\m. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. f \0. 212 Honderd m netremfcieiwk* jaarsrang, Abonnefflflfltsprtls pr 9 maaiflfenlM. (r. p. post f 1.50. AdYertentfepiMiiJl p. regel, pote letters naar ptaatmrtmte. Brteren h. N. V. Boek- en flamtetsiMkeTfj y-b. Ms. COSTER fi ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. MAAR DAG 10 SEPTEMBER KHUBLAJH). IfldeelingbiJ den motordienst ©ver den abonnementsprijs wordt bij vooruit betaling beschikt. Bewijsnummers 5 eent. ALKMAAR, 10 September. Omtrent het krijgsbedrijf ten noordoosten en ten oosten van Riga wordt niets naders vernomen. Volgens het Duitsche legerbericht, dreven de vooruitgeschoven troepen op ver scheidene punten de Russische dekkingsafdee- lingen naar de in aanleg zijnde nieuwe stel lingen. Hieruit blijkt dus, dat de Russen bezig zijn verzet voor te bereiden, nieuwe stellingen te betrekken, hetgeen er op wijst, dat orde en tucht in de Russische gelederen hersteld zijn, tenzij men te doen heeft met een zwakke po ging van een Russische achterhoede, hetgeen voorshands echter weinig aannemelijk schijnt. Maar nauwelijks is het aan het noordelijk uiteinde van het lange oostfront stil gewor den, of aan het zuidelijk gedeelte wordt een nieuwe strijd aangekondigd. Aan het Roe- meensche front laat tenminste de artillerie weer meer van zich hooren en daar is de ge vechtsbedrijvigheid levendiger. De artilleriestrijd bij Göra duurt nog steeds voort en vooral de Monte Santé Ga- briele is onafgebroken aan het hevige vuur van het Italiaansche geschut blootgesteld. In Macedonië hebben de Russen en de Franschen opnieuw aangevallen. De Fran- schen slaagden er in eenige plaatsen ten westen van het Malik-meer te bezetten, Ook op het westelijk front zijn de Fran schen weer in actie gekomen en wel op het zelfde gedeelte, waar in Augustus het offen sief werd geleverd, n.l. aan weerszijden van de Maas. Ze hebben daarbij eenige voordee- len verkregen in het bosch van Chaume aan den oostelijken Maasoever. Het dorp Beau mont, tot waar de Franschen reeds den 28sten Augustus doordrongen, is nog niet ge nomen, maar het wordt volgens een Havas- bericht thans bedreigd, terwijl de Franschen zich ook meester maakten van de sterks stel lingen, welke het dorp Omes beheerschen. Tegelijkertijd voerden de Franschen ver rassende aanvallen uit o.a. bij Reims en in de streek van Maisons de Champagne. Ook de Engelschen ageerden op kleine schaal en slaagden er in een paar honderd meter Duit sche loopgraaf te veroveren. Men ziet uit dit alles, dat er waarlijk op het oogenblik niet gezegd kan worden, dat er niet gevochten wordt. Toch valt deze ge- vechtsbedrijvigheid aan alle fronten nog niet een „eenheid van actie" te noemen, al heeft het er den schijn van, dat men deze meer en meer poogt te benaderen. Een opzienbarende mededeeeling van den Amerikaanschen staatssecretaris van buiten landscbe zaken maakt Reuter bekend. Naar het Engelsche nieuwsagentschap meldt, heeft de heer Lansing officieele documenten open baar gCmaakt, welke aantoonen, dat het Zweedsche gezantschap in Argentinië als ge heim bemiddelaar tusschen den Duitschen zaakgelastigde te Buenos Aires en het mi nisterie van buiteniandsche zaken te Berlijn optreedt. Onder den schijn van Zweedsche regee- ringstelegrammen te zijn, zou het Zweedsche ministerie van buiteniandsche zaken de laat ste drie jaar voortdurend telegrammen in Duitsch cijferschrift hebben doorgezonden. Zulke cijfertelegrammen, onderteekend door den Zv/Ccdschen minister van buiteniandsche zaken en gericht tot de Zweedsche gezant schappen in zekere onzijdige landen zijn door het Zweedsche gezantschap in het land, waarheen de telegrammen werden gezonden, aan het Duitsche gezantschap overhandigd; in werkelijkheid waren deze telegrammen in Duitsch geheimschrift opgesteld. Op dezelfde wijze hebben de Duitsche ge zanten in verschillende onzijdige landen vrij elijk in telegraiische verbinding met Berlijn gestaan, door hun cijfer-telegrammen aan den Zweedschen gezant te geven, die ze tee- kende en als Zweedsche regeerings-telegram- men rechtstreeks aan het departement van buiteniandsche zaken te Stockholm seinde, vanwaar zij naar Berlijn werden doorgezon den i De meeste telegrammen werden, aldus wordt verklaard, op deze wijze naar Buenos Aires gestuurd. Het Reuterbericht meldt voorts, dat Duitschland had beloofd de Ar- gentijnsche vlag te eerbiedigen en dat de Duitsche gezant den raad aan de onderzee ërs had gegeven om Argentijnsche schepen tot zinken te brengen, zonder een spoor ach ter te laten. De Amerikaansche Inlichtingsdienst beet achter dit alles te zijn gekomen. Maar de En gelsche regeering wist er al van en had In Mei 1915 van den Zweedschen gezant na mens zijn regeermg de formeele verzekering ontvangen, dat men in het vervolg zulke cij fertelegrammen niet meer langs Zweedschen officieelen weg zou doorlaten Gelijkluidende verzekeringen werden te Stockholm gegeven aan den Britschen gezant. Het is te begrijpen, dat men vooral te Lon den over de handelwijze der Zweedsche re geering zeer ontsticht ia en dat de uitdruk king „werkelijke schending der onzijdigheid" op veler lippen zweeft en ook door de couran ten wordt gebezigd. Met belangstelling mag worden afge wacht, hoe deze zaak zich zal ontwikkelen, en vooral, waartoe zij verder leiden zal. Wel ia waar heeft men het geval nog maar door één partij hooren toelichten, doen deze toelichting doet de positie van Zwedens re geering weinig benijdenswaard schijnen I - m KORTE BERICHTEN. Volgens een Italiaansch blad bestaat in socialistische kringen de neiging om de con ferentie die te Stockholm zou plaats hebben, in een Zwitsersche stad te houden. Onder de socialistische leiders in Zwitserland heerscht levendige werkzaamheid. De bijzondere commissie van het depar tement van Oorlog in Rusland heeft een wets ontwerp ingediend, dat zoo spoedig mogelijk aan den ministerraad zal worden voorgelegd om de doodstraf in te stellen ook achter het front, voor dezelfde misdrijven, waarop die straf aan het front wordt toegepast. Keizer Wilhelm is over Riga-West naar Dünamünde gegaan. Hij begroette daar de troepen, die aan de inneming hadden deelge nomen, en bezichtigde de stellingen en de door de Russen zwaar beschadigde werf. De Britsche regeering heeft de Veree- nigde Staten meegedeeld, dat het antwoord van president Wilson op de nota van den Paus feitelijk overeenkomt met Engelands antwoord, zooals dat onlangs door lord Cecil is aangegeven. In de reeders-vergadering hebben de En- j Spr. miste in hei prae-advies de erkenning gelsche voorstellen echter geen goedkeuring kunnen vinden. Over de ontvangst door de Engelsche regeering waren de afgevaardig den vol lof en de regeermg had haar groote tevredenheid uitgesproken over de juiste na leving der vorige overeenkomsten. STADSNIEUWS. van, het preventieve diat door het particulier initiatief zoo sterk bevorderd kan worden. De staatshulp dient daarbij te worden oigena een telegram vap de Daily Tel. is het mogelijk dat de Vereenigde Staten wegens het tekort aan tonnenmaat beslag zal leggen op de onzijdige scheepsruimte. De nieuwe economische overeenkomst tusschen Zwitserland en de Entente is tot stand gekomen. Volgens de Voss. Ztg. zou de afspraak omtrent de Poolsche regeering heden bekend worden en zou er een regentschapsraad wor den ingesteld, bestaande uit drie personen. De Amerikaansche arbeidersbond koos den heer Gompers tot voorzitter en beloofde de regeering en ook Rusland te Bteunen. De heer Ribot is met de vorming van een nieuw kabinet in Frankrijk begonnen. Hij heeft zijn taak moeten neerleggen, Haar de socialisten hem niet wilden steunen. Verwacht wordt dat het Duitsche ant woord aan d$n Paus heden zal worden vast gesteld. De oud-Mbret van Albanië (prins Wil helm von Wied) heeft een gedenkschrift uit gegeven, waarin hij zijn rechten op den troon van Albanië handhaaft en protest aanteekent tegen het door Italië afgekondigde protest. De zomertijd loopt 17 September i Met het oog op de kolen wordt in offideele Duitsche kringen overwogen, den zomertijd tot half October te verlengen. PLUIMVEEVEREENIG ING. De minister van landbouw heeft ter ver vanging van dien heer HI. B. Beaufort, te Amersfoort, op wien op verzoek tijdelijk ont heffing is verleend van <de waarneming zijner functiën als lid en secretaris van de njksróm- mjissde van toezicht op de eiervereeniging en de pluimveevereeniging, met de waarneming van genoemde functiën tijdelijk belast den heer F. B. Löhnis, oud-insp. van den land bouw te Scheveningen. ONDERZEEëR GEZONKEN? De te IJmuiden binnengekomen logger „Sch. 404" rapporteerde een net verloren te hebben, dooraat een duikboot daarin ver ward raakte. Vermoedelijk heeft deze zich niet meer kunnen vrijmaken en is ze gezonken. De nationaliteit en het nummer zijn onbe kend. VERLAGING DER SCHEEPSVRACH- TEN IN AMERIKA. Aften seint uit Nieuw-York aan het 'HblL 'De Scheepvaart Raad (Shipping Board) te Washington overweegt de verlaging der Oce aan vrachttarieven met 75 pet. Van alle la dingen moet worden kennis gegeven aan een commissie, die nauwkeurig toezicht zal hou den op den geheelen uitvoerhandel en daarbij der jachtprijzen zal regelen. ENGELAND EN ONZE VISSCHERIJ. Ter aanvulling van het telegram in ons vorig no. deelen wij nog mede, dat, bij het aangaan van de door Engeland voorgestelde overeenkomst, de relief-eommissie niets van de voorraden zal ontvangen. Indien de overeenkomst wordt aangegaan, is Engeland bereid het bekende haringuit- voercontract te doen eindigen. OONGRES VOOR OPENBARE GEZONDHEIDSREGELING. Zaterdagmorgen heropende de voorzitter, burgemeester Teilegen, des morgens om 10 uur in de raadszaal het congres voor Open bare Gezondheidsregeling. Spr. deelde mede. dat de uitslag van de stemming voor een lid van het bestuur was dat dokter Martens met 79 stemmen' was gekozen, de gekozene nam zijn benoeming aan. Hierna was het woord aan den inspecteur van de Volksgezondheid, de beer G. Ooster- baan, ais prae-adiviseur over het referaat „de verbetering van de ziekenverpleging ten platten lande." Door de heeren jhr. mr. dr. E. A. van Be- rensteyn, G. Oosterbaan en J. L. C. Woriman is praeadvies uitgebracht over de vraag: „Welke maatregelen kunnen getroffen worden voor verbetering van de Ziekenverpleging ten platte Lande?" •De praeadviseurs komen1 tot de volgende conclusie. De verbetering van de volksgezondheid, die te wachten is van een verbetering van de ziekenverzorging ten plattelande, personeel en materiaal moge den Gczondheidscommis- siën aanleiding geven om ook deze belangen te behartigen. Daartoe bestaat te gereeder aanleiding, omdat slechts een krachtige actie door combinatie van de belangen van meerde re aangrenzende gemeenten tot het doel kan leiden. De Gezondhetdscommissiën zijn de aangewezen organen, om den onderlingen band, noodig voor het gemeenschappelijk op treden, te vormen. Evenals de riekeuhuisbe- langen in den regel slechts door het vereenigd streven van uit aangrenzende gemeenten tot hun recht zullen komen, zijn ook de zieken fondsen alleen door een gelijksoortige samen werking tot voldoend krachtige lichamen op te bouwen. Spr. lichtte het pcrae-adrica van de hee ren J. C. W. Woriman en jhr. Mr. dr. E. A. van' Berestrijn nader toe. De heer Wori man deed hetzelfde. Spr. drong op een krach- tigen steun aan, om te bereiken dat het ont werp Treub tot wet wordt verheven. Jhr. van Beresteijn voerde hierna als dér- de prae-adviseur nog het woord. Spr. kwam te gen het regeersysteem van bovenaf op. Spr. was voor een zelfadministreerende zie kenverpleging, door samenwerking. Spr. be treurde het, dat men van die samenwerking nog niét doordrongen was en meende, dat het ontwerp tot wijziging van de gemeentewet, vooral met het oog op de art. 120 en 121 in dc Kamer wel behandeld kon worden, wan neer minister Cori v. d. Linden dit maar wil de. Gaarne zag spr. dat men tot samenwer king inzake ziekenverpleging ten plattelande werd gebracht. (Applaus). Dr. Bekenkamp was overtuigd dat ieder Nederlander in het aan de orde gestelde on derwerp belang stelt. Spr. oordeelde een goe de ziekteverzekeringswet noodzakelijk. Het werk van het Groene en Witte Kruis was nog niets anders dan pioniersarbeid geweest. Spr. bepleitte invoering van wijkverpleging. De gezondheids-commissies dienen vergade ringen uit te schrijven met de raden die onder hen ressorteeren om hen duidelijk te maken het belang van een goede ziekenverpleging. Dt. Ruisch had sympathie voor de prae-ad- viezen en werd daardoor herinnerd aan het congres te Weenen, waar in zijn opening prins Rudolf zeide: Elk mensch vertegenwoordigt een zekere waarde, de staat vereenigt die waarde, het is de plicht van den staat, dat kapitaal dat ver zameld is te onderhouden en zoo goed' moge? lijk vruchten te doen afwerpen. Spr. bepleitte de vereeniging van de bestaande Kruisen en oordeelde net op den weg van het congres te liggen in deze voor te gaan. Spr. wees er op dat m de laatste weken de buiktyphus zeer toenam en meende dat te veel vergeten wordt dat het rijk voor besmet telijke ziekten barakken beschikbaar stelt, waardoor men in dezen reeds iets praktisch kan bereiken. Dr. Ruiter oordeelde het hoog tijd om sta-Men moet de bacillen minder kans geven tistische gegevéis van ons land op dit ge-1 zich te ontwikkelen. De melaatschheid ver bied te verzamelen en niet steed9 te werken dween ook door de verbetering met die van het buitenland. Spr. vestigde nog "'"J ver leend. Spr. dacht daarbij vooral aan die maatregelen die onder de fabrieksbevolking een hygiënische levenswijze kan bevorderen. Het groote leger van kramken, dat nu als een maatschappelijk kapitaalverlies voor ons j staat, zai daardoor zeer worden ingekrompen. 'Spr. gaf nog in overweging den kring voor I de p lattelandszfckenverp leging niet te klein te trekken en gaf de verzekering, dat het Groene Kruis alles in déze richting zal be- vorderen'. Applaus) De heer Romeijn betreurde het -dat het k praeadvies de verpleging met geneesmiddelen niet onder de oogen had gezien. Spr. gaf in overweging met het onder de oogen te zien van d'it punt niet te lang te wachten, aangezien het samenhangt met de i 'beteekenis van' dien apotheker onder ons volk. Spr. gaf in overweging dit punt voor een volgend congres op de agenda te zetten. De heer Smits, vertegenwoordiger van den R. K- Volksbond, bracht in. die kwaliteit hulde aan Alkmaar voor den bouw van de huizen van Volkshuisvesting die zooveel gunstiger waren dan die van Amsterdam waarom spr. den burgemeester van' Amsterdam daarop op merkzaam had gemaakt. Voor 4.had mien in Amsterdam minder, dan in Alkmaar voor 2.50. Spr juichte de gedachte van vergaderingen j van de gezondheidscommissies met de platte- landsraden zeer toe en wenschte Han, tevens I onder de oogen te zien de verzorging van kinderen die achterblijven, wanneer de moeder voor verpleging het huis uit moet. Mei. v. Rijn zegt namens de vereeniging Nosokomos, dat deze alleen van staatszorg heil verwacht. H. L moest het „Groene Kruis" het aan haar afd. verbieden ondeskun dig personeel aan te stellen. De prae-advïseursbeant woorden de ver schillende opmerkingen. De heer Kloosterboer oordeelde een wet alleen dan goed, wanneer ze uitdrukte het geen er onder ons volk door de gewoonte reeds is tot stand gekomen. Het particulier initiatief moet nan een wet telijke regeling vooraf gaan. f De voorzitter sloot hierna de discusie en deelde mede, dat het bestuur het punt nog i eens ernstig zal overwegen en waarschijnlijk met andere vereenigingen zal over legen, wat gedaan kan worden. (Tweede dag.) Na de pauze verleende in de middagzitting de voorzitter het woord aan prof. Scheltema, deze deelde mede slechts een schetsmatige verhandeling te zullen geven. Prof. G. Scheltetna zegt in zijn conclusies over het onderwerp „Kindertuberculose" om.: De tuberculose begint op geringe uitzon- deringen na in de jeugd en dan veelal door I besmetting gedurende de eerste kinderjaren met autoré-(super) infecties, van welke do verdere ontwikkeling der ziekte voornamelijk afhangt De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor een aantal dienstplichtigen van de lichting 1918, niet ingedeeld bij de zeemilitie of bij het eer ste bataljon van een der regimenten infanterie (Grenadiers en Jagers hieronder begrepen), de gelegenheid bestaat, nader te worden toegewezen aan den Motordienst. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten hun verlangen daartoe vóór 1 October a.s. schriftelijk mededeelen aan den Commandant van de Depotafdeeling van den Motordienst te DELFT. Zij behooren daarbij op te geven hun naam en voornamen, voorts de gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven, en den da tum van geboorte. Het is wenschelijk, dat zij bij hun schrijven verklaringen overleggen, waaruit htm bekwaamheid als motorrijder of in het chauffeursvak blijkt. Zij, die alsnog voor den Motordienst wor den bestemd, ontvangen daarvan bericht. Zij zullen te zijner tijd worden ingelijfd bij de Genietroepen en na deze inlijving bij de De potafdeeling van den Motordienst worden overgeplaatst. Alkmaar, 10 September 1917. De Burgemeester voornoemd,' G. RIPPING. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene ken nis, dat zij1 hunne beslissing op het verzoek van D. FUNKE, kaashandelaar aldaar, om dfefinitief te verlengen de hem voor een proef tijd verleende vergunning tot het oprichten en hebben van een Ghampagnekaasfabriek, waarin een1 electromotor van 2 P. K., voor het drijven van een deegkneed- en een' aman- delpersmachine, benevens een electromotor van> 8 P. K. en vier bewerkingsmachines voor het bereiden van champagnekaas, in het per ceel Vamebroek, Wijk E, No. 15a, hebben verdaagd, wijf het hun college nog niet is ge bleken of de op te leggen voorwaarden de naleving dter eischen, krachtens de Veilig heidswet gesteld, al dan niet onmogelijk zul len maken. Alkmaar, den 5 September J917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATK, Secretaris. het werk van de bezoekdames ontoereikend. De heer Dekker, secretaris van de vereeni ging tot bestrijding van de T. B. G, kon zich met het referaat niet vereenigen. Spr. wensch te op te komen tegen de averechtsche voorstel ling van het werk der vereeniging voor Tu berculosebestrijding. In het begin van deze eeuw ging men niet alleen door met het bouwen van sanatoria, maar richtte men ook het consultatiebureau op. Spr. oordeelde dit het beste middel tegen de bestrijding van de T. B. G in het gezin. In meer dan 15000 gezinnen vindt het 2. De besmetting der kinderen vindt in j den regel plaats op het slijmvlies der adem halingswegen en' door inademing van bacil-1 len, welke de hoestende lijders in hun naaste j omgeving rondom zich verspreiden. 3. De ontwikkeling der tuberculose loopt dus wat de verbreiding aangaat van het kind naar den volwassene. Van de lijders aan ope- ne vormen onder de laatsten springt zij door besmetting der jeugd dan weer op een uieu- profilactisch werk plaats. Spr. kwam er mede op als zou de curatie niet veel om het lid hebben en wees op de vele kindersanatoria. Tegenover de enorme werkzaamheden, die verricht zijn, mag men we generatie over. Op deze wijze wordt deze chronische ziekte, met een veeljarig verloop, in wezen gehouden. 4. Een poging ter verbetering, die niet enkel bij bestrijding blijft staan, doch die naar uitroeiing dezer pandemie streeft, moet dus in de allereerste plaats loopen over maat regelen ten bate der kinderen. Met aandacht werd dit belangrijke refe- raat gevolgd en beloond door een krachtig applaus'. De heer Oosterbaan ging met de door den inleider gewenschte tuberculosebestrijding bij het kind volkomen mede. De consequentie zou 1 evenwel leiden tot het stellen van voor ieder kind een hokje en dat gaat niet. Spr. zou graag willen dat men het groote belang zag van de verhooging van het weer standsvermogen in het algemeen. Men ver mindert daardoor de mogelijkheid om de bacillen ingang te doen vinden. de aandacht op de middenstandsziekteverze- kering in uitgebreiden zin Particulier initia tief oordeelde spr. goed, doch een wettelijke regeling was z.i. beter. Spr. meende dat een goed georganiseerde ontsmettingsdienst noodig was en wenschte, dat voorgeschreven werd de oprichting van ontsmettingsdistricten. Ds. Flesscher bracht als voorzitter Van Het Groene Kruis, den prae-adviseura zijn dank voor de hulde aan het Groene Kruis in het prae-advies gebracht. Spr. was het met de commissie eens, dat men zich op het sociaal economisch uitgangs punt moest stellen. De kosten van bestrijding voor alle ziekten, zullen steeds minder zijn dan de derving van de werkkracht der zieken. Wanneer men alle zieken, die ziekehhuis- verpleging noodig hebben' d:it gaf, spr. be rekende dit in 1908, da^ zou dit 2.000.000 gulden kosten. van de hygië nische omstandigheden. Dr. Abrahams had met groot gehoegen naar de rede van den inleider geluisterd. Spr. meende ook dat men te veel aandacht schonk aan de behandeling van de open tu berculose. Spr.'s indruk was dat voor de maatschap pij de sanatoria niet van zoo groote beteeke nis waren, al hadden ze voor het individu hun beteekenis. Spr. wilde voor de kinderen meer de gelegenheid om in de frissche lucht te vérkeeren. Boschscholen en vacantie buiten voor de kinderen zijn van groote beteekenis. Met het verbeteren van den woningtoestand en het opvoeren van de arbeidsloonen bereik te men in de tuberculose-bestrijding meer, dan met het werk van de centrale vereeniging. De gelden van' de openbare kas kan men bet beste besteden1, dóór voor de kinderen betere uitgaansgelegenheden te scheppen. Het vacantiewezen en Kindersanatorium- wezen in ons- land is nog te gebrekkig. Voor de uitroeiing van de volk3zidcte is niet zeggen, dat het werk niets beteekende. De lieer Zoetmulder, inspecteur van de volksgezondheid^ kwam tot de conclusie, dat men moet onderzoeken waar de lijders woon den' als kinderen!. Spr. concludeerde dat de bouwverordenin- ,en daarom niet mochten1 verbieden1, dat er leine kamertjes gemaakt werden, aangezien men daardoor de afzondering van de kinde ren belemmerde. Prof. de Jong miste in de redevoering het aangeven van' den weg om aan het kwaad paal en perk te stellen. Men moet weten wel ken weg opgegaan moet worden. Het blijft de hoofdzaak om te voorkomen, dat de bacillen hét kind binnengaan, wanneer juist is dat de smetstof het meest ingaat door de inade ming en de deponeering op de ademshalinga- organen. i en opzichte van- de rundertuherculose was de redeneering fout, omdat wetenschappelijk het onderscheid tusschen de rundertuberkél- bacil en de menschelijke tuberkelbacil niet was vast te stellen, door de voorkomende over gangstaal len. Spr. drong aan om meer aandacht te schenken aan de tuberkelbacillen. Dr. Fleijscher concludeerde, dat het be zoek van die zusters van de Ned. Centrale Vereeniging zich nog maar beperkte tot het Vioste van hetgeen er plaats moest hebben. Spr. had daar geen bewondering voor. Ook in de woningverbetering zijn wij ver van huis. Spr. oordeelde op grond van het referaat het den eersten plicht om de kindertuberculose Per kind kost het niet meer dan 80 ct., waar door men 5 kindéren' voor één volwassene kan 'helpen. Men moet dus met de kinderen be ginnen. Spr. drong op het vormen van een vast plan van actie aan. en rich dan geheel te richten volgens de richting van prof. Schel tema. Dr. Rui]sch sloot zich aan bij' het betoog van prof. de Jong. Waar men betreffende de oorzaak nog steeds in de onzekerheid ver keerde was meer onderzoek voor noodig. Zich aansluitende bij Dr.. Abrahams wees spr. ook op het gewicht van goede hygiënische voorwaarden. Het individu moet versterkt worden door goede woning, schooltoezicht en toezicht op de Levensmiddelen. COURA

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1