den dit reeds in een deel onzer vorige oplaag mede bepaald dat met ingang van aan staanden Maandag de hoeveelheid brood, op een broodkaart te verkrijgen, zal moeten1 strek ken voor eenen tijdsduur van elf dagen, niet tegenstaande op de kaart staat vermeld, dat zij geldig is voor eene week. Mitsdien wordt de geldigheidsduur der broodkaarten, te beginen met 2 September a.s. die waarop vermeld staat de 26ste week: van 2 tot en met 12 September; die waarop vermeld: voor de 27ste week: van 13 tot en met 23 September; die waarop vermeld: voor de 28ste week: van 24 Septem ber tot en met 4 October, enz. BOTERDISTRIBUTIE. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht van detailhandelaars (winkeliers) in boter op gevestigd, dat zij, nu met 1 September as. de nieuwe distributieregeling in werking treedt, goed zullen doen er rekening mede te houden, dat aan bestellingen eerst ongeveer 10 dagen na het opgeven der orders uitvoering zal wor den gegeven. Het verdient dus aanbeveling steeds vroegtijdig de benoodigde boter aan te vragen, hetzij bij het gemeentebestuur het zij door bemiddeling van een grossier. Voor de overgangsperiode zullen de detailhande laren' dan ook hebben te zorgen, dat zij een voldoende voorraad boter hébben om de ont vangst der eerste levering onder de nieuwe regeling te kunnen afwachten. De op 1 Sep tember a.s. te geven orders zullen niet vóór 12 September kunnen worden ontvangen. BROOD IN RESTAURANTS. 'De minister van landbouw heeft verboden de aflevering van brood, ten gebruike bij wanne en koude schotels in gelegenheden, be stemd tot het verstrekken van maaltijden aan het publiek ook wanneer daarvoor afzonder lijk wordt betaald. DE OR A ANVOO RZIE NI NO Omtrent het Reuterbericht uit Nieuw-York, volgens hetwelk 70 Neder Landsche schepen, die in Amcrikaansche havens liggen, verlof zouden krijgen1 hun ladingen naar Nederland te brengen, mits Nederland 270,000 bushels rogge zou importeeren, is aan het departe ment van buitenlandsche zaken niets bekend Wel vernam het Haagsche Corr.-Bureau dat tusschen onze en de Amerikaansche regeering gevoerde onderhandelingen geleid hebben tot het voorloopig resultaat, dat een klein ge deelte van de Neder landsche schepen, ge laden in Amerikaansche havens, liggende en wel uitsluitend' met veevoeder, deze lading ten behoeve van Nederland hierheen zullen mogen vervoeren onder voorwaarde, dat ook voor de Belgische Reliefcommissie een deel van het in Neder lan dsche schepen geladen regeeringsgraan wordt beschikbaar gesteld. RUNDVLEESCHDISTRIBUTIE. Naar aanleiding van het uitblijven der rundvleesch-distributie, deelt men ons mede, dat men aan het ministerie van Landbouw zou aarzelen ten opzichte van de te nemer maatregelen, ten gevelde van de hooge.kos ten, welke aan deze distributie verbonden zijn. Het moet in de bedoeling van deu mi nister liggen met de regeling te wachten' tot dat de Tweede Kamer weder bijeenkomt De minister zal dan waarschijnlijk eene supple- toire begrooting indienen. BINNENLAND. UITVAART MATTHIJS MARIS. Gisteren is in allen eenvoud, zooals heel zijn leven was, de schilder Matthijs Maris begraven op het kerkhof te Hampstcad, waar meerdere schilders zijn 'ter aarde besteld. De doodkist, die met bloemeu, hoofdzake lijk leliën, bedekt was, stond up een motor lijkwagen, gevolgd door twee groote auto's, waariu o. a. de cousul-gencraal Maas, me vrouw Vau Wcsseliagh eu Maris' huishoud ster, die weende. Rev. Renton Fascoe hield een korten lijkdienst. De eiken kist droeg een koperen plaat nret de woorden: Matthijs Ma- ris, overleden op 22 Augustus 1917 in deu ouderdom vau 73 jaar." Aau het graf werd niet gesproken. De Londensche correspondent van de N. R. C. herinnert nog even aan de begrafenis in de St. Paul: toeloop vau mensdien, twee honderd koetsen, alles pronk en praal en zegt dan: De tegenstelling is opmerkelijk en ken schetsend. Maris' verzameling schilderijen enz. is onderzocht en bleek, volgens de N. R. C., be halve de teekening, die aan Westmacott was vermaakt, een stuk In olieverf te bevatten, dat hetzelfde onderwerp behandelt, een zeer mooi schilderij. In 't geheel is er een twaalftal hij wanhopig vodit als voor zijn eigen leven en den lieelen tijd verbaasde hij zidr over twee dingen: dat hij werkelijk zóó sterk was en dat de revolver niet afging. Maar eindelijk gelukte het hem, het wapen aan Bengt's hand te ontwringen Bengt lag op den met dennennaalden bedek ten grond, onbewegelijk alsof hij inderdaad zich het leven benomen had, zijn gezicht ver borgen in zijn handen. Arnold zat naast hem. „Wees nu kalm, Bengt, en laten we eens samen praten. Misschien kan ik je helpen." „Mij helpen!" Bengt hief het hoofd op en lachte. „Neen, als een man zich geruïneerd heeft, zooals ik, dan moet hij, bij God zich zelf maar helpen en dat zou ik nu gedaan hebben, als jij niet tusschenbeide was geko men." Hij zei nog meer; wilde, wanhopige woor; den waren het. „Ik begrijp," zei Arnold, „dat je er over denkt het over te doen, zoodra de gelegen heid schoon is. Maar wat zal je vrouw zeg gen?" Weer lachte Bengt, lachte schamper: „Eva?" Voor haar zou het een verlossing zijn. E>enk je dat een man, die verachtelijk is in eigen oogen, door zijn vrouw bemind kan worden „Je bent overprikkeld, je weet niet wat je zegt." „Ja, met verlof, dat.weet ik heel goed. Ik heb er jaren over kunnen denken." Langzamerhand werd hij toch kalmer, de reactie kwam na de opwinding, hij richtte zich op. Hij zag heel best in, dat Arnold uit welmeenendheia zoo gehandeld had, zei hij, en hij hoopte dat Arnold niet te lang stil zou staan bij wat hij in drift had gezegd. Maar veel sprak hij verder niet, nu sprak Arnold. (Wordt vervolgen. schilderijen. Enkele zullen nader onderzocht moeten worden. Men meent, dat zoo wat vier daarvan stukken van werkelijke waarde zijn. Er zijn nog geen teekemngen oi eisen gevon den. Er bestaat geen portret van Maris. Van het gelaat mocht geen afgietsel worden ge maakt. De „Tel." nam uit „Weekly Dtspatels" de gesprekken over, die de Engeiscne journalist Bernard Talk met den overledene nad. Wij ontieenen daaraan: balk vroeg üem eens of hij een schilderij voor hem wilde vervaardigen. Maiis ant woordde ernstig: „Jonge vriend, neb ik je nooit verteid, dat ik eens begonnen oen twee kinderen te schilderen, die nu, volwassen, ge trouwd zijn en zelf twee kinderen Lebben, terwijl de schilderij nog niet ai isr Verspil je tijd niet, door met mij over het schilderen van een portret te spreken." Bij een andere gelegenheid zeide Maria het volgende tot Falk: „O, mijn broeder was een kunstenaar! Hij was een groot schilder, hij kon schilderen! Wat mezelf betreft, ik kon nooit werken, wanneer ik er toe gedwongen werd. Toen ik na den oorlog van 1870 te Fa- rijs was, moest ik schilderen om te leven, want ik kon niet van honger omkomen. Que vouiez vous? De kunsthandel hoorde van mij, ik weet niet waardoor. Ze vroegen me werk maar zeiden er bij: „Matthijs Maris, maak alleen werk, dat je gauw kunt doen, want noch wij, noch jij kunnen wachten. Met al dat gebeuzel en geknoei vermorst men anaar tijd. En, ging Maris verder, ofschoon ik bijna van honger stierf, kwam mijn ziel in opstand tegen hun onbeschaamdheid en de verachte lijke wijze waarop ze de kunst onteerden. Ze verlangden van mij geen kunst, maar verf. Ze konden deze verkoopen en het domme pu bliek zou het werk bewonderen. Ik voltooide één schilderij per week en maakte 't zoo, dal 't er uitzag, alsof ik elf weken ei aan had ge werkt. Ik Had honger ,.u mijn honger was echt. Ze gaven me 200 francs er voor en ze verkochten 't voor 1000 francs en later werd 't aan 'n ander voor 75.000 verkocht Daarna zal 't waarschijnlijk wei voor 100.(XX) francs zijn verkocht. Als ze behoorlijk gehandeld hadden, dan zoudeu ze me ten minste uu helit van de iÜÜÜ lrancs, dit ze ^otspiunkel.jk er voor kregen, hebben betaald, ïnua. 500 pet is mogelijkerwijs niet voldoende voor ecu kunstliandel. Tegenwoordig verkoopen ze al mijn schilderijen voor duizenden ponden, al mijn doeken, die ik terwille van het geld maakte eu waarvoor ik enkele francs ont ving. Je zult zeggen, dat ik ten gekke kerel beu, die zijn eigen waarde niet kent, maar ik zeg je, dat de menschen gek zijn, wanneer ze mijn doeken van de handelaars koopen, die hun waarde niet kennen. Toen ik jong was, en de honger mijn keel toekneep, zoodat ik een en al onderworpenheid was, kwamen de meuschen bij me en zeiden: „Matthijs Ma- ris, we houden van je, maak een schilderij voor ons, niet alleen voor het geld, dat we zullen betalen, maar terwille van onze vriendschap." En ik, dwaas, voldeed aan hun verlangen en dan hoorde ik later, dat ze het doek met groote winst hadden verkocht. Zoo dachten ze over Matthijs Maris, die toen een extra winstje voor de Handelaars beteekende. Ik gaf iemand, dien ik gaarne mocht lijden, eens 'n schetsje als souvenir, later zag ik, dat 't te koop werd geboden voor 400 pond en dat schetsje was alleen wat waard voor hein, die 't had gekregen. Hoe durfde bij verkoopen wat ik hem schonk! Het was laag van hem om geld te slaan uit iets wat hun een herin nering moest zijn, het was oneerlijk om 400 pond te durven vragen voor iets, wat zoo waardeloos wusl" U bent nog jong, an twoordde Falk, u kent de wereld en de handejaars niet. Anderen komen nu bij me en zeggen: „Matthijs Mari je bent een verstokte, dwa ze, oude man, je kunt honderd of duizend pond per dag verdienen', als je wilt, maar je zit hier het werk te vernietigen, wat je al lang geleden hebt voltooid. Je maakt ons boos," Ik'keek ze In de oogen en zei: „Scheer jc weg. Ik geloof niet, dal een onrecht vriend bedrog en leugen kent" Van Wisselingh beeft me oen jaargeld gegeven, zoodat ik rustig het werk kan voortzetten, dal ik de moeite waard acht. Ik ben nu bezig oen doek te schilderen, dat een uitdrukking van al mijn gedachten zal geven, li t heeft me vijftien jaar van mijn leven gekost en het is nog verre van voltooid. Misschien zal ik sterven, voordat het gereed is, inaar ik wil niet meer om den broode wer ken. Ik verklaar plechtig, dat niemand behal ve ik zelf het ooit zal zien, want het is mijn innigste wezen en daarom is het heilig voor mij." Falk schrijft vervolgens, dat hij het mees terwerk gaarne had willen zien, maar nie mand trad ooit in het atelier van den meester. Dit is echter niet volkomen juist, want enkele intieme vrienden kwamen wel op het atelier, waar ze een groot schilderij zagen, dat al hun bewondering wekte, maar Maris was steeds van meening, dat het nog niet was vol tooid. Hij heeft het evenwel waarschijnlijk voor zijn dood' niet vernietigd, en misschien zal het geheim weldra worden geopenbaard. Falk vertelt verder, dat hij het denkbeeld op perde, dat Maris het aan het Tlollandsche volk zou vermaken Maar daarop antwoord de hij vol hartstocht: „U zegt, dat ik 't aan Holland zou schenken! Wat geef ik om het Hollandsche volk of om eeni<r ander volk. Ieder mensohelijk wezen is hetzelfde zonder onderscheid en het is niet onze schuld, want we maakten onszelf niet." Toen Falk den mieester koppig noemde, glimlachte de oude man grimmig, en bleek zijn voldoening, dat terwijl hij zijn werk aan de wereld onthield, hij wraak nam voor de hardheid der hande laars, die. toen hij hongerig was, hem vast- nepen in hun greep en hem ijdclijk vermoch ten te temmen, hem, die als Shcllcy eigen lijk ontembaar was. Maris vertelde verder: „Ik heb sommige van die prullen vernietigd en in het vuur gegooid. Je protesteert er te gen en bent boos. Ken jij de waarde van mijn werk,beter dan ik, heb jij meer recht dan ik om uit te maken, wat er van mijn werk zal worden?' Kom, laten we niet boos op elkaar zijn. Toen ik jong was, zonden ze me naar 'n krankzinnigengesticht, dat men beleefdheids halve academie noemt. Ha, ha, wat 'n klucht is zoo'n academie, waar ze de inenschelijke natuur dooden er je leeren om 't zonder de natuur te doen. Mijn broer Willem dwong mij om te schilderen, wanneer ik niet wilde Als ik op inspiratie had gewacht, beste vriend dan ben ik bang, dat ik van honger was om gekomen. De mijnwerker wacht er niet op, tot de steenkool naar hem komt, maar begint te gra ven. De handelaars zeiden niet tot meMaris, hier is 200 francs, wacht op inspiratie, maar ze zeiden, wanneer je schilderij af is, dan zullen we je betalen. Een vriend zeide: „Ma- ris, je hebt 't nooit geleerd, maar je kunt schilderen." Is dat niet goed? Telkens wan neer ik weer aan die woorden dénk, lach ik, tot ik pijn in mijn zij héb van het lachen. Hij heeft 't geleerd en kan niet schilderen! Hoe kan hij 't geleerd hebben Is schilderen dan niets meer dan- een truc?" Gemengd nieuws. BEPERKING TREINENLOOP. Naar wij vernemen zullen vanaf heden op elk der trajecten WinterswijkZevenaar (O. O.L.S.), WinterswijkMiste, en Doetinchem Terborg wederom twee goederentreinen H. IJ S M. opgeheven worden. 1 GOEDE BEWAKING. Een drietal Duitsdie deserteurs, die in de hulpgevangenis te Maastricht waren opge sloten (dezelfden welke een tijd geleden ook al door uit te breken, uit de vestibule van het Paleis van Justitie chocolade hadden ont vreemd) hébben gisternacht kans gezien te ontvluchten zonder dat er iemand iets van heeft bemerkt. Het gebouw wordt door mili tairen bewaakt PREMIES VOOR HET CONTROLE- PERSONEEL DER SPOORWEGEN. Men meldt ons: Door de Maatschappij tot Eppl van Staatsspoorwegen, H, IJ. S. M. en N. C. S. is bepaald, dat aan het controlepcrsoneel voor het intrekken van een als verloren aangekon digde algemeene abonnementskaart of groe- penkaart van de geldswaarden, welke die kaart nog heeft bij intrekking, 5 pet. als premie wordt uitgekeerd tot een bedrag van ten hoogste 10en ten minste 5.—. Voor liet aanhouden van een reiziger, die bedriegelijk voorgeeft abonné te zijn, wordt een- extra-premie toegekend. Bij het opmaken va-i procva-v .ban! wegens hoord te zij geweest. HET NUT VA./EknQkEN WARMTE. De heer M, van Zanten, leider van het Le- vensmidüelbedrijf en voorzitter van de Brandstoffencommissie van het district Dord recht, is op het denkbeeld gekomen om met warmte, die anders verloren gaat, water te koken. Dit denkbeeld is door den directeur van de gasfabriek en hoogdrukwaterleiding te Dordrecht in proeven omgezet, met het re sultaat, dat zonder eenige kusten dagelijks pl.m. 30000 liter leidingwater kunnen verkre gen worden, geschikt voor huishoudelijk ge bruik als voor koffie en thee, koken of wascli- water. De eenvoudige, weinig kostbare installatie, die bij elke fabriek kan worden toegepast, is iu werking te zien aan genoemde fabriek, ter- wij) de directeur, de heer de Breuk, gaarne inlichtingen verstrekt. Ook bij de electrisclie centrale zullen op andere wijze proeven wor den genomen voor hetzelfde doel. ROGGE EN TARWE VOOR EIGEN GEBRUIK. Er heerscht in den iaatscen tijd groote on tevredenheid onder de landbouwers in de zandstreken van Noord-Brabant, naar aan leiding der onteigening van den oogst 1917, de toebedeel Ing van granen en levuismi delen voor eigen gezin, en' voor hét vee op de boer derijen. Er wordt oen gecentraliseerde actie op touw gezet. De landbouwers uit de Noord-Brabantschc Kempen, voreenigd in 18 boerenbonden en gesteund door de burgemeesters van tien ge meenten, hebben reeds een adres tot den minister van landbouw gericht, waarin zij verzoeken, dat: lo. aan de boeren zooveel rogge of tarwe van hun eigen oogst worde gelaten als voor eigen gebruik noodig is; 2e. een voldoende hoeveelheid veevoeder voor den aanwezigen veestapel beschikbaar blijft; jo. de prijzen der af te leveren granen' in verhouding worden gebracht met de prijzen der veevoederartikelen, door beduidende ver hooging der graanprijzen of behoorlijke ver laging de veevocderprijzen. VROUWEN EN HET NOTARIS-AMBT. In de algemeene vergadering van de Broe derschap van candidaat-notanssen zijn be handeld de uitgebrachte pre-adviezen over „Het notarisambt voor de vrouw." De heer Knegt (Rotterdam) kwam tot de conclusie, dat cc wetgever van 1842 de vrouw niet opzettelijk heeft uitgesloten, maar eenvoudig niet gedacht heeft aan de vrouw notaris. De pre-adviseur mevr. Bakker—Nort meen de dat toelaatbaar is wat niet verboden is. Nu de elsch, dat een candidaat om benoembaar te zijn, moet hebben voldaan aan zijn militie- flicht, was vervallen, was er in de notariswet een enkele bepaling, welke de vrouw uitsluit. De tweede pre-adviseur, mr. Libourel. be toogde, dat in de oorspronkelijke notariswet wel degelijk de vrouw uitgesloten werd van het notarisambt en men in het notarisambt, dat geheel op de wet berust, niet mocht stre ven naar een verzwakking van de bepalingen der wet. Hij zag goen termen om aan te drin gen op wetswijziging. Bij de daarna gehouden stemming werd de vraag „Zijn vrouwen benoembaar tot nota ris naar de Nederlandsche wet" bij' zitten en opstaan ontkennend beantwoord met bijna al gemeene stemmen,. De tweede vraag, of dan op wetswijziging dient te worden aangedrongen, werd bij hoof delijke stemming bevestigd beantwoord met 51 tegen 39 stemmen en 2 blanco. VERVOER VAN LIJNZAAD EN PARA- EINE. Nu gebleken' is, dat het verbod van vervoer van sommige goederen ongcwenschte gevol gen heeft voor de geneeskunde, heeft de mi nister bepaald, dat de verboden van afleve ring em daarmee verband houdend vervoer van paraffine en lijnzaad, al of niet bewerkt of met andere stoffen vermengd, geacht wor den niet te gelden voor zendingen van fa brikanten van of groothandelaren in chemi sche en pharmaeeutische praeparaten van ziekenhuizen, apothekers en apotheekhouden- de geneeskundigen, onder voorwaarde even wel, dat het vervoer of aflevering geschiedt op geneeskundig voorschriften in hoeveelhe den tot een maximum gewicht van 3 K.G. bruto per zending wat paraffine en van 5 K. G. per zending wat lijnzaad aangaat. VIA KOPENHAGEN NAAR N.-AMERIKA. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Nederlanders, die zich via Kopenhagen naar de Vereenigde Staten van Amerika wenschen te begeven, hunne pasporten', welke door den Amerikaanschen consul-generaal te Rotter dam of den1 .Amerikaanschen consul te Am sterdam moeten zijn geviseerd, bovendien nog moeten doen viseerem door den Amerikaan schen consul te Kopenhagen, alvorens zij zich aldaar kunnen inschepen. ONTEVREDEN BOEREN. De afdeeling Tietjerksteradeel van dén Practischen Boerenbond heeft zich gewend tot den minister van financiën en de Tweede Kamer met klachten over de toepassing der rijksinkomstenbelasting door de inspectie. Van igeri aangifte wordt zoo goed als geen notitie genomen inzake inkomsten, vermogens- en oorlogswinstbelasting. De Staat jaagt de boeren tegen zich in het harnas, meenen ze; velen klagen over afpersing, de geest van verzet wordt met den dag erger; vele boeren worden reeds stug in het medewerken voor voedselverbouw. Zij verlaugem rekenschap, waarom zij bij' voorbaat als onbetrouwbaar worden aangemerkt. DE HANDEL IN BOERENBOTER Door de Deventer Handelsvereeniging is den minister van landbouw verzocht het daarheen te leiden dat de handel in boereo- boter kan blijven voortbestaan. Tengevolge van de door den minister aan gebrachte verandering in dien boterhandel, wordt, naar iri ten tader adres wordt be toogd, tie handel in boeraiboter orunoyotijk gemaakt. Achcssöiuei, ce-'en, dat de markten, wan neer zij ti'ïimai.i öoor de litwerkinn der altu- wc bepalingen zullen vernietigd zijn, zn a nimmer zullen herstellen en dat daardoor niet alleen tijdelijk doch ook voor de toe komst aan de neringdoenden voor een groot deel hun bestaan ontnomen zal worden. DE GASLOOZE MIDDAOEN IN DEN HAAG B. en W. van 's-Gravenhage hebben den maatregel betreffende liet verminderen van de gasproductie ook voor 1—15 Sept. ge handhaafd. Alleen wordt de Iermijn met een half uur verkortvan 4 —8 uur zal men nu geen gas kunnen gébruiken; Zaterdags van 4—8. REIZEN 3e KLAS. Zatermiddag kon men te Utrecht verschil lende treinen zien, waarin de 2e klas coupé's voor de ruiten waren beplakt met het op schrift „3e klasse". Héél veel menschen, die vroeger tweede klas reisden, maken, nu het reizen' zooveel duurder wordt tegenwoordig gebruik van de derde klasse. Vandaar dat die coupé's vaak overbezet zijn hetgeen tot dezen maatregel aanleiding gal. EEN KRANIG SERGEANT. Op een erf aan den Laanweg te Amsterdam sloeg Zondag oen paard op hol, gespannen voor een buggie. waarin oen vierjarig kind zat. De sergeant Van der Woude van het depót der 7e infanterie-brigade, trachtte het paard te grijpen, doch dit mislukte. Daarop liep de sergeant het rijtuig na, klom er van achteren op, stapte over de neergeslagen kap hoen in het rijtuig, nam het kind op zijn arm en sprong eruit. Beiden bleven ongedeerd. J let paard bij de Tolhuisboot tot staan ge bracht. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Oraaf Co's Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo- pen week, eindigende 25 Aug., in Nederland uitgesproken 14 faillissementen tegen 18 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en mef 25 Aug. 1917 586 faillissementen tegenover 722 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. MOORDAANSLAG. De losse werkman P B. te Rotterdam ont moette gistemamiddag in de Feijenoord- straat aldaar zijn 29-jarige vrouw, die niet meer met hem samenwoont. Zij wilde in den Iaatsten tijd ook niets meer met hem te doen hebben, zoodat hij bij andere menschen zijn intrek had genomen. Toen zij hem nu gisteren ontweek, haalde hij een' revolver uit zijn zak en loste van dicht bij drie scholen op naar. Daarna richtte hij het wapen op zich zelf en joeg rich een kogel door het hoofd. De vrouw, die aan het hoofd, linkerborst en rechterzijde getroffen werd, is naar het zie kenhuis gebracht. Haar verwondingen rijn ndet ernstig. De dader is ernstig verwond en werd' even eens naar het ziekenhuis vervoerd. UIT SCHAGEN. Bij de opening van de jongste raadsverga dering werd door den voorzitter hulde ge bracht aan de nagedachtenis van wijlen het raadslid de heer r. v. d. Kamp. De geloofs brieven van de gekozen raadsleden werden onderzocht en goedgekeurd. Tot onderwijzer aan de school voor m. u. 1. o. werd benoemd de heer W. A. Pos- te te Winkel en tot gemeentebode, tevens weegmeester, de heer J. de Vries te Nieuwe Nieaorp. Aangenomen werd een voorstel van B en W. om het gasverbruik voor het ko mende winterhalfjaar terug te brengen op 70 pet. van dat in 19161917, zoodat er 30 pet. bespaard moet worden. Een minimum ver bruik van 30 M*. per maand blijft evenwel bestaan. De duurtetoeslag voor cle gemeente werklieden werd gebracht op 2 per week, tc beginnen met 1 Aug. j.l. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van ds. Boeke, om in de Landbouwdwarsstraat een tent voor evangelisatie en geheelonthouding te mogen plaatsen. Besloten wérd om de voorgenomen plannen tot bouw van eenige woningen voor minder gegoeden in te trekken. De toenemen de prijs der grondstoffen maakt deze onder- neming^voor de gemeente te bezwaarlijk. UIT WIERINGERWAARD. Vanwege den Bond van Staatspensionnee- ring federatie Schagen werd j.l. Zondag op het eiland Wieringen een meeting gehouden, welke in alle opzichten als uitstekend ge slaagd mag worden beschouwd. Als sprekers traden op de heeren dr. Sinnighe Damsté van Dirkshom en U G. Dorhout van Venhuizen, die beiden in e enmooie en gloedvolle rede het streven van den B. v. S. uiteenzetten. Verder hebben medewerking verleend de Propagan- daclub alhier, de muziekvereeniging „Har monie" van Wieringen eni de Zangvereni ging Excelsior. Er werdén 1300 entreekaar tjes. 400 zangboekjes en 50 insigne's ver kocht, terwijl zich ongeveer 90 personen als lid hebben opgegeven. Voorwaar een reuzen- succes, waarvoor zeker mede een woord vau lof toekomt aan den secretaris der federatie, den heer Limpers alhier. UIT EGMOND-BINNEN. De schoolkinderen zullen 31 Augustus (Koninginnedag) niet als gewoonlijk uit rij den gaan, maar worden onthaald op lekker nijen. 's Middags kunnen ze aan verschillende wedstrijden deelnemen, waarvoor prijzen be schikbaar zijn, terwijl de fanfare het feest zal opluisteren, De leerlingen der hoogste klas zijn 22 Aug. naar Amsterdam geweest. KORTE BERICHTEN. Te Weesp is ook bij den directeur van de gemeente-gasfabriek de gastoevoer afge sneden. De Tijd meldt, dat de groote betooging der Roomsch-Katholieken om sympathie te betuigen met de vredespoging van den Paus, niet te Utrecht zal worden gehouden, maar op 11 en 12 September as. te 's-Gravenhage. De koningin-moeder heeft 100 ge schonken aan het fods van het herstellings oord voor spoorwegpersoneel. Een schilder uit Breda, werkzaam aan de pontomatUsLizeiiu: ie Dordrecht, its .en iau- gevaï' n 4ood e,no a Wt, ai* het verkoopen van regming* meel voer uevov-.u: i» te: -n -ea Ti t jrcou bakkers u Delft ^reces-verbaal opgemaakt. Het meel weid in beslag genomen* bij een landbouwer. De bakkers te Buitenpost hebben beslo ten, met 't oog op besparing van brandstoffen voortaan twee dagen per week niet te bakken. Te Wormerveer zal een centrale keuken opgericht worden. De commissie is reeds met haar voorbereidende werkzaamheden gereed gekomen. De gemeenteraad van Koog aan de Zaan heelt besloten tot invoering van de acht-urige winkelsluiting. Het voorstel van B. en W. om er niet toe over te gaan, werd veiworpen met 6 tegen 4 stemmen. Te Tiel is de termijn voor het verstrek ken van toeslag op klompen, welke 12 Sep tember a.s. afloopt, weder met 6 weken na dien datum verlengd. De kosten hebben tot heden 1548,50 bedragen. Te Haarlem is iemand uit Heerlen aan gehouden, die te Gouda oplichting had ge pleegd. De Engelsche Visch-Export-Maatschap- pij te IJmuiden zal met ingang van Septem ber haar werkzaamheden opheffen en zich in het vervolg bezig houden met den export van groenten. De visch-export zal dan ouder Amerikaansche leiding komen. Gisteren overleed te 's-Gravenhage dr. Pil. Kooperberg, die van 1902—1915 medisch adviseur aan ue Rijksverzekeringsbank is ge weest. Te 2e Exloërmond (Dr.) is de bliksem geslagen in de boerderij vau deu landbouwer Veldkamp, welke tot den grond toe afbrandde. De lichtbrulboei 6 ia de z.g. vrije vaar geul is tijdelijk gedoofd. Te Hees bij Nijmegeu is Zondagmor gen de predikant W. J. Jurrema plotseling overleden. De gemeente wachtte tevergeefs in het kerkgebouw op haren predikant en moest daar het bericht vernemen. De stoomschepen „Notts" en „Kilken ny" rijn te Hoek van Holland binnengeko men met 960 zakken brievenmails, 1419 zak ken binuenlandsche pakketpost eu 8212 zak ken pakketpost voor krijgsgevangenen. Om tegemoet te komen aan den brand- stoffennood zal het gemeentebestuur van Echt (L.) groote turf lagen, die in gemeente gronden gevonden worden, bloot leggen en de turven tegen 9 per duizend aan de inge zetenen verstrekken. De minister van oorlog, jhr. mr. B. C. de Jonge, heeft gisteren voor-14 dagen mei verlof de residentie verlaten. De minister van marine, schout-bij nacht Rambonnet. is van verlof teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden aan het depar tement hervat. Wegens gebrek aan materialen is het personeel der fabriek van de Vereenigde Blik- fabrieken to Delft verminderd van 220 op 40 man en is hot tc voorzien, dat binnenkort de fabriek zal moeten worden gesloten. Uit verschillende dorpen van Maas en Waal gaan in de laatste weken arbeiders naar de Limburgsche mijnstreek, waar veel geld verdiend wordt en het heel wat beter is dan in Duitschland. Nabij Philippine brak vau een boom langs de grens door den storm de top en bleef op den electrischen diraad hangen. Een werkman uit de Belgische gemeente Bou- choute wilde het hout naar zich toe trekken, doch werd onmiddellijk gedood. Op 18 en 19 September a.s. zal te Utrecht het eerste R.-K. Middenstandscon gres worden gehouden. De Instructie-Compagnie te Schoonho ven wordt overgebracht naar Naarden. De dienstplichtige van de bereden korpsen van de lichting 1910 zullen, met uit zondering van de onderofficieren, omstreeks het begin van October met onbepaald (klein) verlof worden gezonden. Naar gemeld wordt, is de N. O. T. we der in staat door haar bemiddeling den aan voer van calcium-carbid uit Scandinavië te verzekeren. Bij een inschrijving te Rotterdam liepen de prijzen voor Waalsteenen van 23 tot 38.60 en voor IJselsteenen van 12.20 tot 17.10. De normale prijzen voor Waalsteen zijn 12 tot 27 en vor IJselsteen 5.50 tot 8.50. Zondagmiddag zijn te Ter Heijde bij

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2