Honderd en Zaterdag 4 Aug. DE VEKHÜIZim No. 131. 1017. (Nadruk verboden.) Het regiment ging verlunzenIn de ten ten, die in dichte rijen de heide wilt maakten als bloesems de boekweit, was het woelig van pakken en opruimen. Er hing een prik kelende vroolijkheid om de hoofden, alleen door het vooruitzicht het kamp met al zijn ontberingen vaarwel te zeggen... Terwijl een maand te voreh niets zoo zwaar te dra gen scheen als het eentonige leven In kan- tonnememt, waren nu de verwachtingen weer hoog gespannen. iHiet kamp had, voor iemand, die er van wist te profiteeren, zijn eigenaar dige aantrekkelijke vrijheden, maar men wil de nu in de aanstaande kwartieren, alle erva ringen ten spijt, oorden van gezelligheid zien, met wat meer comfort dan het tenten- leven Hier en daar werd gezongen in het voor uitzicht van de verhuizing: alleen jhr. mr. Van Vuren kon zich niet tot meedoen aan de feestelijke stemming opschroeven. Hij lag languit in het stroo' van de tenlt, een prop de kens en de ransel onder het hoofd, terwijl zijn tentgenooten bezig waren met ijver hun noodige en onnoodige zaken in den ransel te stouwen', of hun primitieve kisten te vullen mét a 1 die zware attributen van den soldaat, welke tot zijn uitrusting behooren, maar waaraan hij de spoorwegmaatschappij graag wAt laat verdienen In zijn recru ten tijd1 was de juridische stu dent Van Vuren uit een gril gewoon soldaat gebleven tegen het adVies van zijn vrienden en superieuren in. Behalve het genot van kor ter diensttijd, had dat besluit hem al die voordeden bezorgd, waaraan lijntrekkers en baantjesgasten hun hart plegen op te halen Maar in de mobilisatie had hij toch wel eens spijt van zijn besluit, ofschoon hij uit een soort koppigheid er niet op wenach'te terug te komen, en zijn gedrag zelfs als een priu- dpieele uiting ging beschouwen Nog ont kende hij niet,' dat er aan dieze nederigste van alle militaire standen groote voordeden verbonden waren, maar hij ondervond zeer tot zijn verdrid, aat hij hier niet, zooals eer tijds in het garnizoen, alle onsmakelijke kar weien aan minder gesitueerden kon overdoen Hij moest evengoed corveedienst doen als een antler, en er was geen sprake van, dat hij voor den zwaren en vermoeienden wachtdienst zich een plaatsvervanger kon koopen. Er was nu bereidwilligheid genoeg' in hem om de aantrekkelijkheid van den officiersdienst te waardeeren, en op oogenblikken als dit, wanneer ieder zich moest inspannen om den volgenden morgen reisvaardig te zijn, was hij ontevreden over zijn lot... Bij vorige verhuizingen had hij steeds be- hoord tot de uitverkorenen, die eenige dagen 'vooruit de kwartieren in orde gaan maken, maar ze 'hadden hem nu te veel in de gaten gekregen, en hij zag ook geen kans, om zoo als den liaatsten keer, op een der bagagekar ren1 den tocht te maken als herstellend' zieke... Er was nu weer verlof in het zicht, en dan was het niet geraden je al te lichtvaardig ziek te melden En toch moest hij er wat op vinden om den verhuizingsmarsch den volgenden dag niet mee te •makenWat een pech, dat Jiij hier nu zijn fiets niet had. Vroeger mocht je die niet meenemen, maar de nieuwe bataljonscommandant nam de feit- sen als een aparte sectie mee achter de colon neDat zooiets ook juist hem moest treffen „Zeg Van Vure", informeerde zijn slapie, een loot van' raszuiveren Jordaanschen stam, „mot je je bulle niet pakke, man?" Van Vuren, die de „slagen" kende, zei: „Zoo, had jij. daar zoo'n zin an, maatje? Nou, voor twee maffies en een rookertje mag je me bokketuigie 1) in orde maken I" „immes, je zal dat plezier van me hebben," beloofde de Jordaner, en begon met hoorba re zuichten van toewijding en inspanning de uitrusting van den jonkheer-meester te verzor genOch, als tentcommandant kun je zuL- ke klussies toch ook slecht zelf doen „Je piepers en je kissies 2) zeker bij de ba- gazie?" vroeg welwillend zijn verzorger. 't Was geen kwaad idee, maar zonder pa tronen en schoenen was zoo'n marsch van een kilometer of twintig, met de dekens op den1 ransel, toch ook nog 'n taaie ruk. Als ie mee moest sjouwen, kon ie net zoo goed alles aan zijn lijf hangen hij vond 't eigenlijk veel royaler om op 'n gelukje te speculeerend'r op of d'r onder, en hij antwoordde met de verve, die hij aan zijn luchtige opvattingen van 's lands diénst verplicht was: „Nee, stop die kist van me maar niet zoo vol, die is met al die Öoeken al zwaar ge noeg." „Je zal d'r andera morgen een hijsch aan hebbe." „O, dacht je dat ik meeliep, morgen?" snoefde Van Vuren. „Nee, jongens, dat is niks voor mij", zei hij luchtig, onderwijl zijn her eens afmattend hoe hij den dans zou kunnen ontspringen Vóór hij dien avond in het dorp zijn go; wone partijtje biljart ging spelen, stelde hij zich bij iedereen, aie een heef of half officiee- lc functie had, op dé hoogte van de baantjes, die vrijaf van den marsch verschaffen, met 'n briefje van „vrij reizen" op den trein toe. Het was nog nooit bij hem opgekomen, om een baantje te gaan vragen: daarvoor was hiji te veel verwend met voordeeltjes, die hem zoo maar in den schoot vielen. Maar nu het be gon te nijpen, en hij zich had voorgenomen, ten koste van wat ook, niet te voet te verhui zen, gebukt onder het gewicht van zijn volle dige uitrusting, zette hij zijn trots op zij. De sergeant van de week had' alle baantjes al vergeven, maar Van Vuren deed toch nog de moeite elders zijn kans te beproeven. Hij: stel de den soldaat, die de rustakmer beheerde, voor om hem clandestien aan te werven Voor het tellen van patronen, maar deze gediensti ge hulp van den fourier had zijn vriendjes al aangesteld. Hij bood zich aan om bij het ver1 huizen van het keukengerei te helpen, maar vergeefs, en? niemand kon hem een anderen raad geven'dan: „Ziie dat je oen fiets krijgt" Dien avond verloor mr. Van Vuren ver scheiden partijen biljart Den volgendén morgen, toen de krijtende tonen der vervroegde reveille Van Vuren aan 't woelen brachten op zijn muf strooleger, spitste zich zijn eerste denken weer op de mogelijkheid van ontduiking van den marsch- dicust. Zonder zijne gewone monterheid re gelde hij het halen van waschwater en brood, cn viel toen weer terug op zijn leger. De ser geant van dte week, die een half uur na de re veille de ronde deed, vond hem nog druilen de in zijn bed. „Vooruit, zooveel tijd heb je vanmorgien niet!" „En de fietsers gaan een half uur later weg dan de troep I" zei Van Vuren, zich het air gevend of hij rechtmatig langer was blijven liggen. „Dat zou jou toch zeker je zorg zijn?" snauwde de onderofficier... „Of heb je nog een fiets te pakken giekregen? vroeg hij, wat minder" overtuigd in zijn toon. Nooit had mr. Van Vuren geschikter oogenblik, om op ziichzelve de psychologie van den leugen te bestudeeren. Met een aplomb, dat hem zelf nauwelijks verbaasde, antwoordde hij: „Ja, 'k heb er nog een op de kop getikt!" „Van wie krijg je die kar?" En alsof hij die vraag verwacht hadi, ant woordde Van Vuren mechanisch: „Van iemand van een ander, bataljon." iDe sergeant verdween, en de in zijd rust gestoorde temtcommandant légde zich weer neer in het minder prettig bewustzijn, dat hij nu alle bruggen achter zich had afgebroken door zijn kennisgeving aan den sergeant van de week behoorde hijnu offisieel tot de afdee- ling wielrijders van de compagnie, ofschoon hij geen fiets had Terwijl alle have uit dé tenten werd weg- gesjouwd, bleef hij rustig toezien. „ZaL 'k je ^wikkie3) vast naar buiten gooie?" vroeg de Jordaner, dankbaar voot ae genoten twee kwartjes en de fijne sigaar. „Nee, laat maar, ik heb de tijd nog." „Je zal toch net zoo goed moeten aanfcreje as wail" schimpte een naijverige Noord-Hol- landsche boer. „Dat dacht je maar 1" blufte Van Vuren, ge nietend van de triomf, die hem elk oogenblik kon ontgaanAls maar eerst de troep goed en wel weg was, dan zou hij best een goed heenkomen zoekenHet station was dicht genoeg bij Toen er aantreden werd geblazen, bleef Van Vuren in zijn tent. Hij had gehoord, dat de wielrijders na het vertrek van dé troep tenten en kampstraten van alle overbodige achtergelaten voorwerpen moesten zuiveren, hij acahtte het geraden, zich voor dat werk maar niet apart aan te biedenJuist ter-' wijl hij zich wat veilig begon te voelen, kwam. er een order, dat voor een goede con trole de wielrijders afzonderlijk moesten aam- treden, mtehun rijwielen aan de hand'Een oogenblik dacht nij er over, zich nu maar te onderwerpen, en zoaals het behoorde, aan te treden bij de voetgangersDoch er flitste een hoop op uitredding door zijn hoofd, waardoor hij zich niet voetstoots kon'over geven. Met zijn uitrusting om draafde - hdj naar de keuken, waar de benoodigdheden werden ingeladen „Waar is de fiets van dé sergeant-menage meester vroeg hij den kok. „Nee, die ken je niet krijgel De sergeant gaat met de trein en ik op zijn fiets!" „Dat weet ik wel Ik wou hem maar voor vijf minuten hebben. Ik wou er even inspectie mee maken." „Inspectie?" „Ja, natuurlijk, de fiefsers moeten even aantreden met hun fiets. Ik heb me ook bij de fietsers ingedeeld, maar ik heb mijn kar niet hier." „Ga dan je gooi, maar derect terugbren gen, hoor." Van Vuren had inspectie gemaakt Vobr den compagniescommandant, met een geleen de fiets, hij had quasi een beetje geholpen aan het opruimingswerk en was daarna weg- gegean, zonder dat 'iemand erg in hem had. Vlak bii het station had hij nog een angstig oogenblik gehad, dóórdat hi* den regiments commandant ontmoette. Dien wist hij te ver tellen, dat hij leermiddelen voor den ontwik kelingecursus bij het bataljon in zijn hand- tasch had, en dat hij die moest bevrachten' Maar op het station kwam dé tegenslag: de regimentscommandant had de order uit gegeven, dlat aan zonder permissiebriefje rei zende minderen geen plaatsbewijs gegeven mocht worden. Van Vuren zag geen uitkomst De vestibule van het station sitond vol solda ten, dié, evenals hij, zich aan den marsch hadden onttrokken, en nu geen plaatsbewijs konden krijgenDoch toen werd, tot al ler verademing plotseling de groote truc ont dektEr waren eenige onderofficieren tusschen de soldaten komen staan, en die bo den zich fluisterend aan, om kaartjes te ne men voor de minderen, die door de regiments order waren uitgesloten. Er waren sergeants, die tiien, twintig kaartjes tegelijk namen, na dat ze eerst het geld hadden verzameld, en de gèheelé bezetting van de vestibule geraakte in den trejh. Toen Van Vuren Zijn ransel en ge weer in het bagagerek gooide, had hij een heerlijk verwarmend gevoel van voldoening. Dat had hij weer eens fijn voor mekaar, en sporen was eigenlijk nog wel zoo gemakke lijk als fietsenHij kwam nou eerder i!n het nieuwe kautonnement aan, en kon de ser- geant-kwartienpaker eens aanklampen om oen beetje uitgezocht kwartier met behoorlijk ke luimet van dat allerergste zoodje Heerlijk opgelucht stapte hij uit, nadat bil In het langs-sporen het nieuwe kantonnemenl al had getaxeerd als heel geschiktAan den; uitgang wachtte de spijbelaars echter een onaangename verrassing: een officier contro leerde de afgegeven plaatsbewijzen, een teder soldaat, dié geen permissiebriefje vertooncn kon, moest zijn naam opgeven Aanmerkelijk bekoeld trok Van Vuren het dorp in. Hij slaagde er in, den sergeant een goed kwartier af te troggelen, maar de eerste weken had hij er niet veel genoegen van, want hem en vele anderen werd' de politieka mer als verblijfplaats aangewezen.... Gelegenheid omi zijn ondernemingsgeest oprecht te betreuren, kreeg jhr. mr. van Vuren toen hij1 langs een omweg vernam, dat al die bereidwillige onderofficieren' in de stations vestibule door den regimentscommandant waren aangewezen voor dien taak van helper bh het spijbelen, In de overtuiging, dat hij op die manier zeker was, aan het station van aankomst alle lijntrekkers tegelijk op te van- gen.-. Deze methode heeft Van Vuren dan ook niet weer toegepast: bijl latere verhuizin gen was hij op de gewone bqpaie wijze ziek... 1 Soldatenterm' voor uitrusting. 2) Patronen en modelschoenen. 3) Soldatenterm voor uitrusting. ST ADSMIEU W8. GASBESPARING. Een huismoeder schrijft: Gaarne wil ik even op uw vraag: „wié weet raad ter besparing van gas" antwoor den, misschien vindt u net de moeite van op nemen waard. De eerste gedachte is natuurlijk zooveel mogelijk coöperatief koken, iets wat in vele gevallen tusschen buren en familieleden wel te bereiken is. Afkookgroenten als andijvie, slaboonen, koolsoorten leenen zich hiertoe zeer goed. Na het afkoken weegt men de groenten en verdeelt ze over 2 oi 3 gezinnen, naar hun personenaantal. Wie die groenten dien dag gekookt heeft, zet de groenten dadelijk te sto ven in de hooiiist en zij die de groenten thuis krijgen, ontvangen ze in het kokend nat, zoodat <M na een minuut of wat op kook te brengeneveneens voor stoven in de hooikist gereed is. Er is nu 50 A57 gas bespaard, ongerekend nog wat de hooikist zonder gas doet. Bezwaren van halen, en brengen: well, ze zijn niet groot, want die kookt heeft de zorg, die niet kookt iaat zijn portie in een of andere pan of vaatwerk halen. Ook stoof- groeafcen als rhabarber, appelmoes enz., die niet beslist behoeven worden opgediend zijn voor sameukoken geschikt; met wat goeden wil is veel te bereiken. Verder beveelt zich aan, een veel door mij gevolgde manier, .n.l.: groenten voor 2 da gen gereed te maken, extra warme dagen uit gezonderd. Bijv. Maandag andijvie afkoken de helft ifa de kelder bewaren in wat afkookwater, zoo dat men 't Woensdag even kan laten'door koken voor het stoven. Dinsdag eet ik bijv. worteltjes en Woens dag is de andijvie van Maandag al vergeten, wat evengoed Vrijdag 't geval zal zijn met de worteltjes van Dinsdag. Ook kan nu Donderdag de hoevelheild froenten verdubbeld worden, zoodat men aterdags, wanneer ter wille van veel hu te werk het koken wel wat op den achtergrond komt, giét kleine moeite een schotel groente op tafel brengt Nu nog eens de hooikist; want niettegen staande de vele aanwijzingen van onze geach te stadgenooten, de dames Feith en Keulen en de vele artikelen daarover in uw blad, bleek mij van eenige kennissen, dat zij tegenzin hadden in de toepassing daarvan. Een daarvan gebruikte het middagmaal ten 12 uur en zeidé: „voor mij is 't niets ge daan",''k was 't niet met haar eens; juist in die huishouding worden de groenten des avonds schoongemaakt. Laten1 het slaboonen zijn; zet ze op ten half negen, op hoog gas; wanneer ze flink koken, het gas op klein ge steld tot 9 uur, half tien. Terwijl ge de hooi kist dicht bij 't toestel haalt, nog even 't gas hoog, plaatst ze er kokend in, sluit dadelijk de kist en ge haalt ze er den volgenden dag 10 uur uit, zet ze even op 't vuur om te sto ven en laat het vérder, na ze even te hebben geschud., weer aan uw hooikist over totdat ze worden opgediend. Gort met dé noodige hoeveelheid water ongeveer a/4 uur kokendirect in de hooikilst en ge haalt ze er 's morgens heerlijk uitge dijd uit. Een dienstmeisje zag er niet de waarde van in, maar 'k geloof dat het in dezen te: onbekend maakt onbemind, want als Mina boven kamerdag heet en het eten zonder ge vaar voor aanbranden klaar wórdt in de hooikist, moet ze dat toch gemakkelijk vin den en mevrouw voelt zich gerust aat het gas niet wordt misbruikt. Als Mina, terwijl ze de koffietafel afneemt en omwascht haar vleesch braadt en groenten kookt en ze daarna in de hooikist plaatst, hoeft ze er niet weer naar om te zien tot de kamer afgemaakt is. Nog een kleinigheid waarop gelet kan worden: Zet bij uw gascomfoor een mandje of kistje gevuld met papier waarin uw water ketel past en berg het hier zorgvuldig in op als ge een restant heet water hebt. Is 't weer noodig, ge vindt het nog wann en zbo noo- dig kookt het in een oogenblik. Met den wensch dat alle mevrouwen, Mil- na's en juffrouwen aan 't eind van Augustus een prijsje verdienen voor hun gering gasver bruik, eindig-*k-onder dankzegging voor de verleende plaasruknte. SUPPLETOIRE B7GROOTING VAN HET GEMEENTE-SLACHTHUIS, DIENST 1916. Op 17 volgnummers hebben de uitgaven de raming overschreden met een bedrag van 5360.90, op 4 volgnummers bleven zij daar beneden met 582.09. Het nog niet verevende bedrag van 4778.81 kan zonder bezwaar worden gevonden uit de meerdere ontvang sten. Op 10 volgnummers stegen deze boven de raming met 15875.34%, op 2 volgnum mers bleven zij daar beneden met 1157.24, zoodat een meerdere ontvangst kon worden geboekt van 14718.10%. Bij dc suppletoire bcgrootihg wordt in ontvang geraamd de meerdere ontvangst ad 147l8.1ü% en in uitgaaf de meerdere uit gaaf ad 4778.81op net restcercnde voor- deelig saldo van 9939.2914 komt iü minde ring het geraamde nadeelig saldo van 2300.36. zoodat de rekening zal sluiten met een vooraeelig saldo van 7638.93%. De commissie tot dc belastingzaken heeft tegen de suppletoire begrooting geen be zwaar cnNstelt voor, haar goed! te keuren. REKENING VAN HET STEDELIJK MUZIEKKORPS, DIENST 1916. De uitgaven van het Stedelijk Muziek korps hebben in 1916 bedragen 2900 tegen 3093 in 1915. De commissie tot de belas tingzaken stelt voor de rekening goed te keuv- ren. AF- EN OVERSCHRIJVING EN TWEEDE SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN HET STADS-ZIEKENHUIS, DIENST 1916. De commissie ot de belastingzaken stelt dien gemeenteraad voor: lo. Regenten van het stads-ziekenhuia te machtigen tot het af- en overschrijven op de na te noemen hoofdstukken hunner begroo ting, dienst 1916, van de daarcahter vermeldè bedragen. Af te schrijven: hoofdstuk 14 Ontsmetten 70, hoofdstuk 16 Administratiekosten 21.52, hoofdstuk 19 Instrumenten '40.47, hoofdstuk Onvoorziene uitgaven 45.75, ie zamen 177.7^ HJ j Over te schrijven op: hoofdstuk 1 Rijks-, Eolder- en gemeentebelasting 29.18%, oofdstuk 2 Onderhoud van gebouwen, den tuin enz. 2.90, hoofdstuk 3 Brood 72.535, hoofdstuk 4 Vleesch, eieren cn visch 8.54, hoofdstuk 6 Wijn, bier en bessensap 2.60, hoofdstuk 10 Huishoudelijke benoodigdhe den 44.06%, hoofdstuk 15 Salarissen sup poosten en buitengewone hulp 17.91%. Te zamen 177.74. 2o. Vast te stellen de tweede suppletoire begrooting, dienst 1916, sluitende in ont vangst op 2222.43, met toekenning van een nadere subsidie uit de gemeentekas van 56.53. ALKMAARSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTINO. Van 27 Juli tot eh met 3 Augustus zijn aan bovengenoemde inrichting genomen 182 baden door heeren, 34 door dames, 16 door onvermogenden. Totaal 232 baden. Hoogste' temperatuur van het water 69 gjr., laagste temperatuur 64 gr. TIJD. ARBEIDSBEURS STADHUIS. Correspondentschap der Interc. Arbeidsbe middeling. Tel. 158. Spreekuur iederen werkdag van 10'12 uur. Zaterdags van 11—12 uur vjh. 4 Augustus. Gevraagd worden: jongens, 1 electricien, 1 kamermeisje, 1 keukenwerkmeisje, 1 kleer maker, 2 werksters. Bieden zich aan: 1 betonwerker, 1 bank werker (grof), 1 grondwerker, 1 loodgieter, 1 landbouwer, 1 metselaar, 2 stucadoors, 3 stratenmakers, 3 timmerlieden, 1 voerman, 4 werklieden (los). De Correspond eri te, A. AUKEST1MMERS. BINNENLAND. INBREKERS. Te Groningen is in de laatste weken her haaldelijk ingebroken. De daders waren met den buit naar Amsterdam getrokken; een van hen is bij zijn terugkomst te Groningen gearresteerd, de ander werd te Amsterdam aangehouden. Het zijn de 18-jarige H. Dam- hof en de 242-jarige HL Wrlede, de laatste Amsterdammer van geboorte en timmerman aldaar; Darnhof was kort geleden uit het rijksopvoedingsgesticht ontslagen. GROENTEN VOOR HET BINNENLAND. 'De Rijkscommissie van toezicht op de Grocntencentrale bericht, dat voor het bin nenland geveild moeten worden boapeen 100 pet.; bloemkool 75 pet.; bréepeen 25 pet. Wat betreft pQotuien en sjalotten moet voor elke 100 K.G., waarvoor consent wordt aange vraagd. in de maand October 1917 15 K.O. prima bewaarbare zaaiuieen tegen een prijs van 3%.cent per K.G. beschikbaar worden gesteld. VOOR EEN LIEFDADIG DOEL. 'De netto-opbrengst van den verkoop van den kalender ten bate van het radio-therapeu tisch instituut te Rotterdam en van het Ne- derlandsch kanker-instituut te Amsterdam, uitgegeven door de N. V. Hilarius Wz.'s Boekhandel te Almelo, bedroeg 3487. SOLIEDE HUIZEN. Te Spaamdam werden het vorige jaar een twaalftal huizen vanwege de gemeente ge bouwd met Rijks voorschot van ruim 240Ö0 reeds nu zijn die huizen zoodanig aan het verzakken, dat onverwijld moet worden inge grepen het maken' der noodige voorzieningen zal meer dan 7000 eischen. En het vernieu wen der bemoeiingen (de perceelem grenzen aan een vaartje)," 6500, alzoo tezamen 13500. En volgens deskundigen is het nog een groote vraag of de huizen hierdoor' behouden worden. DE SMOKKELAAR EN DESERTEUR. De korporaal Bos, als buitengewoon kom mies te Groesbeek gestaffonneerd. die dezer dagen wegens het smokkelen van zeep alhier weFd aangehouden- en te Mook werd opgeslo ten, is uit het arrestantenlokaal ontsnapt en naar Duitschland gevlucht. Hij is dus deser teur. GAS RANTSOENEER ING. De gemeenteraad van Huizen (N.-H.) heeft een gasraütsoeneering aangenomen, waardoor men verwacht over Augustus ruim 5000 kub. meter te bezuinigen, die in Juli te veel zijn verbruikt. Het rantsoen is nu vast gesteld als volgt: gezinnen van 12 perso nen 25 iM3. per maand: 3—4 personen 30 M3„ 57 personen 35 M3„ 7 en meer per sonen 40 M3. VLUCHTELINGEN. Te Winterswijk is een Russisch krijgsge vangene over de grens gekomen, die leeds voor de 12e maal was gevlucht, rij had het al aan alle kanten' geprobeerd: eerst in de richting van Zwitserland, eenige malen naar den kant van Luxemburg, een paar keer naar Polen en ook eens naar Denemarken. 't.Was nu voor het eerst, dat hij zijne schreden richt te naar ons land, waar hij nu met een paar anderen na 2 maan d en 20 dagen aankwam. DE REGENVAL DER LAATSTE DAGEN. Omtrent den regenval van 31 Juli 3 uur voormiddags tot 2 Augustus 8 uur voormid dags wordt gemeld: In Amersfoort viel 148, te Woudenberg 146, te 'De Bildt 70 m.M. Ook in andere deelen van ons land kwamen tusschen 31 Juli en 1 Augustus zware regens voor. Vlissingen, Aardenburg en, Goes mel den1 54, 56 en 55 m.M.; Koggcl, Gcmert, Ba- kel, Oudenbosch, 'Hoogerheide en Dordrecht 53, 55, 56,' 70, 62 en 73 m.M.; IToenderloo en Winterswijk 68 en 51 m.M. Wel worden in do maand Augustus dikwijls dergelijke enxzelfs grooterc hoeveelheden af getapt, maar dan plaatselijk, als gevolg van onweersbuien en niet zooals nu. over groote uitgestrektheid. Veel regenstatlons geven hoeveelheden tus schen 10 en 40 m.M, Teekenen op verbetering van den weerstoe- stand wijzend, zijn zwak. KORTE BERICHTEN. Te Breda zijn kegeiwedstrijden gehou den ten bate van de Belgische weezen in ons land. De opbrengst was ruim 3000. De wee veldwachters te Zevenaar, die verleden week werden, aangehouden iii ver band met smokkelarij, zijn als zoodanig ge schorst. Hun ontslag zal wei volgen. Zij werden niet gearresteerd. Door den Algemeenen Nederlandschen Zeemansbond is aan de Scheepvaartvereeni- ging, de Holland-Amerikalijn, en de Rolter- damsche Lloyd verzocht vtor het aan boord werkzame mindere personeel het uurloon op 40 cent te bepalen, gelijk ook de Kon. Ned. Stoomvaart Mij. te Amsterdam heeft gedaan. Een koopman uit Sittard heeft in een café te Amsterdam 5 bussen sacharine ge- Tocht voor 2400, welke stof bij onderzoek kan dijgruis bleek te zijn. Vier personen zijn wegens deze oplichting te Rotterdam aange houden. Ten nadeele van de firma Verkade en Comp. te Zaandam zijn van een schuit, ach ter de nieuwe biscuitfabriek, 20 balen rogge bloem gestoten. De daders zijn onbekend. UIT OUDE NIEDORP. De omslag van het veefonds alhier bedraagt over de maand Mei 0.2 pet. en voor de maan den Juni en Juli 0.1 pat. dit is gemiddeld 88 cent per rund gedurende het kwartaal. Van de pl.m. 700 runderen die verzekerd werden, zijn er 4 afgekeurd. UIT URSEM. Klaagde men in het begin dezer week over de langdurige droogte, thans hoort men weer jeremiades over een teveel .aan regenwa ter. De te veld staande oogst heeft behoefte aan warmte en zonneschijn, de massa turf in den polder Mijzen doorweekt de molenaars zullen zeilen moeten strijken, klaagliederen zonder eind, en dat in een tijd, die velen met zorg zien naderen. UIT BERGEN. Het maken van spoorwerken, afrasterin gen, contreilehnisjes, contrölehekken en be stratingen op de emplacementen te Alkmaar, ergen en Bergen aan Zee, voor de H. IJ. S. M„ is,opgedragen aan den heer B. Huizinga te Bergen. UIT EG MOND AAN ZEE. Donderdagmiddag vergaderde de Raad de zer gemeente. Aanwezig waren alle leden. Ingekomen was: Twee missives van Ge deputeerde Staten, waarbij wijzigingen in de begrooting werden goedgekeurd. Een schrijven, waarbij het kohier van den hoofdelijken omslag werd goedgekeurd en een schrijven, waarbij de suppletoire begroo ting werd goedgekeurd. Voorts was ingekomen een schrijven van den heer W. Caro met verzoek om eervol ont slag als onderwijzer tegen 1 Oct. Verleend. Bij Gedeputeerde Staten was ingekomen een schrijven *van de afdeeling „de 3 Egmon- den" van den B. v. N. O., waarin verzocht wordt de verhooging van de jaarwedde van 't hoofd der O. L. School met 100 niet goed te keuren. Dit verzoek hadden Ged. St. aan B. en W. gestuurd om advies. 't Antwoord van B. en W. was, dat ze het verzoek van de „3 Egmonden" beneden alle critiek achten en dat de houding van het hoofd der schooNniet kon beoordeeld worden door het personeel. Voorts werd er gewezen op de solidariteit der visschers, wat n voor beeld moest zijn voor de onderwijzers. Dan deelde de voorzitter mee, dat de be- groo'ting 1917 nog fliet goedgekeurd was, dit hield verband met de gasfabriek, die in 1915 met een verlies werkte van ruim 1900. Dit bedrag moest er op en de ge meenteraad had besloten, dit te verkrijgen door den verhoogden prijs der steenkolen. Ged.' St. keurden dit niet goed. 't Gevolg was dat de gemeentekas dit erbij zou moeten leg gen. B. en W. stelden daarom voor overeen komstig 't voorgestelde van Ged. St. de uit gaven te brengen op 1992,86 en de ont vangsten met eenzelfde bedrag te brengen op den hoofdelijken omslag. Dit voorstel werd aangenomen. Voor de vacature van onderwijzer aan de openbare school was door het hoofd een voordr. opgemaakt nl. no. 1 H. Caro (tijde lijk onderwijzer aan de school), no. 2 G. Rienstra, no. 3 P. Wisse. Daar no. 1 met Oc tober in militairen dienst moet, werd, hoewel hij als tijdelijke kracht zeer goed voldoet, de voordracht door B. en W. veranderd en de heer G. Rienstra op no. 1 geplaatst. Bij stemming werd deze met algemeene stemmen benoemd. De geloofsbrieven van dé herkozen raads leden, de heeren Zwaan, Snoeks en Oul wer den onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot toelating werd besloten. Tenslotte volgt de rondvraag. De heeren Zwaan en Snoeks vroegen waar om dc (luurtetoeslag van de ambtenaren zoo lang uitbleef. De voorzitter antwoordde dat de pachters 't wel aan de gemeente betalen, doch dat de huur van genoemde onderneming nog niet kon worden vastgesteld. Voorts klaagde de heer Snoeks erover dat 'a morgens om 9 uur karren met icr door 'tdorp worden gebracht. Besloten werd dat dit voortaan 's morgens voor zes uur moet plaats hebben. Ook deelde de heer Snoeks mede dat het prikkeldraad aan de oostzijde van 't laantje naar de begraafplaats stuk is en voorziening noodig is. Hierna sluiting. Donderdagavond gaf 't gezelschap on der leiding van' den heer Frits Bouwmeester een uitvoering in de zaal van den heer Joh Halff. De ruime zaal was geheel bezet en het gezelschap mag erop bogen, dat het den ve len bezoekers een zeer genotvollcn avond heeft bezorgd. Het spel der verschillende ar- tisten is boven onzen lof verheven. Het zou ons te vér voeren, om de verschillende perso nen in de verschillende rollen afzonderlijk tc noemen. Adolf Bouwmeester opende de voorstelling

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 9