DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OOELOe. 6B Derbaatd dnh drlBgend verzoek. 1917. DINSDAG 4SIFTE No. 207 Honderd en negentiende j&are&ng. Ahonnementsprns p 3 maanden f UO. fT. p. post 11.50. Adyertentieprt|s124Ct p. regel, groote letters naar ptaatsrnimte. Brieven fr. B. V. Boek- en Handelsdrukkerij v,h. HERffls. COSTER 4 ZOON, C9. Telefnr. 3. BEI m&mihAm. Maximnmpr|)zea Theo en Koffie. Ov&r den abortn®roenteprijs wordt bij vooruil botattng beschikt. Bowffsnommers 6 sent. ALKMAAR, 4 September. Riga is den Duitschera als een rijpe vrucht in den schoot gevallen. Hei ioopt ook in den oorlog soms zonder ling. Juist twee jaar geleden scheen Riga eiken tg in Duitsche handen te zullen vallen. Dc Russen waren toen alom op den terugtocht en veUlmaarschalk v. Hindenburg kon een groo- te hap Russisch grondgebied opslokken. Hij zat in dien tijd goed in zijn materiaal en na dat bij Leuuawaden eenmaal een troepen macht over de Duna was gezet, scheen niet alleen Riga bedreigd, maar kwam zelfs de mogelijkheid van een tocht naar St.-Peters- burg in het verschiet. Riga hield intusschen stand en daardoor kwam de Duitsche opmarsch tot staan. Qeruimen tijd bleef het daar in het noorden rustig, totdat in de afgeloopen Januari- muimd de strijd er opnieuw ontbrandde. De Duitsciitrs dachten dat de Russen er een offensiei in den zin hadden en gingen, om vóór te zijn, tot den aanval over. Nu trokken zij even ten noorden van Dunaburg over de rivier, de Russen wisten evenwel dit succes weer ongedaan te maken en de oude toestand was weer hersteld. Over de aanwijzingen, welke een nieuw krijgsbedrijf deden vermoeden, spraken we gisteren. De toestand heeft zich nu verras send snel dusdanig ontwikkeld, dat de Rus sische bevelvoering, het dreigende gevaar van omklemming voor de stad en van afsnijding voor de troepen inziende, de ontruiming van Riga heeft gelast. Wanneer men van Duitsche zijde dan ook meldt, dat de stad is veroverd, zal men wel bedoelen, dat zij is bezet. Het Russische legerbericht zegt verder, dat eenige trcepenafdeelingen de stellingen heb ben verlaten en in noordelijke richting terug trokken. Hieruit volgt, dat de desorganisatie in het Russische leger voortduurt. En daarom is het niet onmogelijk, dat men in het noorden een herhaling zal krijgen van hetgeen men in het zuiden heeft gezien: een deels gedwongen, een deels gewilden, althans door de wegloo- pende soldaten gewilden, Russischen terug tocht over groote uitgestrektheid. St. Peters burg iis nog verre 500 K M. ruim! maar bij voortgaande ontreddering van de Russi sche verdediging is een ernstige bedreiging van de hoofdstad geenszins buitengesloten. Als de Duitschera nu nog beschikten over het materiaal, dat ze twee jaar geleden bezaten Nu ze echter een dergelijks groote macht mis sen, kan het zijn, dat ze verdei weinig vruch ten kunnen plukken. Er dient rekening mee te vorden gehouden, dat de val van Riga van ;ierkenden invloed zal zijn op den toestand in Rusland, op den geest van het Russische leger. Het dreigende gevaar kan als een ge nezende medicijn werken. Te eerder, daar on- lanjs van Duitsche zijde te kennen werd ge geven, dat men geen plannen ten opzichte van deze streek had. Toen de voorloopige Russi sche regeering n.l. eenige weken geleden reeds wees op het dreigende gevaar, dat de Russische hoofdstad zou kunnen loopen, liet de Duitsche regeering officieus weten, dat de Duitschera geen plannen in die richting had den. Het ligt voor de hand, dat de voorloopi ge Russische regeering van die verklaring thans partij zal trekken, nu de belangrijkste havenplaats der Russische Oostzee-provinci- en, welke de golf van Riga geheel behecrscht, ontruimd is moeten worden. Men kan dus zeggen, dat de verrassing van Riga zich verder kan ontwikkelen In strategi- schcn of in politickeu zin. Met groote belang stelling mag dus haar verdere ontwikkeling tegemoet worden gezien. De elfde Isonzo-slag smeult nog wat na. In Vlaanderen Is echter het vuurgevecht hervat. Hier betreft het, zooals een Berlijnsch lericht zegt, een strijd om de artilleristlsciie •vermacht. Infanterie-actie zal daarop ook nu wel weer volgen, zoodat de Septembermaand groote bedrijvigheid Bchijnt te zullen bren gen. VARIA. HET ENGELSCHE VAKVER- EENIGINGSCONGRES. Het vakvereenigmgscongres, dat te Black pool geopend i.i, wordt bijgewoond door 695 vertegenwoordigers van 3,000,000 leden. De heer Henderson zat, naar de 'N. R. Ct. meldt, op, die tribune en werd warm verwei komd. Ook werd er luid gejuicht, toen 's hee ren Henderson's naam in de inleidende toe spraken werd genoemd. De hcei liendlerson laar de eenige vertegenwoordiger der poli tieke arbeiderspartij. De heer Hill zei in zijn openingsrede, dat, als de arbeiders zouden kunnen meegaan met het voornaamste oorlogsdoel en dit scherp voor oogen houden, ze op weg zou zijn naar de juiste beslissing over het veel betwiste on derwerp van het internationalisme. Wat is dar dat doel? Hij antwoordde in president Wilson's woorden - We zullen uitscheiden met vechten op den dag, dat de demokratie in veilige haven is. De dlemokratie is evenwel feen gesdjenk van koningen of regeeringen. e zou nooit door militaire inspanning tot stand kunnen worden gebracht. 'De beer Hill teekenide ook verzet aan tegen de weigering van de passen voor Stockholm en' besloot aldus: van imperialisten en voor standers door dik en dun van inlijving, die dte vijanden ons toekennen, weten wij tenmin ste niets en we zijn nog bereid hen te verloo chenen. Niet voor 's konings eerzuchtige be doelingen noch voor exploitatie van kapita listen iiebben onze zonen hun leeen gegeven en hebben wij- binnen de grenzen onze dier bare rechten en vrijheden geschorst, terwijl we lange, treurige dagen en nachten1 door ploeterden om het materiaal te maken, noodig om te overwinnen. Ons geschil betreft niet de werklieden en arbeidende vrouwen van Duitstiiland', maar het stelsel en de regee ring, die vrees en verdenking in Europa heb ben- gezaaid en het volk ouder de alsten voor bewapening gekromd. We zijn het eens met alle volken-, die nu den- volkerenvredte zoeken alsmede waarborgen voor de bestendingheid daarvan Dit is het werk des volks, van de volken in alle landen Wij hebben aan dat werk meege daan en dat leven meegeleefd-, om dien oorlog voort te zetten. Wij kunnen- ook het geloof in de eerlijkheid van het doei en het onderling begrijpen versterken door over een- interna tionalen- bond- na den oorlog van- gedachten te wisselen, d-ie die menschen van lagen rang in alle landen tezamen als broeders zal om vatten. De conferentie besprak praktische arbeids- kwesties en stelde de beraadslaging over Stockholm tot heden uit. HET GETUIGENIS VAN GENERAAL JANOESJKEWITSJ. Terwijl het eerste getuigenis van generaal Janoesjkewitsj reeds bekend is, is zijn tweede getuigenis tot dusver nog niet volledig be kend geworden. Wolff zendt thans den volle- digen tekst, ontleend aan het Nowoje Wrem- ja van den 29en Augustus: Toen het besluit over de mobilisatie geval len was, gelastte mij de Tsaar den Duitschen gezant Pourtalès te zeggen, dat de uitvaardi ging van het mobilisatiebevel geen vijandelij ke daar tegenover Duitschland was, en voorts dat Rusland de vriendschappelijke betrekkin gen met Duitschland verlangde te handha ven. Ik vertelde van deze lastgeving aan minis ter Sassonof (den minister van buitenlandsche zaken). De minister liet zich schamper uit over Pourtalès en ried mij aan, liever ruge- spraak te houden met den Duitschen militai ren attaché, die van zulke kwesUa meer ver stand had. De militaire attaché had vroeger de ge woonte om, als ik hem uitnoodigde op den generaled staf te komen, precies op tijd te verschijn; - en wel in uniform, en hij sprak dan nooit anders dan Russisch. Ditmaal evenwel liet hij mij een uur wach ten, kwam in burgerkleeding en sprak uit sluitend Fransch. 'k begon met reggen, dat Rusland tegen over Duitschland geen agressieve oogmerken had, waarop de majoor antwoordde met on wrikbare stelligheid, dat hij daarover betere inlichtingen bezat. Ik gaf hem mijn eerewoord als chef van den generalen staf, dat op dat ooganblik (den 29sten Juli, om drie uur precies n.l., de mo bilisatie nog niet afgekondigd was (Ik her inner mij dit gewichtige oogenblik nog pre- cies(. Et majoor geloofde mij niet. ik bood hem aan, mijn verklaring schrifte lijk over te leggen, hetgeen hij hoffelijk van de hand wees. llc beschouwde mij als gerechtigd hem zulk een schriftelijke verklaring te geven, aan,-, zien op dit oogenblik de mobilisatie inder daad nog niet was uitgevaardigd. Ik had de oekas, waarbij de mobilisatie werd bevolen toen namelijk nog in mijn zak. EEN SOHERMUTSELINO TER ZEE. Aan- de Deensdie kust heeft een gevecht plaats gehad tusschen vier gewapende Duit sche mijnentreilera, welke door Britsche tor pedojagers werden verrast. De vier treiters weden- bestehadiigd en op strand gezet. Er zijn- verscheiden dooden. Na de stranding gingen de Engelscben voort met schieten Op het land werd een huis getroffen. De Deen- sche pers verwacht een ernstig protest tegen EngelandBi schending der Deensche onzij digheid. Politiken zegt: De projectielen bij Halms- land toonden hoe dicht het onweder bij ons was; de schade is gelukkig gering. Zoolang de officieele berichten dier Deensche autori teiten niet zijn openbaar gemaakt, kennen wij de bizonderheden- niet, maar wij loopen niet te veel op het onderzoek vooruit, als wij er on wijzen, dat schendingen der neutraliteit plaats grijpen, die niet zonder protest kun nen blijven. Volgens de bepalingen van het volkenrecht had' de strijd moeten- eindigen, toen- een der beide partijen p onzijdig gebied kwam. KORTE BERICHTEN. De nieuwe Belgische minister van Oor log heeft nieuwe verordeningen gegeven om trent het Vlaamsch in het leger en voorzie ningen getrofen tegen anti-nationale propa ganda. De „Neuen Zuericher Nachrichten," het blad dat in nauwe betrekking staat tot het Vaticaan, meldt dat de Paus zijn vredesactie voortzet. Een bijzondere correspondent van de bij het Ami crnk besenrijft de legervo dingen en zegt, dat er een Amerikaansch Associated Press" bij het Amerikaansche le ger in Frankrijk beschrijft de legervoorberei vliegkamp wordt aangelegd met plaats voor 15.000 leerling-vliegers. Dit vliegterrein zal vermoedelijk het grootste zijn in de geheele Europeesche oorlogszone. De Orieksche koning heeft aan gene raal Sarrail de orde van den Verlosser ver leend. Duitsche vliegers wierpen bommen op Duinkerken en on Belfort. Te Duinkerken werden verscheiden burgers gedood of ge wond. Italiaansche vliegers bombardeerden verscheiden plaatsen van de West-kust van Istrië Zondag zijn te Lissabon alle post- en telegraaf-bedienden gemobiliseerd en onder beheer van het ministerie van oorlog ge plaatst. Lissabon was gisteren telegrafisch geïsoleerd, maar de toestand is thans weer normaal. Dinsdag zal te Minneapolis een confe rentie van arbeiders-organisaties worden ge houden om stappen te overewgen, teneinde de pro-Duitsche propaganda in net land te fnui kt :en. Volgens de „öersjewija Wjedomosti" zal de ex-Tsaar binnenkort uit het goever- neur8huis te Tobolsk worden overgebracht naar een in de buurt van de stad gelegen klooster. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de oud-premier Sturmer op 77-jarigen leef tijd1 is overleden, MIJNEN OP ONZE KUST. Gisteren zijn te Noordwijk dertig mijnen aangespoeld. De laatste dagen rijn te Zandvoort een 15- lal mijnen aangespoeld. Den baders, die zich in de onstuimige zee gewaagd haddien (het waren er niet veel) werd verzocht zich daar uit te verwijderen. Strand en boulevard wer den door militairen en politie afgezet, terwijl de bewoners der hotels en pensions, welke zich in de „gevaarlijke zóne" bevonden en kamers aan de zeezijde hebben, voor alle ze kerheid naar de landzijde zijn verhuisd. Zondagmorgen in de vroegte is er een mijn ontploft, zonder schade aan te richten. Met het opruimen is reeds een aanvang gemaakt. legen den Noorderpier te Hoek van Hol land is Zondagnacht een drijvende mijn ont ploft, waardoor nogal schade werd veroor zaakt. Drie mijden dreven op het strand. VEILEN VAN KOOL, DUBBELE 'ERSIEBOONEN EN SNIJBOC f De rijkscommisie van toezicht op de ver- SPERSIEBOONEN EN SNIJBOONEN. eteniging „Groenten-Centrale" heeft aim de betrokkenen meegedeeld, dat voor snijboonext en dubbele spersiebooncn met ingang van Maandag 3 September de volgende percenta ges van kracht zijn60 binnenland, 20 fabrieken, 20 buitenland. Van bloemkool moet met ingang van dien datum 100 voor het binnenland worden geveild. Van de op brengst van het voor het buitenland geveilde gedeelte van witte kool moet door het vei- lingsbestuur 10 worden ingehouden ten bate van de voedselvoorziening. Wanneer de prijs van uitschot witte, roo- de, en savoyekool loopt beneden 1 cent per K.G., mogen de partijen voor dc drotreriicri of zoutcrijen worden ovexgevelld. ge zuurkool mogen hun witte kool, afkomstig m^Êm' -ii> van eigen teelt, voor zoover liet 't De ondernemingen tot het fabricceren van too hetwell anders voor het buitenland moét werdn geveild, betreft, zelf voor de zuurkool- inmakeril terugkoopen. Overigens mag thans geen witte kool (behalve het genoemde uit schot! voor de zuurkoolinmakerij worden be stemd. ZINDELIJKHEID BIJ HET VERWERKEN VAN GROENTEN EN FRUIT. De rijkscommissie van toezicht op de Ver- eenigingen groenten- en fruitcentrale heeft aan de ondernemers tot het verduurzamen van groenten en fruit meegedeeld, dat haar gebleken is dat niet overal de voorschriften nopens hygiëne en die beoogen de het ver krijgen van een deugdelijk product, zorgvul dig in acht worden genomen. Een strenger optreden tegen overtreders dezer voorschriften zal niet uitblijven. DaaT waar zulks niet het geval mocht blij ken, zal de rijkscommissie niet aarzelen over te gaan tot afvoering van de lijst der inge schreven inrichtingen, welke afvoering in ernstige gevallen definitief zal zijn. De ondernemers zulten hebben toe te zien, dat ook wanneer van huisarbeid gebruljk genomen, vbgkp cmfwky cvmgbfy vbg gekyq wordt gemaakt, de voorschriften in acht wor den genomen. De rijkscommissie hoopt dat de onderne- LANDHUISHOUDKUNDIQ- CONGRES. Gisteren is te Assen het 69e landhuishoud- kundig congres geopend door dien voorzitter ridder van Rappard. Allereerst was aan die ordle het verkiezen van twee bestuursledten ter voorziening in dte vacaturen, ontstaan door het overlijden van dten heer S. P. Geertsema en wegens het af treden van den heer I. G. J. Kakebeeke. Ge kozen werden de heeren ér. H. Molhuysen te Leeuwarden en J. Kok te Veendam. De rekening van het congres sluit met een nadeelig saldo van 178.05. Het ledtental is echten groeiende. Thans is dit 528 en 75 vereenigingen. De hoer C. Nobel, van Scfaagen, hield een afsluiting van den aanvoer van levensmidde- inleiding over de vraag: In hoeverre is bij len en voedermiddelen voor vee de voeding van het Nederlandsche volk verzekerd? Spr. meende, dat de veestapel zoodanig moest worden ingekromyen, dat de achterblij vende dieren gevoederd kunnen worden met goed voeder, hooi en bietienlof. Voor den win ter moeten op dien grond worden» opgeruimd, 600,000 oude koeien, 500,000 jonge koeien, 100,000 paarden, 800.000 varkens en 5 mil- lioen kippen. Blijft dit nagelaten, dan zullen de dieren veel voedfirstof gebruiken, die de mensch den komenden winter noodig heeft. De regeering moet de opruiming regelen en die met aan.de hoeren» overlaten. Voor het aanhouden van vee moet vergunnig worden verleend. Daar de productie van vleesch en melk ver minderen zal, is inbeslagneming van alle slachtvee en melk noodig. Ook peulvruchten, olie en zaden moeten1 door de regeering m beslag genomen worden. Dan kan een billijke distributie worden bevorderd en tegen onnut verbruik gewaakt. 'Spreker wraakte het, dat de boeren in de gelegenheid werden gesteld reusachtige win sten te behalen, terwij l die regeering het land in schulden moest steken om den bijslag op levensmiddelen te betalen en de mobilisatie- kosten te dekken. Had de Staat dten uitvoer georganiseerd en was voor het resteerendie geld kunstmest aangekoch t, dan waren de belangen van zand en veenboer al niet meer mogelijk, zijn be drijf uit te oefenen. Een export-centrale zou billijker toestanden hebben geschapen, en we waren vrij gebleven van reusachtige export- winsten en consenten-zwendel. Nu is aan ge lukzoekers de baan vrijgelaten. Spr. bepleitte tot hetbezuinigen op levens middelen: lo. het verkrijgbaar stellen1 van le vensmiddelen tegen sterk verhoogde prijzen, en 2o. het aan iedter inwoner uitkeeren in geld van het verschil tusschen normale en gezette mers er vrijwillig toe zullen overgaan, alle uitwassen der huisindustrie tegen te gaan. Het doen snijden van booncn buiten de in richting is verboden. prijzen. Die middelen zullen het weelde-ver- bruik beperken cn het bonnenstelsel overbodig dóen zijn. Op die wijze wordten soberheid in levenslange en spaarzaamheid met levens- mi adelen aangekweekt. Spr. meende eindelijk, dat krachtiger moest worden opgetreden te gen wetsovertreders, terwiü moest voorkomen worden, dlajt met het verbouwen van peul vruchten, waaraan Neder'and minder be hoefte heeft, meer winst wordt gemaakt dan met het verbouwen van voor Nederland noo- ;e gewassen 'erschiillenide heeren voerden over deze in leiding het woord, waarbij oa. opgemerkt werd, dat de regeering dien graanverbouw niet voldoende aanmoedigt en1 mede door het gebrek aan voldoenden kunstmest het vol gende jaar verschil lende landbouwers en ontginners hunne gronden braak zullen laten liggen. Heden zullen prins Hendrik en minister Posthuma het congres bezoeken. NIEUWE SPOORWEO- AMBTENAARSBOND. Zondag 2 September vergaderden de hoofd bestuursleden van de bij de Ned. Spoorwegen bestaande ambtenaarsbonden, welke plamieu hebben tot samensmelting. Concept, statuten en huishoudelijk reglement werden behan deld en behoudens enkele wijzigingen goed gekeurd. Aan de commissie u.i dte bone u, welke de DE KONINGIN-MOEDER TE BUSSUM. Glslterm'idclag is de koninginftnoeder te Bussum geweest. Zij bezocht de openbare leeszaal, de nieuwe herv. kerk en het zieken huis, de St. Gerardus Majella Stichting. Ten gemeentehuize, waar het Dagelijkseh Bestuur tegenwoordig was, werd de thee gebruikt. Hierw erden de geschenken bezichtigd, door de oud-Bussumsche vrouwen op 1 Mei j.l. bij het 100-jarig bestaan van Bussum aan het geemtenbestuur ten behoeve der raadszaal aangeboden. Tegen vijf uur vertrok H. M. weder naar Soestdijk. Gemengd nieuws. ONDERWIJS EN KOLENNOOD. In verband met den kolennood zal het la ger onderwijs in Hilversum tijdelijk gereor ganiseerd worden. Er zal slechts vier dagen school gehouden worden, terwijl de daar door verloren gaande uren op andere wijze zulten worden ingehaald. Daardoor rekent men 3040 op de brandstoffen te zullen besparen. AANGIFTE voor de volg. cursussen, ■itelnittnd op Mmdag 4 en Vrtydag 7 Sept., Suur ea Woensdag O Sopt. 10IE hup in hsl Bnrgerweesïmls. Goedkoope cursus in het knippen van Ondopkloedlng, 8 lessen f 1.2 avond lessen p. w. voor meisjes van minstens 16 jaar. Qoedkoepa cursus in het Knippen van Bovenkleedlng, 13 lessen I 1,50 als boven. Cursus in Handwerken voor learlingen van H. B S. en Gymnasium, c.a. 3 uur p. wbulten schooltijd, f 30 j% J» Cursus Itt Toekonen, Woensdags I1/j— S'/s uur *5 P- J- Inlichtingen worden gaarne vonhrotrt door de directrice 1. F BEUMER. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR verzoekt ver bruikers van regeeringsartikelen, houders van bonboekjes voor rantsoeneeringsartikelen, be leefd, doch dringend, hunne BÓNS NIET AAN DEN WINKELIER AF TE GEVEN, wanneer de daarvoor aangegeven artikelen niet worden geleverd. Door aan dit verzoek niet te voldoen wor den de goederen aan de controle van het distributiebedrijf onttrokken en kan dit niet anders dan bezwaren opleveren voor de voor ziening onzer gemeente van levensmiddelen voor den komenden winter. Hij verzoekt het publiek en de winkeliers volte medewerking te willen verleenen, opdat hij volkomen In staat wordt gesteld de beschikbare voorraden ondier zijn bereik te houden. Mocht hem blijken, dat aan zijn verzoek rfiet wordt voldaan, zoo zal tot uitsluiting [aan, voorzoo lang dit in ,hn ;oedei: gang van zaken noo- worden overg belang van dig wordt geac De \irecteur voornoemd, D. SCHENK. Alkmaar, 4 September 1917. PARAFINE. DE DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt mede, de volgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid cn Handel te hebben ontvangen': Gezien artikel 8 der Dlstributiewet 1916; heeft goedgevonden te bepalen: 1. dat de door hem uitgevaardigde verbo den van aflevering en daarmee verband houdtend vervoer van goederen geacht worden niet te gelden, voor zoover vervoer of afleve ring dier goederen, al of niet bewerkt of met andere .doffen gemengd, geschiedt in kleine hoeveelheden door apoih :ers en apotheek- houdende geneeskundigen voor geneeskundig gebruii ai op gene siiund'ig voorschrift; 2. dat de door hem uitgevaardigde ver boden van aflevering en daarmee Verband houdend' vervoer van parafine en lijnzaad, al of nit-t bewerkt of met andere stoffen ver- mci gd, geacht worden1 niet te gelden1 voor zen dingen van fabrikanten van of groothande laren in chemische en pharmaccuTiache prae- paraten aan ziekenhuizen, apothekers en apotheekhoudende geneeskundigen, onder voorwaarde evenwel, dat het vervoer of afle vering geschiedt in hoeveelheden tot een ma ximum gewicht van 3 K.G. bruto per zen ding, wat parafine en van 5 K.G. bruto per zending wat lijnzaad' aangaat. De Directeur voornoemd D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR, deelt mede, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid cn Handel, heeft goedgevonden: vast te stellen de volgenidie maximumprij zen legen welke In den kleinhandel TFÏEE en KOFFIE ten hoogste zuilen mogen ver kocht: THEE 1.40 per X K.G. KOFFIE 1.- per K.O. Alkmaar, 4 September 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. HET VERMINDERDE BROODRANTSOEN De Nieuwe Deventer Bestuurdersbcnd heeft in verband met het verminderde broodrant soen, bij den minister van landbouw aange drongen op verstrekking van andere voe dingsmiddelen, meer rijst, gort, havermout en vooral vet, daar met het verkrijgbaar zijn de voedsel de menschen niet behoorlijk ge voed kunnen worden. Tevens werd gevraagd verstrekking van goedkoope aardappelen. ROTTENDE AARDAPPELEN. Het hoofdbestuur van den Groninger Land- bouwbond heeft den minister van landbouw gevraagd vergunning te verleenen voor het onmiddellijk tot meel verwerken van aardap pelen, wijl door de vete regens op vete plaat sen aardappelen, vootral Eigenheimers, 'in den grond beginnen te rotten. Indien die ver gunning niet verleend wordt, vreest het be stuur, dat groote hoeveelheden aardappelen geheel verloren zullen gaan. COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1