M&DKELAND. ïekgramm» van heien. b Amerika fa em samenzwering beraamd. In Beieren Ia een aanmerkelijke tarief- verhooging voor brieven, briefkaarten, tele foon en tciegraai en voor courantenport te verwachten es wel ten bedrage van 30 h 50 pet. Vier der grootate en bekendste hotels in den fiarz zijn gesloten, wegens het betrekken van vleesch door sluikhandel. De overheid kwam de overtredingen op het spoor bi] de ontdekking van een geheime slagerij te Wer- nigerode. Het sluiten van nog meer hotels is aanstaande. Het rijks-kleerenbareaa in Daitschland gaat de vergunningen voor de aanschaffing van artikelen voor weeldegebruik beperken. Tot einde van dit jaar mag één heer niet meer dan op zijn hoogst twee overjassen en twee pakken koopen. Dergelijke bepalingen zijn voor dames en kinderen getroffen. 0#k de aanschaffing van weeldeschoeisel wordt be perkt. In Datteln bij Recklinghausen hebben zich bij 19 personen verschijnselen van ver giftiging door het gebruiken van paddestoe len voorgedaan. Ze9 personen zijn gestorven. DE HULFVERLEENING AAN DE „NOORDAM". (Officieel.) Naar aanleiding van de be richten, welke daaromtrent in de dagbladen zijn verschenen, dat bij de hulpvér leen Hg nam het stoomschip „Noordam" onopgehel derd is gebleven het uitblijven van hulp van de Nederlandsche -Marine, wordt het navol gende medegedeeld: Te 4 uur 10 min. namiddag werd te Nieu- wediep het eerste diraadlooze noodsein ont vangen van het stoomschip „Noordam", dat vroeg om sLeepbooten, daarbij tevens hare po sitie opgevende 14 mijl west van Eierland. Hierop is aan de sleepboot „Thames", wel ke zich bij de „Noordantf' bevond, geseind, dat de sleepboot ,jSimson" bevond, geseind, naar de Eierlandache gronden zouden worden gezonden tot de grens van het mijnenveld. Onmiddellijk ontvingen twee torpedobooten, die bij- Callantsoog lagen, en twee te Nieuwe- diep bevel zich naar de kust van Eierland te begeven' Inmiddels kwam een bericht in van de kustwacht dat in een oogenblik van op klaring een groot stoomschip met een sleep boot was gepeild op 5 mijl uit de kust van Eierland, waarop aan de „Noordam" draad loos gevraagd werd of zij dit kon zijn. iDe twee tegenstrijdige berichten omtrent de plaats waar de „Noordam" zich bevond gaven aanleiding tot vertraging en later tot het misloopen van het schip, dat inderdaad bleek te liggen nabij de plaats door de kust wacht aangegeven. De sleepboot „Simson" is te 5.15 namid dag onder leiding van een zeeofficier naar de plaats, opgegeven door de „Noordam", vertrokken, ooch kon, te 9 uur namiddag daar aankomende het schip niet vinden eerst na op draadlooze aanwijzing van de „Noor dam" meer om de zuidoost te hebben gezocht werd dit schip te plm. 11.30 ure door de ^Simson" gevonden. iDe sleepboot „Thames", aan boord waar van zich de passagiers van de „Noordam" bevonden, en die tot de komst van de „Sim son" in de nabijheid van de „Noordam" was gebleven, begaf zich daarna te plm. 2 uur voormiddag naar Den Helder. Ongeveer te zelider tijd als de „Simson" zijn nog twee particuliere sleepbootcu, waar van één uit IJmiuiden, naar de „Noordam" vertrokken, doch deze hébben het schip eerst den volgenden morgen gevonden. LANDWEERPLICHTIOEN 1907-1913. Dienstplichtigen der landweerllchtingen 1907 tot en met 1913 met onbepaald (klem) verlof en die dit jaar nog niet bij de reserve- landweerbataljons onder de wapenen werden geroepen, zullen In September, zooveel mo gelijk voor één dag, heen- en terugreis inbe grepen. onder de wapenen moeten komen ter inspectie. Verlofgangers, op den datum van opkomst met toestemming van den minister van oorlog zich ln het buitenland ophouden de, dan wel de buitenlandsche zeevaart of vlsscherij uitoefenende, zijn van opkomst vrij gesteld. SCHADEVEROÖEDINO VOOR VER NIELDE V1SSCHE RSSCHE PE N. Als leden van de commissie, die braaien zal de schadevergoeding door Duitschland te Ik talen voor de vernielde visschcrsschepen Qtoatruida Sch 103, Mar in Sch 235 en De- riika IJ M. 266, zijn oenoemd de heeren L. J. van Oelderen, onder-directeur der reeders- vereeniging voor de Nederlandsche harlng- viascherij en dr Qreve, directeur der Nora- deutsche Lloyd te Bremen. BINNENLAND DR. KUYPER TACHT 10 JAAR. Om den heer dr. Kuyper, die dien 29 Octo ber a.s. zijn 80stcn verjaardag hoopt te vieren, een huldeblijk aan te bieden, is een comité ge vormd, bestaande uit de oud-ministers Colijn, Harte van Tecklenburg, Heemskerk, Iden- burg, Kolkman, Loeff en De Waal Malefijt. Van het comité is prof. Bavinck voorzitter en de heer R. C. Verweijck te Amsterdam secre taris. PATRIMONIUM. Ia de gisteren voortgezette algemeene jaar vergadering van „Patrimonium" werd mede gedeeld. dat het congres bijgewoond wordt door 62 afdeelingen, vertegenwoordigende 5558 leden. Vervolgens hield de heer C. Srneenk een in leiding over het onderwerp „Perspectieven," waarop debat volgde. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. STA ATSPENSIONNE E RI NO Gisteren vergaderde te Utrecht de Bond voor Sta spensionneerlng onder voorzitter schap van ds. D. A. van Krevelen uit Deinum. In zijn. openingswoord wees de voorzitter erop, dat men met het wetsontwerp-Treub nog niet veel gevorderd is. Spr. betoogde, dat de verkiezingen van 1918 in het teeken van het Staatspensioen moeten staan, zoomede dat de democratie dan zal overwinnen. Ten slotte, herdacht spr. de overleden bondsleden. Blijkens het jaarverslag bestond op 31 De cember 1916 de bond uit 436 afdeelingen met 53,618 leden, algemeene leden 300, to- t?5' 53,6»? ksd» Totaal VNtee en 'aange slotenen 103,618 leden. iNa 1 Januari werden nog opgericht 13 af deelingen., met plm 200 leden, en moesten 3 afdeelmgcn worden opgeheven. 'Dé aid. Bergum nadi een voorstel inge diend om bij de regecring er op aan te drin gen om de renten ingevolge art. 369 en 370 der invaliditeitBwet-Talma met 30 pet. te verhoogen in verband met de dure tijdsom standigheden. Na breedvoerige discussie diende de afd. Rottevalle een amendement in om 50 pet. ver hooging aan te vragen. Dit werd met groote meerderheid van stem men- aangenomen. In de plaats van tnej E. Jochim, die tus- schentijils bedankt ha den de heeren J. de Ruiter en U. O. Dorhout, die periodiek aftra den en niet herkiesbaar waren, werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren B. Kanis te Amsterdam en ]hr. R. de Muralt te 'sMOravenhage en, na herstemming met den heer J. E. W. Duys te Zaandam, de heer ds. F. Sinnighe Damsté te Dirksfaom. Na de pauze hield jhr iDe Muralt, Hd van de Tweede Kamer, een inleiding over evenredige vertegenwoordiging. De voorzitter kwam op tegen de verklaring van den inleider dat de rechtschen „onze vij anden zijn". De heer Zegers de Bijl, van Nijmegen, zei- de tot de rechterzijde te behooien, al is hij dan ook een zoogenaamde „wilde", doch men zal toch niet willen beweren dat hij een vijand is van Staatspensioen. Spreker was hierover zóó ontstemd, dat hij de vergadering verliet. De heer De Muralt verklaarde het zoo niet bedoeld te hebben. Hij weet zeer wel dat de heer Zegers de Biji een voorstander is van Staatspensioen, doch bij de rechterzijde be hoort zoo iemand tot de uitzonderingen. Eindelijk eindigde het incident met het we der binnenkomen van den heer Zegers de Bijl. Hij en de heer De Muralt reikten elkan der ten- slotte de hand Vervolgens hield de heer C. van der Vel den, uit Rotterdam, eene inleiding over „De taak van den Bond5'. Zijne conclusies besloot men, na breedvoe rige discussies, in de af deelingen te doen be handelen, ten einde er een bondsstemming over uit te lokken. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen', waarin het vertrouwen werd uitgesproken, dat de regeering spoedig het ontwerp-ouderdomswet weer indient en verwacht wordt, dat minister Lely ten spoe digste zijn Memorie van Antwoord zal indie nen bij de Eerste Kamer, opdat deze zich pertinent kan verklaren vóór of tegen het ont- werp-Ouderdomswet en de Nederlandsche kiezers na dat votum hunne houding bij de stembus van 1918 kunnepi bepalen. Ueareagd Nieuws. EEN SCHAT ONDER DEN VLOER. In het gasthuis te Uden deelde een inmid dels overleden patiënt uit Volkel mede, dat onder den vloer zijner boerderij geld verbor gen was. Bij onderzoek bleek dat zich daar ongeveer 15,000 aan goud- en zilvergeld bevond. Deze som valt nu zijn eenig kind ten deel. AARDAPPELSCHILLEN GEPOOT. Iemand te Marmerwoude (Fr.) pootte dit jaar dikke aardappelschillen, met de Bpruit- gaten er ln, inplaata van heele aardappelen. Hij is nu met den oogst aangevangen, die heel goed is. Deze gelukte proef kan aanlei ding geven tot groote besparing van het vleesch van aardappelen. DE ROTTERDAMSCHE BOOTWER KERSKWESTIE. Het Is thans zeker, dat do onderhandelin gen over uitbreiding der havenreaerve en de nooduitkeering, nief geslaagd zijn, door de afwijzende houding die het Kon Nat. Steun comité ten dien opzichte heeft aangenomen. Daardoor staat het vrijwel vast, dat in de Sroote vergadering van alle bootwerkers, he en te houden, de algemeene staking in het havenbedrijf zal worden geproclameerd. UIT HEERHUOOWAARD. In de raadsvergadering van Maandag was afwezig met kennisgeving de hr. v. d Oort Van Qed. Staten waan verschillende raadsbesluiten goedgekeurd terug ontvan gen. Ingekomen was een vrzoek van het onder wijzend personen der O. L. Scholen, om een duurtetoeslag over 1917 te mogen ontvangen. De voorzitter wees op den duurtetoeslag, welken zij van het Rijk ontvangen. De heer Krom meende, dat het dé bedoe ling niet zal zijn van het Rijk, dat, nu het zelf toeslag geeft, de gemeenten achterwege zul len blijven; spr. zou daarom een duurtetoe slag willen geven, daar de toestand nog slechter is clan het vorige jaar. De heer Met was het eens met den heer Krom; er wordt wel eens gezegd: ze zijn toch niet tevreden, maar voor ambtenaren ia het een erg dure tijd. De heer Krom stelde voor een zelfden toe slag te geven ais het vorig jaar. De heer Met stelde voor hetgeen hij het vorige jaar heeft voorgesteld: voor gehuw den 75 en voor ongehuwden 50 toeslag, welk voorstel met 9 tegen 1 stem werd ver worpen. Het voorstel-Krom werd hierna met alge meene stemmen aangenomen. De voorz. zeide, dat de gemeenteontvan ger nu de eenige is, die geen toeslag heeft ge had, hij zou dezen nu ook Iets willen toeken nen. De lieer Poland meende, dat er al eens is gezegd: „wie hebben wil, moet maar vragen." Nu is door den ontvanger ook niet gevraagd: spr. was van oordeel, dat de ontvanger net ook niet erg noodig heeft. De voorz.: Wie heeft het nu noodi'g? De heer Poland1: Degene, die met zijn in komen niet rond kan komen, en geen andere inkomens heeft. De heeren Appel en Met wezen er op, dat de werkkring van den ontvanger steeds druk ker wordt. De heer Krom meende, dat de gemeente niet zoo krenterig moest zijn, om dien amb tenaar uit te sluiten. De voorz. stelde voor 50 toeslag te ge ven, welk voorstel met 9 tegen 1 stem werd aangenomentegen stemde dé heer Poland. Ingekomen was een verzoek der winkeliera- vereeniging „Feusgezindheid" om een paar hunner leden in de levensmiddelen-commis sie te benoemen. De voorz. zeide, dat er geen commisie meer bestaat; de directeur doet het werk, en B. en W. houden toezicht. Dit zal aan Eensgezindheid worden mede gedeeld met bijvoeging, dat, indien de winke liers eenige weaken kunnen geven, deze gaar ne gehoord zullen worden. ingekomen was een scürijven van den heer C. Hartig, hoofd der school No. 1, verzoe kende, om de woning bij dé school, welke door hem niet worm bewoond, te mogen verhuren. Na eenige bespreking werd besloten dik verzoek niet toe te staan. Ingekomen waren verschillende dankbetui gingen van gemeente-ambtenaren voor den üuu tuegestanen duur letoeslag. De voorz. vestigde de aandacht op die cir culaire van Ged. Staten, waarin wordt ge zegd dat de salarissen voor de onderwijzers te laag zijn; het aanvangssalaris zal min stens moeten zijn J met verlioogiiigen elk van 100 en voor verplichte hoofdakte 200 hooger. De voorz. zei, dat dit 2250 zal kosten, waarvan 900 door het rijk zal worden te rugbetaald; het maximum is thans 1300 en zal dan 1600 worden. Goedgevonden werd, dat B. en W. in een volgende vergadering met een regeling zui len komen. B. en W. boden aan de gemeemcrekenuig, aan gevende in ontvangst j 42993.10 y% en ui uitgaaf 38,800,57ya batig saldo 4102,53. De heeren Poland, Krom en Mee werden benoemd om de rekening na te zien. Door de heeren Schilder, Krom en Poland werden de geiootsbrieven dei herbenoemde en nieuwbenoemde raadsleden nagezien en in orde bevonden. Goedgekeurd werd een suppietoixe begroe ting 1917. De voorz., er aan herinnerende dat de heer Appel ihans voor het laatst de raadsverga dering bijwoonde, bracht hern een wpord van bank voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan; eveneens richtte hij het woord tot den heer v. d. Oord, van wien hij hoopte, dat het hem gegeven moge zijn nog vele ja ren in gezondheid te leven. De heer Appel dankte den voorz. voor de hem toegsproken woorden en voor de aan gename samenwerking, welke hij gedurende zijn 24-jarig lidmaatschap van den raad heeft ondervonden. De voorz. deelde nog mede, dat van de geldleening, groot 24000, is uitgeloot het aandeel no. 16. Hierna suiting. UIT EO MOND AAN ZEE. De heer C. Brakman, alhier, is te 's-Qra- venhage geslaagd voor het examen Engelsch l.o. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De heer J. N. Drost, te Arnhem, O.-I. predikant met verlof, heeft de toezegging van beroep naar de herv. gemeente alhier aange nomen. UIT SCHAOEN. Na de hevige regens, met tussrhendagen van broeihitte, ia de gevreesde aardappelziek te plotseling met groote hevigheid opgetre den. Oeheele .velden zijn in enkele dagen aan getast. Het loof is reeds erootendeels zwart cn de rottende geur, die boven den akker hangt, voorspelt voor den knol niet veel goeds. Alleen de zeer late: Red Star en Bravo'a zijn nog gezond. Een spoedige besproeiing met Bordeausche pap zou hier misschien ge- weascht zijn. UIT EO MOND AAN ZEE. Gisterenmiddag werd nabij den van Speyk- toren een 10 cM. kanon geplaatst ter verde diging onzer kust. Ongeschikter plaats kon niet woiden gekozen ten opzichte der bewoon de huizen. Het Is geplaatst voor een der vil la's aan de Boulevard. I11 de concertzaal „de Vergulde Valk" zullen Donderdagavond o.m. optreden de heer en mevr. Chevalier van Klnsbcrgcn. Qe- Jeveii wordt: In het paleis der illusion, een apansch straattooneel, enz. enz. Het belooft een schitterende avond te worden, zoodat, om niet te worden teleurgesteld, plaatsbespre king wordt aangeraden. NIEUWE GROENTEN Nu alom wordt gezocht naar nieuwe voe dingsmiddelen, wordt er aan herinnerd, dat de bladeren van het onkruid ganzenvoet of melde in Limburg en N-Brabant reeds sinds jaren, gestoofd als groente, worden ge geten. Bovendien zijn die plant en het zaad (gekookt) een uitstekend voedsel voor scha pen en varkens. Als de aardappelen beginnen af te sterven, ontwikkelt zich de melde op weelderige wijze. Een andere groente is het gekookte bleten- blad. De bladeren van de gewone roode bie ten worden geheel behandeld als andijvie en geven dan een zeer smakelijke groente, die zich ook als andijvie laat gebruiken en door haar hoog suikergehalte zeer voedzaam moet zijn. In Oost Pruisen wordt bietenloof reeds lang als groente gegeten. KOLENBESPARINO. In een te Eindhoven gehouden vergadering van industrieelen is besloten om ter bespa ring van het kolenverbruik de Prov. Electr. Mij. te advi9eeren dat op de ZaterdageD het verbruik zoodanig zal beperkt worden, dat met de productie van één ketel kan worden volstaan. De bakkerijen cn couranten zijn van deze beperking vrijgesteld. De meeste fa brieken zullen dientengevolge den geheelen Zaterdag stop moeten zetten. Een 60-tal bakkers te Zwolle is overeenge komen de bedrijven zooveel mogelijk te ver eenigen. In Deventer mag over Aug. niemand meer dan 60 kub. metei gas gebruiken. KORTE BERICHTEN. De daglooner De Reus te Dldam is Maandag voor zijn woning door den bliksem gedood. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. De minister van landbouw heeft be paald, dat ingang 6 Aug. het rantsoen van havermout wordt bepaald #p 75 K.O. per 1Ó00 inwoners per vier weken. Te Voorburg Is een roeibootje, waarin vier meisje? zaten, door een motorboot aange varen en dientengevolge gekanteld. Alle in zittenden vicjten te water, doch werden gered. Twee moesten in een ziekenhuis worden opge nomen, waar één hunner ia gestorven. Door het inslaan van den bliksem is te Sliedrecht een partij hoepels ter waarde van ongeveer 30.000 verbrand. De met laken overtrokken knoopen van de militaire veldkleeding zijn vervangen door bronzen knoopen van het model dei vervallen vergulde en koperen knoopen. Op den uroesbeekschen weg nabij Nij megen is een kar van een militair detache ment aangehouden, waarin zich een groote hoeveelheid smokkelwaar bevond. Verscheide ne militairen zijn gearresteerd. Een Duitsch watervliegtuig, dat giste ren een Belgische visscherssloep uit Vlissin- gen naar Zeebrugge zou opbrengen, kreeg onderweg een defect. Eén der inzittenden ver dronk, de andere werd door de sloep opge pikt. die weer ontkwam en te Vlissingen te rugkeerde. „DE BOERENBOND" ALKMAAR. AMSTERDAM, 8 Aug. In het gebouw der M; itschappij voor den werkenden itand were! heden een algemeene vergade ring gehouden van obligatiehouders in tie coöp. Veevoederfabriek en Olieslagerij De Boerenbond te Alkmaar. De presentielijst was geteekend door 7 peisonen, vertegen woordigende 61.900 obligaties en uitbren gende 61 stemmen. De voorzitter stelde de volgende motie voor: De vergadering is van meening dat de trustee gegronde redenen heeft om die maatregelen te nemen welke er toe zouden kunnen leiden dat de Boerenbond te Alk maar verplicht wordt alle boeken en be scheiden door den accountant der trustee te laten onderzoeken en den obligatiehou ders datgene Uit te keeren waarop zij recht hebben. *1 Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen, waarop de vergadering werd gesloten. DE DREIGENDE STAKINO. ROTTERDAM, 8 Aug. Als antwoord op het telegram, gisteren door de commis sie der havent eserve verzonden, werd he den het volgende telegram ontvangen: Vereenig mij geheel met mij bekend stand punt van de heeren prof. de Vooy9 en van Eijssclsteijn, persoonlijk onderhoud daar om overbodig, ben bovendien niet voorne mens van hef standpunt door die heeren in genomen, af te wijken op grond van tele gram van indirecte stakingsbedreiging. Indien besloten wordt op de vergadering van morgen tot algemeene staking, vervalt onmiddellijk uitkeering havenreserve en zijn gevolgen voor uw rekening. (w. g.: Treub. In antwoord op dit telegram werd beden- morgen door de commissie aau minister Treub een telegram verzonden waarin nog maals op het houden van een conferentie wordt aangedrongen en waarin wordt me degedeeld dat in afwachting van bet ant woord de beslissing over de staking eerst hedenmiddag 4 uur zal worden genomen. STADS JW&/WS. ZESTIQ-JARIO HUWELIJK. Aanstaanden Zondag zullen de oud-mlnis- ter mr. W. van der Kaaij en echtgenoote te den Haag hun 60 -jarig huwelijksfeest vieren. HET RAADSLID CLOECK CONTRA HET RAADSLID VERKERK. Aan den Raad der Oemeente is het vol gende schrijven verzonden: Ondergeteekende, J. Cloeck, Lid van den Gemeenteraad, wil zich langs dezen weg, zoo d voor de Ruud als voor Alkmaars bur gerij, r-ohiaardigeu tegenover een aandj1- ging, door zijn me 1 lelial den heer O. J. Ver kerf geuit in de Raadsvergadering van 19 juli U. bij gelegenheid van de behandeling der voorstellen Ln «ake verhooging der gas- priizen. La genoemde vergadering toch noemde de kende: in de Raadszaal'e Tbc rieF tentej! hll onder •- te-vijzte?: ;.;r k-. in -•& O m- missie van bijstand op .«rws k-kra bedrijf gehouden sten iug liet opuecen van ondergeteekende in die Commissie met den naam „de Practijk" bestempelde. Aldus trachtte de heer Verkerk aanneme lijk te maken, dat ondergeteekende in den Raad anders sprak, zich door andere begin selen liet leiden, dan ln de Commissie van bijstand. Ziet ondergeteekende in zoo'n aantijging op zich zelf reeds een beschuldiging van ka rakterloosheid, erger nog wordt de zaak, als men bedenkt, dat de Commissievergaderin- nlei, de Raadsvergaderingen' wel open- r zijn. Ondergeteekandi meent dan ook dit vei> weer tegen bovengenoemde uitlating van een algemeen ook door ondergeteekende geacht Raadslid, als de heer Verkerk, zoowei aan den Raad als aan de burgerij, wier be langen' hij moet behartigen, schuldig te zijn De woorden, door den heer Verkerk in bedoel de Raadszitting gesproken, luiden aldus „M. d. V. Tot slot dit: er wordt mij verwe ten, dat ik alleen de 2683 personen bereik, maar niet de 1660 die er buiten staan en omdat ik die niet bereiken kan, gaat men ook niets doen voor die 26831 Die laatsten kan ik wel bereiken, dan begin ik dan maar vast daar meel Het is wel een makkelijke redeneering van de heeren, maar of het ge tuigt van een ernstige poging tot verbete- ring, daar zet ik een vraagteeken achter. Mijnheer Cloeck heeft gezegd: men moet het zoeken in artikelen, waarvoor °/io door het Rijk word't vergoed. Daar werk ik graag toe mee. M. d. V. Maar wat is de practijk? %o werd door het Rijk betaald voor de rijst. Toen werd echter toch besloten de rijst weer te brengen van 10 op 14 cent, met mijn stem tegen'. Wat mijnbeer Cloeck zegt is theorie, want als men de rijst in prijs wil verhoogen en ik ben er tegeni, dan stemt mijnbeer Cloeck voori Ik wil dit in dit verband even opmer ken, want mijnheer Cloeck zegt wel: wanneer het voor allemaal is, ben ik er voor, maar toen z3J allen werkelijk te bereiken waren bfl de rtjsld isiributie, stemde hij er ook voor om dra prijs te verhoogen," Voor de vele aanwezigen op de publieke tribune bleek het aangehaalde een waar ge not Een dankbaar applaus beloonde uen heer Verkerk. Het korni dan ook inderdaad niet dikwijls voor, dat in deze gemeente een Raadslid wordt ontmaskerd. Doch voor ondergeteekende was deze rede in hoogt mate teleurstellend en grievend. Teleurstellend omdat hij van het Raadsr lid Verkerk wél eerlijken strijd over beginse len, doch niet zóó'n beschamende verdadd- maldng verwacht had. Zulks mag blijken uit de woorden, door ondergeteekende bij den aanvang der discussie uitgesproken: „M. de V. Ik vraag op het oogenblik met schroom het woord, omdat ik er niet zoo zeker van ben, dat men mij beoor dee len de, ook er aan zal denken, dat de prijs van bet gas uu werkelijk niet verlaagd kan worden, met het oog op de kosten, wanneer ik het hierin niet eens ben met mijnheer Verkerk, zou ii; we' graag willen dat, als de heer Verkerk mij straks bestrijdt, bij zich zal herinneren uit de besprekingen in de levensmiddelen com missie, dat mij iedere maatregel welkom i-, die den minst goed' gesitueerden ter hand komt, als ik ze maar bereiken kan, en dat ia nu juist met dit artikel niet het geval." En grievend, omdat hij, door zoo'n onver- wachten aanval op zijn persoon en karakter overrompeld op dat oogenblik niets anders wist te antwoorden dan het volgende: „M. de V. Ik zal daar niet al te diep op ingaan. Er was toen maar een stem voor en de rest was tegen, dus er zal nog wel meer van te vertellen zijn. Ik ben in die zaak even slecht geweest als de rest. Ik héb dit gezegd: omdat je ze met het gas niet allen bereiken kunt en ze langs een an deren weg wel allen bereiken kunt, doe het dan langs een' anderen weg. -Wanneer men bij de distributie verder gaat, bereikt men ze al lemaal, bij gas 'bereikt men slechts een enkele grora en dat is uit den booze. Wij behande len nier geen duitenkwestie; het is mij pre cies hetzelfde wat het kost, als wij ze maar allemaal grijpen kunnen. Er zijn artikelen genoeg om te distribueeren, maar met het gas krijgen wij ze niet. Daarom blijf ik het een verschrikkelijke onbillijkheid vinden, als wij slechts die groep gasveibruikm zouden hel pen en de anderen niet." Gelukkig voor ondergeteekende kan de be antwoording echter anders worden dan ze was; cn. dat dit kan, dankt hij aan het feit, dat van het gesprokene in de vergaderingen der levensmiddelienconnnissie notulen wor- der gehouden, iets dat bijv. in de vergaderin gen der gascommissie niet geschiedt. En juist de notulen der bedoelde vergade ring van de levensmiddelen-commissie no tulen, door die commissie en dus ook door deni heer Verkerk bereids goedgekeurd stel ten ondergeteekende in staat zich in deze zaak afdoende te rechtvaardigen, (op ver zoek werd hem toegestaan ze af te schrijven en ervan dat gebruik te maken, dat hem ge- wenscht zou blijken) Ze volgen hier: „Bij de rondvraag bracht de hi. Cloeck het artikel rijst ter sprake. 'De Voorz. deelde mede, dat, nu het aard appelrantsoen ruimer wordt, bet gébruik v.d. njst moet worden tegengegaan Spr. stelde voor, om ai. Coll. van B. en W. te advisee- ren, den prijs vd. rijst weer op 14 cent per hall K.O. te «tellen, zoodra r voldoende aardappelen zullen aanwezig zijn. De heer Verkerk wenschte er aan toe te voeden: als de aardappelen van goede kwa liteit zijn, anders was hij er tegen De Voorz. antwoorddeer is gebrek, dus er mag niets worden overgelaten, dat aan bederf onderhevig is Bovendien: de veen- aardappelen moeten' vóór 15 Mei geconsu meerd zijn. Spr. stelde voor, over 14 dagen een beslissing te nemen. Daar was de lir. Leesberg legen, uü beslissen was aan te I velen. De Voorz stipte nog even aan, dnt de Ned Oem. tegen verlaging zijn dus dat tegen werking vd. Minister niet zou uitblijven. HW - oorstel werd aangenomen met 4 stein- tmi vowf 0 -1 Ifgta die vrm kii heer Verkerk, iT 8 'i.'1 1 37.» vb reno- mea feirittü cudedecSuu'. aÜB." (Uittreksel uit de Notulen v. d. Com. v. Bijst. voor het distributiebedrijf dd. 13 April 1917). En nu wenscht ondergeteekende nadruk kelijk te verklaren, dat hij in een overeen komstig geval in de levensmiddelen-com missie op dezelfde wijze zou handelen en daarna m een te volgen Raadsvergadering niet anders zou spreken, dan hij in de ver gadering van 19 Juli 1.1. deed, a.l „M. d. V. Ik kan niet accoord gaan met den heer Lubbe. Ik .beweer, dat wij de mem schen, die niet aangesloten zijn, wel kunnen bereiken, alleen niet met gas. Wij hebben straks ae begrooting van het Distributiebe drijf behandeld, dat alle menscheu bereikt Daarbij kan men' royaal zijn, maar met het gas niet, vooral ook omdat het onrechtvaar dig is een groep royaal te behandelen en 1660 gezinnen int te sluiten." Zonder dat iemand het 'recht zal hebben hem te verwijten, dat zijn optreden in de eene vergadering „zijn theorie", dat in de andere „zijn pracujk" is. (Voor de aanhalingen uit de Raadsverga dering heeft ondergeteekende gebruik ge maakt van het hem welwillend door den Voorzitter ter inzage gegeven stenographisch verslag. Ondergeteekende wil dit verweer eindigen met den wensch, dat dit voor hem zeer pijnlijk geval aanleiding moge zijn, dat van af dit oogenblik van elke commissievergadering no tulen zullen gehouden worden, welke aim de goedkeuring der vergadering onderworpen zijn Dan zal voortaan als regel gelden, wat thans slechts als uitzondering mogelijk bleek: Bewijslevering voor een beschuldiging van tweeslachtigheid kan niet getrokken worden uit het constateeren van een feit, doch moet gepaard gaan met veraelding der omstan digheden, die tot het feit aanleiding gaven. hpf*r r rylr t f.v»-

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2