DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nd. 189 Honderd en negentiende Jaargango 1917. DINSDAG 14 AUGUSTUS. FBDIkLXtOl. Fanny's tweede huwelijk Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zorv- en Feesfcdagsn. idfeegEasm. Afconnemeol»pri|si por 3 maanto voor Alkmaar ff,SO fe««KSO door hei gehoste Rp 11,50 Aizoncte^pe mwiirrffiis O TtMsTHnrammEBr 2. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 10.12* Bij groote contracten rabat. Groote naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij vfh HERMê. COSTER ZOON, Voorden C 9. van iUüMB QOIDINO. UK !te& ZiwaïMt wtrÊl 'dtaJ M. A. E. NEDERLAND. Qwer don abomramofitsprije wordt Wj vooruitbotartn© boschffclo Bewijsnummers 5 oont. ALKMAAR, 14 Augustus. De onweersbuien en de slagregens schijnen in Vlaanderen opgehouden, de mist is opge trokken, de vliegers gaan weer de lucht in, de kanonnen donderen met groote Hevigheid, ko' ;om er ziin allerlei aanwijzingen, welke een sooedige infanterie-actie doen verwach ten. Bij Verdun spreekt het kanon zoo luide, dat ook daar een nieuwe strijd geenszins uit gesloten schijnt Aan net Oostelijk front zetten de Russen en Roemeniërs er den kop voor, bieden ge- duchten tegenstand, leveren verbitterde tegen- sicoten. Met lijkt er echter naar, dat zc de Duitsdi-Oostenrijksche troepen kunnen op-, maar nic tegenhouden. Het laatste Duitsche legerbericht meldt nieuwe successen in Roe menië, welke evenwel nog niet nader aange geven zijn. Toch zal men goed1 doen ernstig rekening te houden met de mogelijkheid, dat het grootste gedeelte van het nog niet bezette Roemeense he gebied zal moeten worden prijs gegeven. Er is dan ook reeds sprake van, dat de Roemeensche regeering haar zetel van Jas- sy zal verplaatsen naar het Russische Cher- son. Met incident Lloyd George Henderson is plotseling op den achtergrond geschoven. Het is ten slotte ook maai een geval. Doch een gebeurtenis is het feit, dat de regeeringen van de Vereenigde Staten, Engeland, Frank rijk en Italië besloten hebben geen vergun ning te verleenen tot bijwonen der conferen tie te Stockholm. En in Engeland is de toe stand aldus hij zal in de andere genoem de rijken wel net eender zijn dat de aldaar woonachtige personen volgens de wet niet mogen deelnemen aan een conferentie met on lerdanea van een vijandelijk land, zonder vei1 of van de Kroon. Deze scherpe beslis sing komt zeer onverwacht. Algemeen werd gedacht, dat de regeeringen geen bezwaar zouden maken, indien de arbeiderspartijen haar afgevaardigden naar de internationale conferentie te Stockholïn wenschten te zenden. Vooral, nadat de Lngelsche arbeiderspartij had besloten, de conierentie niet als bindend, Hechts als voorlichtend te beschouwen Thans trotseeren, de regeeiiagen der voor- uraste entente-rijken de beslissingen der arbeiderspartijen, heen, dat is niet geheel juist We missen Rusland in de opsomming. En de Engelsche minister-premier heeft in zijn brief aan minister Henderson te verstaan gegeven, dat de Russische regeering, of schoon geen prijs meer stellend op de confe- V) „O, Ik zal met vreugd? zitten aan de voe ten van de groote profetes! U is Immers al een halve c w lang de banierdiraagster der vrouwenzaak." Juffrouw Torsell antwoordde hierop niet. 1 laar zwart zijden japon wijd uitspreidend, nam zij opnieuw plaats op de canapé en juf frouw Wallen/steelt ging op een1 laag bankje zitten met haar har len gevouwen op haar knie, en in afwachting gingen voor 't eerst iai groote tnelkblauwe oogen opx. Ze werd echter door een veelstemmig koor genood, 'Tver een getnakkelijken stoel'te nemen, waar ,-e dan ook weldra in zat met een kop thee, door Fanny voor haar gehaald. Ze had de jNeefdheid onhoorbaar voorzichtig met het lepeltje te roeren, en zoo kon de bespreking van> het onderwerp eindelijk beginnen. Juffrouw Torsell sprak warm, zakelijk en flink. Ze sprak over de maatschappij die zoo lang de zorg der moederlijke kracht had moe ten ontberen, over het ontwikelde voor de vrouw, zelf het gewicht van politieke verant woordelijkheid te voelen en over burgerrecht en burgenrlicht, twee namen voor dezelf de zaak. Zij herinnerde aan de goede resultaten van de deelneming der vrouwen in het poli tieke lei en in Wyoming en haalde Parker aan en Stuart Mill. Ze besloot met een aan beveling van den voorgestelden maatregel, het was wenschelijk, dat dev rouwen zelf zidi tot handelen vereenigden en niet wacht ten tot aadeiea haar zaak wilden1 bcpldim, rentie, het niet mogelijk achtte de afgevaardigden te weerhouden van ming daaraan. Russische deelne- Oaupgeiost is gebleven, waarom de Ruasi- scne legeeimg plotseling met meer prija steii op de conierentie. Ha staat echter te vreezen, dat er diplomaten-wak m het spel is, waarbij! een gewoon mensch zijn hart vasthoudt. In de Londensche pers wordt dan ook de hoop uitgesproken, dat Rusland zich met het besluit dei andere rijken vereenigt. Voorloo- pig moet men te Londen tevree zijn met een telegram, door minister Kerensky naar Parijs gezonden, vaudaar naar Londen overgeseind, waar het is voorzien van een toelichting, waarvan de heer Lloyd George weigerde den opsteller te noemen en waaromtrent hij al leen wenschte mede te deelen, dat zc van het Russische gezantschap kwam! Men kaa nu aan het gissen gaan. Zooals men ook kan gissen ten aanzien van 's heeren Kerenski's plotselingen ommekeer. Het blijft een opmerkelijk feit dat wij niets, hoege naamd niels daarover regelrecht uit Rusland vernemen. Wel geven Engelsche correspon denten hun zienswijzen maar een zuiver Rus sische verklaring van den toestand blijft uit. En dit valt te meer op, nu men toch zeer sterk den indruk moet krijgen, dat de andere entente-rijken hun houding hebben laten af hangen van Rusland. Of zou het tenslotte juist andersom zijn? Het klinkt weinig waar schijnlijk. maar daarom toch geenszins on mogelijk! Doch ook zonder dat er zooiets sensatio neels in deze gebeurtenis zit, is zij reeds ern stig genoeg. Voor het eerst m dezen gods vredestijd plaatsen de genoemde regeeringen zich vierkant tegenover den wil van de mas sa's in hun landen. Want men bedenke het wel het is een groote strijdende, maar ook lijdende menigte, welke zich naar Stockholm heeft willen laten afvaardigen, zij het dan ook met verschillende doeleinden en verwachtin gen. Die menigten, welke de regeeringen steeds naar zich toegehaald hebben, welker steun ze hebben behoefd en verworven, stoo- ten ze nu uw van z.ch ai. Misschien overwe gen ze daarbij, dat de menigten doen wat haai leiders wenschen en dat de leiders der regeeringen getrouw blijven en misschien ia die overweging juist. Maar als dit nu eens niet het geval bleek? Als de maasa's zich eens niet wilden neerleggen bij de regee- ringsveto'8? Men voelt, dat het hier een zaak betreft, ook sprak ze over de volgen» haar Idéé meest prrWifidie wijze van' uitvoering. iDe bijval was levendig, en allen, die het woord voerden gingen ongeveer dezelfde Rela ting uit Iemand had! misschien de opmerking kunnen maken, dat de bespreking zich wel ver verwijderde van het eigenlijke onderwerp, het voorgestelde massa-adres, om in plaats daarvan oen tamelijk breedvoerige discussie te houden over de wenschelijkheid va nhet vrouwenkiesrecht waarvan' alle aanwezigen bij voorbaat reeds overtuigd waren. Maar die opmerking maakte niemand; in tegendeel al len waren zeer tevreden. Fanny, die het voor stel gedaan had, besprak wel Is waar het adres en toonde aan, dat het ten doel had, hooge voldoening te geven niet alleen, maar een' overtuiging,"een direct gevoel van de be hoefte in de vrouwenwereld deel te nemen aan de zaken van het algemeen en aan de wetgeving die zoowel vrouwen als mannen betreft. Het spreken ging haar goed af. Ze zat voorovergebogen en bewoog zenuwachtig haar smalle ölauwgeaderde, blanke handen, haar groote oogen schitterden en haar heele lichaam trilde, „'Nu May, wil je niet ook je tneening zeg gen?" „Q ja, juffrouw Wallenstedt! wé verlan gen u te hooren." May streek haar hand over haar voorhoof d, alsof ze uit bange droomen ontwaakte en droomerig sprak ze in afgebroken zinnen. „Wat zal ik anders zeggen dan dat lk mijn instemming betuig? Het is zooveel moois en waars gezegd, vooral door onze geachte voorzitster. Bovenal wil ik haar danken, om dat zij den indruk heeft gelegd op het wer ken der moederlijke krachten, der vrouwelijke krachten in' de maatschappij. Juist in de sa menleving moet de vrouw geheel en al waaruit een crisis kan voortvloeien, ernstiger in haar gevolgen, dan de Stodkhoimsche con ferentie wellicht ooit had kunnen worden! -■ s - ENGELAND. VLIEGERAANVALLEN. De Brltsche Admiraliteit dedt medeEen groot aantal militaire vliegtuigen had een gevecht met Duitsche vliegtuigen boven de zee, zonder dat een! beslissing werd- verkre gen. Een vlieger vernielde een Oothia en een landvliegtuig meldde, dat hij eerst een Duitsch vliegtuig achtervolgde, vliegende op 12,000 voet hoogte en wel van North Fore land tot 15 mijlen' van Zeebrugge, waar hij dien Duitschers uit het oog verloor. Terugkee- rend naar den mond van oen Theems, nam hij waar, dat er een hevig afweervuur was bij Southend en hij. vloog, al stijgende, daarheen. Hij ontdekte 8 Gothia's, gevoigd door 4 En- gelschen in N. O. richting. 'De Duitsche toe stellen waren ongeveer 12,000 voet (360a M.) boven hen, toen hij bij hen kwam. Hij' bleef klimmen tot 18,000 voet ai deed zonder suc ces een aanval, ongeveer 30 mijl in zee. Toen zag hij een enkel Dintsch toestel 4000 voet beneden diens formatie, doch tezamen daar mee vliegend. Hij viel het aan en dreef het naar het water, waar hij zag, dat het kantel de; een der inzittenden hield zich aan oen staart vast: De Engelschman gooide hem zijn reddingsgordel toe, draaide 2 of 3 maal om hem heen, alvorens naar Engeland terug te keeren. Onderweg trachtte hij aan Britsche torpedobooten de ligging van het Duitsche vliegtuig mee te deelen. EEN JOODSCH REGIMENT. Aan het Joodsche Correspondentiebureau wordt uit Londen dl.d. 12 dezer geseind, dat een Jloodsch regimen t bestemd1 is voor Joden die zich vrijwillig melden Ehiizenden En gelsche Jootteche soldaten hebben reeds hun wensch te kennen gegeven te worden over geplaatst in het Joodsche regiment. Daai en tegen worden de Russische Joden die in En geland blijven1 en daar dienen moeten, door eenige agitatoren tegen het Joodsche regi ment opgehitst. De correspondent van het Joodsche Correspondentiebureau voegt er aan toe, dat er echter teekenen zijn die er op wijzen, dat de Russische Joden van meening zullen veranderen. De Northcliffepers valt de Russische Joden/ scherp aan. WATERBOM MEN. in de Norddeutsche Allgem. Zeitung ver telt men, dat een van de afweermiddelen te gen' onderzeeërs'is de waterbom, die echter slechts zelden doel treft, tengevolge van de ondoorzichtigheid1 van het water. Is de aanval van een onderzeeër gelukt, dan komt bijna steeds de tegen-maatregelvan het zin kende schip vuurt onophoudelijk het kanon en de vergezellende bewakings-vaartuigen zoeken als zenuwachtige jachthonden het wa ter af naar alle richtingen^ tot zij het spoor ontdekt hebben, dat. kan doen' vermoeden, waar de onderzeeër op een gegeven oogen vrouw zijn. Men noemt haar onlogisch „Niet met recht," zei juffrouw Torsell plechtig. „Laat haar onlogisch zijn. Het genie is al tijd inconsequent. Bet is juist de donkere na tuurkracht, in het wezen der vrouw, het im pulsieve, het vindingrijke, het grillige, dat verjongend en als een opwekkend middel In alle poriën van de maatschappij moet door dringen, de vrouw zelf vrijmaken d maar alles wat op haar weg komt. Ik zie oen tot nog toe onvermoede speelruimte voor de vrije ontwikkeling van de eigenaard! natuur der vrouw, die van de samenleving plaats van een dor protocol. De man is de wet, de vrouw de blijde boodschap het evangelie." Juffrouw Torsell keek ontevreden, maar wat zij misschien zou hebben willen kon niet tot uiting komien door een luid ap plaus. Het gehoor was gepakt. De geachte presidente hoestte dus alleen maar; dat deed ze altijd als het niet naar haar zni gin, Fanny had naïef geroepen: „Is ze niet snoezig, Tante Augusta?" Maar ze merkte haar vergissing en trachtte 't weer goed te maken door spoedig er op te laten volgen: „En nu weet ik, dat tante een adres heeft op gesteld aan de kiesrechtvereeniging^ laten we dat nu hooren voorlezen, en dan allen het onderteeken/en." Juffrouw Torsell las met onvaste stem, wat iels vreemds was bij deze geoefende spreek ster. Het schrijven werd gecritiseerd en met een paar kleine veranderignem aangenomen. Fanny, die een zeer sierlijk handschrift had, schreef het over, waarna het ter ondertee- kening circuleerde, in alle kalmte en een dracht. Maar plotseling werd die eendracht verbroken De rustverstooidster was een vrouwtje van buiten, een nicht van een' der gasten, hier toe- blik is. Dan vliegt onmiddellijk de waterbom van boord, die na bepaalden tijd ontploft. En bijna steeds heeft die ondergedoken boot te rekenen met een ontploffing enkele minuten nadat de torpedo afgeschoten is, de ontplof fing van de waterbom. Is de periscoop onder den waterspiegel verdwenen en de boot op een diepte van twintig, dertig meter gekomen, dan heêrseht er een stille spanning onder de bemanning. Een leder luistert naar geluiden, die van buiten komen. Men hoort het bekende ruischende malen van de scheepsschroeven in de buurt. De bewakers varen boven den onderzeeër. Daarna een welbekend sissend geluid: de waterbom wordt in het water ge worpen. De spanning neemt toe, de seconden worden geteld; nu moet de bom ontploffen. Een geweldige trilling gaat door de boot. Dikwijls slaan1 een paar clectrische zekerin gen stuk. Maar grooter is de schade niet. 'Nu is het grootste gevaar voorbij. Een half uur later steekt de periscoop weer boven wa ter uit. o,p DE LUCHTAANVAL OP FRANKFORT. Wolff meldt: Zondagavond tegen 8 uur wierp een vijandelijk vlieger vijf bommen Frankfort a. M.; gedood zijn 2 mannen, vrouw en 1 kind; 12 menschen zijn gewónd. Geen militaire stoffelijke schade is aange richt. Een vliegtuig is op den terugtocht door twee Duitsche vliegtuigen bij Saargemünd geveld; de inzittende Franschen zijn gevan gen genomen. -FRANKRIJK. EEN CAMPAGNE TEGEN PRESIDENT POINCARé. De heer Clemenceau heeft in de Senaats commissie een voorstel ingediend, waarin verlangd wordt, dat de geheime overeen komst van president Poinearé met Rusland ter onderzoek zal worden voorgelegd aan het staatsgerechtshof, dat in de wet voor zulke gevallen 1b aangewezen, aangezien deze overeenkomst in strijd met de wet zon der goedkeuring van het ministerie Is ge sloten. AMERIKA. HET VOEDSELVRAAGSTUK IN DE VEREENIGDE STATEN. De heer Hoover zegt in een mededeeling na zijn benoeming tot voedselregelaar, dat president Wilson, ten einde behoorlijke prij zen voor tarwe te bepalen, de benoeming van een commissie heeft goedgekeurd, die uit de voortbrengers en de verbruikers zal worden samengesteld, onder voorzitterschap van den heer Garfield, den voorzitter van Williams College. De taak daarvan zal zijn ha vaststel len van een behoorlijken prijs voor den oogst van 1917 op een deugdelijken grondslag. „Het ligt in de bedoeling van ha voedsel- beheer elk gezag te gebruiken, om daaraan een algemeenen uitvoer te verzekeren gedu rende heel 't oogstjaar 1918, zonder verwij zing of schommeling. Het behoort dus duide lijk te zijn, dat 't geen voortbrenger ten goede zal komen om koren achter te houden uit be rekening omtrent voordeel in de toekomst, valli gaanwezig. -Men had haar uit beleefd heid het papier overgereikt, ofschoon ze den heelen avond niets gezegd had en eigenlijk niet tot den kring behoorde. Maar zij weiger de beslist de ouder ieekening. Fanny wilde met een paar woorden van vriendelijke ver bazing verder gaan, maar er was Iemand, die aan de vreemde vroeg zich nader te willen verklaren. ,Met moet de vrouw niet uit haar huis ha len", zei ze, „dat is nletgoed." Nu viel het koor van alle kanten in, zoodat de gast, die haar nicht had meegebracht, ver legen werd en haar trachtte te bepraten. Ha wac alsof ze geen woord had gehoord van alles wat er was gezegd! Juffrouw Torsell herhaalde een uittreksel van het gesprokene met den geduldigen ijver van een ouden apostel. „Maar de dame uit de provincie zat ma haar smal mondje vast saamgeknepen en de zachte bruine oogen strak van vastberaden heid en van het gewicht van het oogenblik. Knap in ha redeneeren was ze nia. Ze schudde alleen haar hoofd en herhaalde it is nia goed. Dat zegt mijn man." plotseling stond May Wallenstedt naast haar, sloeg een arm om haar heen en zei met haar zachte, droomerige stem: „Maar dat moest juist de vrouwen van huls trekken, begrijpt u dat nia? Ha „huis" moet nia meer bestaan. Dat verstikt de indi vidualiteit, dat zuigt de vrouwelijke kracht op, die de maatschappij moet vernieuwen. Ha „huis" zooals ha is, moet sterven en verheerlijkt weer verrijzen: een interieur worden voor intimiteit die geluk is en zali ge roes, maar vergaat als de bloem, wan neer de levenskracht ontbreekt." Hd vrouwtje onttrok zich aan de omar ming, haar oogen werden groot en bol. „En het kind?" barstte ze uit. want dan zal hij alleen te eigen nadeele han delen, wat zijn voorraad en belang aangaat, indien de regeering den heelen tarweoogst zal opkoopen om dien behoorlijken prijs te handhaven. Wij zijn van zins zoo op te treden ter bescherming van den voortbrenger. Bo vendien mogen menschen, die nia in den handel zijn, geen tarwemeel-contracten en zelfs zij, die wel in den handel zijn, ze nia in grooter hoeveelheden gesloten hebben dan noodig is voor een geregelden gang van za ken. Dit is volgens de voedselwet onwe en dergelijke raken zullen krachtig vervolg worden. Wij zouden dezulken willen aanra den, de contracten onmiddellijk te nia te doen." KORTE BERIHCTEN. In Engeland hebben 40.000 mijnwer kers, naar thans wordt gemeld^ den 2den Augustus één dag gestaakt als protest tegen den woeker en de prijsopdritveri). Ter herinnering aan den moordaanslag op den' aartshertog en de aartshertogin van Oostenrijk te Serajewo zijn herinneringspost- zegels verschenen van 10, 15 en 40 heller. Ingevolge besluiten der arbeidersverga deringen zijn in dte meeste industrieele be drijven de werkzaamheden te Weenen weder hervat en de beambten van de electrische tram namen ha werk weder op, zoodat ha verkeer normaal is Aangezien volgens mededeeling van dia strafkamer te Dusseldorf de levensmiddelen- diefstallen een onrustbanenden omvang aan nemen' en ha opleggen van voorbeeldige straffen daardoor noodzakelijk is geworden, is zij begonnen met eenige personen, die bij particulieren kippen en vleesch hadiden ge stolen, tot drie jaren tuchthuis te veroordee- len. Wegens ongeoorloofden omgang met een Franschen krijgsgevangene, nia zonder ■ebleven, is de 25-jarige Wurtem- ie barones von Gaisnerg-Helfenberg te Auenstein door de strafkamer te Heilbronn tot 5 maanden gevangenissstraf veroordeeld - Ten einde ontvluchting te voorkomen werd de barones tijdenB de rechtszitting in hechtenis genomen. De Spaansche regeering heeft besloten, den staat van beleg in het geheele land af te kondigen. Te 'Madrid hebben zich onbeteeke- nende voorvallen voorgedaan, die gemakke lijk onderdrukt zijn. Er heerecht daar nu volmaakte orde. NEUTRAL ITEITSSCHENDINO. (Officieel). Het departement van marine deelt mede: Met betrekking tot de neutrali- teitschending door Duitsche watervliegtui gen en een Duitsche torpedoboot op 7 Augus tus j.l. in den Mond van de Westerschelde, wordt het volgende medegedeeld: De eerste aanhouding van ha zellvaar- tuig Vli. 59 door het Duitsche watervliegtuig 938 moet plaats hebben gehad ongeveer op of nabij de tonnenlijo, die in den Mond van de_ Westerschelde de grens aangeeft van het waarbinnen de Nederlandsche regee- gebied, ring de ring de onzijdigheid handhaaft. Door den „Lieve May," kwam Fanny verschrikt tus- schenbcide, „wat je daar zegt is esoterische wijsheid 1" „Ik protsteer!" Fanny schrok. Tante Augusta stond mid den in den kring, bleek en zeer ernstig. „Dat is geen wijsheid, noch voor de me nigte, noch voor enkelen, dat zijn phrasen en ijdele woorden. En als er iets in was, dian was dat erger dan krankzinnigheid." Het bleef een oogenblik stil. Ha kleine mevrouwtje greep juffrouw Torsell» hand. „O, ik ben zoo blij, dat u niet met juf frouw Wallenstedt meegaat." - „Neen stellig, dat doe ik niet, kind. Juf frouw Wallenstedt, er is een verontschuldi ging voor u, een excuus, dat niet velen heb ben. U is te jong, om te kunnen weten wat u zegt. Ik hoop, dat ha leven u iets betera lee- ren ral. Maar zooals ik dikwijls gezegd heb in mijn recensies van uw boeken, vrouwen zooals u verwoesten het werk waaraan wij gearbeid hebben, ons leven lang." Fanny hing zich aan juffrouw Toraell's arm Haar oogen stonden vol tranen. „Maar tante, tante Augusta, May bedoelt nia May stond bleek en stil, ma gesloten oogen. „Niemand kan uw levenswerk meer waar- deeren dan ik, juffrouw Torsell, u was uw tijd vooruit. Het is tragisch, maar ha moest zeker zoo zijn allen die ouder worden moaen de jongeren verder zien gaan dan zij gekomen zijn zien wandelen op nieuwe banen." „Verkeerde gevolgtrekking," zei tante Augusta. „Maar zooals u zeioe, ha genie is altijd inconsequent." Wordt vervolgd. v-r/- ALKMAARSCHB ■swgjrir.rss-i 11 n 111 i DUITS till LAK».

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1