DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DË OORLOG. h°?kmerk Fleur de Marie. a ïïo. 205 Koffie en Thee. Honderd en negentiende Jaargang. 1017. naar ptatarirrrfee. ZATERDAG 1 SEPTEMBER. Verlangt U een prima 4 oent sigaar Feuilleton. Dtt nummer bestaat oft 3 bladen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon* en Feestöagen, uitgegeven. Ahornieinent^p$r^s per 3 maanden voor Alkmaar 11,3D tmnoo door het geèeeJe Rp f 1,50 Afzooderfipse laM®©® Prijs der gewone Advertentiën Per regel I 0.12* Bij groote contracten rabat. Oroote Brieven frarroo aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/k Hl^Msu COSTER ZOON, Voofctera C 9. Ovsor don ahtKraamontsprijs woedt bij vooroR «teWrtq besohllsi. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 1 September. Van Oostenrijksche zijde wordt de ontrui ming van Triest tegengesproken. Er wordt aan toegevoegd, dat nu voor den el ld en keer een tegenspraak noodig is, aangezien de Ita lianen bij eiken ïsonzo-slag hebben bericht, dat de stad ontruimd was. De Italianen heb ben de stad nog, lang niet. Ze maken de laatste dagen zelfs zeer weinig vorderingen en het ia alsof Z6 alweer hun kruit hebben verschoten. Toch ord* r in de entente-pers te kennen gegeven, dat het Itahaansche offensief nog niet geëindigd is. Volgens de Petit Parisien zou te Parijs de stelling zijn aanvaard, dat het Italiaansche front het eenige front is om een beslissing te behalen, om Oostenrijk te verslaan en tot een afzonderlijken vrede te brengen. Is dit juist, dan zal generaal Cador- na ongetwijfeld op het Oostenrijksche front blijven doorhameren. Dat Oo .enrijk niet ruim meer zit in zijn troepen bewijst het feit, dat het nog zoo ge brekkige Poolsche hulpcorps onder Oosten- rijksch commando moet gaan vechten. Het moet naar het front, omdat, gelijk opgegeven wordt, het algemeene offensief der entente het aanwenden van alle militaire krachten nood zakelijk maakt. Dat hun troepen schaarsch beginnen te worden, zouden we ook willen afleiden uit de omstandigheid, dat de middenmogendheden sr niet in geslaagd zijn den Russen en Roe menen een emstigen slag in het gebied van de Seréth toe te brengen. Ze hebben zich daar waarschijnlijk een gunstige gelegenheid moeten laten ontsnappen, bij gebrek aan strijders. Maar al heeft hun offensieve kracht ook op het oostelijk front weinig meer te be- teekenen, daarmee is nog niet gezegd, dat ze in het defensieve even zwak zouden zijn, vooral niet tegenover een tegenstander, die zich geducht zal hebben te herstellen om weer goed op krachten te komen. Het Londensche legsrbericht zegt, dat het weer beter is, valt daar stellig meerdere actie weer in het Westen nog niet vast is. Ais liet te verwachten. VARIA. DE KöLNISCHE ZEITUNG OVER WILSON'S ANTWOORD. De Kölnische Ztg. schrijft over president Wilson's antwoord: De Duitsche lezer zal op 't erste gezicht geneigd ziin ia een harte lijk gelach uit te barsten over den krassen onzin, dien president Wilson omtrent hét Duitsche volk en zijn verstandhouding jegens de Duitsche regeering ten beste geeft. Dwa zer kon het beeld der werkelijkheid niet wor den misvormd. Toen president Wilson omstreeks nieuw jaar in twee groote staatsdocumenten ziin oor deel over oorlog en vrede te kennen gaf, wist 'rij* niets van een tegenstelling tusschen het Duitsche volk en de Duitsche regeering. Te gen beter weten in maakt hij, deze tegenstel ling en stelt hij de Duitsche regeering als roofzuchtig en onbetrouwbaar voor, want slechts met dergelijke leugens kan hij het Amerikaansche volk verder in den oorlog zweepen, dien hij voor Amerika's kapitalisti sche en imperialistische belangen noodig heeft. De slimme Yankee denkt: als men eens een revolutie naar Russisch model in Duitschlaud kon aanstoken, zou het spel ge wonnen zijn. Laat ons daarom het Duitsdie volk den vrede aanbieden ten koste van den val zijner regeering. De uitwerking van die truc zal echter het tegendeel zijn van de be doeling. Het Duitsche volk laat zich door niemand belasteren en smaden en 't aller minst door een president, die herkozen is op vredesbeloften en daarna zijn volk in den oorlog heeft gestort. HET ANTWOORD VAN PRESIDENT WILSON. De Fransche bladen stemmen alle in met president Wilson's antwoord op de nota van den Paus. De „Petit République" vat de meening samea in deze typische zinsnede: „Het antwoord heeft geen commentaren noo dig, alleen de onderteekeningen van de geal lieerde regeeringen." De heer Hervé raadt in die „Victoire" het Duitsche volk aan den Keizer te onttronen; volgens de „New-York Herald" heeft presi dent Wilson het verbanningsvonnis uitge sproken. De bladen zijn het eens met president Wilson, dat met de voor den oorlog verant woordelijke personen geen besprekingen kunnen geopend worden, heigeen de wereld als een bewijs van zwakheid zou aanzien. Overigens wacht men met belangstelling af wat het Duitsche volk in den Rijksdag hierop zal antwoorden. BRAND TE St.-PETERSBURQ. Verleden Vrijdag is om 4 uur in den na middag een brand uitgebroken in de raketten- afdeelmg van de munitiefabriek Ochta bij St. Petersburg, waarbij 45000 tot 50.000 gela den raketten, die gereed waren voor verzen ding naar het front, vuur vatten. De explosie was van dien aard dat stukken van het ver nielde dak van het fabrieksgebouw en bran dende raketten over de gehede stad tusschen het volk terechtkwamen, die toeschouwers waren van het vreeselijke schouwspel. Er ont stond een paniek, de inwoners verlieten voor het grootste deel hun woningen, waarop va- brand de grootste is gefeest die ooit de Rus sische hoofdstad heeft geteisterd. De vlam men sloegen uit tot een hoogte van dertig vadem. DE HOUTRIJKDCM VAN EUROPA. De „Rhein. Westf. Ztg." van 29 Augustus geeft eenige cijfers betreffende dien houtrijk- dom van die Europeesche landen. Europa be- HEEREN ROOKERSI Vervolg van het andere blad. Dat maakte een overweldigenden indruk op Koert, die onopgemerkt niet ver van Arnold stond, half verborgen door 't gordijn van de deur. Hij ging niet naderbijtij voelde in stinctmatig, clat het onder zulke omstandig heden beter is zich op een afstand te houden, als men geen troost kan geven. Hij1 dacht en daclit en kwam toen op een idee. Stil sloop hij weg, rukte in de gang jas en muts van dién kapstok en vloog naar buiten. De regen sloeg op straat hem in 't gezicht en d w.ind had bijna zijn muts afgerukt op ihctzelide oogenblik dat hij de huisdeur ach ter zich dicht deed, maar hij liep voort, het huilen stak hem In de keel. Hij had allen thuis wanhopig achtergelaten en er was uaast bij. „O God, laat Etty toch niet doodgaan!" Ook Koert werdi geplaagd door geweteua- rerwijten, ofschoon hij ze niet uitte, maar ere tand ig voor zichzelf hield. Zijn gezind heid jegens Etty was dikwijls niet lief ge weest, dat wist hij, niet zooals een broer voor z'n zusje voelen moest. Hij was jaloersch ge weest op haar, had gevonden, dat zij papa's gedachten en vrijen tijd te veel in beslag nam. „Nooit zal ik meer afgunstig zijn op Etty, als papa met haar speelt, als "ze maar blijft leven," dacht hij. Hij liep intusschen altijd door, liep tegen de menschen aan en trapte tusschenbeide in de goob maar ten slotte kwam hij in de straat waar Erik en Gunnar woonden. Want dat was zijn plan. Als hij maar op de een of an dere manier G imnar en Erik's mama mee kon krijgen naar huis, dacht hij, dan zou van zelf alles beter gaan. Hij had zich een bezoek herinnerd lang voordat mama en nieuwe papa getrouwdl wa- geboud a van de gelegenheid gebruik maak ten om tc plunderen. De orde werd eerst her steld door te hulp geroepen militairen. Het vuur heeft verscheidene huizen aangetast, een groote fabriek van dakvilt en groote hoeveel heden opgestapeld hout werden door het vuur vernield. De schade bedraagt verschei dene millioenen roebel. Men zegt, dat deze ren toen Erik Holm roodvonk had gehad en weer ingestort was, zooals ze zeiden, en erg naar was geweest. Koert had er langen tijd niet heen mogen gaan, maar toen hij dat euidelijk mocht en hij Holm in de voorkamer zat te wachten, terwijl Erik gekleed werd, hoorde hij Erik's vader met den dokter pra ten over de ziekte, die Erik doorstaan had. Toen had de dokter gezegd: „Ja, de liefde van uw vrouw heeft dat kind aan dien dood ontrukt." 'Koert had diic uitdrukking niet begrepen, en daardoor ook onthouden. Gunnar en Erik's vader was aangedaan geweest, hij had zijn hand op die van den dokter gelegd en geknikt, en Koert dacht dat het iets als een wonder moest zijn. Misschien kon tante nu iets voor Etty doen wat geen ander mensch kon. In alle geval zou er rust en orde komen thuis, dat wist hij. Hier woonde ze. Koert vloog de trap op, nam twee treden gelijk en stond met een kleur van agitatie in het voorportaal te wachten op het gevolg van zijn haastig hard schellen. Hij werd binnengelaten en vond zijn vriendjes aan den avondmaaltijd, ze keken verbaasd op toen ze hemi bij de deur zagen, staan buigen een bleek kereltje met groote, smeekende blauwe oogen. ■De jongens sprongen van hun stoel. „Dag Koert, ben jij. daar, dat is leuk." „Wat! Koert Lorin?" zei hun vader ver wonderd. „Koert, jongen, wat is er? Wat is er ge beurd1?" nep Gunnar en Erik's mama en. sloot 't door-natte ventje in haar moe derlijke armen. Alleen die aanraking al was vertroostend. Ja ziet u tante, het is omdat omdat o Etty is zoo ziek." Hij; onderdrukte zijn snik ken. „Ia Etty ziek? Ach, wat is dat naar! Wat zit in het geheel 303% millioen H.A. (Kanada alleen meer dlan 323 millioen H.A.) Finland is het rijkste ïan bosschen; zij be slaan meer dan de helft van de oppervlakte des lands. 'Dit is ook hst geval in Bosnië en Herzogewine. Rusland heeft nog bijna 210 millioen H.A. bosch, Skandinavië iets meer dan 20 millioen, Oostenrijk-Hongarije 16 millioen. Op de vierdelplaats staat Duitsch- land met 14.170.000 Hf.A. Alle andere lan- dten staan hierbij ver ten achten; Frankrijk bijvoorbeeld heeft slechts 9,75 millioen TLA. bosch. WAT MEN THANS KAN VERZAMELEN. De „Rhein. Westf. Ztg." van 29 Augustus wijst er op, dat de weegbree, het overal in velden en aan wegen groeiende onkruid, thans rijp wordt. De zaden van deze plant vormen een uitstekend voeder, niet alleen voor kana ries, maar ook voor kippen. Het blad dringt er daarom op aan, dat men deze zaden in de grootst-mogelijke hoeveelheden zal verzame len, waarbij de kleinste schoolkindierett goede diensten kunnen bewijzen. Ook komt nu de tijd weer, om de peulen van de accacia's te verzamelen voor de pro ductie van olie. Langs spoorwegen, in plant soenen en parken kan de jeugd dit doen, bij de accacia-boomen echter zullen er volwassen personen aan te pas komen. Het blad eindigt met een beroep op ieder een, om „alles, wat A natuur ons biedt, dienstbaar te maken aan liet belang van het algemeen." EEN GOEDE TIJID VOOR WILDE BEESTENLIEFHEBBERS 1 Terwijl paarden, koeieni, schapen en var kens de algemeene prijsstijging gevolgd heb ben, schrijft het Stoddtolmsche Attonblad, zijn de prijzen voor de wilde dieren sterk daald, de belangrijkste soorten niet min, dan 80 pet. De koning der dieren, die voor jj den oorlog 1000 kronen kostte, was nu voor j een spotpijsje van1 200 konen te krijgenmet olifanten en tijgers ging het net zoo. De oor zaak van deze merkwaardige daling der prij zen Lag natuurlijk in de moeilijkheid, die de eigenaars van beestespullen en diergaarden hebben om de dieren het noodige voedsel te verschaffen. 'Maar voor hen d!ie bijzonder op die lieve huisdiertjes gesteld zijn, schrijft het blad, zal het zaak zijn van deze prachtige gelegenheid gebiv k te maken en zijn inkoo- pen te doen, zoolunv de oorlog duurt. HET ITALIAANSCHE LEVEN'SMIDDELENVRAAGSTUK. De Italiaansche afgevaardigde Ciccotti dringt er in een artikel in de „Messagero", met het oog op de noodzakelijkheid een er meer intensieve graanprodudie op aan, d!at de Italiaansche regeering alle krachten des lands voor dat doel zal gebruiken. In de eer ste plaats, meent de schrijver, moest de landr bouw de beschikking krijgen over alle krijgSr gevangenen en verder over de gewone gevan genen, die straffen van minder dan drie jaar hadden te ondergaan, terwijl eindelijk de ou dere jaarklassen van het leger moesten wor den ontslagen ten einde eveneens bij den landbouw te kunnen worden werkzaam ge steld. De heer Ciccotti dringt er voorts op aan, dat ook aan de soldaten der overige jaarklassen, voor zoover zich dit eenigszins met de militaire eischen liet overeen brengen, oogstverloven zouden worden verleend en hij meent tenslotte, dat de burgers, die geene andere bezigheid hadden, eveneens voor het landwerk moesten worden gebruikt. Het voorstel bewijst, hoezeer de noodzake lijkheid, de levensmidaelproductie te verhoo- gen, in Italië wordt gevoeld. Men mag ech ter sterk betwijfelen, of de financieel beter ge situeerde kringen in Italië het wel bijzonder op prijs zullen stellen, wanneer hunne vrou wen en dochters, die geene andere bezigheden hebben, niet alleen zullen worden gebruikt voor landwerk, maar bovendien nog in ge zelschap van personen, die gevangenisstraffen voor ziekte heeft ze?" Ik weet niet ze denken vast dat ze dood gaat en nu wou ik tante vragen zoo heel vriendelijk vragen of tante met me mee naar huis wil g ïan, om ons 'te helpen 1" „Ik I" Ze kon van haar verbazing niet be komen. „Heeft niemand je gezegd dat tc vra gen? Ach neen, dat heeft zeker niemand. Jij bent maar hier naar toe geloopen, Koert, om dat je geen raad wist, dat begrijp ik wel. Maar zié je, mijn jongen, ik ken je papa en mama bijna niet." „O, dat doet er niet toe. Niemand thuis kan Etty helpen. We kunnen geen verpleegster krijgen vóór tegen den nacht. De kinderjuf frouw ligt maar te huilen, want zij heeft Etty kou laten vatten, en Lotje zegt, dat zij huishoudster Is en- daarom Etty niet kan op passen. En papa papa „Wat is er met papa, Koert?" „Papa is zóó wanhopig." „En mama?" vroeg ingenieur Holm lako- niek. „Mama is op het congres te Kopenhagen." „Zoo!" zei de heer Holm en keek naar Koert met een lachenden blik, dien Koert verschrikte. „Zool en nu wil jij een andere mama leenen, tot zij thuis komt?" „Neen, alleen maar totdat de ziekenver pleegster komt. Ach, lieve tante, komt u? Wilt u?" „ja zeker, mijn jongen, als ik van eenig nut kan zijn. "k Vind dat ik gaan moet, Hen drik." De ingenieur streek zijn blonden baard. „Hm en je vraagt niet eens tante's man, of je haar mag leenen?" „O ja, oom!" De heer Holm ging naar het raam. „Vind je, dat 't weer is, om een vreemde tante mee uit te nemen „Geen vreemde, tante, Hendrik!" beneden de drie jaren moeten ondergaan. DEN GOEDEN WEG OP. De Saksische minister van binnenlandsche zaken heeft aan alle ambtenaren en beambten opgedragen tegenover het publiek steeds vriendelijk en geduldig te zijn om de men schen niet dioor scherpe woorden of onheusche bejegening te prikkelen, daar de burgerij zich door de treurige tijdsomstandigheden toch reeds in een doorloopend zenuwachtigen toe stand bevindt, waardoor er weinig noodig is de menschen tot woede te brengen, die zich dan tegen de overheid in het algemeen' richt. Aan het publiek doet hij evenwel het verzoek het personeel niet te tarten, doch zijn zware taak, door zich gewillig en lijdzaam te be- toornen, te verlichten. EEN DIKKE BRIEF. Onlangs is op het postkantoor In Toos- berg en brief uit Kristiania gearriveerd, die bestemd was voor een firma in die stad, en die 500.000 kronen in contanten bevatte. De „brief" was een halve meter lang en 20 cM. breed en dik, terwijl het porto 161.15 kronen bedroeg. KORTE BERICHTEN De bekende Engelsche vredesvriend E. Morel, schrijver van gaarheid, en de Oor log" door Shaw dezer dagen geprezen als een der hoogstaande Engelschen, Is gearres- Maar Koert was dadelijk weer het welop gevoede jongeheertje, de toekomstige man van de wereld. „Als ik oom's telefoon even gebruiken mag", zei hij, „dan had ik een rij tuig willen bestellen." De ingenieur lachte luid. „Nee, dank je, hoor, dat zal lk zelf doen." „Maar oom, lk moet lk wil hij had zijn portemonnaie al half uit zijn zak. „Ja, dat komt terecht. Maar eerst iets an dera en daar hangt alles van af is Etty's ziekte hesjnettelijk?" Koert liet zijn hoofd hangen. „Dat dat weet ik niet." „Nu 't is beter, dat eerst te onderzoeikien." Hij haastte zich naar de telefoon op zijn vlugge, drukke manier. 'ees maar niet bang, Koert, ik ga wel met je mee. Nu moet je een kop thee drinken ja, dat moet je, nu je uit geweest bent in dat natte weer. Misschien had je thuis nog geen thee gehad?" „Neen, nog niet." „Nu, eet dan met Gunnar en Erik, terwijl ik me klaar maak; de jongens waren pas be gonnen. Gunnar, nu ben jij de gastheer." De jongens zaten met elkaar aan tafel, maar een gesprek vlotte niet. Gunnar en Erik hadden genoeg om over te praten met Koert als hij blij was, maar ze wisten niet goed wat men kan of moet zeggen tegen' een jongen die verdriet heeft De ingenieur en zfjn vrouw kwamen tege lijk weer binnen. „Het is erge longontsteking, de dokter was er juist. Ik sprak met de huishoudster, die er zulke vaste principes op nahoudt. Jla, ga dan maar, vrouw, anders neb je toch geen rust, dat weet ik. En het rijtuig rolde door de straten, en Koert hield tante Holm's hand vast en voelde zich getroost en veilig. In afwachting van nadere publicatie om trent de Ln werking getreden distributie van koffie en thee, wordt net publiek er op attent gemaakt dat de lichamen van de broodkaas ten over de 25e en 26e week moeten worden bewaard, daar tegen afgifte van die lichamen koffie en thee zal worden verstrekt. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar- Alkmaar, 1 September 1917. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend, dat op nader te bepalen dagen en uren de GASFABRIEK voor het publiek, dat zulks verlangt, kosteloos ter bezichtiging zal worden gesteld. Zij die dit wenschen, worden uitgenoodigd daarvan vóór 8 September as. kennis te ge ven ten kantore der lichtbedrijven (adminis tratiegebouw aan den Helderschen weg). Zij ontvangen dan doorloopend genummerde toe gangskaarten, waarna de Directie tijdig zal bekend' maken op welke dagen en uren da houders ter bezichtiging der fabriek zullen worden toegelaten. Aan kinderen beneden den 16-jarigen leef tijd worden geen toegangskaarten verstrekt. Alkmaar, 30 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. teerd, omdat hij trachtte zeker pamflet naar Zwitserland te zenden." Duitsche bladen hebben bij vergissing den Engelschen oud-minisfcer Grey plechtig „uitgeluid". Niet echter de oud-minister maar een naamgenoot is overleden. Een slecht soldaat la tot burgemeester en een matroos tot gemeentc-secretaria van Kroonstad gekozen. Politie, soldaten en zeelieden te Nieuw York dreven een' antl-Engelscke betooging uiteen, georganiseerd door de vrienden van de lersche vrijheid. Twee leiders zijü gearres teerd. Een smid' en zijn vrouw uit Berlijn had den in een dorp boter en eieren gekocht, wel ke in beslag werden genomen. In hun woede ver trapten zij boter en eieren, en maakten ze zoo onbruikbaar. Zij werden voor het opkoo- pen elk tot 100 mark boete, doch wegens het onbruikbaar maken der levensmiddelen elk tot 4 weken gevangenisstraf veroordeeld De Fransche minister van binnenland- Hij liep het donkere huis door en sloop op de teenen naar de kinderkamer. Daar zat Arnold bij Etty's bedje, op het oogenblik ge heel alleen, met zijn hoofd in z'n handen. Hij keek op, Koert wenkte geheimzinnig en Arnold ging naar hem toe. „Hoe gaai het, papa?" „Het ia iets beter voor 't oogenblik. Zijn stem klonk niet meer zoo overspannen, ma.ir diep bedroefd. „Ziet u papa, ik vond dat hier niemand was die Etty goed kon oppassen en daar om daarom daarom heb Ik Gunnar en Erik's mama voor haar geleend 1" „Ben je niet wijs, jongen? Wat heb je ge daan „Ze wou graag komen, zei ze, als ze eenig nut kon doen ze is hier in de vestibule." Koerfs oogen drongen groot en onrustig in die van Arnold, er stond schrik in te lezen, hem misschien te hebben mishaagd. Een droevig lachje gleed over Arnold's gezicht, hij boog zich plotseling en gaf Koert een kus. „Dank je, Koert", zei hij, „je bent mijn vriend en kameraad." Gunnar en' Erik's mama was voor hem noj altijd een geheimzinnige persoon lïjfchei» Maar zooveel had hij in deze jaren over haar hooren praten, dat 't zelfs hem een soort van vertroostende rust gaf te hooren, dat zij in huis was. Ze stond in de vestibule onder de inmiddels aangestoken lamp, en toen Arnold naar haar toe kwam, reikte ze hem een hand met tranen van medelijden in haar oogen'. „Dank, dank, mevrouw Holm," zei hij, „dat u komt, is meer dan vriendelijk. Vergeef Koert, ik was zóó verlegen, toen ik hoorde wat hij gedaan had." „O, mijnheer Scheffer, ik wil zoo graag doen wat ik kan." (Wtatft vervolgd). COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1