DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OOBLOG. Honderd en negentiende jaargang. 1017. flboMflifSUfllsp IHHRlrtHttl'UlL fo p. post f ttfD. MYBrtei!tl0iirlISl2i& p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brteren fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERIÏIs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. IAASDA6 27 AUGUSTUS Faim/e tweedo liuwel01r JSo. 200 FBÜlXiLHTOfi. IWMRIAm Over don ahofmeFraentaprfjls wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 27 Augustus. Er is weinig verandering in den militairen toestand. De Engelschen berichten de her overing van een stuk loopgraaf, welke Zater dag verloren was gegaan, benevens de ver overing van Duitsche stellingen ten Oosten /an Haricourt en maken melding van Duit sche tegenaanvallen en ook van artillerie- ictie in den Nieuwpoort-sector, de Fransdien maakten nog eenige vorderingen aan de Maas, welke ten deele weer door de Duit- u ie; s ongcelaan werden gemaakt Terwijl a/ a het Italiaansch-Oostenrijksche front op den Karst de strijd is verflauwd, valk -' de Italianen ten Noorden van Görz op nieuw aan. Den Monte Santo hebben de Oos tenrijkers moeten ontruimen, hetgeen tot uit bundig vreugdebetoon te Rome aanleiding heelt gegeven, tot optochten met vaandels, enz. ei z Maar nog altijd staat de Oosten rijkse)!.. 'en -ri in - i nog altijd zijn .de Ita lianen niet in Triest' Opgemerkt wordt dat de Italianen precies dezelfde tactiek toepassen als de Engelschen en Franschen, d.w.z. opeenstapeling van ma teriaal en troepen en dan massa-aanvallen. In de Italiaansche pers is te verstaan gege ven, dat tot de thans gevoerd wordende of fensieven op de laatste conferentie te Parijs is besloten en dat het plan is, om op een ge geven Dcg rbiik alle beschikbare krachten te vereenigen aan dat front, hetwelk de grootste kans op succes biedt. Belangrijke krachtsinspanning schijnt nog wel fce verwachten. Van Duitsche zijde blijft men annwijlzm- gen geven, dat de oorlog niet lang meer zal duren. Zoo heeft de rijkskanselier verklaar 1!, dai vóór alles de vraagstukken betreffende de vredesvoorwaarden zijn arbeidskracht in be slag nemen. Voor het Stockholmsche comité heeft de heer Camille Huijsmans zich gewend tot de conferentie der entente-socialisten te Londen, dezen aansporende om gevolg te geven aan de uitnoodiging tot bijwoning der bijeen komst in de Zweedsche hoofdstad. Hij deed daarbij uitkomen, dat de datum, waarop de conferentie te Stockholm kan bijeenkomen, grootendeels afhangt van de entente-socialis ten. Schijnt het echter niet precies zoo met den vrede gesteld, hangt ook niet de datum der vredesconferentie vooral' af van de staatslieden der entente? M KORTE BERICHTEN. De Engelscke Zeelieden- en Stokers- >nd blijft weigeren de uit te zenden alge- vaardigden der Labeur-Party naar de Con ferentie te Stockholm ie vervoeren. De Verecnigae Staten schieten opnieuw 100 millioen dollars aan Rusland voor. Den Franschen operbevelhebber, ge neraal Pétain is in verband met de successen bij Verdun hetgrootkruis van hei Legioen van Eer toegekend ven ANNIE QUID'ffiO. Uit bet Ev/eadfiStt vc-r&AT3 tfaoo UAfi 17) Hij gloeide van Bengt's nederlaag, waarvan hij getuige was. Toen ter li, tl w/is het de vraag over het inwonen bil de schoonouders. Dat was nu een oud en voldon gen feit; het ergere was sedert dien gekomen. Maar mei- went aan de vernedering, dat is 't verschrikkelijke; men wordt afgestompt en doet wat men te zullen doen nooit voor moge- ijk gehouden had, zooals met die reis naar het Zuiden den daarop volgenden winter; /tja gezondheid was toen niet goed. Eva sprak in 't geheim met haar vader, en die gaf als verjaarscadeau een verblijf voor hen beiden m de Riviera. Nee* te zeggen, was ter wille vitn Eva onmogelijk, hij mocht niet weigeren. Zij was overgelukkig en ze waren op reis gegaan. Hij weid tot zijn wanhoop, dat kon hij eerlijk zeggen gezond. De hoest was weg, die hoest waarop hij zijn hoop had gevestigd, die hem zooals hij had geloofd, uit de ellende verlost zou hebben en zoo iets verzoenend® tragisch er over had kunnen weipenhij kwam thuis en had1 zijn schoon vader te danken voor zijn herstel. En alles ging weer als te voren, ze woon den in net huis van den bankdirecteur cn wa ren dagelijks samen met zijn schoonouders. Bcngt deed zijn dienst en was voor het overi ge ter beschdimg van de familie, deed aller lei boodschappen en verdroeg zwijgend het misnoegen van zijn schoonvader, als hij 't tem niet naar den zin maakte. De directeur ooa niet altijd met zorg zijn woorden, waar De Belgische regeering zal de pause lijke vredesnota met de grootste bereidwillig heid bcstudeeren. Zwitsersche bladen vernemen uit Salo- nUti, dat de schade door den brand aange richt op 20 millioen francs geschat wordt, Zeer aanzienlijke proviandvoorraden, be stemd voor de geallieerden en andere opslag plaatsen, zijn door het vuur vernield. In Griekenland worden de ondferoffieie- lent van twee lichtingen van 1913 en 1914. tegen het einde van Augustus onder de wa pens geroepen. De Amerikaansche staatssecretaris van Marine deelt mede, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat de ontploffing op de marine werf van Mare Island, welke -daar In de vori ge maand plaats had:, door een> onbekend boosdoener Is veroorzaakt. Te Johannesburg worden verzekeringen afgesloten tegen schade, veroorzaakt door plundering bij opstootjes. De premie is pGt. voor een tijdvak van zes maanden. VLIEGTUIGEN BOVEN NEDER- LANDSCH GEBIED. Het ministerie van imitaslaodsche zaken deelt het volgende made: Op 18 dezer is het Nederlandsdie rechts gebied door vliegtuigen der oorlogvoer enden herhaaldelijk geschonden.. Tusschen 8 uur en 8.15 van dien dag werd te Aardenburg, Sluis, Oostburg, Zuidzande, Cadzand en Groede een eskader van 25 a 30 Duitsche vliegmachines waargenomen-, dal zich van Oostelijke in Westelijke richting over Nederlandsch gebied voortbewoog. Aangezien nergens noodseinen vertoond werden is het eskader in de genoemde plaatsen onder vuur genomen. Te 11.30 uur op dien morgen wer den op het eiland Schouwen en Duiveland tusschen Renesse en Scharendijke 14 zoowel Duitsche vliegtuigen als vliegtuigen der En- teute waargenomenv waarvan eenige elkaar met mitrauilleurs beschoten. Tevens werden uit die vliegtuigen drie bommen geworpen waarvan een bij 't slot Moermond (Renesse), een bij Scharendijke en een bij Oude Hoeve (aan den duinrand) terecht kwam zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De vliegmachines, welke met Nederland- sche afweermiddelen beschoten werden, ver dwenen in Zuidoostelijke richting. Vermoede lijk een zestal dezer vliegtuigen- werden te Burgh (Z.W. punt van Schouwen en Duive land) herkend als Duitsche watervliegtuigen, terwijl eenigen tijd later te Westkapelle 22 Duitsche vliegtuigen werden opgemerkt, koer sende Noordoost-Zuidwest boven Neder landsch rechtsgebied. Korten tijd later (11.45 uur van.) bewogen- zich over de eilanden Goereee in Noordwestelijke en Voome in Noord-Noordwestelijke richting twee vermoe delijk Duitsche vliegtuigen, welke tusschen Goeree-dorp en Goeree-haven zes bommen wierpen, wederom zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. Vermoedelijk deze zelfde vliegtuigen; werden te 11.45 uur te Hoek var? Holland, gaande in Noordooste lijke richting, te 12 uur boven Hoofddorp gaande in Noord-Noordoostelijke richting, te 12,30 boven Sloten (Friesland), te 12.45 uur boven Hoogkerk (bij Groningen), te 1230 uur bovui Groningen!, te 1 uur boven Sloch- teren, stems gaande in Oostelijke richting, te 1.25 uur van uit rleveskes (bij Delfzijl), gaande in Zuidoostelijke richting waargeno men. Vermoedelijk een dezer vliegtuigen, de Duitsche tweedekker No. 1059, is daarna te Blijhatn geland en met bemanning geïnter neerd. Het tweede vliegtuig, de Duitsche 't de moeite niet loonde dit te doen. Wat hij tegen Bengt had, was dat Bengt en Eva een paar waren geworden. Blank als een zwaan was hij wat de beschuldiging betrof dat hij ccn schoonzoon van voorname familie had willen hebben; om woorden die zijn diepe minachting moesten uitdrukken voor alles wat van adel was en militair, was hij nooit verle gen. Hij werd woest, als hij het opschrift „hoogwelgeboren3' zag op brieven aan zijn schoonzoon gericht wee echter dengene, aie het zou wagen zijn eigen Noordster ie verge ten 1 Bankdirecteur Hein was de burgerhoog- moed in levenden lijve, en Bengt was over tuigd dat juist om zijn stand en zijn betrek king zijn schoonvader er een zeker genot in vond, Bengt in z'n hand te hebben en hem te vernederen. Bengt wist heel zeker, dat hij zich daarin niet vergiste. Misschien had Bengt werkelijk gelijk, of schoon niemand meer verbaasd geweest zou zijn dat te hooren dan de oude heer zelf, die een voorbeeldig schoonvader meende te we zen. Het meeste onrecht en de ergste laaghe den in de wereld worden onbewust begaan, ofschoon hij wien het onrecht treft, daar heel anders over denkt. De stof dte vóór ons op waait en onze stemming bederft, de regen die langzamerhand ons feestcostuum totaal ver andert in het tegendeel, schijnen ons toe de welbewuste bedoeling te hebben ons te plagen en te prikkelen hoeveel meer dan je vrouw's vader! Bengt's zelfverachting werd niet den tijd grooter, ze groeide voortvreten-d, als een kan- kerwond, en hij had de overtuiging, dat Eva's verachting voor hem naar evenredigheid toe nam. Zijn overgeprikkeld gemoed meende die minachting te hooren in haar toon, legde krenkende bedoeling in haar uitingen. Hij merkte dat ze in stilie schreide en daar ver wonderde hij zich niet over. Dat arme kind tweedekker No. 1055/16, is onder de gemeen te Beerta neergeschoten en met bemanning geïnterneerd. Nog werden' op dien dag te 12.10 urn. boven Sas van Gent een Duitsch vliegtuig, gaande Noordoost-Zuidwest, te 12,20 run. boven Cadzand twee Duitsche tweedekkers, gaande Noordoost-Zuidwest, en te 12.21 n.m. boven dezelfde plaats 20 Duit sche vliegtuigen, gaande Noord)-Zuid, waar genomen. Van deze laatste is een vliegtuig door Nederlandsch geschut neergeschoten, doch even over de grens in België neergeko men. De Duitsche regeering heeft door tusschen- komst van den Duitschen gezant inmiddels reeds haar leedwezen over het gebeurde be tuigd;, onder mededeeling, dat een eskader Duitsche vliegtuigen boven bet Kaïmnl zijn plaatsbepalingsvermogec verloren had ten gevolge van een dichte wolkenlaag en bij bet verlaten, daarvan zich reeds boven Neder landsch gebied bleek te bevinden, zoodat me de ten gevolge van den sterken zuidwestelij ken wind het overvliegen van Zeeland onver mijdelijk was geworden. De Nederlandsche regeering heeft den ge zant te Berlijn opdracht gegeven de Duitsche regeering er op te wijzen, dat hare verklaring noch den toch! van het Duitsche eskader over 7eeuwsch-Vlaandcmi van oostelijke in weste lijke richting, noch dien van de twee ten slotte geïnterneerde vliegtuigen verontschuldigt, en Baron Gevers derhalve verzocht bij de Duit sche regeering met den meesten nadruk te protesteeren tegen de zeer ernstige schendin gen van Nederlandsch gebied. De gezant heeft tevens opdracht ontvangen van de Duitsche regeering volledige ophel dering te vragen over het werpen van bommen op Goeree, waar de Duitsche vliegtuigen niet in gevecht gewikkeld waren en over het wer pen van bommen op Schouwen, waar een wachtcommandant met zekerheid meent te hebben waargenomen, dat een der bommen uit een: met een zwart kruis gemerkt vliegtuig ge worpen werd. Ten; slotte hebben de gezanten te Londen, te Havre en Parijs opdracht ontvangen resp. aan de Britsche, Belgische en Fransche re geering de vraag voor te leggen of vliegtui gen van haar luchtvloot zich door deelneming aan het gevecht boven Schouwen aan schen ding van Nederlandsch gebied en het werpen van bommen hebben schuldig gemaakt. Naar de herkomst van de op Goeree en Schouwen gevonden bommenscherven wordt inmiddels van militaire zijde een onderzoek ingesteld. WEDER BOMMEN OP NEDER LANDSCH GEBIED GEWORPEN. Zaterdagavond circa half 12 werden twee bommen uit een vliegmachine geworpen na bij Cadzand. Gisterochtend kwamen bommen neer in open veld bij Aardenburg. Nader werd ons uit Oostburg gemeld, dat dicht bij de hofstede „Arendsburg", vlak achter het duin, aan het Zwin, een viertal groote kuilen van een paar meter middellijn on een meter diepte zijn geslagen. Ongeveer 200 meter verder zijn nog in een stoppelveld en in een bietenveld een vijftal trechters, waarvan een van ongeveer twee meters diep. Daarachter in een weide is nog een trechter in den grond geslagen, waardoor groote blokken klei meer dan 20 meter het land inge- slingerd zijn. Verschillende stukken der ont plofte bommen zijn bij de militaire autoritei ten gedeponeerd, om te trachten vast te stel len tot welke nationaliteit de vlieger behoort, die de bommen heeft geworpen. Persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. De Altijd de meest jammerlijke, meest belachelij ke figuur vlak naast zich te moeten zien: een man die afhankelijk is! 't Moest niet uit te houden zijn voor een vrouw, vooral indien diezelfde man vroeger haar halfgod was. 't Gezicht van gevallen goden vermijdt men liefst. Hij, had tusschenbeide in zijn wanhoop Eva voorgeslagen, dat zij van dc jaariijkachc toelage zouden afzien en zouden leven van zijn iuitcnantstractement, het moest dan maar gaan zooals het kon. Dat zou het eeni ge middel zijn, om hun huwelijksgeluk te redden. Maar zij schudde het hooid, keek hem verbaasd aan en zeide: „Dat kunnen we immers niet." hu in zijn hart voelde hij met bitterheid, dat ze daarin gelijk had want men went zich niet ongestraft aan een weeldeieven jaar uit, jaar in. Op die wandeling langs het strand twee jaar geleden was er over Bengt een branden de begeerte gekomen zich eens uit te spreken tegen een man tegen iemand, die hein be greep. Begrijpen deed zelfs Eva niet, haar vader was voor haar toch altijd haar vader. Maar één keer is geen keer, en twee keer is éénmaal te veel Dit jaar deed Bengt, alsof hij in 't geheel niet begreep waai" Arnold heen wilde, en Arnold hield natuurlijke met alle pogingen tot toenadering op. Nu was het tot een crisis gekomen. Mis schien had Eva door haar niet begrijpen die crisis verhaast. Ze wou het niet begrijpen, toen zij zag, hoe hij het geval opvatte, maar hij dacht het. Zijn schoonvader had hem voorgesteld ontslag uit den militairen dienst te vragen en chef te worden op een afdeeling van de bank in een van de kleinere plaatsen in Skaane. Het helsche in dat voorstel, zei Bengt tot zichzelf, was dat het niet gedaan werd als een eisch, die van zelf sprak want dan had schade aan het bietenveld toegebracht be draagt ongeveer 100. FRUIT. De Rijkscommissie van Toezicht op de Fruit- en Groentencentrale heeft ter kennis gebracht van exporteurs, controleurs en fabri kanten, dat, wanneer de prijs voor de voor 't bionenl. geveilde partijen appelen en peren daalt beneden 5 ct. (voor appelen) en 3 ets, (voor peren) per K.G. en overveiien voor de fabrieken is toegestaan en het blijkt, dat ook de fabrieken de aangeboden partijen niet af nemen, deze voor het buitenland mogen wor den overgeveild. Waar in vroegere circulai res sprake is van stroopfabrieken moet daar thans voor gelezen worden: alle fabrieken. Druiven (Gros Colman) mogen geveild worden: 80 pet. voor het buitenland, 2(1 pet. voor het binnenland. BIMWEMAMD. Gwaaiygri „PROF." DE HAAS. t Onder groote belangstelling is Zaterdag op de hervormde begraafplaats te Voorscho ten ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den m Noordwfjk aan Zee overleden wonderdokter, prof. De haas. De meesten aanwezigen waren patiënten en oud-patiën ten, waaronder enkelen uit andere provinciën. Ds. H. Alting, gereformeerd predikant, hoe wel respecteerend de ofiicieele medische we tenschap, meende, dat ook De Haas een werk tuig in Gods hand is geweest om kranken te genezen en hij getuigde met lof van de liefde waarmede hij de Lijdende menschheid te hulp kwam. DE ROGGEP RIJZEN. Te Amersfoort is een openbare vergadering gehouden van landbouwers uit de omliggen de gemeenten om te protesteeren tegen de re geling van de distributie en prijzen der gra nen. In die vergadering, belegd door den R K. Coöp. Boerenbond „Hoogland" en welke door ruim 300 landbouwers bezocht was, voerde het woord pastoor Roes, uit Woensel (N.-B.), die als éénig middel ter inging van den nood onder de zandboeren noemde een hoogere roggeprija. Spr. gaf toe, dat het vorig jaar in Noord- Brabant verschillende boeren rogge hebben achtergehouden, doch deze omstandigheid rechtvaardigde zi. niet de thans geldende maatregelen, die den zandboeren het leven onmogelijk maakt. Terwijl in Duitsch land en Oostenrijk-Hon- garije den boeren wel een voldoende aeel van hun rogge gelaten wordt, zag spreker niet in, waarom dat in ons land, dat nog in vrede leeft, niet zou kunnen. Het schijnt echter, dat de zandboeren worden ten achter gesteld in Den Haag. Welke sombere machten er achter zitten, was spreker nog niet geheel en al duidelijk, doch hem waren bijzonderheden uit andere zaken bekend, welke zouden doen geiooven, dat 't ook gaat tegen het katho lieke geloof, is dat zoo, aldus spreker, dan zuilen we de martelaren van Gorkum weten na te volgen. Dan zullen wij lijden, tot het eeuwig verblijden ons deel wordt. Het resultaat van de besprekingen was, dat een commissie werd benoemd, die een aan den minister van landbouw te zenden rekwest zal samenstellen^ of een audiëntie zal aanvragen. BRAND. Ie Elp (Dr.) zijn de groote boerderijen van B. Bos en E. Wolbers tegelijkertijd in de ascli gelegd. Behalve den geheelen inboedel zijn een prooi der vlammen geworden de hij stilzwijgend zich moeten onderwerpen wat het ook kostte maar dat het in zijn vrije keus gelaten werd. Als hij' met wou, zei directeur Hein, kon alles blijven zooals het was. Dat wilde zeggen, dat hij öf zijn werk, dat zijn levenstaak was, er aan moest geven, öf in zijn schoonvader's huis blijven met het stempel van zelfgekozen, niet langer gedwon gen vernedering als iemand die een zelf standige en geachte positie had kunnen krij gen en er de voorkeur aan ga) zijn leveuson- deiltoud van een ander te ontvangen. Bengt reed langzaam over de bruin ge worden heide, zijn itoofd was gebogen en zijn lippen trilden. Hij dacht aan zijn ouden vader en aan al de opofferingen, die deze zich had getroost, opdat zijn zoon het zelf gekozen beroep zou kunnen uitoefenen. Al die offers zouden tevergeefs zijn gebracht. Eva begreep hem op dait punt minder dan ooit te voren: zij dacht, dat hij blij zou zijn eindelijk uit de afhankelijkheid te kunnen ge raken, waaronder hij zoolang gezucht had, en scheen teleurgesteld, dat hij niet blij was. „Vindt je 't werkelijk zóó moelelijk afstand te doen van de gouden tressen op je jas?" vroeg ze. En waarschijnlijk, vermoedde hij, voegde ze er bij zichzelf aan toe, dat liet dus niets dan woorden waren, al dat gepraat over zelfstandigheid. Bengt hield het paard staande. Hij sprong uit het zadel, leidde Stèlla bij den teugel naar een door den wind gehavenden denne- boom en bond het dier daar vast. Toen wierp hij zich op den grond en begroef zijn gezicht in het heidekruid. Die gouden tressen! Welken anderen man had men zoo'n voor stel durven doen? Tot wien anders dan een militair had men zulke woorden durven zeg gen? Wisten de menschea in dit land nid, schuur voorraden, 14 runderen, 2 paarden, 4 varkens, 60 schapen, kippen en een hond. Een knecht kreeg ernstige verwondingen. Al het zaaigoed is verloren. BLOEMBOLLEN. Naar het Weekblad voor Bloembollencul tuur verneemt, ligt het in het voornemen der regeering, een verbod van uitvoer van bloem bollen uit te vaardigen. Deze maatregel heeft de bedoeling, den uitvoer van bloembollen voor abnormaal gebruik onder contróle te stellen. Er zullen de noodige maatregelen ge nomen worden om den uitvoer van bloem bollen voor normaal gebruik geregeld te doen plaats hebben. Hiervoor zullen voort aan consenten worden afgegeven. Met den voorgenomen maatregel houdt verband de beschikking van den minister van landbouw, dat geen bloembollen per spoor naar het buitenland mogen worden vervoerd. DE MOORD TE ZANDVOORT. De soldaat van de kustwacht, die tot nader onderzoek aan het bureau gehouden moest worden, omdat bij hem een patroon vermist werd, is weer in vrijheid gesteld. Bij onder zoek is gebleken dat hoewel een patroon aan het voorgeschreven aantal ontbrak, het niet vaststaat dat hij deze werkelijk bezeten heeft. MISLUKTE VOORZORGSMAATREGEL. Door de politie te Watergraafsmeer werd Vrijdag een wagen aangehouden, waarop zonder voorkennis der autoriteiten, 15 mua cokes geladen waren. Bij onderzoek bleek dit partijtje afkomstig te zijn van een partij sin tels, welke door een der spoorwegmaatschap pijen verkocht werden, en waaruit deze 15 mud cokes gezocht zouden zijn. Na overleg met de Brands tof fencommlssie te Amsterdam werd besloten1, de cokes wèl naar den geadresseerde te doen vervoeren, doch eenzelfde hoeveelheid in mindering te brengen zijner brandstoffenkaart, zoodat er van zij te goed voor den winter slechts 2 H.L. overblijft. NAAR SOESTERBERG GEBRACHT. De in Groningen (bij Beerta en Blijham) gedaalde Duitsche vliegmachines zijn door monteurs uit het vliegkamp te Soesterberg ge demonteerd onder leiding van luit. Coblijn en per vrachtauto's met aanhangwagens naar Soesterberg gevoerd Drie auto's waren noodig voor de neerge schoten machine, terwijl een vierde de over blijfselen van de verbrande vervoerde. NED. INDIë. Als gevolg van de inspectiereis van Llef- r'nck in de residentie Palembang zuilen de heerendiensten belangrijk worden verminderd. De inspectie toonde, dat veel onnoodige dienr sten werden geëisent, en dat er veel fraude werd gepleegd, door heerendienst te gebrui ken voor particuliere doeleinden. Het rekwest om gratie voor de rebellen van Djambi, uit Medan aan den gouverneur-ge neraal gezonden, bevat de handteekeningen van 30ü Europeanen en in het geheel 816 on dertee keni ngen. Uit Palembang wordt gemeld, dat onder een groot deel' van de bevolking van het Ra- wasuisitrict hongersnood heersen t. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 29 schepen (8 Nederlandsche, 15 Engelsche, 5 Zweedsche, 1 Belgisch), waarvan 1 zeilschip. In hetzelfde tijdperk van 1916 kwamen binnen 85 schepen en in 1914 kwamen er 49 binnen wat het beteckende een vaderland te hebben? Of wisten ze niet wat een werk en moeite het kost den geboortegrond te verdedigen? I iadden ze liet recht de voor dat werk ge schikt c krachten weg te gooien, mannen als hij, die al die moeite met toewijding wilden op zich nemen? Hadden ze het recht hem voor werk te gebruiken, waar hij niet» voor voelde en dat hij niet anders dan middelma tig kon volbrengen? Was dat verstandig van nauoiiaal-econoiiiisdi standpunt, waar zijn schoonvader het altijd zoo druk over had? Op zijn gebied was hij een kracht, dat wist hij; op ieder ander gebied niet anders dan een lastdier. Zijn werk was zijn eenige vreug1- de geweest, de eenige bron van voldaanheid in al die moeilijke jaren. Hij bleef lang liggen en het begon donker te worden. De lucht was nog meer bewolkt en er vielen al een paar regendroppels; hij moest naar huis rijden 't was laat. „Je kunt een maand lang mijn voorstel in beraad houden", had zijn schoonvader ge zegd. Nu naderde de termijn van beslissing. Onder het naar huis rijden kwam hij op een gedachte, die hij, ofschoon ze hem niet afdoende scheen, toch niet onbeproefd van zich wilde afzetten. Nooit had hij het in de afgeloopen jaren ooit in zijn hoofd gekregen eens met zijn schoonvader te pratenhet leek zoo onmogelijk, dat hij ook maar een zweem van begrijpen zou vinden, eigenlijk ver wachtte hij dat ook nu niet. Het was hard, 't was bitter dat het moest; hij kneep zijn handen samen als hij er aan dacht. Maarniet alles was beproefd, als hij dit niet beproefd had. Hij zou het morgen wagen. Later ja, ja, dan was het nog tijd ge noeg daaraan te denken. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1