DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. WOENSDAG 22 AUGUSTUS S No. 196 Honderd en negentiende jaargang. 1917. Abonnraieiit&pili&p 3 maandenlUQ. h. p. post f 150. AdïertentieprIIsl2Ml p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERNIs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. NEDERLAND. Persdraad. ©ver don abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 22 Augustus. De Engelsche arbeiderspartij heeft ander maal besloten, afgevaardigden naar de inter nationale socialistische conferentie te Stock holm te zenden. De mijnwerkers, die sinds 10 Augustus van standpunt waren veranderd, hebben de meerderheid wel aanzienlijk kun nen verkleinen, in de beslissing evenwel geen wijziging kunnen brengen. Den 10de Augusr ius werd de beslissing genomen met 1.846.000 tegen 550.000 stemmen, thans is zij gevallen met 1.234.000 tegen 1.231.000. Deze verschui ving is vooral het gevolg van den ommekeer onder de 600.000 mijnwerkers. 1 Si resultaat van deze stemming mag wor den aangemerkt als een succes voor den afge treden minister Henderson. Zelfs werd de uit lating, dat de man, die zijn plaats in het mi nisterie had ingenomen, een „onderkruiper" was, met stormachtig gejuich begroet. En de heer Barnes, die hem in het kabinet is opge volgd, kon de vergadering daarna niet meer op zijn hand krijgen. Voordat tot de eindstemming werd over gegaan, was een voorstel, om een referendum te houden, verworpen met 1% millioen tegen 920.000 stemmen. Wat zal de Engelsche regeering thans doen? De heer Lloyd George heeft aangekondigd, dat wanneer de arbeiders bij hun beslissing bleven en dat hebben zij nu gedaan hij het Lagerhuis zou ontbinden en nieuwe ver kiezingen zou uitschrijven, ten einde de kie zers in de gelegenheid te stellen, zich uit te spreken. Houdt hij zich aan deze verklaring, dan zal men dus in Engeland oorlogsverkiezin gen krijgen. Het is haast niet aan te nemen, dat het hiertoe zal komen. Afgezien van de bezwaren, welke aan het houden van verkie zingen in oorlogstijd verbonden zijn, is het duidelijk, dat een dergelijke verkiezing met allerlei gevaren gepaard gaat. Over enkele dagen wordt er te Londen een conferentie gehouden van de entente-socialis ten. Blijven dan de meerderheden bij hun aan genomen houding, dan zullen de regeeringen waarschijnlijk wel bakzeil halen. Te eerder lijkt ons daartoe aanleiding nu door 's Pau sen initiatief de vredeszaak ook op het regee- ringstapijt is gekomen. Het tijdstip van het couranten-oordeel over het vredesvoorstel van den Paus begint thans langzamerhand plaats te maken voor de pe riode, waarin de regeeringsmannen aan het woord komen. Duitschlands rijkskanselier heeft er zich 1 i eerst over uitgelaten. Hij heeft na de ge bruikelijke verzekering van het sterk Staan volgens een pas ingekomen telegram van veldmaarschalk v. Hindenburg staat Duitsch- land er thans zoo gunstig voor als nog niet het geval was verklaard, dat de regeering geenerlei invloed heeft uitgeoefend op den stap van den Paus en dat zij iedere eerlijke, gemeenschappelijke poging om den vrede na der te brengen, met sympathie zou begroeten, dus ook het streven van den Paus om aan den oorlog een einde te maken. Alvorens zijn standpunt vast te stellen, wenschte hij eerst echter voeling te houden met de hoofdcom missie van den rijksdag. Blijkens een kort verslagje vond het voorstel van den Paus bij de rijksdagleden veel sympathie. Het komt er i htrr thans ongetwijfeld vooral op aan, of Dultschland bereid is, klaar en onomwonden te zeggen, wat het wenscht, met name ten opzichte van België en dus breken met de diplomatie van den slag om den arm. Van de entente-re geer ingen zal men spoe dig ook meer hooren. Zij zullen het vredes voorstel evenmin zonder meer bij zich neer leggen, maar eveneens aan het overwegen gaan. De aanvaarding van het voorstel is natuur lijk nog lang niet bereikt. Maar dat men lang zamerhand op den goeden weg komt, valt moeielijk te ontkennen. En al is het nog maar een gerucht, dat de Paus aan de oorlogvoerenden een nieuwe no ta heeft gezonden, waarin het sluiten van een wapenstilstand wordt voorgesteld, wat he- ien nog voorbarig is, kan morgen, kan ov£E» morgen juist blijken te zijn! Intu -schen de strijd tusschen militaire en pacifistische geesten, hoe belangrijk ook, mag ons er niet toe brengen, den strijd der wapenen uit het oog te verliezen. Het is waar een Jena, een Waterloo, een Sedan heeft er niet plaats gehad. En het is soma, ais- of daarvoor alleen maar meer belangstelling bestaat! Men heeft al van zooveel overwin ningen en nederl&gen gehoord, men is al zoo vaak in zijn verwachtingen teleurgesteld, dat er een toenemende onverschilligheid begint te heerschen. Toen de Duitsschers in het voor jaar van 1916 Verdun bedreigden, was er nog spanning. Thans nu de Franschen in één dag ongeveer evenveel vorderingen hebben gemaakt als de Duitschers destijds, is er van spanning geen sprake. Men weet thans te goed, dat een vooruitgang van eenige kilo meters zoo weinig beteekent met betrekking tot een waarlijk beslissende overwinning! Toch onderschatte men het door de Fran schen behaalde voordeel niet. Immers Verdun spreekt tot het Fransche gemoed en elke overwinning daar doet de hoop op en den wil tot de eind-overwinning aanwakkeren De aanval wordt voortgezet De Franschen slaagden er in de dorpen Samognieux op den Oost- en Regnevilie op den West-oever van de Maas met de daarbij gelegen Ganzenheu- vel te veroveren. Tot dusverre zijn meer dan 5000 gevangenen gemaakt. De Engel- schen maakten vorderingen bij Lens, waar ze over een afstand van 2 K-M. Duitsche posities hebben bezet. Ook aan het Italiaansch-Oostenrijksche frout duurt de slag nog met onverminderde heftigheid voort. De Oostenrijkers erkennen, dat ze tusschen Auza en Canale zijn terugge drongen, m. a. w. dat de Italianen daar over de Isonzo trokken, en dat ze het doip Selo of Sella hebben moeten prijsgeven. De Itali anen geven hoog op van hun resultaat, zoo hoog, dat men zich afvraagt, wat ze wel zul len zeggen, wanneer Triest eens in hun han den mocht vallen. Volgens deze lezing begint op het Karstplateau en aan de kuststreek de Ooatenrijksche linie reeds te wijken Het is echter de vraag, of dit wijken op een vlucht gelijkt, dan wel of dit elastisch geschiedt, zoodat achter de genomen stelling nieuwe, krachtiger tegenstand wordt geboden. De weg naar Triest is slechts ongeveer 20 K.M., gemakkelijk af te leggen dus, indien de weer stand hier inderdaad volkomen gebroken werd, maar moeielijk, wanneer in het zoo versterkte gebied telkens nieuwe opname stellingen kunnen worden ingenomen. In het geheel melden de Italianen 243 officie ren en 10.103 man gevangen te hebben ge nomen. Men ziet dus, dat de midden-mogendheden het op verschillende fronten op dit oogen- blik kwand te verantwoorden hebben De oo .enblikkelijke toestand wisselt bij den dag van aanzien. Toen de troepen der midden-mogendheden in het Oosten vooruit kwamen, was het stil aan de andere fronten. Nu is het stil geworden in het Oosten, maar nu ontwikkelt de entente in het Westen en in het Zuid-Westen succesvolle bedrijvigheid. Zoo schommelt de evenaar der tactiek heen en weer, nu eens de eene, dan weer de andere partij begunstigend. Maar de strategische toestand blijft onge wijzigd. En hieruit putten beide partijen de overtui ging, dat het goed staat en goed gaat. Terwijl men in het onzijdige land hierbij hoe langer hoe meer den Indruk moet krijgen dat de strategische toestand1 nimmer meer een wijziging van betoekenis zal oudergaan, en dat er daarom maar zoo spoedig mogelijk aan het vechten een einde moet komen! VACUA. TWEE DERDEN VAN SALONTKI VERWOEST. De Grleksche minister van Verkeer heeft bevestigd dat twee derden van de stad Salo- niki tijdens den brand verwoest is. Honderd duizend personen zijn dakloos, onder wie 52.000 Joden. De regeeringsgébouwen en de St. Sophie-kerk zijn gespaard gebleven. Ver nield zijn o.&. het postkantoor, en de gebou wen der Ionische Bank. De aanwezige gelden effecten en archieven zijn evenwel gered. To heden zijn nog geen aanwijzingen gevonden, dat er kwaadwilligheid in het spel zou zijn, Sedert Zondag begint de brand in omvang af te nemen. WAT DRIE JAREN OORLOOVOFREN KOSTEN. Een medewerker aan de „Manchester Gu ardian" geeft het volgende overzicht van fei ten- en getallen, waaruit naar zijne bereke ning de kosten van den oorlog ongeveer kun nen worden opgemaakt, de kosten aan men- schenlevens en goed, sedert de oorlog begon met den inval in België. „Alle oorlogvoerende regeeringen zijn, de eene meer de andere minder, terughoudend in het bekend maken der verliezen aan menseden en aan geld, die de oorlog medebrengt. Iedere poging van particuliere zijde om die te schat ten is uitteraard uiterst globaal en moet in menig opzicht leemten vertoonen. Maar het is toch nu, na drie jaren orlogvoering, wel de moeite waard, een overzicht te beproeven en in het hier volgende overzicht bestaan de fou te) eer in te lage dan in te hooge schatting In de eerste plaats zijn daar de verliezen aan menschealeveus. Gem enkel land publi ceert de totaal-cijfers en sommige oorlogvoe rende landen zeifs in het geheel geene ver- lieslijsten. De verliezen der Engelsche en ko loniale troepen aan gesneuvelden en op an dere wijze gestorvenen gedurende de eerste 18 maanden oorlog, werden op 128.000 ge schat. Hierbij moeten die der kleurlingen en een groot deel der vermisten gerekend wor den, zoodat het totale verlies aan dooden niet minder dan 170.000 kan zijn. Gedurende de laatste 18 maanden was de gemiddelde sterkte der rechtstreeks bij de gevechten betrokken Engelsche troepen veel grooter dan gedurende de eerste 18 maan den, zoodat het totaal over drie jaren waar schijnlijk 400.000 bedraagt. Dit getal is waar schijnlijk niet te hoog geschat, vooral als men de verliezen der marine en over het algemeen die ter zee er bij rekent. De verliezen der Franschen aan dooden in deze drie jaren worden door de Vereeniging voor bestudeering van den oorlog te Kopen hagen op 1.300.000 begoot Die der Russen zullen waarschijnlijk niet minder dan 2.500.000 man bedragen. Duitschland heeft ongetwijfeld niet minder dan 2.250.000 verloren, Oostenrijk 1.750.000, het Turksche leger 750.000, het Italiaansche 200.000 man, de Bulgaren, Belgen, Serven, Roemenen en Portugeezen te zanten 600.000 man. Dit geeft een totaal-verlies aan dooden van alle oorlogvoerende landen te zamen, van minstens 9.750.000 man. Voegt men daarbij den onmiddellijk door den oorlog veroorzaakten achteruitgang van het aantal geboorten, dan kan het verlies aan menschenlevens ten gevolge van drie jaren strijdeus op 14.250.000 zielen worden ge schat. Het aantal gewonden kan men op 2y» maal dat der gesneuvelden si; len, dus op onge veer 23 y3 millioen. Al deze lieden hebben pijnen geleden en niet minder dan de helft, of 12 millioen, zijn blijvend ongeschikt ge worden voor militairen dienst en velen hier van ook voor het werkzame burgerleven en voor den arbeid. Volgens een zeer matige schatting bedraagt het aantal krijgsgevangenen in de verschil lende landen 4.000.000 man. Hierbij komen nog een 250.000 burgergevangenen. Dat zijn dus ongeveer vier en een kwart millioen menschen die gedurende langer en of korteren tijd ten gevolge van den oorlog in vreemde landen in gevangenschap gesmacht hebben. Maar men moet natuurlijk bij iedere bereke ning van het menschelijk lijden niet alleen in aanmerking nemen de verliezen aan dooden, gewonden en gevangenen, maar ook al dege nen die aan het burgerleven zijn onttrokken en het moeilijke, gevaarlijke, afmattende leven in het leger leioen. Wij kunnen slechts gissen, hoevele mannen in de verschillende oorlogvoerende landen on der de wapenen zijn geroepen, maar waar schijnlijk zijn de getaüen, voor leger en vloot tezamen, de volgenden: In het Engelsche Rijk 7.000.000 Frankrijk 6.000.000 Rusland 15.000.000 'België, Servië en Portugal 750.000 Italië 2.500.000 Duitschland 9.000.000 Oostenrijk 7.000.000 'Bulgarije 500.000 Turkije 2.000.000 tezamen 49.750.000 In andere woorden gezegd: De oorlog heeft 49.750.000 mannen uit hun gewone vreedzame bestaan gehaald en hun geheele leven ontwricht. Bij dit totaal moet nog ge voegd worden het groote aantal dergenen, mannen, vrouwen en kinderen thuis, die bui tengewoon hard hebben moeten' werken om de legers te velde op de been te houden, wat in alle oorlogvoerende landen tot groote on rust in de nijverheid heeft aanleiding gege ven. Bij de bovenstaande schattingen is geen rekening gehouden met de door ziekten ver oorzaakte verliezen. Sommige landen publi- ceeren het aantal aan zieken overledenen wèl, andere niet, in hunne verlieslijsten. Maar geen enkel land somt ze uitvoerig op. En even min publiceert eenig land het aantal zieken bij de troepen. De normale oorlogsepidemieën waren tij dens den huldigen oorlog minder hevig, maar één geesel is scherper en krachtiger geworden de venerische ziekten. En hiervan kan met recht gezegd worden, dat de zonden der ou ders aan de kinderen bezocht worden. De uitwerking hiervan zal niet door een, maar door vele geslachten heen worden gevoeld. (In een volgend nummer zullen de verlie zen aan goed en geld worden berekend). KORTE BERICFITEN. Naar uit St. Petersburg wordt bericht is de Tsaar officieel geschrapt van de lijst van het Russische leger en is hem het recht ontzegd de uniform van het Russische leger te dragen. Het Engelsche Lagerhuis is tot 16 Oc tober verdaagd. De controleur van het voedingswezen in Engeland heeft gelast, dat alle theehandela ren den 3en September opgave zullen doen van de theevoorraden, die in hun bezit zijn of waarover zij de controle hebben. De nieuwe economische overeenkomst tusschen Zwitserland en Duitschland, die voor 9 maanden geldt, is geteekend. De vraag of er een spoorwegstaking zal komen in Engeland is nog niet beslist, maar er was alle hoop dat er gisteren een schik king zou worden getroffen. De Amerikaansche regeering heeft ein delijk aan de Amerikaansdie bankiers mee gedeeld, dat ze vertrouwt in de regeering van Carranza, zoodat zij zich gerechtvaardigd acht de leening aan Mexico zedelijk te steu nen.. Naar de Nordd. Allg. Ztg. verneemt is voor den gezantschapspost te Konstantino- pel het oog gericht op graaf Bernstorf, tot voor kort Duitsche gezant in Amerika Aan het station Geldem (Riinld.) zijn twee Fransche krijgsgevangenen, die in bur- gerkleeding en vergezeld van hun Duitsche meisjes naar Nederland trachtten te ontsnap pen, gearresteerd. Ook de beide Duitsche meisjes werden in arrest gesteld. Te Bottrop is een uitgebreide sluikhan del met tabak, zeep, olie, levensmiddelen en voederartikelen ontdekt. Bij de gehouden huiszoekingen kwamen groote hoeveelheden voor den dag, o.a. werden in één kelder voor 32000 mark stukjes zeep gevonden. De Britsche admiraliteit meldt: Onze lichte strijdkrachten, die gistermorgen nabij de kust van Jutland opereerden, hebben een Zeppelin vermeld. Er zijn geen overlevenden Zondagavond werd ae kathedraal van St. Etienne (Frankrijk) door een bende ge plunderd, die de sacristie in brand stak Het koor en de orgels zijn verbrand. Het vuur kon slechts met de grootste moeite worden be dwongen. KAAS. Het bestuur der Kaas-vereeniging bericht dat de bepaling in zijne circulaire Kaasex port van 10 Augustus 1917 Is ingetrokken en vervangen door het volgende voorschrift: Een exportair mag op eiken Zaterdag ten hoogste eene E. F. verplichting in voorraad hebben, gelijkstaande met de hoeveelheid, wel ke uit zijn mkoopen zonder recepis van pro ducenten resp. productie in de laatste zes weken beschikbaar kwam, verhoogd met de hoeveelheid, welke hij in de laatste drie we ken door ruiling of door inkoop met recepis o pzich nam, onder E. F. condities te verzen den. Bij de toepassing van deze bepaling zal natuurlijk met stagnatie in den uitvoer in het algemeen rekening gehouden worden. Het Bestuur van de Kaas-vereeniging deelt het volgende mede De Rijks-commissie van Toezicht op de be schikbaarstelling en den uitvoer van kaas, Prins Hendrikplein 11, te 's-Gravenhage schrijft: Wij hebben de eer U te berichhten, dat de Commissie van Bijstand inzake de Distribu- tiewet 1916j ons heeft medegedeeld, da zij ter voorziening in de binnenlandsche behoef ten voorloopig de voorkeur geeft aan een en inkoop van voor dit doel geschikte volvette kaas. Hieronder te verstaan kaas, voldoende aan de eischen gesteld door de Centrale Pak huizen. Voor deze kaas kan aan producenten be taald worden een prijs van 117,per 100 K. G. welke prijs volgens de meening der Commissie van Bijstand overeenkomt met een en melkprijs van 11 cent met inbegrip van eene matige winst. Deze kaas kan door de centrale pakhuizen afgeleverd worden tegen de geldende prijzen. \ls Als tot dusverre kan de kaashandel voor zij ne bemoeiïngeni 2.per 100 K. G. ontvan gen Ter uitvoering van deze ons door de Re geering gegeven opdracht hebben wij het vol gende bepaald: Hecren ingeschreven Exporteurs, die een verplichten voorraad volvette Gouda kaas moeten houden, kunnen vanaf heden van pro ducenten! volvette Gouda kaas koopen tegen 117.—per 100 K.G. Deze inkoopen worden in het gewone con- troleregister ingeschreven en voor 100 pet. geboekt in de kolom „binnenland." Deze kaas wordt op de gewone wijze afgeleverd aan de Centrale Pakhuizen en onder de gebruikelij ke condities, met dien verstande echter, dat voor alle kaas betaald wordt 119 per 100 K. G. De exporteur moet hij elke partij eene verklaring van den producent overleggen, dat hij de kaas verkocht tegen 117 per 100 K. G. Deze verklaring moet aangeven het aantal kazen en het aantal K.G. waaruit de partij bestaat. Bij afkeuring wordt het ge wone bedrag van ƒ1.per 50 K.G.geheven voor onkosten, terwijl de voorschriften voor herkeuring onveranderd gehandhaafd blijven Afgekeurde partijen moeten bij heropening van de afgifte van claims vervangen worden door goede uit het exportgedeelte der inkoo pen. G ENEES MIDDE LENVOO R ZIENING. Naar wij vernemen is binnenkort, de instel ling te verwachten vanwege den minister van binnenlandschen zaken van eene Commissie Naar aanleiding van een schrijven van het Bureau van den Regeerings Commissaris in Noord-Hol land belast met de Rijksgraan-ver- zameling, verzoekt de Directeur van het Dis- tributiebedr. belanghebbenden ten spoedigste opgave te doen ten zijnen kantore tusschen 's morgens 9 tot 1 uur van de hoeveelheden persdraad ten gebruike bij het persen van stroo, welke bij de handelaren in dit artikel tegenwoordig zijn. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, D. SCHENK. Alkmaar, Augustus 1917. van Advies voor de geneesmiddelenvoorzie ning, een vraagstuk dat nog steeds de volle aandacht der regeering heeft. In deze com missie, waartoe zoowel de Phamacopee-com- missie als de Centrale Gezondheidsraad ge adviseerd hebben, zullen behalve pharma- ceutische deskundigen ook vertegenwoordi gers der chemische industrie en geneesmidde- len-groothandel hier te lande als leden en buitengewone leden zitting nemen. EEN 5MOKKELSCHIP. Gisteren werd door bet recherchevaartuig „Corrie" der Neder landsche douane een stoomschip aangehouden, verdacht van het hebben van smokkelwaar aan boord. Het werd naar den Helder opgebracht en onder bewa king gesteld van eenige douane-vaartuigen. De aanwezige goederen zijn verzegeld, ter wijl alle gemeenschap met den vasten wal is verboden. Het vaartuig is genaamd „Exel- sior"; de bemanning is verhoord. DUmSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Op de Noorder Haaks is een Duitsch stoom schip gestrand. Nederlandsche torpedoboo ten zijn in de nabijheid. De sleepbooten „As sistent", „Hercules" en „Titan" zijn naar de strandingsplaats vertrokken. De naam van het stoomschip is nog niet bekend. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Waarschijnlijk zal de Eerste Kamer den 28sten Aug. bijeen komen, ter behandeling van eenige wetsontwerpen, o. a. dat betref lende de export-centrale, althans wanneer tijjV dig de desbetreffende regeerings-antwoorden op de afdeelingsverslagen nopens bedoelde wetsontwerpen inkomen. NED. INDIë. De voorloopige begrooting 1918 wijst een tekort aan van ongeveer 127 millioen. Daar om moet nu op last der regeering getracht worden dat bedrag aanzienlijk te verminde ren, waartoe thans overleg gaande is met de departementen Verdere vermindering der uit gaven en c.q. verhooging der inkomsten zal alsdan een punt van bespreking uitmaken op de begrootingsvergadering. KAMERVERKIEZING ENKHUIZEN. Gekozen de heer A. Colijn, (anti-rev.) met 2667 stemmen. Op den heer J. de Veen, (an ti-militarist) waren 1257 stemmen uitge bracht. HET NEDERLANDSCHE RUNDVEE- STAMBOEK. Verschenen is, van de hand van den heer H. Schuurman JWzn., „De Vereeniging Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek na hare re organisatie" een uitgebreid overzicht van de werkzaamheden dier vereeniging van 1906 1916. Het N. R. S. werd opgericht in 1874. In die jaren konden runderen van elk veeslag worden opgeomen en ging de onderlinge krui sing ongestoord baar gang m 1905 werd de lieer I. O. J. v. d. Bosch uitgenoodigd voorstellen tot reorganisatie in te dienen. In 1906 werden de nieuwe statu ten aangenomen, waarbij een indeeling in drie veeslagen, het zwartbont Friesch-Hollandsch, het zwartblaard Groningsch en het roodbont Maas-Rijn-IJsel veeslag. en een zuivere teelt in elk dier slagen op oen voorgrond stond. In de plaats van de provinciale afdeelingen kwamen de drie groote groepen van fokkers ingedeeld naar het veeslag. In het boekje zijn verschillende grafische voorstellingen opgenomen, die ten overzicht geven over de groote toename der aanvragen en omschrijvingen van stamboekvee, vooral in de laatste jaren. Gemengd nieuws. PLANTSJALOTTEN. De rijkscommissie van toezicht op de ver eeniging „Groenten-Centrale" maakt bekend, dat contracten kunnen worden afgesloten voor plantsjalotten, mits voor eigen teelt be stemd. Met het toestaan dezer vergunning wordt geen toezegging gedaan omtrent eeni- gerlei afwijking van de vastgestelde of even-, tueel nog nader vast te stellen voorschriften, strekkende tot beperking van bepaalde gewas sen. Zooals reeds werd bekend gemaakt ligt het in de bedoeling den verbouw van uien (waar toe ook sjalotten worden gerekend) te beper ken tot 40 pet. van den normalen verbouw vóór den oorlog. KOLENBESPARING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar de Tel. verneemt zal ter besparing van steenkolen door de Spoorwegmaatschap pijen behalve een belangrijke inkrimping van u COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1