DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OODLÖG. Mo. 197 DONDERDAG 25 AUGUSTUS Honderd en negentiende jaargang. 1917. AbinnieieuMsp8€MI1bd!UO. fr. p. post f L50. ftd?ertentieprJIsl2èiJUp. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERIHs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. NBDÏTRLANJ). Voorraden Leder. Aard app elenpr ij 8. Kaarsen Schemerlichten em. Maïs. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling besebfkt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 23 Augustus. Militair nieuws is er in den voormiddag weinig. Mochten er nadien nog belangrijke elegrammen inkomen, dan zal men die onder de „laatste berichten" kunnen vinden. Bij Verdun zijn de Fraaschea nu tot dicht jij Forges genaderd, hun verkenningsafdec- iingen zijn tot de grenzen van dat dorp door gedrongen. Het aantal gevangenen sedert 20 Augustus is gestegen tot 6116. De Engelschen staan nu vlak bij de buiten wijken van Lens, welke stad, naar de Duit- Rchers berichten, in brand geschoten is Volgens het Duitsche legerbericht is ten Oosten van Yperen over een front van 15 K.M. een nieuwe Engelsehe aanval begonnen. Het Engelsehe legerbericht van gistermiddag jewaugt f nog maar van wederzijdsdie grooie artilieriebedrijvigheid Lr zijn berichten, die zeggen, dat de strijd weldra -' ei liet grootste gedeelte van het Westfront gelijktijdig zal ontbranden. De Isonzo-slag duurt met onverminderde hevigheid voort. Hij wordt een van de groot ste veldslagen van Europa genoemd en er wordt bijzonder gewezen op de verscheiden heid in de gevechtsvormen, waarmede hij ge paard gaat De Oostenrijkers zouden op het 60 K.M. lange front 2000 stukken hebben, dus op elke 30 M. een kanon, terwijl de Ita- Iiaansche artillerie nog als aanzienlijk sterker wordt opgegeven. Ook Engelsehe en Ameri1- kaansche kanonnen zijn aanwezig. De Oostenrijkers beschouwen hetgeen van Tolinein tot Auzzia geschiedt als demonstra ties, maar achten den hoofdaanval gericht op de Hermada, de sleutel yan Triest, waar met menschen en materiaal gevochten wordt op een wijze, welke niet meer te overtreffen heet. En de Italianen verklaren, dat de Oostenrij kers het gewicht van den druk in de richting van Triest voelen en daarom met de kracht der wanhoop den toegangsweg daarheen ver dedigen. In dit gebied handhaven de Oostenrijkers zich vrijwel Noordelijker ging echter voor hen een dorp verloren. Wat er in het Sugana-dal en bij Arsiero is geschied, wordt thans door de Oostenrijkers tot bescheiden afmetingen teruggebracht en heeft blijikbaar niets, te beteekenen. De Italia nen berichten nog, dat ze 13.000 gevangenen gemaakt hebben. In de hoofdcommissie van den rijksdag heeft de nieuwe staatssecretaris von Kühl- mann verklaard, dat verdere afbrokkeling van de onzijdigen moet worden voorkomen, en dai er voor dient te worden gezorgd, dat, wanneei zich in het kamp der tegenstanders een stemming van verzoening baan gebreken heeft, deze niet door een hard woord weder verloren gaat. Twee voortreffelijke dingen aan het adres van den rijkskanselier! Dr. Michelis is er echter blijkbaar nog op gesteld, een slag om den arm te houden. Er is alweer „een afschuwelijk misverstand" in verband met de bekende vredesmotie van den rijksdag geweest, dat hij, die nog maar am per' gesproken heeft, heeft moeten rechtpra- ten, om het contact met den rijksdag niet te verliezen. Ten opzichte van de vredesonder handelingen stelde hij in het uitzicht, zijn oorlogsdoeleinden bekend te zulten maken ter gelegener tijd! Erg hoopvol voor een spoedlgen vrede klinkt zulks niet. De heer von Kühlmann schijnt evenwel vast overtuigd, dat de oorlog den langsten tijd geduurd heeft. Hij sprak ten minste over het laatste oorlogsjaar, hetgeen door de com missie met tevredenheid en vreugde werd aangehoord. Maar ex zijn nog altijd twee partijen t'oodig om vrede te sluiten 1 ENGELAND. Li ICHTAANVAL OP ENGELAND. Officieel wordt uit Londen gemeld Een, of op zijn hoogst twee, luchtschepen, die Dinsdagavond een strooptocht langs de kust van Yorkshire hebben gedaan, hebben zich over het land gewaagd. Twaalf explo sieve en 13 brandbommen zijn afgeworpen op drie dorpen bij de kust. Een kapel is ver woest, verscheidene huizen zijn beschadigd, een vrouw is gewond. Vliegers hebben Woensdag bommen laten vallen op Dover, Margate en Ramsgats. Er zijn 11 dooden en 13 gewonden te Dover en Kanrgate. Een aantal huizen en een hospi taal zijn beschadigd. Een vijandelijke vlie ger is ternauwernood ontkomen. Hiji was ge- tton Het Londensche persbureau deelt nader mee: Tien vijandelijke vliegtuigen zijn gister ochtend om tien uur de kust van Kent gena derd. Door het vliegkorps, den luchtdienst ter zee en de afweerstukken zijn ze hevig aan gevallen, waardoor ze niet landinwaarts kon den vliegen. Enkele aanvallers brachten het westwaarts tot de hoogte van Margate, de andere tot Dover. Er zijn bommen geworpen op Dover en Margate. Drie menschen zijn fedood; twee gewond. De schade is licht, 'wee vijandelijke toestellen zijn geveld. Uit Margate wordt nog geseind: Kort na het gewone luchtaanvalsalarm, zag men zeer hoog Duitsche vliegma chines de stad naderen. Zwaar geschutvuur barstte onverwijld los en het gejuich was niet gering, toen men twee Gothamadiines, de een na de ander, voorover zag neervallen. De andere aanvallers wierpen bommen maar tot nog toe is geen andere schade gemeld dan een verwoest huis. Een1 half uur lang knalden onophoudelijk de kanonnen en sprongen de granaatkartetsen. Een groote menigte sloeg het gevecht gade. De berichten van de Oostkust toonen aan, dat de Zeppelinaanval een volslagen misluk king was. De aanvaller boven de Humber werd onmiddellijk met zwaar artillerievuur bestookt. Het vuren duurde een minuut of twintig. Er schijnen maar weinig bommen te zijn geworpen. Vijf vielen er in een korenveld, 't Laatste wat men van de Zeppelin zag, was, dat hij zeewaarts stevende, vervolgd door vliegtuigen. VARIA. WAT DRIE JAREN OORLOO KOSTEN. Bij de begTooting der verliezen aan goed gedurende de drie jaren oorlog moeten wij rekening houden metd rie verschillende ele menten: lo. de directe oorlogsuitgaven der regeeringen en gemeente besteren en particu lieren; 2o de slijtage van machines en mate riaal; en 3o. de vernieling van bezittingen door militaire en maritieme operaties, daarbij nbegrepen de schade die veroorzaakt wordt in de streken waar de oorlog woedt, het tot zinken brengen van schepen en het verlies der ladingen. Omtrent de eerste soort uitga ven hebben wij min of meer correcte gegevens; wat de tweede bereft kunnen wij siechis gis sen en ten opzichte van de derde kunnen slechts globale schattingen worden gemaakt. Tot Maart j.l. had de Engelsehe regeering 66.840.000.000 uitgegeven. Trekken wij hiervan af plm. 60 000.000 voor vreedza me doeleinden, dan vinden wij dat de directe oorlogsuitgaven ongeveer 7.200.000.000.000 hebben bedragen. Rekenen wij hierbij de uit gaven dei' dominions, de Indische regeering en die der andere kolonies, de bijzondere uit gaven der gemeenten' en van particulieren, dan komen wij tot ongeveer een derde ge deelte van het totale bezit der Engelsehe ei landen. Frankrijk heeft over hetzelfde tijdperk meer dan 36.000 000.000 uitgegeven; het Duitsche rijk meer dan 48.000.000.000; re kent men bij dit djfer de extra uitgaven der Bondsstaten, gemeenten en van de particu- b'ere liefdadigheid, dan komt men waarschijn lijk dicht bij de 60.000.000.000. De ui.gaven van Oostenrijk-Hongarije hebben zeker niet minder dan 3.000.000.000 bedragen. Die van Rusland 4.200.000.000, van Italië ongeveer 12.000.000.000. Het totaal der gezamenlijke uitgaven der andere oorlogvoerende mogendheden bedraaagt on geveer 12.000.000 000. Dit geeft dus een totaal van 258.000.000.000. De totale rijk dom van alle oorlogvoerenden tezamen wordt op 1200.000.000.000 geschat, waarvan door de regeeringen reeds meer dan een vijfde rechtstreeks is uitgegeven. Voegt hierbij de eigenlijke vernieling van eigendommen. Openbare werken, vooral spoorwegen en wegen, zijn vernield. 'Het spoorwegstelsel van Rusland verkeert bijv. in vervallen toestand. Het totaie bedrag der schade uit dien hoofde is zeker 2,400.000.000. Hierbij komt de verwoesting van uitgestrekte terreinen. Wanneer wij de schade welke Frankrijk, Rusland, België en Servië hebben geleden op 122.000.000.000 begrooten dan is dit zeker nog te laag. Om verschillende redenen kan hei verlies aan schepen afzonderlijk worden berekend. Met uitzondering van de schepen en ladingen die het eigendom zijn van of onder beheer staan van de regeenng, is het cijfer niet be grepen in de reeds genoemde cijfers en de moedwillige vernieling van schepen is een der ontzettendste symbolen van de woestheid van den oorlog. Daar de verliezen aan oorlogs schepen, wat de financieele waarde betreft, reeds in de vorige bggroote cijfers zijn inbe grepen kunnen wij hier onze aandacht bepa len tot die der handelsvloot en daar wij slechts de zuivere verliezen, berekenen, behoe ven wij geene rekening te houden met de weg genomen schepen. Voor ons doel komen slechts de door mijnen en onderzeeërs in den grond geboorde schepen in aanmerking. Er bestaat geeae offideele begrooting dier verliezen van de zijde der geallieerden, maai de Duitschers verzekeren dat zij tot den aan vang van den onbeperkten duikbootenoorlog 5.000.000 ton aan rot de handelsvlooten der geallieerdta en der neutralen behoorende schepen in den grond geboord of genomen hebben, en dat sedert dien 4.500.000 ton ge zonken zijn Deze cijfers zijn overdreven, en omvatten ook de genomen schepen, doch niet die der Centrale mogendheden. Steil! men nu 49 500.000 9.750.000 14.250.000 23.500.000 overdrijving en verzwijging tegenover elkan der, dan mag het totaal van 9.500.000 ton aan vernielde schepen als tamelijk juist wor den aangenomen. In de meeste gevallen is met het schip ook eer kostbare lading verlo ren gegaan. De verzekering-maatschappijen zouden de op deze wijze ontstane schade ta melijk nauwkeurig kunnen opgeven. Vervolgens moet rekening gehouden wor den met de onvruchtbaarheid van het kapi taal dat in de in neutrale havens en elders op- fekgdo schepen belegd is. Ongeveef ,500.000 ton aan schepen zijn gedurende den oorlog opgelegd geworden. Vatten wij nu onze voornaamste conclusies samen, dan vinden wij: Aantal voor militairen dienst opgeroepen mannen Aantal gesneuvelden Totaal verlies der bevolkingen Aantal gewonden (het laatste cijfer kan sommi gen gegevens dubel bevatten) Aantal blijvend invalide mannen 12.000.000 Aantal gevangenen 4.250.000 Directe oorlogsuitgaven pst. 221.500.000 Directe oorlogsuitgaven p. st. 212.500.000.000 Vernieling en slijtage 1.200.000.000 Vernielde tonnemaat (in tonnen) 9.500.000 Opgelegde tonnemaat (in tonnen) 3 500.000 Deze cijfers zijn noodzakelijkerwijs specu latief, in bijzonderheden ongetwijfeld onnauw keurig, maar wat hun totaal betreft authen tiek. De uitgaven der Vereenigde Staten zijn er niet bij inbegrepen, ofschoon dat land door zijn toetreden ongetwijfeld eveneens zwa re offers aan goed en lijden zal moeten bren gen. Hierbij moet met nog een punt rekening worden gehouden, dat n.l. de verliezen aan menschen levens in het vierde oorlogsjaar bui ten verhouding grooter zullen zijn dan in de eerste drie jaren. Hoe vreeselijk het overzicht van het verleden ook moge zijn, het ergste komt nog. BIERGEBREK IN NOORWEGEN. In Noorwegen zijn thans alle brouwerijen gesloten als protest tegen de bepaling der regeering, dat geen bier met meer dan 2 pot. alcohol gebrouwen inag worden. Vele restaurants zijn reeds gesloten wegens tekort aan bier. De minister-president heeft gedreigd eenige brouwerijen te onteigenen, waarop -de staat zelf bier toet een alcoholgehalte van niet meer dan 2 pot. produceeren zou. De regeering heeft den invoer van buiten- ter verboden. EEN DEENSCH OUD-MINISTER IN VRIJHEID GESTELD. De vroegere Deensche minister van justitie, A. Alberti, die wegens bedrog en oplichting tot een bedrag van 20 millioen kronen des tijds tot 8 jaren tuchthuisstraf veroordeeld was, is den 13en dezer door den koning be genadigd. Alberti heeft 7 van de 8 jaren in de gevan genis doorgebracht. Hij zal een jaar onder politietoezicht staan. De gewezen minister heeft zeer onder zijn gevangenschap geleden. Niemand herkende hem, toen hij den dag na zijn invrijheidstel ling door de hoofdstraten wandelde. Alberti woog vóór zijn veroordeeling 300 pond; daarvan zijn er slecht» 140 overgeble ven. KORTE BERICHTEN. Burggraaf Earl Qranville Is benoemd tot Britsch gezant te Athene. De nieuwe Belgische minister van oor log heeft bij wijze van welkomstgeschenk bi] het aanvaarden van zijn post het ver lof van de soldaten te velde van zeven op tien dagen gebracht. -De Britsche zeelieden-conferentie be sloot tegen het einde van het jaar een confe rentie te Kopenhagen te houden. Het geschil in Engeland met den vak bond van spoorweg-machinisten en stokers is bijgelegd. Het bestuur der vakvereeniging van ma chinisten en stokers heeft de staking afge zegd. Er is een schikking over den achtuurs- dag getroffen. KAAS. De Kaasvereeniging heeft bepaald, dat het met ingang van heden aan de ingeschreven exporteurs is toegestaan kaas voor de produ centen in bewaring te nemen. Waar deze kaas niet ingekocht wordt, wordt zij op geen enke le wijze in de boeken of weekstaten verant woord. Alleen moet in het pakhuis, waar de kaas wordt opgeslagen, een lijst aanwezig zijn, waarop vermeld worden voor elke partij 1. Naam van den producent. 2. Aantal kazen. 3. Datum van opslag. Deze voor producenten opgeslagen partijen moeten duidelijk afgescheiden liggen1 van de voorraden, die eigendom zijn van de expor teurs. LICHTBOEI „SCHOUWENBANK" WORDT VERLEOD. Volgens mededeeling van den commandant van de Monden der Maas en der Schelde wordt 27 Augustus a.s. of zoo spoedig mo1- gelijk daarna de roode lichtboei met witten band S.B., nabij de Z.W. punt van Schouwen- bank liggende, om de N.O. verlegd naar een punt op 51 gr. 47 m. N.B. en 1 gr. 25 m. 25 sec. W.L. (3 gr. 27 m. 36 sec. 5 O.L. Or.) d. i. ongeveer de oude plaat» van het vroege re lichtschip. DE KR1JOSOEVANGENEN IN NEDERLAND. Reuter seint uit Londen: Wij vernemen dat de repatriatie en inter- neering in Nederland van Britsche en Duit sche krijgsgevangenen, krachtens de te 's-Gravenhage door de Britsche en Duitsche gedelegeerden getroffen overeenkomst, wordt vertraagd, doordat de Duitsche regeering weigert toe te stemmen in de aanwijzing van een geschikte haven in Engeland voor de ver scheping der gevangenen. De Britsche regee ring wensdite Huil aan te wijzen als de ha ven die het best geschikt was voor de ver scheping en landing van de invaliden, maar" om „maritieme" redenen weigerde de Duit sche regeering veiligheid te waarborgen aan het schip, dat de gevangenen zou vervoeren tusschen deze haven en Nederland. BINNENLAND. DE RIJKSMIDDELEN. Wat wij overal zien, t.w. dat er veel geld is, toont ook de Middelenstaat van Juli we derom. Vier millioen meer dan Juli 1916 is het eindcijfer. De Successie gaf een vol mil lioen meer, de Inkomstenbelasting 2.800,000 meer. Grond- en Personeele belasting te za- men 600,000 meer; gedistilleerdacdjns 200,000 meer; Zegel en Registratie 500,000 meer en de geslachtaccijns 200.000 meer. Daarentegen gaf de suiker- accijns 1.5 millioen minder in vergelijk met de ook inderdaad phenomenale cijfers van Jluli 1916, bleven de invoerrechten vier ton ten achter bij verleden jaar, de Domeinen 1.5 ton en de loodsgelden nog weder eene 40.000. Over zeven maanden gerekend zijn de mid delen nu 20.4 millioen vóór bij 1916 verge leken en 23 millioen boven de raming. Trekken wij van die 20.4 millioen af wat het overlijden van een buitengewoon groot aantal rijke Nederlanders aan de schatkist gaf ad 4.5 millioen, dan blijft 16 mil lioen te yerklaren. Het leeuwendeel van het accres komt aan de Inkomstenbelasting; de O. W. is wel de hoofdoorzaak, dat deze be lasting over zeven maanden bijna 13 milli oen meer opbracht dan in 1916; het belooft veel voor de Oorlogswinstbclasting. De nieuwe regeling van zegel- en registratie droeg 4 millioen bij, de gedistilieerdaccijns 17 ton, de geslachtaccijns 5 ton, de grond belasting bijna 4 ton en de domeinopbrengst 5.5 ton Aenterblijven deden slechts de sui keraccijns met 2,600,000, de Invoerrechten met 3,500,000 en de personeele belasting met 400,000. De beheerder van 's lands financiën is wel een gelukkig man. Maar wie hem uitbundig geluk mocht willen wenschen, vergete niet, dat de Staat zoo goed als een particulier thans vijftig (of meer) percent voor allerlei behoeften meer betaalt dan vroe ger en dat dus ook de raming der uitgaven wel verre overschreden zal worden. In totaal is er thans door de Nederland- sche contribuabelen voor een bedrag van rond./ 170,000,000 aan buitengewone belas tingen (Oorlogwinstbelasting, Verdedigings belastingen en opcenten Leeningfonds) opge bracht, waarvan ruim 30 millioen voor ren te van oorlogsleeniugen is besteed. (N. Ct.) DE RAADSVERKIEZING TE VEENENDAAL. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben behandeld een adres van het lid van den Vee- nendaalachen gemeenteraad S. L. van Essen, die bezwaren inbracht tegen de besluiten van dien gemeenteraad, waarbij zijn toegelaten als raadslid de heeren J. H. Jansen, G. H. van Leeuwen en J. van Leeuwen. De adres sant grondde zijn bezwaren op het feit dat aan twee kiezers, ofschoon dezen niet licha melijk hulpbehoevend zijn, bijstand is ver leend. Ged. Staten vernietigden de bestreden be sluiten, zoodat de nieuw gekozen leden niet konden worden toegelaten. De raad dier gemeente heeft nu met 8 tegen 4 stemmen (rechts tegen links) besloten bij de Kroon in beroep te komen tegen de vernie tiging der herstemming door Ged. Staten. NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. In de jongst gehouden vergadering van de afd. Noord-Holland van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren is tot voorzitter be noemd de heer mr. O. A. van Poelje, gemeen te-secretaris van den Helder. Besloten werd tot het voeren van actie ter verbetering van de salarieering van de ambtenaren ter secre tarie. Aan Ged. Staten dezer provincie zal an dermaal worden verzocht, in navolging van Ged. Staten van Groningen, Friesland en Zuid-Holland bij de gemeentebesturen lots verbetering voor de ambtenaren ter secretarie te bepleiten. Tot afgevaardigden naar de algemeene jaarvergadering te Breda werden benoemd de heeren Bergman, secretaris te Halfweg een Driessen, burgemeester van Westzaan. TWEEDE KAMER-VERKIEZING ENKHUIZEN. Gekozen is de heer A. Colijn met 5206 st. De heer J. de Veen had 1885 stemmen. De gisteren door ons genoemde cijfers gaven den „voorloopigen uitslag". De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF verzoekt belanghebbenden, naar aanleiding van een desbetreffende circulaire van het Ministerie van Landbouw, Nijver heid en Handel ontvangen betreffende opgave VOORRADEN LEDER, ten zijnen kantore 's morgens tusschen 9 en 1 uur FORMULEE REN TER INVULLING IN ONTVANGST TE WILLEN NEMEN. De opgave van de voorraden moeten uiter lijk 25 AUGUSTUS in zijn bezit zijn. Alkmaar, 23 Augustus 1917. Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR, brengt belang hebbenden in herinnering, dat de maximum kleinhandelprijs als volgt door Z.Ex. den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Hande is vastgesteld Vroege aardappelen groote 9 cent per K.G voor idem poters of drielingen 6 cent per K G. Deze maximum kleinhandelprijzen zullen ook gelden voor de z.g. fijne zandaardappe- len. H. H. Groentehandelaren- worden gewaar schuwd, dat de maximumprijs niet wordt overtreden, daar proces-verbaal zal wor den opgemaakt. Alkmaar, 22 Augustus 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR del't aan bek hebbenden mede, dat deze artikelen bij HJ GROSSIERS zijn GEDISTRIBUEERD, zoo dat diegenen, die hun legitimatienummer aan hunnen winkelier hebben opgegeven óf een PAK KAARSEN óf een DOOS WAXINE- L1CHTEN tegen betaling van 50 CENT in ontvangst kunnen nemen. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Alkmaar, 23 Augustus 1917. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE- BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan han delaren, paardenhouders, veehouders en landbouwers in deze Gemeente mede, dat zij, ingevolge een daarop betrekking hebbende circulaire van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel ontvangen, verplicht zijn de hoeveelheden mais, welke zij onder zich hebben, te zijnen kantore schriftelijk op te geven. Met die hoeveelheden wórdt be doeld, de mais welke niet verkregen is hetzij door de veevoederbureaux, hetzij door ruiling tegen rogge af tarwe. Alkmaar, 22 Augustus 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. PLAATSELIJKE BELASTINGEN HOOFDELIJKE OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat het primitief kohier van den hoofde- lijken omslag, dienst 1917, den 9 Augustus 11. door den Gemeenteraad vastgesteld en den 22 Augustus d.a.v. door de Gedeputeerde Staten goedgekeurd, op heden aan den Ge meente-ontvanger ter invordering is overgege ven engedurende vijf maanden op de secreta rie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier aan den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljet ten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 223 Augustus 1917. DE M1JNPRODUCTIE EN DE DUITSCHE EISCHEN. Officieel. Naar aanleiding van een in de dagbladen voorkomend bericht, inzake het zenden van Nederlandsche arbeiders (mijn werkers) naar Duitschland, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat van de in Nederland aanwezige geschoolde mijnwerkers er geene gemist kunnen worden, wil men de kolen- productie der Limburgsche mijnen op peil houden. Gemengd nieuws. ZAANDAM GEBOYCOT. Zooals reeds gemeld, zal de gemeente Zaandam in eigen beheer een centrale keu ken bouwen, nu de aannemers weigeren in te schrijven zoolang de besteksbepalingen voor gemeentewerken niet gewijzigd zijn. Dat de aannemers er alles op zetten om te verhinderen, dat de gemeente in het bezit komt van de onmisbare materialen, bleek gis teren. toen uit Edam een schip met steenen en cement, bestemd voor de gemeente, aankwam. Niet zoodra was dit den aannemers bekend geworden, of zij stelden zich in verbinding met den leverancier, met het gevolg, dat de materialen niet aan de gemeente, doch aan enkele aannemers werden afgeleverd, zoodat de werklieden, die door de gemeente aange nomen waren om te lossen, weer onverrichter zake konden terugkeeren. CON'SE NTENG E KNO EI. Onder dit opschrift publiceert de Tel. tal van voorbeelden van corruptie bij de pluim- ALKMAARS COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1