DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OOIiLOG. het''werk Fleur de Marie. Zie adT8ft6Dtl8 JAC. BECELIMC No. 199 ZATERDAG 25 AUGUSTUS Honderd en negentiende jaargang. 1917. tXm ft p. post I m. Ad?ertentieiirjlsl2m p. regel, groote letters nasr plaatsruimte. Brteyen fr. S. V. Boek- en Handelsdrokkeril Y.h. HERffls. COSTER ZOON. Voordam C 9. Telefnr. 3 Raap» ei Patentolie. mamiANi). OH nummer bestaat alt 2 bladen. AbQHKtHO&pft uhK iIiihi r* in m m. 0V°r abon41'®,Tl0ntePril9 wordt bl| vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 25 Augustus 1917 De offensieven bij Verdun en aan de Isonzo duren nog steeds voort. De Franschen hebben opnieuw vorderin gen gemaakt. Zij hebben heuvel 301 benevens ierrein in de omgeving daarvan bezet. Het Tansche legerbericht zegt, dat de verovering geschiedde in een veerkrachtigen aanval op den geweldig versterkten heuvel, het Duitsche verklaart, dat de heuvel reeds te voren was ontruimd met achterlating eener zwakke be zetting. Misschien ligt de waarheid in 't mid den. Maar in elk geval' de Duitschera zijn deze bekende stelling kwijt Zij zijn nu al dicht genaderd bij het front, dat zij oezetien vóór hun groot offensief in de Februari- maand 1916. En de Franschen mogen mót groote voldoening constateeren, dat Verdun iiians weer bulten de vuurlinie is gekomen en dat ae bewoners kunnen terugkeeren, om ae puinhopen op te ruimen. De Italianen vechten eveneens met groote volharding. Zij zwijgen echter over hun vor deringen en volstaan met mede te deeien, dait ze reeds 20.000 man en 500 officieren gevan gen genomen hebben, een cijfer dat wel zeer aanzienlijk is, maar het succes toch niet aan geeft. Het komt er immers voor de Italianen op aan Triest te bezetten en om dat doel te bereiken moeiten ze terrein winnen. Nu ver zekert het Stefani-agentschap wel, dat om mi litaire redenen de plaatsen, waarop de zege vierende Italiaansche troepen vooruitdringen, niet nader worden opgegeven, maar zoolang een dergelijke opgave niet wordt gedaan, is er reden om aan te nemen, dat de terrein winst niet groot zal zijn. Naar verluidt moeten er in Italië talrijke sorialisten, die protesteerden tegen dit offen sief, zijn gearresteerd. In Rusland men hoort tegenwoordig weinig van dit rijk wordt gemeld; dat de onder-minister van oorlog wegens een mee- ningsverschil met den minister-president Ke renski is afgetreden. Voorts wordt geseind, dat de regeering ingrijpende maatregelen heeft genomen om de bevolking van St. Pe tersburg te verminderen. Zoo moeten de zie kenhuizen en weldadigheidsinstellingen worden ontruimd, moeten de contra-revolu tionaire elementen de stad verlaten, zullen er meer soldaten naar het front worden gezon den en zal de vestiging in de stad zooveel mogelijk worden voorkomen. Van het Oostfront is er geen nieuws. In het Lagerhuis is medegedeeld, dat er aan het Macedonische front voorloopig geen actie is te verwachten. Door oen nieuwen brand is Saloniki echter andermaal geteisterd, ïoodat die stad indirect haar aandeel in de algemeene ellende krijgt. Wij waren er intusschen Donderdag niet heelemaal gerust op, dat het belang van deze aangelegenheid1 door het Dagelijksch Be stuur dezer gemeente wel' voldoende wordit in gezien. Toen de heer den Boesterd er op wees, dat miet dit onderzoek allicht een duizend gul den of zes gemoeid zou zijn, zeide de voor zitter, dat dit veel verder ging, dan het eoHe- I ge zich gedacht had en dat maar een eenvou dig advies zou worden uitgebracht. Deze woorden deden vreezen, dat het onderzoek niet zoo zou worden als het belang der zaak wettigt. Gelukkig werden er uit den Raad an- dere klanken vernomen en 't is de verdienste van rnr. Leesberg geweest, er nog eens uit- drukkelijk op te hebben gewezen, dat het dien kant niet uit moet. Zoo is het bespreken van I deze zaak toch niet zoo „zonde voor den tijd" I geweest als de heer Stoel blijkbaar meent! De heer de Wit heeft Donderdag als voor zitter van. de commissie van openbare wer ken met de stukken aangetoond, dat het uit blijven van de hulpspoorimig aan de Kanaal kade niet is te wijten aan het college van B en W., maar aan het departement van water staat en aan de H. IJ. S. M. En terwijl het college van B. en W. den Raad stelde voor de keuze tusschen het goedkoopere systeem Pot en het duurdere systeem-Looman, kwam de heer de Wit vierkant op voor het plan van den heer Looman en vrijwaarde dezen en pas sant tegen het verwijt, van een duren brug genbouwer te zijn. Het blijft alleen een raad sel hoe de zoozeer overtuigde voorzitter der O. W.-commissie als wethouder zich heeft kunnen verctnigea met het tweeledige voor stel, neergelegd in bijlage 109, dat juist om zijn tweeledigheid geen voorstel mag heeten. En ook is het zonderling, dat de voor keur voor Het plan-Pot, welke de bijlage èn bij het college van B. en W. èn bij de O. W.-commissie doet bevroeden, door niemand in den Raad werd verdedigd. Men had in de bijlage niet den schijn moeten wekken het met den heer Pot eens te zijn, terwijl men hem in den Raad alleen liet staan. En men had hem eerder den eisch moeten stellen, dat hij verzekerd was van de noodige vergunningen en dit niet als argument vlak voor de beslis sing moeten aanvoelen. Fair is dit spel te genover den heer Pot, die dan toch als bur ger zich moeite geeft, zekere risico op zich wil nemen en de zaak in het laatste stadium heeft helpen bespoedigen, al had hij zelf nog gaarne sneller gewild, gespeeld, niet. En men loopt de kans, dat men zijn trekken thuis krijgt, wanneer de heer Pot alsnog eens in het bezit van de noodige vergunningen mocht komen! Uit den Raad. ALKMAAR, 25 Augustus. Donderdag werd er door den Raad een be slissing genomen, welke op de toekomst van onzen handel en van onze nijverheid: en daardoor ook op de ontwikkeling van onze gemeente van onberekenbaren invloed' kan worden. Er is reeds herhaaldelijk ook dezerzijds betoogd, dat Alkmaar om zijn ligging en ook om den aard van zijn bevolking aange wezen schijnt om min of meer industrie-stad te worden. De stad behoeft er maar voor ge schikt te worden gemaakt, zooala dat bijv. uict Zwolle Is geschied. Al het aandringen bleef echter vruchteloos. Althans Is nimmer gebleken, dat het gemeen tebestuur in die richting iets gedaan heeft. Men versta ons wel in behoeften van het oogenblik is, vooral voor zoover zij den han del betreffen, dikwijls voorzien. iMaar gere- eerd in de beteekenis van vooruitzien is er u dit opzicht niet Hums heeft een belangstellend industrieel zich de moeite getroost van een gedocumen teerd betoog aan den Raad te zenden, waarbij een bepaald plan wordt ontwikkeld met de bedoeling handel en nijverheid te dezer stede te bevorderen, ja laat ons zeggen te lokken. En de Raad heeft met algemeene stemmen; be sloten een commissie te doen instellen, wélke dit plan of liever de mogelijkheid van elk sou', tgelijic plan zal onderzoeken. Verheugend is, uat daarbij geen enkel ernstig protest is opgekomen. Het wel eens gebruikte argu ment „Alkmaar moet een, landelijk stadje lijven is niet gehoord en mag daarom, ook niet meer aangevoerd worden door de thans -utende Raadsleden. Dat is al veel gewon nen! De heer Verkerk had' Donderdag zijn goe den dag niet. Andeis had hij inzake het voor stel nopens distributie van andere dan rijks goederen tegen den voorzitter niet zoo on handig gedebatteerd als hij deed, had hij in zake het inddent-Cloedc ruiterlijker ongelijk erkend en hartiger gesproken over het onder zoek inzake het electriciteitsxapport. Het loont de moeite op dit laatste punt nog even ia te gaan. Toen de heer Verkerk in dén Raad mededeelde van den heer Smit Kleine de verzekering te hebben ontvangen, dat de directeur van het vcrlichtiugsbedrijf een rap port over het electriciteitsbedrijf aan de gas- commissie had uitgebracht zonder dat daarin de ingenieur van het gemeentelijk electrisch bedrijf was gekend, hebben wij betoogd, dat wanneer die verklaring juist was, wij daar van zeer ernstige gevolgen voorzagen en wanneer zij onjuist bleek, de Alkmaarsche Raad dan mocht toonen niet te dulden, dat door een provinciaal hoofdambtenaar in de gemeente onder valsche betichting stemming wordt gemaakt tegen een gemeentelijk hoofd ambtenaar. Nadat de voorzitter een klein eindje uit het stenografisch verslag van het onderzoek naar deze bewering had voorgelezen, zeidé de heer Verkerk Donderdag, dat ook hij deze mede- deeling voor kennisgeving zou kunnen aan nemen. Het heeft ons verbaasd, dat noch de heer Verkerk noch een der andere raadsleden niet gaarne wat meer van dat rapport heeft willen weten, dat zij zich met het kleine tipje, hetwelk de burgemeester van deze zaak liet zien, tevreden hebben gesteld. De burge meester toch heeft alleen aangehaald wat hij tot den heer Smit Kleine had gesproken. Wij vermoeden echter, dat ook de heer Smit Klei ne wel het een en ander zal hebben gezegd. Heeft hij ronduit de onwaarheid der mededee- ling erkend of zijn lezing gehandhaafd, even tueel gestaafd? Ten sterkste dringen wij' er op aan hierover het volle licht te verspreiden. Misschien leent het stenografisch verslag zich niet voor vol ledige openbaarmaking. Maar nu deze kwes tie eenmaal in het openbaar is besproken, moet de hoofdzaak van het onderzoek ook publiek domein worden. Wellicht wil de bur gemeester het verslag voor de raadsleden ter visie leggen, opdat die hoofdzaak in een voL- gende vergadering Iegelijk met het rapport kan worden behandeld en de Raad gelegen heid krijge zich uit 'te spreken. De 7-aak is voor een duidelijke uitspraak toch zeker ern stig genoeg! Met heel veel belangstelling hebben we het verzoek van den heer Verkerk gehoord, cm de nieuwe gasfabriek ter bezichtiging ie stel len van het publiek. De burgemeester had aanvankelijk bezwaren, doch deze bleken ge lukkig niet onoverkomelijk. Trouwens werd indertijd ook het gemeentelijk slacht huis niet ter bezichtiging opengesteld? Wij hebben ons er over geërgerd, dat het belangrijke feit van de ingebruikneming der nieuwe gasfabriek veertien dagen nadien het publiek werd aangekondigd in een bijlage over gratificaties aan hoofdambtenaren en aan die ergernis lucht gegeven in 'n ironisch postscriptum. Uit zulk een optreden van de overheid spreekt een „publiek ik veracht u", dat mèt den regenten-tijd reeds lang tot het verleden moest behooren, omdat het met ge zonde democratie ten eenenmale in strijd is. En daarom is het maar goed, dat bij monde van den heer Verkerk een beter inzicht met zooveel klem is verdedigd, dat op herstel van de fout mag worden gehoopt. Aan het eind van de zitting werden de drie heeren, die voor het laatst de vergadering bijwoonden, door den voorzitter op de ge bruikelijke wijze toegesproken. Een daarvan, de heer den Boesterd, had zich niet weer her kiesbaar gesteld, de heeren Leguit en Lees berg daarentegen .vel. Het is stellig niet bloot toeval, dat de beide niet-herkozen hee ren ook beiden leden van de gascommissie waren. Hierin ligt een vingerwijzing voor het vervolg en ook reeds voor de eerstkomende vergadering, waarin nieuwe leden voor de gascommissie zullen moeten worden geko zen. Zal die vingerwijzing, door het kiezers korps gegeven, worden verstaan? Uit zijn antwoord meenen we te hebben op gemerkt, dat de heer Leesberg noode van den Raad scheidde. De Raad zal ook dit lid noo de missen. Want zelfs zijn tegenstanders zul len zijn ijver en bekwaamheid hebben leeren waardeeren, evenals het vierkant uitkomen voor zijn beginselen. Iemand als mr. Lees berg hoort in den Raad hij moge er dan ook spoedig weer terugkeeren! HEEREN RQQKERSI Verlangt U een prima 4 oent sigaar BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. Van Engelsche en van Duitsche zijde wordt een tegenspraak gegeven omtrent de berichten over internationale conferenties van financiers. Een lijst is bekend gemaakt van de eersten, dl'e de nieuwe Orde van het Britsche Rijk hebben gekregen. Daaronder is een aan zienlijk aantal leiders der Arbeidspartij, o.a Havelock Wilson, de voorzitter van den Bond van Zeelieden en Stokers, die com mandeur is geworden. De Belgische minister van Oorlog zal zijn zetel naar het front verplaatsen met de diensten van het kabinet, behalve die te Ha vre zijn gevestigd. Lord Balfour heeft medegedeeld^ dat er aan het Macedonische front naar alle waarschijnlijkheid voorloopig geen groote krijgsoperaties zouden plaats vinden. Daar voor bestonden redenen van' allerlei aard. Te Saloniki is opnieuw brand uitge broken; tot nu toe zijn meer dan 1000 huizen verwoest. Op 1 September wordt in Dnitschland in alle woningen de voorraad brandstoffen opgenomen, om daarnaar de verdeeling te regelen. De goevemeur der vesting Keulen heeft bekend gemaakt, dat alle mannelijke en vrouwelijke personen op bevel van de betref fende autoriteiten; verplicht zijn tegen het ter plaatse gebruikelijke loon te helpen bij het laden en tossen der spoorwagens ter voorko ming van vertraging en ter bevordering van den vluggeren omloop van het materieel. Wegens diefstal van een door de auto riteiten te Neuss naar Cassel verzonden wa gon koffie en een wagon gerst, werden te Neuss een ladingmeester en vijf medeplichti gen gearresteerd. De ladingmeester had de goederen laten overladen en naar B. Glad- bach verzonden, waarvoor hij 200.000 ma rif ontving. Het grootste deel van het geld kon in beslag genomen worden -- Bij de visitatie van een met kalizout ge laden spoorwagen aan het Duitsche grens station FDassum (bij Gennep) ontdekten de kommiezen vijf Fransche krijgsgevangenen. Zij hadden van' heel uit Thuringen in den wagen gezeten en' werden enkele kilometers van de grens nog gesnapt. Ze waren afkom- tig uit het kamp te Kassei. DE MOEILIJKHEDEN IN NEUTRALE LANDEN. In een hoofdartikel houdt het blad „Social- democraten" zich bezig met de levensmidde- lenvoorziening van Denemarken gedurende den vierden oorlogswinter. Het blad toont hierbij een zeer pessimistische opvatting en wendt zich in verband daarmede met groote scherpte tegen de personen, die terwijl zij zien kunnen, hoe de noodtoestand zich steeds verscherpt tengevolge van de voortzetting van den oorlog, desniettegenstaande uit sym pathie voor de Entente de vredespogingen zelfs door leugens bestrijden. In „Politiken" leest men, dat de kosten van het levensonderhoud in Denemarken sedert het uitbreken van den oorlog met 55 pet. wa ren gestegen, waarvan die der levensmidde len 66 pet. waren in de hoogte gegaan, ter wijl de andere uitgaven met 44 pet. waren ge stegen. ER IN GELOOPEN. In Duitschland is, evenals in ons lanó, de gasbesparing bevolen. Een zwendelaar heeft De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt mede, dat Z.Ex. de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen: 1. 'De aflevering en het daarmee verband houdend vervoer van RAAP- en PA TENTOLIE is VERBODEN, tenzij met schriftelijke toestemming van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel. 2. Aanvragen voor het verleenen van toe stemming als sub 1 bedoeld, behooren te worden gericht tot de Commissie van Ad vies inzake het gebruik van eetbare vet ten voor technische doeleinden, Van Speijkstraat 4 te 's-Gravenhage. Alkmaar, 25 Augustus 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. daarvan partij getrokken om tal van personen op te lichten. In verschillende plaatsen belde hij huis aan huis aan en verzocht de bewo ners lid te worden van de Vereeniging tot bestrijding van de gasbesparingsorder. Hij spiegelde de menschen voor dat de leden der vereeniging voorloopig zooveel gas mogen gebruiken als ze willen en dat hun een re ductie op den gaspriis zou worden toege staan. Het lidmaatschap kostte 10 mark per jaar, welk bedrag hij direct inde. Heel wat menschen zijn er ingeloopen. NEDERLAND EN HET VOLKENRECHT. Uit betrouwbare bron verneemt het Hbld., dat de Duitsche Keizer onlangs in een ge sprek met een tot voor kort neutralen diplo maat te Berlijn zich in zeer waardeeren de woorden heeft uitgelaten over de houding der Nederlandsche regeering. In geen neu tralen staat, zei hij, wordt het volkenrecht zóó wetenschappelijk toegepast als juist in Nederland, in geen neutralen staat is de hou ding der regeering zoo correct tegenover de centralen en de entente. GROENTEN. Door de Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging Groenten-Centrale is aan ex porteurs, controleurs, verduurzamingsonder- nemingen en besturen van veilingsvereenigin- gen het volgende medegedeeld: Van heden af moet van de op de veilingen aangevoerde gele kool een hoeveelheid van 20 pet. voor binnenlandsch verbruik worden ge veild. Het is den drogerij, inzouterij- en anderen verduurzamingaonderncmingen van 27 dezer af verboden, bladeren of afval van alle soor ten kool en peen-, nero- en andere koorten lof tc drogen, in te zouten of op andere wijze te verduurzamen. Alleen ten opzichte van bloemkoolbladeren kam door de Groenten- Centrale desgevraagd ontheffing van dit ver- i)od worden verleend, mits de verduurza ming uitsluitend plaats hebbe om het ver duurzaamd product te doen dienen als vee voeder. Wolvordering. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ae BETALING DER GEVORDERDE WOL, tegen inlevering der uitgereikte bons, zal plaats hebben ten kantore van den Gemeente- Ontvanger van 27 AUGUSTUS a.s. AF TOT EN MET 8 SEPTEMBER d.a.v., van 9 1 uur, uitgenomen des Vrijdags. Alkmaar, 23 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. ten en Nederland, volgens welke een zekere hoeveelheid graan mag worden verscheept naar Nederland op voorwaarde, dat een deel dezer ladingen zal worden geres de voedselvoorziening in België. Naar de directeur van het Rijksgraanbu- reau daarentegen verzekert, is er nog geen regeling tot stand gekomen Er worden: dien aangaande nog onderhandelingen gevoerd, INKRIMPINO TREINENLOOP. Met ingang van as. Maandag zullen op het traject Nijmegen—Venlo twee. Apeldoorn —Amsterdam C.S. één, Amsterdam C. S Rotterdam D.P. een', HarlemIJmuiden twee, en SchagenVelsen een goederentrein vervallen. De goederentrein 1130 's morgens van Apeldoorn—Amersfoort 12.43 zal des Maandags ook reizigers vervoeren. MET MILITAIRE EER BEORAVEN'. Vanuit het militair-hospitaal aan de Sar- phatistraat te Amsterdam is hedenmorgen' met militaire eer op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den landstormplichtige H. Tjerks, die bij dem ilitaire oefeningen in het Vliegen- bosch door een bajonet is getroffen. Een pele- ton uit de sectie, waartoe hij behoorde, gaf de eeresalvo's De plechtigheid werd door een groote menigte bijgewoond. OONSENTENOEKNOEI? Men meldt ons: Het volgende telegram werd in verband met het artikel in de „Telegraaf van 22 Au gustus over „Consentengeknoei" aan den mi nister van landbouw gezonden door het be stuur van de Ned. Pluimvee- en Koniinen- houdersbond (N.P.K.B.): „Maar aanleiding der in de Telegraaf van BINNENLAND. TURFPRIJZEN. 'De heer Hugenholz, lid der Tweede Kamer, heeft aan dien minister van landbouw de vol gende vragen gesteld: lo. Is de minister bereid aan de Kamer mede te deelen of, en zoo ja, welke maatrege len hij heeft genomen' of denkt te nemen, naar aanleiding van het adres in zake de maxi mumprijzen, door een commissie uit een acht tal plaatselijke vereenigingen in de gemeente Wéststellingwerf, tot hem gericht in de maand Juli j.l. 2o. Welke maatregelen heeft de minister genomen of denkt hij te nemen om de ver scheping van turf uit de veenstreken zonder verder verwijl te doen plaats hebben Gemengd nieuws. ONZE GRAANVOORZIENING. Het Handelsblad meldt: Reuter seint uit Washington Er is een overeenkomst getroffen' tusschen de Ver. Sta rr^uuop, verzoex ix Uwe Excellentie namens het bestuur van den Nederlandschen Pluimvee- en Konijnenhou- der&bond op de meest dringende wijze een gestreng onderzoek naar de daarbij ge noemde feiten te willen gelasten. Staat eener zijds het recht der gecompromiteerde perso nen vast, bij gebleken onjuiste voorstelling, volkomen gerehabiliteerd te worden, zoo kan anderzijds zelfs bij bevestiging van een klein gedeelte der aan de kaak gestelde wan toe- standen, bestendiging daarvan in het belang der pluimvee- en konijnenlokkers onmogelijk worden geduld. Met klem verzoekt ons be stuur Uwe Exc. dat onderzoek zoo spoedig mogelijk te doen instellen, opdat aan eventu- eele willekeur en kwade praktijken een einde moge zijn gemaakt, alvorens opnieuw tot uit voer wordt overgegaan of het vertrouwen in de eerlijkheid en het beleid dér personen, met de regeling van dezen uitvoer belast, voor dien moge zijn' hersteld. Epe, 24 Augustus 1917. Van Blaricum, voorzitter N. P. K. B. IETS ZELDZAAMS. Voor de Utreehtsche rechtbank verzocht een hotelknecht, die terecht stond wegens landlooperij en diefstal, aan de rechtbank, hem een zoo lange gevangenisstraf op te leg- Sf11)'dat bij' pas tegen het volgende voorjaar als het hotel-seizoen begint, weer op vrije voe ten zal komen. De Officier van Jbstitie eischte vier maan den gevangenisstraf en verzocht voor den beklaagde een zoodanige veroordeeling, dat hij opgeborgen kan blijven, hetzij in dé ge- vangems, hetzij ta de Rijkswerkinrichting, tot

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1