KBBE&LABl). >lan zenden naar Rusland en ftdtU- Ook in Rusland, moet men van zin een cmrlogskdbinet te vormen. Het Berliner Tageblatt verneemt - uit het Oostenrijksch-Hongaarsche oorlogspers- kwartier dat men aan het Italiaansch'Oos- tenriikschs front een nieuwen slag verwacht. Argentina mobiliseert uit vrees voor verwikkelingen1 met Dulischland, zoo wordt gemeld. Rusland was tot voor de revolutie het eenige oorlogvoerende land, dat geen jood- sche ve! ^abbijmn had. Herhaaldelijk heb ben de joodsche soldaten hierover geklaagd. De voorloopige Russische regeering heeft tiiana besloten, joodsche veldrabbijnen naar het front te zenden. De Senaat van Canada nam in derde wing de wet op den militairen dienstplicht aan. Aan het Stodrholmer Zuiderstation heeft een dynamietaanslag plaats gehad. Er werd daarbij een brandkast met 16,000 kro nen er in, gestolen. HET HANGT AAN EEN HAAR. iDoor de Duitsche pers loopt een merkwaar dige annecdote, die aan moet toonen, dat het in dezen oorlog gaat om het gewicht van één haar. Eens bij een feestmaaltijd raakte baron von Manteuffel, pruisisch veldmaarschalk en stadhouder van Elzas Lotharingen, in een uister van binnenlaadechï zaken, strekkende om de 4000 Russen, die nu te Rotterdam en Schiedam in woonhuizen en bij de burgerij zijn gehuisvest en die een permanent gevaar opleveren voor de volksgezondheid en de or de, in kampen onder te brengen. De betrok kenen zelf zouden voor het meenendeel deze oplossing verre verkiezen boven den tegen- woordigen, voor hen ondragelijken toestand. BINNENLAND woordenwisseling met een Fransch diplomaat. iDe Franschman had de deugden van zijn land geprezen en o.a. beweerd, dat er niets zoo leelijk kon zijn of een Franschman kon er nog iets smaakvols van maken. Tijdens dit woelde von Manteuffel met de hand zijn rossigen baard, waarbij een haar los liet. Deze haar hield hij den andere voor met de woorden: „Laat U daarvan dan iets moois maken en bewijst U Uw bewering met een daad". De diplomaat nam den haar en zond dien naar een goudsmid te Parijs, verklaarde dien de heele zaak en legde hem uit, dat in zekeren zin de eer van Frankrijk op het spel stond. Na eenigen tijd ontving hij terug een ckmqpeld in den vorm van een Pruisischen adelaar, in zijn klauwen houdend een stijve, roodachtige haar, waarvan aan beide zijden een klein, gouden' kogeltje afhing. Op het eene kogeltje was te lezen „Elsasz" op het andere „Lotharingen," en op de adelaar stond in het Fransch geschreven: „Gij houdt ze slechts aan een haar". „Thans", zeggen de Duitschers, zal moeten blijken, hoe sterk die haar van von Manteuffel is". VERMINDERING VAN HET BROODRANTSOEN DREIGEND. (Officieel). Daar de aanvoer van brood graan uit Amerika op dit oogenbl'ik vrijwel stop is gezet en er geenerlei zekerheid be staat omtrent de hoeveelheden die in de eerst volgende maanden zullen kunnen worden verwacht, heeft de Regeering reeds zeer ern stig de vraag moeten overwegen of reeds op dit oogenblik behoorde te worden overge gaan soen. Hoewel daarvoor inderdaad zeer ernstige argumenten pleitten, wenscht de Regeer mg dezen ongetwijfeld harden maatregel alleen bij besliste noodzakelijkheid toe te passen. Zooal3 de toestand zich laat aanzien, blijft de noodzakelijkheid van eene vermindering van het broodrantsoen dreigen. Intuaschen utinengd Nieuws GASBEZUINIGING. Te Leerdam zijn de prijzen van licht- en kookgas gebracht van 10 c. en 9 c. per M3. op 11 c., die van muntgas op 10 c. Geduren de Aug. mag per aansluiting 32 M3. gas verbruikt worden voor licht en verwarming en 20 M3. muntgas. Strenge maatregelen zijn retroffen om overschrijding van deze maxima 'e voorkomen. Van 3240 M3. is de prijs 30 c., van 40—50 M3. 1, waarop afsnijding volgt voor 1 maand. Aansluiten en afsnijden wordt berekend op 20. Bij 't gebruik van industriegas moet de grootst mogelijke zui nigheid betracht worden. HET STEENKOLENVRAAGSTUK. „Ec. Stat. Ber." vestigt er de aandacht op, dat -men van Duitsche zijde blijkbaar nieuwe eischen ten aanzien van onzen export stelt, in ruil tegen levering van steenkolen. Waarin zullen ecther deze compensaties kunnen be staan? Uitvoer van late aardappelen is on mogelijk, zoolang wij niet verzekerd zijn, dat wij onder alle omstandigheden zelf genoeg zullen hebben. Dit hangt in de eerste plaats af van onzen aanvoer van broodkoren, die momenteel geheel gestremd is. Aan uitvoer van peulvruchten van den nieuwen oogst is evenmin te denken, nu nog niemand kan zeg- ïade de regens der t hebben berokkend, t maximum, dat wi zenden kunnen. Boter hebben we niet over Op het vee, dat we kunnen missen, schijn Duitschland niet erg gesteld te zijn, wel licht in zekerheid, dat wij het toch kwijt moe ten. In deze omstandigheden schijnt er weinig anders op te zitten dan te berusten, of ons ook zelf schrap te zetten met betrekking tot de levering van goederen, die wij kunnen mis sen, doch ook kunnen bewaren, b.v. onze in de Duitsche mijnstreek zoo onmisbare groenten. Boonen en sluitkool bezitten wij thans in overstelpende hoeveelheid, terwijl daarente gen in Duitschland de groente-oogst alles te weuschen overlaat. Tot dusverre neeft onze regeering echter van een dergelijke zuivere ruilpolitiek niets willen weten. SPOORWEGPERSONEEL. Naar wij vernemen, zullen de vertegenwoor digers van de categorische vereenigingen van spoorwegpersoneel morgen te Utrecht een onderhoud hebben miet de directie der Staats spoorweg-Maatschappij inzake verhooging van den duurtebijslag. Tevens zullen' daarbij belangrijke bespre- politie. De ging intussdhea- de bijen- ven schudden en gooide deze omver, ten /olge waarvan de bijen zoo gewelidg de lolitiemannen aanvielen en staken, dat dezen n allerijl de vlucht moesten nemen met ach terlating van hun arrestant, die nu de plaat poetste. ;e nart, dat door de studenten wijdde en een plaats gaf in van het Heil was aangi den tuin. 's Namiddags had een drukke plaats, waarbij een der studenten den schop toesprak. tie is- (gmoiix oenoorue xe wviurcu de £uaie van vereenigingen tot vermindering van het broodrant vau3spoorwegpersoneel worden gevoerd. doet de Q len, die in staat z brood te een ernstig beroep op air n zich andere voeding dan ;en, om zoo zuinig moge lijk te zïjn in het gébruik van dit voor een zeer groot deel der bevolking onmisbare voedingsmiddel. KRIJOSOEVANOENEN IN ONS LAND. Onder de hier verwachte 16,000 Eugelsche Duitsche burgerlijke gevangenen ai evangenen zullen zich bevinden 7500 invalide soldaten, 6500 officieren en onderof ficieren, die meer dan anderhalf jaar gevan gen hebben gezeten, cn 2000 burgerlijke vangen en, van wie 1600 Duitschers en Engelschen DE STRANDRIJDIEREN TE ZANDVOORT. Mijn schrijft ons: Verleden jaar werd, naar aanleiding var een geval van mishandeling van een strand- ezel te Zandvoort, een comité opgericht, dat zich ten doel stelt de afschaffing te verkrijgen van rijdieren aan het strand van onze bad plaatsen. Dit comité heeft tot den raad der gemeente Zandvoort eên adres gericht, voorzien van een aantal adhaesiebetuigiugen waar-in af schaffing der straudriidieren wordt verzocht en besloten, voor net verkeer te vei3cherpen. Binnen af- zienbaren tijd zullen dus de strandrijdieren Ie Zandvoort tot het verleden behooren. dam) GEHOLPEN DOOR DE BIIEN. Het gerechtshof van Den Bosch veroor deelde ten vrouw tot een maand gevangenis straf, die, terwijl de politiemannen haar man /ri wild-cii arresteeren, zich verzette, waardoor Het kamerlid, de heer Ter Laan (Rotter- worsteling ontstond tusschen hem en de m) heeft eenige vragen gericht tot den mi- I cen wwraremi* u""*luu KOLEINNOOD. De suikerfabriek te Gassel (N.B.) en de siroopfabriek te Foxhol (Gr.) hebben- moeten stop zetten. Te Culemborg staan de bedrijven die met asmotoren werken reeds eenige dagen stop. [enige honderden arbeiders zijn werkloos. Er is voor de industrie in deze maand1 slechts 20 pet van' het verbruikte in de maand Nov. 1916 beschikbaar. In Groningen dreigtstopzerting van de fa brieken in de cacao- en suikerbewerkingsin- dustrie, waarbij 450 arbeiders betrokken zijn. DUUR OOFT. 'Bij de te Tiel gehouden verkoopingen van het fruitgewas (meest appels) uit die omge ving werd 7O per H.L. besteed. De groot ste boomgaarden brachten buiten de kosten de daarachter gevoegde prijzen op. Caron's boomgaard 5830, het Panuehhuis 4500, de Geer 3330, het Ekstersnest 3290, de Weeshuisboomgaard 2960 de Start 2350. DE TROUW'ACTE MEENEMEN. De gemeenteraad van Maasland (Z.JH.) heeft naar het voorbeeld' van Schiedam, een verordening vastgesteld ter bestrijding van zedeloosheid op buitenwegen, zoodat het ver boden is aan ongehuwde personen bijeen te zitten of liggen aan kaden en wegen. VET- EiN VLEESCHlDISTRIBUTIE. Uit Tiel meldt men aan de Tel. Naar wij vernemen, zal over een dag of veertien- de distributie van rundvleesch aan vangen. Daarvoor zal gesldcht worden de tweede kwaliteit vee. Door het beste vee te sparen, hoopt men een vetreserve voor den winter te kunnnen vormen. Tegelijk met de rundvleeach-distributie zal die van de badreuzel aanvangen, welke mcy, van de - ezouten varkens heeft ipgelegd. Bij 1 K.G. vleesch zal 1 HG. reuzei worden ver krijgbaar gesteLd. UITGEWEZEN. Uit Pau wordt aan dé „Matin" gemeld, dat een- bevel tot uitwijzing is gegeven tegen >aron Van Heemstra, Nederlandsch onder daan, en tegen zijn vrouw, Iersche van ge- loorte, die al jaren wonen in Gan, nabij 5au, en wel om hun vijandige houding je- jens de geallieerden-, en speciaal ten opzich- van Frankrijk. CONCENTRATIE BAKKERS BEDRIJVEN. iDe Rijkskolendistributie heeft zich niet runnen vereenigingen met het voorstel van de Delftsche Broodbakkerspatroonsvereeni- ging om in stede van concentratie der be drijven 50 pet. kolen te verstrekken en het ontbrekende aan te vullen met turf en hout. De Rijkskolendistributie blijft met klem aandringen op concentratie en zal daartoe zelf overgaan, indien de bakkers daar ter stede niet binnen zeer korten tijd deze zaak regelen. De concentratie voor de bakkerijen in Haarlem- en omstreken is tot stand gekomen. Per maand wordt daardoor 100.000 h 120y000 KG. kolen bespaard De banket- kkerijen zullen Zondags niet meer bakken. STOKEN VAN HOUT EN TURF. Nu ln tal van g meenten maatregelen wor den beraamd of genomen om hout aan te koopen ter distributie onder minder gegoed< gezinnen, wijst de Ned. Brandweer-Vereenl- l op de gevaren daarvan, jaar hout zoowel als turf een brandstof is, die veel roet aanzet niet alleen doch ook he vig vlamt en vonken uit den schoorsteen doet vliegen^ acht KOLENNOOD. Naar gemeld wordt zullen over het gehee- le net der S.S. in verband met de kolen- schaarste, die goederentreinen, welke in den regel het minst belast zijn, om den anderen dag loopen. De firma J. F. Scholten en Zonen te En schedé, waar ongeveer 600 arbeiders werk zaam zijn, is genoodzaakt hare fabrieken stop te zetten. INBEZITNEMING LEVENSMIDDELEN. De minister van landbouw maakt bekend, dat bij de inbezitneming van levensbehoeften van den oogst 1917 aan de producenten geen voorraad, voldoende voor eigen behoefte, zal worden gelaten, ook niet indien gemeen ten of vereenigingen als producenten optre den. Slechts personen, die groenten en aardap pelen voor eigen gebruik verbouwden, kun nen de beschikking daarover behouden een en ander ter beoordeeling van de betrokken stges veelheden en welke soorten voederartikelien aan voor vee. ■roducenten zullen worden verstrekt zaai en voor de voeding van eigen de tweede postzeodtag, op Zon- en feestda- welke met tram 110 van Punnerend al hier aankomt, zoodat de diensten aan het postkantoor 's morgens 9 uur zijn geéindigd. VEREENIOINO TOT VERBETERING VAN DE SCHAPENFOKKERIJ IN IN 'R-iHOLLAND. De jaarlijksche premiekeuringen vanwege de vereeniging tot verbetering van de scha penfokkerij in Noord-Holland van halfjarige rammen en1 van controlefastammelingen zul len worden gehouden op Woensdag 29 Aug. v.m. 10 uur, te den Burg op de Groeneplaats. Zaterdag 22 Sept. v.m. 9% uur te Hoorn op de Nieuwe Veemarkt (Kazemezijde). Dinsdag 25 Sept. v.m. 9 uur te Punnerend, op de Schapenmarkt nabij de Koemarkt. Donderdag 27 Sept. vm 9 uur, Schagen voor de perceelen Huiberts en Boontjes. Zaterdag 29 Sept. 9 uur Alkmaar op het Waagplein nabij de Waag. In de primeeringvoorwaarden is geen wij ziging gebracht. Uitgeloofd wonden: 20 premiên 10. voor rammen en 20 k 5.voor ooien. -Biji de aangifte, welke minstens 10 dagen voor de keuring, waar men wenscht te ko men, moet geschieden, moet men het linker- oormerk opgeven. Aan Type Texelsch zullen 13, Type Lin coln 3 en Type Wensleydale 4 premiên toe gekend woraen voor elk geslacht. Tot de keuring worden1 alleen dieren van deze 3 typen toegelaten, dieren zond-er hoofd- BENZINE. In den Haag is een openbare protest-ver gadering gehouden bezocht door 150 chauf feurs en andere belanghebbenden, tegen het niet verstrekken van benzine aan particu lie- type komen niet in aanmerking 'Dieren, minder dan 28 punten voor exterieur behalende, worden afgekeurd; om voor pri- DE RUSSEN. boog over zijn patience, zei hij „O neen, mijn kind. Daar heb je nog niet - j leef Hij stond op, min of meer zenuwachtig en naar het raam. De straat bestond uti mee afgedaan. Misschien zoo Maar sterf ik op een goeden dag, dan trouw e evenals Fanny, denkt dat je uooit te voren evenals zij en komt bedrogen linemen ook niet dat „als iik sterf", Bengt?" itid hebt. uit jij ook. Of mi hoop ik." „Waarom zeg it QB „Je weet wel, dat Ik niet gezond ben." „Als een schok ging het door haar heen, het deed haar pijn. ze keek naar hem. Hij zat rank en stijf, geen spier bewoog in zijn ge zicht en hij zag niet op. Hij verzette zijn net en legde langzaam al de hooge uit. Eva zat aan haar vingers te plukken. Een liefhebbende vrouw, dacht ze, zou opgestaan zijn en haar armen om zijn hals hebben ge slagen. Het deed haar zoo leed voor hem. Maar het was ni-et meer zóó tusschen hun beiden, dat zij dat doen kon dat het van zelf sprak dat zij het deed. Deed zij het nu, hij zou weten, dat 't niet eenvoudig, niet na tuurlijk was. „O, die hoest!" zei ze eindelijk. „Je moet tegen den winter verlof vragen en je ontzien, dan wordt het wel beter." „Op kosten van je vader, neen dank je. „Waarom dat niet evengoed alsZe ZW€Cg. „Als al het andere, meen je? Ja, dat mag je met recht vragen. Maar het kost nog ceni- Se kronen per dag meer. Ga ik dood nu, an is 't verlies zoo groot niet. Laten we lie ver over Fanny en Arnold praten." „Ik kan over niets anders praten, als je zul ke dingen zegt." Zij stond vlak bij hem en legde haar hand als toevallig op zijn schouder. Hij keek op een lange, onderzoekende blik, die niet an ders vond, dan hij- verwachtte te vinden. -„Dan nemen we aan, dat de dood er niet mee gemoeid is, dat kan ook heel best zijn Nu Jood te gaan zou bijna een te hoog tra gisch slot zijn van een armzalige levensge schiedenis." „Bengt, waarom zeg je altijd zoo iets naars van je zelf? Dat is zoo vreeselijk." fange, lage leemen huisjes en groene boom en met een streepje plaveisel er tusschen in het mulle zand. Maar hij zag daar niets van „Daarom," zei hij, „want andera doe ji; het, en het is beter te voorkomen, dan af te wachten." „Ik? Zeg ik dat?" j „Ja, met andere woorden. Praat je nie vroeg en laat over je verbroken illusies? En waarom zou je ook niet? Dat is natuurlijk als men zoo jong is, als jij bent." „O Bengt, zóó meen ik het niet. Ik meen niets persoonlijks. Teleurgesteld in onze ver wachtingen worden we allemaal." Hij lachte. „Ja, maar leder denkt altijd aan de zijne, sprekend over die van anderen." I „Ik ben er zeker van," zei ze met een snik in haar stem, „dat dat wat ik bedoel de uiterlijke glans datgene wat misschien wel nooit in de werkelijkheid zoo bestaat voor jou er af is, zoo goed als voor mij" „De glans!" zei hij ongeduldig, „de glans, Dat is nu juist weer een van die woorden die de vrouwen zoo graag gebruiken; het klink: zoo mooi en dient om de feiten te bedekken, zoodat men die niet behoeft te zien' zooals ze zijn. Moet ik de heele geschiedenis in weinig woorden voor je herhalen. Eva?" „Ja nee „Je placht te zeggen, dat je 't heerti vondt dat ik zoo sterk was. Weet je wel? i droeg je de trappen op. Nu ja, dat waren maar kinderachtigheden. Maar ik vraag me af, of niet de echte vrouw zooals jij b Eva altijd juist die kracht in ons liefheeft. Ze was een en al oor. „Sedert dien zag je me al te dikwijls ver nederd, Eva. Je zag me als een onnutte de coratie in een' huis, dat het mijne genoemd werd en het toch niet was. J'e vond't me cen tragisch-belachelijk figuur. Eva en dal heele schouwspel stona je tegen en daar verbaas ik me niet over." Zijn woorden kwamen met altij-d grootei --!L- I:;n gezicht niet, maar ze ing hij in z'n oogen had. Wordt vervolgd. zij het niet wemschelijk derge lijke brandstof juist in de kachels der mui- dergegoeden ie éloen bezigen. Niet alleen toch dat de rookleidingen in woningen door der gelijke gezinnen bewoond ln den regel niet niet de meeste zorg voor vervuiling worden behoed, maar bovendien zijn zij veelal zeer ondoelmatig ingericht, wijl die woningen dikwerf nog gebouwd zijn onder een' minder streng toezicht van bouwpolitie en brandweer. Ook liggen deze woningen meestal in wij ken- van steden, waar de omgeving geheel of gedeeltelijk gevormd wordt door niet behoor lijk onderhouden hulzen, terwijl dikwijls brandgevaarlijke voorraden, hooi, stroo e. d. In de onmiddelijkc nabijheid van dergelijke arbeiderswijken geborgen zijn. Daarom geeft de Vereeniging ernstig in overweging net stoken van turren hout, dat economisch onoordeellger is dan van andere brandstoffen, voornamelijk aan het initiatief gegoeden over te laten, wier wonin gen daarop beter ingericht zijn en in minder gevaarlijke omgevingen gelegen zijn, om daardoor meer betere branstof voor de min der gegoeden te kunnen beschikbaar stellen reu. Aangenomen werd een motie, waarin de minister wordt verzocht althans de door de Toewijzingscommissie op 23 Juli gedane toe zegging aau een commissie uit het hoofdbe stuur der Neder 1. Chaffeurevereeniging, te- doen handhaven en nog deze maand tot het vu strekken van enzuie voor particulieren tc doen overgaan. BAGAGETARIEVEN. Het Kamerlid dr. Beumer heeft de volgen de schriftelijke vraag ingezonden Is de minister van waterstaat bereid, gelet op de toenemende moeilijkheden die vele handelsreizigers en met hen gelijk te stellen personen, in de uitoefening van hun bedrijf ondervinden, de totstandkoming van een re geling te bevorderen, waardoor de laatste- lijk door de spoorwegmaatschappijen be paalde verhoog mg van bagagetarieven voor ben buiten toepassing wordt gesteld en waardoor hun, tegen het gewone tarief het vervoer van hun rijwiel met den treiln, waarmede zij reizen wordt toegestaan NEDERLANDSCH FABRIKAAT- WEEK TE AMSTERDAM. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal in het laatst van September of begin Oc tober in de hoofdstad een Nederlandsche Fa brikaat-week organiseeren. Gedurende deze week zullen de deelnemers speciaal artikelen van Nederlandsch fabrikaat uitstallen; het doel is op deze wijze bekendheid te ge ven aan het feit. dat de Nederlandsche arti kelen op velerlei gebied eene vergelijking met de buitenlandsche schitterend kunnen doorstaan. De uitstallingen der deelnemers zullen aan een onderscheidingsteeken te her kennen zijn. Een gids zal worden samenge steld en op groote schaal kosteloos worden verspreid. DE ROTTERDAMSCHE HAVEN ARBEIDERS. De werkzaamheden zijn in de Rotterdam- sche haven hervat, terwijl de havenarbeiders zich ook weer lieten inschrijven voor eventu eel nieuw werk. Door do combinatie van havenarbeiders werd het volgende telegram ontvaugen: Mi nister Treub is bereid tot conferentie morgen 12 uur. Kneuterdijk 22. mits ln tegenwoor- digheia van gemeentebestuur en bestuur Schcepvaartvereeniging. Naar aanleiding van dit telegram is bur gemeester Zimmerman gisteren naar Den Haag vertrokken. Ook het bestuur der Scheepvaartvereenlging en de bestuursleden van tie combinatie van havenarbeiders zijn derwaarts vertrokken om de onderhandelin gen over uitbreiding der havenreserve te her vatten. UIT WARMIEINHUEEN. Voor de betrekking van stoker aan de ge-1 meen te-gasfabriek alhier, (weekloon 15.50) hebben zich 116 personen aangemeld. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School alhier is door B. en W. benoemd de heer H Bijlsma. meering in aanmerking te komen moetten ten minste 31 punten voor exterieur behaald worden. 'De uitslag der exterieurkeuring wordt tij dens de keuring bekend gemaakt, het afstam- min^sdjfer voor de premiewaardigen opge- Op den dag der Landbouwtentoonstelling te Alkmaar zal aldaar een keuring plaats hebben van oudere rammen, met bekende af stamming. O'E MEENTE RAADSVE R'KTEZ ING ONGELDIG VERKLAARD. 'Gedeputeerde Staten van Utrecht, beschik kend op het bezwaarschrift van den heer S. L. van Essen, raadslid der gemeente Veenen- daal, tegen de toelating van de heeren Ji R Jansen, G. R. van Leeuwen en J. van Leeu wen als raadsleden dier gemeente, hebben genoemde verkiezing ongéldig verklaard, daar de kiezer W. Diepenveen, analphaheet, in strijd met dé wet is bijgestaan bij het uit brengen zijnier stem op den heistemmings dag. KORTE BERICHTEN, Nabij f Noordbrabantsche grensplaats- je Bergeyk is een Belgische dame met kind door ie electrische draadafsluiting gedood. de gemeente Edam zullen in den uiaar verschillende perceelen veengrond tot turf worden verwerkt om die Van Zuidpolder a: verschillende perceelen in den aanstaanden winter onder de inwo ners te distribueeren. Bij een goudsmid in het Hout is, terwijl dé man even in een achter den winkel zijnde kamer was, een etui met 13 gouden horloges van de toonbank weggenomen. Alk- een slecht moeite. Zij zag zijn gezicht niet, wist welke uitdrukkii OEREF. VEREEN. VOOR DRANK BESTRIJDING. De 17de jaarvergadering van vereeniging voor drankbestrijding werd giste ren te Utrecht gehouden, onder leiding van Dr. W. H. Gispen te Zwolle. Vertegenwoor digd waren 34 afdeelingen. Uit het jaarver slag bleek, dat het aantal afdeelingen 78 be draagt en het aantal leden ruim 2900. Er werden 7 nieuwe afdeelingen opgericht. Het hoofdbestuur besloot met tot den „Bond tegen het Vloeken" toe te treden, aan gezien de vereeniging zich uitsluitend met het alcoholvraagstuk heeft bezig te houden. Besloten werd in het vervolg voor elk lid (abonné of contribuant) der afdeelingen aan het hoofdbestuur 0.25 af te dragen. De uitgave van het maandblad zal eenige wijzigingen ondergaan. De heer P. C. Hil- dering hield een referaat over het reclassec ringswerk. Na dit referaat besloot de verga dering in beginsel, dat de vereeniging aan vrage, als reclasseeringsinstelling te worden erkend. HONDERDJARIG BESTAAN. Het klein seminarium Hageveld te Voor hout heeft gister honderd jaar bestaan. De bisschop mgr. A. J. Callier droeg een pon tificale mis op, waarna hij een staand beeld De bi] de lezers van dit blad zoo bekende Vlaamsche zanger en componis UIT BERGEN. oed de heer Emlel Hullébroeck, zal hier morgen- de geref. avond optreden in het hotel de Rustende Jager. Velen zullen ongetwijfeld den heer H. willen hooren, waarom vroegtijdige plaats bespreking bijzonder wordt aanbevolen. De motorboot „Vlieland" van de maar Packet" Is gistermiddag tiidens korte onweersbul met veel regen, door sl zicht nabij de haven van Vlieland op een Hum geloopen en zit b(] vallend water droog. Een logger uit Maassluis ia in den Wa terweg teruggekeerd met een partij manufac turen uit het gezonken stoomschip Bestevaer. Vandaag zal hij koper zien te bergen. Woensdagmiddag deserteerde een schidwacht van de Oranje Nassau kazerne ie Amsterdam. Tegen den avond werd hij in Burgerkleeren aangehouden door twee mili tairen, aan wie hij echter weer ontsnapte en lerecht kwam in de armen van een politie man, die hem daarop met hulp der militai ren en van een slagersknecht, arresteerde. Boven Sas van Gent is een Duitsch vliegtuig door onze soldaten langdurig be schoten. Een medewerker van „Ec. Stat. Ber," berekent, dat een kilo boter ln den aanstaan- den winter circa 3.25 zal moeten kosten. Te Velp is een man uit Arnhem op liee- terdaad betrapt op Inbraak ln 't hotel Ncuf. Het bleek dat hij met twee zijner stadgenooi- ten reeds pl.m. 50 fietsen i'n de omgeving had gestolen, diie aile verkocht waren aan een handelaar in Huissen. De A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, die thans meer dan 41.(XX) leden telt. houdt 26 Augustus zijp algemeeue ver gadering te 's-Gravenhage. ij Lan Worms de tens onder Ubach over wederom een smokkelaar, Direct na het seizoen' zullen alhier van de 10 bakkerijen 5 gesloten worden, we- pjens centralisatie van deze bedrijven, met net oog op den kolennood. Bij de brandstoffen-commissie kwam van den directeur van het rijkskolenbureau de] m'ededeeling in, dat de brandstoffen in geen geval goedkooper dlan in Alkmaar verkocht mochten1 worden. UIT AKERSLOOT. Bij het kort maar hevig onweder dat rich gisterennacht boven deze gemeente ontlastte, zijn van den veehouder van der Oord in de Stammeer 2 koeien in de weide door het he melvuur gedood. Op de gister gehouden verpachting van bladrief in den Westwouderpolder was de to tale opbrengst 512. UIT SCHEiRMERHORN. Met Ingang van 12 Augs. is opgeheven een huisvader uit een naburige gemeente, door de grenswacht doodgeschoten. Te Gennep is een roeibootje aangehou den, waarmee bijna 4000 kwattatabletten, 75 K G. thee, een even groote hoeveelheid sajet. 50 K.O. cacaoboter, een partijtje peper en het vleesch van twee varkens vervoerd werd. De centrale keuken te Zwolle zal wor den uitgebreid. De bedoeling Is de overdekte botermarkt als keuken in te richten en 4000 L.-porties eten per dag beschikbaar te stel len. Oostelijk van Ameland zijn gisteren weer twee vliegtuigen waargenomen, twee patrouillevaartuigen koersten westwaarts. Het 69e Ned. Landhuishoudkundig Congres, op 3, 4 en 5 Sept. te Assen te hou den, zal ook bijgewoond worden door minis ter Posthuma. Te 's-Hertogenbosch is een aan een Belg toebehoorende parti] vet van bijna

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2