UitpitÜBg dar Kieren. INGEZONDEN MEPEPEELINQEN. ea middelen tei voorkoming. Een wijze tot voorkoming van uitputting der nierm ia het vermijden van kouvatten ea dit is niet moeilijk. Leef in goed geventileer- de kamera, blijf nooiit in iiaïte k leer en1 zitten, en ga nooit zonder voorzorg van heete ka mers in de kou. Andere voorzorgen zijn lichaamsoefening, regelmatige slaap, geregelde gewoonten, geen te „.vaar voedsel, genoegzaam zuiver water en als dubbele beveiliging Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren in goe den staat te houden. De nieren hebben veel te lijden van een hardnekkige kou of plotseling kouvatten. Zij hebben dan extra veel vergiften af te schei- den, waarmede het bloed' dóór den onrcgel- matigen stoelgang en de gesloten huidporien overladen wordt. Het is de taak der nieren om de vergiften uit het bloed te filtreeren en als zij er niet toe in staat zijn, wordt gij van kwaad tot ei- ger. Urinezuur hoopt zich op en voegt er het zijne toe bij. Ontsteking van de nieren, rug pijn, niergruis, blaas- en urinekwalen, spit, niersteen, ischias, rheumatiek, waterzucht en ongeneeslijke graden van nierzwakte kunnen er het gevolg van zijn. Let bij het eerste teeken van nierzwakte op zorgelooze gewoonten en verander deze on middellijk. Oeef de nieren de noodige hulp door haar te versterken en heelen met Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Het eenige, waarop Foster's Pillen aanspraak maken, is dat zij uitsluitend voor nier- en blaaskwalen dienen, niet voor iets anders. Op elke doos Foster's Rugpijn Nieren Pil len komt het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen voor. Te Alkmaar verkrijgbaar bij Nierop en schijnbaar roindw Se Owe 'natstea maatregel wordt door den Bond van Koffie- huishouders beraadslaagd en eerstdaags w een definitive regeling dézer aangelegenheid tg vOTaditaö, JCQLENNQOU De stoomtram Zutfen—Emmerik en de Oeldersche Stoomtram zullen den personen- en goederendienst inkrimpen. De Twentsche StoombleekeriJ te Goor, een inrichting met 300 man personeel, is stop gezet. Het plaatselijke steuncomité te Doetinchem heeft met het oog op een mogelijke brandstof gebrek, tot het openen van een centrale keu ken besloten. pol- Iderij- QASBEZUINIQINQ. Ten einde tot de noodzakelijke gasbe sparing te geraken voor de maanti Augustus is te Watergraafsmeer de volgende gasranib- soeneering vastgesteld: Verstrekt zal worden tegen den prijs van 8 cent per kub. M. gas over den gewonen meter en van 9 cent voor gas over den munt gasmeter geleverd, aan een gezin van 2 per sonen 25, 3 personen 27, 4 personen 29, 5 personen 31, 6 personen 32, 7 personen 3o, 8 personen 34, 9 personen en meer 36 kub. M. gas. Voor eiken kub. M. gas die boven vorenbe doeld rantsoen wordt verbruikt, is ƒ1— verschuldigd, onverminderd de verplichting om het aantal kub. M'. dat over de maand Augustus te veel is verbruikt, gedurende September in te halen, waartoe de gasmeter gedurende een aan die overschrijding even redig aantal dagen weggenomen wordt. De ze regeling wordt ...eacht e zijn in werking getreden 1 Augustus 1917. VERHOOGDE BIERPRIJZEN. Op Louisa laan 12 te Apeldoorn. Per bijenvolk wordt hoogstens 7tt K.U. verstrekt. De suiker is verkrijgbaar van 1 Augustus tot 1 November. KON. NAT. STEUNCOMITé. Bij het Kon. Nationaal Steuncomité 1914 is ingekomen in de week van 1—7 Jluli 2278,88: 8—14 Juli 1047,43; 1521 Juli 90^.20; 22—28 Juli 281,91 29 4,833,917,79 H SMOKKELAARS GEPAKT. Zes leden van de bemanning van een gisch Relief-schip en drie andere lieden zijn gearresteerd, beschuldigd' van het smokkelen van rubber en platina naar Duitschland. De politie verklaart dat de arrestaties het re sultaat zijn van een onderzoek van een jaar naar de clandestiene wegen waarlangs Duitschland koopwaren invoerde tot. naar schatting, een waarde van 30.000 dollars per week uit de Atlantische havens van Amerika. van fiehuis-, vaststelling der prijzen van bier en gecüstil leerd, werd door den voorzitter medegedeeld dat na overleg met den Bond van Brouwerij en in Nederland en de permanente commissie der drie bonden ccn uniforme prijsregeling over het gchcele land zal worden ingesteld. Het oude bier zal geheel komen te vervallen en worden vervangen door twee soorten, n.l. donker bier, thans lager en licht bier (thans pilsener). In de gewone volkszaken zal daarvoor ge vraagd worden 13 cent per groot glas (Ya - cent per klein glas (V« liter), voor selijke archie1"*" gemeentebesto reo derciesturen zeudien merkwaardige schil» en en kaarten in. De bezienswaardige documenten, betrek king hebbende op het ontstaan van den bo dem, de ontwikkeling der waterschappen en droogmakerijen en de verspreiding der ste den en dorpen, hebben alleen reeds zulk een omvang genomen, dat deze tentoonstelling zich tot fit onderwerp zal bepalen. Die rijkdom aan documenten is hieraan toe te schrijven, dat deze ontwikkeling voor een groot deel in historischerr tijd voltrok ken is, toen de beschaving rcedB zoo ver ge vorderd was, dat men de veranderingen in den bodem registreerde en vastlegde Lu kaar ten. In dit opzicht neemt de provincie Noord- Holland een zeer bijzondere plaats in. Het aardrijkskundig genootschap beoogt met deze tentoonstelling, de geographische kennis der provincie Noord-Holland, die m de laatst verloopen perkxfe van studie op een wetenschappelijke basis gevestigd is, meer algemeen te maken. De nasporingen, voor deze tentoonstel ling verricht, hebben er toe geleid, reeds nu een plan voor een tweede tentoonstelling be treffende Noord-Holland' te ontwerpen. Op die tentoonstelling, welke men zich voorstelt in het volgend jaar te houden, zal, voortbou wende op wat thans bereikt is, een beeld- worden gegeven van de natuur-historische en economische ontwikkeling der provincie. KAAS. l Het bestuur der Kaasverceniging bericht, dat de bepaling sub 2 van circulaire Kaas export No. 36, da' van gisteren' is o door het volgenu. I Een exporteur mag op eiken Zaterdag ten hoogste een E. F. verplichting in voorraad hebben, gelijkstaande met de hoeveelheid, welke uit rijne inkoop en van producenten, resp. productie in de laatste 8 weken be schikbaar kwam, verhoogd met de hoeveel heid, welke hij- in de vier laatste weken door ruiling of door inkoop met recepis of wel kaas, onder E. F.-condities te v-izenden. Het bestuur deelt tevens mede, dat het In verband niet het besluit door djkscommis- sic van toezicht genomen, van Leden af geen consenten, noch recepissen meer te verstrek ken, ook geen claims verstrekt, zoolang bo venbedoeld besluit van kracht blijft. kenny" en „Notts" rfjn te THöev «u Holland aangebracht 1253 zakken brievenmail, 367 zakkenl binnenlandsche pakketpost en 11,372 zakken pn.jdfptpast voor ktijgsgevangennen Reeds 14 dagen staten de turfmakers te Beete (Fr.). Pogingen van den burgemees ter om de partijen tot eên vergelijk te brengen, faalden. De turfschepen liggen op lading te wachten. Te Hengelo is een arbeider aangehou den, die 15 inbraken heeft gepleegd. Ter bespreking van de plannen om de productie van de mijnen op te voeren, zijn vanuit den Haag eenige heeren naar Lim burg vertrokken. Het aantal mijnwerkers zou, noor men zegt, worden verdubbeld. In het Eemskanaal bij Groningen is een 15-jarige jongeni bij het de Inslaan liter) 9 donker bier per klein g (lager)20 ':1e' jlas (Yz ct. per groot gl liter), 13 ct. per klein gas (V* liter) voor licht bier (pilsener). Voor de meer gegoede zaken zijn de navol- r S* glas (Yz liter), 20 ct per kléin glas (V4 liter) voor licht bier (pilsener). De inhoud der glazen zal blijven zooals de thans bestaande is. Voor de gebottelde bieren BINNENLAND NED. POMOLOGISCHE VEREENIGING. In de algemeene vergadering der Ned. Po mologische Vereeniging, te Scheveningcn go houden,werd die heer H. A. Hanken, voorzit- ter der afdeeling Zuid-Beveland, als bestuur» ltd gekozen. Besloten werd tot het oprichten ecner groep beroepsfruitteler» ui verband met de conüibutteregcling van den Ncd. Tuinbouw raad- Bij de rondvraag werden ter sprake ge bracht de regelingen getroffen voor den ver koop van liet fruit aan het buitenland. De directeur-generaalvan den landbouw wees er op, dat de te lei er rekening uw dienen te houden, dat de toestem na üu oorlog zich ongetwijfeld zulten wijzigen. Zrj zullen hunne teelten enz. hierop moeten to riclitcn en zicli moeten voegen naar de eischen, welke dooi de afnemers van het pro duct worden gesteld STREMSEL Om aan de vele klachten over ondeugdc- lijk stremsel tegemoet te komen, zal voo' taan het rijkslandbouwproefstation te Goes contróle op stremselfabrtekcn uitoefenen De fabrikanten zullen verplicht zijn op die flessclien een contrólestrook te plakken, waarop te vermelden de grootte van den nn- houd, de datum van bereiding en de soort. Oewaarschuwd wordt tegen het vervaar digen van stremsel in eigen bedrijf Het is niet geoorloofd en bovendien is het vervaar digen van deugdelijk stremsel uit de lebma- gen niet ieders werk. OORLOGSBIER. Naar de Tel. mededeelt, zullen, als de om standigheden niet gunstiger worden, binnen aizienbaren tijd de brouwerijen moeten wor den stopgezet. De benoodigde industrierijst is zoo goed als op en gerst wordt niet meer ont- vangen. Een regeling is dan ook getroffen om door beperking van het verbruik de moge lijkheid van stopzetting te voorkomen. Op verschillende onderdeden zal dan moe ten worden bezuinigd. Allereerst moeten Pondstoffen zoo lang mogelijk duren ima zoo min mogelijk Brandstoffen ver bruikt worden. Deze beperking hoopt men te bereiken door den verkoop van oorlogsbier. Zoodra dit oor logsbier in den handel wordt gebracht, ver dwijnen alle andere soorten en zullen er twee verschillende bieren zijndonker en licht oor logsbier. Het donkere is dan het z.g. volks bier en goedkooper in prijs dan het lichte zal worden betaald voor donker bier per liter 28 ct., per Yz liter 15 ct.. voor licht bier per iter 40 ct., per Vz liter 21 d7 per flesch met tnavimnm inhoud van 0.8 liter en 0.4 lite, voor donker bier (lager) respectievelijk 24 en 13 ct., voor licht bier (pilsener) resp. 31 en 17 ct. Eveneens werd nog medegedeeld dat door den bond van brouwerijen In de komende maaudwi slechts een kwantum van 50 pet. zal worden afgeleverd. WINTERAARDAPPELEN. Het bestuur van den Ned. R.-K. Midden standsbond heeft aan den minister van land bouw verzocht de volgende vier punten te wil- cn bepalen, opdat het inslaan der aardappe len ccn goed verloop hebbe; I. Een tijd vnst tc stellen, waarop ieder zijn inkoop van aardappelen mag doen. II. Een leder te verplichten voor de helft aardappelen te nemen, dlo goed blijven tot Februari er. Maart en voor de andero helft delaardappelen. UI. Een verkoopprijs vast te stellen, die beide partijen bevredigt. IV. Voor to schrijven, dat elk gezin zijn in- d» Toch zijn beide soorten nog tamelijk licht en veel slapper dan het huidige fabrikaat door de mindere hoeveelheid gri in zullen worden verwerkt. ige rondstoffen, die er maken Om de beperking nog grooter te zal de prijs van dit artikel belangriik worden verhoogd. Men noemt reeds een prijs, 28 en 18 ct9. per liter. Om het publiek aan de., overgang tot het oorlogsbier te doen wennen zal geleidelijk dc kwaliteit minder worden tot het gehalte is be reikt dat men zich denkt. De hoogere prijs, die vcor dit b'ci zou moeten worden betaald zal men zien te on dervangen door in vergelijking de g'azen iets kleiner te maken, waardoor tie prijsstijging koop slechts mag doen bij één leverancier op ccn formulier, dat door de plaatselijke distri butiekantoren wordt ingevuld. Daar het bestuur van den Ned. R.-K. Mid denstandsbond meent, dat met inachtneming van de voorgaande bepalingen het inkoopen der aardappelen zonder bezwaren kan ge schieden, verzoekt het den minister alsnog aan particulieren het opdoen van ccn winter- voorraad aardappelen fe willen toestaan. OVERSTROOMINO IN N.-BRABANT. Alle wel- en bouwland langs do Aa zijn overstroomd. Uren ver ziet men niets dan wa ter. Er is groot gevaar dat er van den aard appeloogst niets terecht komt. De oorzaak ia, dat de Duitschers om „strategische" redenen den kanaaldijk bij de HollandBche grens heb ben doorgestoken. Men zegt, dat liet kanaal water tot den elcctrisclien draad stond en de zen neutraliseerde, aldus het desertceren in de hand werkende. GEBREK AAN VEEVOEDER .De heer C. Nobel te Schagen, rijksland- bouwleeraar voor N.-Holland, schrijft ons Landbouwers, die op hun vrijkomend land winterrogge wenschen te zaaien met het doel liet daaruit groeiende gewas in den aanstaan den winter aan hun vee te vervoederen, kunnen het daarvoor benoodigde zaaizaad verkrij gen door mijne bemiddeling. Snij rogge kan bij gunstig weer in herfat nog een vrij groote hoeveelheid groen- voeder leveren, dat gedurende den winter kan worden gemaaid en aan het vee worden ge voederd. Bij zacht weer neemt het gedurende den winter nog belangrijk in hoeveelheid toe. Daar het tegen vorst bestand is, kan het tot laat in het Voorjaar blijven staan en voor groenvoeder worden gébruikt. TENTOONSTELLINO HOLLAND'S NOORDERKWARTIER De historisch-geographische tentoonstel ling betreffende de provincie Noord-Holland (voor zoover gelegen boven het IJ), welke door het Koninklijk Nederlandscli Aardrijks kundig Genootschap in de maand' September in het Stedelijk museum te Amsterdam wordt gehouden, vindt steeds meer belangstelling, vooral in de provincie zelf. Bijna alle plaat- urr oudorp. Gisteravond vergaderde de raad dezer meente, waarbij alle leden tegenwoon waren. De voorzitter deelde mede, dat bij de j.l. r houden kasopname bij den gemeente-ont vanger oen bedrag van 983,59 in kas was. Uit de winst- en verliesrekening van het electrisch bedrijf over het eerste halfjaar van 1917 bleek, dat het verlies over dien tijd 85.22 bedroeg. Naar aanleiding hiervan stelden B. en W. voor den prijs der eenheid met 5 cent te verhoogen, ingaande met 1 Augustus, welk voorstel werd! goedgekeurd1. 'Hierna werd goedgekeurd de rekening van het gemeentelijk electrisch bedrijf over 1916. De ontvangsten en uitgaven' bedroegen resp. 3253.10K, en 2415,44. Eveneens werd goedgekeurd de rekening van 't burgerlijk armbestuur over 1916, waarvan de ontvangsten 1842.56 y* en de uitgaven 1459,27 bedroegen. Daarna werd de begrooting van het bur gerlijk armbestuur voor het jaar 1918 vast gesteld met een bedrag fn ontvang en uitgaaf van 1868,29*. Tenslotte kwam aan de oxde de bekende missive van Gedeputeerde Staten betreffende de herziening dier oderwijzersjaarwedden. B. cn W. stolden voor om met het schrijven van Gedeputeerden mee te gaan, waartoe met al gemeene stemmen wordt besloten. Het aanvangssalaris van het hoofd der school werd vastgesteld op 1000, met ver- hooglngcn van 100 na 2, 4, 6, 8. 10 cn 13 jaar. Voor dc onderwijzeres werd het aan vangssalaris gesteld op 600 met de zelfde verhoogingen. Voor het onderwijs in de nut tige handwerken wordt 25 per wckelijksch lesuur betaald, indien dat buiten de gewone schooluren wordt gegeven. De vergoeding voor het kerha 1 ing&onderwijs bedraagt 1 per uur. Hierna stuiting. UIT EOMOND AAN ZEE. Opnieuw was de ruime zaal van den heer Halff j.l. Donderdagavond flink bezet. Was het de vorige week, om de „Bouwmeesters te hooren, nu was het om zich te vermaken met de handige en vlugge goocheltoeren van den heer Van' Kinsbergen. En de verwachting werd niet beschaamd, want menigmaal deed de artist allen uitermate verbaasd staan over zulk een vlugheid, 't Zou te veel zijn alle nummers op te sommen, wij kunnen daarom volstaan met te zeggen, dat het wei de moeite waard is, om de verschillende vertoo- ningen van den hoer Van Kinsbergen bij te wonen. Gisterenmiddag werd een zelfde uitvoering uitsluitend voor kinderen gegeven. Jammer" ba den ver dronken Zijn moedér, een weduwe, stierf eenige uren te voren plotseling. Te Etten (N. Br.) is een huis wed. Nooyens tengevolge van het van dén bliksem afgebrand. De heer G Rood te Bovenkarspel is bi} enkele candidaatstelling tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland gekozen. De distributie van koffie, die deze maand werd verwacht, zal nog minstens een maand worden uitgesteld. Het bestuur der Kaasvereeniging be richt, dat de voorraad D. 'H H.-verplichtmg op Zaterdag 4 Augustus, uiterlijk Woens dag 15 Augustus, geheel aan de Algimex of hare vertegenwoordigers moet zijn aange boden. In het land van Maas en Waal wordt voor le kwaliteit hooi 39 h 42 en voor 2e kwal. 32 tot 35 betaald; le kwal. stroo kost 20 tot 33, 2e kwal. 16 tot 20. Hoewel de winterprei pas geplant is, tracht men ze in Heusden en omgeving nu reeds op te koopen tegen 8 cent per K.O. De voor de Goirlesche Jutespumenj bestemde 180.000 K.G. Jute, welke zich be vinden in de gezonken stoomboot Bestevaer, zullen, volgens de duikers, waarschijnlijk niet boven gebracht kunnen worden. Het personeel mist daardoor een werkverschaf- fiing van dr ie maanden. In Flengelo zal oen centrale keuken wor den opgericht. Te Lonneker is een 6-jarig meisje door een auto overreden en gedood. De 50-jarige ongehuwde landbouwer J Mulder van Nijeveen is door de stoomtram Meppel—Smiilde m de nabijheid van Meppel overreden en gedood. Waarschijnlijk door broeiing is het ma gazijn voor pakmateriaal van de exportslage rij van Zwanenberg en Co. te Winterswijk af gebrand. Te Eindhoven is een meisje door het opdringende publiek van het perron geduwd en door den nog loopenden trein levensge- VURGADERIND VAN DEN GEMEENTERAAD. Wij vernamen nog dat in de Donderdag- avond1 gehouden vergadering het verzoek van de heeren ML A. Bosman c.s., waarin ver zocht werd om door tijdelijke werken te voor zien in de behoefte aan een spoorlijn langs de Kanaalkade, nadat wethouder de Wit had medegedeeld, dat de zaak nog niet voldoende was voorbereid; in handen van B. en W. werd gesteld om bericht en raad. In gisteravond gehouden raadsvergade ring, waar het kohier van den H. O. werd af gedaan, werd aan- het slot na heropening van de vergadering besloten het percentage van 3~5 op 3,85 pet te brengen. VOOR DEN KRIJGSRAAD. iDoor den waamemenden auditeur-militair eerste desertie, geëischt 10 weken militaire detentie vaarlijk gewond. Bij een der grootste graanhandelaren te Gorinchem zijn 150 baaltjes bloem in beslag genomen, daar deze handelaar boven de gestelde maximumprijzen verkocht. De op een dam geloopen motorboot „Vlieland" van de Alkmaar Packet is met hoog water vlotgekomen en heeft den dienst op den gewonen tijd hervat. In Westerwolde (Gr.) betaalt men 4 oenit voor een kilo eikenhout en voor de beste bagger, een veel betere brandstof, slechts 1 y, cent BENOEMD. iDe heer Jac. Schenke alhier, directeur van de gymnastiekver. „De Halter", is door den gemeenteraad van Delft met algemeene stem men benoemd tot gymnastiek-onderwijzer aan de O. L. Scholen aldaar. TERREINEN VOOR HANDEL EN IN DUSTRIE. In verband meit het bij den raad ingeko men adres d.d. 15 Mei 1.1. en het nader schrij ven d.d. 17 Juli 1.1. van den heer P. A. de Lange, in zake het in exploitatie brengen van terreinen voor handel en industrie, stellen B. en W. voor, dat eene commissie zal worden benoemd, ten einde de geopperde denkbeelden te onderzoeken en ter zake te rapporteeren, en deze commissie te doen bestaan uit twee leden van den raad, twee groot-industrieelen, een lid van: de Kamer van Koophandel' en Fa brieken en den ontwerper van het plan, den heer P. A. de Lange, onder voorzitterschap van den wethouder'voor de publieke werk i, den heer Jan de Wit iDz. Het komt D. en W. voor, dat aan de commissie de bevoedh id moet worden gegeven zich een technisch adviseU' te assuim eren, waarvoor haar een blanco crediet zal moeten worden verleend. Indien de raad zich daarmede kan vereeni gen stellen B. en W. voor het benoemen der leden dezer commisie aan hun college over te laten. RIJKSTUINBOUWWINTER- SCHOOL. Wij ontvingen het programma van het on derwijs aan da rijkstuinbouwwinterschool al hier, voor den winter 1917/1918, goedge keurd door den directeur-generaal van den landbouw, waarbij tevens opgave van de natine. bepalii eischen van toelating, bepalingen voor STADSNIEUWS. dat er zoo weinigen waren opgekomen. RAADSLID-KWESTIE. heeft De gemeenteraad van Vlaardingen als raadslid geschorst den heer J. H. van Linden van den Heuvel, die op twee verschiL lende tijdstippen aanwezig waa geweest bij het goedkeuren van de rekening der Vlaar- dingsche Bad- en Zweminrichting, waarvan hij voorzitter is, aan welke beraadslagingen hij krachtens art. 24 der gemeentewet gem deel had mogen nemen. Besloten werd de zaak aan het oordeel van Oed. Staten te on dcrwerpen. Inmiddels heeft bedoelde heer ontslag als evraagd, aan den raad overlatenc orsen en de zaak voor Ged. Staten BKANDSTOFFENDISTRIBUTIE. iDe volgende week zal een begin worden gemaakt met de verzending der brandstoffen- kaarten. Op iedere kaart staat vermeld, het door het rljkskolendiatributie vastgestelde rant soen, terwijl het nummer, aan de bovenzijde gestempeld, het nummer blijft, waaronder de houder bij de brandstoffenoommissie bekend staat. Evenals bij de levensmiddelendistribu tie, moet deze kaart zorgvuldig worden be waard. Maatregelen ter vervanging van weggeraakte kaarten en de kosten aan 't ver- rnjgen van andere verbonden, zullen nader worden vastgesteld. Bij de brandstoffenkaart wordt tevens toe gezonden1 lo. Een kaart waarop eenige inlichtingen voorkomen; 2o. Een bestelkaart welke gebruikt moet worden, wanneer eene distributie wordt aangekondigd. CONCENTRATIE BAKKERIJEN. Gisteravond is ten stadhulze eene conferen-1 tie gehouden, met vertegenwoordigers der| bakkerspatroons- en gezellenvereeniglngen. coöperaties, grootbedrijven op bakkersgebied en de brandatoffencommissie, om tot de door de rljkakolendiiatributie geëischte brandstof- fenbosparing te geraken. Flet resultaat was de benoeming eemer commissie, welke binnen dagm plannen in die richting zal voorleg gen ter beoordeeling aan de brandstoffen- commiflsle. Reeds is een1 ontwerp groepeering van be drijven gereed gemaakt en zal Maandag I avond ae samenvoeging verder worden vast- esteld rekening houdend met de verlangde esparing van 30 h 40 pet. brandstoffen. De commissie bestaat uit de heeren: Voor de Brandatoffencommissie de heer J. H. Jacob- se, voor de Patroons de heeren W. O. E. Valk voorz., C. J. Taaie seer., J. de Jager, Jac. Bel; voor de coöperaties de heeren P. Bak- kum, J. M. Jansen en H. Bakker; voor de gezellen C. P. de Goede en C. Moolenbroek. KOLENNOOD EN TRAMDIENST. De Directie der Noordholl. Tram heeft van schoolgeld, enz. Wij deelen daarvan alleen het volgende mede: Het doel van het onderwijs is, aan aanko mende tuinbouwers de noodig theoretische kpnnia van het tuinbouwbedrijf te verstrekken. Het onderwijs draagt in hoofdzaak den stem pel van vakonderwijs. Daarbij wordt rekening gehouden met de behoeften van het tuinbouw bedrijf in de provincie of streek, binnen welke de school is gevestigd. Tot de eerste klasse der school worden al leen toegelaten zij, die bij den aanvang van het schooljaar den leeftijd van zestien jaar hebben bereikt en die door het afleggen van een examen de bewijzen leveren, dat zij de kundigheden bezitten, vereischt om het onder wijs met vrucht te volgen. Met toestemming van den directeur-generaal van landbouw kunnen 15-jarigen worden toegelaten. olgeld bedraagt 10.— per wln- e zich door bijzon- >olgel terhalfjaar. Leerlingen, deren aanleg onderscheiden, doch onvermo gend zijn schoolgeld te betalen, kunnen daar van door den minister worden vrijgesteld. Van rijkswege zullen tot nader te bepalen be dragen toelagen worden beschikbaar gesteld, teneinde jongelieden van goeden aanleg, die het onderwijs aan de school wenschen te vol gen en wier ouders of voogden niet of slechts gedeeltelijk in staat zijn dc koBten daarvan te dragen, daartoe in de gelegenheid te Btellen. Op aanvrage wordf het programma toe ezonden door den directeur der school, den Jeer J. O. Hazeloop, die tevens gaarne alle gewenschte Inlichtingen geeft. SYMPHONIE-ORKEST „JUBAL" Directeur H. A. MAAS Bestaande uit eenige leden van het Stedelijk Muziekkorps. PROGRAMMA voor de morgenmuziek in dien Flout, op Zon dag 12 Augustus van 89>i uur. 1. Le regitnent ae Sambre et Meuse Planquette-Rauski. 2. Ouverture tot de opera „Joseph" Méhul ie Jufia raadslid hem te si te brengen. BAKKERSNACHT ARBEID. Als gevolg van het ontbreken van gasdruk gedurende de nachtelijke uren hebben de bak kers te Bussum besloten, 's nachts niet meer te bakken. Versch brood zal niet eerder dan te 1 uur '8 middags worden afgeleverd. Om 10 uur 's morgens kan het worden afgehaald. De bakkers te Naarden steunen hun Bussum- sche collega's. KORTE BERICHTEN. Door de Engelsche stoomschepen „Kli 3. The Julian (valse tntcr- 1' opera Kleinecke A. Maas 6. Ave Maria Nadat in April j.l. van de 6 treinstellen, dienstdoende op eigen lijnen der maat schappij, één buiten werking was gesteld, zal thans liet aantal op 4 worden' gebracht. Wij vernemen, dat op de lijn P-urmerend-Alkmaar waar in April belangrijke inkrimping plaats had, thans geen verdere beperking zal ge schieden. Op Amsterdam-Edam en Amsiter- dam-Purmerend wordt daarentegen vermin dering overwogen. De nieuwe regeling kan voor het eind van deze maand' worden tegemoet gezien. OESLAAOD. Te Rotterdam is voor het examen teekenen m.o. geslaagd mej.GTh. M. Brumsen alhier. mezzo) 4. Fantaisie de „Martha" F. von Flotow. 5. Pamassia Bergen a/Zee, concertwals H- (met gebruikmaking van' Ph. Loots' „Het liedje van den BCTgenaar") arr. H. A. Maas 7. DE WIND (No 34 uit „Kun je ZingenC. J. GeerHngs. arr. H. A. Maas Een lied ter bevordering van den volks zang. De eerste maal door „Jubal". de tweede maal zoo mogelijk door „allen" (tekst zie hieronder). Koeltjes suizen, doen rits'len het lOover Brengen de geuren der bloemen ons over. Winden leenen hun diensten den mcnschen: l Voeren den zeeman naar 't land zijner wen- ajner [sclien; Drijven de schepen vlug voor zich henen; Draaien gedienstig de molensteenen. Maar plots'ling breekt de stormwind los En vliegt vernielende door het bosch, En rukt daar de takken van krachtige eiken. Vernielt groote schepen en beukt hooge dij [ken, En altijd blijkt zijn vernielende aard; Zoo doet de storm in teug'looze vaart. 8. „JubaF'-marsch H. A. Maas. li L>]

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2