bedoelde reserve v en misschien nog bijeen te brengen te d»n aan vankelijk het voornemen was. Bovendien wordt blikbaar door' vele par ticulieren op grootere schaal dan toders ge bruikelijk is boter ingemaakt en voor dit ar tikel meende de minister voor dezen eigen opslag gelegenheid te moeten laten. Aldus daa.kle het beschikbare export-quan tum tot nul. lntusschen heeft deze maatregel ten gevol ge, dat het bedrijf niet meer het voordeel heeft van de hoogere buitenlandsche prijzen en moest de binnenlandache boterprijs gebracht wordien op het pei'l van' een melkprijs van 11 cent per liter, den aangenomen rentabiliteits- prijs van het melkbedirijf. MAXIMUM-BQTERPRIJtZEN. De minister van landbouw heeft vastgesteld een mflYirrmm kleinhandelprija voor boter van 1.30 per K.Q., en de navolgende maxi mum-prijzen voor boter, resp. in den groot handel en in den tusscbenhandelbij verpak king in: wit fust van 50 K.O. groothandel- prijs per 1 K.G. 2,35, tusschenhandelprfis r'x 1 K.G. 2.40; wit fust van 25 K.G. 2,36, 2,41wit fust van 12Y2 K.G. en 10 KG. 2.37, 2.42: wit Delftsch of Lcidsch fust van 20 K.O. 2.40, 2.45. wit Delftsch of Leidsch fust van 10 K.O. 2.41, 2.46. UITVOER EN BESCHIKBAARSTEL LING VAN BOONEN. De verdeeling van de verschillende boonen soorten tusschen buitenland, fabrieken en binnenland is thans als volgt: Snijr en sperdeboonen25 pet. buitenland, 35 pet. fabrieken, 40 pet. binnenland. De bepaling betreffende het overveilen voor de fabrieken uit de binnenlandsche partij zal ten aanzien van Snij- en spercieboonen niet langer van kracht zijn. Pronksnijboonen30 pet. buitenland, 60 pet. fabrieken, 10 pet. binnenland. INBESLAGNEMING VAN ZADEN De minister van Landbouw maakt bekend, dat door hem in bezit is genomen of zal wor den genomen op het tijdstip, waarop het oog sten is aangevangen of zal aanvangen, de totale opbrengst van de volgende gewassen van den oogst 1917 ook voor zoover zij reeds bij handelaren zijn opgeslagen: koolzaad, raapzaad, boterzaad, dederzaad, blauw- maandzaad, lijnzaad en de verwerkingspro ducten daarvan. In elke provincie is een regeeringscommis- saris voor de Rijksgraanverzamcling belast met de tobezitnemi van die producten. van de inzamelingen rt verbruik en de afleve ring aan andere personen stelt belanghebben den bloot aan strafvervolging. daar naar Engeland te worden verzonden. -loom en omgeving met extra-treinen naar BINNENLAND INTERNEE RING VAN KRIJGS GEVANGENEN. De heer Van Doom, lid der Tweede Ka mer, die betreffende de .intemeering van krijgsgevangenen, vragen had gesteld aan den minister van Binnenlaudscnen Zaken, kreeg daarop het volgende antwoord: Inderdaad zullen pl.m. 16000 Engelsche Duitsdie krijgsgevangenen ten onzent gebracht en worden ondergebracht. Maatregelen, om deze over het gansche land verspreid, van huis vesting enz. te voorzien, zijn In voorbereiding. de De "Duitsche en Engelsche hebben zich bereid-verklaard om aan de derlandsche regeering naar gelang van hetzij1 het noodige te leve- iv en het onderhoud der intemeeringskampen dier krijgsgevangenen, zoomede voor de geneeskundige verpleging, verwarming, voeding en kleeding der geïnter neerden, hetzij op gxenerlei wijze den uitvoer van een en ander te belemmeren. RUNDVLEESCHDISTRIBUTIE. De Nederlands che Vereeniging van gros siers In Rund- en Kalfsvleesch, te Rotterdam, heeft den minister van landbouw verzocht de grossiers niet uit te schakelen bij de in voor bereiding zijnde distributieregeltog van rund- vleesch, doch te bepalen, dat de toeslag zal wordien uitbetaald aan dengene, die het rund ter slachting aanbiedt na net wegen van het rund. DE HULPVERLEENING AAN DE NOORDAM. Zooals reeds is medegedeeld, duurde het eenige uren alvorens hulp kwam ->dagen voor het op een mijn geloopen stoomschip Noocdam, hoewel die hulp al dra na de ramp werd gevraagd aan de marine. De oor zaak van dat uitblijven van hulp was, dat de oorlogsschepen zich niet in het versperde ge bied mochten begeven. Dit werd aan de „Noordam" teruggeseind op het verzoek om nulp. Het stoomschip kon trouwens niet nauwkeurig melden waar het zich bevond. Door het afsteken van vuurpijlen werd de plaats aangegeven, waar de sleepboot te hulp moest tomen. SCHEEPVAARTBEWEGINO. Gedurende de week van 29 Juli t m. 4 Aug. zijn te Amsterdam aangekomen 1 stoomschip 1 motorlogger, 1 zeilschip, alle geladen met hout. Vertrokken is 1 stoomschip. In dezelfde periode van 1916 zijn aangekomen 23 stoom schepen; vertrokken 24 stoomschepen en 7 zeilschepen UITVOER VAN SCHAPEN. Deze week zullen belangrijke transporten rcfc.e schapen van Alkmaar, Purmerend, van Holland worden vervoerd om van- Gemengd Nieuws. RELLETJE TE ROTTERDAM. Zaterdagmiddag vervoegden zich aan het betaalbureau van de Scheepvaartvereeniging een aantal bootwerkers, die buiten de haven reserve vielen en nu reeds drie keer een nood- uitkeering hadden ontvangen. Hun werd aan gezegd te wachten, omdat nog niet was be slist of zij nogmaals een uitkeering zouden ontvangen. Om 9 uur hadden zij nog niets vernomen. Toen stelde een der mannen voor naar 't huis van den secretaris van de Scheepvaartvereeniging te gaan, om aldus door een manifestatie kracht bij te zetten aan hunne eischen. Dit voorstel vond bijval en gezamenlijk ging men op weg. Inmiddels hadden zich eenige honderden metaalbewer kers, die, naar men zeide, juist bij de firma Wilton ontslagen waren, bij den stoet ge voegd, die nog steeds aangroeide. Op den Westzeedijk verzocht iemand hun namens de voorzitter van de Scheepvaartver eeniging om kalm uiteen te gaan Maandag zou een conferentie plaats hebben om de zaak tot een oplossing te brengen. Daar nam men evenwel geen genoegen mede en de stoet ging verder. Op de Zeevischmarkt klom een man In een lantaarnpaal en maande aan dicht bij elkan der te blijven. Hij gaf tevens de richting aan, waarheen men verder gaan zou. Onder de kreten „honger", „steun", enz. ging men langs die Noordblaak. Hier werd1 de bodega „Le Commerce" door een regen van allerhan de projectielen gebombardeerd. De manife stanten namen de glazen van de voorste ta feltjes en bombardeerden daarmede de ach ter in de zaal terugtrekkende gasten. De bereden politie maakte een eind aan de baldadigheden. Ook naar de lunchroom „De Drie Steden" werd met steenen geworpen. Met gejuich werd het gerinkel van de bre kende ruiten ontvangen. Op het terras van het café „'t Verguld Spinwiel" in de Hoofd- ateeg werden tafels en stoelen omvergewor pen. Zoo ging het naar de Voorschoterlaan, waar de heer Stakenburg woont De menigte was nu tot eenige duizenden aangegroeid. Op de Oedempte Blaak wierp men een steen naar de ruit van een Juwelierswinkel. De ruit brak echter niet, doch scheurde slecht». Inmiddels was een sterke politiemacht aan gerukt. Toen de stoei bij het huls van den heer Stakenburg, secretaris der Scheepvaart- vereeniging, was gearriveerd, bevonden zich daar reeds ongeveer dertig agenten. Het volk werd herhaaldelijk aangespoord, kalm te blijven en geen herhaling van het gebeurde te Amsterdam uit te lokten De heer Stakenburg was bereid twee alge vaardigden en een hoofdagent van politie te ontvangen. Hl] kon evenwel niets anders me el ededen, dan dat er Maandag een conferen tie zou plaats hebben tusschen de Schecp- vaartvereen. en den burgemeester, waarbij een- beslissing genomen zal worden betreffen de de nooduitkeeringen en de uitbreiding van de liavenreserve. Om 12 uur was de rust te ruggekeerd Hedenmiddag zal waarschijnlijk de nood- uitkeering plaats hebben. Mocht dit niet ge beuren, dan zal men trachten door een alge meene staking de uitbreiding der reserve te verkrijgen CONCENTRATIE DER BEDRIJVEN. Op een verzoek om Inlichtingen heeft het hoofdbestuur der Neder landsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf van de Rijka-Kolendistributie bericht ontvangen dat alle brandstoffencommtssiea reeds einde Juli in kennis zijn gesteld van de noodzakelijk heid tot concentratie der bedrijven. De Rijks- kolendistributie beoordeelt thans de maatre gelen, welke plaatselijk genomen zijn. BIJZONDERE PENSIONNEERING MILITAIRE VLIEGERS. In antwoord' op de vragen van den heer Sibinga Mulder betreffende bijzondere peusioenbepalingen voor het personeel van het militair vlitegwezen heeft de minister ont kent, dat aan de uitoefening van den vlieg- dienst een groot risico is verbonden. In het moderne leger en zeker ook bij de marine zijn echter tal van gevaarlijke betrekkingen te vervullen. Men denke bij voorbeeld aan den onderzeedienst. Deze omstandigheid maakt, dlat er naar het oordeel' van den mi nister geen aanleiding bestaat om alleen voor hen die bij het militaire vliegwezen in dienst zijn gesteld, bijzonder pensioensbepa- lingen in het leven te roepen. Voorhands meent de minister, dat een prik kel om zich aan den vliegdiienst te verbinden ezocht moet worden in het toekennen van oelagen of andere voordeelen tijdens den dienst bij luchtvaartafdeeling. BRIKETTEN VAN VLASAFVAL. Te Nijmegen zal een fabriek worden opge richt voor de vervaardiging van briketten van vlasafval. Onder de gemeente Axel (Zeeland) is reeds een dusdanige fabriek in werking De daar gefabriceerde briketten zouden met au- thraciet gelijk staan wat betreft hitte en uit houdingsvermogen. VERVOER VAN KINDEREN. In verband met de door het Kamerlid:, den heer De Jong tot den minister van waterstaat gerichtevragen, of het juist is, dat de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen aan de hier te lande verpleegd worden de Belgische en Duitsche kinderen vrijdom van vervoer verleent, terwijl voor de kinde ren, uitgezonden door het Nederlandsch Cen- lossing der bereden wapens fs een adres aan J daardoor tot stand komen, omdat de molen de Tweede Kamer gezonden; waarin wordt I bij Westen- en Noordwestenwind altijd in de gezegd dat de lasten der mobilisatie bijzon-luwte van het dorp staat, der zwaar drukken op de miliciens der be- reden wapens. Deze miliciens zijn nu al onge veer vijf jaren onder de wapenen, w.o, de lichting 1912, die al dien tijd onafgebroken in dienst was. Verzocht wordt bij dien minister er op te willen aandringen, dat in deze voor de be trokken person en zoo onaangename zaak zoo spoedig mogelijk verbetering kome. UIT N. NIEIDORP. (De heer J. Stammes alhier behaalde tteren met Ebcahaezer bij de draverijen op «utrust te 'aGravenhage een eersten en een vierden prijs. Rijder was de heer N Stammes. didlraalde haar hoofd op zij en riep bijna ^5-teve Fanny, an je nu niet even stil blij ven zitten? 't Is nog geen minuut geleden, dat je naar hem hebt uitgekeken." „O God, als ik maar wist, dat hem niets was overkomen I Je paord zag er zo owl ld uit, Bengt." Luitenant Bengt Adllerfeldt een lange, slanke, stijve figuur zat zooals gewoonlijk, in een hoek van de waamda, waar niemand anders van de familie ooit plaats nam. Hij keek op van zijn courant, draaide aan zijn blonde snor en zei met een zweem van een spottend achje op zijn overigens onbewegelijk gezicht: „Wees maar gerust, Fanny. Je hebt de za delvastheid van je verloofde al op de proef gesteld' en die was niet min. Je fladderde wat aardig om mijn oude Stella heen, dat was heel lief om te zien, maar paarden hebben niet denzelfden smaak als wij." 'Hij las weer door. Zijn vrouw boog haar mooi kopje en zei lachend: jBengt vindt, dat je met je toilet het paard aenrikaebtig maakte, Fanny." „Ja, jelui kunt me allemaal uitlachen I Hoe zou Iemand van jelui ook maar kunnen ver moeden wat Ik voel dat Is ondenkbaar I" „Ja, we voclenf voelen met je, kind," zei de oude lieer Hein, de bankdirecteur met zijn machtige stem, die gewoon was altijd het af doende woord' te spreken. „Niemand meer dan ik zou er leed van hebben, als aan je ver- loafde iets overkwam, maar we kunnen hem daarom toch niet vasthouden, kunnen hem niet beletten de deur uit te gaan." Fanny hoorde haar vader niet, haar gehee- le ziel lag in den starenden blik. „Je hebt nog niet gezien wat de post voor Verkorting van Benedikt. traal Genootschap van KinderherstellingSr en Vacantiekolonies den vollen prijs moet wor den betaald, wordt medegedeeld, dat sedert 1 Juli j.L aa nde genoemde buitenlandsche k'nderen, noch door de S.S. noch door de H. IJ. S. M. vrij vervoer meer wordt verleend. Iegelijk met het verhoogen der vrachtprijzen, hébben de spoorwegmaatschappijen verschil lende faciliteiten in zake het vrij vervoer voor liefdadige doeleinden ingetrokken. 3.) bezoek van iemand, die den „broeder van den stati- OPLICHTING. Vrijdagmiddag kreeg de pastoor van Zes gehuchten (N.-f zich uitgaf voor onschef van Geldrop, wiens kas, waarin een vrij groot tekort, gecontroleerd zou worden. Met 100 gulden zou de man gered zijn. Rij wiel en horloge wilde de bezoeker gaarne al9 onderpand achterlaten. Toen de pastoor bezwaar maakte, zooveel te betalen, zei de man, dat met 27 de eer ook nog te redden zou zijn. De pastoor gaf daarop 27. De dankbare „broer" verdween na vele dankbe tuigingen. Toen Zaterdag de pastoor den stationschef bezocht, vernam hij dat er van het verhaal niets waar was cn hi] met een oplichter had te doen gehad. RIJWIEL „BESTEMD VOOR ééN PERSOON." Voor het kantongerecht te Hoorn heeft zich Iemand te verantwoorden gehad wegens het rijden op een rijwiel, bestemd voor één per- Boon, daarbij ook nog een tweeden persoon meevoerende. Boven Eet achterwiel was een tweede zadel, terwijl ook voetsteunsela waren aangebracht voor den daarop zittenden per' soon. Het O. M. legde er den nadruk op, dat er groot verschil bestaat tusschen de woorden „bestemd" en „geschikt." Geschikt om twee Eernoncn mee te voeren ie het rijwie iedt voor don achterop?) ttende niet voldoen de veiligheid. In de Hoomsclio verordening wordt echter slechts gebezigd het woord „be stemd." Uit de constructie van het rijwiel blijkt, dat de eigenaar de bedoeling heeft ge had, het voor 2 personen te bestemmen, nij handelde dus alet In strijd met die verorde ning De bepaling geldt dan ook niet voor ge vallen als deze, maar alleen om te voorko men, dat kinderen op het stuur worden mee- f gevoerd Het O. M. vroeg daarom viijspraak. i DE BEREDEN WAPENS. Door den voorzitter en den secretaris der voorloopige Commissie van Actie voor de af- DE LASTER TEGEN DE TELEGRAAF'. iDe N. Amh. Crt. heeft thans medegedeeld, wdat het door Het Volk aan hare kolommen ontleende bericht over de Tel. bedoeld was „als een staaltje van de vele dwaze beschul digingen tegen de Tel. verspreid". Door den overigen inhoud van het bewuste artikel weg te laten, maakte Het Volk het tot oen door de N. Art;.' CL ab waarheid medegedeeld feit. EEN BELOONING. De Briische regeering heeft als blijk van waardeering voor zijn diensten, bewezen bij de redding van de bemanning van 't Briische stoomschip ..Glenogle", dat op 29 Maart j.L in het noorriehjjk gedeelte van den Atlanti- sdhen Oceaan verongelukte, een zilveren beker toegekend aan den gezagvoerder van den. schoener „Prima," te Groningen. KOLENNOOD. De wöUenstoffenfabriek der firma A. Fran ken Ezn., te Tilburg is stopgezet. Honderd man zijn daardoor werkloos. Ook de Eibergsche stoombleekerij is stop gezet, waardoor 130 man werkloos werden Aan de N. V. van Deventer's Glasfabrie ken SchiedamDelft werden van de 400 man slechts 80 meer. De laatste oven zal spoedig worden gedoofd. DE LEIDING IN DE ANTI-REVOLU- TIONNAIRE PARTIJ. Naar het Maandagochtendblad verneemt, Is het niet onmogelijk, dat de tachtigste ge boortedag van den! leider der anti-revolution- naire partij nog ongedachte veranderingen brengt. Het zou dan in de bedoeling liggen, dat het leiderschap overging op den1 heer A W. F. Idenburg, oud gouvexneur-generaal, ter wijl de hoofdredactie van ^De Standaard" zou woreen overgedragen aan oud-minister Colijn, than; tijdens de afwezigheid van dr. Kuyper, waarnemend hoofd-redacteux. Óf deze plannen zullen worden verwezen lijkt, hangt af van de houding van den tegen- woordigen leider. HEIDE ALS VEEVOEDER. Nu er in Drente slechts betrekkelijk weinig schapen meer zijn cn de struikheide dus beter zijn vollen wasdom kan bereiken, wordt door vele boeren die heide gemaaid om ze als vee voeder te gebruiken, nu de hooioogst tegen viel. Ook uit andere provinciën werden reeds aanvragen om deze heidesoort gedaan, wel ke in pakken geperst van 1000 K.G. ad 70 worden verzonden, terwijl nog hooger prijzen worden verwacht. STRIJKGELD IN KERKELIJKE OMSLAO. Te Callantsoog is een beweging op touw gezet, met het doel geen kerkdijken omslag meer te betalen, alvorens door den voorzitter der kerkvoogdij aan de kas de strijkgelden zijn afgedragi landverkoopui volmach en, die hij bij eene verkreeg in qualitéht van ge- Ned. Hi e der Ned. rierv. Gemeente. je heeft gebracht," zei haar moeder. „Ja kum Fanny, ga je brieven lezen," riep Eva. „Je zal zien, dat Arnold in dien tijd komt. Er is een schrijven van de kiesvereeni- gtog en een brief van je dierbare tante Au gusta." „Wat geef ik er om! ik kan nu niet lezen." weer een pauze. Toen vroeg mevrouw Hein „Waar Is Koert vandaag, Fanny?" „Ach, 'k weet 't zoo precies niet. Hij loopt wel ergens buiten te spelen, den heden mor gen is hij al weg geweest." En toen plotseling mat een jubelkreet: jDaar is hij I daar komt hij' Ze wenkte met haar hand, ze vloog de wa- randetrap af, dwars over de zandwegen en de dodden grijsblauw strand gras, haar japon vast grijpende om gemakkelijk den heuvel af te springen. „Zag ze Koert aankomen?" vroeg luite nant Adlerfeldt droogjes. Maar de oude heer Hein vond het ongepast dat iemand ironische opmerkingen maakte, als het zijn dochter betrof. Hij volgde Fanny met de bewondering van een kenner. „Atalanta," zei hij. Eva, die Fanny achterna geloopen was met een hoed en1 op de trap te vergeefs geroepen had, kwam terug, gooide haar zuster's hoed op de tafel, viel weer neer op den ruststoel en schudde lachend haar hoofd. „Wie zou 't gelooven, dat ze twee en der tig jaar is?" vroeg haar vader, terwijl hij zijn stem liet dalen, alsof hij een geheim mede deelde. „Ja, 't moet heerlijk zijn zich zoo jong te voelen," zei Eva. „Ik voor mij verwacht iederen dag, dat zij krom op. lerfelc zal gaan praten," merkte Eva proestte een lach, die heel meisjes achtig jong klonk. Maar haar vader, de bankdirecteur, fronste zijn voorhoofd. ,lk zei dat natuurli k meest tegen mijn vrouw en mijn dochter, die van Fanny hour den," zei hij plechtig. Zijn schoonzoon ver school zich achter de courant en nam geen deel meer aan het gesprek. Maar achter het heuveltje op het lange, witte, zonnige strand, bewoog Fanny zich vlugge vodjes, vlak langs zee. waar grond vochtig was "door den golfslag, zoodat liaar voetstap niet wegzonk in net mulle zand Ze wenkte en knikte tegen den ruiter, die op Ad'lerfeldt's vos zoo dicht mogelijk langs het water kwam aandraven. Hij sprong van het paard, toen zij elkaar genaderd wa ren ze lag in zijn armen en was gelukkig. Ze kuste hem, kuste hem nogeens en weer, schreide en lachte tegelijk en vertelde hoe on gerust ze was geweest. 1 let paard krabde on geduldig met zijn hoef in het roodbruine wier en trok aan den teugel, dien Arnold om zijn linker arm had geslagen. „Maar Fanny!" Hij lachte vrool'ijk. „Hoe kinderachtig I Wat ter wereld had me kunnen overkomen?" „Zou je misschien niet ongerust zijn ge weest als i'k „Alleen uit was gereden op StellaI Ja, maar dat was dan ook een geheel ander ge val. Kom, nu til ik jou op het paard en leid het aan den teugel naar huis." „O neen, Arnold1! Laat me hier blijven bij jou. Ik heb zóó naar je verlangd." „Dank, beste Fanny Neen mijn arm aan den anderen kant houd ik Stella. Nu ben ik bij je, nu is aan je verlangen vold'aan." (Wondt vervolgd1). HET STOOMSCHIP NOORDAM. Het stoomschip voor den Waterweg is aan gekomen. De ruimen1 5 en 6 werden leegge pompt, maar het schip kwam daardoor nog slechts weinig omhoog, dat het nog niet ge lost kon worden. Men vreest nog wel twee dagen te moeten werken alvorens het schip den Waterweg tan binnenloopen. Het gat in (b tl romp is 7 meter lang en 3 meter hoog f en logger cn een zei'heug or uit Vlaardto- gec lubben te ÏJmuiden drie scheepsbootcn van dt „Noordam" aangebracht met en aan tal gemerkte en ongemerkte koffers en tas- schen der paiagiere. EEN NEDERLANDER IN ENGELSCHE KRIJGSGEVANGENSCi iAP. Van de Prinses Juliana, eer; sdüp der Maatschappij NederLau, uat, op weg naar Nederland ,te Suez werd aangehouden en terug moest, Is een Nederlander te Aden door de Engelscnen van boord gehaald. Zij heb ben hem vervolgens naar Singapore vervoerd, waar hij gevangen werd gezet en vermoede lijk nog gevangen zit. Voor zoover zijn familie, die te Rotterdam woont, weet, la zijn Duitsche naam zijn eenig misdrijf. Het is de heer L. R. Kulche, geboren te Rotterdam. Zijn vader was de zoon van Duitsche ouders, maar ook hier te lande ge boren, te Enschedé. Op zijn tt|d Is de heer Kulche hier voor de loting opgeroepen. Hij roeping voor den was nu op lootte echter vrij Bi] landstorm was hij tn weg naar huis. Eerst deze week heeft de familie iets van hem gehoord door een brief van hem, gedag- teekend uit het krijgsgevangenkamp In ae Tanglin Barracks te Singapore, 22 April 1917. De familie heeft zich tot het ministerie van Buitenlandsche Zaken gewend en vernam daar dat het departement reeds ln Februari van den consul te Singapore bericht van het geval had gekregen, onderzoek naar de nati onaliteit van den heer Kulche had gedaan en de zaak vervolgens het gezantschap te Lon den ln handen had gegeven. Sedert had het departement niets meer van de zaak verno men, maar op verzoek van de familie zou het er opnieuw werk van maken. UIT HEILOO. Te Goes is geslaagd voor het eindexamen 'H.B.S. met 5-jarigen cursus de heer T. Hoek stra, vtoegcr alhier (extraneus). UIT OBDAM. In een vergadering van bestuur en inge landen van den polder Weel en Braken 19 naar aanleiding van de inlichtingen van den heer Ibink Memelink te Alkmaar, ingenieur der Prov. El. Maatsch., besloten tot electri- sche bemaling. Een groote verbetering in de beraallug zal UIT BERGEN. Gistermiddag was een deel van Bergen plotseling in rep en roer. Uit het kamp voor de lastige dementen onder die m Nedei land vertoevende Duitsche deserteurs, gelegen aan den Rusaenweg, waren en bloc 33 geinter- neerden ontvlucht, door een poort aan dé achterzijde, waar des avonds alleen een wacht staat, te forceeren. Over de weilanden trachtten rij te ontko men'. De bewakingsnianschappen openden onmiddellijk in het open veld het vuur op hen, doch de vluchtelingen, aan geweervuur gewoon, wisten zich to de greppels toch voort te bewegen. Twee van de vluchtenden werden gewond Het geweervuur had dadelijk de aandacht getrokken van de omwonenden en de boeven wisten de soldaten duidelijk te maken waar de vluchtenden zich ophielden. Spoedig had men dan ook een 28-tal van hen binnen Onder bedreiging met de revolver wist men hen in bedwang te houden, hoewel de mannen woest waren. Voor Bergen is de bevolking van dit kamp allerminst een geweuscht element. De veree nigtog tot bevordering van het vreemdelin genverkeer verzocht destijds reeds te ver geefs de regeering om het kamp elders te vestigen. Voor ons volk geeft dit kamp een belangrij ke schadepost en waar men voor deze geïnter neerden geen productief werk heeft, vree- zen wij nog erger gebeurtenissen. Onder de aldaar ondergebrachten bevinden zich de meest misdadige elementen, die juist door de daar heerschende ontevredenheid op de ande ren de overhand krijgen. Het komt ons voor dat de regeering alsnog verstandig deed met het kamp te verplaatsen en aan de geïnterneerden productief werk te verschaffen, zooals heionfgimimg, wegen aanleg enz. Men maakt daardoor deze elementen met geregelden arbeid vertrouwd en stelt hen bo vendien in staat om door arbeid iets voor hun betrekkingen te doen. Het grootste deel van deze kampbevolking bestaat uit zwervers, die zonder raiddel van bestaan tenslotte een burgerlijk vergrijp pleegden. Met het oog op den oorlogstoe stand kan men hen niet ato lastige buiten landers het land uitzetten. Ze worden dan ook voor de keus gesteld öf vrijwillig het land te verlaten en dua naar Duitschlan terug te keeren (een 40-tal deden dit reeds) öf zich te laten totemeeren. Zoolang de oorlog duurt is men, door ze in het kamp op te sluiten, van hen af, maar daarna zijii ze door den Invloed van dc mis dadige elementen nog gevaarlijker geworden. Men kan hen dan naar een of ander land over de grenzen zetten, doch waar deze tatemce ring veel geld kost zonder dat de mannen Iets nuttigs presteereu, Wikt ons Lel hierbo ven aangegeven denkbeeld verkieselijk r, aan gezien men dan ook wat voor de todivkh n zelf doet. De geïnterneerde manschappen uit het andere kamp, die maanden lang het kamp niet mochten verlaten, omdat de Duitsche re geering een door hen1 te teekenen' belofte van niet te zullen vluchten, niet wilde erkennen, aangezien slechts een officier een eerewoord kan geven, waardoor verscheidene manschap pen met verbreking van hun belofte naar Duitschland wisten te komen, loopen thans weer overal vrij rond. De Duitsche regccring heeft thans, nu ze zag dat de Nederlandsche regeertog geen koop gaf, de manschappen toegestaan de verlangde belofte Inkmeu Hef leven is daardoor voor deze manschap pen, waarvan veleu reeds sinds Augnstir 1914 in het kamp verblijven, veel dragelijke geworden. Van den staat van beleg merkt rmi te Bel gen niet veel, Achter de schermen botsen hot militair eu het burgerlijk gezag echter meermalen zoo danig tegen elkander, dat soms de minister er aaii pas komt en alles om futiliteiten. I D; t oötóthuldift ffl daarvan de dupe worden is echte: miadéf geweuscht. Met het oog op het vreemdelingenverkeer bepaalt de politieverordening, dat ieder bur- die vreemdelingen langer dan 24 uur svest, daarvan kennis moet geven ten ge meentehuize. Niet wetende dat de militaire autoriteiten thans ook over deze burgerlijke regeling gezag voert, doen de burgers nog steeds als vroeger. Thans vernemen wij dat tegen een Belgisch kunstschilder, die zien voor arie maanden ln de gemeente vestigde en daarvan dadelijk ten gemeentehuize kennis gaf en dit zelfs nog herhaalde, toen de man in de gemeente ver huisde, proces-verbaal Is opgemaakt omdat hij zien niet bij de militaire autoriteiten aan gaf. De man had ook dit n.b. schriftelijk ge daan zoodra hij wist dat dit op grond van den staat van beleg noodig was. tegen' de burgers, waar de persoon ln thans verblijft, is proces-verbaal op- Ook teg kwestie gemaakt. Ongetwijfeld zal de kantonrechter deze overtredingen wel behandelen, zooals ze rechtens behandeld verdienen te worden, doch zou de regeertog niet goed doen met het militair gezag te.Bergen duidelijk te ma ken, dat de staaf van beleg een toestand is, die aan de militaire overheid de macht ver leent om spoedig wanneer zulks noodig i kunnen ingrijpen, doch geenszins is bedoeld om; al geeft de letter van de wet daartoe de macht, onnoodig in de bevoegdheden van het burgerlijk gezag te trede V UIT WIERiNGE'RWAARD. Vrijdagmiddag vergaderde de raad. Afwe zig was de heer H. Limpers. In verband met de voorgelezen notulen deelde de voorzitter mede dat dr. H. J. Schrö- der 1 Aug. alhier Is gekomen en da f is goed gekeurd kasgeldleening, alsmede de af- en overschrijving daarvan. Van Gedep. Staten was een uitvoerig schrijven ontvangen, waar bij' de wensch werd kenbaar gemaakt om de salarisregeling der onderwijzers te herzien. Het aanvangsalaris en ook de opklimming is - --gjj

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2