltus wenschte de menschen, aan de Zuidergest gaarne aan te sluiten, doch een adres van de Koogerdijkbewoners was er eerder en die kan men niet achter stellen. De voorzitter deelde medé, dat dé Koogerdijktoewoners waarschijnlijk door nl. verno [ijk geholpen kunnen worden. Spr. hac srnomen, dat de K. E. M. naast ae 1 J spanningskabel destijds reeds een laagspan- ningskabd legde en dit zal onderzocht wor den." De beer Apeldoorn zag gaarne dai men te ergen, evenals te Heiloo, de petrole um- slechts beschikbaar stelde voor hen, die niet bij het eclectrisch niet rijn aangesloten. De voorzitter zegde overweging hier van toe. De heer Barn aast betoogde daarvan mede nog de noodzakelijkheid. Hierna were overeenkomstig het voorstel van den voorzit ter besloten ue suppletoire begirooiting van het electrisch bedriji te verhoogen' met 10000 gulden. 'De beer Baltus vroeg inlichtingen over den 'hoogspanningskabel. De voorzitter deelde mede dat de in genieur Boom 'had medegedeeld, dat de pro vincie thans bereid is den geheelen hoogspan limg; kabel ook tot Bergen aan Zee terug te betalen, indien die gemeente genegen is een wijziging ln het contract aa nte brengen. De gemeente ontvangt dan 17000, doch mis* dan eenige voordeden, waardoor de zaak voor de gemeente lood om oud' ijzer wordt De zaak zal later echter officieel in dén raad komen. Tot leden van de commissie, belast met het nazien van de gemeeaetrekening over 1916, werden de heeren Gorter en Apeldoorn b uoemd. Het verzoek van- dien' heer J. Wittebrood om het geni ntebosch nogmaals te mogen looien, werd ingewilligd Ter tafel kwam hierna het verzoek van den nachtwacht G Witte om zijn loon van 30 per maand op 10 per week te stellen. B. en W. stellen voor het salaris op 40 per maand te tsellen. 'De heer Barnaart oordeelde het betei om iemand te nemen die geen twee betrek kingen, zooals deh eer Witte, vervulde. Spr. wilde dan hooger salaiieeren. 'De heer B al t u s meende, dat het niet inging om iemand dag en' nacht te laten De heer Barnaart wenschte dan een zoodanige belooning te geven dat de nacht wacht zich geheel aan zijn werk kon wi, ien. Waar de heer Witte ook thans bij anderen werkzaam is, kan hij, wanneer hij voldoende betaald- wordt, over dag voor de gemeen tp ook wel wat doen. De voorzitter deelde tnedle, dat het denkbeeld van dien heer Barnaart ook door B. en W. was besproken. 'De heer V e e n h u ij s e n mboende, dat er nog al eens iets gebeurde, dat niet in de haak was, controle was beter mogelijk, wanneer de maü geheel in gemeentedienst was. Titans is bet niet te controleeren hoelang hij loopt. - belooinng vond' spr. wanneer de functie zoo blijft al hoog genoeg, 5 uur dienst per nacht wordt er slechts verricht. De heer Barnaart bleef het te weinig vinden. (De heeren Baltus en Apeldoorn wanen voor het voorstel van B. en W. Dil voorstel werd tenslotte aangenomen. De heer Bamaart onthield zich van stemmen. Spr. wenschte een modelwacht. In behandeling kwam hierna een voorstel va nB. en W. om een crediet open te stellen voor het Werkloozenfonds. De heer Baltus was tegen de arbeidsb middeling. Men krijgt daardoor elementen in de gemeente die ongewenscht zijn. SpreLer meende Bat bij een normalen toestand cr werkkrachten in de gemeente genoeg zijn. De heeren Veenhuizen en'Barnaart waren het hiermede eens. De heer Gorter meende dat er een cre diet geopend moest worden omdat de ge meente naar medewerking had toegezegd. Spr. wees op de bestaande afd. van den tim- merliedenbon din de gemeente en hetgeen minister Treub had voorgestaan. De heer Baltus veronderstelde dat de bonden, omdat ook hun centen er mede moeid zijn, wel voldoende controle zul uitoefenen. Besloten werd eea crediet van 100 daar voor te openen. Van den heer Conijn was een verzoek In gekomen om de boerenplaats weer voor drie aar te mogen inhuren. B. en W. stelden voor dit verzoek in te wil ligen, onder beding dat Je gemeente tiet rct-m heeft, om, wanneer zulks noodig is, tc en schadevergoeding over de gronden te beschik ken. De heer O o r t e r vroeg of B. en W. de on- derliandsche verhuring in het werkelijk, be lang van de gemeente achtten. De voorzitter meende van wel, daar dc huurder een goed gebruiker is. Ook de door B. en W. gewenschte bepa ling oordeelde spr. een beiang voor de ge meente. De heer Baltus merkte nog op dat dc plaats geen boerenplaats genoemd kon wor den. Spr. meende dat men den huurder zelfs niet voor drie jaar moest binden. De voorzitter meende dat het ook ge waardeerd moest worden dat de huurder voor de volkstuintje.*! zoo had medegewerki De heer Barnaart oordeelde c hoogere huur wel te bedin. en zou ziin, dot i meende dat dit niet ia liet belang van de meente zou zijn. De heer O o r t e r kon zich thans met on- derhandsche verhuring wel vereenigen, waar na hiertoe besloten werd. Ingekomen was een rekening van den smid Hoebe groot 155. Deze rekening was twee dagen over tijd. De heer Baltus was er voor om de re kening niet te betalen. Ook met den dokter was spr. daar destijds voor. De neer Veenhuisen oordeelde dit wel een goede straf. De andere leden oordeelden dit te Bterk. De heer Baltus meende dat men de re gelingen dan wel kon laten vervallen. Besloten werd de rekening alsnog uit te betalen. Van Qed. Staten was dc bouwverordening terug ontvangen. Een wijziging werd nog noodig geoordeeld. Hiertoe werd besloten. Nog was een dankbetuiging van den heer ToUma voor een gedeeltelijke ontheffing van de tolpacht ingekomen. Van Jhr. de Oraaf was bericht ingekomen dat hij zich namens het rijk met de te bouwen schuurtjes bij de gemeentewoningen kan ver eenigen. Ook de gezondheidscommissie kon zich met het bouwen van de schuurtjes vcreenigen. De kosten zullen ongeveer 2400 bedragen. De heer Baltus oordeelde het mede noo dig dat de menschen bij hun huisje ecu stukje groud krijgen voor het bleeken van hun klee- ren. Algemeen was de raad voor het bouwen ige van de schuurtjes. 'oorzlti rige gt worden. Spr. oordeelde tevens dat de huizen De voorzitter deelde nog mede, dat met het overige geld de weg aldaar verbeterd zal door het bouwen van de schuurtjes hi huur niet hooger mochten worden. De heer Veenhuisen vestigde nog de aandacht op de noodzakelijkheid van de ver betering van den weg van den Loudelsweg naar de woningen. De voorzitter deelde mede dat dit nog niet geregeld kon worden, omdat liet be stuur van hef Pensionaat voor een regel iug niet te vinden was. Getracht zal worden de zaak nog op een andere wijze te regelen. tsu-ffrg c-nior, IVUUIOJU m-wi uw temmprt nteiiw* LUCIUU1 gUclUUUi wmui

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2