sa s j "5 Iter vnmfflrfng wm om*KVtlf«e owrespon- rta op, dat, daas de PT3TROLEIJMNOOD. roadl van vorige jaar en cle voorraad zeer beperkt is, het baar piet mogelijk zal zijn verandering in de in dividueels toewijzing te brengen, tenzij alt een door een officieel lichaam (departement van landbouw, nij verheidscommissie, etc.) af gegeven verklaring blijkt, dat eene vexhoo- g'ng in het belang der volksvoeding, de voor ziening van het leger of een ander groot be lang, absoluut noodzakelijk is. GETORPILLEERDE NEDERLANDERS TERUGGEKEERD. De mailboot „Zeeland" bracht gistermid dag 125 passagiers te Vlissingen aan, onder wie 31 man van de équipage van de „Am- stelland" en 24 opvarenden van de Vlaar- dingsche loggers „Thor" en „Proefneming I". Deze loggers werden op 3 Juli in den Oceaan zonder waarschuwing des middags te 4 uur door vuur van een Duitachen onder zeeër vernietigd. De opvarenden hadden gem tijd gehad j iets te bergen en moesten onmiddellijk hun vaartuigen verlaten. Zij namen in de booten plaats en de 12 opvarenden van leder der loggers moesten respectievelijk 46 en 44 uur in de open booten vertoeven, voordat zij aan de noordkust van Engeland! bij Both of Le wes aan land kwamen. Over de behandeling In Engeland waren zoowel de opvarenden van de ..Amstelland" als die van ae zeer tevreden en over het eten viel niet te kla- Dat ia er, volgens hun zeggen, vol- DE ONTVLUCHTE RUSSEN TE ROTTERDAM. Minister Gort van der Lis dm heeft beyes- Da correspondent te Zaandam van het N. nl.vumventer i« liet water zou zua «e- tu. 11 üc.r ,lw,etüe (tamer,oi oei petroteumveuter ia hst water zou zya ge gooid. Hij schrijft: Maandagmorgen wilden drie schippers vrouwen van den venter De Vries petroleum hem bekend was, dat de te Rotterdam en Schiedam verblijvende uit Divitschland ont vluchte burgernjke Russische gevangenen eensdeels worden ondergebracht in woon- hebben, wat hij huil niet wilde geven, omdat buizen, zóó dat o .a. vijftien personen één S?5 Snol niet lieden huisvesting vinden m of hij wist dat lend, VOEDING VOOR EIGEN VEE. De minister van landbouw maakt bekend dat aan landbouwers, die een zoogenaamd inzamelingsformulier nebben ingevuld en in geleverd of dit nog moeten doen. per stuk vee voor het tijdvak 1 Sept. 1917 t/m 30 Juni 1918, hoogstens de navolgende hoeveelheden zullen worden teruggegeven (zoogenaamd gelaten) van de bij hen'in bezit genomen gra nen en peulvruchten, welke hoeveelheden uit sluitend mogen worden gebruikt voor de voe ding van eigen vee: lo. voor officieel erkende en bij de veevoe- derbureaux bekende dekhengsten 800 K G., 2o. voor zware Landbouwpaarden (zijn Bel gen en Zeeuwen) 800 K.O., 3o. voor andere Landbouwpaardm boven de 3 jaar 600 K.Q., 4o. voor paarden beneden de 3 jaar 200 KG., 5o. voor officieel erkende en bij de veevoe- derburcaux bekende dekstieren 350 K.G 6o. voor melkgevende koeien 400 KO., 7o. voor droge koelen niets, 8o. voor jong hoorn vee 100 K.G., 9o. voor varkens boven de 50 kilogram 300 K.G., lOo. voor varkens bene den de 50 kilogram 150 K.G., llo voor big gen benedten de 2 maanden niets, 12o. voor schapen niets, 13o. voor geiten niets, 14o voor pluimvee niets. Voor de nummers 1 tot en met 4 zullen haver en boonen worden teruggegeven en zoo deze niet in voldoende hoeveelheid bij den Landbouwer aanwezig zijn, zal het ontbre kende kunnen worden aangevuld met gerst door den landbouwer geteeld. Voor de nummers 5 tot en met 10 zal gerst worden teruggegeven en zoo deze niet in vol doende hoeveelheid bij den landbouwer aan wezig is, zal het ontbrekende kunnen worden aangevuld met boonen en haver, door dien landbouwer geteeld1. Indien de landbouwer niet voldoende ha ver, gerst of boonen teelde om zijn veestapel de bovenvermelde hoeveelheden te geven, kan een deel van het ontbrekende worden aange vuld uit de distributie van veevoeder. De veevoederbureau's zullen zoo spoedig mogelijk aan de bovenbedoelde landbouwers kaarten uitreiken, waarop, met inachtneming van de bovengenoemde maxima en van tie bijzondere omstandigheden van eiken land bouwer, de hoeveelheden en soorten veevoe der zijn vermeid, welke den landbouwers zul ten worden teruggegeven. De op deze kaarten vermelde hoeveeluotien kunnen bij verande ring van omstandigheden door de veevoeder bureau's worden gewijzigd. DE VRIJE VAARGEUL. Naai' gemeld wordt, bestaal er vrij groote mogelijkheid, dat de groote vaart binnen zeer tort weder zal kunnen worden- hervat. De toebereidselen om de nauwe vrije vaargeul veilig en bevaarbaar te maken schijnen thans in een stadium te zijn gekomen, dat er gron dige hoop is op de hervatting van de acne vaart. hij - V voor schippers een afzonderlijke distributie bestaat. Hoewel een agent van politie, die bij het geval tegenwoordig was, na bekomen infor matie verzekerde, dat dit zoo was, bleven de vrouwen aandringen. Ten einde de kwestie in der minne op te lossen, bood De Vries aan, ieder een halve kan te geven, doch de vrouwen eischten een heele kan. „Dan krijgt u niets", besliste de venter, waarna de vrouwen door de politie verwijderd werden. Meer is er niet gebeurd. BLOEMKPOLBLADEREN. Men «cbrijft uit Enkhuizen aan het Hbl: Het zal menigeen vreemd voorgekomen zijn, het korte bericht uit de Streek, dat plot seling bloemkooLbladeren tot een waardevol artikel geworden zijn. Men betaalde aan de veiling te Grootebroek'Bovenkarapel tot 3 per 100 KG. Dit was een uitkomst voor vele tuinders, daar dit jaar de bloemkoolcultuur over 't al gemeen zeer matig was geweest door de -droogte, maar ook doordat het zaad, in 't vorig jaar gewonnen, bij menigeen slechte re sultaten had gegeven. Men heeft dus veel 3e soort bloemkool, de soort, die niet uitge voerd mag worden, die in den binnen land- schen handel weinig of niets opbrengt en die dus waardeloos of nagenoeg waardeloos zou zijn, ware 't niet, daf nu ue bladeren, die gen den grond geslagen licht getroffen. Te Me-ppei sloeg de bliksem oi én van hen werd op verschilr 1 te veroor ra juist bi zijn, al Nu v zulke planten overvloedig en groot s weder goedmaakten, verviel men echter de laatste dagen in de fout, dat men op 't land ook de goede too ien en de nog onvolwativeue uithakte, om m-nnr veel bladeren ter markt te kunnen brengen. tiet Bestuur van de Tuinbouw en de rijks ambtenaren meenden terecht daartegen te moeten waken, met het gevolg, dat Di de prijs der bladeren tot 50 5 kilo gedaald was. deze personen, geen arbeid verrichtend, den geheelen dag langs de straal zwerven en vechtpartijen leveren, waarbij de vuurwapens niet ontbreken, feitelijk geheeie buurten on bewoonbaar maken en een permanent gevaar opleveren voor de volksgezondheid en de goede orde. Op de twee andere vragen antwoordde de Minister: Aan de regeering is het niet onbekend, dat I de burgerij van Rotterdam den toestand hoogst bezwaarlijk acht In Bergen worden bereids de lastigste elementen ondergebracht. Verder strekkende voorziening is in voor bereiding. Of het evenwel mogelijk zal zijn, zóó ver te gaan, dat alle bedoelde personen in kampen zullen worden ondergebracht, is nog niet zeker. Nochtans zal, zoovéél mogelijk, een houdbare toestana bevorderd worden. EEN NIEUW VISSOHERSVAARTUIG. De heer M. B. Osendarp te IJmuiden heeft onlangs het stoomschip „Zeeuwaeh- Vlaanderen'" van den Provincialen Stoom- bootdienst in Zeeland aangekocht en doen inrichten tot stoom-treiter. Het schip komt in dte vaart met den naam „Derika", ter vervan- van zijn onlangs tot zinken gebrachten ifden naam. Deze zal in Ne derland de eerste treiler met raderkasten zijn. In het buitenland, vooral in Schotland, is dit scheepstype bij die visacherlj geen vreemd veniéhijnael 55 cent per 10* Wat natuurlijk aanleiding tot heel wat te leurstelling gaf. DE AMSTERDAMSCHE GASREGELING. B. en W. van Amsterdam hebben verschil lende ingrijpende maatregelen vastgesteld ter beperking van het gasverbruik, in verband met de overschrijding der toegestande hoe veelheden in Juli. Van zes tot negen uur 's avonds zal zoo weinig druk worden gegeven dat practised gedurende die uren geen gas te verkrijgen zal zijn. - rt vier uur worden ge geven, dat géén gas zal zijn te verkrijgen. Des Zondags kan men dus alleen van vier tot zes uur 's namiddags en 's avonds na negen uur gas gebruiken Wie èn gaslicht 6n electrisdi licht heeft mag geen gaslicht branden. Na twaalf uur des nachts mag nóch licht nóch electriscb licht gebrand worden, Bovendien zal des Zondags tot vier des namiddags zoo weinig druk tieep- DE ENGELSCHE REGEERINO EN DE N. O. T In het bericht over de Engelsche regeering en de N. O. T. moet gelezen worden: „Onge veer 70 Nederlandsche schepen, waarvan on gevoer 40 met levensmiddelen, grondstoffen enz. worden in verschillende havens aange houden" in plaats van „in Engelsche vena". EEN ERNSTIG PROTEST. In aansluiting aan hetgeen het ministerie van marine daaromtrent heeft bekend ge maakt, deelt het ministerie van buitenlandscb zaken medé, dat de Duitsche vlieger die in de Nederlandsche territoriale wateren aan boord van de VI. 59 werd aangetroffen is ge ïnterneerd. Onze gezant te Berlijn ontving dte opdracht ernstig te protesteeren tegen het feit, dat twee Duitsche vliegtuigen boven de Nederlandsche territoriale wateren hebben gemanoeuvreerd, terwijl één hunner daarop is neergestreken om aan oorlogshandelingen deel te nemen, alsmede tegen het feit, dat een Duitsche torpedoboot zich binnen de territo riale wateren begeven heeft. BINNENLAND. Oemengd nieuws. LANODURIGE DIENSTBETREK KING. Gistermiddag werd Heintje Drayer, die veertig jaren als kamermeisje in hotel Drie huizen te Zandvoort werkzaam was, gehul digd. Behalve bloemen ontving zij van den heer W. li. Driehuizen en diens moeder een enveloppe met inhoud en eveneens van de hotelgasten en van het personeel. Namens den Ned. Hotelhoudersbond werd haar een gouden herinneringsmedaille met diploma uitgereikt. gemaakt, metaal N.K mag geheel eiler met icht getroffen. doeg lende olaalsen in, zonder bram' kea. Er v'cl geweldig veel regen en hagel. Fakete ^edrplten der stad stonden blank. Te Beilen (Dr.) brandde een groote boer derij af. UIT HOORN: Op de -heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd: 104 stuks paarden, waar van de prijzen zijn als volgt: Luxepaardten 700.— a 1100; werkpaarden 300.— a 600-.— slachtpaarden 100.a 240; hitten 140.— h 550.—; veulens 150.— h 250. ONVOORZICHTIGHEID OF ONGELUK? Terwijl een paar so)daat-kommiezen te Amstemode Dinsdagavond zaten te eten, ging plotseling een schot af uit den dienstre volver van één hunner. De man stierf eenige uren later. Een onderzoek wordt Ingesteld. GOEDKOOPE STEENKOOL, DIE NIET MAG WORDEN INGEVOERD De te Dinxperlo wonende arbeiders van de ijzergieterij te Isselburg in Pruisen hebben van de directie dier fabriek bet aanbod ont- ;eïd steenkolen te betrekken voor 1.20 per H.L. De arbeiders zouden vangen, om UIT SCHERMERHORN. Bij koninklijk besluit is met 1 Jlan opge heven het ontvangkantoor directe belastingen en actijnsen alhier, omvattende de gem. Schermerhom, Oterleek, Zuid- en Noord- Schermer, Ursem en Heerhugowaard en zijn deze gem., behalve Heerhugowaard, gevoegd bij het ontvangkantoor te Rijp, en Heerhugo waard bij het ontvangkant. te Alkmaar (bui- tengem.) KORTE BERICHTEN. De minister van landbouw heeft verbo den motoispiritus te verkoopea, ten verkoop aan te bieden, af te leveren en in verband daarmede te vervoeren, behoudens daartoe strekkende vergunning van de Toewijzings- eommi8ste voor de Benzine. In de Staatscourant is opgenomen een distributieregeling voor ijzer en staaL in elL ken vorm. De opperbevelhebber heeft de oprich ting van speciale stormtroepen bevolen. Tot predikant bij de herv. gemeente te edn Burg op Texel is beroepen da. D. J. Lazondei te Giessen-Nieuwkerk. In IJ- en Haarlemmermeerpolder en in Haren (Gr.) openbaart zich de aardappel ziekte, in enkele soorten in niet geringe mate. De gamateadrogerijen in de dorpen aan den Dol-iaid zijn stopgezet wegens ko- lengebrek. De heer E. C. van Eeghen, een der Hol landers, die in vreemden dienst was, is in Noord-rrankrijk gesneuveld. Hij was 2e lui tenant bij de „Royal Garrison-Artillery" en 20 jaar oud. Dinsdagmiddag vloog over üositburg wederom eeu Duitsche vliegmachine zóó laag, dat meu dacht, dat deze ook wilde da len. Zij werd te Breskena en Cadzand door de militairen beschoten. De familie te Amsterdam heeft bericht ontvangen, dat de stoker G. Matser, die werk zaam was op een Engelsch stoomschip, dat vóór eenigen tijd werd getorpilleerd, bij dit ongeluk om het leven is gekomen. Op het oostelijk deel van Flakkee is door regen en hagel groote schade aan de te velde staande gewassen toegebracht. Tegen een bootwerker te Amsterdam, die in de dagen der relletjes 't samenscholen de publiek bad aangeraden de politie op zij te duwen om een schip met aardappelen te moest hebbenIn hef hospitaal kreeg ftf ein detijk een wam bad, waarna hij zap onder- bromt reis kon vervolgen. AANBESTEDING. Het is ons gebleken, dat de heeren Bakker en Karsten te Hoorn bij de gisteren gehou den aanbesteding van dertig éénkamerwonin- gen tweeledig inschreven, n.l. op perceei 1 voor 38500 en op perceel 2 voor 56000, totaal voor 94500. Zij waren dus voor per ceel 2 de laagste inschrijvers, terwijl de hee ren Smit en Hoogland te Beverwijk dat war ren voor perceel 1. VEREENIGING VAN OND-LEERLINGEN DER VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN In café „Central" vergaderde gistermiddag de Vereenigmg van Oud-Leerlingen der Vak school voor Kaasmakers te Hoorn. De vooizitter, de heer Jb. Stapel Pz., ver heugde zich over de groote opkomst en heet te bijzonder wilkom den heer Errkx, die, als plaatsvervanger van Dr. Scheij, de vergade ring hqwoonde Ue door deu secretaris, deu heer 1 Groot Cz gelezen notulen, werden onveranderd gicdgektmd. De voorzitter deelde mede, dat aan het ver zoek om de kaaskeuringen weer in te stellen, door den Bond van Zuivelfabrieken gevolg gegeven zal wt rden. inzake het verzoek om uitbreiding van bet ieerplan was een schrijven van de regelings commissie ingekomen, waarin de co.nmussie berichtte, dat zij meent, dat er m Noord-Hol land getn school gesticht kan worden, waar in de leerlingen worden opgeleid tot direc teur vau eeu groote zuivelfabriek. Aauvuiling van het leerplan met boekhouden, waardoor het mogelijk wordt, leider te worden van een kleine zuivelfabriek, wordt overwogen. De voorzitter oordeelde, dat men in dit schrijven een slag om den arm hield. De heer Eriks deelde mede, dat op bet oogenblik p voorbereiding is een cursus voor zaakvoerders voor coöperatieve aan- koopvereeuigingen. Men traent daaraan te verbinden een cursus tot opleiding van be heerders van een kleine zuivelfabriek. De cursus zal e Alkmaar en Hoorn gegeven worden. De zaak gaat uit van Hollands Noorderkwartier. Het leerplan is in zooverre vastgesteld, dat het nog voor wijziging vat baar is. Er is in opgenomen de bestudeering van een volledige boekhouding van een coö peratieve zuivelfabriek en in zooverre komt men dus tegemoet aan het verzoek van de vangenisstraf geëischt, In de gemeente Weststellingwerf heeft een bper 12 biggen verkocht voor één borrel van 10 cent. reeds Au- io®p; Voor hotels is nog de^^H dat in elke iogoerkamer slechte draadlamp van ten hoogste 25 wanden. De straatverlichting zal voortaan door electrlcileti geschieden. De verschillende maatregelen gaan heden in. Zij gelden voorloopig tot 31 gustua. Zeer waarschijnlijk is ook een vervroeging van liet sluitingsuur der café's te wachten. VERMISSING VAN RIJKSOOEDEREN. Alm gevolg vau het veelvuldig voorkomen van vermissing van rijksgoecteren, is van we- ge de hoofdintendance op last van den mi nister vau oorlog een schrijven aan bet leger gericht, waarin als regel wordt aangenomen, dat niemand van de aansprakelijkheid voor de onder zijn beheer gestelde rijksgoederm kan worden ontslagen geacht, dan nadat die oederen overeenkomstig de voorschriften oor zijn opvolger zijn overgenomen. Een aantal scherpe bepalingen moeten voorts de vermissing zooveel mogelijk be perken. Bewaarplaatsen, zooals tenten, open ruimten, enz., welke niet voldoende tegen diefstal zijn beveiligd, alsmede geïsoleerd liggende gebouwen, die als bewaarplaatsen van rij kog oederen dienen, moeten worden be waakt De inspectie der goederen zal meer malen en op ongeregelde tijden plaats heb ben, om eventueele vermissing spoedig te kunnen vaststellen. De administratie der goederen moet op de meest nauwkeurige wijze geschieden en strenge maatregelen zullen worden genomen om -Ie verhinderen, dat zonder daartoe beko- Bij Lobith Is een roeiboot aangehouden mee 3300 pond thee en 10 kisten zeep. De Inzittenden ontsnapten. Via Arnhem zijn schertjea weer naar ht met 1 Sept. a.3. de prijzen voor eL verhoogen met 50 rijksgoederen buiten l of oivaks worden de ge- men toestemming kwartleren, kampen bracht. In het slot van dit aanschrijven wordt be kend gemaakt, dat de minister van oorlog in deu vervolge slechts bi] uitzondering acht zal kunnen slaan op verzachtende omstandighe den, als welke herhaaldelijk tot het afvoeren van rijksgoederen, zonder vergoeding vim de wamde, ten behoeve van verantwoordelijke beheerders gepleit zijn. VOOR DEZEN KEER NOG GESPAARD. De zeillogger beuger „Minister Keucheni- ua M.A. 102", kwam dezer dagen van de vis- scberil 1e Maassluis binnen en ra dat zijn schip op zee door den bli rteerde t]n schip op zee door den miKsem was getroffen, waarbij het bovenste gedeelte van den bezaanmast werd versplinderd en zijn kompas onklaar raakte, waardoor hij na het ongeval in de onveilige zóne koerste Spoedig werd hij door een Duitschen onderzeeër op gemerkt, die na een onderhoud' met den schipper die het onweer als oorzaak opgaf, htm nu vrij liet uitgaan, maar zelde bij een tweede overtreding zijn schip te zullen ver nietigen. gcregelc _m_ per 11.1 hiervan gaarne gebruik maken, als de invoer van steenkolen uit Pruisen langs de land grens maar was toegelaten TEGEN INKWARTIERING. Ongeveer 400 militairen, die zuiien deelne men aan den legerdag te Leeuwarden en eerst bij de burgerij zouden worden ingekwartierd, zullen nu in de kazerne of in scholen worden gehuisvest. Verschillende ingezetenen hadden tegen de inkwartiering bezwaren ingebracht. KRIJGSGEVANGENEN IN ONS LAND In dte twee intemeeringskampen te Soester- berg worden vier'barakken voor den 21en de- kunnen plunderen, is heden 3 maanden ge- zer ontruimd. Vermoedelijk staat dit in ver- band met opname van invalide krijgsgevan genen, welke hier te lande worden, geïnter neerd. De ontruimde barakken kunnen bijna 2000 personen opnemen KOLENBESPARING. Om te kunnen voldoen aan den eisch om 50 pet. op hun kolenverbruik te besparen, zullen de wasch- en strijkinrichtingen te Arn hem alle wasch-abonnementen opzeggen en prijzen voor elk onderdeel pet. boven die welke in Juli 1914 golden Slechts het hoog noodige zal worden' gestreken -en des Zaterdags zul len alle werktuigen, waarvoor brandstoffen noodig zijn, worden stopgezet. Van het personeel zal niemand worden ontslagen. De Nijmregsche die eiken dag den dienst op Rotterdam onder houdt, zal het aantal diensten visa versa op drie per week brengen. Met ingang van morgen zal de dienst op de Oosterschelde van de provinciale stoom boot ingekrompen worden Er zal slechts één dienst per dag zijn van Zicrikzee naar Mid delburg en terug. DE BAKKERS-ACTIE IN BUSSUM Door het Ingrijpen van den burgemeester zijn belde partijen der bakkers te Bussum in zooverre tot elkaar gébracht, dat van at' heden voortaan om 9 uur 's morgens bet brood in de winkels verkrijgbaar zal worden gesteld en op dat uur tevens de bezorging zal aan vangen. De klanten, die om 12 uur koffie drinken, zullen zooveel mogelijk eerst bediend worden, zoodat de werkzaamheden om 5 of 6 uur kunnen aanvangen. De bakkersgezel len hadden besloten in geen geval te berus ten in den maatregel om 's morgens om 9 uur uit te rijden. Zij zullen hun houding In deze kwestie nader bepalen. ONWEER. De aardappelmeelfabriek „De Eendraclfc" aan het Kielaiep te Hoogezand werd Dins dagavond door den bliksem getroffen. Het kantoor is uitgebrand. Te Muiden werd het dak van een zoutzie derij beschadigd en sloegen de ruiten eener smederij stuk Geen persoonlijke ongeluk ken. Te Weaterliolte bij Zwolle brandde een boerderij af Nog eeu ander huis werd getrof- fen, uiaar daar outstoud geen brand. Een jongetje, dat op den stoep zat, werden de Klompjes van de voeten geslagen. Zijn rech- terhielpees schroeide. Vele boomen werden getroffen. Een massa vogels ligt dood op den weg naar 'B-Heerenbroek. Te Steenderen brandde een boerderij af. De ingen verloren, e nieuwe kazerne vereeniging. De re wel sympathie voor voelt zaak, evenals het be stuur'vau den Boud van Zuivelfabrieken. Spr. deelde mede dat dr. Scheij adviseert om zich voor den cursus aan te melden. Men kan zich ook als toehoorder opgeven. Het Lijkt er niet naar, dat het den a.s. win ter in de kaasfabriek druk zal worden. Het is daarom een gunstige gelegenheid wat kennis op te doen van de boekhouding. De voorzitter oordeelde het schoolgeld wat te hoog. De heer Hooijberg was het hiermede eens. De heer de Vries oordeelde het volgen van den cursus niet zoo noodzakelijk, aan gezien men den kant van de groote fabrieken ëe3voorzitter veronderstelde dit ook, doch z.L kon niemand door ontwikkeling geschaad worden. Voor fabrieken als ,D,e Dageraad" en die te Bobeldijk, te Middelie, Sijbecarspel en Twisk heeft men aan het volgen van den cursus veel. Spr. drong er op aan zich als lid aan te geven en daarmede het bestuur in .t dit zoo mogelijk en het schooled in- kon Dinsdag 400 Duit- luis gegaan. Een paar uur later kwamen er 200 andere terug. Meer dere transporten zijn te wachten. Te Den Haag zijn twee mannen aange houden, ver-dacht van diefstal van 4000 mark te Sittard. De landbouwer B. Dekker te Ruiner- wold heeft eenige zilveren munten gevonden van het jaar 1675 en 1691. Op de munten staat de afbeelding van een paard en de woorden Concordia res parval cresunt. De bakkersnachtarbeid is te Wagenin gen afgeschaft. Tusschen 9 uur 's avonds en 6 uur 's morgens mag In de Enschedésche bakke rijen met meer gewerkt worden. Het is ver boden vóór 10 uur in den voormiddag brood- te venten. De Amsterdamsche gemeentebegrooting is sluitend gemaakt zonder belaatingverhoo- -Door de soldaat-kommiezen ls een smok kelaar uit Eperheyden, vader van drie jeug dige kinderen, doodgeschoten. UIT WIIDENES. Dinsdagmiddag ontlastte zich boven onze gemeente ten ongekend hevig onweder, ge paard met een tropischen regen. Op twee plaatsen sloeg de bliksem In, van den Stofmolen werd een der roeden ver splinterd, terwijl bij den heer J. Feller een boom werd getroffen. STADSNIEUWS. graan- en Gebouw B. van te Harderwijk werd door den bliksem getroffen Behalve dat een gat in het dak werd gesla- mtei^ gen, ontstond er geen schade. In het nee officiersbara ringskamp sloeg" de bliksem in een onder- iciersbarak. Tal van personen werden te- EEN REDDINO. De heer P. Borat, van hier, een militair, In garnizoen te Zevenaar, gisteren met verlof naar Alkmaar onderweg, moest in Amster dam eenigen tijd! wachten, alvorens met den trein verder te kunnen. Hij ging de stad in. Op de tram staande zag hij aan de Keizers- gracht een diame met haar rijwiel oen buite ling maken in het water. Direct stonden vele mensdien op den kant der gracht met aller lei voorwerpen- pogingen te doen om de dren kelinge te redden. B. sprong uit de tram, en zljnjas uittrekkende, begaf hij zich te water, tij nad na een paar duikingen het geluk de „ad na een paar dame naar dien kant te kunnen duwen en haar zoover op te beuren, dat de omstanders baar verder konden omhoog trekken. Redder en ered-de werden naar een café in de buurt ge- _racht, waar de laatste döor dien geneeskun digen dienst werd onderzocht en van droge kleeren werd voorzien. De heer B. echter moest drie kwartier in zijn natte plunje blij ven, omdat hij, als militair, militaire hulp kennis te stellen, oj vloed op het leerp uitoefenen. De heer Eriks oordeelde ook, dat in de toekomst de groote fabrieken in Noord-Hol land de overhand zullen krijgen. Steeds wordt het echter moeiel-ijkcr om goede lei ders te krijgen. Het is daarom gewenscht, dat er meer meuschen komen, die in alle opzich ten in staat zijn, de leiding van een fabriek op zich te nemen. Spr. was overtuigd, dat kaasmakers, die den in het leven te roepen cursus volgen, wel opdrachten zullen ont vangen om fabrieken, als de voorzitter noem de, te leiden Op voorstel- van den voorzitter werd Uier- na besloten, om het bestuur te verzoeken in deze werkzaam te blijven. De leden die zicli voor den cursus aanmelden, zullen hiervan het bestuur in kennis stellen. Tot leden van de commissie, belast met hei nazien van de rekening, werden benoemd de heeren Mienes, Kielbaas en v. d. Oord. lot plaatsvervangend lid de heer Homan. De secretaris las hierop het rapport van de commissie van onderzoek naar de arbeids toestanden in de zoetfabrieken. Van de 29 vragenlijsten waren er 15 beantwoord terug ontvangen. Met de emolumenten waaronder de vrije woning op 1,50 de brand op ƒ1, vrij licht op O.40 en belasting op 0.10 in de week getaxeerd was, verdiende No. 1 21,90, No. 2 26,60, No. 3 19.60. No. 4 20,50, No. 5 20,50, No. 6 22.60, No. 7 26,60, No. 8 23,60, No 9 20,10, No. 10 f 21, No. 11 17,50, No. 12 20,60, No. 13 25,60, No. 14 24,10 en No. 15 23,00 per week. De werktijd was des zomers van s morgens 5 tot 's avonds 8 uur, des winters van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. De voorzitter wees er op, dat men nog be ter deed zich als boerenarbeider te verhuren, aangezien van het loon nog de kost af moest van een inwonenden knecht. Na uitvoerige bespreking werd besloten het lappoil te laten drukken en aan alle leden toe te zenden. Vei betering In de salarieerlng van de kans- makers werd zeer noodzakelijk geacht. Zij, die verbetering wenschen, kunnen zich wen den tot de commissie, die alsdan voor hen pogingen zal aanwenden. De voorzitter bracht hierop een te houden excursie in bespreking, herinnerde aan Ie aangename excursie te Langweer en stelde namens het bestuur voor om de coöperatieve zuivel-export-inrlchting te Leeuwarden te gaan bezoeken, waar de grootste zorg wordt Besteed aan de producten die naar het buiten land gaan. Alleen het koelhuis kost een half milhoen Men krijgt daar een indruk wat or ganisatie vermag. De excursie zal waarschijn lijk in September gehouden worden Dr. Scheij zal de leiding op zich nemen en Ook nog trachten toegang te krijgen in de fabriek voor gecondenseerde melk aldaar. Zij, die de excursie uiedemaken, moeten zich vóórl Sep- J, IWA IfcV- s revovi* a -

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2