DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho* 194 Honderd en negentiende Jaargang. 1917, MAAIDAG 20 AUGUSTUS. FEtiHiLBYOH. Fmn/a tweede liuwelfllt Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abo'inemenlaprije per 3 maanden voor Alkmaar f 1,30 feanco door het geheele Rijk fl,50 Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 10.12* Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. NUDEKLAND. Iuleyering uitgereikte for mulieren Schoeisel, Sajet en Melk. Aardappelen. Afzoixierfipce nummer-s 6 Cenês. Over den abonnementsprijs wordt bi) vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 20 Augustus. De Italianen zijn opnieuw aan de bonzo tot den aanval overgegaan. Vergissen we ons niet, dan is dit het elfde Isonzo-offensief. De vorige malen werden er geringere of iets grotere vorderingen gemaakt, maar het doel, de verovering van Triest, werd nimmer bereikt. De laatste aanval had plaats in de laatste helft van de Meimaand. Toen wisten de Ita- liauer. over de fsonzo te komen, doch ze moes-en spoedig' weet terug, evenwel konden ze den Kukberg geheel en de Vodice gedeelte lijk behouden. Voorts hadden ze een vooruit stekende punt van het Oostenrijksche front op den zuidelijken rand van den Karst van 1 tot 4 KM. achteruit gedrukt, maar ook haar moesten ze weldra wijken tengevolge van een Oosienrijksch tegen-offensief. Sindsdien hoorde men van het Italiaansch-Oostenrijksch front weinig meer dan de gebruikelijke dage- lijksche artillerie-actie. Toch zouden de Itali anen den Russen in deze periode een prachti- gen wederdienst hebben kunnen bereiden. Hadden de Russen in Juni 1916 door een of fensief tusschea Pruth en Styr niet een einde wetea te maken aan het dreigende, veldwin nende Oostenrijksche offensief in Zuid-Oost Tyrol? En was het niet de plicht van Italië, om, nu de Russen in de minderheid waren geraakt, hen te hulp te komen? Of men, daartoe niet in staat was of dat er andere redenen hebben gegolden, b'ijve in het midden. Vast staat echter, dat er geen Ita- liaansche actie viel waar te nemen En wan neer die actie thans b losgekomen vlak na het bezoek van den Franschen president Poinca- ré aan het Italiaansche front, dan zoekt men natuurlijk verband tusschen deze twe; om standigheden. Over het elfae Iscnzo-offensief vernemen we uit Italiaansche bron alleen, dat de Itali- aansche artillerie Zaterdagmorgen vroeg be gonnen is de Oostenrijksche stellingen van den Monte Nero tot aan de zee te beschieten. En voorts, dat vliegeuseskaders bommen wierpen op de Oostenrijksche troepen-verza melingen achter het front. Van Oostenrijksche rijde b men uitvoeri ger met zijn raededeelingen. Het -oorlogs persbureau meldt, dat de Italianen een lang zaam vemietigingsvuur over een teont van 60 K.M. voornamelijk op de voorste Ooste lijke linies richtten en wel' in het bijzonder te gen de gedeelten, waar verzamelplaatsen en batterijstellingen werden vermoed. Na ander- van ANWIE QUïDIMO. Ui t h« ZwüüdAdi vuriteald 6cx» M. A. Z. 14) „Waarom is haar leer dan anders dan huur leven? Meen je, dat dit de verantwoor ding voor wat ze schriift van haar afnemen kan, dan vergis jc je. Wat ze schrijft, lezen duizenden, wat ze is, welen misschien hon derd Zeg haar de vriendschap op, Fanny." Fanny keck hem verwonderd aan, en er .kwam een flikkering in haar oogen. „Dat kan men categorisch noemen," zei ze. „IJe; is ooi een gebod, een rechtetreeksch gebod, ik wil haar niet in m'n hub hebben." Fanny's lippen trilden. Ze streek de kanten aan haar polsen glad, en zag hem toen aan. Zij stond bij de sofa, hij leunde tegen dten schoorsteenrand ,Zoo? b het jou hub? Heelemaal?" vroeg ze langzaam. Hij werd zoo bleek, dat ze die herinnering aan dat oogenblik nooit vergat. Onwillekeu rig wrong hij zijn handen. Na een oogenblik zwijgens zei hij met een heel veranderde stem: „Neen, Fanny, ik vergat me, vergeef het." Hij boog ala voor een vreemde en ging toen heen. „Arnold, wat meen je?" Zij liep hem achterna. Op de trap hoorde ze, dal hij de deur van zijn studeerkamer op slot draaide. De scène met Arnold drukte loodzwaar op halven dag allerhevigste artillerievoorberei ding en geduchte verkenningsaanvallen, werd de infanterie-aanval ingezet. De slag woedde bij 't afzenden van het telegram al lerhevigst, bij Tolmein, ten noord-oosten van Canale, Gorzia en op de Karstvlakte, namen, van vroeger overbekend. Het telegram eindigt met de mededeeling, dat de ingekomen rap porten gunstig luiden (voor de Oostenrij kers). Het is wel jammer, dat het Italiaansche le- gerbericht nog niet in bijzondheden treedt. We zullen dus eerst morgen het verloop kunnen vaststellen van den eersten dag, die in den regel de voornaamste bij een offensief is! Overigens b er aan alle fronten slechte plaatselijke actie Zelfs uit Moldavië worden niets anders dan plaatselijke gevechten ge meld. De Engelschen berichten, dat ze in de buurt van den weg YperenPoelcapelle hun linie over 1,5 K.M. een 300 Meter vooruit brachten, terwijl volgens het Duiteche leger- beriebt een Engelsche aanval ten zuiden van Langemarck werd afgeslagen. In de lucht wordt hevig gevochten. Daarbij zijn er alweer bommen geworpen binnen on ze landsgrenzen, is dus opnieuw ons grond gebied geschonden. Het Zeeuwsche eiland Schouwen is thans de plek des onheils, daar Goeree werd bebomd. Gelukkig dat ditmaal de schade slechts gering is. Uit de gevonden bomstukicen heeft men nog niet kunnen op maken, tot welke nationaliteit de vliegers, van wie ze afkomstig zijn, behooren. Het misverstand-Henderaon-Lloyd George is nog steeds niet opgehelderd. Te St. Peters- burg wordt met de meeste beslistheid ver klaard, dat er geen telegram is verzonden met de mededeeling, dat minister-president Ke- rensky tegen de conferentie van Stockholm was. En de Russische minister van buiten- landsche zaken heeft verzekerd, dat de tekst van een brief van den Russischen zaakgelas tigde te Londen hem alleen bekend is uit de bladenZuiver lijkt dit zaakje niet en op zienbarende onthullingen kunnen nog wel eens volgen. De Engelsche arbeiderspartij staat morgen voor de eind-beslissing inzake Stockholm. Er wordt hard achter de scher men gewerkt! Een dreigende staking van trein-machinisten maakt op het oogenblik den toestand voor de Engelsche regeering nog moeielijker. Het spoorwegpersoneel blijft voor deelneming aan de conferentie te Stock holm. De datum schijnt intusschen alweer te Fanny's hart, terwijl ze met freule Von Stein het vereenigingsprogram besprak en later op den avond mrs. Osbomes voordracht hoorde over echt en onecht spiritisme. Een gedeelte van de voordracht nam ze dus niet in zich op, wat een groote ergernis voor haar werd toen ze later vrienden ontmoette. Het is nooit prettig te moeten erkennen niet begre pen te hebben, wat in 'n vreemde taal werd gezegd. Arnold en Koert waren; vroolijk terugge komen uit het paardenspel, en Fanny begon te gelooven. dat de ontstemming van haar man voorbij; was gedreven. Maar toen ze al leen waren, merkte ze wel dat dit niet zoo was; hij was stil cn antwoordde vormelijk op wat ze zeide en den volgenden dag was er als 't ware iets in hem versteend. Kwam ze bij hem en smeekte hem toch niet boos op haar te zijn, hij stond als een standbeeld en ant woordde vond zij, cvenzoo hij was in 't geheel niet boos en had niet de minste reden boos te zijn. Zij wou zoo graag het huis als het zijne beschouwen Neen, hij wenschte volstrekt niet, dati ets ander# zou beschouwd worden dan het was. Het was van zijn kant een gedachteloosheid geweest, die hij hoopte dat ze zou willen vergeven en ver geten. Maar waarom was hij dan zoo an ders? Hij vroeg nogmaals om verontschuldi ging dat hij anders was dan hij wezen moest en maakte de opmerking, dat uiteenzettingen de dingen altijd erger maken dan ze zijn. De grootste dienst, dien ze hem en zichzélf be wijzen kon, was verder geen notitie er van te nemen. Dien avond moest hij trouwens op reis gaan, hij ging naar Upsala om te onder zoeken wat daar misschien in de universi teitsbibliotheek voor hem te vinden was, be halve wat de Stökholmsdie voorhanden had Hij ging op reis. Fanny miste hem en Koert miste hem. Koert bracht zijn vrijen tijd zullen worden verzei Ditmaal is het wachten op de bijeenkomst van de socialisten uit de entente-landen te Londen op 28 Augustus. Ook de socialisten uit de middenrijken ko men samen en wel te Weehen, den 29sten. Het voorstel van den Paus blijft alom in be spreking. Maar het is nog slechts de pers, welke er zich over uit laat. Gezaghebbende meeningen werden nog niet gehoord. Tenzij men als zoodanig zou willen aanmerken een uitlating van lord Robert Cecil, de Engelsche onder-staatssecretaris van buitenlandsche za ken, die o. m. zeide, dat indien de Paus Duitschland er toe kon brengen, zijn oor logsdoeleinden vast omlijnd mede te deelen, hij vermoedelijk reeds een goed werk zou hebben gedaan. Deze uitlating klinkt als een zachte wenk. Als zij dan maar te Berlijn ook als zoodanig verstaan wordt! KORTE BERICHTEN. De Pauselijke nota is aan keizer Karei overhandigd. De Duitsche Rijkskanselier zal haar in de Rijksdagcommissie behandelen. Te Londen is voor machinisten en sto kers een stakingsverbod uitgevaardigd1. In Griekenland te voor het geheele land de krijgswet afgekondigd Pasjitsj is naar Parijs vertrokken. De Engelsche regeering verklaart zich bereid, na het beëindigen van den oorlog de eischen van hei spoorwegpersoneel, dat met staking dreigt, in welwillende overweging te nemen. Het Belgische Staatsblad publiceert een rapport aver de oorlogsschade, die voor reke ning van den ove eldiger komt. Volgens een Wolff-bericht uit Uskjub in Servië, zou men aan het Macedonische front kunnen waarnemen, dat Saloniii in brand staat. Entente-vliegers vielen opnieuw Smyrna aan. Twee burgers werden gedood en zes ge wond. De oorlogsverklaring van China is door de Nederlandsche regeerng ter kennis van de Ehiitsche gebracht. Een electrische tram, die een heuvel bij Dover te Londen afreed, schoot uit de rails en sloeg om. Negen personen werden gedood en verscheidenen vreeselijk gekwetst. Volgens te Berlijn langs rechtstreekschen weg ontvangen berichten uit Spanje is het daar de laatste dagen veel rustiger geworden en zijn de alarmeerende berichten over den toestand in dat land' niet gegrond. Naar de „Vorwarts" mededeelt, zal op 29 Augustus te Weer en een congres van ciaal-democratische vertegenwoordigers uit de centrale mogendheden plaats hebben ter bespreking van dem internationalen toestand VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAN1D WEER BOMMEN GEWORPEN. - De vliegtuigen, die Zaterdag boven meest bij Gunnar en. Erik door, en Fanny wierp zich op 't plan van freule Von Stein oen tijdschrift op te richten aio zelfstandig orgaan van dcVereenigingspartij. Dat hielp intusschen maar half, en op een avond sprn; ken ze met elkaar over het gemis en besloten teder een brief aan den Zeekoning te schrij ven zoo noemden ze hem nog soms en te beproeven hem zoo spoedig mogelijk terug te doen komen. En hij kwam terug en was tamelijk ge woon. Fanny vergat langzamerhand onder haar vele beslommeringen het hcele geval, en de tijd stond niet stil Maar Arnold had niet vergeten. Die paar woorden hinderden telkens als een doorn- prik, zooals woorden altijd dben, wanneer ze plotseling gedaante geven aan iets wat men heeft gevoeld, maar waarvan men zich niet bewust was. Hij tobde in stilte over hun ver houding, want zijn open gemakkelijkheid, als hij1 met zijn 'bestaan tevreden was, haa tot keerzijde een' streng gesloten zijn, zoodra hij zich gekrenkt voelde. Zooveel te meer nu, daar hij eigenlijk tot zich gekrenkt voelen geen recht had. Hij had zijn positie geweten vóór hij trouwde en had1 die met open oogen aanvaard. Maar weten en bewust-ondcrvindeA is niet hetzelfde. Men kan een zaak van alle kanten bezien, zooals men een dolk bekijkt in een glazen kastje in een historisch museum. Maar dan opeens komt de persoonlijke erva ring en drijft den d'olkt in het vleesch. Dan beziet men dien later met andere gewaar wording Arnold had gemeend, dat hij zijn zelf standigheid voldoende en meer dan voldoen de verzekerd had op dien zonnigen morgen aan het strand. Nu had hij een gevoel, alsof hij zich had verkocht. Hij zou nooit een te huis krijgen, dat waarlijk het zijne was Zeeuwsch-Vlaanderen werden1 gezien, hebben zich daar verspreid in verschillende riditin- gen. Boven het eiland Schouwen werden er 14 waargenomen van verschillende nationa liteit, waarvan eenige in een gevecht gewik keld waren en schoten losten: Bij Ren esse werden twee en bij Scharefl- dijke één bom geworpen Alle drie ontploften. Er werden gaten in het veld geslagen van on geveer 4 meter middenlijn en 2 h 3 meter diep en enkele telefoondraden vernielde. Ou een afstand van ongeveer 20 meter van de plaats, waar de eerste bom viel waren arbei ders aan het werk, die allen; tegen den grond werden geslagen. Slechte twee hunner bekwa men eenige schrammen aan de handen. In verschillende huizen sprongen de ruiten. De gevonden scherven der bommen werden ver zameld en voor nader onderzoek opgestuurd. Er stond slechts een nummer op. De vliegtuigen waren aan de onderzijde wit en van boven donker gekleurd. Zij vlogen te hoog om de nationaliteit te onderscheiden. Te ongeveer 2 uur waren de militaire auto riteiten ter plaatse en1 werd de omgeving afge zet.- Verschillende personen zijn^an oordeel, dat men te doen heeft gehad1 met een luchtgevecht tusschen twee vliegtuigen, die elkaar met bommen bestookten. Ook zouden de beide vliegmachines elkaar met machinegeweren hebben beschoten. Andere personen meenden echter, dat de machines zoozeer op elkaar geleken, dat moeilijk van twee elkaar vijande lijke vliegtuigen sprake kan zijn. In de omgeving zijn eenige luchttorpedo's gevonden, die door de militaire autoriteiten in beslag genomen werden. Behalve uit Westkapelle zijn de vliegers, die boven Zeeland vlogen, ook beschoten te Cad- zand en te Domburg. In eerstgenoemde plaats werd 'n visscher aan den arm getroffen. Te Blijham en ie Beerta (Gr.) lanüden Za terdagmiddag Ehiitsche vliegmachines (twee dekkers). Die te Blijham verbrandde, er bleef niets dan een klomp ijzer over. Van het per soneel was aanvankelijk niemand te vinden. De machine, die te Beerta neerkwam, was geraakt door een schot van sergeant Lok. Een stuk van de schroef werd afgeschotenbo vendien was een stuk van het dek weggescho ten, waardoor het evenwicht verloren ging. Beide machines kwamen van Gent, gingen van daar naar Engeland en daarna in de richting van Duitschland. Boven den DolL lard meenden ze Duitschland te hebben be reikt. De te Beerta gedaalde vliegmachine was voorzien van drie machinegeweren, waarin een aantal ledige hulzen, als bewijs dat er verschillende keeren mee was geschoten. De drie inzittenden poogden nog weer op te stijgen, maar de spoedig aanwezige mare chaussees beletten zulks. De machine werd onder bewaking gesteld van militairen, ter wijl de Dluitschers naar FinsterwoLde wer den overgebracht. Ze werden onthaald op brood met kaas en vleesch, melk en bier en zeiden in lang zoo heerlijk niet te hebben ge geten, terwijl ze het Hollandsche bier bij zonder roemden. Aan militaire deskundigen te Soesterberg moreel en volgens recht. Nooit een tehuis waar zijn grondbeginselen en zijn levensbe schouwing dfe regelende macht konden zijn, 'n haard waar hij werkelijk zou zitten als hoofd van het gezin, als heer des huizes. „De helft van alles" hij; zelf had dat zoo voor geschreven en zoo was het nu. Hij zag het merk der tweedeeling op alles waarmee hij te maken had. Zijn heek' positie was halfheid. Zijn leed over deze dingen was groot en hevig. Hij overdreef en gaf aan de verhou ding bittere namen. Nu en dan vroeg hij zich af, of hij Fanny liever in 't geheel niet had moeten ontmoeten; en hij had sombere uren, waarin hij die vraag bevestigend be antwoordde, maar meestal zei hij daarop: neen. Eén ding stond echter helder voor zijn geest, hij had1 veel gegeven, toen hij haar zijn jeugd gaf. Hij kon peinzend voor zich uit staren met op elkaar geklemde tanden, maar plotseling welden er tranen in zijn oogen. en hij ver borg zijn gezicht in zijn handen. Dat was als de gedachte over hem kwam: ik was te jong! Ach, hij had nog eenige jaren vrij en zonder zorg moeten doorbrengen, om als hij trouwde, oud genoeg te zijn om zelf de lei dende kracht te worden, en zij had nog jong genoeg moeten zijn om zich aan zijn leiding toe te vertrouwen. Huis en gezin moesten het zijne geweest zijn, geheel en al het zijne. Fanny merkte niets van dat alles. Het ergste had hij ook uitgestreden in die dagen te Upsala; nu was hij enkel wat ernstiger en stiller dan vroeger, en dikwijls genoeg kwam ook nu zijn zonnige luim weer boven. Zij vlijde zich eens vertrouwelijk tegen hem aan en vroeg, of hij er werkelijk iets tegen had, dat zij May Wallenstedt bij zich ont ving. Maar toen werd hij strak en antwoord de, dat hij dat natuurlijk niet had, het was immers iets wat hem met aanging. Hij ver- De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan belang hebbenden mede, dat de AANVRAAGKAAR- TEN tot verkrijging van SCHOEISEL en SA JET tegen verminderden prijs en ter verkrijg ging van MELK VOOR ZIEKEN, ZWAK KEN en KINDEREN beneden den leeftijd van 6 jaar, tegen een prijs van 0.11 per Li ter, ingeleverd moeten worden WOENSDAG 22 AUGUSTUS a.s., des namiddags tusschen 2 en 5 uur, aan de navolgende scholen en Wel l'1000 aan de Keetkolk, hoofd der school de heer G. Hellinga. 10012000 aan de Brillenstteeg, hoofd der school de heer F. J. Aukes. 20013000 aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer J. A. Zwarteveen. 30014000 aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer A. Wijn. 40015000 aan de Snaarsmanslaan, hoofd der school de heer J. Eits. 5001 en daarboven aan den Koningsweg, hoofd de heer P. Schipper. FORMULIEREN NIET OP DEEN DA TUM INGELEVERD, KUNNEN NIET MEER IN ONTVANGST GENOMEN WORDEN. Alkmaar, 20 Augustus 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt mede, dat dë Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, Directie van den Landbouw, heeft goed gevonden te bepaien: dat de vastgestelde MAXIMUM KLEIN- HANDELPRIJZEN ook zullen gelden voor de z.g. FIJNE ZANDAARDAPPELEN. Alkmaar, 20 Augustus 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Burgemeester .en Wethouder* van ALKMAAR brengen ter ter algemeene kennis, dat het verkeer over de Boom- poortsbrug op 20, 21 en 22 Augustus a s. zal zijn gestremd. Burgeneester en Wethouder* voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, S«cretari». we,d getelegrafeerd over het demonteeren van het vliegtuig. In de machine te Blijham zaten eveneens een officie: een onderofficier en een soldaat, die naar Winschoten werden gebracht Zoowel te Beerta als te Blijham was di rect een reusachtige menigte bijeen, die door toonde zich zoo goed1 als nooit op Fanny's ontvangdagen of damesbijeenkomsten, maar bleef in zijn studeerkamer, waar hij het groot ste gedeelte van den dag doorbracht. En het werk pakte hem weer en oefende op hem op nieuw diepen kalmeerenden invloed, die zi n persoonlijke belangen deed verbleeken en zijn evenwicht herstelde. Ook in zijn werk was hij eenzaam, te dien oj>zichte had hij zich eveneens vergist. Hij had zich voorgesteld dat een verstandelijk ontwikkelde vrouw zich zou interesaeeren voor zijn denkbeelden en aan zijn ideeën zou hoofd schudden. Maar Fanny had haar eigen belangen, waannee hij eigenlijk nooit ernstig rekening gehouden had, en het was niet tot groot genoegen, als zij zich nu en dan eens inspande om de resten van haar verbrokkelden tijd en haar gejaagde gedach ten hijeen te verzamelen, om ze te geven aan wat hèm interesseerde. Eigenlijk irriteerde bet haar meer dan het haar boeide, dat vluch tig glanzen van een haar vreemde ideeënwe reld; ze wilde die niet erkennen als iets van beteekenis, juist omdat ze haar vreemid was; binnen den kring van het alledaagsche was er immers geen onderwerp dat zij niet be- heerschte. Maar die teleurstelling ging Ar nold toch minder diep; hij had het heel goed in zijn eenzaamheid: Reeds in zijn studentenjaren had hij er aan ged'acht een geschiedenis van het idealisme te schrijven, een soort tegenhanger van het werk van Lange over het materialisme. Hiji had het plan ontworpen en was met ijver aan de uit werking begonnen, toen hij zijn leven riaar eigen goedvinden kon inrichten. Het werk nam altijd grooter afmetingen aan. Als hij zich verdiepte in de philosophic van het ver leden, werd hij langzamerhand al verder ge lokt en dieper dien voortijd ingetrokken. Ge dachten en verbeelding werden vastgehouden ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1