DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BE OORLOG. 52?^ Fleur de Marie. - a ■- VARIA. OPIEFFINC AFSLUITING VERKEER. No. 181 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. ZATERDAG 4 AUGUSTUS. AAED APPELEN. Abomrenestsprns per 3 maanden f UO. ft. p. post f 1.50, HdveTtentfepiWiCt, p. regel, pote letters naar plaatsruimte. Brierai ft. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij yX HERItls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. rmssasii NMBJiliiLANJD. heeren rookersi^" Verlangt U een prima 4 oent sigaar Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. VEKÜABEKLNÜ van den gemeenteraad van Alkmaar, wil^P Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 4 Augustus. Misschien hebben de legerberichischrijvers vandaag voor het laatst zich kunnen beroe pen op et regen- en stormachtig weer in Vlaanderen. De weersgesteldheid is hier ten minste aanzienlijk gunstiger geworden en dat zal daar ook wel het geval zijn. Zal deze ver andering nu een wijziging brengen in den gevechtsstand? Te verwachten valt, dat de Engelschen en Franschen spoedig zullen be proeven de emaakte vorderingen uit te brei den. Zij hebben vlug hun zwaar geschut naar hun nieuwe stellingen gebracht en hieruit vr - f te leiden, dat de beschieting spoedig opnieuw zal volgen en dat een nieuwe op- marsch niet laag meer zal uitblijven. Overi gens gaan de partijen voort met melding te maken van eikaars mislukte actie. Slechts dient aangestipt, dat de Engelschen het dorp St. Julien heroverd hebben en kleinere Duit- sche terreinwinsten ongedaan gemaakt heb ben. De Frissen blijven achteruitgaan. Voorzoo ver zij in den hoek tusschen de rivieren Djjestr en Zbrucz stonden, zijn ze er in ge slaagd door een tijdigen terugtocht zich uit een gevaarlijke positie te redden zij zijn blijkbaar de tactiek van den terugtocht nog volkomen meester. De herovering van de Boekowina door de middea-mogenciüeden gaat voort. In het Kar- pathengebied maakten de Oostenrijkers op nieuw vorderingen, de Russen moesten Kim- polung prijsgeven en zich ook bij Doma Wa- tra terugtrekken. Toch valt de vooruitgang den Oostenrijkers niet gemakkelijk, zij melden tenminste dat ze in Kimpolung huis voor huis moesten pemen. Het schijnt nu vrijwel zeker, dat de socia listische conferentie van Stockholm zal wor- t u gehouden en dat zij inderdaad internati onaal zal zijn. In Frankrijk en in Engeland heeft de voorgeschiedenis van deze conferen tie aanleiding gegeven tot incidenten, die op een crisis dreigden uit te loopcai, maar die waarschijnlijk kalm zullen voorbijgaan. Men had in Frankrijk het incident-Thomas, dat voorbij schijnt, nu de heer Thomas minister van munitie blijft de geunifieerde socialis ten Lebben met 56 tegen 9 stemmen uitge maakt, dat hij deel van het ministerie mag blijven uitmaken. In Engeland had men het incident-Henderson, dat niet heelemaal zoo viot verloopt. Volgens de Westm. Gaz. staat de Engelsche regeering voor de moeielijke leuze van óf hooghartig tegenover de confe rentie te gaan staan en passen te weigeren t»f de conferentie te steunen. Het invloedrijke <jlad voelt voor het laatste. „Wij moeten, zegt het, leiding geven niet alleen aan ons zelf, maar ook aan onze boud- genooten. De regeerende klassen in alle lan den moeten begrijpen dat, of ze dit prettig vinden of niet, de arbeidende klasse invloed verlangt op de internationale politiek. De arbeiders van al de verbonden landen namen schitterend deel aan de verdediging en op hen mag worden vertrouwd dat ze krachtig zullen. Btaan tegenover een slappen wede, die Europa aan de genade van de Duitsche tiran nie zal overlaten. Maar het eerste doel waar voor ze strijden is de grondvesting van een stelsel waaronder de arbeidersbevolking der wereld grootcr invloed zal hebben op de za- a der natiën. Velen van hen in alle landen der wereld zullen pijnlijk getroffen zijn als o'e regeering de houding aanneemt, dat de confer utle der arbeiders een onrechtmatige bemoeienis is met dc zaken die uitsluitend be- hooren tot de bevoegdheid der kabinetten en trim.ies van buitenlandsche zaken. Wij liopen zeer dat er nu verder in dezen geen besluiteloosheid zal zijn." EEN ONTHULLING OVER „KAPITA LIST ISCHE" VRBDESPOG ING EN. Het tijdschrift „New Europe" vertelt vol gens het Hbld. van een nieuw vredes-„com- plot". Het verneemt uit betrouwbare bron, dat oulangs in Zwitserland een internationale conferentie van financiers is gehouden, waar Fransche, Britsche en Duitsche financiers aanwezig' waren. Handelend zuiver in het belang van de groote kapitalisten van alle landen, was het doel van de conferentie in de eerste plaats gericht op een onmiddellij- ken vrede, die den groei van het internatio nale socialisme en den rcvolutionnairen vloed in Europa zou tegenhouden. Men wilde voor- 'titienpen op de conferentie van Stockholm door rechtstreekache schikking tusschen de oorlogvoerenden), waarbij dc nationale ei&chen volkomen ondergeschikt zouden worden aan de overwegingen van 's werelds financiewe zen. De onbewuste stroomannen van deze be weging worden in vele tegengestelde kampen gevonden. Zij die persoonlijk belang hebben bij het Tuï'-sche k-ediet staan dicht achter de scher men. DE FRANSCHE SOCIALISTEN. Naar men weet heeft de partijraad van de socialistische partij na beraadslaging met 4 van arbeiders en soldaten een motie aange- afgevaardigden van den Russischen raad nomen, volgens welke de Fransche socialisten goedvonden in de maand Sept., na een bij eenkomst van entente-socialisten, deel te ne men aan de conferentie te Stockholm. 33 Fransche socialisten, die zich met deze motie niet kunnen vereenigingen, hebben nu een brief openbaar gemaakt waarin zij o.a. zeg- fen: „de ondergeteekenden, van oordeel dat et vraagstuk van den oorsprong van en de verantwoordelijkheid voor dezen oorlog bo venaan op de agenda moet worden geplaatst ais voorwaarde voor elke bespreking, verlan gen dat de bijeenkomst van entente-socialis ten besluit, niet aan de intemaionale confe rentie te Stockholm deel te nemen, tenzij deze voorwaarde is gesteld en goedgekeurd". KWEEKGRAS. In dc Pharmazeutische Post deelt dr. Neu- mann-Wender mede, dat de directeur van het f roefstation van de spiritos-industrie te 'raag, de heer Nydrle, er in is geslaagd, uit 100 Kg. kweekgras 7 liter alcohol te produ- ceeren. Dit gunstige resultaat bracht hem er toe, „kweelq*ra^t>ier" te vervaardigenzoowel in uiterlijk als in smaak moet dit bier uit stekend voidoen. Bovendien vond hij; pet. vet in hei kweekgras en een kleine hoeveel heid geurige, vluchtige olie. Het rijke gehalte aan koolhydraten maakt het kweekgas tevens zeer geschikt om koffie te vervangen en voorts kan men het in de plaats van brood- meel gebruiken. DE VEREE'NI'GDE STATEN EN DE (NEUTRALEN. De heer Nansen, de buitengewone gevol machtigde en Bryn, de gezant van Noorwe gen, hebben zich aan het departement van buitenlandsche zaken te Washington ver voegd en Noorwegen'» behoefte aan levens middelen uiteengezet. Voorts hebben zij Noor- wegen's bereidwilligheid betuigd om Noor- sche schepen ter beschikking van de gealli eerden te stellen. in een persgesprek heeft de heer Nansen verklaard dat Noorwegen bereid is schepen tegen voedsel te ruilen. Voor den oorlog be zat Noorwegen 3 millioen ton schepen j daar van heeft Duitschland 1 millioen vernield en Noorwegen heeft voor eigen behoeften 1 mil lioen noodig. iDe overschietende tonnemaat wil Noorwegen ter beschikking stellen van andere Landen. De Nederlandsche gezant heeft verklaard dat ook Nederland bereid is schepen tegen voedsel te ruilen op voorwaarde dat deze schepen niet naar het gevaarlijke gebied wor den gezonden. De Nederlandsche regeering is bereid 30,000 ton scheepsruimte voor de voorziening van België beschikbaar te stellen indien de Ver. Staten aan Nederland levens middelen voor eigen gebruik willen leveren. Dat Nederland niet bereid is zijn schepen in het gevaarlijke gebied' te laten varen, is volgens den gezant een gevolg van Neder landss kolonialen handel. (De regeering der Ver. Staten' heeft door be middeling van onzijdige diplomaten inlich tingen gevraagd over de voedingstoestanden in de onzijdige landen van Noord-Europa en zal haar plannen om de onzijdigen op rant soen te stellen vaststellen als de antwoorden zijn ingekomen. Bit voornemen is de leve ring van levensmiddelen tot het allernoodig- ste te beperken. Om te beletten dat van de geleverde levens middelen iets naar Duitschland gaat zullen de Ver. Staten waarborgen verlangen dat geen voedsel, uit Amerika ingevoerd, weer wordt uitgevoerd of gebezigd om uitgevoerde goederen te vervangen. (DE UITVOER VAN AMERIKA. National Tidendc meldt uit Ghristiania: Hei schijnt dat Amerika nu allen uitvoer heeft gestaakt. Op het oogenblik liggen veel Noorsche schepen volgeladen in Amerikaan- sche havens en mogen niet vertrekken. Ook andere Skandinavische schepen worden met hun lading in Amerika vastgehouden. Nlaar het heet is de oorzaak hiervan, dat hei controlestelsel eerst volledig ten uitvoer moet worden gebracht, wat niet vóór half Augustus te verwachten is. De moeilijkheden zijn buitengewoon groot. Er worden zoowel Amerikaansche als Engelaclie uitvoerconsen- consenten geëischt. DE HOUDING VAN HET RUSSISCHE LEGER. 'De commissaris van het Z.W. front deelde den minister van Oorlog mede, dat de legers zich herstellen onder het bevel van generaal Korniloff. Vooral het elfde leger, waarvan de regimenten laatst op eigen gezag het front verlieten, slaan thans alle pogingen van den machtigen tegenstander om het gebied binnen fe dringen, krachtig af. In den loop van verbitterde gevechten bij Goesiatine nam het zevende leger in onstui mige aanvallen Duitsche gevangenen. De toestand en de geest der troepen wijst een besliste reactie aan, die reden geeft om te hopen dat het leger der revolutionairen den plicht, welke er op rust, zal ten uitvoer brengen. AMERIKA EN FRANKRIJK De Amerikaansche genie-raad heeft aan het ministerie van oorlog een begrooting ge zonden, waarin het de kosten voor de het eer ste jaar in Frankrijk uit te voeren werken op 1 milliard frs. raamt. De eerste uitgaven zul len zijn voor de verbetering van havens en rivieren en den bouv van kaden en berg plaatsen, ten einde de ontscheping van Ame rikaansche troepen in Frankrijk te vergemak kelijken. Verder heeft de begrooting betrek king op den aanleg van militaire spoorwegen en de aanschaffing v m rollend materiaal om de verbinding mei het leger in Frankrijk te verzekeren. KORTE BERICHTEN. Reuter bevestigt het afbreken der onder handelingen tusschen de regeering en de Cadetten over het deelnemen aan de Russi sche regeering. De Tsjechische vrouwen richtten een verklaring tot de Tsjechniséhe afgevaardig den!, waarin zij aandringen op het recht van meaezeggingschap voor de Tsechische vrouwen. De Temps verneemt uit St. Petersburg dat het uitvoerend comité te Kroonstad het ultimatum der voorloopige regeering aan vaard en zich onderworpen heeft. De opruiërs Raskchikof cn Romnt i zijn. uitgeleverd naar St. Petersburg gebracht en na een; kort ver hoor gevangen gezet. De Fransche minister van oorlog Painievé heeft zich tijdelijk met het ministe rie van Marine belast! Op verzoek van maarschalk Hinden burg gaf de Duitsche Keizer bevel saluut schoten te lossen en te vlaggen ter eere van den val van Czernowitz. Met de teruggave van de Orichsche vloot door de geallieerden is een begin ge maakt. Een Havas-telegram uit Londen maakt melding van een bericht in Engelsche bladen, dat de heer Henderson als minister is afge treden. De Fransche generaal Pau, die het vo rige jaar geraimen Lsa in Rusland heeft ver toefd, zal volgens bericht in de Russische bladen, binnenkort weder een belangrijke mi litaire missie te St. Petersburg vervullen. Maarschalk Sir Douglas Haig heeft generaal Pétain de bewondering van de Britsche troepen voor leger en volk van Frankrijk betuigd en de zekerheid van de overwinning uitgesproken. Oeneraal Pétain heeft zijn dank uitgesproken en herinnerd aan den 5den Augustus, toen het Britsche rijk ten oorlog ging. DE „NOORDAM" OP EEN MIJN GELOOPEN. Onze Heldersche correspondent schrijft ons: Gistermiddag te 41/- uur werd hier bekend, dat het stoomschip „Noordam" van de Hol- land-Amerika-tijn op een mijn geloopen was bij de Eiërlandsche gronden. De passagiers zouden naar den Helder worden gebracht. Daarom brandde voor de eerse maal tijdens de mobilisatie weder de vuurtoren. Eerst he denmorgen te 8^ uur kwam de sleepboot 1 barnes met de passagiers en de equipage in de haven aan. Weldra sitondèn langs de Bui tenhaven duizenden nieuwsgierigen, die door politie en militairenop voldoenden af stand werden gehouden. De stemming onder de schipbreukelingen was zeer goed en tocu de Thames aan den wal moerde, ging er een luid hoera onder hen op. Allen zagen er ech ter vermoeid uit en het was hen aan te zien, dat zij angstige oogeablikken hadden door leefd. Toen ze aan den wal stapten, stonden verschillenden dc 'tranen in de oogen en ook de toeschouwers hadden moeite, bun tranen tc bedwingen. Eerste-, tweede- ui dcrdc-klas- se-passagiers stonden broederlijk bij elkaar cn wcnschten elkaar nogmaals geluk met de behouden binnenkomst. Eenige vertegen woordigers, die op het bericht van het onge luk naar den Helder gekomen waren, ontvin gen de passagiers en wezen hen waar zij zich voorloopig konden huisvesten. Zoo werd een goed deel ondergebracht in het Instituut te Willemsoord. Wij vernamen, dat het aantal passagiers 240 bedroeg. Van een van de opvarenden hoorden wij, dat het schip gistermiddag te 3 uur op een mijn liep. Ik lag juist m'n mid dagdutje te doen hier laten wij onzen zegs man aan 't woord „toen ik door een stoo- tende beweging, gevolgd door een slag, werd opgeschrikt. Onmiddellijk dacht ik aan een mijn, omdat ik in 1914 nogeeus op de „Noordam" hetzelfde heb meegemaakt. Het schip helde even later reeds sterk naar bak boord over. Van paniek onder de passagiers was geen sprake. De booten werdén kalm ge streken en de marconist seinde om hulp. lukkig bleek er geen onmiddellijk gevaar te dreigen en werd besloten, eerst hulp af te wachten. Ondanks ons herhaaldelijk seinen', kwam de sleepboot de Thames ons eerst te 9y» uur nam. te hulp. Inderhaast werden nog wat dekens op deze sleepboot overgebracht en stapten we op de Thames over. De „Noor dam" had inmiddels veel water gemaakt maar kon toch nog door eigen kracht weg komen. Getracht zal worden het naar Rotter dam te varen. Het schip ia waarschijnlijk op een verankerde mijn geloopen, want het is onder de waterlijn getroffen in ruim 6. De kapitein' vreesde het schip niet te kunnen be houden. De hoofdlading bestand uit koper. Er is niemand gewond". Tot zoover onze zegsman. Wij zagen per brancard een vrouw die in gezegende omstandigheden verkeerde, weg dragen, naar het Marinehospitaa'l. Al was er geen paniek ontstaan onder de passagiers, toch kon men aan alles bemerken, dat ze in de war geweest zijn. De meesten hadden geen hoofddeksel op, sommigen waren- op bloote voeten en nog een dame had alleen een man tel over haar slaappak. Deze dame riep een bediende van het schip bij haar, drukte hem een bankbiljet in de hand en danige hem be wogen voor het redden van haar leven. En alsof het de meest gewone zaak ter wereld was, antwoordde hij„tot uw dienst, me vrouw". Zoo is misschien weer een van onze mooi ste schepen een slachtofer van dezen oorlog. Doch Iaat ons dankbaar zijn, dat er geen menschenlevens te betreuren zijn. STADSNIEUWS. Z'EEVRACHTSCHIP TE WATER GELATEN. iHet was heden voor de scheepswerf „Nico- laas Witsen", firma W. F. Stoel Zoon en voor Alkmaar een belangrijke dag. Voor het eerst toch werd er een stalen zee vrachtstoomschip van 1000 ton te water ge laten. Omstreeks elf uur heerschte er op en om de werf vanochtend een' prettige drukte. Ge- noodigden namen op een feestelijk versierde tribune vlak voor den kop van het schip plaats en voorts wemelde het op en bij de werf van belangstellenden. Op de Voormeer had zich een talrijke menigte bij de brug en ond'T de hoornen opgesteld en -v'c bootjes deden kijkers en kijksters zoo dicht mogelijk naderen. Door dikke kettingen was het water vlak afgesloten, terwijl twee rijsvlotten de overzijdsche schoeiïng moesten beschermen. Rustig hing, toen de zekerheidsblokken van onderen verwijderd werden, de stalen kolos aan de kettingen. Even tc voren was de naam „Neutraal" overgeschilderd omdat op het laatste oogenblik was besloten het schip „Victorie" tc doopen. Toen werd het comman do gegevem dc klinken werden losgelaten, mej Coba Stoel had nog net gelegenheid de traditioneele doopplechtigheid te verrichten, d w.z. de met de kleuren van Alkmaar en Rotterdam versierde champagneflesch tegen den scheepswand te verpletteren, en daar gleed statig het stalen monster zij delings het kanaaltje in. Hoog en ver werd het water opgestuwd, één oogenblik maar, doch met ontzettende kracht en daar lag de Victorie voor het eerst van haar leven in haar element. Toen donderden de hoezee's los, het was een spontaan en aanstekelijk ge juich en gewuif van de massa, verrast door het snelle maar indrukwekkende gebeuren. En de bouwmeester stond er maar rustig bij te kijken, alsof het van zelf sprak, dat het zóó zou gaan, alsof elk ongelukje buiten gesloten was. Dat ging nu eens werkelijk als ge smeerd"! In het privé-kantoor van den heer Stoel werd een eere-dronk aan deze gelukkig ver- loopen gebeurtenis gewijd. De bouwer hoopte dat deze voorspoedige te waterlating een gunstig voortecken zou zijn en dat de „Vic torie" nog lang en gelukkig zou varen, de heer Burgerhout herinnerde er aan, dat hij elf jaar geleden een sdicepjc „Victorie" van de scheepswerf „Nicolaas Witsen" had ge kregen, waarvan hij heel veel pleizier Be leefde, preses den heer Stoel voor den bouw van het 100(1 Ions schip cn betuigde dezen zijn hoogste ingenomenheid over het gele verde werk, daarbij geestig even aanvoerende, dot het hem veel genoegen deed, dat de werf nu heelemaal werf was geworden. 'De heer Burgerhout dankte verder mej. Stoel voor haar bereidwilligheid, om het schip te willen doopen, en bood haar als herinnering aan dezen dag een souvenir aan, dat blijde werd aanvaard! De burgemeester, de heer Ripping wensch- te èn de firma Stoel èn Burgerhouts Machi nefabriek en Scheepswerf te Rotterdam geluk en zeide, dat het nem bijzonder veel genoe gen deed, dat de Alkmaarsche scheepsbouw in staat is dergelijk werk af te leveren. Inmiddels heerschte er op de werf een pret tige stemming het personeel deelde in de feestvreugde en de vrouwen en kinderen wa ren mee van de partiji. Aan enkele genoodigden werd daarna ge legenheid gegeven aan boord van het schip te gaan. Toen eerst kon men goed waarnemen, welk een kracht er achter het opgestuwde wa ter had gezeten een dikke balk was op den wal geworpen, de schoeiïng was uitge sleten enz. Van deskundige zijde werd ons medege deeld, dat de Victorie tusschen de loodlijnen 1,80 M. lang, op het grootspant 28 M. breed en 14,6 M hol is. liet laadvermogen be draagt 1000 ton. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen;: Art. 1. iDe aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van alle aardappelen is verboden. Art. 2. Het verbod, in het voorgaande artikel ge steld, is niet van toepassing op de aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van: a. die soorten aardappelen, welke uitsluir tend als vroege aardappelen in den han del komen b. Eigenheimers of Borgers; c. de aardappelen, gedékt door een ver- voerbewijs, afgegeven door de Rijkscom missie van Toezicht op de Aardappel- vereeniging De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Do Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangbeb» benden, dat de nitkeering der ver goedingen, toepende over het tgd- rak van 86 Juli tot en met 5 Augus tus 1917, sal plaats hebben ton Stad- kuise op Uaandag a Aug as Ins voor zooveel den LABfDSTOBM en de LAHDWE1SR betreft van 9$ tot II uur en voor sooveel de HILIXIE aangaat van 11 tot 19 hu voorin. Alkmaar, 4 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, O. HIPPING. op Donderdag 9 Augustus 1817, Poaten van behandsling: 1. Vaststelling van da notulen der vorige vergadering. Modedeeliogea. Ingekomen stukken. 2. Behandeling van het primitief kohlar van den hoofdelijken omslag, dienst 1917. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeens kennis, dat de toegang tot de Berger vaart, van het Groot Noordnol- tandsche kanaal uit, van 5 AUGUS TUS a.e. al weder zal zijn open gesteld. Alkmaar, 4 Augustus 1917. Burgemeester en Wathouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Het schip is van het Raised Quarterdeck type met 3 stalen masten en 2 groote luik hoofden, voorzien van dubbelen bodem en gebouwd onder toezicht der Nederl. Scheepv. Inspectie en der Germ. Lloyd. De machine-installatie, welke is van Trir' hout's Machinefabriek Scheepswerf ter dam. De cylinders hebben oen diameter van 400, 650 en 1050 m.M„ bü een slag- lengte van 700 m. M. De benooaigde stoom wordt geleverd door twee stoomketels met een verw. oppervlak van 200 MI2., bij een' over druk van 13 KjG. cM2. Voorts wordt het schip voorzien van een stoomstuurmachine, stoomankerwinch en 3 stoomlaadwinches met een hijschvermogen van 3000 K.G. elk. Natuurlijk moet er nog heel wat gebeuren, voordat de Victorie in de vaart komt Maar van de werf is zij nu af. Lang zal de plaats, welke zij innam, intusschen niet onbezet blij ven: men verzekerde ons, dat op de vrijko mende helling de kielen zullen worden ge legd van twee tweemansgaffelschoeners met hulpmotor. En wie eens even heeft rondge keken, zal den indruk hebben gekregen, dat er daar op de werf wel werk aan den win kel is, al ondervindt men oök hier de lasten van den oorlogstijd. Als een bijzonderheid zij tenslotte medege deeld, dat de firma Pathé van de te water lating een bioscopische opname heeft geno men welke het Alkmaarsch Bioscooptheater heeft aangekocht, zoodat zij van Maandag avond af in dat theater zal worden ver toond. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ALRMAARSGHE COURANT. *8 namiddags I uur.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1