NÜDMHLAND. SCHENDING VAN HET VOLKEN RECHT. Naar aanleiding van mededeelingen van personen, gekomen uit het bezette gebied, over net tot dienst dwingen yan Fransche jonge lingen in Duitsche arbeiders-bataljons heeft, naar Havas seint, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken door bemiddeling van Zwitserland een krachtig protest aan de Duit sche regeering gezonden, waarin de daad als een schending van het volkenrecht wordt ge brandmerkt. VARIA. DE VERBANNEN TSAAR. Volgens een bericht uit St. Petersburg be vindt zich de tsaar met zijn familieleden op een landgoed van het huis Romanot, dat 20 K.M. van Kostroma is gelegen. Den 13 den Augustus begaf zich de minister-president Kerensky naar het Tsjarkoje Selo om per soonlijk de maatregelen voor de overbrenging van den tsaar en zijn gezin naar Siberië te surveilleeren. De tsaar kwam den 14den Au- stus op het bovengenoemde landgoed aan. werd vergezeld door 50 hofdignitarissen en "beambten en begeleid door 200 soldaten. OUDE KLEEREN. Teneinde in Duitschland de bevolking aan te sporen om oude afgedragen kleeren m te leveren, zal voortaan voor elk kleedingstuk ter waarde van ten minste 5 mark, dat koste loos wordt ingeleverd, een oorkonde worden uitgereikt. Verder zullen inzamelingen langs de huizen worden1 gehouden en waarschijn lijk zullen ook oude-kleeren-weken ingericht worden. De kleedingstukken worden hersteld en daarna voor weder in den handel ge bracht, terwijl Vi wordt bewaard om voor raad te krijgen voor de groote behoefte bij de demobilisatie. HET GRIEKSCHE WITBOEK. Een gepubliceerd Grieksch Witboek bevat 65 stukken, één er van is op een vreemde wij ze verdwenen. Het bevat een nota, gewisseld tusschen de Gricksche en Duitsche regeering. De pagina, hiervoor in het Witboek gereser veerd, bevat slechts deze aanteekening: „Hot document, betreffende het binnentrekken van Seres, Kawala en Drama door de Duitach- Bulgaarsche troepen, is op het departement van Buitenlandsche Zaken niet meer aanwe zig". KORTE BERICHTEN. De Hongaarsche koning, die gisteren voor den St.-Stefanusdag te Boedapest ver toefde, nam het ontslag wegens gezondheids redenen van premier Esterhazy aan en be noemde dr. Alex Wekerle tot minister-presi dent. Het Weensche Fremdenblatt meldt, dat de Pauselijke vredesnota met sympathie bij de reg-eering te Weenen is ontvangen en dat de Duitsche regeering hetzelfde standpunt in neemt. Binnenkort zullen beide staten ant woorden. Zaterdagnacht zijn door Engelsche vliegers verscheiden ton ontplofbare stoffen geworpen op St. Pierre, de stations van Gent en Tkourout, de havenwerken van Brugge en het vliegterrein van Spelleghem, waar een groote hangar een voltreffer kreeg. Volgens een bericht uit Lissabon zal de president van Portugal binnenkort een be zoek aan het Westelijk front brengen. Te Saloniki brak, naar Reuter thans meldt, op 18 Augustus een hevige brand uit, verscheidenen verloren het leven. 19 Augustus avonds was men het vuur meester. Te Rigaud (Quebecl heeft een hevige ontploffing ïn munitiefabrieken plaats gehad. Er worden 300 personen vermist. Een extra tera is .et onheil trein met geneesheeren en v» van Montreal naar de plaats van vertrokken. De halve-markstukken zullen voortaan, vermoedelijk om arbeidskrachten te sparen, nadat ze gloeiend geslagen zijn, niet meer ge- etst en geschuurd worden, zoodat ze zwart in plaats van zilverkleurig zijn. Naar de „Volksstimme" uit Frankfurt verneemt, is er Donderdag te Mannheim een staking uitgebroken in de fabrieken der oor- logslndustr ie,waa£bij 10.000 werklieden be trokken zijn. De anarchie in Finland neemt toe. Te Helsingfors hadden ernstige onlusten plaats. Eenige menschen werden gedood of gewond. RUNDERKOPPENVLEESCH EN RUNDERHARTEN. De minister van landbouw heeft verboden a. het gebruiken van runderkoppenvleesch cn runderharten als grondstof voor de berei ding van andere levensmiddelen; b. het inzouten of op eenige andere wijze verduurzamen der sub a genoemde artikelen Vastgesteld is een maximum kleinhandel- prijs voor runderkoppenvleesch van 20 cents en voor runderharten van 15 cents per K.G. GARANTIEPRIJZEN LANDBOUW PRODUCTEN. De minister van landbouw heeft vastgesteld de volgende garantieprijzen voor de hieron der genoemde landbouwproducten van den oogst 1918, alles per 100 K.G en geldende voor de producten van goede kwaliteit, goed droog en marktschoon: wintertarwe 18. winterrogge 20.— wintergerst 16.50; winterkoolzaad 40.De prijs wordt voor Ear tijen van afwijkende kwaliteit naar ver- ouding lager gesteld. Deze garantieprijzen zullen worden ver hoogd, indien de omstandigheden zulks nood zakelijk maken. SCHAPEN NAAR ENGELAND. Maandagmiddag werden Yan Schagea ruim 500 schapen naar Hoek van Holland verzonden, om van daar naar Engeland te gaan. Schagen was de verzamelplaats, waar de dieren uit verschillende gemeenten van Hollands Noorden en Texel waren samenge bracht. Hier werden zij uitgezocht en ge taxeerd. Ongeveer 50 pet. van den aanvoer werd gekocht tegen een taxatieprijs van 50 cent per pond slachtgewicht De aldus be steede prijzen liepen yan 25 tot 40. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UITVOER VAN PAARDEN. Hét dagelijksch bestuur van Flakkeesche Landbouwvereenigingen heeft den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ver zocht, den uitvoer van paarden, die den leef tijd van 2 jaar niet hebben bereikt, zoo moge lijk nog dezen herfst toe te staan. Wanneer deze jonge paarden konden worden verkocht, zou dat een groote besparing van hooi, graan en ander voer tengevolge hebben. MUZIEKFEEST TE PURMEREND. Zondag werd te Purmercnd het tweede mu ziekfeest gehouden ter viering van het 30- jarig bestaan van den Provincialen Bond van harmonie- en fanfarekorpsen in NoordJHol- land. De wedstrijd gold thans de derde af- decling fanfare B en dé aangesloten harmo niekorpsen. In de 3e afd. harmonie B kreeg de Harmo- niekapel van Schagen den tweeden prijs. De feesten werden besloten met een con cert, gegeven door het mannenkoor „Kunst na Arbeid'' van Amsterdam, directeur F. J. Roeske. DIENSTWEIGERING. Het hoog militair gerechtshof te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den princlpieclen dienstweigeraar J. Hagemeier, krijgsrai ze er bijna om moest blozen: was het moge lijk, dat tante Fanny jaloersch kon zijn op haar? Hoe had Arnold kunnen trouwen met ie- mand die zoo vreeselijk oud was? Terwijl ze met haar moeder in den trein zat, en de avondzon haar gouden schijnsel zag werpen over de zacht groene akkers en de witte huisjes, golfden in haar hoofd tal van onklare phantasieën betrekking hebbende op „hem", die niet Arnold was, maar toch op Arnold leek phantastische inbeeldsels, die weer verbleekten en den volgenden dag ver geten waren voor goed. Maar Fanny was jaloersch, niet op haar jonge naamgenoot, maar op de jeugd zelf, welken naam die ook droeg. (Weidt vervolgd). uit Amsterdam, die door den krijgsraad te 's-Gravenhage was veroordeeld tot een maand militaire detentie en vier maanden militaire gevangenisstraf, ter zake van het als landstormplichtige niet onder de wapenen komen en na arrestatie weigeren om de mili taire kleeding aan te trekken. Het Hof bevestigde het vonnis In zijn ge heel. Door aftrek van 't voorarrest is veroordeel- des straf op den 29en Augustus 1917 geëin- d'gd, wanneer hij zal worden ontslagen en wederom naar zijn korps te Schoonhoven wordt teruggezonden. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft gister den heelen dag gewijd aan het onderzoek naar het tot zinken brengen van een zevental Scheveningsche zeilvisschers- vaartuigen op 27 en 28 Jluli. De uitspraken volgen later. WESTFRIESCHE KANAALVER- EEN IG ING. In de vacature van bestuurslid der West- friesche Kanaalvereeniging wegens vertrek van den oud-burgemeester van Schagen, den heer jhr. van Doom, is benoemd de heer C. J. K van Aalst, president van de Ned. Han-del- maatschappii te Amsterdam. Door het bestuur is de nieuw benoemde tot voorzitter gekozen. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededecling van het Handelsin formatiebureau van Van der Oraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 18 Aug., in Neder land uitgesproken 18 faillissementen tegen 15 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Aug. 1917 572 faillissementen tegenover 704 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. ONWEER. Onder Laren (Gooi) is de bliksem geslagen in eeti onbewoond landhuisje van den heer jhr. Van Beyma, dat daardoor geheel af brandde. Een paar mensChen, die voor den regen tegen het huisje een schuilplaats had den gezocht, kwamen er zonder letsel af, of schoon de bliksem langs hen heenging. Tengevolge van het slechte uitziflit door het opstuwende water, door een onweeisbui als een gordijn opgejaagd, raakte de Amster- damhchc kotter „wetterwille" nabij Stavoren buiten 't vaarwater en strandde in de nabij heid van de kust. Jollen uit Stavoren vci- leenden assistentie, sleepten de boot vlot en brachten haar behouden binnen. UIT HEILOO. Hedenmorgen vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de lieer W. P. Swart. Ingekomen waren eenige goedkeuringsbe sluiten van Ged. Staten. Aan mej. L. A. Mouton werd op verzoek eervol ontslag als lid van de handwerk-com- missie verleend, in de eerstvolgende vergade ring van B. en W. zal een voordracht voor een nieuw commissielid worden opgemaakt. Ingekomen was voorts een request van den heer J. J. Pantekoek, met verzoek een strook niet in gebruik zijnden gemeentegrond, naast zijn perceel gelegen, die dreigt een wildernis en bergplaats voor vuil te zullen worden, te mogen koopen of huren. Op advies van B. en W. besloot de raad den grond ad 3 te verhuren, zóó, dat de gemeente het ten allen tijde aan zich kan terugtrekken. Op voorstel van den heer van 'f Veer zal in 't contract worden opgenomen, dat de afscheiding voor rekening van den huurder komt. Een request van alle bewoners van de Overige Laan, met herhaald dringend ver zoek tot uitbreiding van het electrisch net langs dien weg. Het bezwaar van hooge kos ten van materiaal kon h. i. worden opgehe ven door over 't geheele net de lichtbelasting te verhoogen. De voorz. deelde mede, dat de heeren Admiraal en van Bohemen gisteren als vertegenwoordigers der adressanten ter vergadering van B. en W. zijn verschenen en dat daar nogmaals is medegedeeld wat in de laatste raadsvergadering over deze kwestie werd gezegd, n.l. dat het hier geen onwil geldt, doch dat de gemeente er niet toe in staat is, tot uitbreiding over te gaan. Zoo w als 't eenigszios mogelijk is, aal ril elpen. Wat betreft het overslaan der groote kosten op het heele bedrijf» meende de voor zitter, dat een verhoogde prijs per kilowat wellicht 10 a 12 jaar, dus hoogstwaarschijn lijk lang na het sluiten van dea vrede, zou bliivec drukken. De heer van der Molen vroeg of er nu voor gezorgd wordt, dat zij die geen elec trisch licht hebben, een grooter petroleumi- rantsoen krijgen. De voorzitter deelde mee, dat de minister op 't oogenblik, waarschijnlijk als voorzorg voor de Lange winteravonden, absoluut geen petroleum voor huishoudelijk gebruik be schikbaar stelt. Wanneer evenwel weer zal worden gedistribueerd, is het zijn plan wel, /te werken in de richting die de heer van der Molen aanwees, dat dus die menschen het al lereerst worden geholpen, die verstoken zjjn van ander kunstlicht. Een schrijven van den heer W. J. Vermeer, lid van de commissie voor de distributie van levensmiddelen, luidende aldus: „In het verslag van de gemeenteraadszit ting van 13 Juli, opgenomen in het 2e blad van de Alkmaarsche Courant van 14 Juli, komt onder meer voor: „De heer Swart zegt: „Ik weet verschillende personen die nog geen briket gehad hebben". Voorop gesteld, dat wij deze zinsnede be schouwden als de woorden door hem ge zegd, heeft ondergeteekende namens de dis* tributiecommissie onmiddellijk aan den heer Swart schriftelijk opgave gevraagd van de namen der personen, die in deze zoo mis deeld waren. Bij accoord bevinding zou de commissie dan dadelijk daarin trachten te voorzien. Tot nu toe is ae heer Swart op dit schrijven het antwoord schuldig gebleven. Wij' zijn nu van meening, dat hij in het wil de weg heeft gesproken, dat hij op praatjes is afgegaan, die bij nader onderzoek niet waar zullcu blijken te zijn en zouden het zeer op prijs stellen, dat waar hij in gebreke is ge bleven, de in die openbare vergadering ge uite grief met namen te staven, dit alsnog te doen of eerlijk te bekainen, dat hij verkeerd is ingelicht Daar, waar wij tL moeilijke taak op ons hebben genomen, om dezen benarde/1 tijd met zoo weinig mogelijk k- an v or go meente en ingezetenen te ooorworsteiui en iedereen zooveel mogelijk tevreden te stellen, het ten allen tijde op prijs stellen, gewezen te worden op zaken, de distributie van levens nuudelen en brandstoffen betreffende, waar door bevoorreentmg van den één boven den ander plaats heeft of khn hebben, een bevoor rechting, die zeer zeker onze bedoeling niet is, daar meenen wij, dat het op den weg van ieder raaasljd in het bijzonder ligt, om wan neer hem zaken ter oore komen, de distribu tie betreffende, die niet in den haak zijn, deze ter kennis te brengen van B. en W. of bij cie distributie-commissie zelve te onderzoeken, voor en aleer hij die in een openbare raads vergadering de wereld inslingert. De heer Swart schijnt er niet aan credacht te hebben, dat dé leden van de distributie commissie, evengoed als hij zelf als raadslid in de eerste plaaits werkzaam zijn in het be lang van alle ingezetenen en dat dergelijke op zeer losse gronden staande beweringen in een openbare raadsvergadering de distr commissie ten zeerste grieven en aanleiding kunnen zijn, da* zij bun mandaat ter heschik- king stellen." Na voorlezing hiervan drukte de voorzitter zijn apijt uit over de afwezigheid van den heer Swart Spr. begon ook te gelooven, dat wat de heer Swart gezegd heeft, op losse schroeven staat. De heer van 't Veer wees op een bijlage door de vrijz.-demklesvereeniging bij haar request ingezonden, die ter vergadering niet is voorgelezen en die volgens zeggen veel licht had kunnen verspreiden. De voorzitter las deze bijlage, door een 13-tal personen onderteekend, die deels niets, deels yz, deels 1 of 2 H.L. ontvingen, daarna voor. De voorz. kon zich die ongelijke, dat tributie voorstellen, wanneer hij bedenkt, dat de brandstoffenhandelaars, als ze iemand niet tli u is vinden, doorgaan. De heer van der Molen vond, dat de brand stoffenhandelaars het eigenmachtig wel wat ongelijk verdeeld hebben. De heer van 't Veer achtte het heel goed, dat op dergelijke misverstanden wordt gewe zen Spr kan niet gelooven, dat de heer 3wart zoo iets in 't wi'lde weg zou hebben gezegd. De voorzitter vond. dart de schijn toch wel tegen den heer Swart Is, waar hij niet ant woordde op gemelden brief. De hoer Vermeer stelde den voorzitter een opgave tcr hand van hetgeen voor de heeren Holtes en Bakker, die verklaarden niets te hebben ontvangen, van 1 April tot Juli werd beschikbaar gestéld. De heer Vermeer verzekerde, dat Alle inwo ners reeds meer hebben ontvangen dan waar op ze tot 1 October recht hebben. De heer van 't Veer constateerde dat de brandstoffen-commissie vrij uitgaat en zou willen onderzoeken wie of eigenlijk de schul dige is. In elk geval wordt meegedeeld, dat het nu onmogelijK meer kan gebeuren, door de nieuwe brandstofregeling. Naar aanleiding van een verzoek van de fezamenlijke bakkers (met uitzondering van pil en Denneman) legden B. en W. aan den raad een ontwerp^verordening ter goedkeu ring voor. waarbij de nachtarbeid in bakke rijen wordt beperkt. Na enkele besprekingen werd besloten de ze verordening in werking te laten treden. In de verordening is vastgelegd, dat het verboden is in bakkerijen arbeid te verrich ten: op Zaterdag niet vroeger dan 2 uur voormiddags, niet later dan 8 uur namid dags, op andere werkdagen niet eerder dan 434 uur voonniddags en niet later dan 8 uur namiddags, benevens op Zondag in het ge heel niet. Verder: verboden brood of be schuit te verkoopen: op Zaterdag vóór 9 uur cn op andere werkdagen vóór voonniddags 10 uur Op een lijst van hetBurg. Armbestuur, die gecirculeerd had, werd op verzoek van den lieer Mulder nog opgenomen Jan Jonker. Ten slotte werd door den voorzitter de gemeenterekening 1916 aangeboden, sluiten de in ontvangst met 48993,47, in uitgaaf niet 52952 47, aldus met een nadeeiig sal do van 3958 54 Na gedurende 14 dagen ter visie te zijn ge legd, zal ze in de Septcmbervergadering wor den behandeld. De voorzitter verzoekt de heeren Mulder, Swart eu van 't Veer zich mert het nazien der rekening te belasten. De heer van 't Veer vroeg of dan ook de linandeele administratie van de distributie- commissie kan worden onderzocht, welke Yraag toestemmend werd beantwoord. Alvorens tot de rondvraag over te gaan, sprak de voorzitter een afscheidswoord tot de heeren van der Molen en Venneij. Tot eerst genoemde sprekende, zag hij er op terug, hoe deze lange iaren, eerst als raadslid, daarna als wethouder en ten slotte weer als raadslid werkzaam was geweest. De voorzitter hoop te, dat de heer v d. Molen nog gelukkige dagen in Heiloo mocht slijten. Daarna druk te spreker er zijn leedwezen over uit, dat de verschijning van den heer Vermeij van zoo korten duur had moeten zijn. De hoop was, zoo zeide spr., hoog op den heer Vermeij ge steld, doch 't had helaas niet zoo mogen Zijn, de wil van de gemeentenaren had1 het anders aangewezen. Spr. hoopte, dart wan- peer zijn adviezen noodig zouden zijn, de heer Vermeij die steeds zou willen geven. Rondvraag De heer van 't Veer wenschte, dat wijzi ging wordt gebracht bij de berekening var den H O-, zulks, nu het kohier binnenkort zal worden opgemaakt, 250 als aftrek voor de meest noodzakelijke levensbehoeften is, volgens spreker, veel te kort in deze tijden De voorzitter was het wel met spreker eens, doch stelde voor het op het volgend jaar te verschuiven, daar andera de verorde ning moet worden gewijzigd en er weer en kele maanden zullen verstrijken, alvorens hert kohier zal kunnen worden opgemaakt. Dan kan tegelijkertijd het geheele stelsel worden herzien. De heer Vermei] dankte den voorzitter voor diens vriendelijke woorden bij het scheiden tot hem gericht. Spr. zal vau den tijd dien hij als raadslid dezer gemeente doorbracht, een aangename herinnering blijt- ven behouden en hoopt, dat de nieuwgeko* zen leden met lust en' opgewektheid zullen medewerken tot hdl der gemeente. UIT ST. PANCRAS. Onder leiding van den voorzitter, den Teer P. Gootje», vergaderde de vereeniging De Tuinbouw met 85 van de 194 leden. Na opening en lezing der notulen kwam in bespreking de circulaire van de zaadrcen- trale. Bleek 't ondoenlijk staande de vergade ring 't benoodigde kwantum op te geven, vooral ook met 't oog op eigen teelt en wat men verbouwen mag, toch besloot men tot 25 Augs. a.s. de leden in de gelegenheid te stellen hun opgaven bij 't bestuur in te leve ren. 't Volgende punt der agenda: aankoop van de 90-voud aardappelpotera lokte nog al discussie uit Er werd gevraagd naar kwali teit, opbrengst, ziekte, enz. Aan de heeren S. Duif, A. Verduin en A. Schuur werd als commissie opgedragen voor de verdere afwikkeling van den aankoop zorg te dragen. Na de gewone rondvraag, waarbij in be spreking kwamen 't uit de hand koopen van kool, enz., 't laden der sj der groenten enz., wen sloten. vergad 'twegen ring ge- UIT WINKEL In de jongste raadsvergadering, waarin afwezig waren de heeren wit, Breebaart en van Holthe, werden eenige goedkeuringsbe sluiten van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. liet procesverbaal van kasopneming, waar uit bleek, dat tot op 26 Juni 1.1. was ontvan gen 101978,6714 en uitgegeven 99153,41, zoodat in kas behoorde te zijn f 2825,2614 overeenkomende met de vertoonde gelden, werd eveneens voor kennisgeving aangeno men. Ingewilligd werd een verzoek van J. Groet te Winkel om een nieuwe woning te mogen bouwen op 4 meter uit den straatweg (volgens de bouwverordening moet dit zijn gelijk met het meest achterwaarts gelegen perceel, in dit geval op 614 meter). De rekening der gemeente over 1916 werd aangeboden, met 'n ontvangst van ƒ29019,40 uitgaaf 31646,1514, nadeeiig saldo 2626,7514. De rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1916 werd aan- t van 4132,2714, 6, nadeeiig Baldo it. geboden met een ontvan, een uitgaaf 4369, 237.5814. Tot leden voor het nazien dier rekenin; werden benoemd de heeren Breebaart, Spaans en van Holthe. De geloofsbrieven der herkozen leden wer den in orde bevonden, waarna tot toelating werd besloten. De heer Meure vroeg bij de rondvraag of het niet wenschelijk was met het oog op de hooge bouwkosten, de tegen brana geassu reerde gebouwen en eigendommen tot een hooger bedrag te verzekeren. B. en W. wer den gemachtigd de noodige maatregelen te nemen. Hierna sluiting. brachte schijven. Den omwonenden wordt aangeraden de ra men open te zetten. UIT PURMEREND. Bf] de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Provinciale Staten, vaca ture K. Kaaskooper, werden uitgebracht 2995 stemmen waarvan 55 van onwaarde. Gekozen werd de heer D. Kooiman (vrijz.- democraat) met 2128 stemmen, terwijl de heer C. Nolei (katholiek) 812 stemmen ver kreeg. UIT KOEDIJK. De raad vergaderde gisteravond in vol tallige zitting. De voorzitter sprak in zijn openingswoord den wensch uit, dat de besprekingen mochten leiden tot het behartigen van de belangen der gemeente. Ingekomen was een schrijven van Ged. Sta ten betreffende toezendmg van het verslag van de werkzaamheden en bevindingen vau de inspecteurs van toezicht op de naleving van de drankwet over 1916. Werd voor ken nisgeving aangenomen. B. en W. boden hierop aan een 3de sup- pletoire begrooting, groot 598.414, die ter visie gelegd zal worden en hert besluit tot het doen van af- en overschrijvingen op de ge- meente-begrooting groot 131.175. De voorzitter deelde mede, dat de beide fi- nancieele regelingen mét de rekening van 1916 verband houden. Er is een tekort, dat gedekt moet worden, daarom zijn eerst die overschrijvingen gedaan, die gedaan konden worden, daarna is er een suppletoire begroo- ting opgemaakt. Overeenkomstig het voorstel vaa B. en W. werd besloten. Met 6 stemmen tegen één stem op den heer C. Hartland werd hierna tot lid van de conir nnssie tot wering van schoolverzuim be noemd, in plaats van den overleden ontvan ger, de heer P. Stam Mz. Hierna bracht de voorziitter de aanbeveling van B. cn W. voor gemeente-ontvanger ter tafel. Op No. 1 stond de heer P. Stam M. thans lijdelijk; op No. 2 de beer Jb. Bote, wijn, lid van den raad De Vi psdering werd sen oogenblik ge schorst. Na opening vé'kregen bij eerste stemming ue lieercu P. Stam Mz. en Jb. Bol- dewijn ieder 3 stemmen en de heer W. de Geus één stern. ,Bij de tweede vrije stemming werd de heer Jb. Boldewijn met vier stemmen gekozen, te gen drie stemmen op den heer P. Stam Mz. De voorzitter sprak er zijn leedwezen over uit, dat men den heer Boldewijn in de toe komst als raadslid zal moeten missen. Spr. vertrouwde er op, dat de heer Boldewijn uit de stemming concludeerde, dat de raad lieur voor het ontvangerschap de rechte man op de rechte plaats oordeelde en was er van over tuigd, dat de heer Boldewijn de financieele belangen van de gemeente nauwkeurig zou behartigen. De heer Boldewijn dankte voor zijne benoe ming. Spr. hoopte het in hem gestelde ver trouwen waardig te worden. Spr. veronder stelde, waar niemand onmisbaar was, dat hij in den raad ook niet onmisbaar zou blijken te zijn. De voorzitter sloot hierop de vergadering. UIT SCHOORL. Tot secretaris-penningmeester van den Grootdammer- en Aagtdorperpolder onder Schoorl is benoemd de heer C. Duin Wz in de plaats van den heer C. Duin Jz., die als zoodanig had bedankt. KORTE BERICHTEN. Te Leeuwarden slaagde de vorige week een 60-jarige candidaat voor de hoofdacte Te Winschoten zal van 4 tot 7 October een tentoonstelling van vruchten, groenten, bloemen enz. worden gehouden. Er zijn 52 prijzen. Gedurende de week van 12 tot en met 18 Augustus zijn te Amsterdam aangekomen 2 stoomschepen en vertrokken 5. In dezelfde periode van 1916 zijn aangekomen 16 stoorn- en 2 zeilschepen; vertrokken 19 en 2. De boomen rondom de r. k. kerk te Ach terveld (Veiu we), die het kerklioi tot een idyllisch stukje natuurschoon maken, zijn verkocht aan een houthandelaar. —Door de kolenschaarschte zullen bij de S. S. op de lijnen in Noord-Brabant nog eeni ge treinen uitvallen. Zaterdagavond is in de Doelenkazerne te Leiden gearresteerd de wachtmeester Van den Beri UIT HENSBROEK. Gisteravond hield de Liberale Kiesvereent- ging Hensbroek-Obdam een tweetal vergade ringen, één te Obdam en één alhier, met het oog op de a s. Tweede Kamerverkiezing in de vacature Oosrterbaan. Te Obdam werd de bijeenkomst geleid door den heer A. Blauw, afdeelings-voorzitter, en hier door den afdee- lings-secretaris A. Kroon. Het doel dezer vergadering was een uit- noodiging met toelichting aan de liberale kiezers, om bij de stemming hun stem uit te irengen op den candidaat der coalitiepar tijen, den lieer Colijn. Op de vraag uit dc vergadering, wie de heer Colijn was, antwoordde de voorzitter, dat hij een practisch landbouwer was te Nieuwer-Amstel, in dit landbouwdistrict dus geen ongewenschte vertegenwoordiger. Besloten werd genoemden candidaat te steu nen. Verder werd besloten geen algemeene ver gadering uit te schrijven voor de vergade ring der Centrale, die 12 September a s. té Binnenwijzend zal worden gehouden. UIT EG MOND AAN ZEE. Morgenochtend van half elf12 uur zul len met het 10 cM. kanon, geplaatst nabij den v. Speijkstoren, oefeningen met scherp worden gehouden op daarvoor in zee aange- Qravenhage. Een brandstoffenhandelaar te Utrecht is door de brandstoffen-commissie beboet met 1000 wegens uitvoer van brandstoffen, zon der vergunning dier commissie. De aanvrage om revisie van het dood vonnis, wegens spionnage uitgesproken te Parijs tegen de Nederlandsche Mata Hari, is verworpen. Zij zal nu cassatie aanvragen. Een varkenshouder te Lisse geeft zijn varkens meel van gele crocussen, welke eerst waren gedroogd en toen gemalen. Het meel ziet er zeer goed uit en de varkens eten het graag. De Koningin is gistermorgen weer van Soestdijk naar Scheveningen gegaan. De Prinses blijft nog eenige dagen bij de Koningin-Moeder. Een landbouwer te Nijbroek (Geld.), die dezer dagen door een stier in de weide was gewond, is thans aan de gevolgen daarvan overleden. Door de gemeente Wormerveer zal de volgende week begonnen worden met ver strekking van goedkoope breiwol, sajet, co kes, klompen, melk en schoenen van ge meentewege. Voor den landstorm moeten worden in geschreven de personen geboren in 1878 en in 1879. Deze inschrijving moet op 15 October 1917 zijn voltooid In het land van Maas en Waal is reeds veel rogge bedorven door de vele regens der vorige week. Zoo ook te Laren, waar even eens de aardappelziekte is opgetreden De voorzitter van den Christel'ijken Mijnwerkersbond heeft den minister van oor log verzocht, wegens den kolennood in het land, aan alle Nederlandsche gemobiliseerde mijnwerkers klein verlof te geven. Het transport Engélsche invalide krijgs gevangen, die heden te Soesterberg zouden aankomen, is voorloopig uitgesteld. Waarschijnlijk zal worden overgegaan

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2