JWEBk/LVD. RUSLAND. REACTIONAIRE STROOMINOEN IN 'RUSL'A'ND. De N R Ot. -TOneemt dat den derden Augustus ttu particuliere zitting van de Doema is bijeengeroepen door dien heer Rod- zianko. De heeren Poerisjkewltsj en Masleniko! (die sedert het uitbreken van de revolutie zoek waren), alsmede, maar in zachteren |Torden de regee- van eheel op ging ie officieren dienzelfden eisch vorm, de heer Miljoekof spoorden de re ring aan den Raad van Afgevaardigden Arbeiden» en Soldaten te negeerei de Doema te steunen en de trooi van- Michael, den broeder van den Tsaar (die Indertijd tot regent is uitgeroepen) te bevor deren. iDaags te voren had een vergadering van St. Peterbur geformuli KORTE BERICHTEN. Koning George seinde aan minister Ke renski, dat de geallieerden blijven vechten voor een eervollea vrede en dat hij vertrouwt, dat Rusland de moeilijkheden te boven zal komen. De heer Neville Chamberlain Is als di recteur van den Nationalen Dienst in Enge land afgetreden. Volgens berichten uit Madrid heeft de minister-president verklaard, dat de Spaan- sche regeering alle maatregelen heeft geno men om de gebeurtenissen, die door de heden Ingetreden spoorwegstaking zijn ontstaan het hoofd te bieden De postbestelling zal door particuliere automobielen plaats heb ben. In een interview heeft de Duitsche rijks kanselier, dr. Michaëlis, verklaard, dat na den oorlog de directe oorlogsbelastingen nle voldoende kunnen zijn, zoodat men om. tot het Invoeren van monopolies zal moeten overgaan. Het Russisch hoofdcomité voor aange legenheden betreffende krijgsgevangenen te St. Petersburg teekent krachtig protest aan tegen de wijze, waarop Dmschland de krijgsgevangenen behandelt. Te Boedapest verwacht men binnen kort een koninklijk besluit, waarbij het Hon gaarsdi als commando-taal voor Hongarije wordt ingevoerd. Te Havre heeft het Belgische comité voor den oorlog en den herbouw van het land, voor 't eerst onder voorzitterschap van den koning vergaderd. In de volgende week beginnen de geregelde wekelijksche sa menkomsten. Volgens Politiken zal Amerika van zijn uitvoer naar de onzijdigen aftrekken de hoe veelheid, welke -deze naar Duitachland uit eigen voortbrengselen uitvoeren. De heer Violette, de Fransche minister voor levensmiddelvoorziening, heeft in een aanschrijving aan de prefecten aangeraden 20 pet. gekookte aardappelen aan het brood deeg toe te voegen, daar dit bijmengsel, zoo als uit tal van proeven' gebleken is, uitstekend voldaan heeft. Naar het departement van voedsel- in Engeland bekend maakt, Omwtaos' j£K? ■réhoiidén vei- ïg alhier (Ter Neuzen, red.) zijn vroege aardappelen onverkoopbaar. Stellen ter Uwer bwciSBdng IOOjOOO KG. vroage .aardappe len, ten njaxtaiumprijs van 6.— per 100 K.O. Levering 'Maandag 13 Aug. franco schip Neuzen. Onmiddellijk afname, in ver band met Uwe beloften dit voorjaar in de Staatscourant gepubliceerd, wordt geëiseht. Zoo niet, wordt vervolging wegens woord breuk ingesteld." DUITSGH VLIEGTUIG GELAND. zou brengen. W<>I willen het kolanver- bruik zooveel mogelijk beperken. In een on der voorzitterschap van den burgemeester afgevaardigden brand1- geven aan die bakkerijen, die zich met niet onder de distributie vallende brandstoffen kunnen red den, geen uitdeeling meer te doen en het aan de andere bakkerijen toegedeelde kwantum een weinig te veraoogen. Op die wijze zou 50 pet. bespaard worden. Verd< erder werd een commissie benoemd om t i c 7nn maatregelen te overwegen in geval de rijk&- Tusschen ^^tbOTg^^S^oondijke is Zon^ tolendistributie het rantsoen voor de Am- hemsche bakkers andermaal zou verminderen. dag te half één een Duitach vliegtuig, een tweedekker, bemand met twee vliegeniers, neergedaald. Bi het dalen sloeg het vlieg- - kt 9057 M. 12. en naar vliegtuig tuig over den kop. Het is gemerkt De vliegeniers zijn geïnterneerd Oostburg overgebracht. Op het stond een machinegeweer. BINNENLAND LIBERALE UNIE. Zaterdag hield de Liberale Uunle te Am sterdam een algemeene vergadering tot het verkiezen van twaalf leden van het hoofdbe stuur, een voorzitter en een secretaris. Nadat de voorzitter, de heer mr. P. Rink, de vergadering had geopend, weid tot de verkiezingen overgegaan. Voor lid van het hoofdbestuur waren door de afdeelingec 33 candidaten opgegegeven. Van wie nadden bedankt de heeren J. L. E. I. Breda Kleijncnberg, mr. D. Fock, D. Jl. van Houten, W. P. Kops, mr. H. J. van Leeu wen en A. Roodhuyzen en mevr. D. C. EL C. Broekema-Bakker. Er werden 91 stemmen uitgebracht, waar van één van onwaarde. Gekozen werden mevr. F S. van Balen—Klaar met 52, en de heeren mr. T. Binnerts met 82, prof. dr. B. D. Eend- mans met 85, prof. mr. J. E. Heeres met 90, mr. J. Kappeijne van de Coi dr. E. van Ketwich Vensd R. R. L. de Murait met 83, P. Otto met 82, mr. P. Rink met 88, mr. H. Smeenge met 73. G. W. Stroink met 52 en R. Visser Lzn. met 51 stemmen. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een voorzitter, waarvoor 89 biljetten werden Gekozen wend prof. mr. J, E. met 63, mr. lüur met 84, jhr. stemmen, tégen twee op de T.R.If heeft het aanhoudende natte weer, gevolgd op de droge warmte, de verspreiding van aard appelziekte jn verscheiden deelen van Enge land zeer in de hand gewerkt. Nieuwe eenheden van de Japansche vloot hebben zich bij de zeestrijdkrachten der gea) lieerden in Europa gevoegd. OEVECHTSACTIE IN VLAANDEREN. Men meldt uit Aardenburg: Olïtercn was de vllegeractie groot boven Vlaanderen 's Morgens om 10 uur had een gevecht plaats tusschen 2 Duitsche en 2 ge allieerde vliegtuigen boven Nederlandsch grondgebied. Een vliegtuig viel ln 2 stukken neer bij Schoendfike. Ts Middags om 4 uur passeerde een' eskader van een 10-tal Duit sche vliegtuigen, w.o. zeer zware, vermoede lijk op weg naar Engeland, 's Avonds 9 uur kwamen zij terug. Overigens was er veel vlto- géracrie en werd aanhoudend hevig kanon vuur gehoord. Er werden veel bommen ge worpen. De hemd was tot den avond voort durend in vlammengloed. Bij Koewacht kwam een Duitsche tweedek ker bemand met twee personen, over de grens. Na beschieting door Nederlandsche soldaten, ging het vliegtuig in de richting van Ant werpen. HOUTSKOOL. De aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van alle houtskool is ver boden. Dit verbod is niet van toepassing op de aflevering en het vervoer van houtskool, ge dekt door een vervoer bewijs, door of namens den directeur der rijkakolendistributle afge geven ingeleverd Heeres met 85 heeren mr. P. Rink en jhr. R. R. L. de Mdralt Prof. Heeres nam de benoeming aan. iDe afdeeling Assen verzocht de verkiezing van een secretaris eerst later te doen plaats hebben. Het hoofdbestuur meende echter, dat er overwegende redenen zijn om de vacature thans te doen vervullen'. Candidaat waren gesteld de heeren: J. B. Ament, W. J. E. H. M. de Jong, mr. dr. E. v. Ketwich verschuur, jhr. R. R. L. de Mu rait, P. Otto, mr. H. J. Rink, alsmede de hee ren mr. J. W. de Kanter, J. van Keef en mr. dr. H. J. Romeyn. Van deze heeren verklaarden alleen de heeren Otto en Van Kleef zich bereid een eventueele benoeming te aanvaarden. De heer H. W. J. Priems drong er op aan, eerst over te gaan tot de regeling van de finandeele positie van den secretaris, terwijl de heer mr. dr. E. van Ketwich Verschuur mededeelde vernomen te hébben, dat de heer Otto zich alleen beschikbaar Btelt, als de be trekking van secretaris honorair is. Bij de verkiezing werden 84 geldige stem men uitgebracht, waarvan op den he Otto 78 stemmen. heer P. HET ONTWERP-BOSCHWET. Hét Bestuur der Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland heeft tot do Eerste Kamer der Staten-Generaal het verzoek gericht medewerking te willen ver- lcenen, opdat het wetsontwerp tegen de ont- bosschlng van den ten spoedigste tot n Nedcrlandschen bodem wefwordo verheven MIJNEN OP ONZE KUST. Ocdurende de maand juli zijn op kust aangetroffen 88 mijnen, n.L 77 ■che, 2 Duitsche en 9 onbekende. onze Engel- In het geheel sedert den oorlo; troffen 2194 mijnen, te weten sche, 65 Fransche, 271 Duitsche en 346 on bekende. rlog zij: t: 1512 zijn aange- Engel- DE BOMMEN OP ZIERIKZEE. De Engelsche regeering heeft 120.000 be schikbaar gesteld voor vergoeding van de schade, bij het werpen van bommen door een Engelschen vlieger op Zlerikzee veroor zaakt. De schade, opgenomen door een lid van den raad; deskundige, en den gemeente- bouwmeester, was op 80.000 geraamd. DE VL. 59. Naar aan de Nieuwe Courant van Duitsche zijde wordt gemeld, zou het geval der VL. 59 zich anders hebben toegedragen dan in dc bladen is gemeld. De Duitsche marine-auto riteiten hebben ter plaatse opmetingen ge daan en daaruit zou zijn gebleken, dat Het incident zich geheel bulten de territoriale wa teren heeft afgespeeld. VROEGE AARDAPPELEN. Als een protest op het besluit van den minister van landbouw, houdende verbod van verkoop van vroege aardappelen, is gisteren door een' zestal aardappelverbouwers uit Axel en Ter Neuzen het volgende telegram verzonden aan den Minister van Landbouw Hkautaijd au hm** URANEN VOOR DE BOEREN, ln verband met de le laten granen aan de landbouwers heeft heit hoofdbestuur der Hol- landschc den minister van land van Landbouw aan )uw een schrijven ge zonden waarin wordt uitgesproken, dat, zal den producent geen tarwe, rogge of peul vruchten voor eigen voeding worden gelar ten, dc medewerking der landbouwers tot na koming der regeeringamaatregelen niet die zal zijn welke absoluut noodig is voor een goede broodvoorziening, en het overtuigd is, dat de uitzaai van tarwe, rogge en peul vruchten ln den aanstaanden herfst en het a.s voorjaar daardoor sterk zal afnemen. Het hoofdbestuur geeft daarom den mini*- ter in overweging zoodanige maatregelen te willen treffen, in het belang van een goede broodvoorziening en voor dén uitzaai 1918 dezer gewassen, tot een maximum op te voe ren, dat den producent vocdingsgraneu ln voldoende mate worden gelaten Mocht de minister hiertoe niet kunnen be sluiten dan spreekt het hoofdbestuur het on omwonden uit, dat ernstige stagnatie bij dé te ontvangen granen staat te wachten en een ernstig keerpunt 'kan ontstaan in den goeden wil der landbouwende bevolking. DE HAAOSCHE OASKWESTIE. Zaterdag hield de Kamer van Koophandel te s-Gravenhage een apóed-vergadering naar aanleiding van het besluit van het gemeente bestuur om den gastoevoer in de gemeente van 4 tot 9 uur namiddags af te sluiten. Besloten werd den raad te verzoeken te herstellen de vorige verordening, totdat een betere rantsoeneering ingesteld zal zijn; op ROOKENDE KINDEREN. In een schrijven aan den raad zeggen B. en W. van Velsen dat met het verbod tot ver koop van tabak, sigaren of sigaretten aan schoolkinderen het rooken door hen nog niet voldoende is tegen te gaan. In de eerste plaats geeft de betreffende verordening aan de politie geen bevoegdheid om de kinderen brandende sigaretten of sigaren al te nemen en staan zij machteloos als de kindéren de rookartikelen laten koopen door een jongen van boven den leerplichtigen leeftijd. Daarom stellen zij voor een nieuw artikel te ontwerpen, waarbij rookartikelen van kin deren beneden veertien jaren kunnen worden afgenomen en kinderen aie beneden dien leef tijd rooken, met eeae geldboete bestraft kunnen worden. NIET TOELATING RAADSLID. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft be sloten aan de koningin een adres te richten, om het besluit van Gedeputeerde Staten, be treffende het niet-goedkeuren van het raads besluit tot toelating van den heer Te Loo, ongegrond te verklaren. Een nieuw-gekozen raadslid voor Steen- wijk, de heer D. Hogeweg, die een wachtgeld geniet van 90 als oud-verslaggever van 'sraads handelingen voor de Steenwijker Courant, is op grond daarvan niet toegela ten. UIT SCHOORL. Den 16en Augustus a.s. hoopt eene be kende persoonlijkheid uit ons dorp, onze postbode, de heer W. Zwagerman, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar zijne aanstelling kreeg bij dé posterijen. Waar ge noemde jubilaris altijd tot groote voldoening van de gemeentenaren zijn werk in onze ge meente volbracht, ligt 't voor de hand, dat de ingezetenen de gelegenheid niet zullen la ten voorbijgaan, om hunne bijzondere sym pathie te betuigen aan dezen ijverigen be ambte. DAGBLAD GESCHORST. De commandant van het veldleger in Bra- brant heeft de uitgave van het ,Eindhovensch Dagblad" van heden tot en met a.s. Maandag verboden, naar aanleiding van een artikel ge titeld „Hoe lang nog?", verschenen in het blad van 30 Juli. De aanplakking van het schorsingsbesluit is aan de burgemeesters van omringende plaatsen gelast. In het bewuste artikel werd o. m. gepro testeerd tegen het optreden van de Duitsche duikbooten tegenover de Scheven ingsche visschers, terwijl Duitsche kinderen en krijgs- enen hier te lande ondanks de heer- le voedselschaarschte, gastvrijheid ge nieten. TWEEDE KAMER-VERKIEZINO DISTRICT ENKHUIZEN. Door de centrale a.-r. kicsvereenlglng lis candidaat gesteld de heer Colijn, burgemees ter van Nieuwer-Amatel, een oroedér van den oud-minister. De heef Sineenk. redacteur van „Patrimo nium", wiens camaidatuur door arbeiders werd voorgestaan, kreeg 22 stemmen. STAKING AAN DE OAS MASKER- FABRIEK. Op de fabriek van den heer Vermeulen, te Amsterdam, alwaar gasmaskers voor het le- gemaakt worden, is eene staking uitge- kèn. De arbeidsters, die deze maskers per stuk betaald kregen, worden voor het feit ge plaatst een afgekeurde partij te verbeteren en zouden daarvoor ontvangen 4.50 per week, hetgeen voor sommige arbeidsters eene loon derving beteekent van 4.tot 4A0. De stoking omvat nagenoeg alle arbeidsters. Wi'+ «r*pder schreef üMie ge- Wijd aan den tegenwoerdigeo toestand' in België en sloeg nis ..Aio wit (iw handel wel dnorrien" was een meer 'I'm 200 jaren oud straatliedje, vol levenswfjpbojd, waarin dg zanger den laster behandelt. Ook voor dezen tijd is het liedje helaas nog geheel toepasselijk. Fienéke van Heulen werd vol ambitie door alle aanwezigen mede gezongen. Als slot zette de zanger met gloed in „De Vlaamsehe Leeuw", wiek lied door alle aan wezigen staande werd medegezongen. Vooral het laatste couplet had het publiek in een strijdstemming gebracht en de heer Hullebroeck, dit gevoelende, meende, dat men hiermede niet kon besluiten. Waar hij zijn blik en geest hadi laten afdwalen naar het eigen vaderland, daar meende hjH te moeten besluiten met een gebed voor het behoud van dat vaderland. Geen beter gebed bestond daarvoor dan het tweede couplet van „Wil helmus van iNassouwe" en aan het verzoek om' dit gemeenschappelijk te zingen werd dan ook door alleni voldaan. In een hoogst voldane stemming trokken hierna allen na een langdurig applaus huis waarts. De Hullebroedcavonden blijven voor Ber gen in het seizoen de meest gewenschte avon den. De opsomming van de gezongen liede ren levert het bewijs, dat deze kunstenaar het niet met kunst ouvereenigbaar acht veel te gevenl UIT ZUIDSCHARWOUDE De Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Vooruit" hield Zaterdagavond in café „de Roode Leeuw" eene ledenvergadering. Punt 3 betrof: „Machtiging overdracht crediet-hypotheek van de Hollandsche Com missie-, Spaar- en iDe de Hoomsche Crei iDepositobank te Alkmaar, Irediet- en Effectenb., daar eerstgenoemde ln laatstgenoemde is ovi gegaan. Deze machtiging werd door de ver gadering goedkeurend bevestigd. Ingekomen was een brochure met begeleidende circulai re van den Bond van Arbeiders-Coöperatiën. In de brochure werd uiteengezet dat het be sluit van den Bond van Boekdrukkerijen om coöperatieve drukkerijen van dien Boud uit- te sluiten, als een ernstige aanval op de co- operatieve ontwikkeling werd beschouwd. Besloten werd een aantal van die brochures te bestellen en onder de leden te verspreiden. Na nog eenige zaken van huishoudelijken aard behandeld te hebben, werd de vergade ring gestoten. fabriek te Coevorden onder te brengen. Tot predikant bij de doopsgezinde ge meente te den Hoorn op Texel is beroepen de heer A. Keuter, proponent te Utrecht. De laatste oven aan Van Deventer'» Glas fabrieken te Delft is thans ook wegens gebrek aan steenkolen gedoofd. Het gehcele bedrijf staat nu stiU Te Amersfoort is de gaslevering van dé meeatelijke gasfabriek stop gezet tusschen en 9 uur s namiddags. Gedurende de afgeloopen week rijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 28 schepen (10 Nederlandsche, 10 Engelsche, 4 Zweed- sche, 2 Noorsche, 1 Belgisch en 1 Deensch). In hetzelfde tijdperk van 1916 kwamen bin nen 64 en in 1914 was dit aantal 44. De heer J. H. Roterink te Overdinkel (O.) heeft aan de parochie van den H. Gerar- dus Majella aldaar vaste goederen geschon ken ter waarde van 20.000. De eikeloogst in het Gooi is dit jaar 'ooter dan ln de laatste jaren het geval was. oedi varkensvoeder! De Staatsbegrooting voor 1918 is naar den Raad van State verzonden. De Noord-Zutó-Holl. Tramweg-Mij. heeft met het oog op den kolennood den lo- caaldienst VelsenHaarlem gestaakt. Aan dc Nederlandsche gist- en spiritus fabriek te Delft viel een werkman in een kuip kokend water. Hij is aan de gevolgen overle den. Een bereden agent van politie te Rotter dam, die door het uitglijden van rijn paard kwam te vallen, kreeg een schedelbreuk en ié ia het ziekenhuis overleden. Voor iedere 100 volversche kipeieren, waarvoor deze week consent tot uitvoer wordt verleend, moeten 70 voor binnen- landsch verbruik beschikbaar worden ge steld voor 8 per 100. HET STOOKMATERIAAL. „O lieve hemel, brand zoo riep mijn vrouw, „Toe man, wees vlug en help me gauw." Het vuur was dra gebluscht. Ik nam 'n schop En deed er wat regeeringskolen op. (Haagsche Post) DE HOED EN HET KLEINE HOOFD. Hoeden rijn, zoo kan men lezen, Oorzaak van den kalen kop. Voortaan gelde dus voor ,Jioof d"zaak Op uw hoede; nooit uw hoeden op (ld.) KORTE BERICHTEN. Te Echteld in de Neder-Betuwe is een appelverkooping naar schatting 6 op tot de straatverlichting te bezuinigen; alle gas kranen om 11 uur 'savonds te sluiten; alle koffiehuizen en publieke vermakelijkheden om 10 uur 's avonds te doen sluiten. KOLENNOOD. De directie van de glas- en aardewerkfa brieken „De Sphinx" zal heden de aarde werkfabriek te Lhnmel geheel en die te Maas tricht voor de helft stop zetten. De 1200 ar beiders, die hierdoor werkloos worden, zul len op wachtgeld worden gesteld. Voor dé glasblazerij heeft men nog voor een week kolen. CONCENTRATIE BAKKERIJEN. De patroons in de gemengde bakkersbe drijven te Arnhem achten concentratiemaat regelen niet gewenscht en betwijfelen of rij wel de gewenschte brandstoffenbezu iniging DE HULLEBROECKAVOND TE BERGEN. Zoo tjokvol alt de „Rustende Jager" te Bergen Zaterdagavond was, dat wordt alleen met een Hullébrocckavond bereikt. Dc sympathieke Vlaamsehe toonzetter-zan ger had ook ditmaal weer een overweldigend succes en niet het minst bij de dames. Voor de pauze werd gezongen „De Noord zee", „Moederke alleen'„Hij die geen liedje „Kar lijntje", de Mosselman", „de „Klompenliedéke". Lapper Krispijn had veel succes bfl de heeren en de heer Hullebroeck liet er dade lijk ten pleziere van de dames „Klaas sprak laatst rijn moeder aan" op volgen. Op verzoek van den heer Hullebroeck zon gen de aanwezigen het refrein van het Klom- penliedeke mede. De zanger H. had goede hoedanigheden onder den zang ontdekt, maar een welluidend geheel kon hij het nog niet noemen. HIJ stelde daarom voor om gemeen schappelijk ,;De gilde viert" te zingen en deelde mode, dat hij zich had voorgesteld het liedje ln volmaaktheid door de aanwezigen te hooren zingen Na het eerste couplet wees hij zijn leerlin gen, oen in alle opzichten gemengd publiek, er op, dat zij den klemtoon niet op het mooiste meisje, doch op 't „hoog het glas" enz. moes ten leggen; dat daar oen donderend applaus op volgde laat zich begrijpen. De stemming van de Hullebroeck-avonoen was hierdoor meteen bereikt! Het liedje van den Beiaardier, dat hierop volgde, oogstte een enorm applaus. Na de pauze werd „Het hemelhuis", Mar leentje", „Wat moeder schreef", „Mijn Fien- tje", „Als wij den handel wel doorzien", „In het Klavergroen", „Van het Maseurken", ,4e Bietebouw", „de Daiia", „Kermisbed", „Fieneke van Heulen". totting 8 pér H.L. op'het hout besteed. Een boom gaard van Yi H.A. bracht 3110 op buiten de kosten. Voor den aanvoer van Duitsche kolen zal, naar gemeld wordt, voortaan weer een extra-trein van Emmerik naar Amsterdam toopen. Het Hbld noemt als oorzaak van dé overstroomingen in Noord-Brabant niet het doorsteken van een dijk in België door de Dtoitschers, maar 't gebrekkig en onoordeel kundig toezicht van het Waterschap, waar door reeds gedurende drie jaar herhaaldelijk overstroomingen voorkwamen. Wijlen mevr A. Huijskes-Lasonder, on langs te Groenlo overleden, heeft aan de kerkvoogdij der herv. gem. aldaar 50000 vermaakt en aan de diaconie 10000. Te IJmuiden maakt men zich ongerust over dén stoomtreiler IJ. M. 7, die 31 Juli naar zee vertrok en waarvan sedert dien tijd niets meer vernomen is. Van November tot April a.s. zal door dé regcering tegen verhoogden prijs boter gedistribueerd worden. Voor de verkiezing van een Statenlid in het district Purmerend moet herstemming plaats hébben tusschen de heeren Kooiman (vrijz.) en Nolet (r.-k.), die 1121 en 860 stem men kregen. De heeren Oud (vrijz.) en dé Vries (S. D. A. P.) kregen resp. 385 en 852. Bij werkzaamheden ln een motorschip te Vlaardingen is een werkman eener machi nefabriek met het hoofd tusschen dé kamra deren van een winch geraakt en gedood. De verveners te Beets (rr.) hebben thans de eischen der stakende turfgravers in gewilligd. Met het laden dér schepen is be gonnen. De tweede snede hooi staat er op het Kamper eiland prachtig voor. Te Almkerk (N.-Br.) en andere plaatsen in het land van Altena komt peat onder de varkens voor. De aardappelziekte dreigt ln het Land van Maaa en Waal een ramp te worden. Alle soorten aardappelen rijn er door aangetast. Te Dordachebrug zijn bij het turfgra ven op 2 Meter diepte twee horens gevonden van 39 c.M. lengte, waarschijnlijk afkomstig van een oeros en vermoedelijk 1800 tot 2000 jaar oud. Te Delft is in den laatsten tijd valsch ld in omloop. Een slordig afgewerkte gul- ia in beslag genomen. Het randschrift ontbrak. Te Bovenkarspel is voor een schuit vol bloemkoolbladeren 50 betaald. Vroeger werden deze vaak te water geworpen waar voor menigeen geldboete opliep. In Friesland worden voor export naar Duitschland brandnetels opgekocht De oud ste worden het duurste Door een zeilbeuger te IJmuiden is een visch ter markt gebracht, welke het in de huid gegroeide cijfer 110 droeg. Waarschijn lijk is deze visch door een onderzoekings vaartuig opgevisebt en na gemerkt te zujn wederom aan de zee teruggegeven. Te Dalen ruilde een ventend petten- koopman van een landbouwer.... zeven bi gen voor één pet, welke de waarde van 1 vertegenwoordigde. Een onderzeeër met zes patrouillevaar tuigen passeerde gistermorgen noordelijk van Ameland, koersende om de oost. In de laatste maand kwamen er te Ze venaar ongeveer 4000 Duitsche kinderen aan. Ds. IJ. S. Buruma te Oost- en Wesf- Graftdijk heeft het beroep naar de doopsge zinde gemeente te Nijmegen aangenomen. De bakkers te Dedemsvaart hebben be zwaren tegen het samenbakken, doch rijn er voor hun zaken twee dagen per week stop te zetten. Het voornemen bestaat, een aantal En gelsche krijgsgevangenen in de stroocarton- 6TADSNIEUWS. „UIT IDEIN RAAD". Naar aanleiding van het raadsoverzicht in het nummer van Zaterdag Is de heer Cléeck ons komen verzekeren, dat zijn verde ling niet op kosten van de gemeente is gedrukt. We nemen gaarne acte van deze verzekering, waardoor hetgeen we Zaterdag over de „eersten druk op kosten der gemeente" hebben geschreven vervalt. VARKEiNSVLElE'SCH. iNaar men ons mededeelt, is deze week re- geeringsvarkensvleesch verkrijgbaar tegen door den minister vastgestelde prijzen'. GESLAAGD. Te 's-Gravenhage rijn voor het examen acte handteekenen 1. o. geslaagd de lieeren J. Overtoom en K. Zaadnoordijk alhier. POLITIENIEUWS. 'Door de politie alhier is een militair aan gehouden, die in Sept. 1916 van rijn korps was gedeserteerd. PRIJZEN BEHAALD. Bij de gisteren te Groningen gehouden draverijen behaalde „Dumas"' de bekende draver van den heer N. Schermerhom, alhier, den len prijs 300), terwijl „Vitesse", van denzelfdén eigenaar, een 3en prijs won 50). REKENING VAN DE GEMEENTE-REINIGINO, DIENST 1916. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt den raad voor de rekening goed te keu reu in ontvang op 42165.75en in uitgaaf op 660755.27, met een bijdrage uit de ge meentekas tot dekking van het tekort 18589.51 van VERORDENING SALARISREGELING ENZ. OYMNASIUM EN HANDELS SCHOLEN. B. en W stellen den raad voor, overeen komstig den wensch van Zijne Excellentie den minister van staat, minister van binnen- landsche zaken, enkele wijzigingen aan te brengen in de bij besluit van 24 Mei 1917 vastgestelde verordening regelende de aan stel I mg, het getal lesuren en de jaarwedden van hd personeel aan het Gymnasium, aan de Handelsdagschool en aan de Hauüela- sciiool met 2-jarigen cursus en bedoelde ver orden mg te wijzigen als volgt: In art 3, eerste .id en in art. 10, derde lid, wordt het djfer „30" vervangen door 28 In art 16 worden in den voorlaatste'! re gel de woorden „de helft" vervangen door „het drie vierde gedeelte". DEELNEMING IN HET AANDEELLN- KAPITAAL DER GEMEENTELIJKE CREDIETBANK. B. en W stellen den raad voor, voor de gemeente Alkmaar, op de voorwaarden van het toegezonden prospectus deel te neineu voor vijf aaudeeien h. 1000 in het aaudee- lenkapitaal van de Gemeentelijke Crediet- bank, gevestigd te s-Graveahage. BENOEMING VAN LEERAREN AAN DE BURGERAVONDSCHOOL EN AVONDSCHOOL VOOR HAND WERKSLIEDEN. De commissie van toezicht op het middel baar onderwijs verzocht het college van B. en W. bij schrijven van 22 Maart 1917, aan den minister van binnenlandsche zaken te willen voorstellen, dat de tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool en Avondschool voor handwerkslieden, dé heeren A. A de Groot, H van den Hof, M. Koopman, M. Vasbinder en P. H. Brunsman eene vaste aan stelling aan die scholen krijgen, zooals dit ook te Rotterdam voor de leeraren aan deze inrichtingen van onderwijs geschied is Aan dit verzoek werd gevolg gegeven, waarop de minister berichtte tegen het ver- leenen van eene vaste aanstelling aan de ge noemde leeraren geen overwegend bezwaar te hebben.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2