Niets verder gehoord en daarop factuur ontvangen dd. 5 Jiuni waarop de levering volgde den 25 Juni j.L In tussch en was de nieuwe gasfabriek ge holpen door de energie te meten in het over gave station aan den> Helderschen weg, door 1 van de maandelijks niet gebruikte stellen stadsrhoofdmeters voor de fabriek te gebrui ken. Van de Kabelfabriek te Delft is met moei te 85 meter aansluitkabel voor licht in ons bezit gekomen, die te gebruiken is, hoewel deze van een lichtere constructie is dan de tot dusverre gebezigde. Hiermede kunnen naar schatting 12 aansluitingen gemaakt worden. VEREENIGING VOOR DEN HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. In het café „de Korenbeurs" aan het Lut- tik-Oudorp werd gisterenavond een vergade ring gehouden van bovengenoemde vereeai- ging. Bij opening door den voorzitter, den heer W. van Vuure, waren een twaalftal leden aanwezig. De voorzitter heette de aanwezigen welkom, tevreden over de opkomst. De om standigheden, het slechte weer en ook die minder belangrijke agenda hadden niet tot druk bezoek uitgelokt Hij memoreerde het werk van eenige leden in het belang der dis tributie en de benoeming van hemzelve tot bestuurslid van de Arbeidsbeurs. Hij hoopte, dat een en ander van goede gevolgen zal zijn voor de vereaniging. Ter zijner tijd zal spr. daarover nadere mededeelingen doen. Nadat de notulen waren gelezen en goed ekeurd, las de secretaris de ingekomen stuk a. Circulaire van den Middenstandsbond, met uitnoodiging tot bijwoning van het con gres te Groningen op 5 en 6 September as. b. Idem van den Middenstandsbond, met verzoek om mede te deelen welke op- en aan merkingen men had op de distributiemaatre gelen, genomen door de gemeente. c. Stembiljet voor de verkiezing van leden van het Bondsbestuur. d. Circulaire over het Meuwsenfonds, met inteekenlijst daarvoor. e. Reglementen en statuten van het bureau van advies, die, voor zoover de leden die nog niet ontvingen, nog verkrijgbaar zijn. De heer Jb. C 1 o e c k kwam terug op de woorden van den voorzitter, dat de noodtoe stand niet meewerkte tot het krijgen van een belangrijke agenda. Spr. had gedacht dat juist belangrijke vergaderingen daardoor zouden komen en herinnerde aan dte melk boeren, die zoo veel doen en deden voor hunne zaak en op zulke goede resultaten mo gen wijzen. Hij meende dat er stof genoeg zou zijn voor een belangrijke vergadering en wees daarbij op een gisteravond in dit blad voorkomende bijlage van B. en W. over dé distributie van andere dan rijksgo* en op den R. K. Volksbond, die oegon met distributie van sajet. Er was beweerd, dait de winkeliers op eiken gulden 35 cent te veel verdienden Spr. kwam daar tegen op en zei dat nu reedis was gebleken, dat de menschen niet goedkooper konden koopen dan de win keliers. Wanneer de middenstand goede nota had genomen van het werken van den R. K. Volksbond, had hij dat werken overbodig kunnen maken. Een belangrijke vraag achtte de heer C 1 o e c k het voorts of de bovenbedoelde distributie van andere dan rijksgoederen al dan niet zal geschieden door tusschenkomst van den winkelier. Toen voor het eerst betoogd werd de wen- •chelijkheid van distributie van klompen, werd gewezen op de risico die de gemeente daarbij zou loopen met de incourante maten en het inkoopen. De middenstand moest, meende de heer C1 o e c k, zijne hulp aanbie den bij het inkoopen van dergelijke artikelen, omdat die het goedkoopst kan koopen. En dan de herziening van de verordening op den hoofdelijken omslag. Er moest be sproken worden de vraag of deze is in het belang van den winkelier. Voorts wees spr. op de adressen van de heeren de Lange en Pot aan den gemeente raad. Een en ander was voor spr. aanleiding om te wensehen, dat er een keer meer was vergaderd. Ook het punt: „Het heden en de toekomst van den middenstand", te behande len op het congres van den middenstands bond, had de vereeniging reeds eerder bij el- kaai moeten brengen. De voorzitter antwoordde, dat geen enkele melkboer hem had gevraagd hunne kwesties ter sprake te brengen, hij was er on bekend mee gebleven, evenals met de sajet- distributie door dien R. K. Volksbond. Had hij er van geweten, dan zou hij zeker wel wat in dezen hebben gedaan. Met het gezegde over de weinig belangd rijke punten ter bespreking in den tegen- woordigen tijd had spr. alleen bedoeld de enquête inzake het licht en het sluitingsuur Er was in dezen niets mee te deelen. De voorzitter was erg pessimist en vreesde, dat straks om 4 uur de gaskraan wel reeds geslo ten zou moeten worden. Wat den hoofd, omslag betreft, als er ie mand was die de nieuwe verordening bij de oude wilde vergelijken in het belang van den middenstand, dan zou spr. daar gaarne toe medewerken. Inzake het lijntje van den heer Pot meende de voorzitter dat dit al lang in orde was De voorzitter vroeg den heer Jb. Cloeck of hij niet meer licit kon laten scnij- nen over het adres over de handels- en verheidsterreinen. De heer Cloeck: Wie dit adres gelezen heeft, is geen licht meer noodig. Dat adres is goed, het staót. Het is het belangrijkste wat in jaren bij den raad is ingekomen en heeft in alle couranten gestaan. De voorzitter was huiverig om zaken in de middenstandsvereeniging te behande len, die eigenlijk in een valsereeniging thuis behooren. De secretaris, de heer L. T r ij b et z, wees er nog op, dat het bestuur vaak genoeg ge confereerd had, maar geen belangrijke punten had! kunnen vinden voor biieenroeping van een vergadering. Als op zoo n bestuursverga dering slechts een drietal leden aanwezig zijn, is dit geen bewijs van het aanhangig zijn van gewichtige zaken. In den post-chè- que- en girodienst had men eindelijk een punt gevonden, het uitschrijven van een vergade ring waard. De heer Jb. Cloeck bleef er bij dat er werk genoeg was, het was maar voor het grijpen. Spr. nam dankbaar nota van het ge zegde van den secretaris: „hadden we een grief (inzake distributtemaatregelen), dan hadden we vergaderd". Het beteekent, dat onze middenstand geen grief heeft Maar spr. wees op het materiaalgebrek bij vele mid denstanders in den laatsten tijd, waarvan on derlinge ruilhandel en coöp. aankoop reeds het gevolg waren. In de toekomst zou in die richting meer gewerkt kunnen worden. De heer G. cloeck sprak over de inge komen circulaire inzake het Meuwsenfonds en drong sterk op inteekening aan. Voorts wees spr. er op, dat No. 1 van den post-chèque- en girodienst reeds in Decem ber 1.1. verscheen en die dienst dus niet nu pas aan de orde had behooren te komen. Voorts herinnerde spr. aan een mededee- ling in het Bondsblad van 20 Juli, dait aan de vereenigingen was gevraagd' om hunne opmerkingen over de distributie-maatrege len vóór 1 Augustus kenbaar te maken. Er was toch wel aanleiding geweest om vóór dien datum een vergadering te beleggen. Uit de vergadering kwam een stem op, aan dringende op bekorting van de discussies. De woorden van den hr. Jb. Cloeck waren bedoeld als een vingerwijzing. De spr. wilde dat ze als zoodanig werden aangenomen en wensch- te er niet te lang meer over te praten. Spr. vroeg voorts naar het werk der voor de distri butie gekozen leden. De voorzitter antwoordde, dat de heeren nog geen veis lag hadden uitgebracht. De secretaris maakte met een voorbeeld duidelijk dat de heeren wel degelijk werken. De heer Fortuin was tegen bekorting van het debat, ieder lid moest in de gelegen heid worden gesteld te zeggen wat hij wil. Wat betreft de opmerkingen van den heer Jb. Cloeck wees spr. op de drukke werkzaamhe den van den voorzitter. Spr. stelde voor het adres van den heer de Lange op de agenda te zetten voor de vol gende vergadering. Het is wel de behande ling waard. Voorts wenschte spr. dat de vereeniging een abonnement nam op de „Handelingen van den Raad". Dan kwamen de stukken geregeld in handen van den voorzitter en den secreta ris. Hierna kwam aan de orde punt 3, benoe ming afgevaardigden voor het Middenstands- congres te Groningen. Het bestuur stelde voor twee leden aan te wijzen. De uitgebrachte stemmen waren over tien leden verdeeld, zonder dat één hunner de meerderheid kreeg, zoodat een tweede vrije stemming noodig was. De heer J. Cloeck meende, dat het aan beveling verdiende dat niet iemand werd be noemd, die al eens eerder afgevaardigde was, en vroeg daarom niet weer op hem te stemnuïn. Bij ae hierna gehouden stemming kreeg al leen cie heer W. van Vuure de meerderheid (hij verwierf lü stemmen), herstemming moest worden gehouden tusschen de heeren G Cloeck en L. Trijbetz, die resp. 9 ai 5 stemmen hadden gekregen. Verkozen werd de heer Cloeck met 12 stemmen, de heer Trij betz verwierf 5, blanco één. Bij onltentenis van de benoemden, zal het bestuur twee le den verzoeken, die nog niet eerder afgevaar digden waren. Post-chèque- en girodienst. In het kort zette de voorzitter de ge makken daarvan voor den middenstander uit een. De heer de Bloeme, uit den Haag, heeft aangeboden hier ter stede de zaak voor een vergadering nader toe te lichten. De voor zitter stelde voor, genoemden heer uit te noo- digen hier te komen. Algemeen was men het over het belang van dergelijk optreden eens. De heer Jb. Cloeck wenschte dat er góede propaganda voor die lezing zou wor den gemaakt opdat, er dien avond een groot aantal hoorders komen. De voorzitter, die de volgende week voor zaken naar den Haag moet, zal met den heer de Bloeme persoonlijk spreken over een en ander. De zaak zal geregeld worden in vereeniging met de Hanze. Bij de rondvraag vroeg de heer Hollen- berg of er ook iets gedaan moest worden voor de verlichting ter gelegenheid van St. Nico laas. De heer Jb. Cloeck: Met 1 October krij- en we een nieuwe regeling, kunnen 2 Oct ev er er dus over praten. De heer Pels sprak over de nieuwe rege ling van den hoofdelijken omslag en wensch te dat een deskundige de zaak op een verga dering zou Inleiden, opdat de grieven van den middenstand daartegen naar voren kon den komen en in den raad worden bespro ken. De"voorzitter achtte den heer Jb. Cloeck daarvoor den aangewezen persoon. Deze echter meende dat niet hij, maar de heer Fortuin, een oud-raadslid en oud-lid van de commissie van belastingzaken, het meest des kundig was. De heer G.* C 1 o e c k meende dat de heer Spiesz, de belasting-controleur, het beste met de zaak op de hoogte zou zijn. Deze heeft toch ook al een aeri den te Bergen. Een vrij breedvoerige discussie werd noj over deze kwestie gevoerd, waaraan verschil lende heeren deelnamen. Het slot was, dat het bestuur de zaak zal regelen in den geest van het gesprokene door den heer Pels. Een der leden vroeg of het bestuur ook wist of de tseenkolen en het gas, benoodigd ter gelegenheid van de kermis, geleverd wor den door de gemeente. De heer J. Cloeck antwoordde dat er weer een voorstel was gedaan tot afschaffing van de kennis. De burgemeester had terecht gezegd dat de gemeente niet voor kolen kon Instaan De minister had de kermisreizigers in de gelegenheid gesteld kolen te bekomen. Spr. achtte de kermis voor den winkelstand en de gemeente van groot belang. Hetzelfde lid sprak daarop over het gebrek aan kolen voor de bedrijven en zou het be treuren, dat, als gevolg van de levering voor de kermis, in den1 a.s. winter voor de verschil lende zaken geen kolen zouden te krijgen zijn. De heer J(b. Cloeck gaf de verzekering dat er allereerst voor de bedrijven zou worden gezorgd door het rijkskolenbureau. Om het beetje gas te leveren dat in de ker- misweek méér wordt gebruikt, zijn slechts zoo weinig kolen noodig, dat men daarvoor de rgelijke lezing gehou- voordeelen der kennis niet behoeft te missen1. De voorzitter was het er «net het be doelde lid over eens, dat de verzorging van het bedrijf met kolen niet mag achter worden gesteld bij de kermis en vroeg hem of hij, zoo de pogingen in die richting van de bloemis- tenvereeniging niet mochten- slagen, het be stuur der A. w. V. daarmee in kennis wilde stellen, cpdat deze vereeniging dan zou kun nen doen wat mogelijk is. De heer Jb. C1 o e c k zei dat het beste was dat men zich vervoegde bij den heer Brink man, lid1 der Brandstoffencommissie. Verder sprak de heer Cloeck nog over den beschrijf vingsbrief van het Midrienstandscodgres. De heer O. Cloeck herinnerde er aan, dat verleden jaar in Dec. besloten werd den heer Noé uit te noodigen om voor de A. W. V. een Lezing te houden over verlichting. Er was op die vergadering tevens een aanbie ding van iemand, die wou spreken over re clame, Waarom zfjn die lezingen nooit ge houden? iDe voorzitter antwoordde dat de heer Noé het belang van de lezing niet meer in zag. Over de andere lezing zal zoo noodig nog gecorrespondeerd worden. Voorts besprak de heer G. Cloeck nog de huur voor de gasmeters, hij' wilde over die zaak een vergadering beleggen. De heeren Fortuin en G. Cloeck voerden over deze kwestie een vrij heftig de bat, na afloop waarvan besloten werd onge veer midden Aug. weer te vergaderen. De secretaris constateerde aan het slot der vergadering, dat er vele verwijten tot het bestuur waren gericht en kwam Qaar tegen op, als zijnde deze onverdiend, waarop weer een scherpe discussie volgde tusschen het bestuur en den heer G. Cloeck. Het slui tingsuur was inmiddels aangebroken, waar om de voorzitter haastig de vrij rumoerig geworden vergadering sloot. VEREENIGING VAN LAN DST ORMPLICHTIGEN. Gisteravond 7 uur werd er in het lokaal van doi heer W. Mooij, ««n de Koorstraat, een openbare vergadering gehouden van die vereeniging van landsformplichtigen in Ne derland. De vergadering was druk bezocht Als sprekers voerden het woord dte heer H. v d. Ploeg van Leeuwarden, propagandist van de Fed. Friesland, die het onderwerp „Na af richting naar huis. Geen oproep van oude ren" behandelde en de heer W. C. Fiege van l ief, rechtskundig adviseur, die het onder- werp „Ons standpunt tegenover de regee ring" besprak Beide sprekers waren candidaten voor be zoldigd propagandist .da* vaeeniging van Lan'dstonnpuchtigen in Nederiatj, zoodlat de leden kennis konden maken met de perso nen, waarover ze na afloop van de vergade ring moesten sternoten. De voorzitter, de heer GrondSma, deelde mede, dat de vergadering in de eerste plaats als propaganda bedoeld was. Spr. deelde mede, dat men zich niet aan den drenst wilde onttrekken, doch dat men al lereerst meende te moeten zorgen voor dte ei gen gezinnen. Noodig was het dus, dat die oudereu niet als jongens van 18 jaar behan deld werden. Dlaarom was de eisch: „na af richting naar huis" gesteld. De ouderen dien den zooveel mogelijk in dte gelegenheid ge steld hun gezin- en zakeubelangen te beharti gen. Spr. riep ook de pas gekeurdten op om mede te werken aan het werk der vereeniging. De heer Fiege, als eerste spreker het woord voerende, besprak allereerst zijn can- didatuur. De eenige vraag is „wie het beste voor de vereeniging werken kan en deze ver eeniging groot kan maken". Spr. zou de functie noode accepteeren en beval den heer'v. d. Ploeg aan, indien die een vroeger door hem ingenomen standpunt te rug nam. Spr had n.l. op aandrang van an deren zich laten stellen, omdat de heer v. d. Ploeg geschreven had zich terug te trekken als er een ander te krijgen was. Spr. gaf de vergadering in overweging het hoofdbestuur te bewegen de functie over twee personen te verdeelen, z. i. waren de werkzaamheden voor één persoon te groot Tot zijn onderwerp komende, herinnerde spr. a aan, hoe de landstormwet het moge lijk maakte de jongere landstormers dte plaats te laten innemen van de oudere landweer mannen. Dit was een goed principe, doch dat was niet gehandhaafd geoleven bij die wijziging in de landstormwet, toen men ging overwegen om ook de militie af te lossen. Men keerde daardoor het systeem om, aange zien oudere landstormers de plaats moesten innemen van jonge militie. Spr. betreurde het, dat diit principe niet in de Kamer ter sprake werd gebracht. De nieu we wetswijziging zou dan niet aanvaard ge worden zijn. Spr. besprak hierna het feit hoe het Mr. Marchant door de actie van de vereeniging gelukte dat de lichting 1917 voorging, waar door het wettelijke systeem, dat die jongeren vóór de ouderen moesten gaan, weer naar voren kwam. Spr. meende, dat dit feit bewees dat er in Nederland door een krachtige mas sale actie nog wat te bereiken is. Het hoofd bestuur verdiende voor haar actie dan ook aller dank Spr. besprak hierop de ongerustheid onder de landstormers 1908, toen 1909 het pakje moest aantrekken. Ook toen werd geëischt, dat de lichting 1918 moest voorgaan, maar de camarilla zat er achter. Mr. Marchaant trachtte weer voor die landstormers 1908 te bereiken, wat voor 1909 bereikt was en ook deze motie werd aange nomen, maar minister Bosboom stoorde zich niet aan de wilsuiting van de Tweede Ka mer. De regeering bleek niet genegen de be slissing uit te voeren, 's Lands belang heette te verbieden de lichting 1918 vóór de land- stomiers 1908 op te roepen. Mr. Marchant kwam hier tegen op; de minister viel ten slotte dioor de actie van de vereeniging. Voor onze vereeniging bestond er geen re den om een kaartje van rouwbeylak aan den minister te zenden. Wij hoopten, dat onze af gebroken actie hersteld kon worden. De re geering ging evenwel rustig door met 1908 op te roepen. Mr. Cort van der Linde meende dat hij kon zeggen„wij storen ons nergens aan". Mr. Marchant durfde het tenslotte niet aan om de regeer in g ten val te brengen en spr. zal daarover op de te houden landdag van den Vrijzinnig Democratischen Bond het zijL ne zeggen. Mr. Marchant durfde dit niet aan van het landstor- te met het oog op het Algemeen Kiesrecht, had dit wel aangedurfd, omdat de m iijkheid dit eisehte. Ook de soe-dem. lieten terwille Algemee., Kiesrecht ten slotte de mers in den steek. Spr. wees er op, dat de vrees voor het loor gaan van bet Algemeen Kiesrecht onge grond was, aangezien het Algemeen Kies recht toch moest komen; in elk land' komt dit tot stand. Aan den nieuwen minister had reen niets, als hij geen anderen weg volgde dan zijn voorganger. Een van de eerste eischen tegenover hem was, dat hij het viermaands-systeem, ook voor de landstormers zal toepassen. Het is de plicht van iederen landstormer om dien minister door de organisatie kenbaar te ma ken, dat een nieuwe koers noodig is. „Na africhting naar huis" moet in de eerste plaats ingewilligd worden. Daarnaast staat ver zachting van het lot van hen, die als Land stormers in dienst staan. Een vroegere wetgever stelde hen vrij en daarom is uij gerechtigd zijn eischen te stel len. Een hoogstaande eisch was ook een be tere geneeskundige dienst. (Krachtig ap plaus). Spr. hertr.anerde aan hetgeen het Kamerlid Engels in de Kamer gezegd heet bij de be spreking over de export-centrale, waarbij hij liet uitkomen hoe de landstormers huilden van woede dat zij juist weggehaald werden vóór het binnenhalen van den oogst. Spr. vlekte alle aanwezigen op om ook he gevoel van eigenwaarde in de kazerne te ver dedigen. Gerechtvaardigde klachten over het mili tair optreden en de militaire behandeling dienden ter kermisse van het hoofdbestuur gebracht te worden. Spr. meende, dat de steun, van soc. dem. en andere zijde verkregen veraer moest reiken Daarvoor was een krachtige actie over het eheele land noodig en deze kon uitgaan van lkmaar waar men een krachtige afd. met 700 leden bezit. Met vereende krachten diende men tot den nieuwen minister te zeg gen, denk aan je voorganger, indien gij niet wilt inwilligen de billijke eischen van onze landstormers, dan klinkt uit duizenden onzer mionden ingerukt march. (Krachtig applaus). Na een korte pauze was het woord aan den heer v. d. Ploeg. Spr. wees er op na zijn terugkeer uit België zijn tweede vaderland, waar hij op ander ge bied als propagandist werkzaam was, niet gedacht ie hebben, dat hij in Nederland nog eens als bezoldigd! propagandist zou worden voorgedragen. Spr. bracht uitvoerig de op richting der vereeniging ter sprake, er op wijzende, dat men 6 weken na de oprichting reeds het uitstel voor de lichting 1909 be reikte, reeds thans telt de vereeniging meer dan 15000 leden. Spoedig bleek er een groot gebrek aan leiding en hiermede is het nog niet geheel in orde. De vereenigingsbanden laten nog veel te wensehen over Spr. had een candidatuur voorwaardelijk aangenomen en ontmoette voor het eerst zijn tegen candidaat en vriend, want beiden stre den zij voor hetzelfde doei en waren dus geen verkiezingskandidaten. Spr. trok zich niet terug, omdat de afd. in het noorden er op aangedrongen hebben, te blijven. Spr. meende een misverstand zijnerzijds in een ingezonden stuk van zijn hand te moeten herstellen. Het was inderdaad zijn voornemen om zich voor een geschikte candidaat terug te trekken, doch door de aandrang van de noordelijke afd. had hiji dit niet gedaan. Nu de stemming reeds daar was, diende ze voor één candidaat af te loopen. Spr. hoopte, dat men, spoedig oen tweede propagandist kon aanstellen ai zou er de afd. niet leelijk om aankijken indien men in Alkmaar den heer Fiege koos. Spr besprak hierop de veibeterde verlof regeling, daarbij herinnerende aan het feit, dat tnen in de eerste 4 weken absoluut geen verlof kreeg. Op liet verzoek van de vereeni ging werd het verzoek ingewilligd om Zon dag permissie. Ook is bewegingsvrijheid toe gestaan en 1908 kreeg reeds in de eerste maand 3 dagen verlof. Alles evenwel onder het voorbehoud van „behoudens goedkeuring van de compagnies of batallonscommandanten", dit is niet goed aangezien enkele commandanten zich aan de letter van het besluit houden en het verlof slechts toestaan aan hen, die daarvoor naar htm meening in aanmerking komen. Waar de battollonscommandant te Alk maar nog steeds weigert toe te staan dat de Alkmaarders thuis mogen slapen, terwijl dit elders overal wordt toegestaan, daar zal het hoofdbestuur alles doen, Om te verkrijgen dat dit ook hier geschiedt. Ook zal in het redelijk en economisch belang getracht worden, dat men zes in plaats van drie dagen in de maand thuis kan zijn en dit dient aan te sluiten aan de reeds verkregen bewegings vrijheid. Spr. besprak hierop de slechte kazemee- ring en drong er op aan, gegronde klachten ter kennisse aan het bestuur te brengen. Waar de battallonscommandant te Alk maar de organisatie nog steeds negeert, daar wees spr. er op, dat de regeering en de opper bevelhebber ae organisatie wel erkennen. In Friesland staat men de bestuurders, ook als zij soldaat zijn, toe, namens de organisa tie verzoeken te doen, hoewel de militaire re lementen collectieve verzoeken niet toe staan, ■pr. betoogde uitvoerig, boe het hem tenslot te gelukte m het kamp te Dongen te spreken, wat men hem aanvankelijk buiten het kamp liad trachten te beletten. Met nadruk wees spr er op, dat men te Alkmaar het plaatselijke succes „thuis sla- jen" wel kon bereiken. Met voorbeelden maakte spr. duidelijk, dat in dezen tijd, waar de gulden van vroeger evenveel waard was als 1,50 van thans, de vergoedingen absoluut te laag waren. De achtergeblevenen van de landstormers leiden longer en de minister van financiën dient zijn woord van 1914 „er zal in Nederland geen honger geleden worden" na te komen en iet geld voor de verhoogingen van de ver goedingen beschikbaar te stellen. De groote risch was, betoogde Spr. verder ,na africhting naar huis" en ook voor de inwilliging van dezen eisch diende met kracht te worden gestreden. Het is een eisen van landsbelang dat de beste krachten' voor de voortbrenging beschik baar komen. Het leger is nu al verdubbeld. Waar wij thans als soldaat zijn afgericht zeggen wij „los met de militie, de landstor mers af'. Dit is geen eisch van gemakzucht. Han delde men uit gemakzuchtf dan zou men niet vragen zend ons naar huis om ons mogelijk te maken onze arbeid weer te doen; dan zou men vragen houd ons bij het veldleger, want daar doet men zoo goed als toch niets. De vereeniging onthoudt zich van elke principi- eele actie en voert slechts strijd voor tactische eischen. In het streven van „een voor allen en allen voor een" had men de hoofden' koel te honden en vertrouwen te stellen' in de organisatie en het ,ma africhting naar huis" tot doei te stellen. Krachtig applaus De heer van Santen, hoofdbestuurder uit Amsterdam, sprak hierna nog een kort woord en uitte den wensch, dat allen' voor den bloei van de vereeniging zouden arbeiden. Spr. sprak hierna een aanbeveling voor de versterking van de uitgave van het blad. Spr. deelde mede, dat het orgaan uitgebreid zal worden en beval daarom een collecte voor het orgaan aan, aangezien dit in het belang van de geheele actie was. De voorzitter sprak hierna een woord van dank aan de sprekers en sloot met een aan bevelend woord voor de collecte de vergade ring. DISTRIBUTIE VAN ANDERE DAN RIJKSGOEDEREN, B. en W. stellen den raad voor hen tien be hoeve van het distributiebedrijf een credit; te verleenen van 25000, teneinde een proef te nemen met het van gemeentewege verstrek ken aan on- en minvermogende ingezetenen van sajet en klompen tegen lager en dan den winkelprijs, en van melk, voor zoover deze in gezetenen zwak en ziek zijn, tegen een prijs van 11 cent per liter, volgen» regelen door genoemd bedrijf onder goedkeuring van B. en W. te bepalen en dit crediet tevens te doen strekken ter bestrijding der eventueele kosten van eene verlaging van den thans geldtenden maximumprijs van rijst voor alle ingezete nen, indiai tegen zooaanige verlaging bij de regeering geene bedenkingen blijken te be staan, waartoe in overleg zal worden getre den met die Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. „OOM SAMUEL". Op Maandag 6 Aug. wordt in „de Rusten- Jager" te Bergen een operette in twee be drijven gegeven, getiteld „Oom Samuel" van G. H1. van Suchtelen, voor orkest gezet door den heer J. M. Otto. Bij de opvoering alhier werd de ouverture met groote aandacht aan gehoord, terwijl de begeleiding van koor en soli uitstekend was verzorgd De operette zelf is eene aaneenschakeling van grappige episoden, v aarin zelfs het vergaan van de wereld op 1 April voorkomt. Na afloop der uitvoering zal er een besloten bal gehouden worden onder leiding van den heer Luc. De nekamp uit Weesp. BIOSCOOP NOVUM. De bioscoop geeft deze dagen de film „De leidende ster/' een romantisch verhaal, dat vele roerende tafereelen te zien geeft. Dj; hoofdpersoon is het weesmeisje limmy, dirt het huis van een drankzuchtig man ontvlucht waar zij was uitbesteed door het weeshuis. Zij wordt door een gravin opgenomen, op wier kasteel zij opgroeit tot een jonge dame. Zii trouwt met een trotschen graaf, die haar echter, nadat hij vernam dat haar vader in dte was gestorven, verstiet. Om i!n laar onderhoud en dat van haar inmiddels geboren kind te voorzien, nam Emmy dienst als harpiste in een theater. Zij vertrouwde haar kmd Stella (aldus genaamd naar de sterren, die voor haar en den trotschen graaf hebben geschenen) toe aan haren jeugd vriend. Op zekeren dag werd het kind door de auto van den graaf overreden ai verwond'. De kleine werd' ter verpleging opga ion' n in liet kasteel Emmy kan het verlangen naar Stella niet meer weerstaan en gaat naar 1 kasteel. De graaf is onopgemerkt getuige v het wederzien van moeder en kind en is v< heugd zijn vrouw weer onder zijn dak hebben. Stel la, de leidende sta, lierit ben v der samengebracht. PREDIKBEURTEN. 5 Augustus. Alkmaar. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman, bed. van den H. Doop. Avond, 6 uur, Ds C. van der Hoeven, van Enkhuizen. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Evang. Lttth. Kerk, geen' dienst. Remonslrantsche Kerk, 10.30 uur, Ds. W. Mackenzie, van Utrecht. Gereformeerde Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. O. A. Langhout van Gaastmeer. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur, ai avond 5 uur, godsdienstoefening. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, Herv. gem., 10 uur, Ds. Kruizinga. BERGEN, Herv. gem., 10 uur, Ds. Van den Kieboom (Doop). BROEK OP LANGENDIJK, Herv. kerk, 9.30 uur, ds. Vermeulen (Bevestiging) en 2.30 uur, ds. Stehouwer (intrede). Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, de heer Kraan, theol. cand. te Amsterdam. 'Ghr. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, ds. de 3ruin. 'Doopsgez. kerk, 9.45 uur, ds. de Jong. EG MOND-BINNEN, Herv. gem., 10 uur, ds. A. Ie Oras. GROET, Herv. HEER-HUC uur, ds. Broekema. HEILOO, Herv. gem., avond 7 uur, ds. Kruizinga van Akersloot EV A NO E LI S AT IE LOK A A L, 10 uur, de ïeer Joh. Hofmeester van Amsterdam. KOEDIJK, Herv. gem. 9.30 uur, ds. Ter- let (VredesrZondag). LIMMEN, Herv. C. J. A. Bosch. NOORDSCHA RWOUDEHerv. kerk, 9 30 uur, ds. Drost. OTERLEEK, Herv. gem., 10 uur, ds. Spaargaren. OUDORP, Herv. gem., 10 uur, ds. Groot. SOHERMERHORN, Herv. gem., geen dienst. Gereformeerde kerk, 9,30 uur, preeklezen x10 uur, ds. Boeke. Herv. gem. 9K gem., 9.30 uur, ds. Xllior l/ 'iafool nril 1^1 - f _l

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2