DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Distributie ran LsmmiMelen. No. 186 Honderd en :ie*Mle Jaargang. 1917. VBIJDAG 1© AUGUSTUS Fanny's tweodo huwelQk Bon no. 6 100 gram RRst, 50 Gort 8 SI Bak.» en BraatM Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon» en Feestdagen, uitgegoten, Abonnementsprijs per 3 onandtai voor Alkmaar fl,30 franco door het geheele R||k fl»5n Afzonderlijke mammm 5 Cents. fel&föOTraumaier 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 10.12* Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h> HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 10 Augustus. Van het Westen heden geen nieuws en van het Oosten evenmin. In het Westen gebeurt niets, ia het Oosten niet veel Wel schieten de tri pen der middenmogendheeïea hier en daar nc op, maar het gaaf langzaam In Roeme nië hebben ze hevigen tegenstand te overwin nen daar staan troepen, die nog niet door de revoluticonaire bacil aangetast zijn, die van standhouden weten, die kunnen vechten en dat willen, omdat ze beseffen Vat er op het spel staat. Toch moeten ook die troepen op verschillende punten wijken. De bekende Fransehe journalist Hervé oordeelt cynisch over Rusland. Hij meent, dat de entente zich niete ongerust heeft te maken. Heeft de heer Kerenski een tegen hem ge richte samenzwering is tijdig ontdekt suc ces dan is de heele revolutie gered. Zoo niet, de a z den de burgerlijke radicalen of an- <1 'Schicn Tsaristische reactionnairen de orde herstellen Wie spreekt daar van internationale mora liteit? In elk geval de heer Kerenski doet zijn uiterste best. Hij heeft tot de chefs van de militaire districten een roi dschrijven gericht, waarin hun gelast wordt voor geen middelen terug te deinzen ten einde de orde in het le ger te handhavgn. Stockholm baart Engeland veel zorg en veel moeite. De Engelsche bladen hebben het er druk mee, de Engelsche regeering onder vindt er veel onaangenaamheden Sfen en overal wordt pro en contra betoogd. De groo te vraag is of de arbeiders afgevaardigden naar de internationale socialistische conferen tie zullen zenden ja of neen. Voordat de be- BÜN .ing genomen is zij zou heden vallen a er te Londen al geprotesteerd tegen de mog .lijkheid, dat Britten een vriendschappe lijke conferentie zouden hebben met Duit- schers. En natuurlijk is er een motie ge weest en is die motie aangenomen. De zeelie den- en stokershond heeft al vast laten weten, dat er geen afgevaardigden van Engeland aaar Stockholm zullen worden vervoerd. Be- 6) dt de arbeiderspartij echter afgevaardig- tea te zenden, dan zal al dat geharrewar riet baten, dan zullen er 9 September Engel schea te Stockholm zijn. Een subcommissie uit het uitvoerend comité van de arbeiderspartij heeft een manifest op gesteld, dat als basis kan dienen voor de vre desvoorstellen van die partij en als leiddraad van ANNIE QUIBINQ. Uit het vertaald 'door HL A. Z. fl) Mij. zachte stem, maar met groote be- slisiheid hlonk het antwoord: „Ik km: werken." „En ik mag je nooit helpen nooit je Iets geven Ze iprak nauw hoorbaar met gebogen hooid, een traan viel op zijn hand. „Fanny-lief" Hij hield op en omhelsde haar to met hartelijke innigheid. „Wees njet bedroefd, moogt me zooveel geven, als ik op mijn -ur, aan jou geven kan, maar niet meer." Fanny dacht al niet meer aan wat hij zeide. „O lieveling, lieveling i Dank voor de sere nade vannacht. Zie je, ik vertrouw wel op je - wichtige eerewoorden, maar ik wil tusschen- 1 ide voelen' dat je van me houdt. Waarom beu je zoo trotsch? Alles leg ik neer voor je voet. en je wilt er niets van aannemen." „Deed ik het, je zou niet lang meer om me geven. Jelui vrouwen kunt geen gekortwiekte mannen beminnen En dat met recht." „Gekortwiekt? Foei, boe heerlijk. O mijn zcekonmg, hoe goed past die naamP' „Misschien. Bind hem niet. Fanny tenmin» ®v*. "oor weldaden, dat verdraagt hij niet. Dan blijft er in de boeien, die je hem aan legt, mets over dan schuim." lijk' o 0IU:'ie's^e bem harte toch te- „Vorg me niet!" riep hij onwillekeurig. „Ni en, neen, vergeef me, dat meende ik niet, «PK ,me; me üog een zoen. Hier ben ik, ik beloof je geen Bcüuim te worden. Kijk, voor de afgevaardigden. Deze verklaring komt in hoofdzaak neer op het volgende: België moet worden bevrijd en schadeloos gesteld. De Toolsche kwestie moet worden opgelost naar de wenschen van het Poolsche volk, hetzij door zelfbestuur in een anderen staat, hetzij door volkomen onafhan Lelijkheid. v In geheel Europa van Elzas Lotharingen tot de Balkanstaten toe, moet de bevolking van de door geweld geannexeerde landen over eigen lot kunnen beschikken. In het «redesverdrag moet worden opgeno men de onmiddellijke sHehting van een vol kerenbond, waarin iedere onafhankelijke enu- vereine staat is vertegenwoordigd en waarbf een internationaal hof dt geschillen beslecht, terwijl de bond ook zorgt voor internationale wetgeving. De oorlog worde niet voortgezet om van eenig rijk een zware oorlogsschatting te kunnen heffen. Voor de Joden worden in alle landen gelijke rechten gevraagd en Pa lestina worde een vrije Joodsche staat. Arme nië, Mesopotamië en Arabië mogen niet op- nieuv7 onder Turksche heerschappij komen, maar dienen, evenals de koloniën in Tropisch Afrika, te worden beheerscht door een com missie, die onder den Volkerenbond zal staan. Konstantinopel worde tot een vrije "haven ge maakt. Alle koloniën in tropisch Afrika, be nevens Liberia, zullen een Volkerenbond vor men, die als één enkele, onafhankelijke, Afri- kaansche staat worde behandeld. De pap wordt nooit zoo heet gegeten als ze wordt opgediend. En zeker zal deze te Londen opgemaakte verklaring heel wat zijn veranderd, als ze te Stockholm dienst moet doen, om de eenheid van de sociaal-democra tische partij te helpen bevestigen en den vre- desdrang te versterken 1 VARIA. HET HERSTEL VAN MISVORMDE GEZICHTEN. De „Dai'ly Telegraph" geeft eene beschrij ving van het werk dat in Londen verricht wordt voor die soldaten wier gezichten in den strijd vreeselijk misvormd zijn. Hij zegt o.a. omtnat een der hospitalen „Meer dan duizend ontzettende gevallen, waarbij me bijzondere behandeling noodig is, zijn i eds bekend en geregistreerd. Het geestelijk lijden der slachtoffers van dit elr Teudig leed is zeer groot. Zij- lijden dikwijls aan ernstige depressiesoms weigeren zij naar huis of naar hun vrienden terug te keer en, vreezend voor het medelijden of erger dat hun angstwekkende misvorming zou te weeg brengen. daar komt je papa." „Pardon, pardon," zei de bankdirecteur, terwijl hij vlug en vroolijk tegen 't heuveltje opklom. „Kom ik midden in een teeie scène? Dat was mijn bedoeling niet. Maar het ont bijt staat op tafel en ik houd niet van koude koffie." „Wij zlju ook zoo vreeselijk hongerig-," zei Arnold en nam Fanny's arm. Ze wandelden alle drie naar de villa. „Weet u, wat Arnold zegt, papa?" vroeg Fanny. „Ik mag hem niet iets- geven hij wil mij niets te danken hebben." „Niets wat met geld' betaald) wordt," zei Arnold. 'De oude heer streek zijn korte grijze bakke baarden en nam met zijn heldere bruine oogen als 't ware va nAraold de maat. Ei genlijk was het achtenswaardig, maar bank directeur Hein zag niet graag dat iemand zelfstandigheid toonde tegenover een van zijn naam. Niemand deed dat. „O zoo, dus heb je vanmorgen plotseling een aanval van trots gekregen in alle vroeg te," zei hij. „Ja dat is een oud onheil." Arnold lach te overmoedig. „Is dat eigenlijk wel aardig tegenover je verloofde?" -Ik zal u wat zeggen, schoonpapa," zei Arnold bedaard, terwijl hij weer op dat ver re punt aan den horizon staarde. „Als de In dische wijzen naar heiligheid streven, heb ben ze vijf voorbereidende deugden te be trachten: waarheid, reinheid, niemand om- recht aandoen, geen vreemde eigendommen begeeren. En dan als vijfde deugd: geen gif ten aannemen." „Hij is onmogelijk met zijn Indiërs, vader." De oude Hein schaterde het uit. „Je bent, dat is niet tegen te spreken, een origineele jonge man, beste Arnold. Men „Plastieke gelaatschirurgie" zegt een der deskundigen, „beteekent: het opbouwen van de gelaatstrekken en het herstel van de con tour uit lichaamsweefsels van den patiënt zelf. Stukjes huid, been en 'kraakbeen worden overgebracht en gehanteerd op een wijze, die men enkele maanden' 'geleden nog 'voor oomo- lijk zou hebben1 gehouden;. En in hoeverre 't onmogelijke tot werkelijkheid is gemaakt, kunnen alleen de foto's en de afgietsels in het museum u duidelijk maken. Ook die kunst is te hulp geroepen en professor Tonks, van de Sladeschool, een schilder van beteekenis en tevens chirurg, heeft zijn talent gewijd aan eene reeks studiën van deze vreeselijke mis vormingen, die zelfs in hare afgrijselijkheid een boeiende bekoring hebben. Daar is b.v. het gelaat van een jongen, of ficier, vroeger een mooie man, die een straal vloeibaar vuur precies tusschen de oogen kreeg. Er zijn ook nog andere afschuwelijke dingen te zien in al hare vreeselijke werke lijkheid. Dit is de eene zijde van het beeld. De ande re toont u hoe een stuk van iemands rib kan weggenomen worden, zonder dat hij ereenig blijvend ongemak van ondervindt, en' ge bruikt wordt om een nieuwe kaak te maken. Stukjes kraakbeen kunuen uit de borst geno men worden om er eer neus mee op te bou wen, en hier komt ook weder de kunst te hulp. Huid van de wenkbrauwen kan naar beneden gekeeld' worden, op ongeschonden plaatsen van het gezicht kunnen lapjes wor den weggenomen, want die dteelen, die uiJt het levend organisme zijn genomen behouden hunne levenskracht tijdens de overplanting. Deze methode werkt natuurlijk langzaam Soms gaat een geheel jaar, misschien ook nog een tweede, voorbij alvorens de reeks teere operaties achtereenvolgens zijn uitge voerd. De eenige werkelijke moeilijkheid op den weg van een volkomen herstel is deze, dat de üjders of hunne vrienden zoo verrukt zijn over de reeds verkregen resultaten, dat zi; vinden dat het al genoeg is en er niets meer behoeft te worden gedaan. Zij weten dan, dat niemand zich met afschuw van hen zat afwenden. DE HOUDING DER ZEELIEDEN. De heer Havelock Wilson, president van den1 nationalen bond van zeelieden en sto kers, heeft, volgens het Hbld., verklaard, dat zijn vereeniging weigert afgevaardigden uit Engeland naar Stockholm te vervoeren. Dat beteekent dus een herhaling van het gebeurde met Mac Donald. De bond is sterk genoeg om zijn bedreiging ten uitvoer te brengen. De regeering zal zich waarschijnlijk niet met de zaak bemoeien. De jeide andere gruute bonden in de transport ubdders-federatie cn de beide vereenigingen van dokarbeiders zijn van plan het denkbeeld te steunen. EEN VERKLARING VAN DEN PREMIER. In. die eerste zitting der nieuwe regeering legde de heer Kèrenski de volgende verkla ring af: „Het nieuwe Kabinet zal al zijn aandacht moeten concentreeren op de kwestie der na- weet nooit wat je in het volgende oogenblik doen zult. Nu speel je roovertje met Koert, en op een ander oogenblik geef je zijn groot vader les in de philosophic. Wil je zelf zoo'n ■leiiige worden? Daai zie je me eigenlijk uiet naar uit." „Neen, maar da Indiërs hebben dit mo- ief, dat wie gaven ontvangt, nooit meur vrü urn worden". „O, laat jij je Indiërs hun deugden maai- voor zkii zelf behouden," hernam <le lieer Hein. „Wij kunnen mei ouze eigene tevreden zijn." De bankdirecteur drukte zich gewoonlijk keurig uit, nu versprak hij zich door louter verbazing. Arnold het het onopgemerkt. Hij tuurde altijd nog naar de verte en zeide: „O neen, ik ken een flinken kerel hier, die te gronde gaat uit gebrek aan die Indische deugt." liet trof Fanny, dat hij over Bengt Adler- eldt sprak. „Wat is dat voor een kerel?" vroeg de oude heer. „Dat mag ik niet zeggen." „Nu 't komt er ook niet op aan. Ben jij» dat, wildzang?" Dit werd tegen Koert gezegd, die Jrwam aanloopen en zich aan Arnold's hand hing. „Papa, nieuwe papa, hoe vind je 't, we ont bijten op de waranda vandaag!" I Het was Fanny's trouwdag. Eva en Bengt zaten in gala zij in bleek groen chiffon met kant hij in uniform te wachten tot het tijd was naar de kerk te gaan. Ze hadden niet zooals gewoonlijk een morgenbezoek kunnen brengen in de villa van de oude lui; het regende, en uit verveling waren ze zich maar gaan kleeden cn waren tionale verdediging en* de organisatie in het land zelf, voornamelijk op financieel en eco nomisch gebied." Hij wekte vervolgens alle leden der regee- ring op him inspanning te verdubbelen in verband met de organisatie en bevestiging van het gezag en de opvoering der werk zaamheid cp verschillend gebied. Na de rede van den heer Kerenski gaf de minister van BuitenLandsche Zaken Terest- sjkeno een uiteenzetting van zijn aanstaande reis naar het algemeen hoofdkwartier, ten einde zich met den nieuwen opperbevelhebber te verstaan omtrent de voorwaarden, welke deze zoo duidelijk heeft gesteld. ARRESTATIE VAN SAMEN ZWEERDERS. Te St. Petersburg zijn drie lieden gearres teerd, die den heer Kerenski wilden vermoor den. Zij behooren, volgens het Hbld;, tot een jeheim genootschap dat den moord op den leer Kerenski ten doel heeft. Een der gearres teerden verklaarde dat ze bolsjewiki waren, maar de „Roeskoje Slowo", die den bolsje- viki-vijanden gezind te, erkent toch dat de ge arresteerden geen bolsjewiki rijn, maar pro vocateurs. Een van hen zou zelfs een' bekend agent van de Ochrana (de organisatie der geheime politie onder het oude regime) rijn. DE AMERIKAANSCHE SOLDAAT. Naar Fiavas meldt, zeide generaal Per shing. de bevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten in Frankrijk, aan eenige ver tegenwoordigers der pers, dat hij den oorlog had bestudeerd, maar bovendien zelf naar de Fransehe en Engelsche fronten moest gaan om zich rekenschap te geven van hetgeen de oorlog en de deelneming eraan is. Alle Ame rikaansche soldaten weten, zoo merkte hij op, dat rij niet moeten vechten' als passieve „kop pen", maar als mannen., die begrijpen en denken. Het is beslist noodig dat elk soldaat doordrongen is van den1 geest der discipline van heft leger, die vergeleken kan worden met dien van het voetbalspel. In physiek en mo reel opzicht moet de soldaat evenals de voet- batepelei weten wat hij in elke omstandig heid moet doen, hetzij persoonlijk, hetzij ge zamenlijk. De soldaat moet geen automaat zfln. Hij moet zich onderwerpen aan de noodzakelijke tucht, maar hij moei: ook den aanvoerder, als deze valt, kunnen vervangen. Zij moeten alles lecren, van de envoudigste beginselen tot de meest ingewikkelde bijzonderheden. HET FRANSCHE BROOD. •Oc Iemps meldt, dat op een vergaderin van het bestuur van den Nationalen Bonu van Molenaars, dat op den len Augustus bijeen kwam, een motie werd aangenomen, waarin erop werd' gewezen, dat de tegen woordige samenstelling van het brood met 8o pet. mengsel, tot ernstige klachten bij het ■oubliek en in de medische wereld had aan leiding gegeven. Het bestuur van den Mole- naarsbond sprak daarom de hoop uit, dat de regeering er zoo spoedig mogelijk toe zou overgaan, de samenstelling in dier voege te wijzigen, dat in liet vervolg opnieuw slechts in dier voege te opnieuw slechts 8U pet. mengsel behoefde te worden gebruikt nu veel te vroeg klaar. Eva zat bij het raam en naaide een knoop aan haar handschoen, waaraan ze zoolang gedraald had, tot die er los bij hing; Bengf zat aan de tafel en '-gde ecu patience. Zij hadden of juister gezegd huu vader lad voor hen een onderkomen gehuurd in het kladje" zelf, want er was in de villa dit aar voor hen geen plaats. Hun woning was typisch voor het soort waarmee de badgas ten genoegen moesten nemen, terwijl lang zamerhand aan de buitenzijde van liet boscli en langs liet strand villa's bijgebouwd wer den. De ramen waren klein en de kamers laag. dengt, die heel lang was, kon zijn haar niet borstelen zonder met de borstel tegeu de zoldering te slaan. De gordijntjes waren helder wit en de grond eveneens de laatste was bedekt met matten met randen. Er ston den bruingeverfde meubels en stoelen met rood en wit geruit overtrek. Op de tafels lag een vierkant kleedje met een paar mooi geschilderde vazen er op, een oleographie van den Christus van Carlo Dolci tusschen twee porceleinen hondjes en daarom heen in verschillende grootte schelpen uit vreemde zeeën, want evenals de mees, was ook hun huisbaas van' tein. „Fanny heeft geen mooi weer op baar trouwdag," zei Bengt na een poos stilte. „Neen, maar ze ziet toch alles rooskleu rig!" Eva zat met haar hand onder 't hoofd en keek drocanerig de beregende straat op, waar niete te zien was. „Of ze aan den vorigen trouwdag denkt, zou ik wel willen weten," zei Bengt op zijn bedaarde manier met iietwat sleepende stem. „Haar eerste trouwdag?" lachtp Eva, „neen, dat doet ze zeker niet, dat heele hu welijk is ze vergeten." ,Zoo? Koert is er toch." Gedurende de week van ia Aug. 1917 tot en met 10 Aug. 1917 ml verkrijgbaar worden gesteld op 9 125 top. De Dlreeteur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, D. S3HENTC. Alkmaar, 10 Augustas 1817. DRANKWET. BURGEMEESTER en' WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kenr nte, dat bij hun college is ingekomen een ver zoek van M. Kuiper, wed. van J. Swager, al daar, om verlof tot den1 verkoop van alcohoï- r, wed: van J. Swager, al u«u, "ui veiivi lui den1 verkoop van alcol houdenden anderen dan sterken drank in het perceel Lombardsteeg, B. 5. Binnen twee weken' na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester cn Wethouders voornoemd G RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 10 Augustus 1917. GEVONDEN' VOORWERPEN. Een rol rood koord, een dasspeld, twee ringen, een rijwiel, een zakje met geld, een hondenhalsband, een horloge in armband, een postduif, een broche, twee medaillon-por tretjes, een gouden oorbelletje, een handmof met 2 handschoenen, een beurs met geld, een lorgnet, een' pakje margarine, een jongens- muts, een portemonnaie met geld, een rijtuig- zweep, een rijwieipomp, een horlogeketting en een vulpen. Alkmaar, 10 Augustus 1917. De Commissaris van Politie te Alkmaar, W. TH VAN O R'IETHUIJZEN. DE SOCIALE HYOIëNE. Volgens het verslag van het Rijksverzeke- ringswezen voor ondergeschikten over 1916 ontwikkelt zich deze jongste tak van de Duiteche sociale Staatsverzorging op groot- sche wijze. Door werkgevers werden 113 mil- lioen Mark gestort. De aanvragen tot het verleenen of begunsti gen van geneeskundige behandeling van on dergeschikten in geneesoorden voor longlij- fiers, sanatoria, badplaatsen en ziekenhuizen steeg met 9105 tot 24,184, waarvan 4835 behandelingen in geneesoorden voor longlij ders, 4898 in sanatoria, 5162 in badplaat sen, welke 7.4 millioen kostten. In 't bijzonder werd bovendien de verzor ging der oorlogs-invaliden bevorderd, ter vergemakkelijking van den terugkeer der ver zekerde invaliden in het burgerlijke leven, als mede de bestrijding van geslachtsziekten. KORTE BERICHTEN. De conferentie der Entente te Londen is geëindigd. - De Vereenig de Staten zullen troepen >,J3) ik begrijp niet, hoe ze 't vergeet, maar zij kan liet. Ze leert nooit door 't leven. Ze is nu eenmaal een mcnsch van verbeelding." Eva schudde meewarig haar fraai gevormd hoofd. i k>Was ze ongelukkig in haar eerste huwe- „Ach neen, ongelukkig nu wel niet. Ze hield wel van Oustaaf, toen ze trouwden dat herinner ik me nog, al was ik toen nog een kind, maar ze weet dat, geloof ik, niet meer. Hij was zooveel ouder dan zij en ziekelijk en hii wou dat ze deuzeelfden smaak had als hij. Nu wil zé haar jeugd in halen, zegt ze." „En trouwt met een man die te jong te! Nu ja, dat valt misschien wel beter uit. Wie weet?" „O, die jongen!" zei Eva minachtend. Hij is nu al te jong voor haar, en dat verschil wordt natuurlijk met de jaren nog grooter. Zij doet haar uiterste best jeugdig te zijn. overdrijft dat, heb je 't niet gemerkt?" „O ja, dat is mijn beste zomervermaak ge weest." „Mij hindert het," zei Eva driftig. „Het laat me geen rust. Ik kan 't niet aanzien, dat een mensch zich zoo herhaaldelijk door 't le ven wil laten bedriegen." „Waarom Als 't op stuk van zaken komt, is dat zoo ongeveer de beste levenswijshèid. Wie zou anders ooit een gelukkigen tijd heb ben?" „Nu ik ben tenminste blij, dat ik met illu sies heb afgedaan. Het is kalm zich oud te voelen." Hij keek op. Zoo jong zag ze er uit erf zei dat! Weer kwam er die flauwe zweem van een glimlach op zijn gezicht, en terwijl hij zich ALKMAARSCHE COURANT Wb Smm

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1