DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 181 Honderd en negentiende jaargang. AtafSKfflM per 0 maairdenI IJl fr, prat f 110. AdTerMeirrTOfi p= regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek-en Hanrfetsdrnkfeeril v.i HHRffls. COSTBR ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. DONÖEBDAtt 16AÜ6D8ÏÜ8 ?Eüli>Ii£ï02. Faaay's tweede huwelijk NMHCKIiAja). Over den abormomentsprijjs wordt t>H vooruitbetaling beach Het. Bewijsnummers S ©ent ALKMAAR, 16 Augustus. De Engelschen hebben weer een aanval in Vlaanderen gedaan. Hun legerbericht ge waagt van een „breed front", doch beperkt tegelijkertijd het strijdtooneel tot Lens-Loos, een afstand van een kilometer of vier. Ge meld wordt, dat de eerste Duitsehe linie in Engelsche handen is gevallen en dat er nóg meer vorderingen worden gemaakt. Maar het weer! „Stormachtig weder houdt aan en er valt zware regen", zegt het legerbericht ver der. „Och, voegt Reuter's correspondent da. .-aan foe, laat ik het maar verklappen, de I hers wisten wat er te gebeuren stond ten noorden van Lens en hadden hun maatre gelen genomen, ze voerden veel nieuwe ge weren aan en stopten de kelders der ver woeste huizen vol troepen, zoodat. het vrijwel zei r Jiijnt, dat er bitter en lang in deze streek zal worden gevochten". Een Duitsch bericht over deze actie be reikte ons tot dusverre nog niet. Lu ia ter ontvangen Engeiscn legerbericht meldt, dat de stormaanval dei Canadeezca geschiedde over ecu front van 3,2 K.M. eu gericht was tegen de geweldige verdedi- gLagswerLui van heuvel 70, welke in den slag yan Loos in September 1915 aan den Br ichi' aanval weerstand hadden geboden en sindsdien gereoi gauiseerd en aanmerkelijk versterkt warén Die stellingen werden geno men en daarbij de dorpen St Elizabeth, St Emilie, St. Laurent, het Bois de Prase even ais de westelijke helft van het Bois Hugo. De Duitsehe stel hgen werden binnengedron- tot een diepte van 1600 M. Alles werd veroverd hetgeen men zich ten doei gesteld had. De verliezen zijn gering, die van den tegenstander in 5 tegenaanvallen worden aanmerkelijk genoemd. Tot dusver werden 282 krijgsgevangenen binnengebracht Men doet, blijkens deze gegevens, stellig verkeerd, indien men spreekt over een her nieuwd olfensief. Het geldt hier slechte een plaatselijke aanval, welke hoogstens als een inleiding tot, misschien echter ook als een afleiding vóór een komend offensief valt aan te merken. >n het Oosten beginnen de Duitechers en Oc.-tenrijkers in Moldavië de vruchten te piuki.en van het breken van den Russisch- Roemeenschen tegenstand. Uit de correspondentie Lloyd George-Hen- derson is gebleken, dat er een telegram was, waarin de voorloopige regeermg van Rus land verklaarde, gem prijs meer te stellen op de conferentie te Stockholm, maar het niet mogelijk te achten, de Russische afgeva?rdig- a te weerhouden van deelneming daaraan. Wij hebben tlrars een direct urt Rusland ko mend telegram, waarin wordt gezegd, dat de Russische regeermg, al kent zij aan de be sluiten der conferentie geen bindende kracht toe, niet ontkent de politieke draagkracht de zer conferentie voor de opheldering der be- van #ve>> .BUM UU tea avfBcSstS stafflaLfl Ito 14. Ak E. „Kinderen zijn altijd ondankbaar, dat weet u, jufrouw TorselL Neen, chvt kan u eigenlijk niet weten. Wij praatten oeria op een avond, Koert en ik, terwijl hij zijn melk dronk. Ilij Is zeer gesteld op gezelschap en wil zoo heel graag, dat ik bij' die bezigheid tegenwoordig ben. Als ik 't met heel druk heb, doe ik dat cu rook onderwijl een sigaret Juist dan is Fanny gewoonlijk er niet." „Ja en.. „Hij heeft een vrouwelijk ideaal, die ik niet de eer heb te kennen, ofschoon het zijn hoog ste wensch is ons met elkaar in kennis te mogen brengen. Dat ideaal noemt hijGun- uarte en Erik's mama. Ze is „zoo prettig", beweert hij, ze „is er altijd'' en nooit stoort men haar. Fanny schiet volgens zijn oordeel in dit opzicht te kort". „ja maar dat is onnatuurlijk, mijnheer Scheffer." „Ja zeker. Ik preek hem ook daarover zooveel voor, dat ik de sigaret vergeet." Zij waren bij juffrouw Torsell's huis ge komen. „Ach, wat ben ik vanavond in de war. nu heb ik mijn reticule vergeten en mijn huis deursleutel. O, hoe vriendelijk van u! Hebt u dien den heeleu tijd gedragen? Neen, de trap behoeft u niet mee op te gaan, die is niet glad. Duizendmaal nacht." ;t en goeden „Dat is een goed menschje", dacht Arnold bij zich zeli, veel meer waard dan die ge- langrijkste kwesties, welke door den oorlog zijn opgeworpen. En zij heeft er dan ook nooit aan gedacht passen voor Stockholm aan de Russische socialisten te weigeren, wijl zij het nuttig oordeelde de kwesties van vre de en oorlog aars een internationale socialis tische discussie te onderwerpen. Zoowel de minister-president als de mi nister van buitenlandsche zaken hebben aan de verhouden regeermgen verklaard, dat zij het niet wenschelijk achtten welke moeilijkhe den ook aan de deelneming van socialis tische organisaties aan de conferentie van Stockholm ia den weg te leggen. Voor de voorstanders der conferentie in Frankrijk en in Engeland is deze verklaring van veel beteekenis. De regeeringen in die landen zouden van de Stockholmsche ge schiedenis we) eeus onaangename gevolgen kunnen beleven! Zooals de heer Huijsmans, de Belgische socialist, zeide: de organisatie voor de conferentie zal langer duren dan het politieke reven der ministers, die de pasotri geweigerd hebben! En misschien ook der menschen, die de passen toegestaan hebben Want het is iu Rusland nog tang niet pluis. Nu weer laat de Russische regeer mg weten, dat zij den gewe zen Tsaar en zijn familie naar Bol&k in Sibe rië heeft laten overbrengen, daar het haar be kend was, dat er een legenrevolutie werd voorbereid en dat er gepoogd zou worden, den der regeermg en een militair escorte üeu der regeering en een militaire escorte vergezelden de familie; de dochters van den ex-Isaar mochten blijven, zij wenschen ech ter met hun ouders mee te gaan. Volgens de St. Petersbargsche Beorscourant eischte de Raad van Arbeiders en Soldaten, dat de ge- heek familie naar de grenzen zou worden overgebracht, volgens een Reu ter-telegram evenwel geschiedde de overbrenging in het diepste geheim op bevel der voorloopige re geering, zonder eenige medewerking van den Raad van Arbeiders en Soldaten. Het is na tuurlijk niet van beteekenis ontbloot of de wegvoering geschiedde met medeweten van den Raad of wel buiten dit college om. Na dere berichten ziulien hieromtrent ophelde ring moeten geven. Omtrent het pauselijk initiatief valt heden weinig nieuws te vermelden. De Duitsehe Germania zegt, zich niet te kunnen voorstel len, dat deze stap is gedaan, zonder dat vooraf beide machtsgroepen zijn gepolst, want de Paus staat met zijn geheele autoriteit achter zijr voorstellen, hetgeen hij zeker niet op goed geluk zal hebben gedaan. De Lok. Anz mekt den indruk van een politicus, die „geacht kan worden goed op de hoogte te zijn" en die overtuigd is dat het vredeswerk ditmaal tot een resultaat zal leiden, dat men spoedig van vredesonderhandelingen zal hooren en dat de oorlog nog eer het jaar ten einde te, geëindigd zal zijn. De redactie van iet straatleven bij g. amuseerde zich altijd een was. icid zoo maakte May, die niet eeus behoorlijk Maja heet" Hij zou Fanny raden zich aan juf frouw Torsell te houden. „Die anne ziel, wat was ze geschoktI Ja, ju, 't zijn altijd de gematigden, die de revolu tie beginnen. Hij maakte geen haast thuis te komen; ze moesten nu aan de avondtafel zijn en kouden in alle kalmte eten zonder zijn hulp. Zelf ging hij eerst iets gebruiken en Blcnterde toen rond' in het smerige weer, terwijl hij al phantaseereud gadesloeg. Hl, goed als hij al Zooals iilj berekend had, was de avond maaltijd algeloopen, toen hij thuis kwam; de koffie werd1 gepresenteerd en 't gezelschap zou weldra afscheid nemen. Arnold praatte nu en dan met iemand, maar stond meest te gen den deurpost geleund toe te kijken. „Wat moet Fanny met dien jongen man, met dien Da Vind-lach?" vroeg een magere dame, die kort haar had en een pince-nez droeg. „Het is een sieraad, maar het huis was compleet zonder hem. Ze moest zich lie ver een papegaai hebben aangeschaft." „Die valt altijd in de rede op een onge schikt moment; dat doet h ij niet." „Maar een papegaai critiseert niet, en dat doet hij." De gasten gingen heen, en de avond liep ten einde Fanny rukte driftig het datum blaadje van den kalender boven haar schrijf- iaiel? scheurde het in kleine stukjes en gooide die in de kachel. Het was een treurige ge denkdag in de jaarboeken van den Lorin- schen kring. Het werd ook een dag van uiteengaan en scheiding voor goed. De Lom-kring was fei telijk in twee partijen gedeeld, die leder op afzonderlijke dagen bijeenkwamen en elkaar nooit aantroffen, ofschoon Fanny de hoop niet laatstgenoemd blad raadt echter voorioopig koele terughouding tegenover dit bemidde lingsvoorstel aan. In Engeland waarschuwt de Westminster Gazette, dat het pauselijk voorstel eerlijk en beleidvol moet worden behandeld en niet vertroebeld door het gepraat, dat de Paus een Duitsch agent is. De meerderheid der Engelsche pers blijft zich echter op een onverzoenlijk standpunt plaatsen. Hoe lang nog? China heeft zich gehaast, alsof het er om te doen was, er nog op tijd bij te zijn. Het is de. zooveelate mogendheid, die den staat vau oorlog met Duitschlaad eu Oostenrijk-Hon- garije heeft afgekondigd. De Chineesrhe re geering belooft erhter de Haagsclie Conven tie te zullen eerbiedigen evenals de internati onale overeenkomsten betreffende een behoor lijke oorlogvoering. Heel hard zal' China ech ter wel niet oorlogvoeren. Het zal wel meer te doen zijn om de Duitsehe schepen en om het geld, dat China jaarlijksch aan Dultseh- iand moet afdragen. VARIA. DE VREDESBEMIDDELING VAN DEN PAUS. De correspondent van „De Tijd" te Rome seint: Mij is gebleken dat de vredesvoorstellen van dén H. 'Stoel niet zoo onverwacht zijn ingediend, als men uit de wijze van publica tie der daarop betrekking hebbende berichten schijnt te geloown. De zorgvuldige voorbe reidingen ertoe, welke reeds lang vóór het jongste Ehiitsch-Oostearijksche offensief in 't Oosten dateeren daar de indiening der voorstellen oorspronkelijk was berekend op den vierden oorlogsjaardag, maar door ver schuiving van zekere verhouding was uitge steld werden echter strikt geheim gehou den. Tevoren zijn bij den HL Stoel geaccredi teerde gezanten gepolst nopens de opvatting van him Regeeringen betreffende den voor genomen stap, en voor zoover zij niet ten Vaticane waren vertegenwoordigd, schijnen zij door diplomatieke bemiddeling ingelicht. Uit zekere aanwijzingen mag ik besluiten, dat ook de Nfederiandsche Regeering niet on bekend kan geweest zijn met de ophanden zijnde gebeurtenissen, en met name is de Neder landsche gezant tactvol opgetreden in een geval, dat aan de voorbereiding annex was. Of en in hoeverre aan de gedelegeerden op de jongste conferentie van Entente-mo- gendheden de inhoud der pauselijke vredes boodschap bekend' was, vermag ik niet te zeggen; een mijner zegslieden meerde te we ten, dat de kennis van dien inhoud moet heb ben bijgedragen tot de weigering van passen aan de gevolmachtigden voor de conferentie te Stockholm, aangezien de Entente-staatslie den tot de meening overhelden, dat de indie ning van een bemiddel ingsvooistel door de wereldervaren diplomatie van den H. Stoel en een boven de volkeren staande vredes macht In elk geval te verkiezen zou zijn boven het min of meer avontuurlijk resultaat eener conferentie, waar Germaansche invloeden een Germaanschen vrede zouden trachten te bewerkstelligen. 'Behalve de pauselijke diplomatie hebben er geleerden van Internationale vermaardheid en groote ervaring in bet volkenrecht aan opgaf een schakel ter vereedging te kunnen worden. Zij dacht daar onophoudelijk ontzag geen moeite, liet geen middel bruiktt Zij stelde over, onge- een vereenigingsprogram ets even bard verwierpen. dat beide sulfaat. Beide dames waren heel vriendelijk tegen Fanny persoonlijk, maar niet tc schok ken in haar haat tegen elkander. Fanny merkte al gauw, dat haar rol de ondankbaar ste Is die een mensck op zich kan nemen. Zij voelde, dat zij! beurtelings valsch was tegen de afwezige partij, terwijl de aanwezige min of meer ontevreden was over Fanny. Buiten dien merkte ze met nog grooter droefheid, dat tante Augusta een klein weinigje wantrou wen. tegen haar had opgevat, bijna onmerk baar weinig, maar dat toch niet weg te krijgen was, omdat zij de uitdrukking „eso terische wijsheid" had gebruikt Zij had daar niet zooveel mee bedoeld. May zelf vond dat een mooie uitdrukking, en Fanny had dat woord gegrepen in de hoop dat May dan niet met haar meest gewaagde zinnen voor den dag zou komen. Wat had zed aar een spijt van! Telkens en telkens schemerde het door In wat tante Augusta zei, wat "ze met bitterheid en droefenis verborg onder een soort van gelaten vriendelijkheid dat toch 'May Wallenstedfs leer omtrent de „ethische vrijmaking" der vrouw in stilte door Fanny bewonderd werd. Toen kwam juffrouw Torsell's recensie van May Wallenstedfs laatste boek, scherp, ernstig en vol van onomkoopbare overtui- ginp-verontwaardiging als tante Augusia Fanny las die crltiek met schrik; nu was samenwerking zoo goed als onmogelijk. Naar tante Augusta toe te gaan kon geen nut terwijl rekening is gehouden met de meest rechtvaardige en practisehe op lossing van de door de mogendheden be twiste problemen en de uitlatingen van de verschillende staatslieden daarover. RANTSOENEERING IN OOSTENRIJK. Het Kticbsgesetsblatt bevat de nieuwe ver ordening betreffende de voedselvoorziening. In verband hiermede krijgen na 16 Augustus personen die zwanen arbeid verrichten 300 gram meelde platteland-bewoners 300 gram Ichten. per hoofd. of 366 gram als zij zwarea arbeid verric De overige bevolking krijgt 200 gram meel Bovendien' krijgt ieder volgens deze nieuwe verordening voor toespils aan griesmeel, gort of havermout ten hoogste ons per week. DE WEICHSELBRUG BIJ WARSCHAU VERBRAND. De Poniatofsky-brug te Warschau, kort vóór den oorlog voor 2 millioen roebel door de Russen gebouwd, is gedeeltelijk door vuur verwoest. Vermoedelijk door de vonken van een stoomschip raakte de houten vloer van de middelste boog in brand. Het vuur breidde zich tengevolge van de lange droogte en het met teer gedrenkte hout snei uit over de beide daarnaast liggende bogen. De epilera van de middelste boog raakten los en stortten in de rivier. De Paniatofsky-brug werd op 5 Augustus 1915 door de vluchtende Russen door ont ploffing vernield, doch door de Duitschers hersteld en in September 1916 in gebruik ge nomen. HET KEIZERLIJK GEZIN IN RUSLAND WEGGEVOERD. De ex-Tsaar is met de keizerlijke familie in groot geheim in den nacht van 14 op 15 Au gustus verwijderd naar een bestemming, wel ke later zal worden bekend gemaakt. Tot de verwijdering heeft de voorloopige regeermg besloten zonder eenig overleg met den Raad van Arbeiders en Soldaten, zegt het Reuterbericht. OOK EEN STANDPUNT! De „Daily Mail" geelt de volgende be schouwing van een soldaat over „den dood op het slagveld". „De oorlog heeft den dood zijn juiste plaats gewezen. Hij te neergestort van den angstwekkenden top waarop nrj vóór den oorlog prijkte, omgeven door hartverscheu rend geween en tandengeknars, ea heeft hem als ik dat woord gebruiken mag huise lijker, gewoner, meer een voltooiing dan een afsnijden van het menschelijk leven gemaakt. Zoo ik mocht sterven, denk dan alleen dit van mij, dat er ergens een hoek van een vreemd veld te, dat voor eeuwig Engeland is, en ook dit: „De dood zai de lente niet be letten te komen" woorden, welke geschre ven zijn door soldaten, die misschien reeds begrepen hadden dat de dood de glanzende kroon is van een groot leven. Ik herinner mij hoe prachtig ik hel als jongen vond om te lezen van aie dageiijksche duels van twee geslachten herwaarts hoe prachtig het leek, dat iemand zijn zwaard zijn tegenstander door het lijf stak en zijn doodsgerochel hoorde; hoe verschrikkelijk datzelfde avontuur ons, volwassen burgers van een volk van winkeliers, voorkwam. Wiji zijn te beschaafd geworden, „te zacht", zeide een man van de wereld tot mij vóór den oorlog; en dan schudde ik het hoofd en lachte. Maar hij had gelijk. Wij hadden van hebben, daar de recensie gedrukt was. Faimy ging naar May. om te zien hoe die de zaak opnam. Op de trap ontmoette zij een van May's vriendinnen, ranny greep haar hand. „Zeg me in Godsnaam, hoe neemt May tante Augusta's recensie op?" «May is een martelares," zei de vriendin. „Maar ze draagl ook alles met den moed der martc laren, lledt ze ooit andcis dan vervol ging?" Dal May een martelares was, was een ge loofszin voor alle vrienden van May, en Fan ny deelde dat geloof en sloeg schuldbewust haar oogen neer. „O, ze is grot, niemand kan daar meer van overtuigd zijn dan ik. Maar zie je „Lu rein is ze," zei de vriendin. „Ik be grijp die soort deugd niet, the in alles tets kwaads ziet. Juffrouw Torsell's recensie te min! Nu zul je toch wel niet langer vasthou den aan je veel geliefde tante Augusta 1" „J-ja," zei Fanny, „dat doe ik toch nog. Ach, ze zijn zoo goed, allebei. Als ze elkaar maar wilden begrijpen!" De vriendin Lachte hoonend, groette Fanny en ging haars weegs. Boven in een studeerkamer zat May in een grooten goudieeren leuningstoel onder de madonna van Fillippo Lippi en was martela res. De eene tafel stond vol bloemen, even- zoovele teekenen van megevoel; op de ande re tafel, die fijn en artistiek gedekt was, was wijn en gebak klaar gezet. Vier of vijf sym- phatiseereude vriendinnen omringden May, en wedijverden met elkaar, om haar te troos ten en te bewonderen. May verdroeg dat alles met den moed der martelaren. Zij lag, alsof ze zoo juist uit zware droo- men wakker werd; stond op en ging Fanny tegemoet. Ze omarmde haar. „Dag, lieve Fanny, kom je al dadelijk om te verzoenen?" (Wordt vervolgd). den dood alleen het lugubere en niet het ro mantische leeren zien, alleen het afschuwe lijke en niet het roemrijke. Maar de oorlog heeft ons teruggevoerd naar den tijd van het duel, toen de eer voor meer gold dan het le ven en rechtvaardigheid voor meer dan ge makzucht. De- aangeboren avontuurlijke neigingen, :t ingeboren patriotisme en de geest van En geland, die langen tijd slapende daai lag, wachtend op het trompetgeschal, heeft onze jonge mannen spoedig veranderd. De smart om hunne dappere dooden en de trotschheid op hunne daden hébben die verandering ge bracht voor degenen die thuis zijn achterge bleven. Ik acht het een groote gunst dat ik hier in Frankrijk brieven heb ontvangen van de bloedverwanten van kameraden van mij, die gesneuveld zijn. Er is er een bïï van een vader, die onmiddellijk na ontvangst van het doodsbericht zijn leed zoo ver kon op zijde zetten, dat hij alle mannen van het bataillon van zijn zoon een geschenk kon zenden. En een ander schreef dapper: „Het bericht schokte mij hevig, maar ver raste mij niet". En dan die brief van een dame die hare beide talentvolle jongens had verloren en schreef „Ik gun hun de eer van te rusten in een soldatengraf Ik weet dat het hun wensch was, zoo te sterven". De dood moet vol schaamte het gelaat ver bergen als hij zulke everwinningskreten hoort. Een van mijn liefste vrienden zei mij voor wij naar Frankrijk gingen: „Voor Engeland te sterven zou het beste zijn dat ik ooit heb gedaan mijn troefkaart". Hij te gestorven en zijne gedachten leven nog om ons heen. Deze oorlog heeft voor den Engelschman het sterven tot een roemrijke voltooiing van het leven gemaakt. En de dood; zooals 1913 hem zag, bestaat niet meer. KORTE BERICHTEN. In het Engelsche Lagerhuis is een ont werp ingediend, dat der regeering toezicht ft op het zoeken naar en het te voorschijn rengen van petroleum In BritannU. President Wilson benoemde meer dan 200 nieuwe generaal-majoors en brigade-ge neraals voor commando's in het nieuwe na tionale leger. Amerikaansche troepen marcheerden gisteren dóór de straten van Londen en wer den geestdriftig door groote menigten toege juicht. Gehoor gevende aan den raad van den heer Hoover heeft de directeur van het de partement van Handel besloten, dat alle graantransacties na 25 Augustus zullen op houden. De Chineesche marine-autoriteiten heb ben beslag gelegd' op 3 Oostenrijkse/u koop vaardijschepen die in de haven waren geïn terneerd. Zij waren niet beschadigd. Er had geen ordeverstoring plaats. De mans in be slag genomen Duitsehe en Oostenrijksche schepen meten gezamenlijk 18.000 ton. Teneinde te bewerken, flat andere nut tiger waren worden ingevoerd, wordt de in voer van buitenlandsche zalm en forellen, daar die voor de meeste standen toch te duur zijn, na 1 September in Duitsch land niet meer toegelaten. Naar bericht wordt zal de gewezen kanselier v. Bethmann Hollweg zich te Mun- clien vestigen om zich aldaar aan kunststu diln te wij den. Naar men verneemt zijn in de oorlogs bedrijven te Berlijn wederom briefjes verdeeld, waarin tot staking wordt aangespoord. Men verwacht dat de arbeidsters hieraan geen ge volg zullen geven. DE NEUTRALEN EN DE OORLOO. Dezer dagen is uit Berlijn gemeld, dat het tot stand komen van eene conferentie van En- ropeesche neutralen in Stockholm In de maand' September tamelijk zeker was. In ver band met dil bericht verneemt het Haagsch Correspoadentiebureau, dat hiermede ver moedelijk wordt gedoeld op het reeds ten vo- rigeu jare door Zweden genomen initiatief om vóór den vrede eene zoodanige conferen tie te doen bijeenkomen, waarin de neutralen zich dan zouden beraden over de middelen waardoor zij zouden kunnen medewerken om na het beëindigen van den oorlog de ge schokte wereldorde zooveel mogelijk te her stellen. Er is intusschen hier te lande tot dus ver niets van bekend, dat het voornemen be staat deze conferentie in September te doen plaats hebben. HET BENZINE-RANTSOEN' VERLAAGD. De toewijzingscommissie voor benzine brengt ter kennis van belanghebbenden dat, daar het leger van de laatst aangekomen la ding benzine een groot deel heeft opgeëischt, terwijl door de den laatsten tijd gerezen scheejpvaartmoeilijkheden absolute onzeker heid betreffende nieuwen aanvoer van ben zine is ontstaan, zij heeft moeten belsuiten de toewijzingen aan verschillende categorieën van benzineverbruikers beduidend te verla gen, ten einde den kleinen voorraad' zoolang mogelijk te doen strekken. Met klem dringt zij derhalve (ook bij hen die nog voorraden hebben) op de grootst mo gelijke zuinigheid bij het benzineverbruik aan, daar anders wellicht binnenkort tot een' nog strengere rantsoeneering zal moeten wor den overgegaan. COURANT. RW ?i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1