DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OOüLOG. Distributie yen LeralddÉn. Opgave opgeslagei paitljei zaad. m VRIJDAG 24 AUGUSTUS Ne. 198 Honderd en negentiende jaargang. 1917. flbMfflEUfópiiï&p 8 maaitflBitlL30. Ir, p. post f 150. AdYBrtentieprlIS12iiJl p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brie?en fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Yl HERffls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. wmmiLAMB. Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. Bod no. 14 100 gram Rijst. 15 50 gort. o 16. 50 Bak- en Braadvet h 17 125 Zeep. Militie. OvBr don abonnomentsf)rf9 wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR; 24 Augustus. Het is in het Westen stiller geworden. Al leen bij Lens wordt plaatselijk gevochten. De Engelsche legerberiehtschrijver maakt melding van een Duitschen aanval op een vooruitgeschoven Engelschen post bij Lqib- baertzijde en merkt laconiek op, dat er... twee Engelschen vermist worden! Ook bij Verdun is de strijd geluwd. De Italianen blijven verwoed aanvallen, zonder echter nog groote resultaten te berei ken. Belangrijke terreinwinsten worden met vermeld en alleen wordt het aantal gevange nen opgegeven. Het cijfer van 16000 Oosten rijkers zal zeker indruk maken maar men vergete niet, dat het totale verliezen-cijfer van meer beteeken is zou zijnl Hoezeer het overigens in het Westen en in het Zuid-Westen voor de middenmogendhe- den gaat speuren, blijkt uit de aanwezigheid van Keizer Wilhelm in Vlaanderen en van Keizer Kare! aan het Italiaansdie front. Volgens het laatste Oostenrijksche bericht was de strijd aan de Isonzo gisteren wat ver slapt In het Oosten wordt de aandacht gevestigd op de streek van Riga, waar weleer ook zoo verwoed gestreden werd, maar waaromtrent men de laatste maanden niets heeft gehoord. Thans hebben de Russen daar hun stellingen aan hei riviertje de Aa ontruimd, zoodat de Dunschers de stad ieüi dichter zijn genaderd De Russen oerichten, oat ze terug moesten onder den druk van den tegenstander. Hoe onwaarschijnlijk het ook lijkt, geheel onmogelijk is het niet, dat de Duitschers hier een aanval uizetten Toch moeten we er eerst meer van zien, voordat we daarin gelooven. Er broeit weer wat in Duitschland, of schoon men er het rechte niet van verneemt. Regeering en partijen kunnen het blijkbaar samen nog niet te best bolwerken. De meer derheidspartijen moeten den rijkskanselier een ultimatum hebben gesteld: óf ondubbel zinnig de bekende vredesmotie aanvaarden öf het vertrouwen oer meerderheidspartijen ver liezen De rijkskanselier schijnt toen eieren voor zijn geld te hebben gekozen, waardoor een crisis werd voorkomen. De heer Erz- berger moet drieërlei geconstateerd heb ben en wel: lo dat de rijkskanselier nog steeds op het standpunt staat van zijn rede van 19 Juli; 2o dat hij streeft naar een vrede door overeenstemming, en 3o. dat de nota van den- Paus beantwoord zal worden m overleg met de hoofdcommissie van den rijks dag Het Tageblatt is van meening, dat de crisis slechts verdaagd is en dat de verdaging maar kort zal duren. De meerderheidspartijen moeten niet alleen afgevaardigden als minis ters eischen, maar ook wenschen, dat deze le den worden van de rijksregeering met dezelf de rechten als de anderen. Er moet sprake van zijn, dat er een rijksraad wordt ingesteld, welke reeds vóór de beantwoording der pau selijke nota in werking zou treden en zou bestaan uit vertrouwensmannen der partijen. De Köln. Ztg. is over dit alles zeer ont stemd. Het is, zegt het Keulsche blad, een noodlot geworden, dat telkens, wanneer de centrale commissie bijeenkomt, direct door de meerderheid ecu a is is aangekondigd kan worden De vijanden zullen binnenkort weer Duiisciic oncenigheden constatccren en wan neer het de pacifistische democratie onder aanvoering van den heer Erzberger niet ge lukt ecu crisis te verhoeden, dan zal het bren gen van den vrede door de Duitsche wapenen verzwakt worden. Intusscuen men kan de zaak ook omkee- ren en zeggen, wanneer het der regeering werkelijk ernst Is, wanneer zij inderdaad een democratischen koers wil inslaan, dan kan zij een crisis voorkomen en in paciïistischen geest werkzaam zijn. Maar dan moet ze den wil en den moed hebben, om forsch de an- nexionisten van zich af te slaan! korte berichten, Het bureau voor veevoeder-surrogaten in Duitschland beveelt dringend aan het oog- 6ien van biezen, die als halsel een zeer ge schikt voeder voor paarden en herkauwende dieren, en gemalen voor varkens en ander klein vee vormt. 111 he* geheel zijnjiaar gemeld wordt, mj den luchtaanval op Dover en Rcuasgale 11 personen gedood en 25 gewond. Bij den brand te Saloniki is liet Belgl- uie consulaat afgebrand. De archieven zijn evenwel gered Naar uit Athene bericht wordt zal Frankrijk, Oriekenland eerte leening toestaan van 100 millioen francs. DUITSCH VLIEGTUIG GELAND. Op 20 minuten afstand van Elburg is gisterenmorgen een Duitsche vliegmachine geland, een ééndekker, bemand met een vaan drig. Het vliegtuig kwam van het vliegkamp te Piwtóhom sa verdwaalde op weg naar Dusseldorf. De vaandrig werd naar het intemeerings- kamp te Bergen gebracht, het vliegtuig werd gedemonteerfi en naar Soésterberg vervoerd. DE DUITSCHE OVERHEID EN ONZE DURE TABAK. De drukke handel in tabak en sigaren, wel ke maandenlang fcussehen Nederlandsche en Duitsche grensbewoners van Oostelijk Over ijssel werd gedreven, is thans eensklaps ge staakt, doordat de Duitsche overheid heeft verboden, tegen de gevraagde hooge prijzen die artikelen aan te koopen. Alle Duitsche grenswachters hebben in last, streng op de na leving van dit verbod toe te zien. DE ONDERGANG VAN DE „RENATE LEONHARDT". Binnen een uur nadat gisterochtend de „Renate Leonhardt" door een vaartuig van den loodsdienst tot buiten de territoriale wa teren was gebracht, werd dat schip getorpil1- leerd door een onderzeeër, die vermoedelijk rustig het vertrek van de „Renate Leonhardt" had afgewacht. Vóórdat het schip zonk, bleef het op één kant liggen, zoodat de laatste opvarenden, onder wie twee vrouwen, slechts met veel moeite konden worden gered. Een der vrouwen, een kkkkin, is bij aankmst te Nieuwediep, vermoedelijk tengevolge van den schrik, overleden. Zij werd bewusteloos uit het water opgehaald. Bij de ontploffing werd een stoker gedood. De Nederlandsche „landverkenner" C. Noordijk, die aan boord was, ontwrichtte zijn arm. Hij werd in het hospitaal te Nieuwediep verbonden. Na de ontploffing hoeft een Nederlandsche torpedoboot de schipbreukelingen opgeno men en naar Nieuwediep gebracht, voor de tweede maal als schipbreukelingen van de „Renate Leonhardt". Aan boord van het wachtschip werd hun een warm maal ver strekt. De torpedo had midscheeps getroffen. Door een geweldige ontploffing werd het schip ge heel vernield. Het schip zonk bijna onmiddel lijk. Na de torpedeering kwam de onderzeeër naar de plaats van de ramp en begaf zich tusschen het wrakhout. Toen hij echter zag, dat een Nederlandsche torpedoboot de schip breukelingen reeds had opgenomen, dook hij onder en verdween. DUITSCHE KINDEREN. Gistermiddag zijn te Amhehm 170 Duit sche kinderen aangekomen met Oosterbeek en Vaassen tot bestemming en 300 met bestem ming naar verschillende plaatsen in Zeeland en Noord-Holland. Uit Oosterbeek zijn giste ren 100 Duitsche kinderen weer naar hun land' teruggekeerd. PAARDENBROOD. Op hei verzoek van de Ncderlandsche Ver- eeniging tot Berscherming van Dieren (V.D. B.) om een gedeelte van de voor paarden be schikbare grondstoffen tot een voedzaam' en deugdelijk paardenbrood te verwerken en dit te dlstrioueeren onder controle dier Vereeni- ging, heeft de minister van landbouw geant woord, dat met medewerking der regeering slechts één soort paardenbrood wordt ver vaardigd, waarover onverdeeld gunstig ge oordeeld wordt, terwijl het geen zin had aan te nemen, dat de distributie door particulie re vereenigingen beter zou geschieden dan door de bestaande rijksorganisatie. De V. D. B. heeft er nu den minister op merkzaam op gemaakt, dat paardenbrood van zeer inferieure kwaliteit in den handel wordt gebracht, waarvan de dood van meer dere paarden het gevolg was. Dit komt, om dat van de zijde der regeering absoluut geen controle op de samenstelling wordt uitgeoe fend. De V. D. B. acht het dan ook zeker ge wen scht dat van eene zijende, die zich speci aal het lot der dieren aantrekt, voorschriften betreffende de samenstelling van het paar denbrood en controle op de naleving daarvan worde uitgeoefend. De minister van landbouw maakt bekend, dat de verkoopprijs van paardenbrood, te le veren door de bakkers, die daartoe door de Toewijzings-Commissie voor Veevoeder zijn in staat gesteld, is vastgesteld op 21.50 per 100 K.G., exclusief zak af fabriek. Deze prijs geldt voor Augustus en zal voor iedere maand opnieuw worden vastgesteld. BINMEKLAND. MATHIJS MARIS f Uit Londen komt het korte bericht, zonder nadere bijzonderheden, dat Thijs Maris al daar is overleden. Zoo is thans de laatste der Marissen, tege lijkertijd de roemrijkste der Haagsche schil dersschool, heengegaan. Het Maris-gedenk- teeken in het Zorgvliedpark te den Haag kan thans ook van de herinnering aan den laat ster der broeders, tevens de beroemdste, worden voorzien. Thijs is de dich ter-schilder geweest, die de joëzie vond in een eenvoudig binnenplaatsje we hebben nog onlangs zoo'n treffend hoekje van hem in het Groningsch museum mogen bewonderen maar die ook in ande de onderwerpen zijn droomerig leven leefde. Voor de wereld was hij een zonderling. Na te Antwerpen te zijn geweest, toog hij later naar Parijs, waar hij de commune meemaak te, blij als soldaat gekleed en gevoed te wor den. Daarna heeft bij verder te Londen ge leefd en gewerkt, totdat de dood hem op 78- jarigen leeftijd heeft weggenomen. Maar hoe leefde hij in de Engelsche hoofdstad! Door niemand is dat aangrijpender weergegeven dan door Lodewijk van Deyssel en Wie den schrijver deze ontroerende schets bedt hoo- ren voorlezen, zal nimmer den indruk verge ten, die de eene kunstenaar, sprekende over den anderen, bij: zijn hoorders wist te wekken. Wij veroorloven ons uit het bekende arti kel een klein fragment over te nemen: „Het was zoo een stafkleurige, griize en gele, Londensrtie buitenwijk. Aan d' over kant was een grijs Gesticht, met een stads tuin er voor met stoffige planken achter hek werk. Wij stonden voor een geel of grijs huisje, één van de ééntonige lange rij. Er was één klein venster, dat van boven openstond en waarvan het onderste deel bedekt was. Wij schelden eenige malen aan de kleine vale deur; maar er werd niet opengedaan. Toen ging ik op den stoep zitten en de vriend, die met mij was, begon een schetsje te maken van d' overkant. Na eenigen tijd kwam een voLks-jongejuf- vrouwtje, met een boezelaartje en een stoffig geel nekvlechtje, om ons drentelen, blijkbaar Vein het huis. Wij vroegen haar of er hier niemant thuis was. Dat wist zij niet. Of er hier een schilder op kamers woonde. Dat wist zij niet. Of zij hier in huis hoorde. Ja, zij hoorde daar. Of er een meneer bij hun in huis woonde. Ja wel, dat deed er een. Wat dat voor iemand was, wat die uitvoerde Dat wist zij niet. De lucht was zeer grijs en wat was het venster stoffig. Toen wij daar een half uur geweest wa ren, kwamen wij op de gedachte te róépen. En wij riepen in de daar vreemde taal naar het akelig gele huis met de bestoven ruiteii, onder de grijze lucht, als om eene verschijn ning, des schilders naam, vragend of hij daar was. Nu ging veel spoediger dan wij verwacht hadden het deurtje open. Het werd openge daan dooi een klem, lichtelijk gebocheld, jong oudachtig mannetje, met heel armoedige oude en slordige kleertjes aan, die in de ope ning verscheen. Wij gingen binnen. Mijn vriend nam zijn hoed af en hielid dien heel laag neder en groette. Toen begreep ik plotseling dat dit mannetje Thijs Maris was. Daar het er zéér klein en bekrompen was, stonden wij na twee stappen, in-eéns, zóó van de straat, midden in de ontzettende inti miteit der armoede van heiligheid. Ik begreep, dat ik hier op een der «ubliem- ste plaatsen van de wereld was, waarschijn lijk op de heiligste plek, die thands in Euro pa wordt aangetroffen". Thijs, die in 1907 een betere woning be trok, kwam, maar zeldzaam, wel eens in Ne derland. Hij arriveerde dan te Rotterdam oppantoffels. „Och, placht hij te zeggen, waarom niet? Ik laat voor mijn deur een cab komen om me naar den trein te brengen, ik stap in den trein, wandel van den trein naar de boot en later weer van de boot in den trein en roep hier een aapje aan Zoo was hij, altijd eenvoudig. Eenvoudig maar toch een groot kunstenaar. Iemand, die nooit naar glone of gewin heeft gestreefd, maar die heeft geleefd voor de kunst en om de kunst. En daardoor voor de grootheid van zijn land veel heeft gedaan, méér waarschijn lijk, dan op het oogenblik nog te bevroeden valt Gemsngd nieuws. EEN MANIFEST. Uit Ovezande (Zeeland) wordt gemeld: Uit de vliegmachine, die Zaterdagmorgen over het dorp vloog, is een briefje geworpen in de Duitsche taal gedrukt, dat, vertaald, het volgende inhield Duitsche soldaten! „Met een nieuwen leugen, met een nieuw bedrog zal het Duitsche leger en het Duitsche volk bij aanhouding tot vernietiging gebracht worden. Na het bedrog van de vredesaanbie- dingen en de bedrogen hoop, die door den verscherpten duikbootoorlog bij u verwekt is geworden, liegt men u voor, dat Rusland tot een afzonderlijken vrede met de Gentralen bereid is. Dat is een krasse en stellige leugen. Niet later dan op 3 Mei heeft de voorloo- pige regeering in Rusland in een tijding aan de Bondgenooten plechtig verklaard, dat zij het Gezamenlijk Bondgenootschap trouw zal blijven, dat zij vast besloten is, den vijand, die in Rusland binnengedrongen is, uit het land te jagen en den verdedigingsoorlog, dim het Russische volk voert, voort te zetten totdat gem keizershuis meer in staat Is, tegm dm wil van het volk een dergelijk bloedver gieten te beginnen." Was mm eerst van meming, dat het een Duitsche machine was, uit het briefje blijkt wel, dat zij aan een van de Entente-staten behoorde. EEN HONDERDJARIGE. Donderdag 6 Septefber a.s. hoopt de heer A. P. Stade, te dm Haag, oud-lid van het korps mariniers, zijn honderdsten verjaardag te vieren. Deze hoogbejaarde oud-marinier, die dank zij ook de liefderijke zorgen, waarmede zijn kinderen hem omringen, een onhekommerdm ouden dag geniet, vertelt nog gaarne met groote opgewektheid van de door hem meege maakte expedities naar Bali m Borneo m van de tochten tegm zeeroovers. Stade is Hagenaar van geboorte m kwam reeds op 14-jarigen leeftijd bij het korps. Hij heeft van 2 Januari 1832 tot 30 Juni 1859 het land gedimd, eerst als pijper, later ais marinier. Hij is dus reeds meer dan 58 jaar gepmsionneerd. Hij werd twee jaar ge leden, torn het 250-jarig bestaan van het korps mariniers wegens de tijdsomstandighe den op meer intieme wijze werd herdacht, tm bureele van dm inspecteur van het korps, ko lonel Linckers, op hartelijke wijze gehuldigd. EEN BRUILOFT. Op een bruiloft te Diever (Dr.) is een jon geling ernstig mishandelid. Verschillende messteken werden hem toegebracht, waarvan éen een slagader trof. Hij zakte door bloed verlies in elkaar. Zoo spoedig mogelijk is 't slachtoffer naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd. De politie is dm dader op het spoor. DE CONSENTEN-ZWENDEL. In verband met hare publicaties over dm pluimvee-consenten-zwendel ontvangt de Tel. uit Almelo het bericht, dat de hoofdinspec teur Smits, dim zij van corruptie beschul digde, bij de exporteurs met een lijst rond gaat, waarop zij moeten verklaren, dat ze hem nimmer geld hebben gegeven voor het verleenen van consent. Sommige exporteurs moetm daarop hebben geteekmd, andere hebben dit geweigerd. De Tel. raadt den exporteurs aan, hierin volkomen naar eer m geweten te handelen en zich niet door bijoogmerken of overwegin gen te laten beïnvloeden. „NORMAAL-PROGRAMMA'S." Aan dm minister van binnen landsche za ken is mededeeiing gedaan van het feit, dat tot 15 Augustus reeds door zestig leeraren en leeraressen in de Eransche taal en in de Eransche taal- en letterkunde aan Hoogere Burgerscholen met drie- en vijfjarigen cursus ui Nederland instemming is betuigd met het adres der negentim Amsterdanische leeraren in bovengenoemde vakken, in zake de „nor maal-programma's" in Juli j.l. dm minister aangeboden. GELOOFSBRIEVEN ZOEK. In de jongste raadszitting te Buren deelde volgens de „Burensche Courant" de burge meester mede, üat zich een eigenaardig geval voordoet en hij dit in de openbare vergade ring wilde meedeelen. n.l dat de geloofsbrie ven. van dm heer A. Th. van Rijnberk zijn zoekgeraakt, vermoedelijk ia de prul Iemand terecht gekomen, of verzonden in manden met appels en perm. De voorzitter wist niet hoe te handelen en had hieromtrent inlichtingen gevraagd bij den Commissaris der Koningin, die zegt dat een dergelijk geval nog nimmer was voorge komen; de voorzitter zou een duplicaat kun nen weigeren. Aangezien er later stemmen op zouden kunnen gaan, dat de heer v. R. onwettig als raadslid zitting iiad genomen, wilde lnj de verantwoordelijkheid niet op zich nemen en deetde daarom aan den raatl mede, dat hij ge meend had, goed te doen een duplicaat al te geven, ook at wegens de kosten van een nieu we verkiezing. De raad kon zich hiermede vereen igen. DORPSFRAN5CH. Het tooneel stelt voor: Een dorpsschool in een van onze Betuwsche dorpenéén schoollokaal, waarin de leergierige jeugd wordt ingewijd in de geheimen der weten schap. Wijders een jong onderwijzertje en een districtsschoolopziener. De laatste informeert naar de vorderingen inzake het franscb en daar deze worden gekwalificeerd ais zijnde „hoogst gunstig" besluit hij hiervan de proef te nemen. Een klein boermjochie wordt uitgepikt en uitgeuoodigd proeveD van bekwaamheid af te leggen. „Zeg mij eens jongetje", aldus de school opziener, „wat is in t Eranscli: „Wees ge trouw". Jougetje fronst de wenbrauwen, wrijft met 'u goor vingertje tegen het in rimpels ge trokken denkend hoofd en antwoordt dapper: „Sois fidéle". „Uitstekend, uitstekend", repliceert de schoolopziener. 't Onderwijzertje glundert, z'n onderwijs werpt altijd rijpe Vruchten al „Vervoeg me dat eens", vraagt de vreem de bezoeker, m na 'n luttel oogenblik naden- kens, klinkt het triomphantelijk „Soyons fidelons, Soyez fïdelez". 'n Homerisch gelach schalt door 't vriende lijk dorpsschooltje, de onderwijzer alleen lacht niet. (Hbl.) NOODWEER. Boven St. Oedmrode had gistermiddag een wolkbreuk plaats, gepaard gaande met hevigen hagelslag. Een groote schuur, waarin zich 20 militaire paarden bevonden, is door deni wind vernield', evenals het dek van de daarbij gelegen boerderij. Drie paarden wer den gedood. Een korporaal liep een wonde op. Vele boomen zijn omgewaaid. Een ontzettend noodweer heerschte ook boven Enschede. IJsbrokken als eendeneieren vielen1 in groote getale Zeer vele ruiten wer- De Burgemeester tob Alkmaar brengt ter kennia van belangheb benden, dat de nitkeerlng der ver goedingen, loopende «ver het tijd vak van 16 tot en met 35 Angnatna 1017, «al plaata hebben ten Stadhnlu op Maandag 37 Angnatna a.a», voor zooveel den LANhSTOBH en de LANDWEEB betreft van 9$ tot 11 uur en voor zooveel de MILITIE aangaat van 11 tot 13 nui voorin. Alkmaar, 24 Augustus 1017. De Burgemeester voornoemd, a RIPP1NO. Gedurende de vra&k vsh 27 Aug. 1917 tot en met 2 Sept. 1917 zal verkrijgbaar worden gesteld op De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, D. 3SHBNK. Alkmaar, 18 Augustas IS 17. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR verzoekt H.H. Handelaren en Fabrikanten in deze Gemeen te, hem zoo spoedig mogelijk schriftelijk OPGAVE TE VERSTREKKEN van de door hen OPGESLAGEN PARTIJEN Koolzaad, Raapzaad. Dederzaad, Boterzaad, Blauw- inaanzaad en Lijnzaad, en de verwerkings producten daarvan, met vermelding van de plaats waar deze gezolderd zijn. Alkmaar, 24 Augustus 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Borate sitting van don Militieraad. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt ter kennis van belanghebben den, dat de EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD in het 3DE DISTRICT VAN NOORD-HOLLAND zal worden gehouden TEN STADHUIZE TE ALKMAAR en wel voor zooveel de gemeente ALKMAAR betreft op MAANDAO 3 SEPTEMBER a.s., i des voormiddags te 10 URE. Volgeus art. 45, 3e lid, der Militiewet, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 23 Mei 1917 (Staatsblad No. 412), wordt in deze zit ting alleen uitspraak gedaan omtrent vrijstel ling van den dien8t, voor zoover de uitspraak aan den Militieraad is opgedragen. Belangstellenden zullen daarbij in de gele genheid worden gesteld hunne aanvragen, desverlangd, toe te lichten of te doen toefieh- ten. Alkmaar, 23 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. den vernield. Aan ooft boomen en peulvruch ten is ontzettende schade toegebracht OM NAT KRUIT TE VERNIETIGEN. De sergeant-majoor Niemandsverdriet te Hoofddorp kreeg van een der officieren van het fort aldaar net bevel eenig nat geworden kruit te vernietigen. Hij strooide dit over den grond uit en hield er een brandende lucifer bij, met het gevolg, dat het kruit ontbrandde en hij ernstig aan 't gelaat werd gewond, zoodat medische hulp moest worden inge roepen. GEEN OAS-, MAAR ELECTRISCH LICHT. In verband met de gasbesparing worden te Utrecht vanwege het gemeentelijk electrici- teits- en trambedrijf de ingezetenen opgewekt gebruik te maken van de door de gemeente te verstrekken huurkoopinstallaties voor elec- trisch licht. Aangelegd worden installaties van 4 tot 10 lichtpunten, waarvoor gedurende 5 jaren een bedrag van 0.35 per lichtpunt en per maand verschuldigd zal zijn. EEN SMOKKELAARSBENDE? Door de grenswacht van I tieren nabij Maastricht werden in een der vorige nachten in een stuk land nabij de Maas eemge zakken smokkelwaar gevonden. Iets verder ontmoet ten zij een man, die voorgaf naar den dokter te moeten. Nog een andere man, die in de nabijheid rondzwierf, zeide, dat hij op de „dassenvangst" was. Aan den oever der'Maas ontmoetten zij een gepensionneerden wacht meester der marechaussee, die zeer verwon derd was te hooren, dat daar in de nabijheid een post stond. Door eenige uitlatingen van smokkelaars vermoedt men, dat die smokkel- partij met medeweten van eenige dorpsauto riteiten uit het naburige Borgharen was op touw gezet. De kapitein is den volgenden mor gen een onderzoek komen instellen. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1