Tek&r&mim van Men. den treindienst, ook een wijziging in het ge bruik van het materieel gebracht worden. De bedoeling is om de zware spoorwegrij- tuigen, zooals doorloopende wagens enz. bui ten gebruik te stellen en- daarvoor in de plaats te stellen lichter material zij het dan ook. dat Het van, ouden datum ia. De voor- deelen aan die tijdelijke verandering verbon den zijn, dat door het lichtere materieel te gebruiken, minder trekkracht, dus minder steenkolen' noodig zijn. Maar ook, dat in het lichtere materieel belangrijk meer plaatsen voor reizigers zijn dan in de zware wagens. EEN CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ. Tegen September is te Amsterdam een vergadering uitgeschreven om te komen tot de stichting van een christelijke volkspartij. De uitnoodiging tot deze bijeenkomst gaat uit van den heer Staalman en eenige bestuurders van protestantsch-christelijke vakvereenigin- gen en tot de uitgenoodigden behooren ook de predikanten De Ligt en Kruyt v. d. Bond van Christen-Socialisten, benevens dr. Van de Laar en dr. Keuchenius, de leiders der Christelijk-'Sociale Partij. iDe bedoeling is, deze beide laatste organisaties in de nieuw te vormen christelijke volkspartij te doen op gaan en ook haar organen „Opwaarts" en „Volkseenheid" op te heffen' én te vervangen door een gemeenschappelijk nieuw orgaan. BRUINKOOLONTGINNING. De directie der Maatschappij „Bergerode" te Sittard deelt mede, dat het concessieweld „Energie" der maatschappij „Bergerode", ge legen tusschen Sittard en Heerlen, bij» het dorp Brunsum, op groote schaal zal worden ontgonnen. Dit veld bevat volgens globale berekeningen zes millioen ton, dus zes hon derdduizend spoorwagens van tienduizend K.O. bruinkolen. Indien door onvoorziene omstandigheden geen vertraging ontstaat bij het bouwen der ontginningsinstallatie of den aansluitings- spoorweg naar de mijn „Hendrik", zal men einde September reeds in vele huisgezinnen deze brandstof kunnen stoken. STOPPELOEWASSEN VOOR VEE VOEDER. In die deelen van het land, waar in hoofd- zaak akkerbouw gedreven en weinig of geen vee gehouden wordt, werden tot nu toe niet dan bij uitzondering stoppelgewassen ver bouwd. Na een stoppelvrucht werden er meestal aardappelen of bieten geteeld. Thans wordt door de Ned. Heidemaatschappij aan verschillende landbouworganisaties in over weging gegeven, hun leden, die een veeloos bedrijf hebben, te adviseeren om voor dit jaar na rogge en vooral na haver nog spur rie of knollen als stoppelgewas te telen. Bel de gewassen laten zich, wanneer ze niet in verschen toestand tot gebruik bestemd kun nen worden, zeer goed ingekuild bewaren, en over den afzet behoeven de verbouwers zich geen zorgen te maken; in de streken waar veel vee gehouden wordt zal in den ko menden winter, mede door het uitblijven van krachtvoeder uit de ovorzeesche gewesten, de voedernood zeer dringend zijn en zonder twijfel zullen er, zelfs al moet over grooten afstand vervoer plaats vniden. voor de- inge kuilde stoppelgewassen uitstekende prijzen gemaakt kunnen worden. TEGEMOETKOMING OORLOGS WINSTBELASTING. Naar het Hbl. mededeelt, is door dc minis ters van financiën en van oinnenlandsche za ken het oordeel van Ged. Staten gevraagd omtrent een eventueele uitkeering aan de daarvoor in aanmerking komende gemeenten van een tegemoetkoming uit de oorlogswinst belasting. INBRAAK VERIJDELD. Een slager te Woensel (N.-B.) hoorde ver dacht geluid in zijn tuin, bij dc worstfabriek Hij ging er heen en hoorde twee personen wegloopen. De naderende politic loste vier schoten, waarvan er één een der inbrekers trof, die in elkaar zakte. De getroffene staat zeer ongunstig bekend Hij was pas uit een gevangenis ontslagen, had een paar dagen bi] den slager aan de verbouwing van zijn woonhuis gewerkt en wist daardoor hoe hij in den tuin kon komen. Vóór hij daar was, heeft hij 3 deuren moeten verbreken. De getroffene, aie weigert op te geven wie in zijn gezelschap was, werd per brancard naar het gasthuis vervoerd. SMAADSCHRIFT. De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer J. G van Niftrik, tegen wien 100 boete subsidiair 1 maand hechtenis werd gevorderd wegens smaadschrift tegen den luitenant Tapper, commandant van den vrijwilligen landstorm te Vlissingen, in het „Vrijzinnig Weekblad voor Zeeland". De rechtbank veroordeelde beklaagde tot 50 boete subsidiair 14 dagen hechtenis. EEN GEMEENTE GEBOYCOT. Naar aanleiding van besteksbepalingen ligt de gemeente Zaandam overhoop met de aannemers aldaar, die nu weigeren in te schrijven op den bouw van een centrale keu ken. Zij hebben ook bewerkt dat aan de ge meente geen hout en steenen geleverd woi- den. Desondanks zal de keuken er toch ko men, heeft de wethouder verzekerd, al zouden de steenen ook uit den Dam gehaald moeten worden. Wanneer niet al te groote stagnatie plaats heeft, rekent men toch nog vóór den winter gereed te zijn. De kosten van de keu ken, aanvankelijk begroot op 12000, zullen 50.000 beloopen DIEFSTAL IN EEN GEMEENTEHUIS. Enkele weken geleden werd te Ootmarsum een partij manufacturen, bestemd voor frau- duleuzen uitvoer en ter waarde van 4000, in beslag genomen. De goederen werden in het gemeentehuis gedeponeerd en drie der vermoedelijke daders werden in arrest ge steld. In den nacht van Zaterdag op Zondag echter werden deze manufacturen nagenoeg alle uit het gemeentehuis gestolen. Van daders en' goederen is nog geen spoor ontdekt. Ver moedelijk zijn de goederen over de grens ge smokkeld. UIT OUDORP. Te Amsterdam is geslaagd voor het ex amen hoofdacte mej. S. F. Adema alhier. UIT BERGENi De petroleumschaarschte geeft ook in deze gemeente tot veel ongerief aanleiding. Dub bel onaangenaam is het echter voor hen, die het genot van gas- of electrische verlichting moeten derven. Door het gemeentebestuur al hier is dan ook bij de Toewijzingscommissie voor Petroleum de wenschelijkheid bepleit om petroleum alleen te verschaffen aan hen die geen electrisch licht hebben. Deze cate gorie van personen heeft vooral gedurende den winter groote behoefte aan di't verlich tingsmiddel. Bij schrijven van 17 Augustus l.L geeft de Toewijzingscomnlissie te kennen tot haar spijt te moeten mededeelen, dat, in verband met de geringe voorraden petroleum in den lande en den zeer onzekeren aanvoer, momen teel geen petroleum ter beschikking kan wor den gesteld. Evenwel is eene regeling in voorbereiding, bedoelende de gezinnen te helpen, welke over geen gas of electriciteit be schikken. Zoodra de voorraad zulks toelaat, zal die regeling gepubliceerd worden en in werking treden. De dames E. P. Montanus, J. C. A. van Roozendaal en D. A. van der Bijl alhier zijn te Amsterdam geslaagd voor het hoofdr acte-examen. UIT OUDE NIEDORP. Bij Koninklijk Besluit is goedgekeurd, dat de heer J. Nagelhout, burgemeester dezer gemeente, is benoemd tot gemeente-secretaris. UIT HEILOO. In het verslag van de vergadering van den raad dezer gemeente, opgenomen in het num mer van gisteren, staat dat het volgens de in die vergadering vastgestelde verordening op den nachtarbeid in bakkerijen verboden is brood te verkoopen op Zaterdag vóór 9 uur en op andere dagen vóór 10 uur. Dit moet zijnverboden te bezorgen. Het blijft dus mogelijk vóór de genoemde uren het brood uit den bakkerswinkel te halen. KORTE BERICHTEN. Bij een gezin van tien personen aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam hebben zich vergiftigingsvergchijnseien voorgedaan, vermoedelijk veroorzaakt door het etca. Door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp wordt voor levensgevaar niet gevreesd. Allen zijn in een gasthuis opgenomen. Op militair terrein aan den Amersfoort- schen straatweg te Bussum zijn 23 flinke ber- keboomen verdwenen. Zij werden aan den voet afgezaagd en meegenomen. In de buurt van Terschelling en Ame land zijn gisteren Zeppelins en patrouille vaartuigen gezien, koersende om de West. Te Middelburg is een 12-jarige jongen te water gesprongen om een knaapje van 5 jaar te redden. Hij bracht hem bewusteloos boven. De geredde werd naar het gasthuis gebracht. De voortvluchtige H. S. uit Hoogeveen, di recteur van de risicobank te Meppel, is te Hoensbroek gearresteerd en van daar naar Assen overgebracht. De Nedelandsche Vereeniging voor Ge meentebelangen zal dit jaar haar algemeene vergadering houden op Vrijdag 7 Sept. te Middelburg. Den volgenden dag wordt een excursie gemaakt door Zeeu wsch-V 1an d er en De firma J. Brouwers te Tilburg, fabrl- kante van militaire lakens, is genoodzaakt hare fabriek stop te zetten, waardoor onge veer 250 arbeiders werkloos worden. Wegens gebrek van te veel gas moeten een 40-tal koffiehuizen te Utrecht op last van B. cn W. om 11, in plaats van om 12 uur sluiten. Vanwege de Geld.-Overijs. Mij. van Landbouw werden via Hoek van Holland 900 schapen uit het gebied der maatschappij naar Engeland uitgevoerd. De Hangsche vcrlofhouders gaan niet accoord met de nieuwe bierprijzen der ver eeniging Vergunning en blijven hun bier ver koopen naar gelang hunne zaken; zijn. Di reederij van de „Leonora" verklaart overtuigd te zijn dat het schip in de Neder- landsche territoriale wateren is aangehouden, daar haar gezagvoerders strikte orders heb ben In deze wateren te blijven. De afdecling Haarlem van het Neder- iandsche Fabrikaat organiseert, In samen werking met de middenstandsvereenigingen, aldaar een Nederlandsche winkelweek. De opperbevelhebber van land- en zee macht zal binnenkort een regeling vaststellen betreften de de verstrekking van rijwielbanden aan officieren. De handelsvereeniging te Veendam heeft een enquete ingesteld voor 9-uurs-win- kelsluiting. Van de 293 formulieren kwamen 196 terug, waarvan 152 vóór en 42 tegen (hiervan 2 voor vrijwillige sluiting). Twee wa ren blanco. Uit het stoomgemaal van den polder Enge-Wormer (N.H.) is een groote drijf riem ontvreemd. Wegens kolennood heeft de Amsterdam- sche Ballastmaatschappij haar bedrijf nabij IJmuiden gedeeltelijk moeten stilleggen, waardoor een aantal arbeiders werkloos zijn. Beroepen tot predikant bij de doopsge zinde gemeente te Terschelling, de heer D. P. de Vries, prop. te Amsterdam. Te Zaandam is de prijs van muntgas met V, cent en van het gewone gas met 1 cent verhoogd, zoodat de prijs voor beide nu 8 cent is. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Hoofdprijzen. No. 17087 1000. No 19683 400. Ns 785, 13989 en 16207 200 Ns. 8748, 14188, 14833 en 16941 100. DE „EEMDIJK." AMSTERDAM, 22 Aug. In de heden middag gehouden zitting van den Raad voor de Scheepvaart betreffende het onder zoek van het tot zinken brengen van de Eemdijk op 6 Juni, verklaarde de le stuur man dat het telegram, te Boston ontvan gen van den Nederlandschen consul, anders luidde dan het hem hier vertoonde op schrift. Hij kreeg een instructie van de En- felsche marine te Halifax van 'n Franschen ruiser, welke onjuist bleek. Een en ander had tengevolge dat de Eemdijk midden in het versperde gebied geraakte. STADSNIEUWS. VOORZICHTIG! Hedenmiddag passeerde aan de Snaarswps- laan een wagen, waamee de jongt R de Groot een eindje dacht mee te rijden. Hij sprong er op, maar viel, waarbij een der wie len hem ovèr een been reed. Doordat de wa gen terstond bleef staan, werd erger voorko men. Onmiddellijk werd de hulp van dr. Formijne ingeroepen, waarna de jongen op een handkar naar huis werd gebracht E>e jongen had een gai in zijn been, dat overi gens erg blauw zag. OEWETENSGELD. Ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvan gen; bij den inspecteur der directe belastingen enz. alhier, 2e afd., 15.96, 4.80, 75.81 en 28.50, wegens te weinig betaalde inkom stenbelasting en verdedigingsbelasting II over 1916/17; 75,81 en 48 wegens tc weinig be taalde inkomstenbelasting over 1915/16 en verdedigingsbelasting II over 1916/17. ONINBAARVERKLARING BELASTINGEN. (B. en W. stellen den raad voor een bedrag van 117.97 hoofdelijke omslag ten name van 38 personen oninbaar te verklaren, als mede 5.17 in de plaatselijke belasting op de gebouwde eigendommen ten name van twee aangeslagenen en 22 hondenbelasting, waarvoor 9 personen waren aangeslagen. EEN PRAATJE. De heer Haasbroek verzocht ons te melclen, dat hij aan het praatje, waarvan in het num mer van gisteren gewag gemaakt werd, part noch deel had. Wij' hébben geen oogénblik anders gedacht en de lezers ongetwijfeld ook niet. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Zitting van Dinsdag 21 Augustus. DE LOODDIEFSTAL TE BERGEN AAN ZEE. Heden diende als forste zaak de door Jo hannes van D., loodgieter te Rotterdam, vroe ger te Alkmaar, thans gedetineerd, in den nacht van 7 op 8 Mei gepleegde looddief-, tal in de in aanbouw zijnde '.ilia's van den heer Groenendaal te Bergen aan Zee. Zooals wij destij cis berichtten, werd uit de in aanbouw zijnde villa's voor honderden gul dens lood en koperen kranen ontvreemd. In deze zaak werden 14 getuigen gehoord. De eerste 8 getuigen hadden wel een paar mannen met een handwagen gezien, doch aangezien het donker was herkende géén van hen den beklaagde. De beklaagde bleef den diefstal ontkennen. De negende getuige had om 11 uur een paar mannen met een handwagen zien komen en des nachts om drie uur zien terugkeeren, den beklaagde herkende ook zij niet. (De tiende getuige herkende een zak, waar in hij krullen gestopt had, welken zak hij in een van de villa's had achtegelaten, aange zien hij daar werkzaam was. Getuige Jacob v. d. Zee, die als loodgieter in de villa's werkte, herkende een stuk com- positiepijp. De bouwkundige van de villa's, de heer Jl. W. IHL Hanskamp, deelde mede. dat te voren uit een der villa's ook reeds lood ontvreemde was. De waarde van het ont vreemde lood taxeerde hij op 150. Getuige Comelis Visser, opkooper te Alk maar, verklaarde, dat op 7 Mei beklaagde en een ander persoon hem bezochten en prijsop gave vroegen van koper. Dit gebeurde 's mid dags 4 uur. Zij verklaarden 200 K.G. koper te hebben en vroegen om een vat, dat zij ge zamenlijk wegdroegen in de richting van de Voormecr. Een dag of drie te voren kocht getuige van hen 40 K.G. lood. Beklaagde zeide toen tot getuige dat het lood van een zekeren Dekker uit Zaandam kwam. In den morgen van 8 Mei werd getuige geklopt, omdat hij gezegd had, dat zij vroeg moesten komen, aangezien hij dien dag naar Rotterdam moest. Getuige vond toen zijn vat met koper in een wagen voor zijn pakhuis, doch wist niet wie van de twee hem hielp. Getuige kon ook niet verklaren wie hem gepord had. Het lood woog 124 K.G Ze hadden kranen bij zich, die ze getuige wilden verkoopen, doch deze wilde ze niet koopen. Dekker vroeg getuige het lood wat weg te houden, waarop getuige den koop ongedaan maakte, v. D. en zijn kameraad vertrokken daarop met hun vrachtje. Beklaagde verklaarde, dat de zaak tusschen Visser en Dekker afgewikkeld was, toen hij terugkwam van de Alkmaar Packet waar heen hij zich had begeven om te zien, hoe laat de boot weg ging. De getuige ontkende de mogelijkheid hier van niet. Getuige Salomon v. d. Kop, opkooper te Alkmaar, verklaarde op 8 Mél des morgens 8 uur den zak met lood gekocht te hebben van Iemand die opgaf W. Dekker te heeten. Den zak herkende getuige, het was dezelfde, dien getuige v. d. Ven herkend had als de zak waarin hij krullen hd gedaan. Getuige Johannes Jacobus v. Maas, agent van de Alkmaar Packet te Amsterdam, her innerde zich, dat op 8 Mei met de Packet een vat met metalen aankwam, voorzien van een adres, thans aanwezig ter zitting, welk adres getuige herkende. Beklaagde herkende het adres, dat hi] in handen kreeg van twee jodenmenschen die het uit Amsterdam haalden. Wie het geschre ven had, wist beklaagde niet. Getuige wist niet wie het vat gehaald had en kon niet beweren beklaagde eerder gezien te hebben, dan toen hij na 8 Mel met een veldwachter op het kantoor kwam. Beklaagde wees er nog op, dat hij gecon fronteerd was met de steigersknechts te Am sterdam, die hem ook niet herkend hadden. Getuige Barend Strooker, rijksveldwachter te Bergen aan Zee, verklaarde het lood in be slag te hebben genomen. Verschillende stuk ken pasten aan de afgesneden stukken in de villa's. Getuige had bij beklaagde een militair pak in beslag genomen, doch het was niet gelukt den eigenaar daarvan op te sporen. Beklaagde ontkende den diefstal gepleegd te hebben. In Bergen was hij geweest om werk te zoe ken. De president vroeg waarom beklaagde te genover de politie ontkend had1 in Bergen te zijn geweest en een verkeerden naam te heb ben opgegeven. De beklaagde ontkende dil De president gaf beklaagde in overweging maar toe te geven, dat hij ook in Bergen aan Zee was geweest. De beklaagde bleef ook dit ontkennen. De president vroeg beklaagde nog hoe laat hij des nachts bij: zijn vrouw in bed was gekomen. Beklaagde wist dit niet precies, aangezien hij eerst op een ruststoel had gelegen. De president meende, dat beklaagde er zich wel voor gewacht heeft om Dekker als getuige a decharge te laten hooren. Beklaagde beweerde daarvoor alle moeite te hebben gedaan. De president stelde den beklaagde nog een aantal vragen over zijn komst in Amsterdam, enz. De beklaagde antwoordde op de meest vlugge wijze. Als getuige h décharge werd hierna ge hoord de vrouw van beklaagde, die verklaar de onder eede te wenschen te worden gehoord. Getuige verklaarde, dat haar man des nachts bij haar sliep. In bedoelden nacht is beklaagde, toen hij muis kwam, bij getuige te bed gekomen. De president wees getuige er op dat ze gevaarlijk spel «peelde, aangezien beklaagde verklaard huA eerst op ean ruststoel te hébben gelegen. Getuige oordeelde dit wel mogelijk, aange zien ze sliep toen beklaagde bij haar te bed kwam. Hoe laat haar man was opgestaan wist ge tuige niet, doch met zekerheid verklaarde ze, dat haar man den nacht bij haar in bed heeft geslapen. Getuige Hijmans, los arbeider, eveneens getuige a décharge, verklaarde beklaagde omstreeks dien tijd tusschen 6 uur en half ze ven aan den Bergerweg te hebben zien zit ten. Dat het een Dinsdag was wist getuige zeker. Het O. M. oordeelde, dat beklaagde alleen op aanwijzingen was te veroordeeïea ei meende,-dat dese aanwijzingen tegen be klaagde voldoende te leveren waren. Voor een. zoo grooten tooddiefetat ai» de gepleegde zijn zelcer twee personen noodig. Het kan niet alleen het werk zijn van den grooten onbekende. Bovendien was een der personen iemand als beklaagde met een grooten knevel. Beklaagde informeerde naar den koper- prijs, huurde een wagen, waarin zeezand is gevonden. Ook werd zeezand in zijn kieeien gevonden. Dat beklaagde Dekker uit de rechtszaal heeft gehouden, ia zijn belang. De kwade trouw van beklaagde valt hij al les sterk in het oog. Beklaagde had niets aangebracht dat aan nemelijk was. Spr. eischte schuldigverklaring en vorderde met het oog op het buitengewone van het misdrijf, mede met het oog op be klaagde» verleden, een jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. De toegevoegde verdediger mx. Gouveme meende, dat het bewijs aangebracht voor den eersten diefstal op 4 Mei al zeer miniem was. Inzake den tweeden diefstal bleek wel dat Dekker wel de hoofdpersoon is geweest en niet volgens beklaagde alleen, maar ook vol gens de getuigen opkoopers. Het is de vraag: wie is in den nacht de helper van Dekker geweest? En de eenige aanwijzing tegen beklaagde is, dat Koks be klaagde in gezelschap van Dekker heeft ge zien, doch nu kan getuige Koks beklaagde niet herkennen. De getuige décharge toonde aan, dat be klaagde den nacht niet in gezelschap van Dekker heeft doorgebracht, wie het wel ge weest is, kan pleiter niet zeggen. Doch be klaagde deed niets anders, dan Dekker den weg wijzen, waarvoor hij zijn loon ontving. Pleiter vroeg vrijspraak. De uitspraak werd1 bepaald op heden over 8 dagen. STROOPERIJ. De tweede zaak was er eveneens eene tegen den vorigen beklaagde en wel wegens het ste len van zeelt uit vischnetten in den polder ,de Kleimeer". Beklaagde ontkende ook in dit geval het hem ten laste gelegde; hij bemachtigde de visch slechts met een hengel. Getuige Pieter v. d. Molen, visscher te Warmenhuizen, verklaarde het vischwater ge pacht te hebben. t Pieter Kossen, arbeider te Koedijk, ver klaarde wel eens met beklaagde in het visch water te zijn geweest en wel eens gezien te hebben, dat beklaagde een stok oplichtte waaraan een fuik zat. Dat hij daaruit zeelt nam, had getuige niet gezien. De President las beklaagde'a verklaring VERNIELING. S. M. Sr., van Andijk, had een dam doorge stoken, om zijn aardappelen op het land van het overtollige water te bevrijden. Beklaagde had géhoord, dat een der bestuurderen van „Drechterland" aan anderen gezegd had dat dit mocht. Bekl. achtte het voor zijn gezin zijn zedelijke plicht om de bronnen van zijn inkomsten te verdedigen. De heer Louwers, opzichter van „Drech terland", verklaarde, aat de doorgestoken dam diende om de daarachter gelegen Lande rijen van zeewater te bevrijden. Het O. M. eischte een week gevangenis straf. Beklaagde was daarop tegen en beriep zich nog eens op de verklaring van burge meester Prins. Uitspraak over 14 dagen. DIEFSTAL. Tegen Roelof de H., grondwerker, thans gedetineerd, werd wegens de ontvreemding van een paar pantoffels en een broek 3 maan den gevangenisstraf geëischt. Mr. Leesberg, toegevoegd verdediger, be greep dezen eisch niet, te meer daar bekl. nimmer was veroordeeld. Pleiter vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. voor den rechter-commissaris voor, die daar mede in strijd was. Getuige verklaarde, dat de verklaring, voor den rechter-commissaris afgelegd, on juist was, doch erkende deze, nadat de Prest dent hem op het gewicht van den eed had ge wezen. ten slotte als juist. Beklaagde beweerde, dat de verklaring van getuige juist andersom was dan gebeurd was. Juist getuige had gedaan, hetgeen hij beweerde dat bekl. gedaan had. Getuige bleef bij zijn verklaring. De president vroeg getuige waarom hij eerst anders verklaarde. Getuige zeide dit gedaan te hebben, omdat de president zoo hard tot hem sprak. Beklaagde stond perplex over de verklaring van getuige. Getuige Bartholomeus van Duijn verklaar de omstreeks Alkmaarsche kermis ten huiae van den vorigen getuige te hebben gezeten, toen beklaagde en getuige met visch thuis kwamen, waaronder zeelt. Beklaagde oordeelde dit niiet onmogelijk, maar het was dan visch, die hij gevangen had. De kwaliteit van eerste getuige was z. i. gering, aangezien deze dan toch zijn mede plichtige was. Spr. veronderstelde, dat getuir ge aldus verklaarde om de premie van 25, die tegen hem was uitgeloofd, te krijgen. De eisch luidde 1 maand gevangenisstraf. BEDELARIJ. Wegens bedelarij werd hierna tegen Anna Maria G., zonder beroep te Egmond-Binnen, thans zwervende, 3 dagen hechtenis en één jaar opzending naar de rijkswerkinrichting geëischt. Beklaagde had vier kinderen en had aan een politieagent, omdat ze geen middel van bestaan had, om een kwartje gevraagd. Ze wilde wel werken, maar was niet in staat voor de kinderen te zorgen. Dat de vader de kinderen in den steek had gelaten, was niet haar schuld. Gaarne zag ze dat er voor haar kinderen gezorgd werd. De president deelde mede, dat deze zaak te handen was van den Voogdijraad. BEDELARIJ. Johannes K. had gebedeld en wilde hei liefst maar worden opgezonden. De Officier eischte 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending naar een rijkswerkinriidi- ting. BEDELARIJ. De volgende beklaagde, Willem W., had eveneens gebedeld. Waar beklaagde nog nimmer was opge zonden, vroeg de Officier beklaagde'» veroor deeling iot 12 dagen hechten ïr Beklaagde vreesde als GO-ja1 ige ie. _a d- winter t? n werk te zullen vinden. DIEtU L VAN EU NACHTJAPON Hendrik B., v, -man, thans gedetineerd, had te den Helder een nachtjapon en een fla nellen hemd ontvreemd ten nadeele van Hen driks v. d. Heide aldaar. Beklaagde ontkende het hem ten laste ge legde en beweerde in strijd met zijn geboor te-acte 34 in plaats van 44 jaar te zijn. Bekl. wilde de waarheid en kwam er tegen op dat hij door de rechtbank te Groningen voor 3 maanden zou zijn veroordeeld geweest. Dit moest n.L vier maanden zijn. De president oordeelde het noodig bekl. te laten verwijderen, aangezien hij op heftige wijze den agent van politie J. Göddeke bij zijn verklaringen in de rede viel. Nadat de agent zijn verklaringen had afge legd, werd beklaagde weer binnen geroepen en in kennis gesteld met diens verklaring. Beklaagde wist alleen maar van het hemd al De president wees beklaagde, die nogal on verschillig was, erop, dat hij er weer zou wordeu uitgezet De beklaagde meende, dat de president maar doen moest wat hij noodig oordeelde. Getuige Esther van Praag kwam in strijd met haar tegenover de politie afgelegde ver klaring, doch bleef de thans afgelegde als juist erkennen. Beklaagde wist alleen maar wat van het hemd, dat hij aan getuige Gerbrechte Schlu- mer, aie ook in strijd kwam met haar voor de politie afgelegde verklaring, had verkocht. 'Beklaagde verklaarde viermaal veroordeeld te zijn geweest. De Officier van Justitie eischte 5 maanden gevangenisstraf. Beklaagde zei het hooger op te gooien. Mr. Stap twijfelde er aan óf, géhoord de getuigenverklaringen, de getuigen wel vol doende herkenningsvermogen bezaten. liet bewijs kon in deze zaken niet geleverd wor den, tenzij men op grond van het bekende arrest, dat degene, cue in het bezit wordt ge vonden van het gestolene, de dief is, meent dat beklaagde's schuld vaststaat. Beklaagde stamelde hierna nog wat en ver» liet ten slotte door de rijksveldwaclil weg geleid de rechtszaal, zijn advocaat, die zoo goed voor hem gesproken had, beleefd groe tende. RIJWIELDIEFSTAL. Alphons van D., arbeider, zwervend, thans gedetineerd, had zich voor rijwieldiefstal te verantwoorden. Beklaagde beweerde op 12 Juni het rijwiel gekocht te hebben van Josef van Guyzen voor 22 en het later voor 28 te hebben verkocht. Getuige van Guyzen, die op een vraag van den verdediger verklaarde een voorkind te zijn, waarom hij den naam van zijn moeder droeg, verklaarde het rijwiel aan beklaagde te hebben geleend, om naar z'n meisje te gaan. Zoowel beklaagde als getuige waren Belgen en poogden een twistgesprek met elkander aan te gaan, wat de president dadelijk onder drukte. Mr. Leesberg vroeg of getuige niet voor smokkelarij werd vervolgd, doch getuige ont kende dit. De volgende getuige, eveneens een jonge Belg, slechts 14 jaar, knielde op de mat voor het hekje. Getuige verklaarde, dat het zijn fiets was. Zijn broer had haar aan beklaagde uitgeleend. Beklaagde vertelaarde, dat hij getuLge's broer 25 voor de fiets betaald had. Op de vraag of getuige de fiets met smok kelen verdiend had, zeide getuige: Neen, mijnheer de rechter, ik heb haar gekocht van verdiend geld. De Officier van Justitie meende te moeten puTinpmen, dat de zaak gebeurd was, zooals de eerste getuige had medegedeeld, z. i. was het bewijs van beklaagde's schuld geleverd. Spr. kon zich ook niet voorstellen hoe iemand die naar Wieringen komt om te werken, in het bezit is van 25 om een fiets te koopen. De eisch luidde 3 maanden gevangenis straf. Mr. Leesberg vreesde, dat beklaagde door de verklaring van getuige Land,old. die ver klaard had dat de fiets aan Petrus van Hou ten beliomde, zal moeten worden veroor deeld. Pleiter vroeg voor beklaagde, die nimmer was veroordeeld, een lichtere straf en aftrek van het voorarrest. (Word* vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2