DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OOBLÖ&. No. 208 Honderd en negentiende jaargang. 1917. mt m WOBS8DAG 5S1PTEMBER Aknnenestrt per 3 maanden f UO. ft. p. post f 1.50. AdTCrtenttepMtct p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieyen fr. N. V. Boek- en Randetsdrnkkerfi ?.ti. HERlfls. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. Vergadering tan dea Gemeenteraad f. Alkmaar. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 5 September. Er heerscht in Duitschland groote vreugde over het bezit van Riga. De Duitsche Keizer telegrafeert her- en derwaarts en verblijdt ge neraal Ludendorzi met het grootkruis van en rooden adelaar met eikenloof en zwaai den, Berlijn verkeert in feeststemming, de pers juicht, de schooljeugd heeft vrijaf. Men is in „zegesstemming." Verschillende on. meligheden maken dit verklaarbaar, in de eerste plaats verlangde men naar een i. (baar .oenfeit, gelijk de bezetting van een belaugi U vijandelijke stad is. M u heeft zoo lang geteefd in en voor het strategisch defensief, met het streven om zoo goed moge lijk te houden wat men heeit, dat 't een vera deming is, eindelijk weer eens wat in bezit re kunnen nemen, Men begroet het' wapenfeit ais een bewij3, dat de Duitsche wapenkracht nog niet uitgeput is en de macht der Duitsche st ie„> g met gebroken. Men ziet in de bezetting var. Riga de verkrijging van een basis, welke voor verdere ondernemingen te land en te zee een goed uitgangspunt vormt Men hoopt op de verdere bezetting van een landstreek, welke een vruchtbaren oogst be looft en zoo het levensmiddelentekort kan aanvullen, gelijk men een dergelijke hoop on getwijfeld ook ten opzichte van Zuid-Rusland koestert. Men weet, dat het verlies voor Rus- la: .1 gepaard gaat met een verlies voor de enteni en i.'. nkt allicht aan de Schotsche linnenhandelaars, dia nu van vlas zullen zijn beroofd. 13'j dit alles ziet men over het hoofd, dat de be: ifing tenslotte vooral te danken is aan den ejlendigen toestand van Rusland wordt er zelis niet gemeld dat de Russen en de Letten aan dit front met elkaar slaags ge raakt zijn? En men vergeet, dat wel is waar de materieele buit groot (meer dan 150 stuk- k 'c geschut en veel oorlogsmateriaal) is, maar dat het geringe aantal gevangenen (eenige duizenden) duidelijk wijst op een overhaasten, algemeenen en geslaagden vlucht. Men leest dan ook alleen maar van partieelen tegenstand, van plaatselijke hard nekkige gevechten, waarbij de Duitschers ge bruik gemaakt hebben van hun vloot zoowel als van hun cavalerie. Aan de zijde der entente is men dan ook wel terecht slecht over Rusland te spreken en verheelt zich niet, dat de Russen nog wel meer terrein zuilen verliezen. Men troost zich echter met de overweging, dat Amerika de entente wel schadeloos zal stellen voor de teleurstellingen, van Rusland ondervonden. Men zal de resultaten aan het front zien in het a.st voorjaar, zoo wordt verzekerd. Intusschen winnen de Duitschers verder terrein. Ook Dunamunde, de voorhayen van. Riga is reeds door de Russen ontruimd, ter wijl de Russen over de zuidelijke Aa werden geworpen. De Duitschers zeggen, dat hun troepen overal cog in opmarsch zijn, de Russen melden, dat ze maatregelen nemen om de indrukking van het front te herstellen, maar ze berichten ook, dat benden Boldaten zonder eenig verband vluchten langs den straatweg naar Pskof. De Italianen hebben opnieuw een aanval op de Monte San Oabriele gedaan. Het Oortenrijksche legerbericht zei er alleen van, dat de Oostenrljksche troepen op de noorde lijke helling opnieuw in hevige gevechten werden gewikkeld. Een Central-news-tele- f meldt venwel uit betrouwbare bron, dat deze geweldige bergstelling door de Ita lianen is genomen, die grooten buit en veel gevangenen maakten. Officieele bevestiging dient afgewacht. Is de verovering inderdaad gelukt, dan zullen de Italianen in hun elfde offensief een aanmerkelijke vordering in de üchting van Triest hebben gemaakt. De stad Ifi dan natuurlijk nog wel niet hun, maar de bezetting zal er door zijn vergemakkelijkt. Ln in elk geval zou het succes als een buiten gewoon wapenfeit mogen worden aange merkt. In het Westen deden de Franschcn een drietal uitvallen, die geen terreinwinst, wel echier eenigen buit opleverden. Met laatste Duitsche legerbericht meldt toenemende gevechtsactie. Blackpool heeft Stockholm voorloopig van de baan geschoven. De in de Eugelsche stad gehouden conferentie van vakvereenigingen besliste met 2.849.000 tegen 91.000 stemmen, dat op het oogenblik de conferentie te Stock holm niet met succes zouj kunnen worden be kroond. Noodig wordt Het geacht, dat de uienic-socialisten hei onder elkaar eens Ejjn over Je vredesvoorwaarden. Dan eerst zal het oogenblik zijn aangebroken om met de socialisten uit de middenmogendheden samen te komen. Over de vredesactie van den Paus wordt de laatste dagen niets bijzonders meer ver nomen. VARIA. 'KRUPFS JACHT GERMANIA. Het bekende jacht Oermania behoorende aan de familie Krupp, dat door die Engelschen in het begin van den oorlog te Cowes was buitgemaakt, is door Hans Hannevig die het voor 12000 hadi gekocht voor 240.000 verkocht met den1 naam Exen onder Noorsdie vlag gebracht. Het had' indertijd 540.000 gekost. KORTE BERICHTEN, De Britsche mijnwerkersbond verlangt een lonosverhooging van 25 pet. Er schijnen reeds mijnwerkersgroepen te zijn, die tot sta king willen overgaan. Er is in Engeland gebrek aan lucifers, niettegenstaande de fabrikanten beweren, dat er voldoende geproduceerd wordt. Een dozijn doosjes, antlers 2 stuivers kostend, kost nu al 80 ets. De regeering heeft besloten ook de lucifers onder 'haar „controle" te nemen. In Ierland is de redacteur Keane, ge arresteerd. Zijn blad was al eenige weken ge leden verboden. Aanmelding tot dë arrestatie zouden zijn uitlatingen in een door Keane ge houden rede. De eigenaar van het Argentijnsdie schip Oriana, dat werd getorpilleerd verzocht den minister van BuitenilandSche Zaken1 van DuitschLandl een schadevergoeding van een millioen gulden te verlangen. Duitsche vliegtuigen vlbgen ten Z. van de Theemsmonding tot Chatham en wierpen bommen. Er werden' 107 personen, tot de ma rine behoorenide, gedood en 86 gewond. De Deensche regeering heeft een verbod tot verkoop en vervoer o.a. van wijn, sigaren en sigaretten uitgevaardigd, welke artikelen bestemd zijn er een belasting van te heffen, die minstens 50 pet. zal bedragen. De bekende Engelsche pacifist Morel is veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf, omdai hij getracht heeit een zeker pam flet naar Zwitserland te zenden. Naar aan de Corriere della Sera uit St Petersburg wordt geseind, hebben te Helsingfors meer dan 500 politieke in-hech- tems-nemingen op bevel van den minister president plaats gehad. Onder dë gearres teerden is om. de tweede presidëmt van den ontboden Finschen Landdag. In Denemarken worden thans ijzeren munten geslagen, die over eenige maann-lep in gebruik zullen worden genomen. Te Bazel staan' 200 Fransche spoor war gens met postpakketten voor de rransche krijgsgevangenen in Duitschland, in afwach ting van dë Duitsche wagens waarin zij moe ten worden overgeladen worden. Te Athene is een missie van' zes Engel sche marine-officieren aangekomen, die de Grieksche marine zullen reorganiseer en. De opperbevelhebber in de Marken heeft iet re van het bezit nemen van Riga bevolen schoolfeesten moeten plaats heb ben in Bei lijn en de provincie Brandenburg. Een deputatie uit Wilna en Kowno over- handigdë de Polenclub een' memorandum der Poten in Lithausen, waarin de Centralen -.er verzoende ona,uuutedfL'ieiu van Lithauen te proclameeren en Lithauen met Polen te vereemgm. Op den dag voor de opening van de conferentie te Moskou moet het gepeupel een depót van methyl-alcohol geplunderd en zich ontzettend bedronken Ten gevolge hiervan zijn meer dan 100 personen in Moskou aan alcohol vergiftiging gestorven; ook in de otn- gevmg van» Moskou moeten1 vele dooden rijn. Op enkele punten vuu deze vergadering, waarvan wij gister verslag gaven, komen wij heden uitvoeriger terug en wel op de mede deeling van den burgemeester om het iu te stellen onderzoek omtrent het electrisch be drijf en op de discussie over de wethoudersbe- noemiug. MEDEDEELINGEN. Op verzoek van de Comm. v. Bijstand v. d. Lichtbedrijven hebben B. en W. den heer Dr. P. M. Verhoeckx, adviseerend electrotech- nisch ingenieur (tevens werktuigkundig inge nieur) te 's Gravenhage. uitgenoodigd, een onderzoek in te stellen omtrent het Electrisch bedrijf en zulks in den ruimsten zin, Hij zal dus hebben te hooren de heeren Smit Kleine, den Directeur en den Ingenieur, om daarna in een rapport aap ons college zijn bevinding neer te leggen. Dit rapport zal dan in druk aan de leden van den Raad als bijlage worden toegezon den en met alle betrekkelijke stukken een punt van behandeling in de vergadering van den Raad uitmaken. Ik vertrouw dat deze wijze om het volle licht te laten schijnen over alles, wat het electr. bedrijf aangaat, de instemming van uwe vergadering zal hebben. Dr. Verhoeckx is een man van onverdachte onpartijdigheid. Het bestuur der vereeniging van kleine stede lijke en plattelandsgemeenten sloot indertijd een overeenkomst met hem, krachtens welke hij voor de aangesloten gemeenten onder den titel van Directeur van het Electrificatiebu- reau der Vereeniging werkzaam was. Boven dien is Dr. Vethoeckx adviseur voor Binnen- landsche Zaken. Sedert Aug. van dit jaar is bedoelde over eenkomst door de Vereeniging van Ned. ge meenten voortgezet. Ik stel u voor deze mede- deeling voor kennisgeving aan te nemen. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen. DE WETHOUDERSBENOEMINO. De heer C1 o e c k: M. de V. Ik wensch de verklaring af te leggen, dat voor mij dezelfde motieven bestaan als het vorig jaar en wan neer rechts komt met een canaidaat, dan zal ik, omdat ik meen, dat rechts in het coll. van B. en W. vertegenwoordigd moet rijn, op dien candidaat mijn stem uitbrengen. De heer Meienbrink: Mij aansluiten de aan het gesprokene van den heer Cloeck, wensch ook ik mijn stem zoodanig uit te brengen, dat de mogelijkheid bestaat, een rechtsclien wethouder gekozen te krijgen. De heer Elf ring: M. de V. Ik geloof, dat een wethoudersbenoeming feitelijk een tweeledige kwestie is, in de eerste plaats komt ter sprake de kwestie van vertegenwoor diging evenredig aan de groepeering in den Raad. En ik als wilde meen het recht te heb ben daarover het een en ander te mogen zeg gen. In de tweede plaat9 is de wethoudersbenoe- ming een persoonlijke kwestie. Wat de verte genwoordiging naar de groepeering betreft, is de tegenwoordige verdeeling absoluut on juist. Het is heel jammer, dat er een schei ding gemaakt wordt tusschen links en rechts. Ik zal altijd één van de eersten rijn, om dat weg te werken. Waar deze scheiding bestaat vind ik dit te betreuren. Op het oogenblik ia de toestand evenwel zóó, dat nooit ten on rechte beweerd kan worden, dat de belangen van rechts niet worden behartigd en ik denk daarbij speciaal aan de katholieken. Het is allerminst mijn bedoeling, om speciaal een pleidooi voor rechte te houden, want ik vind, dat met de tegenwoordige inrichting van het wethouderschap en met de drie menschen, die we op het oogenblik hebben gekregen, ook de belangen van de linksche menschen niet wor den behartigd. Naar mijn meening worden de belangen van een bepaalde groep menschen van links gediend en niet die van het alge meen Ik houd voor oogen, dat ik mij van alle mogelijke persoonlijke dingen moet onthou den. Maar ik wil b woord noemen, dat een indruk zal hebben als een steen op een dob ber „Het loge-element in het dagelijksch be stuur is naar mijn meening te sterk vertegen woordigd." Ik weet, dat ik hiermee aansnij een heel penible onderwerp, maar ik zal het niet laten. Wij hebben in den Raad vier loge- menschen en in het dagelijksch bestuur twee loge-menschen. Wanneer ik naga de verschil lende benoemingen aan scholen en andere po- sitie's bij de verschillende bedrijven, en naga de manier, waarop die menschen in verschil lende tijdelijke en blijvende functies geplaatst worden, dan moet ik zeggen, dat dit niet mijn sympathie heeft. Wie ziet het bederf, een ge volg van die materieele belangen, ziet ook, dat we door den invloed van die menschen den laatsten tijd den verkeerden kant uit gaan. ik zal allerminst persoonlijke ervaringen, die ik heb, lanceeren, "want dan zou de tegen spraak mijner woorden veel te gemakkelijk worden. Maar de zaak komt hierop n a, dai wanneer ik zie, dat 'iet tegenwoordige S. D. A. P. raadslid Verkerk lia van de loge is en ik zie dat het nieuwe S. D. A. P. lid Wester hof geen bezwaren heeft om daarvan lid te zijn en daarbij kennis neem van hetgeen er te genwoordig over magonniek socialisme in „de Teekenplank" geschreven wordt, 't be grijpelijk is, dat een bepaald element zoo op den voorgrond treedt, ook bij benoemingen. Wanneer een der bi eren zich aangevallen mocht achten, en mij mocht vragen ter gele- genertijd voorbeelden te noemen, dan zal ik dat gaarne doen en zooveel mogelijk mijne bewering motiveeren. Ik'zal dit ep hel oogen blik niet doen, omdat er onder die benoem den menschen rijn, die zich voor dat lidmaat schap schamen. Dan wil Ik zeggen en hiermede kom ik aan de persoonlijke kwestie dat ik voor mij de tegenwoordige verdeeling niet goed vind, want er heerscht in het college van B. en W een geest cu regime, die ik niet kan toejui chen. Het is wel eigenaardig, zooals er de laatste jaren alle mogelijke conflicten hebben plaats gehad. Zooevcn heeft de voorzitter weer een oplossing gevonden voor het conflict met den heer Smit Kleine. Maar het zal daar niet bij blijven Wanneer ik den laatsten tijd naga, dan zie ik, dat er verschillende conflic-» ten, waaronder met hoogstaande mannen zijn geweest en dan is het wel verbazend, dat die menschen altijd ongelijk zouden hebben. De politieagenten hebben een kwestie gekre gen door een conflict over het bezoldigings plan. Wij hebben indertijd een kwestie gehad, waarbij ae heer Van der Vecht als ambtenaar ter secretarie er bij gehaald moest worden. Wij hebben de kwestie van den Directeur van de lichtbedrijven over het kennen van den in genieur van het electrisch bedrijf, deï» heer Couturier, waarin de boekhouder er weer bijgehaald moest worden. Ik vind dezen geest absoluut verkeerd. Wanneer iemand, die aan het hoofd van een bedrijf staat, iets wil con troleeren, dan moet hij dat doen, zonder den minsten dwang uit te oefenen. Maar in de tweede plaats te het een methode waardoor het publiek kau denken, dat de boel op een achterbaksche manier tot stand gebracht wordt. Dan wil ik mijn stem laten hooren over de verdeeling van de functies. De laatste wethouder is gekozen onder de leuze: Verbe tering van de administratie. Maar tot nog toe is er van die belofte niets ingelost. Nu kan hij dit niet helpen, er rijn tegenwoordig bi- zondere toestanden, maar dat komt verder hierop neer, dat feitelijk alleen de voorzitter de voorstellen verdedigt, 't Is me opgevallen, dat er nu speciaal een wethouder van de be drijven naar voren is gekomen, 't Is ook vroeger ai gebeurd, dat de heer Zaadnoordijk een onderwerp zou verdedigen, maar dat fei telijk de voorzitter dit deea. Het komt hierop neer, M. de V., dat men die wethouders als wethouders van bedrijven ten tooneele voert, om tegen de wethouders verkiezing de functie-verdeeling van de baan te helpen Nu wil ik dit niet aannemen, het is ook mo gelijk, dat u de voorstellen liever zelf verde digt, omdat u zich beter geschikt acht. Ten derde kan dit gebeuren, omdat de voorzitter de anderen ongeschikt acht. Wanneer van deze drie gevallen het laatste juist is en de wethouders niet geschikt zijn om afzonderlijk hun functie te verrichten, dan moeten we daarvoor andere menschen hebben. Van den heer de Wit kan ik mij dat niet voor stellen; hij is al jaren lang ingeburgerd en zal zeker op de hoogte zijn. Maar ik kan mij ook niet voorstellen, waarom Alkmaar zoo achterlijk moet zijn, dat er in het coll. van B. en W. geen verdeeling van arbeid is, zooals dit in elk regeeringsinstituut voorkomt. Ik zou daarom dit voorstel willen doen, dat wij onze stem zóó uitbrengen, dat dit meer mogelijk wordt. Laat de heer Zaadnoordijk of de heer Thomsen zijn zeteltje beschikbaar stellen. De heer Thomsen verklaarde verleden jaar al. dat het hem niet kon schelen, of hij gewipt werd. Wij hebben dan een mooie gelegenheid, om dien zetel aan den heer Van den Bosch te geven. De heer S t o e 1Of aan den heer Elfring. De heer Elfring: Ik dank u. Waaneer de functies verdeeld worden, dan zal dit aan het gemeentebelang ten goede komen. De kwestie moet zóó zijn, dat wij afzonderlijke wethouders hebben voor de bepaalde bedrij ven, opdat wij dadelijk kunnen gaan naar den wethouder van een bedrijf en weten, aan wel ke deur wij moeten kloppen. De heer V e r k e r kM. de V. De motivee ring van de stem van den heer Elfring maakt op mij een eigenaardigen indruk. Hij begint met te werken op het meerderheidsgevoel voor evenredige vertegenwoordiging. Hij zegt, dat het vooral ten opzichte van de katholieken bil lijk zal zijn, wanneer zij een wethouderszetel krijgen. Dit is wel eigenaardig. Op het oogen blik hebben wij drie katholieken in den Raad. Daarvoor wordt de wethoudersatoel opge- eischt, terwijl over de andere rechtsche partij en wordt gezwegen. Ik kan niet inzien, dat men op grond van evenredige vertegenwoor diging voor de katholieken, maar voor de an deren geen lans breekt. Overigens doet de ge- heele redeneering eigenaardig aan. Ik wil wel verklaren, dat mijn partijgenoot Wester- liof en ik zullen stemmen op de drie aftreden de wethouders; niet, dat ft ij geen oog hebben voor evenredige vertegenwoordigingonze partij heeft daarvoor het eerst gevochten. En ik wil Tan ook aan mijn verklaring vastknoo pen, dat, zoodra de Raad in 1919 krachtens evenredige vertegenwoordiging zal worden samengesteld, wij daarvan ook de consequen tie zullen tre ,en tegenover B. en W. Dan zullen wij ook voor dat coll. inzake evenr. vert. de billijkheid betrachten, hoewel niet vaststaat, dat dit loyale standpunt ingenomen zal worden door de menschen van rechte in het Zuiden van ons land. Desondanks ver- s klaar ik mede namens mijn partijgenoot Wes- I terhof, dat wij dan volgens het begrip van evenr. vert. zullen handelen. Wij hebben bij de verkiezingen gezien, dat vooral rechte en Alkmaars Belang getracht hebben, ons uit den Raad te houden. Wij hebben een voorstel gehad van de gezamenlijke rechtsche kiesver enigingen, om hen te steunen en wij hadden dan de kans on één zetel, terwijl links ons aan twee zetels wilde helpen. Wat de kwestie van evenr. vert. betreft, moet ik zeggen, dat links zich loyaler dan rechte betoonde. Ten vervol ge een enkel woord over de Loge M. de V. Mijnheer Elfring deelt mede, dat hi dezen Raad vier leden van de Loge zijn. Die mededeeling zal hij hebben te bewijzen, met praatjes komen wij er niet Hij moet be wijzen aanvoeren voor zijn redeneering. er leden van den n, dan is daarmee ement nooit over- Maar neem aan, dat vl Raad lid van de Loge zi uitgedrukt, dat het loge-e heerschend kan zijn. Ik wil doorgaan over de benoemingen van de laatste jaren en de bewering, dat die sterk hebben gestaan in het teeken van de ma?onnerie Daarop zou ik willen zeggen: „bewijs dit." Wij zullen meer debatten met elkander hebben, maar we moeten bewijzen aanvoeren voor onze bewering en de bewe ring: „Dat is werk van de Loge," kan niet door den beugel. De bekendmaking van den heer Elfring, dat mijn geachte partijgenoot de heer Wester hof ook geen bezwaar heeft, lid van de Loge te worden, is voor mij nieuw. De heer Eifring wil op een andere plaats daarover met mij een debat voeren, maar dat is: de zaak op z'n kop zetten. Wij hebben vergaderingen ge had met debat, maar de afgevaardigden van Alkmaars Belang schitterden daar door af wezigheid, waren althans weg vóór dat de gelegenheid voor debat er was. Naar mijn gedachten doen wij, wanneer wij elkander wat te vertellen hebben, het gaat bij mij dan alleen ter voorlichting van de publieke opi nie, dit in den verkiezingsstrijd, wanneer on zerzijds de gelegenheid geboden wordt, ons op onze kosten te bestrijden. Ik vind het daar de plaats, om dit te doen. M. de V. Ten slotte een woord over de benoeming van den heer Thomsen. Hei is speciaal de heer Thomsen, dien de heer Elfring naar voren haalt. En ik denk, dat de heer Cloeck dit ook straks wel zal doen. Maar ik voor mij zal juist bij voor keur stemmen op den heer Thomsen, omdat ik hem juist het jaar, dat achter ons ligt, heb leeren kennen als wethouder van onze distri butie, waar ik het een en ander van weet. En ik wil dan ook openlijk verklaren, dat ik juist speciaal in deze tijdsomstandigheden dien wethouder het minst zou willen missen. De heer WeBterhof: De verklaring van den heer Elfring, dat hij plaats neemt als wilde is een zeer belangrijke verklaring, om dat tot nog toe men zich in Alkmaar verbeeld heeft, dat er een vierde organisatie was opge staan, die zich tooide met den naam Alk maars Belang en geen enge partij-politiek zou voeren, welke organisatie het democra tisch element en den kleinen middenstand zou steunen en die belangen zou vertegenwoordi gen. Wij hebben daar tegen aangevoerd, dat A. B. geen recht en reden van bestaan had en men heeft dat vooral in mijn verkiezings krant kunnen lezen. En nu verklaart de heer Elfring, dat A. B. is nul komma nul in het politieke leven van Alkmaar. Hij stelt zich zelf voor als wilde en niet als afgevaardigde van welke organisatie dan ook. Hij is door een groep middenstan ders in den Raad gebracht en daarom een wilde, omdat A. B. geen organisatie is, doch alleen min of meer de allures aannam van een organisatie en zich zoo aan de buitenwe reld vertoonde. Verder ben ik zelfs bij de kwestie van de ma?onnerie genoemd. Men zegt wel eens, dat iemand er met zijn haren wordt bijgescheurd; dat kan met mij misschien moeilijk gebeuren, omdat ik al wat dun van haar ben, maar ik mag mij toch wel verwonderen, hoe of de heer Elfring er bij komt om te zeggen, dat esterhof geen bezwaren zou hebben, om lid van de Loge te worden. Laat ik zeggen, dat, wanneer het mil nuttig voorkomt, lid van de Loge te worden, m dat nooit verborgen zal houden en mijn keuze eu sympathie tegelijker tijd zal zeggen. Maar ik wil zegge- dat ik er op dit oogen blik niet aan deuk of gedacht heb. Ik wil niet zeggen, dat ik r uooit aan zal denken, men weet niet, wat worden zal en de heer Elfring jcomt hier misschien ook nog wel eens voor een werkelijk politieke organisatie. De heer Elfring zal echter goed doen, rijn woor den wel te overwegen, want het komt mij vooi;, dat hij do porté van zijne woorden niet ten volle begrijpt. De kwestie is, dat hij mij niet iets aangenaams heeft willen zeggen, maar iets onaangenaams. De heeren hebben 't wel gevoeld, aat hij een zoodanigen stem pel heeft willen drukken op mijn persoonlijk heid en als er één ding is, waartegen moet worden gewaakt, dan Is het wel dit dat de politieke strijd niet nog meer vertroebeld wordt dau reeds 't gevat is. Als het lid-zijn van de Loge iemand tot minderwaardige stempelt (dit is schijnbaar de bedoeling van den heer Elfring) dan dient de heer Elfring dit nader te omschrijven. De leden van de Loge zullen het daarvoor dan wel opnemen, maar het komt mij voor, dat men het meest vrij staat, wanneer men, zelf geen lid van de Loge zijnde, toch ln dien zin een lans breekt, dat het feitelijk in dezen Raad ontoelaatbaar is, om iemand wegens het lidmaatschap van een organisatie een brevet van minderwaar digheid te willen aanwrijven. In het algemeen wil ik dit zeggen, dat, als men zulke krasse beschuldigingen uit, zooals de heer Elfring deed, dat het geen wijze van Uaadslidmaatschapuitoefening is, om de fei- i en zelf niet ter tafel te brengen. En hij komt er niet af door te zeggen „Ik zal dat later wel eens doen." De heer Elfring moet dit nu doen krachtens de morcelo wet, dio ook heerscht; vandaag reeds. Hij moet dat dadelijk doen, opdat wij weten, wat wii aan elkander hebben en opdat ik weet, bij het uitbrengen van mijn stem, wat daarvan aan te. De ma?onneric zou een groote macht zijn In den Alkmaarschio Raad, maar het getal I is genoemd en op die 4 menschen wcnscht de lieer Elfring het brevet van minderwaar digheid te drukken. Vier menschen beheer- senen den Raad en het coll. van B en W. Maar is dat geen tegenspraak op zich zelf? Daardoor zouden zij de meerderen zijn en dat is de bedoeling van den heer Elfring toch ze ker niet geweest. Voor het overige zal ik kort zijn, ook al in verband met de bescheidenheid die mij past, als jong raadslid. Maar ik meende verplicht te rijn, dit even te zeggen. Ten opzichte van de motiveering voor het uitbrengen onzer stemmen komt het mij voor, dat de verklaring van den heer Verkerk aan gevuld kan worden. Wij zijn juist de strijders voor evenr. vert. Dat behoeft niet gezegd te worden, dat kan iedereen bekend zijn. Maar er rijn omstandigheden, waarin wij geen re den aanwezig achten, om de bestaande situa tie afbreuk te doen. Ik heb, wat mijn persoon lijke kennis van zaken betreft, geen overwe gende grieven tegen één van de wethouders, m verband met het behoudende standpunt waarop deze heeren staan. Als sociaal-demo craat heb ik mijn grieven wel, maar die zou ik ook tegen een lid van rechts hebben. Ik be doel, dat ik, in verband met het feit, dat het vrijzinnige wethouders zijn, tegen hun werk geen bepaalde bezwaren heb. En dit vooral: ik zie geen menschen om mij heen, die het beter zouden doen. De heer Elfring zegt, dat de wethoudersbenoeming een persoonlijke RANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1