MjftË&iaAKD. stelt genomen om de tóten exploitatie ge-1 riin heel slop te zetten. De voarloopige Regeeriug - In een druk bezochte vergadering van beeft rid1 weg m ds QnveraMueüjke taoeiLjjk vrouwelijke studenten te Munster werd be, heden' daartegen varaet eu bekead gemaakt I siotea gezamenlijk als arbtiit'tr» 'x d« m* dat de sluiting van fj|H| ■tam keuring van de hero Mik fc slechts met autoriteiten moge DE TEGENAANVAL. In de „Daily Mail" beschrijft een militair zijne gewaarwordingen bij een tegenaanval der D uitschei» op een Engelsche loopgraaf: „Over the top* (de uitdrukking waarmede in den soldatenmond 't verlaten van die loop graaf voor den aanval wordt aangeduid) ia nu een dagelijksche uitdrukking geworden. Het is de kernachtige soldatenuitdrukking voor een der zenuwmoordendste gewaarwor dingen, die een mensch kan ondergaan. Maar dat gevoel is nog niets vergeleken bij de langzame marteling, de gerekte zenuwspan ning, die men gevoelt als men een tegenaan val afwacht. Vóór de aanval geschiedt, ondergaat ie mand met een levendige verbeelding oogen- fa likken van hevigen angst de angst van een kmd dat in donker ligt. Men stelt zich het gedreun van het vijandelijk spervuur voor, lang vóór het nog over de borstwering komt. Men heeft het gevoel van verlamming, dat Leder wel uit droomen kent. Men staat geklonken aan zijn plaats tot de brandende bajonet, die slechts ji zijn verbeelding be staat. iemand in het vleesch boort. En toch zal aezelfde mnn met kalmen moed zich zon der aarzelen blootstellen en vechten als de eigenlijke strijd begint. Dat is een vreemd psychologisch verschijn sel. Ik heb verscheidene tegenaanvallen mee afgewacht en iederen keer waren mijne gevoe lens van denzelfden aard. Eerst is er ecne pe riode van wachten in sterke spanning een periode van onoverwinbare zenuwachtige machteloosheid en angst die mij eerst ge vangen hieid en dan volkomen verdween. Daarop volgde een gevoel van opgewonden nieuwsgierigheid en een vergeten van de ge beurtenissen die komen zouden ik herinner mij den avond alsof het giste ren was. Dc bijzonderheden zijn in mijne hersenen gegrift. Er dreven dunne witte wolkjes in de lucht. Er was langs de geheele vijandelijke stelling niets te zien waaruit viel op te maken dat daar massa's soldaten bij eengebracht waren, vier rijen achter elkander Maar plotseling openden zijne kanonnen bet vuur en granaten van alle kalibers vlogen naar ons toe, sprongen dichtbij ons uiteen en bedekten ons met aarde; steentjes en omga ven ons met zwavelachtige dampen. Het eerste half uur bleef ik voortdurend door de periscope kijken. Dat half uur van Sannen afwachten zal ik nooit vergeten, ad dat er iets mocht gebeuren dat de zou breken. Het hart klopte mij in keelZou ik in staat zijn op mijne bee- nen te blijven staan, als zij over de borstwe ring zouden komen?Wat voor gevoel zou het zijn, als een bajonet in mijn lichaam mocht dringen?.... En vooral, wat zou er ge beuren als ik dë linie niet kon behouden?.... Wat zouden de soldaten zeggen, en de kapi tein, en de kolonel en de generaal? Dat wa ren de gedachten, die dioor mijn verhit brein drongen. Toen kwam de eerste aanvalsgolf te voor schijn. Er knapte iet» in mijn geest. Ik gaf den mannen bevel om zich gereed te houden. Mijne mannen kwamen aan de borstwering staan. Ik liet mijn periscoop vallen en stond op den vuurriggel. Ik gevoelde hoegenaamd geen angst, alleen een groote en verterende nieuwsgierigheid, of de Dnitschers onze loop graaf zouden bereiken. 'De eerste golf kwam oen dertig meter vooruit voor er één man viel. Een machinegeweer ratelde ret-tet-tet-tet ret-tet-tetret-tet En vele anderen sloten zich hierbfl aan. De eerste golf bleef toch nog phar ons toe komen Maar plotseling kwam er in het midden eene breede opening. Daar lagen op den grond een aantal gedaanten. Sommigen wrongen en wentelden zich. Ande ren lagen stil, dood Maar nog kwamen de mannen aanzetten. Een tweede golf kwam uit de loopgraaf te voorschijn. Maai toen ging ook onze artillerie mee doen. Het was een geweldig salvo I let rom melde boven ons alsof er reusachtige rnachi nes in de lucht snorden De aanvallers be- pnnen te aarzelen. Het ontploffen van aan werken. Aan dit be- een van otötocring even door het vertrek van twee transpor ten jonge dames naar Mulheim a/d Ruhr. Zij worden onder behoorlijk toezicht gezamen lijk in groote gebouwen gehuisvest Dr*Muller, de nieuwe onderstaatsse cretaris van het Rijksvoedingsministerie in Duitschland, heeft aan een vertegenwoordi- fer van de Weimarsche Landeszeitung ver- laard, dat genoemd ministerie niet maar een maatregel voor den tijd van oorlog, maar een duurzame instelling was. DE ENÖELSQHE REGEERING EN DE iN. O. T. Naar aanleiding van1 loopende geruchten, volgens welke alle betrekkingen tusschen de N. T. en de Engelsche regeering afge broken zouden zijn, verneemt het ilaagsch Correspondentiebureau van welingelichte zij de het volgende: ■Het bericht is niet geheel juist. Et zijn op het oogtnhlik moeilijkheden, die voorname lijk voortvloeien uit het feit, dat de N. O. T. haar tank tegenover handel en nijverheid hier te lande niet behoorlijk kan vervullen. Ongeveer 70 Nederlandsche schepen, waar- Daar bet geblete» is dat voor de verzending 1 had. I* MD ^een dU'Ttetoesbg, 'k Mi veel van zandsteen en marmer ui* Duitschland meer werk zelfs of "oacNar geen va- gT' ha ond- avens ïen klonk verderweg in de loopgraaf. oljz: Lijken van Duftsdïers wérden over Ik keerde mijn periscope naar bijzijden. DuftsChers werden over onze borstweringen heen naar buiten geworpen. Mijn sergeant verscheen. „Wij hebben ze met bommen eruit gejaagd, Sir*' zeidc hij. „Stopt het vuur", beval ik. Want de aan vallers waren verdwenen. Degenen die nog over waren, krabbelden terug. „Dat Is het dude, Sir I" grinnikte mijn sergeant Ik stak mijne handen in mijn broekzakken, behoefde niet te zien dat ze beefden BERICHTEN, ondent van het Handels- Naar de corresj blad van betrouwbare zijde verneemt, heeft de dokter van Kerenski verklaard, dat bij de voortdurende inspanning van al zijn krach ten Kerenski onmogelijk langer dan drie, vier maanden kan leven. In een artikel van koning Ferdinand van Bugarije, naar aanleiding van diens der tigjarige regeering, spreekt de Norddeutsche Allgemeine Zeitung ae hoop uit, dat de ko ning nog vele jaren moge regeeren waarin de vruchten van zijn werk tot volkomen rijp heid geraken. Volgens bericht uit St. Petersburg Is de toestand der exzarina zoo verergerd, dat het ergste te verwachten is. Hare voeten zijn zoo gezwollen, dat zij niet moer gaan kan terwijl zij voortdurend door hevige hartkram- pen wordt aangetast. Het Spaansche ministerie van binncn- landsche zaken maakt bekend dat de troe pen krachtig wanordelijkheden hebben be teugeld, die in verschillende wijken van Ma drld uitbraken. De regeering vertrouwt, dat de orde vanmiddag volkomen hersteld zal zijn. In Duitschland zaï de geheele appel-, peren-, en pruimenoogst iu het belang der al- gemeene volksvoeding in beslag worden ge nomen. De afkondiging van een besluit dien aangaande wordt binnen enkele dagen ver wacht. aangezien alleen voor de marmelade- fabrieken 400 miltioen kg. vruchten noodig van ongeveer 40 met levensmiddelen, stoffen enz., worden in Engelsche aangehouden, niettegenstaande de N. O. T. zich strikt aan' haar overeenkomsten heeft ge houden'. Bovendien zijn er nog andere moeilijkhe den in den laatsten tijd ontstaan. Aangezien ons land in groote economische ellende zou komen, indien hier niet weder ten spoedigste geregelde aanvoer kan plaats hebben, zijn van de zijde dei N. O. T. ernstige pogingen in het werk gesteld om er zich van te verge wissen of de N. O. T. haar taak tegenover den Nederlandschen handel zal kunnen blij ven vervullen. Er bestaat reden om aan re nemen dat de Britsche regeering de moei lijkheden beseft en tot een bevredigende rege ling zal medewerken. (la een deel der vorige oplaag reeds ver meld.) ROGGE. De Minister van Landbouw heeft, onder intrekking van zijn beschikking van 28 Au gustus 1916, bepaald: lo dat inlandsche rogge van den oogst 191/ n het resteerende deel van den oogst 1916 door hem wordt aangewezen overeen komstig art. 1 van de distributiewet 1916; 2o. cat de maximumprijs, bedoeld in art. 2 dier wet, zal zijn 7.35 per H.L. van 70 K.G. of 10.50 per 100 K.G. franco laatste spoor wegstation of veer: 3o. dat met handhaving van het bepaalde in zijne beschikking van 24 Juli j.l. betref fende maximumprijzen van den oogst 1917 de maximum-inkoopprijs bedoeld in art. 3 dier wet, zal zijn 18 per 100 KG DE BOMMEN OP ZIERIKZEE. Het bericht, waarin werd medegedeeld^ dat de Britsche regeering de schade, te Zierikzee aangericht, door bommen uit een Britsche vliegmachine, zou vergoeden met 120,000, waaraan nog was toegevoegd, dat de werke lijke schade 80.000 zou bedragen, blijkt, naar de Nieuwe Courant meldt, in den vorm, waarin het is gegeven, geheel onjuist. Men kent het juiste bedrag van de schade door de bommen aangericht, op het oogen- bltk nog niet een» ral* juist bezig het be drag daarvan te doen vaststellen. VERONGELUKTE ZEELUI. Met die stoomtreilers Bertha Elisabeth en de Een, die als verloren beschouwd moeten worden, zijn verongelukt: van de Bertha Eli sabeth D. .Oroen, schipper, Castricum; T. Oroen, Btuurman, Egmond a. Zee; A. Mink, Noovdwljk-binnenT Sloot en E. Prins, Eg- mond) aan Zee, en C. de Ruiter, Schevenin- gei) matrozen; A. de Graaf, kok, Castricum; J. Ott, lute-machinist, Velseroord; A. v. d. Kool, '2de-machini»t, Vlaardingen; D A. v d. Zwan, stoker, Schevcningen, en A. Verwed, tremmer, Amsterdam. Van de Een, D. C. Zwemmer, schiper, IJtnuiden; W. A. P. van Nas, machinist, Amsterdam; J. A. Kool. stoker, Amsterdam; P. Zwaan, 2dè-machinist, Beverwijk; A. Dijk huizen, stuurman, Scheveningen; C. Taal, G. Dijkhuizen, B. Korving, matrozen, allen van SchevcningenJ. Smit, matroos, IJtnuiden, en P. van Duin, kok, Noordiwljk, totaal 21 menschen. naar hier steeds wagon» b^chikhaar zijn, meenen zij, dat voor het verver van hardsteen eveneens wagons beschikbaar kunnen worden gesteld Een regeling bij1 eventueclcn aanvoer door 't distributiebureau voor bouwmaterialen achten zij niet in het belang van de werkge vers, en door de groote verschillen in de be hoefte, wat afmetingen betreft, niet uitvoer baar. EEN MISLUKTE BAKKERSACTIE. Onlangs verzochten alle bakkerspatroons te Bussum en te N aarden de raden dier ge meenten eene verordening tot afschafing van den nachtarbeid in het bakkersvak vast te stellen. De gemeenteraad van Bussum be sloot niet aan het verzoek te voldoen met het oog op de moeilijkheid dezer kwestie en een te verwachten regeeringsmaatregel in dezen. Unaniem besloten daarop de bakkers in verband met de strenge gasrantsoen cering, waardoor o.a. de gas/drukking juist des nachts van 115'A uur nagenoeg nihil is, het versche brood des voormiddags te 10 uur in hun winkel ter afhaling gereed te zul'en hebben met het oog op het tweede ontbijt en met de bezorging 1 uur te zullen aanvan gen. Een der bakkers kondigde nu Zaterdag de vestiging aan van een 7-tal brood-depóts in winkels van allerlei aard. Uit vrees van door deze truc van hun collega klanten te zullen verliezen in verband met 's menschen behoudzucht naar versch brood, besloten de centre Dp heer b-s Tonnaer: Thorn moet ook niet met zijj salaris'egeling bij de andere p'aats 'eken -- ge»u mnl figuur maken." Ten slotte werd besloten, dat in den geest der vergadering, door B. en W. in de eerst volgende vergadering een voorstel zou wor den ingediend. Tevens zouden dan de midde len tot dekking der kosten worden aangewe zen. In de laatste vergadering van den gemeen teraad werd op voorstel van B. en W. beslo ten, de bestaande verordening te handhaven, dus niet de minste verhooging toe te kennen en de salarissen te houden op het wettelijk minimum. Van Rijkswege worden toelagen tot nader te bepalen ragen beschikbaar gesteld, ten einde jongelieden van goeden aanleg, die het onderwijs aan de school wenscben te volgen en wier ouders of voogden niet of slechts ge deeltelijk in staat zijn de kosten daarvan te dragen, daartoe in de gelegenheid te stellen. Aangiften, dfesgewenscht met vermelding dat men voor een dezer toelagen in aanmer king wenscht te komen, te zenden aan den Di recteur voor 15 September a.s. WAS IK MAAR EEN BELG. In de binnenstad te Utrecht speciaal in de buurten van het stadhuis, kruisten gistemnid>- dag een man en een vrouw met drie kinderen, waarvan één in een armoedigen kinderwa gen. De menschen zagen er schamel uit Voor op den kinderwagen was een stuk bruin bordpapier bevestigd, waarop met blauw potlood geschreven stond: zonder schuld dakloos; was ik maar een Belg. STEENKOLEN VOOR VERKEER TE WATER. Naar het Hbl. verneemt, zal de rantsoe neering van1 steenkolen voor de scheepvaart op de binnenwateren binnenkort nog strenger worden doorgevoerd dan dat tot nog toe net geval was. Daarbij zal vooral rekening wor- bakkers daarop de overeenkomst, trots de ^en' gehouden met den aard van het scheep- onvoldoende gasdistributie slechts enkelen vaartbednjf. Reedenjra, welke zich toeleggen hebben electrisch licht weder op te heffer. De forensen blijven dus voorloopig des mor gens hun versche boterham behouden, terwijl t de bakkersknechts hun uitzicht op nachtrust in rook zien vervliegen. op goederenvervoer, en vooral op het vervoer van distributieartikelen, zullen in de eerste plaats in aanmerking komen voor de ont vangst van brandstof. Daarentegen zullen go 1 ■tii- te BROEDPLAATSEN BEHOUDEN. Door een tweetal harer leden in staat ateld, werden dezer dagen door de Vereent ging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland aangekocht twee pereeden land, het z.g. Ooster- en Westerkoob tuk, gelegen aan hêt binnenwater „lid Kil", in dén polder Waalenburg op Texel. Van oudsher vormden de genoemde perceelen weiland een der rijk ste broedplaatsen voor weidevogels in Waa lenburg. rijen van pleiziervaartuigen waarschijn lijk geheel of voor een groot gedeelte van t brandstof verstoken blijven. Ook particuliere eigenaars van stoom-pleizer-vaartuigen zul len dan geen brandstof voor die vaartuigen ontvangen. UTT STOMPETOREN. Aan de harddraverij die hier gisteren bij gelegenheid der kermis is gehouden, werd door 10 paarden deelgenomen De bepaling was gemaakt, dat de eigenaars der paarden in de Sdrermeer moesten wonen. De eerste prijs, 30, werd behaald door het paard van den heer W. de Geus Jbz., bereden door D. de Boer; de 2e prijs, 20, behaalde M. Bood, berijder A. Boodde 3e prijs, 10, J. Broer- sen, berijder de eigenaar; 4e pr. C. Groene- woud Kramer, pikeur J. Renses. Troostprijzen verwierven: le, 10, het paard van P. Zuurbier, bereden door den ei genaar; 2e pr. 7.50, G. Govers, berijder de eigenaar; 3e pr. Gébr. de Goede, berijder Jb. de Goede. UIT SCHOORL. Zondag a.s. van 7 tot 8 uur zal in de Hervormde kerk alhier weer een Wijdings uur worden gehouden waarvoor ditmaal als onderwerp is aangekondigd de 23ste Psalm, die dan- m allerlei verschillende berijmingen en toonzettingen zal worden gezongen. Vooral ouders, die vaak begrijpelijke bezwaren hebben om hunne kinderen naar de gewone preekbeurten mee te nemen, worden er nog eens opmerkzaam op gemaakt, hoe tel kens blijkt, dat zoowel de jeugd als ouden van dagen dioor deze zangdrensten gelijkelijk worden bevredigd en gesticht. Men ver- zuime vooral niet het kerkboek mee te brenr gen. GELD VERMIST. Iemand uit Montfoort, die had gelogeerd in een hotel in de Katverstraat te Amsterdam, kwam gistermorgen tot de ontdekking, dat uit zijn jaszak was verdwenen een bedrag van 4900 aan bankpapier. De man had het geld den dag te voren bij een bankinstelling .os in zijn binnen zak gestoken, zonder er verder naar om te zien De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat hij het verloren heeft. geïnd en het bankpapier zonaer er i BINNENLAND FAILLISSEMENTEN' IN NEDERLAND Volgens mededieeling van het Handelsin- .formatiehureau van Van der Graaf Co.'» Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 11 Aug., In Neder land uitgesproken 14 faillissementen tegen 22 In dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Aug. 1917 554 faillissementen tegenover 689 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. ZONDAGSMARKT AFGESCHAFT. De raad van de gemeente Purmerend heeft besloten de zoogenaamde Zondagsmarkt in Octdber af te schaffen en de verordening omtrent lii't marktwezen zoodanig te wijzigen, dat de najaaremarkt zal worden gehouden op den lOcn October, of wanneer deze da tum niet op Maandag valt, den eersten Maan dag daarna (aanvangende 'e middags 12 uur), en dien daarop volgenden Woensdag, terwijl de paardenmarkt zal worden gehou den op den eersten Donderdag na de najaars- rundcrcnmarkt. BELOrSCH HARDSTEEN. In een adres aan den minister van land bouw- wijst het bestuur van den Bond van Sleenhouwerspatroonsvereeniglngen op den onhoudbaren toestand in liet steenhouwers- bedrijf, ontstaan ten gevolge van de groote schaarschte aan Belgisch hardsteen. In hun adres zeggen zij te weten dat aan de Belgische groeven groote voorraden hard steen ter verzending gereed liggen, en alles afhangt van het beschikbaar stellen van wagons door het Duitsche gouvernement. SCHOOLMEESTERS- EN BURG E MEESTER9S AL ARIS. Te Thora (Limb.) vergaderde de gemeen teraad. iHet verslagje ia van de „Limburger Koe rier." Aan de orde was o. m. de herziening der salarisverordening van de onderwijzers. iDe burgemeester leest gedeelten voor uit dë missiven van schooltoezicht en .Gedep. Staten. Hij merkt op, dat het hoofd der school thans heeft 1360 en de onderwijzers reap, 925 en (op 1 Oct. a».) 600. Zelf wil spr. geen voorstel doen, omdat hij zelf min of meer belanghebbende ia; Immers worden de salarh jen der onderwijzer» ver hoogd, dan dienen ook de salarissen van alle icmecnteambteaaren verhoogd te worden, en us in de eerste plaats het salaris van dra burgemeester. Daarom vraagt de voorzitter de opinie c.q. voorstellen der leden. In dien geest zullen B. en W. dan voor de eerstvol gende vergadering een voorstel maken. De heer Snickers is het niet met den voor zitter eens, waar deze beweert, dat zijn sala ris verhoogd dient te worden. In den tijd dat die heer Snickers raadslid is, werd het salaris van den burgemeester (tevens secretaris) van 500 gebracht op 1400. De onderwijzers kregen niets. De voorzitter„Ze kregen wèl verirooging". De heer Snickers: „Ze staan nog steeds op het minimum." De voorzitter: „De burgemeester staat 't hoogst in stand in de gemeente en hoort dus meer salaris dan 't hoofd der school. Hfj heeft bovendien driemaal zooveel werk." De heer Snickers: „'t Burgemeesterschap is een eerepostje!" De voorzitter: „Dat kunt u van me cadeau krijgen. Ik heb geen bezwaar tegen verhoo ging der ondierwijzerssalarissen, maar dan hooren tevens de salarissen van alle gemeen te-ambtenaren verhoogd te worden." De heer Jos. Tonnaer vindt eene verhoo- ginv, der uückrwijzerasalarissen alleszins ge rechtvaardigd. De cijfers van hot Rijksschool- ontoereikend. De cijfers van het Rijksschool- toezicht zijn te laag die zijn trouwens voor normale tijden berekend. Het werk van den onderwijzer is voor de gemeente van het hoog ste belang. De heer Parren: „Andere plaatsen geven ook verhooging." De voorzitter heeft er niets tegen, dat het werk van den onderwijzer behoorlijk betaald wordt. Hij vraagt de gedachten van den Raad, dan kunnen B. en W. in dien geest era voorstel maken voor de volgende vergade ring. De heer Snickers stelt voor de minima met 200 te verhoogen. De heer Jos. Tonnaer: „Qrathcm geeft ge middeld per onderwijzer 300 h. 350. Over een paar jaar zal 't Kijk toch wel de salaris^ sen overnemen." De voorzitter: ,,'t Kan zijn, ik weet het niet." De lieer Stakenborg vreest de ontevreden heid op te wekken van de belastingbetalers. Er moet toch al een buitengewone hoofdelij ke omslag geheven worden. De heer Jos. Tonnaer pleit nog voor sala- risverhooging van veldwachter en kanton- nier. De voorzitter: „Wie moet er nu nog meer verhoogimg hebben De wethouder Tonnaer: ,Ik!" De voorzitter: Eerst ik! De onderwijzers hebben ook nog duurtetoeslag van 't Rijk ge- DE ROTTF RD A MSCHE HAVEN ARBEIDERS. - - ,.u De havenarbeiders, die buiten de haven- soorten gezouten snijboonen ra sper.si reserve vallen, zijn door tusschenkomst der nen- Voor elke 100 vaten moeten 35 voc organisaties voorloopig ingeschreven bij het plaatselijk steuncomité, in afwachting van een nadere steunregeling. 'De steun voor deze lieden zal1 op anderen geregeld worden, en waarschijn- ijk een lageren norm hebben, dan voor ben, die bij' de havenreserve zijn aangesloten. EEN DANKBETUIGING. De heer J. J. Boelen uit Amsterdam, voor zitter van het Fransche Roode Kruis in Ne derland, heeft van dra heer Pasjitsj, voorzit ter van den ministerraad en minister van bui- tenlandsche zaken van Servië, era telegram ontvangen, waarin deze, in naam van de Servische regeering, allë leden van het Ser vische Roode Kruis zijn dank betuigt, alsook allen die er toe hebben bijgedragen derlandsche missles op geneeskundig in Servië haar hoogedel en mensche konden verrichten. Ne- bied, werk DE KOLENNOOD EN DE ARTISTEN. In era te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van afgevaardigden, van de afdeeling Den Haag van Toonkunst, Ned. Centrale Ar- tisten-Vereraiging, Ned. Bond van Theater- en Bioscoop-personeel, is een motie aange- uomen, waarbij besloten werd tot oprichting van een comité uit deze organisaties, welke de algemeene bedrijfstoestandra, voortvloei ende uit eventueele plannen of besluiten, die het bedrijf kunnen benadeelen, zullen in be handeling nemen. PROTEST TEGEN DEN LEGERDAO. Vanwege de Provinciale anti-militaristische organisaties en groepen ln Friesland, zal morgen te Leeuwarden een openbare provin ciale protestmeeting tegen den aldaar te hou den legerdag gehouden worden. Enka, uit Schiedam, en de heeren L. de Visser, te 's-Gravenhage, en P. van der Veen (ontslagen dienstweigeraar), te Sneek, zullen spreken. DE TURFDISTRIBUTIE. Een aantal verveners te Klazienaveen heeft de aandacht van den minister van landbouw gevestigd op het feit, dat het volle product van 1916 ra 1917, tot een kwantum van 25.000 dagwerk nog geheel aanwezig is, om dat door de huidige distributiemaatregelen, geen vraag i». De adressanten spreken de wenachelijkheld uit, dat de vrije handel hersteld worde ter voorkoming van stopzetting en werkloosheid. Van de 25.000 dagwerk zwarte turf zou V» kunnen worden gebruikt voor brandstof en '/s voor strooisel, wat werk voor 1300 schepen zou beteekenen. De tegenwoordige regeling ln zake de turf- distributie komt, volgens deze verveners, hier op neer, dat de gewone haardbrand, in den aanstaanden winter op het veld staat en het Eubliek in de kou, terwijl het groote kwantum randstof in het adres aangehaald, onaange roerd zal blijven. Tal van schepen tot ver voer liggen dagen en weken te wachten op een vrachtje, en het veld vol droge turf. Door een andere distributieregeling, waar bij aan het genoemde euvel wordt tegemoet gekomen, hoopt men een beteren toestand te kunnen verwachten. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. 'Het programma van het onderwijs aan bo vengenoemde school voor het aanstaande winterhalfjaar werd ons toegezonden en is voor ieder belangstellende verkrijgbaar bij den directeur, den heer S. Smeding. Het onderwijs omivat: kennis van den grond, grondbewerking, grondverbetering en land bouwwerktuigen, bedrijfsleer, boekhouden, veevoeding, bemestingsleer, zuivelbereiding, melkonderzoek. beoordeelingsleer van het vee en rassenkennisi, veefokkerij, gezondheidsleer van het vee, plantenteelt, groen ten teelt, ooft- teelt, scheikunde, natuurkunde, dierkunde, plantkunde, rekenen en Nederlandsche taal. De school bestaat in twee klassen, die tel kens in een winterhalfjaar kunnen worden doorkropen. KORTE BERICHTEN. De broodkaart van de 24ste week loopt van 15 tot en niet 23 Augustus. De minister van landbouw heeft een n geling getroffen voor den uitvoer van alle ieboo- voor het binnenland beschikbaar worden gesteld. Tegen' een varensgezel, die tijdens de relletjes lekkere etenswaren uit een comesti- bleswinkel had weggenomen, is voor de Am- sterdamsche rechtbank een half jaar gevange nisstraf geëischt en tegen een paar vrouwen, die in die dagen aardappels stalen, zeven da gen. Te Boxmeer is een in aanbouw zijnde koelkamer van een exportslagerij ingestort Geen persoonlijke ongelukken. Vermoedelijk is de betonvloer bezweken; de ommanteling was voor enkele dagen weggenomen. Wegens den ontzettenden smokkelhan del in Kwatta-chocolade is de invoer daar van in Zevenaar verboden. Door den regen en het zoele weer der laatste dagen breidt zich de aardappelziekte te 't Bildt in Friesland sterk uit. De oogst stond er anders best voor. Men hoopt alge meen op een periode van droogte. Op de rriesche zandgronden, waar d't jaar veel bruine boonen zijn verbouwd en die zeer mooi stonden, begint deze vrucht te lijden van de vele regens der laatste dagen. Wegens het niet hebben van uitvoer- consent werd era op de Purmerrader kaas markt door een fabriek uit de Purmer aange voerde stapel kaas niet verkocht en alleen net regeeringagedeelte in de pakhuizen gesta peld. Aan boord van het te Singapore (Eng.- Indië) liggende stoomschip „Van Imhofï", van de Kon. Packetvaartmaatschappij, is een ruim geheel uitgebrand. De herstelling zal een maand duren. Te Dinxperlo is een 87-jarig Poolsch vluchteling uit Krakau over de grens geko men. Hij kon bijna niet meer loopen. Een vrouw te Oudepekela bezeerde zich aan een roestigen spijker en is aan bloedver giftiging overleden Het Duitsche stoomschip J^enata Leon- hardt", dat bij dra aanval der Engelsche oor logsschepen bij Bergen op het strand liep en te Amsterdam gerepareerd is, is weer naar IJmuiden vertrokken. Te Assen Is gevankelijk binnengebracht de gemeente- ra kerkelijk-ontvanger en kas sier der boerenleenbank te Smilde, verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte, in laatstgenoemde betrekking. Tot leden der hoofdcommissie van het Ondersteuningsfonds, opgericht door het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, heeft het hoofdbestuur benoemd de heeren J. W. Teepe en G. Krenning, beiden te Amster dam. Een aantal vrienden en vereerders heeft aan da. Van dra Bcrgh van Eyainga te Zut- phen een huldeblijk, bestaande in een enve loppe, aangeboden, met album van deelne mers. Prof. Van Rees uit Hilversum voerde daarbij het woord. Gezinnen van meer dan 7 personen zul len te Zwolle 38 M". kookgas tegen den ge wonen prijs kunnen krijgen, alle andere 30 M"„ mei nog 8 M". tegen verhoogden prijs Aan B. en W van Zwolle is door den gemeenteraad een blanco crediet verleend voor de inrichting van een centrale keuken. Een der leden schatte het voor bet plan be- noodigde Te op een 50.000. 'egen (ten 34-jarigen couneur uit Rot terdam, die 1 Mei te den Haag zijn verloof de, die den omgang met hem had verbroken, met revolverschoten verwondde, tengevolge waarvan zij 2 dagen later stierf, is 8 jaar ge vangenisstraf geëischt. Volgens opgave van de Gemeentelijke Woningbeurs waren er 3 Augustus ln heel Amsterdam 44 woningen te huur. Te Harderwijk is een 70-jarige landbou wer door een militaire vracht-auto overre den. Met dezelfde auto werd hij naar het Pi1- usgesticht vervoerd, alwaar hij kort na aan komst overleed. Gistermiddag zijn weder 200 kinderen uit Duitschland ons land binnengekomen met bestemming naar verschillende plaatsen. Over Elten zijn gisteren 400 Duitsche kinde ren uit ons land naar hun vaderland terugge keerd. In totaal zijn er ongeveer 10.000 stuks vee voor proefuitvoer naar Engeland opgege ven. lodigd

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2