DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Distributie van Levensmiddelen. im Kaarsen. No. 21M Honderd en negentiende jaargang. VRIJDAG 7 8IPTEIBEE FEUILLETON. Fanny's tweede huweljQk Aboimeffififltiflirifo p 8mMiPr!UD. fr. p. pust f 1.80. AdYeTtentteprtl5l2ii5l p. regel, gnnrtB letters naar pteatsralmte. Brteyen fr. H Boek- en RantfeMrakkerij HPHs. COSTER 4 ZOON. Votmfam C 9. Tetefnr. 3. CrEBBkLAND. M no. 11 100 gras Rilt 23 50 Hayermoat. 24 80 Bal- so Braadret. 25 m isp. ©ver dan'abonnementsprijs wordt bi) vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 7 September. Het Engelsche bericht over de bezetting van de Monte San Qabriele door de Italianen ia beslist onjuist geweest. Het is thans zeker, dat deze bergstelling niet in .Italiaansche handen is overgegaan. Wel hebben de Italia nen een deel ervan tijdelijk bezet, maar ten slotte is het geheel in Oostenrijksch bezit ge bleven!. De gevechten zijn hier geëindigd voorloopig ten minste, daar een herhaling van den strijd te verwaéhten valt. Op den Karst doen de Oostenrijkers en Hongaren thans tegen-aanvallen, waarbij ze eenige terreinwinst en nogal gevangenen maakten. Misschien is hier een retour-offen sief op handen. Bij Riga blijft het krijgsbedrijf zich snel ontwikkelen ten gunste der Duitschers, De Russen zijn nog steeds niet tot Staan geko men. De doorbraak wordt wijder en het is de vraag of de Russische troepen in staat zullen zijn het verband met hun zuidelijk front te bewaren. Reeds hebben de Russen hun stel lingen tot Friedrichstadt ontruimd, er komt dus meerdere beweging in het Dunafront en dit kan er bijv. toe leiden, dat ooif Dunaburg prijsgegeven moet worden. De Duitschers berichten, dat ze tot dusver re 120 officieren en 7500 fnan gevangen na men, 180 keinonnen en 200 mitrailleurs ver overden zoodat de buit zeker niei buiten sporig ia. VARIA. DE DUITSCHE RIJKSDAG. De. „Köln. Volkszeitung" meldt, dat een wet is ingediend tot wijziging der Rijksdag kiesdistricten, waardoor de groote steden in juister verhouding vertegenwoordigd zullen zijn. Hei aantal der Rijksdagzetels wordt met 30 vermeerderd. De Rijksdag zal 26 Sept. bijeenkomen' en zich dan bezighouden met de bevolkingspoli tiek, de geboortevermindering en de Elzas- Lotharing-kwestie. EISCHEN VAN ENGELSCHE METAAL BEWERKERS. Zaterdag en Zondag heeft de Engelsche bond van metaalbewerkers, bestaande uit 25 vereenigingen met 200,000 leden, te Leeds vergaderd. Er werden vele grieven te berde gebracht over te laag loon en te hooge prij zen. De onlangs verleende loonsopslag van 3 shilling per week werd onvoldoende genoemd. iBesioten is verlaging met 50 procent van de prijzen van levensmiddelen te eischen en ■onverwijlde maatregelen te nemen dezen eisch door te zetten tenzij de regeering hem voor 15 Oct. vervult. Verder zijn moties aangenomen ten gunste van minimum-loon, zeven-uurschen werkdag en vijfdaagsche wekweek. DE DERDE VERJAARDAG VAN *DEN SLAG AAN DE MARNE. Het was gisteren drie jaar geleden, dat de Fransche troepen tot den aanval overgin gen, welke eindigde mot de overwinning aan de Marne, die den afloop van den oorlog vaststelde. De regeering zou den verjaardag van dit feit vieren met een ceremonie op het Mame-kerkhof, waaraan de heeren Poincaré, Ribot, Painlevé, Joffre, Pétain en Foch deel namen. De heer Ribot zou een redevoering houden, waarin hij, volgen^ de Matin, den heldenmoed der Fransche, soldaten zou prij- van. ANNfE QUiniNQ. Uit bet Ewcatkcb vertaald door M. A. Z, 12) Maar juist in dezen witer vogMerM dat als cenleegte Zij had bij hem willen zitten in zijn studeerkamer op het lage stoeltje, waar Koert t^sschenbeide zat met zijn lessen, ze had hem al die Oosteréche gedachtenstroo- wingen willen hooren verklaren, die zij nooit zoo goed begreep .enwaarin hij zoo thuis scheen te zijn als hiji met vreemden' er over sprak, ze had hem willen helpen met zijn tee- keningen enz. Ze was eigenlijk vreeselljk al ken. Maar een' verhouding te veranderen, die in het leven van allen dag tot gewoonte is feworden, is moeilijk, zoo niet onmogelijk, ij kwam nooit op het lage stoeltje te zit ten, omdat ze dat vroeger nooit deed en om dat hij verbaasd zou zijn geweesit, en dan had zij zich geschaamd; en als ze gekomen was, zou hij toch niet met haar hébben kun nen praten, omdat hij het niet gewoon was. Hun huwelijk was "een mislukking, een te leurstelling voor hen beiden. Het veilige war me gevoel van een gelukkig huiselijk leven, dat hij begeerde, de verzekerdheid waaraan een man behoefte heeft, dat iemand leeft voor hem, kon ze hem niet geven. Een stemmings- vertoon, zooals zij het wenschte als een be dwelmend middel in de rustpoozen van haar druk bestaan, lag in het geheel niet in zijn zen, de oorlogsdoeleinden aanwijzen en aan het verlangen van Frankrijk uiting geven. De Amcrikaansctre vlag zou op het stad huis worden geheschen en hare kleuren ver mengen met ale van Frankrijk. De Ameri- kaansche minister van Marine zond een tele gram, waarin hij uitdrukking geeft aan de ge voelens van het Amerikaansche volk en ver klaart dat de slag aan de Marne de redding beteekent van Parij3, en den vloedgolf van het invallende Pruisianisme tot staan bracht. Maarschalk Joffre en zijn helden hebben het Pruisisch militarisme verhinderd de wereld te overheerschen. Het telegram kondigt verder aan, dat de verjaardag van den slag in de Vereenigde Staten zal worden gevierd met hetzelfde en thousiasme als de onafhankelijkheilsverkla- ring en in de geheele vrije wereld als een na tionaal feast. De minister van Oorlog seinde, dat het aan de overwinning aan de Marne te danken is, dat de* twintigste eeuw niet een eeuw van bloed en ijzer zal zijn, maar een tijdperk van meer edelmoedige verhoudingen tusschen de menschelijke familie. De overwinning aan de Marne was een overwinning voor de geheele menschheid. HET ENGELSCHE VAKVER- EENIGINGSGONGRES. De oud-minister Arthur Henderson, zeide op het vakvereenigings-congres o.m.: „Er'wordt thans in Duitschland een soort democratie ingevoerd, die .in elk ander land onmogelijk zou zijn. iHij was het niet eens met de voorstelling, dat de regeeringsvorm in Duitschland een zaak was, die alleen het Duitsche volk aanging na den' oorlog. Spreker betreurde het daarom, dat de ver deeldheid in de Engelsche arbeidersbeweging belette den Duitschen socialisten te. zeggen, dat er geen einde aan den oorlog kan komen zoolang deze niet dé voor den porlog aan sprakelijke personen volkomen onschadelijk hebben gemaakt. Het wash em bekend, dat de keizer heeft getracht eep verbond van koningen te stich ten, om tegen de democratie der beschaafde landen den strijd! aan te binden. Hieruit blijkt, hoe verderfelijk dé tegenwoordige vorm van het Duitsche regeerstelsel was voor de overige democratische Landen." Door het congres is met algetneene stem men een motie aangenomen, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen <fe barbaarsche methodes, die door de vijandelijke onderzee boot-commandanten worden' in toepassing ge bracht, welke methodes de verheven en nobele tradities van bet zeemanschap vernietigen. In de motie wordt eveneens huid? gébracht aan den moed, door dé zeelieden der koopvaardij betoond. De heer Havelock Wilson, de voorzitter van den Bond van Matrozen en Stokers, verhaal de, dat vier Duitsche arbeidersleiders hadden verklaard, dat Duitschland geheel gerecht vaardigd is in alles wat door de Duitsche on derzeeërs is gedaan. De Engelsche zeelieden hebben besloten ongeacht wat de regeering mocht doen de Duitschers streng voor hun lage daden te straffen. Voor elke misdaad, die zij van nu af tot aan het einde van den oorlog zullen plegen, zal de straf worden ver zwaard >e zeelieden' houden er hun eigen practijkeu op na, maar zij' zullen ze toepassen. De heer Golden, afgevaardigde der Ame rikaansche arbeidersbeweging, verklaarde, dat de Duitsche arbeiders de daden van bun regeering goedkeuren, of dat zij groote laf aards zijn. De heer Arthur Henderson zeide, dat, of schoon de conferentie va Stockholm niet zou doorgaan, de gedachte, die aan de conferen tie ten grondslag lag, zeer sterk leefde, zoo als mem spoedig zou ontdekken. Het congres nam een motie aan, waarin werd aangedrongen op nationalen steun aan natuur. Neen haar levenstaak buitenshuis had zij gekozen, en die wak nu liet eenige wat haar- overbleef. Arnold werkte. Zijn tijd was zeer bezet. Hij had het laatste jaar een leeraai «betrekking vervuld «an de uoogesdiool. hij had zijn boek uitgegeven of zooals hij het nu beschouwde de voorstu die voor zijn levenswerk in wording en veel roem ingeoogst. Voofdat Etty ziek werd, had hijx zich wel eens afgevraagcL of zijn vroegere tegenstanders nu nog zouden twij felen aan den ernst van zijn wetenschappelijk onderzoek; nu vroeg hij niet meer, het was hem onverschillig wat eenig mpnsrh wie ook. van hem dacht Maar de arbeid zelf die was ook voor hem de vriend, die nooit begeeft. Het werk dat Arnold in gedachten had en dat ver uitgroeide boven zijn oorspronkelijk plan, was een historische beschouwing over heel het gedachtenleven van het Aziatisch- Arische ras, met de geschiedenis der Indische wijsbegeerte tot middenpunt. Misschien zou levenslange inspanning niet voldoende zijn ter voltooiing van d!at werk; nu, wat hij ge daan had 'kon dienen tot grondlaag voor 't werk van anderen, kon hun lust wekken ver der te gaan. Hij meende, dat het tot zijn taak behoorde aan de Oostersch-Arische gedachte haar plaats in te ruimen naast de Westersche, haar te behandelen met goed verstand en inzicht, met de achtenswaardig nauwkeurige en waar- heidslievende critiek, die aan een gelijkbe rechtigde toekomt en met de waardeering die vrouwen van werkioozen, gedurende de de mobilisatie. DE AANVALLEN OP LÖNDEN. Alle Londensche bladen bevatten beschou wingen over den luchtaanval op Londen en ;even uitdrukking aan hun gevoelen, dat een ietere bescherming van de hoofdstad drin gend noodig is. De Daily Mail eischt een radicale verande ring in de verdedigingsmethode en zegt: De. commandant van ae luchtstrijdkrachten, die niet in staat is de hoofdstad te verdedigen, is klaarblijkelijk een man, die op een verkeerden post is benoemd en hij dient plaats te maken voor anderen. De Times zegt: De openbare meening geeft aan de overheden een redelijken tijd, maar ook niet meer dan een redelijken tijd, om dit probleem met nieuwe middelen op te lossen. VOORBEREIDING DER NIEUWE LINIE? Hier en daar staan in de nabijheid van de Nederlandsche grens tusschen Eecloo en Maldegem eigenaardige huisjes, zegt de Tel. Ze zijn pas gebouwd, voorzien van dak en schoorsfeenen en sommige, met het uitzicht van een herberg, dragm zelfs een uithang bord. Maar de Duitschers hebben ze niet voor burgers gebouwd. Die huisjes zijn be- driegelijk en dienen' alleen voor oogverblin ding. Ze Verbergen namelijk de grondvesten en schuilplaatsen van geschut, dat eventueel in de nieuwe grenslinie, die zich van de Noordzee tot ae Schelde uitstrekt, dienen moet. De grondvesten, schuilplaatsen en dé pots zijn in beton en steen gebouwd en zeer sterk. Zoo is ook het geheele stadje Eecloo zwaar versterkt. KORTE BERICHTEN. De inschrijving voor de zevende Duit sche oorlogsleening wórdt opengesteld van 19 September tot 18 October Het comité voor Bulgaarsch-Tarksche toenadering licht, met het oog op den nade renden vrede, een oproep tot staatslieden in beide landen ten gunste van een Innige ver standhouding. Het Hollandsch-Scandinavisch Comité blijft vast overtuigd, dat de conferentie te Stockholm ondanks alle moeilijkheden, moet worden gehouden Zij 'is voor minstens 2 maanden uitgesteld. Uit Kopenhagen wordt bericht, dat vol gens de daar aangekomen Russische bladen meer dan 1000 personen het leven hebben verloren bij den brand te Kazan. Vier voor steden zijn geheel in de asch gelegd. Er is staking uitgebroken in bijna allé mijnen in Zaglebfa {Polen) welke door de Oostenrijkers bezet zijn. 'De arbeiders eischen, evenals bij de laat ste staking, verbetering van de levensmidde- lenvoorziening en loonsverhooging. De heeren Poincaré, Painleré en gene raal Petain hebben het hoofdkwartier van het Amerikaansche leger in Frankrijk bezocht. Ex-Koning Constanlijn van Griekenland zal zich met zijne familie metterwoon te Zu rich vestigen en heeft te dien einde reeds een villa gehuurd. DE ORAANUITVOER UIT AMERIKA. Naar aanleiding van de weigering van graan uitvoer uit Amerika naar Nederland, t deed het ministerie van buitenlandsche zaken op navraag aan het persbureau Vaz Dias mededeeling inzake de gevoerde onderhande lingen Daaruit blijkt, dat Hoover, de Amerikaan sche voedingsregelaar, tevens president der Belgische Reliefcommissie, ladingen zou vrij geven, als daarvan aan de commissie kwam, welk door de reliefcommissie te Rotterdam niet konden worden gebruikt om dat zij niet door de Duitsche overheid ge- machügd was veevoeder in België in te voe- ren. De Nederlandsche regeering deed daarop een tegenvoorstel, waarbij aan het aangege ven beginsel werdl vastgehouden en de gehee le tarweladingen, zoomede bijna de helft der maisladingen aan de reliefcommissie zouden komen-, terwijl het overige 85.000 ton scheeps- ruimte door onze regeering zouden worden beschikbaar gesteld, zoodat Nederland onge veer 145.000 zou overhouden en de tonnage voor de roliefcommasie op 145,000 ton zou zijn gebracht. De „American Export Coundl" weigerde dit en nam een voor Nederland verre van bevredigende beslissing, die echter werd aan vaard. Inmiddels waren vele ladingen be dorven, waardoor nieuwe onderhandelingen moesten gevoerd worden, die met Hoover tot een goed einde werden gebracht, doch waar van de Export Coundl zijne goedkeuring wei gerde. Intusschem tracht onze gezant nog wijziging van de gevallen te verkrijgen. HOUT ALS BRANDSTOF OP SCHEPEN. De stoomtreiler, die dezer dagen uit IJmui- den vertrok met uitsluitend hout als brand stof om te probeeren of men daarmede een reis zou kunnen maken, kwam dies avonds reeds weer terug omdat men niet voldoende stoom kon houden. Na oene verandering der vuren ging hets chip wederom naar zee, maar moest opnieuw terugkeeren. De proef kan dus als niet geslaagd worden 10 tat 16 September 1917 m\ verkrijgbaar op i H. H. Winkeliers worden er nogmaals aan herinnerd dat bons van de afgeïoopen week, na Maandagmiddag één uur aan het bedrijf ter Inlevering aangeboden, beslist werden geweigerd. De Directeur ran bei OteftffinffBÖadBW Gk atSHBPtK. Alkmaar, 7 September t8ü. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar deelt aan diegenen, die geheel ver stoken zijn van gas of electriciteit mede, dat voor hen kaarsen bij H. H. Winkeliers ver krijgbaar zullen worden gesteld tegen beta ling van 0,50 per pak en op vertoon van hun legitimatienummer, hetwelk door den ue proei xan aus ars niet gesiaagü woroen winkelier moet worden genoteerd en aan zijn beschouwd, zoodat andere schepen wel niet bedrijf voor contróle moet worden Logele- zullen uitgaan zoolang niet een deel van dien bunkervoorraad uit steenkolen bestaat. VEILEN VAN BOONEN EN KOOL. Aan besturen van veilingsvereenigingen, controleurs, ejrporteuri en ondernemingen tot het verduurzamen van groenten is door de Rijkscommissie van Toezicht op de Veree- niging Groenten-Centrale bericht, dat met in gang van gisteren de volgende percentages zuilen gelden: Pronkboonen: 5 pet binnenland, 65 fabrieken, 30 pet. buitenland. kool en gele kool moet pot'. Van roode kool en gele kool moet van 6 September a.s. af 30 pet. voor het binnenland worden geveild. Kool, afkomstig van eigen teelt van droge rijen, behoeft niet van hel blad ontdaan te "worden, doch mhg met blad verd. Zij, die misbruik maken van de gelegen heid om fraude te plegen, zullen bij ontdek king in de toekomst van kaarsen en petro leum geheel worden uitgesloten. Alkmaar, 7 September 1917. De Directeur vooraoétad, D. SCHENK. den uit ons parlement, die zoowel om zijn hooge karaktereigenschappen! als om zijne rijke kennis eene plaats onder de allereersten gehad heeft. De Tel De vrijzinnig-democratische parti wordt weer zeer gevoelig getroffen door het verlies van een harer ongetwijfeld vooraan staande leiders. Met Drucker is een' man van met vor consumptie verwijderen. Koolblad mag in geen geval geveild, ver handeld of verduurzaamd worden. Behalve bovengenoemde kool van eigen teelt der dro gerijen mag geen kool met blad aan de vei lingen worden aangevoerd, doch deze moet van blad ontdaan geveild worden. FRUITPRIJZEN. Ten aanzien van de prijzen van appelen en peren heeft de Fruit-Centrale het volgende ter kennis gebracht van de vetlingsbesturèn: tv, j g f? Diaü <fr,aan Séyeild groote begaafdheid heengegaan, iemand, die women. De drogerijen zijn echter verplicht, nimmer zich zelf heeft gezocht en in eenvoud mmptie geschikte bladeren te weg bleef gaan. De Haagsche N. Ct.De buitengewone helderheid waarmede Drucker, die het talent bezat, beknopt te zijn, zijn meeningen wist weer te geven, de welgekozen vorm, waarin hij dit deed, hebben er stellig 'toe bijgedragen, datz ijn met groote kalmte uitgesproken rede voeringen indruk maakten. Het vad.Wcderoih verloor Nederland een van zijn beste zonen. HONDERD JAAR. Onder zeer groote belangstelling heeft de heer P. State, een oud-marinier, te den Haag, gisteren zijn lOOsten verjaardag herdacht. Onder vele anderen kwamen hem gelukwen- schen de burgemeester en een vertegenwoor diger van den minister van marine. De ko ningin-moeder deed hem een feestgave aan bieden. Het militaire depot defileerde met muziek voor Static's woning. Een kinderzang koor bracht hem oen serenade. MIDDENSTANDSBOND. In de gisteren och tend voortgezette verga dering kwam aau de orde: „Het heden en de toekomst van den Middenstand". Praead- viseurs de heeren Ed. Gerzon te Amsterdam eu J. Das Dzn., te Utrecht. In zijn praeadvies besprak de heer Gerzon in hoofdzaak het winkelbedrijf. Hij achtte de. opleiding van den winkeljer onvoldoende. Daalt de binnen landscheprijs der appelen beneden 5 en die der veren geneden 3 cent per K.G., dan mag voor de fabrieken worden overgeveild. Daalt de fabrieksprijs der appe len beneden 3 en die der peren beneden 2 ct. per K.O., dan mag voor het buitenland wor den overgeveild. Mr. H. L DRUCKER. Verschillende bladen wijden artikelen aan den gisteren overleden H. L. Drucker. Hét Hbl haalt aan wat de heer Elout in dertijd over hem schreef in zijn „De heeren in den Haag". Daarin werd de overledene genoemd „een politicus voor wien de politiek meer plicht schijnt da wel lust, maar die dien plicht dan toch ook wel stipt vervult." iDc N. R. Ct. zegt o.a.Zoo zal Drucker in de harten van velen blijven voortleven als een van de beste en beminnelijkste persoon lijkhe- toekomt aan het hoogexe, waar dat ook ge vonden wordt. Zelfs in den toon van het werk moest uitkomen', dat hij het recht van voor- nniet erkende, door den Westerling ge- telooa toegekend aan zijn eigen cultuur, z'n eigen levensbeschouwing, enkel en alleen omtitif die zijn eigene is. Maar achter die taak schemerde een nog jonge was. gejaagde Westen, waar de machine dreunde, de telegraaf tikte, waar de zenuwen gespannen werden en overwerkte hersens dag aaü dag verloren gingen behoefde rust. En wie had rust indien niiet de Oostersche wijs heid? nog niet dat in Smyrna op straat gevonden werd1 en geleerd liad1 zijn moedertaal te spre ken? Riep het Oosten nu zijn afstammeling ad1 zijn moedertaal te Arnold had de gemakkelijkheid van een levendige intelligentie, om zich in een hem vreemde wereldbeschouwing in te denken, en hij zou het voor ongepast hebben gehouden daarover te schrijven, indien hij niet getracht had die te leeren kennen van binnen uit. Soms liet hij de pen lang rusten en verdiepte zich in den gedachtengang der Indifrs en vond, dat dat uren waren van verhoogdé rust, waarin hij zijn smart niet zoo scherp voelde tegelijk echter was hij zich bewust van zijn onvermogen alsWesterling, zich dien gedach tengang geheel eigen te makep. Hij stond er alleen minder vreemd tegenover dan de mees ten misschien had hij Oostersch bloed in zijn aderen. Hij gaf zich half ernstig, half spelend over aan zijn droomen omtrent zijn geboorte in Levant. Aam welke van al de vele naties, die in dé havensteden van het Oosten elkaar ontmoetten, behoorde het donkere kind, terug? Was het zijn taak enkele weinige ge dachten van het moede Westen daarheen te leiden? Dat alles, maar in dé eerste plaats dé drang tot weten, dit voor icdfcr die studeert het doel bepaalt, maakte dat zijn werk hem voor dien geest stond met al den ernst van een roeping Tn Zweden had hij in tusschen niet het studie materiaal, dat hij noodig had. Hij moest ter voorbereiding een reis maken naar Engeland en later het nam a'l vaster vorm voor hem aam wie het Oosten wil leeren kennen, kan wél niet andérs doen dlam reizen naar het Oosten. Hij moest zelf een tijd zitten nan de voeten' van hen, op wier gedachten hij de aandacht wijde vestigen. Zijn vermogen zou er voor een groot deel mee heengaan. Nu d, hij was de eerste niet, die eèn offer radnt Voor de wetenschap. Later moest hij leven van zijn werk hij had geen kind meer om voor te moeten sparen. De toekomst lag in ieder geval veelbelovend' vóór hem hij meende goede kans te hebben, dat hem binnen eenige jaren een professoraat zou worden aangeboden te Upaala. Voorloopig sprak hij over dit alles niet. Het zou groote ontsteltenis en groote ver andering brengen hier thuis, dat speet hem oprecht, zoowel voor Fanny als voor Koert. t Mejuffrouw Augusta Torsell was, in tegen stelling met het meerendeel der strijdende deelnemend zijn, toen Fanny haar kind verlo- zu8tereu, van uature consequent. Vriendelijk ren had, dat kon ze, maar schrijven in Fan ny's tijdschrift, zooals de uitgeefster was be ginnen te hopen, dat kon te niet, en dat kon geen vaii de aanhangsters voor wie tante 1 orsell „de oude op dep berg" was. Maar May WaiUnsledt sell reef er soms in en velen uit May's kring waren medewerksters en sclireven er veel in, met dit gevolg dat het neutraal en onpartijdig orgaan meer en meer orgaau-werd van'en voor den Vrouwenbond, l anny zag dat met verdriet en besloot zich te weer te stellen. Haar tijdschriftje moest zijn wat het volgens het oorspronkelijke plan wezen zou: een verzoenend en bemid delend periodiek, maar ze kwam spoedig tot de ontdekking, dat de eenige die daarin een schakel zag en de zaak uit haar oogpunt be keek zij zelf was. Een onderneming op gang te brengen is niets, maar wat men onder- nefemt te houdqn op den aangewezen weg. dat is de kunst. Fanny was een dappere vrouw en gaf het niet zoo spoedig op. Door de noodzakelijk heid werd zij hoe langer hoe meer tot schrij ven gebracht, opdat tenminste iemand zou zeggen, wat zij wilde dat er gezegd zou wor den, zoo kwam er dan in dien winter en het daarop volgend voorjaar bijna geen nommer uit, dat niet één of een paar artikelen inhield van haar hand. Ook zij voelde dien somberen winter den zegen die er in werken ligt en ze wierp zich met koortsachtigen ijver op het werk en was er rusteloos mee bezig. Op den eerstvolgenden Rijksdag zou eindelijk de vraag van vrouwenkiesrecht in behandeling komen; Fanny studeerde en werkte, tot ze er hoofdpijn van kreeg. Wordt vervolgd. KMAARSCHE w O 711 I ion mtrroon caaIomct mul1 aa*i /l.rvr.1 Ai-m-i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1