N&DERLAN1). der-voorzittera fie! voarlooplge bureau vor men. De conferentie is bepaald op 9 Septem ber. Van OosteoriJkschB zijde worden de be richten tegengesproken betreffende een ver zoek van Oostenrijk aan Amerika om een wapenstilstand of een Oostenrijksch vredes aanbod. De Associated Press meldt dat de tijde lijke president van Chir het besluit van het Kabinet om de Middenstaten den oorlog te verklaren, goedkeurde. Keizer Karei brengt een bezoek aan de door den Oostemrijksch-Hongaarschen pas heroverde hoofdstad van de Boekowina Czernowitz. Naar de „Rjotsj" verneemt, heeft de raad van arbeiders en soldaten met 205 te gen 180 stemmen besloten over te gaan tot publicatie van de door de tsaristische regee ring gesloten geheim verdragen. NED. SOHIP QEZONKEN. Naar gemeld wordt, is Zondag op den Rijn het uit Rotterdam afkomstige stoom schip „BerÜoz" lek gestooten en gezonken. Het schip waa geladen met 150.000 K.G cokes en zonk ter hoogte van Rudeaheim. DE „NOORDAM" De „Noordam" is in het geheel 6J4 voet gelicht en zal nu met graanelevators worden gelost. Het plan is van avond half 7 met net avondgetij binnen te komen en naar Rot terdam op te varen. VERNIETIGING NEDERLANDSCH SCHIP. Het ministerie van bu iten landsche zaken deelt het volgende mede: De protesten der Neder landsche regeering ter zake van de vernietiging van Nederland- ache schepen dioor Duitsdie zeestrijdkrach- ftafcaraartmeMfgbW. Bevundlm Beeft Bet Kon. Nat. Steuncomité namens de re; ten hebben tot dusver in een tweetal gevallen, dat van het tankschip „La Campinn' en dat van den stoomtrawler ,,Amsteldijk", de Duilt- scbe regeering aanleiding gegeven tot de ver klaring dat, indien zooals uit de Nederland- sche in tegenstelling met de Duitsche gege ven» zou moeten worden afgeleid dat de ver nietiging had plaatsgehad buiten het door Duit&chLand voor gevaarlijk verklaard ge bied, de Duitsche regeering bereid was ver ontschuldigingen aan te bieden en volledige schadeloosstel ling te geven. De Duitsche regeenng stelde daarop voor, dat de beide regeer togen, ieder met handha ving van banr standpunt, inzake de kwestie der niet-reclitmatighcid van vernietiging to het gevaarlijke gebied, door een internationa le commissie zoudes doen onderzoeken of de plaats der vernietiging inderdaad buiten dlat gebied was gelegen. De beide regeeringen zijn het daaromtrent eens geworden. De bedoelde commissie be staat uit een NederlandSchen. een Duitschen eneen Zweedschen zee-officier. Als Neder- landlsch lid der commissie iB aangewezen de kapitein-luitenant-ter-zee C. J. Canters; als buitsch lid de kapitein-ter-zee v o n Selou en als derde lid de korvetkapiteto der Zweedsche marine C. L y b e c k. Ten aanzien van den stoomtrawler „Am- stel dijk" is de beslissing reeds gevallen. De commissie heeft uitgemaakt dat het schip bto- uen die vrije vaargeul getorpedeerd i^a». BATAVIER II EN ZEEMEEUW. Deze beide schepen bekend uit het voor een tiental diagen bij Texel voorgevallenen zullen door onze regeering ter beschikking van de NederlandscEe rechthebbenden wor den gesteld. Zij beschouwt de Duitsche con trabande-voorschriften als onrechtmatig, zoo dat zij de schepen niet ter beschikking stelt van de Duitsche regoertog. HET BROODRANTSOEN WEER VERMINDERD? Naar „Het Volk" uit Den Haag verneemt, is besloten, wegens het nagenoeg geheel uit blijven van ladingen tarwe en meel, over eenige diagen het broodrantsoen ten tweede male te verminderen. Werd de eerste maal het rantsoen van 2800 gram, dat eerst to een week verstrekt werd, over negen dagen ver deeld, thans zal het over elf dagen verdeeld worden, zoodat elke broodkaart elf dagen zal moeten strekken. Het dageiijksch brood rantsoen wordt daarmee, van 311 op 254 gram teruggebracht. Volgens to licht togen die hot Hbt in Den h*».«r inwonnen, ,1a er, op dit oogenblik nog niets beaijst. BINNENLAND. Gemengd Nieuw» DE ROTTERDAMSCHE HAVEN ARBEIDERS. Gistermorgen meldden de havenarbeiders, die uitgesloten zitn van de uitkeeringen der havenreserve, zich wederom bij de besturen der organisaties aan om uitkeering. Er kon zijn. De besturen hebben op Scheepvaart-vereeniging alle moeite aange wend de opgewonden gemoederen tot bedaren te brengen en een nieuwe staking in de haven te voorkomen. De combinatie van organisaties had even- alB de week te voren, onafhankelijk van de aanstaande regeling, wéér een nooduitkee- ring aan de ongeveer 2000 uitgesloten haven arbeiders willen doen. Daartoe werd Vrijdag een telegram naar minister Treub gezonden. Vrijdagavond kreeg men ten antwoord van den voorzitter van het Kon. Nat. Steuncomi té, dat men zich tot de Scheepvaartvereeni- ging moest wenden. Oebleken is, dat in deze kwestie verschil van meening heerscht tus- Bchen de regeering en de Scheepvaartvereeni- Kon. Nat. Steuncomité, als vertegen woordiger van de regeering, Btelt de nooauit- keering afhankelijk van een bepaalden eisch. De uitkeering der Rotterdamscne havenreser- ve komt duurder te staan dan men aanvanke lijk gedacht had. De regeering wil nu, dat te Rotterdam, evenals dat bij de Amsterdamsche havenre serve geschiedt, de groote lichamen him eigen menschen ondersteunen. De toestand is echter andera dan te Am sterdam .Men heeft slechts zeer weinig volk. hoogstens 200 man, dat in vasten dienst werkt. Hier zit de prlncipieele eisch, die het geschilpunt vormt tusscnen regeering en gedreigd, de geheele reserve te doen verva! Fen, wanneer er nu een staking uitbreekt. De arbeiders hebben geweigerd nieuw werk aan te nemen. Door invloed der organi satie^ is een staking nog niet geproclameerd, doch' de kans daartoe is groot, KOLENNOOD. Wegens kolengebrek is de ijsfabriek van Ant. Gooien Co., te Stratum, stopgezet. De tapijtfabrieken te Hilversum zullen eveneens worden stop gezet. De werklieden krijgen voorloopig 70 pet. van hun loon. SCHEEPVAARTBEWEGING. In de afgeloopen week kwamen te IJmui- den binnen 3 stoom-, 2 zeil- en 2 motorsche pen, tegen 6 Bchepen in de week tevoren. Uit en naar zee bedroeg dit aantal de laatste week 14 schepen, tegen evenveel schepen in de daaraan voorafgaande week. Den Nieuwen waterweg kwamen de af geloopen week binnen 35 schepen, waarvan 2 bijleggers en een marinevaaxtuig. OPLEIDING BIJ DE DEPÓTS. Ten einde de opleiding van de miliciens en landstormplichtigen bij de depóts meer dan tot nu toe tot haar recht te doen komen, is door den commandant van het veldleger bepaald, dat boven en behalve de onderoffi cieren-instructeurs bij die depóts zullen worden gedetacheerd kapiteins, om te wor den bestemd voor den dienst van kapitein-in structeur. NED BOND VAN AKKERBOUWERS. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Akkerbouwers heeft in een bijeenkomst te Utrecht breedvoerig de mlnisterloele circu laire inzake grdanonteigentag besproken. Hoewel erkend werd, dat de landbouwers de regeering zooveel mogelijk moeten steu nen, oordeelden de heeren1 toch dat de belan gen van den gTaanbouwer te veel uit 't oog werden1 verloren. Vooral heerechte oatstem- nrinpr over 't feit, dat geen zekerheid bestaat of de boeren voldoende graan voor eigen brood zullen houden en voldoende haver voor de paarden. Dat het bedrag, to 't voorjaar als maximumprijs genoemd, nu als maximum was vastgesteld, achtte men ta strijd met recht en billijkheid. Er werd een commissie benoemd, die een en' ander met den minister zal gaan bespre ken. In ruim drie weken tijds zijn meer dan 700 akkerbouwers met ruim 30.000 hectare land als lid tot de vereeniglng toegetreden. PATRIMONIUM. Gisteren heeft het Neder landsche Werklie den-Verbond „Patrimonium" te Amsterdam zijn 35ste jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer P dacht In zijn openingsrede de heeren worm- ser, Talma en Kater, het Verbond door den dood ontvallen Aan de Koningin werd een telegram ge zonden. Blijkens het jaafyerslag van den secretaris verminderde het aantal afdeelinj 1 r"> doch vermeerderde met 14. He rti.nn» 208 met oen ledental van 12.000 Het verslag van den penningmeester deel de mede, dat de ontvangsten in 1916 bedroe gen 2831, de uitgaven 2641, zoodat er een voordeelig saldo is van 189.97. Het blad „Patrimonium" leverde een voordeelig saldo op van 381. In de avondvergadering werd medegedeeld, dat in de huishoudelijke vergadering tot be stuursleden waren gekozen de heeren Jl. Douwes te Amsterdam, A. Peters te Zwolle en P. Ouwerkerk te Haarlemmermeer. Een motie, waarin de hoop werd uitgespro ken, dat waar de kamerverkiezing in het dis- strict Enkhuizen bij enkele canchdaatatcllliig 7,-i 1 afloopen, de heer Smeenk zal worden candiidaat gesteld, werd met algemoene slem- men goedgekeiud. Tof lid in de commissie van advies werd herkozen ds J. C. Sikkel te Amsterdam. Hierna lelde de heer R. Zuldcma, redacteur van „De Vrije Westfries" ie Eakhulzen in „Patrimonium en de verkiezingen". Spreker verdedigde de volgende stellingen 1. Voor de vervulling van de sociale wen schen van Patrimonium is de samenstelling van de Volksvertegenwoordiging van groote be teekenis. 2. Het is noodzakelijk, dat zich ta het Par lement bevinden mannen met liefde vóór en kennis van het sociale leven. 3. Op de leden van Patrimonium rust de Knak in hunne reap, kiesvereeniglngen1 hun Invloed aan te wenden, om de gewenschte mannen op de candidatenlijsten geplaatst te 'Igen. Blijkt hun invloed te zwak, dan kan het den weg van het Verbond liggen de can- .tatellmg van bepaalde personen te be vorderen. 5. Het indienen1 van eigen candidatenlijsten verdient geen aanbeveling. Bij het debat waaraan door verschillende afgevaardigden werd deelgenomen, werd de wenschelijkheid betoogd^ dat „Patrimonium" moet beginnen zijn tanden eens te laten zien. opdat het Centraal Comité eens rekening zal gaan houden met de wenschen, die in „Patri monium" leven. van Vliet, her- 1 W met 24 onder voanrittersdiap van prof. dr. J. van te machtigen, dit uit te breiden tot 60.000. Na eenige bespreking werd' ook dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen, nadat nog was verklaard, dat ingeval van buiten- gewooi. veel aanvraag om voorschotten, waarschijnlijk door de centrale tijdelijk no; wel wat meer crediet zou worden veri Van de 71 afdeelingen waren er 48 verte genwoordigd door 64 afgevaardigden, ter- wijl er ook eenige vertegenwoordigers van provinciale comitéte en afgevaardigden van andere bonden aanwezig waren. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat ten gevolge van den oorlog een in zinking in den Bond was geweest doch dat er thans weer vooruitgang te constateeren valt De algemeene secretaris, de heer J. La- verman, deelde o.a. mede, dat vanwege het WÊÊÊ 1genomen aan de op richting van het reizend museum. Daarvoor was 50 gegeven. Besloten werd een jaarlijksche subsidie van 50 aan het museum te geven. Uit bet jaarverslag van den secretaris bleek, dat einde 1916 het ledental 2915 be droeg ,op 1 April j.l. was dit 2973. De bond telde voorts 7 jeugdchibs met 408 leden. De oplaag van het bondsorgaan ,,De Ge heelonthouder" varieerde van 11.687 tot 13.187 exemplaren per week. Aan het hoofdbestuur werd overgelaten de plaats te bepalen waar de volgende jaarver gadering gehouden1 zal worden. Vervolgens werden oen groot aantal vóor- stellen van huishoudeljjken aard, alsmede be treffende de propaganda, bet houden van rovindale opénluchtmeetmgs en landdagen krijg Een afgevaardigde drong er op aan, van het weekblad „Patrimonium" een dagblad te maken. Weer een andere afgevaardigde be pleitte het opgaan van „Patrimonium" van den weg van studie en van voorlichting. Dr. Beumer, lid der Tweede Kamer, kwam op tegen een strooming, die hij oemerzijds kenmerkte als eenzijdig en anderzijds als ge- ncrallseerend. Voorts maakte hij enkele korte opmerkingen ter verdediging van afwezige anttrevolutionnaire Kamerleden. De heer Zuidema was zoowel als de voor zitter van morning, dat ten onrechte met een paar woorden dikwijls de staf is gebroken over den arbeid van het kabinet-Kuyper en van het kabinet-Heemskerk-Talma. Uit de besprekingen trok hij de conclusies, dat het moet komen1 tot een nauwere samenwerkte, tusschen hetgeen wat in Patrimonium lee: en de anti-revolutionaire Kamerclub. A. N. G. O. B. Te Utrecht is Zondag de 21 algemeene jaarvergadering gehouden van den' algemee- nen Nederlandschen Geheelonthoudersbond, WOESTELINGEN. twee Te Tegelen hebben Zaterdagmiddag soldaten van de grenswacht WambacH, wel ke dien' dag afgelost was, in dronkenschap niet meer wetend, hoe het beste aan hun op gewondenheid lucht te geven, midden in het dorp in het wilde hun geweren afgeschoten en daarop de vuurwapens tegen boomen stuk geslagen. De burgemeester, die hen trachtte ïe kalmeeren, werd door hen bij, de schouders ingekomen, dat gedurende Mci 6094 en gedurende Juni 6346 M3. verbruikt. De gasprijzen zijn met 2 et. rdoor gebracht op 16 en 17 gegrepen en bedreigd met de vernielde gewe ren. Niet bij machte om de dolle gasten m be dwang te nouden, waarschuwde de burge meester de marechaussée te Venlo en de mili taire autoriteiten ie Blérick. Intusschen had den de twee militairen hun kans schoon ge zien de vlucht te nemen in de richting van de grens. Met behulp van de uit Venlo ge zonden marechaussees en een militaire pa trouille, werden zij' ten slotte op het kerkhof, waar zij zich hadden verscholen, aangehou den. NIET TOEGELATEN ALS RAADSLID. Het besluit vau den gemeenteraad van Apel doorn om het nieuw gekozen lid van dat col lege, den heer H. C. J. te Loo, onderwij zer aan de ambachtsschool, als zoodanig toe te laten, is door Gedeputeerde Staten van Gelderland vernietigd, daar bij koninklijk be sluit vau 6 December 1901 uitgemaakt is, dat een ambachtsschool is een inrichting van M. O. en de toegelatene dus geacht moet worden de betrekking van onderwijzer voor het M. O. te vervullen, zoodat genoemd raadsbesluit is in strijd met art. 23 der gemeentewet VERZOEKSCHRIFTEN OP ZEGEL. ngt de s nis van belanghebbenden, dat bij de zegelwet 1917 aan fonnaatzegel onderworpen zijn ver zoekschriften zelfs in den vorm van brieven waarbij wordt verzocht: een benoeming tot eea betrekking, waaraan een bezoldiging van meer dan 1000 's jaar# is verbonden; eea verhooging van bezoldiging als de bezoldiging met de verhooging meer dan 1000 'sjaars bedraagt, en een gunst. Niet aan zegelrecht onderworpen zljü o.a. verzoekschriften, waarbij wordt gevraagd: een inlichting; ontslag uit een betrekking; toelating tot een examen; een bij administra tieve beschikking te verleenen vergunning tot een handeling, waarvoor volgens wettelijke of administratieve voorschriften vergunning noodig is. Op verzoekschriften, welke ia strijd met de wet op ongezegeld papier zito gesteld, kun- geen bescinkktageu worden genomen. neu TEGEN DE SMOKKELARIJ. Ter beteugeling vau het smokkelen zullen op willekeurige stations wagens met goede ren, die bij vertrek reeds zijn gevisiteerd en van rijksloodten voorzien, voordat zij naar Duits dl land doorgaan dooi de douanen op nieuw worden onderzocht, omdat het la voorgekomen, dat onderweg smokkelwaren frauduleus waren bijgeladen. UIT HARENKARSPEL. 'De raad dezer gemeente vergaderde Maan dagavond 7 uur. Afwezig waren, wegens on gesteldheid, de heeren Zut en Hoogland. Van de N. V. lijn Station-N. Scharwoude- dorp was bericht ingekomen, dat de ren!te voor het aandeelenkapitaal a 3000 Is be paald op 2 pet. as is hoogd en daardoor gebracht op 16 en 17 ets Dankbetuiging was Ingekomen van de ver loskundige, den gemeenteveldwachter en het onderwijzend personeel, allen voor den ver leenden duurtetoeslag. Van de heer Memelink te Alkmaar was In verband met de electridteitsbesprekingen voor het Waarland een schrijven ingekomen dat dit voorloopig onmogelijk is. Er is geen voldoende kabel en bovendien zijn de kosten van materiaal zoo hoog gestegen, dat het daar nooit rendabel kan worden gemaakt. In Oudkarspel was het gebruik van het dure materiaal geen bezwaar, omdat daar op een flinke taüustrieele aansluiting kan worden gerekend en ook vele huisaansluitin gen te verwachten zijn. Van een lezing in verband met de salaris sen voor de gemeente-ambtenaren, te Amster dam. gehouden, was een' brochure ingekomen, welke voor kennisgeving werd' aangenomen. Uit de rekening van de commissie voor straatverlichting bleek, dat het saldo over 1916 46.96 was, terwijl weer 10 aandeelen van 2.50 zijn uitgeloot. Ter talel kwam en1 voorgelezen werd hierna de bekende missive van Ged. Staten, in ver band met de salarieering van het onderwij zend personeel. De voorzitter deelde mee, dat een nieuwe herziening voor deze gemeente niet verplicht is, omdat de verordening pas in 1914 is her zien. Waar echter door de Tweede Kamer is besloten het minimum met 100 te verhoo- en dit beslui t vrij zeker door de Eerste zal wordei bekrachtigd, zal toch her ziening noodig zijn, waarom B. en' W. voor stelden, tot dat tijdstip te wachten met eer behandeling va nriet voorstel van Ged. Sta- U1T HEER-HUOOWAARD. In het lokaal van den heer Pijper werd een ■gadiertag gehou den van de Coöp. Boerenleenbank alhier. buitengewone algemeeue vergad Door den voorzitter van den raad van Toe zicht, den heer Met, werd bij de opening meegedeeld, dat door uitbreiding statuten wijziging noodig is geworden. Waar d-iit slechte kan geschieden ln een vergadering door ten minste van hel aantal leden bij gewoond, had het bestuur het noodig geoor deeld de boete voor absentie ditmaal op 1 te moeten stellen. Met genoegen werd gecon stateerd, dat ruim 100 leden aanwezig waren, zoodat de voorstellen tot wijziging in behan deling konden worden genomen. Door den directeur der bank, den heer Van Slooteo, werd het bestuursvoorstel toegelicht. Iu over leg met het bestuur der Centrale Bank te Utrecht zal door de voorgestelde wijziging worden opgeheven het groote bezwaar voor coöp. vereenigtagen bij het betrekken van voorschotten, hetwelk thans moet geschieden onder persoonlijke borgstel ling. Natuurlijk moet de Centrale kennis hebben van de Sta tuten en dte werkwijze van dergelijke coöp. vereenigtagen, zooals b.v. de coöp. malerij aliiier. Waar de notarLëcle acte van oprich ting en officiëele teekentag van het leden-re- giisïer waarborg genoeg opleveren,, ach|te men de voorgestelde wijziging geen be zwaar. Nadat nog enkele vragen waren be antwoord, werd met algemeeue stemmen art. 47 der statuten in bovengenoemden zin ge wijzigd. Als punt 2 werd voorgesteld verhooging van crediet, Ingevolge art. 8 vau het Huish. Reglement aau te vragen en te verleenen. Met het bestuur van de Centrale is hierover reeds onderhandeld. De cred'iet-aanvrage bij de Centrale werd op ten hoogste 100.000 ge steld, terwijl werd voorgsteld aan coöp. ver eenigingen- 50.000 crediet te verleenen, on der bijzondere omstandigheden het bestuur ten. Aldus weid besloten. Een schrijven1 van den krtag Westfriesland van het N. O. G. werd to verband met boven staande voor kennisgeving aangenomen. Van Gedep. Staten waren goedgekeurd te ruggekomen de gedane betalingen uit de posten onvoorzien 1916 en 1917; de suppl. begrooting dienst 1917, de af- en overschrij ving en het kohier hoofd, omslag. Volgens ingekomen bericht bedraagt de vergoeding voor het onderwijs 6319. De cel voor intercommunaal telefoon-ver keer, zoo deelde voorzitter mee, is naai aller genoegen afgewcrict. De geloofsbrieven van de herkozen leden, de heeren Doekea, Borst en Burger, werden nagezien en to orde bevonden. De gemeen'ierekening die zal worden nage zien door de heeren Doekes en Dekker, gaf aan een ontvangst van 30539.4614, een uitgaaf van 29551,85, alzoo een saldo van 987.6114, tegen ruim 1700 in het vorig jaar. De kohieren schoolgeld le en 2e kwartaal werden vastgesteld voor Kerkbuurt op 118,30 en 119.65; voor Dirkshom op 109.75 en 108.30, voor Waarland op 11830 en 116.30. Rondvraag. De heer de Groot vond het noodig dat enkele posten werden1 nagezien en gerepareerd. Dit zal worden godaan. De heer Doekes merkte op dat 2 pet. rente vnn aandeelen van de spoorlijn hem tegen- del. HIJ dacht dal het wel minstens 4 pet. kou zijn. De voorzitter antwoordde, dat er een bepa ling te, dat alle schuld behalve de aandeelen moet zijn afgelost, voor rentebetaling plaats had. De bedoelde schuld te nu afgelost en daar bij kan 2 pet. worden uitgekeerd. De heer Dekker deelde mee, dat de rente j ulet honger dan 4 pet. mag wojri a. i Verder vroeg de hier Doemes hoe ha tai met de cokes van Wfcnnenhuizea De voorzitter antw ,Jidüc dat aih su -.ez tu ne heden lVg mud cokes ontvangt. De heer Dekker zou de brandstoffendistrl- butie meer geklassificeerd willen zien, omdat het z. 1. niet billijk is, dat een gezin van. 2 ersonen evenveel ontvangt als een gezin van "]v. 12 personen. De voorzitter achtte dit onmogelijk en toonde dit met verschillende voorbeelden aan. De heer Dekker spoorde verder aan op spoediger bezorging te Waarland. De voorzitter gaf toe, dat het daar buiten zijn schuld veel te wenschen overlaat, hij dacht reeds over maatregelen om daarin ver betering te brengen. Hierna sluiting. UIT SCHERMERHORN. Maandag, 6 dezer, vergaderde de raad de zer gemeente Ia voltallige zitting. Medegedeeld werd dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de af- en overschrijving van eenige posten van de begrooting. Ingekomen was een schrijven van den heer J. Klerk te Oosthuizen met verzoek een woon huis aan het Zuideinde, in afwijking van de bouwverordening, op 4 M. afstana van uit het middengedeelte der straat te mogen bou wen. Goedgevonden. Medegedeeld werd dat de heer W. C. van Setten van der Meer zijne benoeming tot lid der Commissie tot Wering van Schoolver zuim heeft aangenomen. Van Oed. Staten was Ingekomen een missi ve, houdende mededeeling dat vóór 1 Januari 1918 de oüderwijzerssalari8sen moeten wor den herzien. Genoemd collega geeft aan de minlmum-oalarlsaen te stellen op 600 met 6 verhoogingen van 100, met eene verhoo ging van 200 voor het bezit der hoofdacte. terwijl als hoofd der Bchool het salaris 200 hooger dient te worden gesteld en de vergoe ding voor het geven van herhalingsonderwijs ook verhoogd moet worden. Zal worden behandeld in eene volgende vergadering. an den Bond van ming wordt aangegeven over de salartsTerre- ling van burgem.. secretaris en ontvanger In handen gesteld van B. en W. Hierna stelde de voorzitter aan de orde het adres van J. Klippel, C. v. Leeuwen en B. Roselaar om duurtetoeslag. De voorzitter deelde mede dat B. en W. adviseer cc alle gemeente-ambtenaren vrij te stellen van pensioenbijdrage en aan de drie genoemden bovendien een duurtetoeslag te verleenen van 15 pCt. van hunne jaarwedde. De heer Honig vroeg hoeveel dit samen bedraagt, volgens zijn meening was de be trekking van gemeente-ontvanger geen hoofd betrekking en werd deze met 25Ü voldoende betaald. De voorzitter zei dat wanneer dit salaris indertijd voldoende werd geacht, dit than;, onvoldoende is. De heer Honig: Klippel snijdt het mes van twee kanten, de betrekking is slechts een bijbaantje. De heer Westerhof: Ook de gemeente-veld wachter heeft inkomsten behalve zijn salaris, die dan ook wel gerekend zouden kunnen worden. De heer Honig: Het ambt van gemeente veldwachter eischt een persoon, terwijl de ontvanger buitendien og een werkkn. heeft. De voorzitter: de gemeente-ontvanger is een van de hoofdambtenaren van de ge:n-.i le. De heer Kalis: ik ben het geheel met den heer Honig eens; het vraag en aanbod wordt te veel weggecijferd. Als de heer Klippel het salaris te laag vindt, dim moet hij bedanken, wanner over 5 jaar een economische druk komt. dan kan men ook niet het salaris ver minderen. Ik ben tegen duurtetoeslag. De voorzitter geloofde niet dat voor de ambtenaren de tijd gunstiger zal worden. Uit de statistieken blijkt dat de verhooging van de verbruiksartikelen ruita 100 pet bedraagt. Volgens het ontwerp van B. en W. zou eene vrijstelling van pensioenbijdrage de gemeen te kosten 195 per jaar en een duurtetoeslag aan de drie genoemde ambtenaren 236. De heer Honig yas voor duurtetoeslag, maar alleen tegen die voor den ontvanger. De voorz. stelde eerst aan de orde de stem ming over de ontheffing van de pensioensbij drage voor alle gemeente-ambtenaren- Werd met algemeeue stemmen aangenomen. Daar na werd gestemd over een duurtetoeslag. De heer Schoen stelde voor aan cien ont vanger 15 pet. en de beide anderen 20 pet. te verleenen. Verworpen met> 6 tegen 1 st. (de heer Schoen). V De heer Honig-stelde voor den veldwachter 10 pet. tóe te kennen. Verworpen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Kalis en Honig. 20 pet. en den ontvanger en den werkman - .Ver Een voorstel van den heer Moerbeek om alle drie een verhooging van 10 pet. toe te kennen, kreeg alleen de stem van den voor steller. De heer Kalis: de ontvanger heeft geen duurtetoeslag noodig om zijn huishouding cp te houden. Hij had zijn tijd behoorlijk kun nen afwachten, wanncei hem eene verhoo ging zou worden toegekend. Zijn de w«i=k- zaamhedeu van den ontvanger belangrijk uit gebreid? Ik vermeen dat ae werkzaamheden van den veldwachter wel zeer veel zijn ver meerderd. De voorzitter antwoordde dat de werk zaamheden van den ontvanger niet, maar die van den veldwachter als bode wel belangrijk zijn vermeerderd. De voorz. brack; vervolgens een voorstel B. en W. in stemming,, dal aangeeft aan elk der 3 ambtenaren. 15 pet. duurtetoeslag te verleenen. Aangenomen met 4 tegen- 3 stem men (de heeren Voerman, Honig en Kalis). Van het burg. armbestuur was ingekomen de rekening over 1916, aan; iu ont vangsten f 2006.68, in uitgaven j 2023.-19, saldo 73.19. pei Dij B. en W. boden lan de gemeenrerekenia over 1916, groot 15H63 31 in ontvangstc. 14675.251» uitgaven, saldo 1188,06. Voor het na: n dor rekening in bet bu armbestuur werden benoemd <lc heeren Ka lis, Schoen en Honig; van de gemeentenL;- ning de heeren Schoen, Honig en Moerbeek, i Tol. li m van k V. «twaJmrnoV voor ie ver- f JdezLog au eec >■>-*, or >v. Staten wer- I deu bd-oetnd -.V. 1*312 Voerman rKails Hierna werden door de heeren Honig, Ka lis en Nierop onderzocht de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden, de heeren Moer beek en Blokker. Dit onderzoek gaf tot geen bedienktogen aanleiding, zoodat met alge meene stemmen tot toelating besloten werd. Van de bewoners van Mijzen was Ingeko men een verzoek om wijlzlgmg to de voorzie ning van petroleum, aangezien zij daar geen electrisch licht hebben. De voorz. zeide dat dit adres niet op regel is gesteld cn derhalve niet zou kunnen worden behandeld. Hij maak te evenwel duidelijk dat de raad niet bevoegd was veranderingen in de petroleumvoorzTc- ntag aan te brengen. Bij de rondvraag verzocht de heer Nierop tegen 1 Sept. aa. eervol ontslag als wet houder. De heer Westerhof zei dit besluit te be treuren. De heer Kalis vroeg wanneer de gemeen- telanderijen moeten worder nagezien, waar op de voorz. antwoordde dat dit in Augus tus moet plaats hebben. Hierna sluiting der vergadering. UIT PURMERE'ND. Bij' de gisteren gehouden' herstemming voor een lid van den gemeenteraad werdcr, ui e braclit 865 geldige stemmen. Gekozen de h<or K. Drost, lib., met 546 stemmen. Op den heer G. de Wolf, katfa., werden 319 stemmen uitgebracht. UIT BERGEN, Van de Vijf Vluchtelingen uit het kamp voor de lastige elementen onder de Duitsclie. deserteurs, die men Zondag niet had weten ;rga Va gemeente-ambtenaren was ingekomen een missive, waarin ontstem- te vangen, zijn er al weer drie in het kamp terug gebracht, zoodat nog slechts kwee in vrijheid zijn UIT VENHUIZEN. Op initiatief van een voorloopig comih- is alhier een vergadering gehouden van land bouwers, onder leiding van den heer G. tij' *é\J ucu WUHUU^V» De heer Voerman stelde voor den veld wachter en den werkman 15 net. en den ont vanger 5 pet te verleenen. Ook dit werd ver worpen met 5 tegen 2 stemmen (de heeren Voerman en Honig).

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2