DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 203 30 A U G S T 8. V I L ILL LTD I, Famy'ft tweodo lmweHJli DONItIBBAG Broodrantsoen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. AbonnfimMatepB^ per 3 maanden voor Alkmaar ft,30 foanco door het geheeie Rijk ft,so Afzondorfi^e nmEias S Ceals. Yeïefot)*!nummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel I 0.12* Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar piaatemimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/fL HERMs. COSTER ZOON, VooTdam C 9. Ov©r don abormojnontspfijs wordt btj vooruitbetaling boaehlkt. Bewijsnummers 5 eent. ALKMAAR, 30 Augustus. Voor zoover Reuter er gewag van gelieft te <ken, schrijven de Amerikaansche bladen ovcï« het antwoord hunner regeering op de vredesnota van den Paus in dezen geest, dat president Wilson den spijker op den kop in geslagen, dat er geen vrede en geen ver gelijk met het „Pruisianisme", „de Pruisische autocratie" mogelijk is, dat het Duitsche volk ziel los moet maken 'van zijn regeering, als het met de entente-volkeren van gedachten wil wisselen aan de vredestafel. Nu v/i ten wij nog maar alleen, dat het AmerikaansChe antwoord in de meest hoffe lijke termen is vervat en hierop neerkomt, dat er geen grondslag is om over te gaan tot den vrede, daar de Duitschers hun voorwaarden niet bekend gemaakt hebben. Het is mogelijk, dat Amerika staan blijft op /et itandpunt, dat Duitschland een (al of niet vreedzame) revolutie moet doormaken alvo- ren het mag praten over den vrede, evenzeer Vt het me 'ijk is, dat de entente nog altijd meent vredesvoorwaarden te kunnen stellen, welke slechts door een geheel lamgeslagen en jtaal uitgeputten tegenstander kunnen worden aanvaard. Maar ook is het mogelijk, zooals we giste ren reeds opmerkten, dat het Amerika werke lijk er om te doen is vredesvoorwaarden van Duitschland te vernemen. En men moet hierbij denken aan hetgeen de Engelsche onder-staatssecretaris van buiten- landsche zaken onlangs in het Lagerhuis zei- de: dat de Paus reeds een goed werk zou hebben gedaan, wanneer hij Duitschland er toe zou kunnen brengen, zijn oorlogsdoelein den vast omlijnd mede te deelen. Veel hangt echter af van den woordelijken tekst van het antwoord, welke voorloopig nog niet gepubliceerd, maar tegelijk met het entente-antwoord openbaar gemaakt wordt. De vergadering van de commissie, welke in Duitschland over de vredesnota moet be raadslagen, heeft 2Y, uur geduurd. Naar ver luidt is de commissie uiteengegaan totdat zij kennis heeft gekregen van den uitslag der be sprekingen tusschen Bei'lijn, Weenen, Kon- stantinopel en Sofia. De staatsconferentie te Moskou is uiteen gegaan. In zijn sluitingswoord heeft de minister president Kerensky verzekerd, dat de Russi sche regeering geenszins het bijeenroepen der conferentie betreurt. Al heeft de bijeenkomst, zoo vervolgde de spreker, niet tot praotische resultaten geleid, de burgers zijn in de gele genheid gesteld, zich openlijk uit te spreken en dat is noodig voor den staat. De eensge zindheid schijnt echter niet te zijn hersteld. De Times meent zelfs, dart er een groot ver schil bestaat tusschen den heer Kerensky en den opperbevelhebber generaal Komilof en het blad hoopt, dat de laatste de sterkste zal blijken. Er zijn op de conferentie ernstige dingen gezegd. Zoo is er verklaard, dat als de ontreddering voortduurt, het transport te gen November geheel stil zal staan en dat dan dus ook het leger geen voorraden meer zal ontvangen. De voormalige opperbe velhebber Alexejef zet, dat het leger In twee kampen is verdeeld, n.l. in officieren en sol daten en dat na de regeeringsverklaring om trent de rechten der soldaten, alle eerbied bij de troepen jegens hun leiders is verdwenen. De officieren zijn daardoor ware martelaren geworden. Zoo bestond eens bij een aanval de troep, die vooruitstormde, uit 28 officie ren, 20 onder-officieren en2 soldaten, alle andere manschappen keken kalmpjes toe, hoe de anderen omkwamen. Tenslotte gaf gene- raad Alexejef de verzekering, dat het onmoge lijk is den oorlog tot het zegevierend einde voort te zetten, tenzij de troepen zelf en de voorloopige regeering zich de uiterste in spanning getroosten, om het leger te hervor men en opnieuw te bezielen. Niet onmogelijk, dat een der eerste hervor mingen een hervorming van het kabinet zal zijn als het daarbij tenminste blijft, want nog steeds schijnt in Rusland alles mogelijk! De ontreddering in het Russische leger, hieruit blijkend, dat op de staatsconferentie werd verzekerd, dat de Russen in de streek van Riga er uit eigen beweging vandoor ge gaan waren, komt opnieuw aan den dag in een Roemeensch legerbericht. Daarin wordt medegedeeld, dat in de richting van Focsani een der Russische divisies, welke den vijan den niet den noodigen tegenstand bood, in wanorde vluchtte en haar stellingen in den steek lief. De vijand slaagde er dientengevol ge in, vorderingen te maken, deze voort te zetten en eindelijk de Russische stelling te doorbreken. In het Duitsche legerbericht wordt alleen het aanvankelijke succes gemeld, nadei aangegeven door de mededeeling dat er 1000 man gevangen genomen en 3 stukken geschut buitgemaakt zijn. In het Zuid-Westen wordt nog steeds he vig gevochten. De Italianen berichten, dat ze op de hoogten van Görz eenig voordeel kon den behalen en meer dan 1000 gevangenen maakten. mx Asmm QUIDIMQ. UW hftt Xwoaöscdl verfcmW üoo» M. A. E. 18) „Zoo gaat het nu altijd, jelui vindt het pret tiger met jc beidjes uit te gaan dan ons mee te nomen." De oude heer Hein, die geen woord gezegd had sinds Arnold binnen was gekomen, maar h ui 1 dien tijd ouderzoekend had opgeno men, brak Fanny's gesprek af. „Heb je avondeten gehad, Arnold?" „Neen, dat heb ik niet, maar dat doet er niet toe." Mevrouw Hein stond dadelijk op. „Ach i en, mama, doe geen moeite. Ik zal de juf frouw om een boterham vragen met een glas bier." „Krijgt hij geen aardbeiengelei, grootma?" riep Koert. „Ja zeker, hij krijgt alles, wat wij van avond op tafel haddien, mijn jongen." Er hielp niets aan, er werd voor Arnold gedekt en hij at met goedlen eetlust. De an deren gingen mee naar de eetkamer, de bank directeur ging vlak tegenover zijn schoonzoon zitten, en terwijl hij deed alsof nij de courant las, keek hij hem ondertusschen telkens vra gend aan. Toen Arnold klaar was, zei hij': „Wil je even in mijn kamer komen, ik wou je wat vragen „Met genoegen", zei Arnold, en dat was waar. De heer Hein stak het licht aan op de schrijftafel, maar ging niet zitten. Hij liep on- astidt kamer op en neer met vlugge korte passen Zijn handen hield hij op zijn rug en Van het Westen valt niets bijzonders te vermelden. Storm- en regenvlagen doen zich ook daar voor. VARIA DE TIMES OVER VÓN HINDENBURG. De militaire medewerker van de Times gaat het eerste jaar van von Hindenburg's opperbevelhebberschap na en schrijft: Hin denburg is nog niet in staat geweest, een nieuwe strategie tegen de mogendheden der entente in pradijk te brengen. Zelfs heeft hij niet geweten, hoe hij gebruik moest maken van de goede kans, die hem in Maart en Ajril de Russische revolutie bood. Hij bleef werkeloos, in het vertrouwen dat zijn spion nen Rusland zouden overhalen tot oneervol- ien afzonderlijken vrede, intusschen liep hem in het Westen alles tegen. Aan Somme en An- cre waren de Duitsche legers in 1916 bijna vernietigd, toen de herfstmodder hun tijdelijk verlichting gaf. Zoo bang was von Hindenburg om de worsteling te hervatten, dat hij week voor dat hij was aangevallen, maar hi] had geen ver stand genoeg zijn front bij den terugtocht recht te houden, en door het achterlaten van De Duitsche legers hebben geen slag op het Westelijk front gewonnen. Ofschoon zij in den loop van drie jaar wel dikwijls van overwinningen hebben gesproken, heoben zij er nooit een behaald. Zij zijn altijd achteruit gegaan en „maarschalk achterwaarts" heeft zijn naam wel verdiend. Geen schijn van overwinning heeft gene raal von Hindenburg in het afgeloopen jaar behaald, tenzij tegen een kleinen staat of te gen de Russische troepen, door de revolutie verloopec. Dc heer Lidendorff maakt zich voor de oogen van de wereld belachelijk dor van Duitsche overwinningen te spreken. Wij moeten veronderstellen, dat hij zijn Duit schers kent en weet, dat alle vuiligheir voor hen goed genoeg is. ONTBINDING EN VERKIEZINGEN Graaf Reventlow schrijft in de „Deutsche Tages Ztg." dat „als de zoogenaamde meer derheid in den Rijksdag meent, dat zij werke lijk de meerderheid vertegenwoordigt, dit dan maar eens door nieuwe verkiezingen moet worden aangetoond." Dit wordt door de „Vorw&rts dankbaar aanvaard. „Eischen de conservatieven ont binding en nieuwe verkiezingen, tijdens den oorlog, dan kunnen zij daarbij rekenen- op die besliste en krachtige ondersteuning der sociaal-democraten. Een a.-d.~partij zou haar positie onwaardig ziin, zoo zij de beslissuig van het volk wcnschte te ontwijken, als die van andere zijde wordt gewenscht." De Regeering mag zich door de conserva tieven en al-duitsdiers niet laten overhalen om den Rijksdag op zij te schuiven: of zij doet naar de meerderheid wil en erkent den Rijksdag als de vertegenwoordiger van het volk, óf zij ontbindt den Rijksdag en schrijft, geheel naar den wensch van graaf Reventlow zijn hoofd, dat hij anders zoo flink rechtop hield, was nu gebogen. Arnold zat op den hoek var. de schrijftafel en volgde hem met zijn waarneming. Vlak vóór zijn schoonzoon bleef de oude heer eindelijk staan. „Hoe hoe zit het eigenlijk met Bengt „Met Bengt? Ja, die zaak van de direc- teursbetrekking is beslist. Die moet hij met aannemen, eu dat doet hij ook niet." „Heb jij? Ja, ja, jij bent altijd vlug klaai met een antwoord, maai ik zou willen weteu wat voor antwoord hij zelf gaf." „Blijft het tusschen ons?" „Ja, wees zoo goed, het zonder omwegen te zeggen, als je dat wilt. natuurlijk." „Zijn eigen antwoord", zei Arnold lang zaam en met gedempte stem, „het antwoord dat hij zon gegeven hebben hier is het." Hij haaide de revolver uit zijn zak en legde die op het vloeiboek. Zijn schoonvader keek beurtelings naar het wapen en naar hem. „Ben je heelemaal gek, Arnold „Ik niet", zei Arnold bedaard. Hij maakte de revolver open, nam de kogels er uit en legde ze met het wapen op de tafel. De oude heer stond er bleek naar te kijken; toen barst te hij opeens uit „Neen maar, dat is dan toch en begon weer met vaart op en neer te loopen. Hij praatte voortdurend, zijn ei gen kijk op de zaak in het licht stellead. Ar nold hert zich van le tafel op den schrijftafel- stoel glijden, nam een sigaret en vroeg: „Permitteert u, papa?" „Ja zeker Maar kan jij nu, die in die zaak geen partij bent, me zeggen: Is het zijn schuld of de mijne?" „De zijne" „Zoo, eindelijk." „Zijn schuld, omdat hij niet doorgedacht heeft Arnold stak de sigaret op. „Men moet zich vooraf bedenken, dan komt men en de sociaal-democraten, nieuwe verkiezin gen uit. De Rijksdag kan ontbonden worden, maar niet door een kleine heerschzuchtige minderheid! worden opzij- geschoven. Dat zou niet conservatief maar anarchistisch zijn- DE CENSUUR. De hoofdcommissie uit den Rijksdag heeft beraadslaagd over de voorstellen tot ophef fing van de politieke censuur en het herstel van het recht van vergadering. De vrijzinnige woordvoerder verklaarde, dat de politieke censuur aan de militaire overheid uit handen moet worden genomen. De generaal-commando's begaan op elk ge bied onrechtmatigheden. Bij de behandeling van de vredesbeweging grijpt de censor par tijdig in. De Pruisische wet op den staat van beleg van 1851 dient vervangen te worden door een moderne rijkswet. De onafhankelijke socialist zeide, dat de rijkskanselier een werktuig is van Luden- dorf Het departement van oorlog geeft den toon aan bij 't scherpe optreden tegen de on afhankelijke socialisten. Daarentegen wordt de al-Duitsche agitatie zelfs in het leger be vorderd. Tegen de bladen van de partij en de vakvereenigingen der onafhankelijke socialis ten treedt de censuur buitengewoon streng op. Daarom moet de staat van beleg worden opgeheven. De vertegenwoordiger van den rijkskanse lier antwoordde: Na de kanselierswisseling hebben vijandelijke bladen beweerd, dat de nieuwe kanselier slechts een werktuig van de beweerde militaire dictatuur is. Het doel van zulke, tegen ons land gerichte, beweringen is voor ieder duidelijk. De rijkskanselier staat zeker in de oogen van de geheeie commissie te hoog boven dergelijke aanvallen, om zich er tegen te behoeven te verdedigen. De bijeenkomst der commissie werd ver daagd tot 25 September. CONFERENTIE VAN SOCIALISTEN UIT DE GEALLIEERDE LANDEN. Deze Londensche conferentie verwierp met 55 stemmen tegen 4 een motie tegen hef hou den van besprekingen met gedelegeerden uit vijandelijke landen voordat Duitschland de bezette gebieden zal hebben ontruimd. De conferentie eindigde te zeven uurf 's avonds. De commissie voor de conferentie te Stockholm had een rapport ingediend, waar bij werd voorgesteld dat allle afdeelingen van niet in een scheeve verhouding en wordt een soort betere lakei, terwijl men bestemd is een zelfstandig man te ziin. U herinnert u m.s schien nog wel, wat ik vroeger eens zei over de deugden van de Indiërs Zijn oogen volgden de lichte rookwolkjes van de sigaret. De stoel waarop Bengt dien middag had gezeten, stond daar nog juist zoo, en de oude heer kon niet laten ecu ver gelijking te maken tusschen den man, dien hij voor zich zag en den man, aan wleu hij dacht. Arnold was blijkliaar een vrij man, Het hinderde hem even., maar hij bedwong zich. „Je staat op je stuk, Arnold, maar Je bent toch een beste kerel. Dank je nu, ik zeg niets meer." Alles bleef dus bij het oude, maar Bengt'; positie werd eer beter dan erger. Zijn schoonvader hield eigenlijk niet meer van hem dan vroeger hij was op zijn kantoor 't best gediend van menschen, die als ze ge stoken werden, er verder geen schade van hadden en wier behoefte aan wraak niet lan- ;er duurde dan tot den volgenden dag, zoo- t men, als dat zoo uitkwam, van voren a: aan kon beginnen, maar hij behandelde Bengt nu met zeker gezag en met bedachtzaamheid, zooals men een vreemde materie behandelt, waarvan men te weten is gekomen, dat die onder bepaalde omstandigheden odtplof- baar is. IV. Een stem, waarnaar niet geluisterd wordt. „Zoo gemeen! 't Is tante Augusta, die me tegenwerkt, dat weet ik", riep Fanny driftig. Ze liep op en neer in 't salon, haar handen zenuwachtig saamknijpend. „O, wat kan men zich toch in de menschen vergissen Wie zou Brood. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE- 'BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan belang hebbenden mede, dat DE AFLEVERING VAN BROOD, ten gebruike bij WARME en KOUDE SCHOTELS in gelegenheden, be stemd tot het verstrekken van maaltijden aan het publiek. IS VERBODEN, ook wanneer daarvoor afzonderlijk wordt betaald. Alkmaar, 30 Augustus 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. arbeiders- en socialistische organisaties in geallieerde landen zouden deelnemen. Daar op volgde een levendige discussie. Daar ér echter geen meerderheid te verkrijgen was werden het rapport der commissie en de dis cussie eenvoudig voor kennisgeving aange nomen I>c commissie voor de oorlogsdoeleinden rapporteerde alleen dat er geen meerderheid was bereikt. Een voorstel tot benoeming van een per manente commissie ter voorbereiding van een nieuw congres van socialisten uit geallieerden landen werd aangenomen. Er werd daarop een permanente commissie benoemd, bestaande uit twee gedelegeerden ooit gedacht hébben, dat tante Augusta zoo hatelijk en- onverzoenlijk kon zijn. En wat heb ik haar gedaan?" „Maar Fanny, je hebt gezegd, dat zij de vrouwenkwestie verkeerd opvat, dat is genoeg, dunkt me." Fanny gaf niet dadelijk antwoord, maar bleef op en neer loopen, en een paar minuten hoorde men enkel het onrustig bewegen van haar zijden coatuum. De zaak was deze: er zou in October een congres voor vrouwen kiesrecht gehouden worden ln Kopenhagen er was laat toe besloten, daarom viel het niet in den gewonen congrestijd en Fanny was niet gekozen als afgevaardigde van de Kies- rechtverceniging. Ze voelde dat gepasseerd zijn op het oogenblik zooveel te bitterder, om dat Julia von Stein haar die tijding bracht, wier deelneming tamelijk koel was, evenals zi; zelf. Het leek wel of ze niet zonder genoegen Fanny zat op te nemen met haar koude licht blauwe oogen. „Ter wille van de rechtvaardigheid," zei Arnold, die bij toeval in de ontvangkamer van zijn vrouw aanwezig was, toen freule Von Stein kwam, „ter wille van*de rechtvaar digheid moet men aannemen dat juffrouw Torsell misschien niet vindt, dat je de noodi- ge gegevens hebt voor de taak." „Gegevens!" Fanny bleef vóór hem staan met vlammende oogen. „Welke gegevens heeft Elisabeth Hellman, dat zou ik willen weten!" „Ja, ik heb niet de eer haar te kennen. „Nu ja, je man heeft misschien gelijk," ze Julia von Stein nadenkend, „we moeten niet onrechtvaardig oordeelen over de oude vrouw Als ze haar stem uitbracht op den duivel in persoon, zou ik zweren, dat ze dat deed te goeder trouw. Ze zei ook tegen me, dat de Vrouwenbond voldoende vertegenwoordigd is door May Wallenfeidt, dus moest de afge vaardigde van de Kiesrechtvereeniging de De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan belangd gang van 2 SEP- HOE VEELHEID lebbenden mede, dat met ingang van 2 SEÏ TEMEER 1917 DE HOEVEELHEI1 BROOD, op eene broodkaart te verkrijgen, MOET STREKKEN VOOR EENEN TIJDS DUUR VAN ELF DAOEN, niettegenstaande op de kaart staat vermeld, dat zij geldig is voor eene week; mitsdien worat de geldigheidsduur der broodkaarten, te beginnen met 2 SEPTEM BER a.s. die waarop vermeld staat: voor de 26ste week: van 2 tot en met 12 September: die waarop vermeld: voor de 27ste week: van 13 tot en met 23 September; ,die waarop vermeld: voor de 28ste week: van 24 September tot en met 4 October enz Alkmaar, 30 Augustus 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. voor iedere afdeeling. De Russische vertegenwoordigers verklaar den, dat zij opdracht hadden gekregen slechts als toeschopwers de conferentie bij te wonen, en dat zij alleen actief aan een conferentie zouden kunnen deelnemen, waarop alle oor logvoerenden waren vertegenwoordigd. STORM IN ENOELAND. De storm heeft in Engeland aan den oogst veel schade gedaan. De Times zegt: Het is nog noodig zuinig op het eten te zijn. De landbouwkundige me dewerker van het blad zegt: Een van de slechtste zaaiseizoenen van den nieuwen tijd is gevolgd door een even ongunstigen oogst. De schade, die de zware regens van begin Augustus aan den oogst hebben gedaan, is niet goed gemaakt. De regen is sindsdien over net geheeie land aanhoudend en over vloedig geweest, zoodat het gewas leelijk neergeslagen en het snijden en binnenhalen zeer vertraagd is. KORTE BERICHTEN. De Amerikaansche O. W. belasting ls verhoogd van 26 pet. tot 33 pet. en brengt daardoor in plaats van 563 mill. 1060 mill. dollar op. De koning van Spanje is ernstig onge steld. Hij moet aan de knie geopereerd wor den. De gewezen Tsaar heeft met familiele den oen- protest uitgebracht tegen de uitslui- ting van het kiesrecht van het huis Romanoti I Er is in Rusland bevel gegeven, dat de troepen bij betoogingen niet meer in de werkelijke Zwcedsche vrouwenbeweging ver tegenwoordig Nu stondTanny stil voor Julia von Stein. „Vertegenwoordig ik die dan niet? Wie kan naar de mate van zijn kracht meer voor de beweging gewerkt hebben dan ik? O, lk zou er voor me zelf niet om geven, maar je komt ln opstand tegen zooveel kleingeestigheid!" „Ik deed wat lk kon, om je gekozen te krijg Fanny," zei freule Von Stein, „alleen al om dat jc uit Skaane bent en je Jeugd daar hebt doorgebracht ofschoon je nu zoo ver Stockholmsrt bent als maar zijn kan en dan omdat je Kopenhagen kent en de toestan den en verhoudingen' aldaar, wat met Elisa beth Hellman niet het geval is, die kent ze niet meer dan theoretisch. Maar nu is het zooals het is. Waarom kwam je gisteren niet zelf? Dat had misschien- de verkiezing heel anders doen uitvallen. Men komt er gemak kelijker toe zijn stem te onthouden aan wie afwezig is." „Waarvoor?" riep Fanny geraakt. „Wel omdat mijn iyran daar me letterlijk dwong thuis te blijven." „Wat zeg je?" „Ons kleine meisje had wat kocyrts. Van daag is ze beter; natuurlijk moest dat juist gisteren komen. Hij werd echt boos, toen ik gaan wou je haat hem moeten zien Julia von Stein keek naar Arnold's kant. „Ja mijn beste, waarom tiet je je ook met een man in? Ze zijn altijd in den weg." „Waarom? Ja, waarom wordt men ver liefd?" „Verliefd? Dat kkn ik niet hooien." „Heeft freule Von Stein nooit last gehad van die zwakheid?" vroeg Arnold. „O vreeselijk. Dt was verliefd op een' adel borst toen ik zestien' jaar was. Dat houdl ik voor normaalz'n kinderziekten moet men op tijd hebben, dan is men er later vrij van COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1